انواع روش های کاشت ابرو طبیعی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع روش های کاشت ابرو طبیعی آشنا کنیم. ابروی یکی از مهم ترین عضو صورت است که در زیبایی افراد بسیار تاثیر دارد و باعث اعتماد به نفس افراد می شود. امروزه افراد زیادی از جمله مدل ها و بازیگران و افراد مشهور کاشت ابرو انجام می دهند. ابروهای نازک جذابیتی ندارد زیرا امروزه ابروهای پرپشت مورد توجه قرار گرفته است و طرفدار زیادی دارد. برای آشنا شدن با انواع روش های کاشت ابرو طبیعی با ما همراه باشید.

دلیل ریزش ابرو چیست ؟

بیمار هایی مانند تغییرات در هورمون ها، عفونت ها، کمبود مواد معدنی مانند آهن در بدن همچنین اختلالات تیروئیدی امکان دارد باعث ریزش مو ابرو شود. بیشترین دلیل ریزش ابرو اختلالات تیروئیدی می باشد. یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو تغذیه نامناسب است. کمبود آب بدن می تواند دلیل دیگر بر ریزش ابرو باشد. کمبود پروتئین، بیوتین، ویتامین های گروه B دیگر دلایل کم پشتی و ریزش ابرو است. برای درمان ریزش ابرو می توانید از اسید های چرب استفاده کنید. مصرف امگا 3 و امگا 6 در کاهش ریزش مو بسیار موثر باشد. استفاده از مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند گوشت مرغ و ماکیان، تخم مرغ باعث از بین بردن شکنندگی مو ضعف آن می شود.

استفاده از بادام، بادام زمینی، فندق، انبه که سرشار از آنتی اکسیدان هستند بهترین راه برای جذب ویتامین E می باشد. غلات هم مانند جو و برنج می تواند نیاز شما به ویتامین B را برطرف سازد. استفاده از بعضی از داروها باعث ریزش ابرو می شود . داروهای ضد التهاب مثل سولینداک، داروهای درمان روانپزشکی مانند لیتیوم، داروهای کاهش وزن و داروهای ضد تشنج جزء داروهایی هستند که استفاده از ان ها باعث ریزش ابرو می شود. داروهای ضد بارداری هم در ریزش ابرو و مو موثر است.

اختلالات رفتاری، سرطان ها و مراحل درمان ان، عوامل فیزیکی مانند تصادف و صدمات جسمی، بالارفتن سن، ایجاد حساسیت و آلرژی و عوامل ژنتیکی جزئی از ریزش ابرو می باشد. موی ابرو دارای ویژگی هایی است که که در ادامه به آن ها می پردازیم :

برای رشد مو ابرو یکی از ویژگی های ابرو می باشد که جهت کاشت ابرو طبیعی باید به ان دقت شود. زاویه قرارگیری ابرو بادی طوری باشد که که رشد فولیکول آن به صورت زاویه دار می باشد تا مو بر روی صورت بخوابد. بعد از کاشت ابرو طبیعی تفاوت های با کاشت مو دارد و باید به آن ها دقت شود. موی ابرو به صورت تکی رشد می کند و مانند سر از دسته های چند تایی تشکیل نشده است. همه این نکات باعث می شود که کاشت ابرو طبیعی نیاز به مهارت و دقت خاصی داشته باشد به همین دلیل قبل از شروع کاشت ابرو همه این نکات در نظر گرفته شده و برای توازن 2 ابرو طرح کاشت ابرو بر روی صورت بعد از شروع به کار پیاده سازی می شود.

دلیل ریزش ابرو چیست ؟

کاشت ابرو طبیعی چیست ؟

یکی از راحل هایی که باعث می شود ابروهایتان مانند گذشته کشیده و پر پشت باشد و یا کم پشتی ذاتی ابروهای شما را از بین ببرد کاشت ابرو طبیعی می باشد. اصول و قواعد و قوانین کاشت ابرو طبیعی مانند کاشت مو می باشد با این تفاوت که در کاشت ابرو به دلیل اینکه شرایط حساس تر بوده نیا به دقت و ظرافت های بالایی می باشد به همین دلیل در انتخاب کلینیک تخصصی برای انجام این روش باید دقت بالایی در نظر گرفته می شود. کاشت ابرو به علت حساسیت بالای این روش نیازمند به کلینیک تخصصی و استاندارد با بهترین روش های کاشت می باشد که زیرنظر متخصص درمان افراد صورت می گیرد.

کاشت ابرو طبیعی یا همان پیوند ابرو به فرآیندی گفته می شود که موها را  از کناره های گوش یا همان بغل گوش برداشت می کنند و در امتداد ابروهای فرد کاشته می شود. اصول و قواعد کاشت ابرو طبیعی مانند کاشت مو می باشد یعنی بعد از چند روز موهای ابروی کاشته شده ریزش پیدا می کنند و حدود 3 ماه موهای جدید ابرو جوانه زده و در طول 9 ماه بعد از کاتش ابرو موهای کامل درآمده و تکمیل می شود و بهتر است افراد از بهترین روش های کاشت مو برای کاشت ابرو استفاده کنند تا بدون عوارض و مشکلی بهترین تراکم رشد ابرو را با ظاهری طبیعی در مدت زمان کوتاه تری تجربه کند.

دلیل انجام کاشت ابرو :

ابرو یکی از مهم ترین عضو صورت  است که باعث زیبایی در افراد می شود. ابرو از نظر زیبایی حتی از موهای سر هم مهم تر هستند و این موضوع چند دلیل دارد. اول این که ابروها نسبت به موهای سر در منطقه‌ی مهم‌تر و مرکزی‌ تر صورت قرار گرفته‌اند. دوم این که وظیفه‌ی ابروها ایجاد قابی برای چشم‌هاست که مهم‌ترین جزء صورت در زیبایی ظاهری هستند. آخرین نکته هم این است که کم‌ پشتی و ریزش موهای ابرو برخلاف موهای سر، فرآیندی طبیعی نبوده و به همین جهت از دید خود و دیگران، از نظر زیبایی‌شناختی قابل قبول نیست.

کم پشتی و از دست دادن ابرو می تواند دلایلی داشته باشد که عبارتند از :

 • بیماری های تیروئیدی
 • بیماری های عمومی یا سیستمیک
 • آلوپسی آره تا
 • سوختگی
 • تاتو و هاشور ابرو
 • عفونت
 • کندن و برداشتن بیش از اندازه ابرو
 • اختلال در رشد ابروها به صورت مادرزادی
 • افرادی که به صورت ارثی و ژنتیکی مستعد از دست دادن ابروها یا کم پشت شدنشان هستند.

دلیل کم پشتی و ریزش موهای ابرو می تواند هر کدام از موارد بالا باشد. بهترین راه داشتن ابروهایی ضخیم کاشت ابرو است. روش هایی مانند تاتو، هاشور، استفاده از مداد ابرو و روش های دیگر می تواند تا حدی ظاهر ابروی شما را بهبود بخشد ولی در ایجاد ابروهای ضخیم و طبیعی ناتوانند . در همه روش های زیبا سازی طبیعی بودن ابرو اهمیت دارد. در کاشت ابرو نتیجه ابرو های پرتراکم و طبیعی مهم ترین موضوع در کاست ابرو است.

ریخت شناسی و فیزیولوژی ابرو :

موهای ابرو 4 ویژگی مهم دارد که در کاشت ابرو باد به این ویژگی ها توجه زیادی شود :

 1. جهت رشد موهای ابرو در بخش‌های مختلف آن به شکل قابل توجهی متغیر است.
 2. موی ابرو با زاویه‌ی زیادی نسبت به پوست صورت از فولیکول رشد می‌کنند که باعث می‌شود موهای ابرو روی پوست بخوابند و مثل موهای سر به سمت عمودی رشد نکنند.
 3. موهای ابرو برخلاف بیشتر موهای سر که به صورت دسته‌های چند تایی رشد می‌کنند به صورت تک تار مو هستند.
 4. چرخه‌ی رشد موهای ابرو با موهای سر تفاوت زیادی دارد.

این ویژگی ها باعث می شود که کاشت ابرو به مهارت و تجربه زیادی نیاز داشته باشد. طرح کاشت ابرو باید به نحوی باشد که طبیعی به نظر برسد و توازن هندسی صورت را به هم بزند.

کاشت ابرو چگونه انجام می شود؟

در حقیقت مراحل کاشت ابرو، در تمامی روش ‌ها به یک صورت انجام می ‌شود. تنها تفاوت آن ها استفاده از تجهیزات مختلف در روش‌ های برداشت و کاشت گرافت های مو است. در این قسمت مراحل کاشت ابرو به طور واضح و شفاف، بیان شده است:

 1. طراحی ابرو

قبل از انجام جراحی از بیمار خواسته می ‌شود تا درخواست‌ ها و سلیقه خود را در رابطه با شکل ظاهری ابروهای خود بیان کند. در نهایت پزشک با توجه به آناتومی صورت بیمار و خواست و سلیقه او، مدل مورد نظر را با استفاده از ابزار مهندسی و کاملاً حرفه ‌ای رسم می ‌کند. در نهایت، پزشک با بررسی فرم مورد نظر بیمار، برطرف کردن ایرادهای آن و همچنین تقارن سازی، طرح نهایی را برای عمل کاشت ابرو آماده می ‌کند.

 1. شناسایی گرافت ‌ها

معمولاً موهای مورد نیاز برای کاشت ابروی طبیعی از ناحیه اطراف سر و قسمت‌های پشت گوش برداشته می‌ شود. در حقیقت، به این نواحی از سر بانک مو می ‌گویند. با توجه به این که موهای این نواحی شباهت بسیار زیادی با موهای ابرو دارند و مقاومت آن ها نیز بیش تر است، برای کاشت ابرو بسیار مناسب هستند.

موهای نواحی پشت سر و یا پشت گوش آقایان ضخیم ‌تر بوده و حالت چند تایی دارد به همین خاطر برای کاشت ابرو بسیار مناسب هستند. در مقابل برای خانم ‌ها نیز موهای نواحی بانک مو نازک، ظریف، کوتاه و با واحدهای فولیکولی تک تار هستند. به همین خاطر، تارهای موی نواحی بانک مو گزینه مناسبی برای کاشت ابرو به شمار می روند.

 1. برداشت گرافت

قبل از شروع فرآیند برداشت، پزشک دارویی را به عنوان بی ‌حسی موضعی به این نواحی تزریق می ‌کند. بعد از این مرحله به کمک انواع روش ‌های کاشت ابرو، گرافت ‌ها بدون درد و خونریزی جدا می ‌شوند. سپس جای زخم ‌ها به دلیل این که بسیار کوچک هستند به سرعت از بین رفته و بهبود پیدا می کنند. تیم درمانی زیر نظر پزشک متخصص سلامت و مقاومت گرافت ‌های برداشته شده را چک می ‌کند. در نهایت بهترین گرافت ‌ها برای عمل کاشت آماده می ‌شوند.

ناحیه ابروها نیز همانند ناحیه برداشت توسط داروی بی‌ حسی کاملاً بی‌ حس می‌شود. سپس به کمک تیغ ‌های جراحی سوراخ‌ هایی بر روی ناحیه کاشت ایجاد شده و گرافت ‌ها درون این سوراخ‌ها قرار می ‌گیرند. در این مرحله پزشک با مهارت و تبحری که در این زمینه دارد باید به زاویه موها نسبت به پوست دقت کافی داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است بیمار با نتایج غیر طبیعی و بسیار آزاردهنده روبرو شود.

کاشت ابرو چگونه انجام می شود؟

چهار ویژگی مهم در کاشت ابرو

 • جهت رشد موهای ابرو : ابرو به سه بخش سر، تنه و دم تقسیم می شود که در هر بخش جهت رشد موها متفاوت است.

بخش سر : این بخش داخلی ترین ناحیه ابرو بوده و طولش 5 تا 7 میلی متر است. موهای این ناحیه به سمت بالا رشد می کنند و نازک تر و از نظر رنگ روشن تر هستند. بعضی از افرادی که می خواهند کاشت ابرو انجام دهند به پر کردن این ناحیه علاقه ندارند و ترجیح می دهند که ضخامتی حداقلی داشته باشد.

بخش تنه : بخش مرکزی ابرو حدود 2.5 سانتی متر طول دارد متراکم ترین و پهن ترین بخش ابروها است. در قسمت هایی از تنه که به بینی نزدیک نر هستند موها به صورت بالارو و به سمت خارج صورت رشد می کنند. دقیقا در وسط تنه، زاویه لایه میانی هم راستا با قوس استخوان ابرو تغییر می کند. در همین ناحیه موهای مرز بالای ابرو به سمت پایین و موهای مرز پایین به سمت بالا رشد می کنند.

بخش دم : 2 سانتی متری انتهای ابرو از جایی که خم ابرو آغاز می شود تا پایان دم گفته می شود. این بخش ابرو تراکم کمی دارد و از موهای نازک پوشیده است. بخش دم با افزایش سن نازک و کم تراکم می شود. موهای ان بخش به شکل افقی رشد می کنند.

 • زاویه رشد مو :  دومین ویژگی موهای ابرو این است که تارهای مو با زاویه زیادی نسبت پوست صورت رشد می کنند تا به شکل صاف روی صورت بخوابند. تفاوت زاویه رشد موی ابرو با موهای سر می تواند تا 45 درجه تفاوت داشته باشد. به همین علت برای اینکه موهای کاشته شده در کاشت ابرو زاویه ای شبیه موهای ابرو باشند از تارهای موی ناحیه پشت گوش استفاده می شود که با زاویه رشد می کنند. برای تطابق بیشتر زاویه رشد فولیکول ها با زاویه درون پوست قرار می گیرد که از دشواری های کاشت مو است.
 • تفاوت واحد های فولیکولی : موهای سر و بخش های مختلف بدن به شکل دسته ای رشد می کنند یعنی در هر واحد فولیکولی به طور معمول بین 1 تا 4تار وجود دارد. بیشتر واحد های فولیکولی در موهای سر ما به شکل چند تار مویی هستند. برخلاف واحد های فولیکولی موهای ابرو فقط یک تار مو دارند. برای کاشت ابرو اگر واحدها فولیکولی بیش از 1 تار مو داشته باشند باید در زیر میکروسکوپ به بخش های تک تار مویی تقسیم شوند.
 • تفاوت چرخه رشد : تمام موهای بدن ما مدام در حال رشد و ریزش هستند. مثلاً گفته می‌شود که در یک فرد سالم از نظر ریزش مو روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می‌ریزد. این فرآیند رشد و ریزش در طی چرخه‌ای که به چرخه‌ی رشد مو معروف است صورت می‌گیرد که دارای سه مرحله است: مرحله‌ی رشد یا آناژن، مرحله‌ی استراحت یا تلوژن و مرحله‌ی ریزش یا کاتاژن. چرخه‌ی رشد موهای ابرو با موهای سر تفاوت دارند. در چرخه‌ی رشد موهای ابرو تارهای مو به مدت ۴ ماه در مرحله‌ی آناژن قرار دارند و رشد می‌کنند. موهای سر به مدت ۳ تا ۷ سال در مرحله‌ی رشد قرار دارند. به همین دلیل است که موهای سر نسبت به سایر موهای بدن می‌توانند بسیار بلند شوند. شاید تنها مشکل کاشت ابرو همین مسئله باشد. با توجه به این که رشد موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ابرو است، باید زود به زود موهای کاشته شده را مرتب و کوتاه کنید.

ابرو در آقایان و خانم ها چه تفاوتی دارد ؟

شکل ابروی آقایان و خانم ها با هم متفاوت است. در آقایان ابروها ضخیم تر، متراکم تر، فاقد قوس و خم بسیار کمی دارد. بخش های انتهایی ابروی آقایان برجسته تر و پرتر است زیرا ضخامت ابرو در سراسر آن یکسان است. ابروی آقایان در بالای فرورفتگی خارجی چشم به اتمام می رسد. طول متوسط ابروی آقایان 5.5 و ضخامت متوسط آن 1.5 سانتی متر است.

در خانم ها نقطه انتهایی ابرو کمی عقب تر از فرورفتگی خارجی چشم قرار دارد و بخش انتهایی کم تراکم تر و نازک تر می شود. خم زیبایی که در ابروی خانم ها وجود دارد در یک سوم انتهایی ابرو ایجاد می شود. بخش میانی ابرو ضخیم تر و متراکم تر از بخش خارجی ابرو است. طول متوسط ابروی خانم ها 5 و ضخامت متوسط آن 1.3 سانتی متر است.

انواع روش های کاشت ابرو طبیعی

کاشت ابرو و کاشت مو تفاوت های زیادی با هم دارند با این تفاوت که در کاشت ابرو تعداد فولیکول های جدا شده از بانک مو بسیار کمتر از کاشت مو است. بعضی از روش ها به دلیل عوارض زیادی که دارند مورد استفاده قرار نمی گیرند. امروزه روش های جدید با عوارض کمتر و نتیجه بهتر جایگزین روش های قدیمی تر شده است. برای مثال روش FUT نوعی جراحی پیوند ابرو است که به دلیل درد، خونریزی و عوارض های دیگر که دارد به نسخه ای باطل تبدیل شده است. از دیگر روش های این عمل زیبایی می توان به FUE و FIT اشاره کرد. این روش ها به عنوان بهترین روش کاشت ابرو شناخته شدند. در روش FUE از موهای پشت گوش برداشت شده و برای کاشت استفاده می شود. در ادامه با انواع روش های کاشت ابرو طبیعی آشنا می شوید :

کاشت ابرو به روش FITاین روش را نمی توان بهترین روش برای ترمیم ابرو دانست اما از بهترین روش برای کاشت ابرو است. در این روش پزشک تک تک فولیکول های مو را انتخاب کرده و از پوست جدا می کند. این کار توسط هولدر دستی انجام می شود و امکان دارد در زمان جدا کردن مو فولیکول و ریشه مو آسیب ببیند. این روش کاشت را غیر تهاجمی می دانیم زیرا در ان به هیچ عنوان بخیه وجود ندارد خونریزی محدود است و درد ان نسبت به روش های قدیمی تر کم است و نیاز به کوتاه کردن مو ندارد.

کاشت ابرو به روش SUT : این روش زیر مجموعه روش کاشت FIT است. این روش را بهترین روش ترمیم ابرو نمی دانیم. احتمال آسیب رسیدن به فولیکول های مو در ان کمتر است زیرا پزشک در این روش به جای هولدر دستی از دستگاه برای جدا کردن فولیکول ها استفاده می کند. SUT  روش جدید کاشت ابرو نیست و مدت ها است که از ان برای کاشت ابرو استفاده می شود. درد و خونریزی در این روش کمتر از FIT  است زیرا دستگاه با دقت و ظرافت بیشتری فولیکول مو را از سر جدا می کند.

کاشت ابرو به روش MFIT : روش کاشت ابرو Micro FIT که به اختصار MFIT گفته می‌شود که جدیدترین روش کاشت ابرو است. در این روش دقت برداشتن موها از دیگر روش های SUT بیشتر است. این روش از زیر مجموعه های روش FIT است و برای برداشتن موها نیاز به جراحی وجود ندارد. فقط دستگاه های که برای برداشتن مو استفاده می شود دقت بسیار بالایی دارد و بیشترین حجم موی استخراج شده قابلیت پیوند دارند. فولیکول های برداشته شده سالم هستند و رشد می کنند.

روش تریکوفیتیک اسکارلس میکروگرافت : این روش به سوپر کاشت معروف است و به عنوان جدیدترین روش کاشت مو شناخته می شود. این روش که جدیدترین روش پیوند ابرو است به عنوان اثربخش ترین روش معرفی می گردد. در ان برداشت فولیکولارهای مو از روش جراحی پلاستیک تریکوفیتیک اسکارلس استفاده شده و هیچ اثری از جراحی بر روی ابرو نمی ماند.

انواع روش های کاشت ابرو طبیعی

کدام روش کاشت ابرو بهتر است؟

در حقیقت، انتخاب روش مناسب برای کاشت ابرو برای هر فرد کاملاً متفاوت بوده و به نظر پزشک متخصص وابسته است. پزشک متخصص در جلسات مشاوره ‌ای که با بیمار دارد، معاینات لازم را انجام داده و در صورت نیاز از فرد آزمایش ‌هایی نیز گرفته می شود. سپس با توجه به آناتومی صورت، چهره فرد و نظر بیمار طرح و فرم مورد نظر برای کاشت انتخاب می ‌شود. معمولا پزشک روشی را انتخاب می ‌کند که احتمال بروز عوارض در فرد به کم ترین میزان ممکن برسد. همچنین نباید روش انتخاب شده درد و خونریزی زیادی داشته باشد.

پس از انجام این مراحل مناسب ‌ترین روش کاشت توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود. با توجه به این که کاشت ابرو دائمی بوده و در زیبایی و افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد، به شما پیشنهاد می‌ کنیم که به هیچ عنوان در انتخاب بهترین کلینیک و ماهرترین پزشک کوتاهی نکنید.

 نحوه مراقبت از ابرو بعد از فرآیند کاشت

در حقیقت، مراقبت از موهای کاشته شده می ‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه نهایی و کاهش احتمال بروز عوارض احتمالی آن داشته باشد. برخی از روش های کاشت با جراحی درد و خونریزی همراه بوده و به مراقبت‌های بیش تری نیاز دارند. در مقابل استفاده از روش‌های جدید تر که در آن از روش‌ های غیر تهاجمی استفاده می ‌شود و درد و خونریزی به کم ترین میزان ممکن می‌ رسد. در این قسمت برخی از مهم ‌ترین مراقبت ‌های بعد از کاشت ابرو آورده شده است:

 • مصرف داروی مسکن: معمولاً بعد از از بین روفتن اثر داروی بی‌حسی، افراد در ناحیه کاشت و برداشت کمی احساس درد می کنند. میزان این درد در مدل‌های مختلف کاشت ابرو با جراحی، بیش تر حس می‌ شود. برای کمتر کردن آن می ‌توانید از داروهای مسکن که توسط پزشک تجویز شده است استفاده کنید.
 • داروهای آنتی بیوتیک: پزشک متخصص برای جلوگیری از بروز عفونت در محل کاشت و برداشت آنتی بیوتیک مناسب را تجویز می ‌کند. مصرف این دارو دوره نقاهت را کوتاه کرده و از رشد باکتری‌ها در محل کاشت و برداشت جلوگیری می ‌کند. عدم مصرف آنتی بیوتیک احتمال عفونت را افزایش داده و می ‌تواند موجب ریزش گرافت ‌های کاشته شده شود.
 • دوری از تابش مستقیم نور خورشید: افراد بعد از کاشت ابرو، نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند. همچنین هنگام بیرون رفتن بهتر است از نقاب و عینک آفتابی شیشه ‌ای استفاده کنند. چرا که اشعه‌ های مضر خورشید می ‌تواند به گرافت‌های کاشته شده آسیب بزند.
 • عدم رساندن رطوبت به ابرو: افراد باید به مدت ۵ روز پس از کاشت از رساندن رطوبت به ابروها خودداری کنند. بعد از گذشت این مدت می ‌توانند حمام کرده و از شامپوهای مخصوص و یا شامپوهای کودک که بدون مواد مضر شیمیایی هستند، استفاده کنند.
 • جلوگیری از وارد شدن ضربه به ابرو: افراد باید پس از کاشت مراقب باشند که هیچ گونه ضربه‌ و یا فشار کوچکی به ابروها وارد نشود. همچنین از دستکاری کردن ابروها، استفاده از ریمل و سایر لوازم آرایشی ابرو و اصلاح ابرو حداقل به مدت 4 ماه پرهیز کنند.

کلام آخر

قبل از انجام کاشت ابرو طبیعی از افراد با تجربه و پزشک متخصص مشورت کنید و با آگاهی کامل دست به انجام عمل کاشت ابرو بزنید. ممنون که تا ادامه مقاله انواع روش های کاشت ابرو طبیعی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره انواع روش های کاشت ابرو طبیعی در میان بگذارد.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)