همه چیز درباره لیپوساکشن ،این روش از تکنیک مکش برای حذف چربی از قسمت‌های خاصی از بدن مانند شکم, باسن, ران, بازوها و گردن استفاده می‌کند.این روش معمولاً یک روش کاهش وزن کلی یا جایگزین کاهش وزن در نظر گرفته نمی‌شود. اگر شما اضافه‌وزن دارید, احتمالاً وزن بیشتری از طریق رژیم غذایی و ورزش و یا از طریق روش‌های درمانی مانند جراحی بای پس معده از دست خواهید داد. در واقع لیپوساکشن برای حذف چربی از بخش‌هایی از بدن به کار می‌رود که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهد.

شاید اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که چربی بدن زیادی در مکان‌های خاصی دارید , بتوانید کاندید مناسبی برای این عمل باشید اما در غیر ممکن است انجام این عمل برای شما ضرورتی نداشته باشد.زمانی که افزایش وزن پیدا می کنید سلول‌های چربی از نظر اندازه و حجم افزایش پیدا می‌کنند. در عوض، لیپوساکشن  تعداد سلول‌های چربی را در یک منطقه خاص کاهش می‌دهد. مادامی که وزن شما ثابت باقی می‌ماند تغییرات اعمال شده هم ثابت می مانند.

لیپوساکشن بر روی سلولیت ها تاثیر زیادی ندارد یا دیگر مشکلات پوستی از این قبیل را بهبود نمی‌بخشد. برای این که کاندید مناسبی برای این عمل باشید باید از سلامت کامل برخوردار باشید شرایطی که ممکن است عمل جراحی را پیچیده کند نداشته باشید- مانند جریان خون محدود، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف.

لیپوساکشن چیست ؟

در این روش با برش های کوچک در ناحیه پهلو می توانید کمر باریک تر داشته باشید و این عمل باعث شود اندام شما زیباتر جلوه دهد. اما خوب است بدانید با برش هایی که در این نواحی انجام می شود، ممکن است از اسکارهای بسیار کوچکی ایجاد شود و چین های بسیار طبیعی در این قسمت شکل بگیرند. اما در عمل لیپوساکشن سعی می شود برش ها در جایی انجام شود که قابل پوشاندن باشد و در معرض دید قرار نگیرد. برای مثال، لیپوساکشن بازوها برش در قسمت پشت بازو یا بالای آرنج زده می شود.

لازم است قبل از این که برای انجام لیپوساکشن آماده شوید، یکسری نکات را رعایت کنید. نکات لازم برای لیپوساکشن به شرح زیر است:

 • از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و دیگر مکمل های گیاهی خودداری کنید. مصرف این گونه داروها باعث می‌شود خونریزی شما بیشتر شود.
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید قبل از انجام لیپوساکشن همزمان با دکتر خود در این باره مشورت کنید.
 • اگر سیگاری هستید، بهتر است حدود چند هفته قبل است انجام لیپوساکشن این کار را متوقف کنید. و در مورد آن حتما با پزشک خود صحبت کنید.
 • بهتر است برای احساس راحتی تان از یکی از دوستان یا آشنایان خود بخواهید در روز عمل همراه شما باشد.

لیپوساکشن چیست ؟

ارزیابی سلامت عمومی قبل از انجام لیپوساکشن :

همانطور که گفتیم، قبل از انجام لیپوساکشن جراح مورد نظر باید شما را از نظر سلامتی کامل بسنجد. و ناحیه ای که قرار است تحت عمل لیپوساکشن قرار بگیرد، باید بررسی شود که مشکلات فیزیکی نداشته باشد و پوست خاصیت کشسانی و کامل را برای انجام این عمل دارا باشد. همچنین وجود هرگونه زخم، سلولیت، اسکار و یا عفونتی در محل مورد نظر لیپوساکشن، انجام این عمل را منع می کند.

مزایای انجام لیپوساکشن

یکی از مزایای لیپوساکشن، این است که شکم و پهلو را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فرم دهی دلخواه شما برساند و تنها درصد چربی که اضافی می باشد از بدن خارج می کند، نه تمام چربی ها.

زمانی که شما با گرفتن رژیم و ورزش به وزن ایده آل خود نمی رسید، این روش می تواند یک راه حل مناسب برای رسیدن به فرم بدن دلخواه باشد.

همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس شما نیز می شود. عمل لیپوساکشن بر خلاف دیگر عمل ها نتیجه دائمی داشته و شما را در یک ثبات وضع قرار می دهد.

لیپوساکشن برای چه قسمت هایی مفید است؟

به طور کلی، این عمل را می توان برای قسمت های مختلف بدن انجام دهید و به نتیجه خوبی برسید. اما بیشتر مواقع مراجعه کنندگان خواستار انجام لیپوساکشن در قسمت های ران، شکم و پهلو می باشند.

قسمت های که می توان عمل لیپوساکشن بر روی آنها انجام داد، شامل موارد زیر می باشد:

 • پهلوها
 • ران
 • صورت
 • سینه
 • گردن
 • شکم
 • غبغب

مراقبت های بعد از لیپوساکشن :

همانطور که گفتیم، لیپوساکشن جراحی است که در طی مراحل آن چربی های زیر پوست با ایجاد شکافی کوچک بر روی سطح پوست توسط یک دستگاه پمپ برداشته و خارج می شود و باعث می شود که درصد چربی زیر پوست کاهش پیدا کند و شما به فرم دلخواه برسید.

در مورد زمانی که شما در حال اضافه وزن هستید، سلول های چربی در زیر پوست بزرگتر می شود و به خاطر همین، در فرآیند لیپوساکشن سلول‌های چربی برداشته شده تا از حجم بدن شما کاسته شود. در صورتی که بعد از عمل دوباره شروع به اضافه وزن کنید، سلول های چربی نیز شروع به بزرگتر شدن می کنند. بنابراین لیپوساکشن می‌تواند از افزایش وزن شما جلوگیری کند و شما مجبور هستید، نحوه زندگی کردن و میزان فعالیت روزانه خود را تغییر دهید تا دوباره دچار افزایش وزن نشوید. حتما رژیم خود را بعد از لیپوساکشن داشته باشید و در ساعتی از روز به ورزش کردن بپردازید.

بهترین کاندیدهای انجام لیپوساکشن

کسانی به عنوان بهترین کاندید برای انجام لیپوساکشن انتخاب می‌شوند که وزن متوسط و دارای پوست محکم با قابلیت کشسانی بالا باشند. در صورتی که شرایط پوستی شما این چنین باشد، نتیجه بهتری از این عمل خواهید داشت. هچنین باید از نظر روحی و جسمی دارای سلامتی کامل و در رده سنی مناسبی قرار داشته باشید.

به همین خاطر، افرادی که سن بالایی دارند و پوستشان حالت افتاده پیدا کرده است، نباید انتظار غیر معقولانه از انجام لیپوساکشن داشته باشند.

انتظارات واقع بینانه بیماران از انجام عمل لیپوساکشن :

جراح باید قبل از انجام عمل تمام عواملی که مربوط به نتیجه لیپوساکشن می شود را بررسی نماید. یکی از این اقدامات، انتظارات بیمار است. در صورتی که قصد دارید این کار را انجام بدهید، باید متناسب با شرایط خود انتظار واقع بینانه از نتیجه عمل لیپوساکشن داشته باشید. در صورتی که فرد به نتیجه ایده آل از عمل نرسد، هیچگاه نتیجه آن خوب نخواهد بود و در آخر، با آنچه که در نظر داشته اید، مشاهده نتیجه عمل به مشکل بر می‌خورد.

انواع جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت :

لیپوساکشن تامسنت یا همان بی حسی موضعی که جزء یکی از رایج ترین روش های لیپوساکشن می باشد، قبل از خارج کردن چربی ها در ابتدا یک محلول دارویی به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. میزان تزریق این محلول ممکن است سه برابر میزان چربی که  قرار است، خارج شود باشد.

لیپوساکشن به روش اولتراسوند :

این روش لیپوساکشن توسط امواج اولتراسوند موجب شکسته شدن سلول های چربی و تبدیل آن به حالت مایع می شود و در آخر سلول های آب شده به وسیله دستگاه مکش وکیوم از ناحیه مورد نظر خارج می شود. روش اولتراسوند را می توان به دو روش خارجی و روش داخلی انجام داد. روش خارجی از روی سطح پوست به وسیله دستگاه مخصوص امواج اولتراسوند  به سلول های چربی ساطع می شود. اما در روش داخلی یک لوله بسیار کوچک  را زیر سطح پوست برده و توسط آن سلول های چربی حذف می شود.

لیپوساکشن به روش لیزر :

در این روش از امواج لیزر به منظور آب کردن سلول های چربی بر روی پوست استفاده می شود که باعث می شود سلول ها به حالت مایع تبدیل شده و در آخر توسط دستگاه مکش وکیوم چربی های آب شده خارج می شود یا همچنین برای خارج کردن از لوله های کوچکی که در ناحیه مورد نظر قرار داده می شود، استفاده می کنند.

مزیتی که لیپوساکشن به روش لیزر دارد این است که انواع امواج لیزر باعث می‌شود پوست برای بازسازی کلاژن تولید کند. ساختن کلاژن هم به ترمیم بافت کمک بزرگی می‌کند و از شل شدن پوست بعد از لیپوساکشن جلوگیری می کند. بنابراین این روش برای افرادی که ساختار پوستشان سفت است، بسیار مناسب تر می باشد.

سن مناسب برای انجام لیپوساکشن چه سنی است ؟

معمولا افراد مختلفی با داشتن سن های متفاوت برای انجام لیپوساکشن مراجعه می‌کنند اما به طور کلی، افرادی که سن بالای ۱۸ سال را دارند می توانند برای انجام این عمل  اقدام کنند.

بهترین کاندیدهای انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن برای چه کسانی ممنوع است؟

اگر دارای شرایط  و بیماری خاصی هستید، باید قبل از انجام عمل لیپوساکشن موارد زیر را بررسی کنید.

 • در صورتی که به بیماری های زیر مبتلا می باشید، شما نمی توانید لیپوساکشن انجام بدهید.
 • داشتن فشار خون بالا
 • داشتن حساسیت های آلرژیک نسبت به آنتی بیوتیک ها
 • داروهای لازم برای جراحی و آسم
 • مصرف سیگار و مشروبات الکلی و اعتیاد به مواد مخدر
 • داشتن بیماری های ریوی، تنگی نفس و وجود پاکت های هوا در جریان خون

همچنین کسانی که شرایط زیر را دارند، انجام لیپوساکشن برای آنها مضر است.

 • دیابت
 • ضعف سیستم ایمنی
 • دارای بیماری های قلبی و عروقی
 • جریان خون محدود

آیا لیپوساکشن در یک جلسه قابل انجام است یا نه ؟

انجام لیپوساکشن در یک جلسه تنها برای کسانی که قصد دارند درصد کمی از چربی شان حذف شود، قابل انجام است. بنابراین هیچگاه به تبلیغات غیر معقول برخی از کلینیک های زیبایی توجه نکنید. کسانی که درصد زیادی از چربی دارند انجام لیپوساکشن در یک جلسه برای آنها هیچ گاه توصیه نمی شود و در یک جلسه لیپوساکشن فقط می توان حدود ۵ لیتر چربی از بدن خارج کرد.

همچنین اگر قصد دارید قسمت‌های مختلفی از بدن را لیپوساکشن انجام بدهید، این کار را باید در طی چندین جلسه به پایان برسانید. هر جلسه لیپوساکشن ممکن است دو الی سه ساعت طول بکشد و میزان چربی خارج شده در هر جلسه می تواند متفاوت باشد.

آیا لیپوساکشن باعث کاهش وزن می شود؟

این سوال خیلی هاست که می پرسند آیا لیپوساکشن باعث می شود که وزن ما کاهش پیدا کند. در جواب این سوال باید بگوییم، خیر. چرا که عمل لیپوساکشن  باعث کم کردن سایز بدن می‌شود و هیچ‌گاه در کاهش وزن شما تاثیر نخواهد گذاشت. بنابراین کسانی که بیش از اندازه اضافه وزن دارند و اضافه وزن آنها بالای ۱۰۰ کیلوگرم است. انجام لیپوساکشن برای آن‌ها توصیه نمی شود. چرا که آنها با انجام این عمل به وزن ایده آل خود دست نخواهند یافت. در واقع عمل لیپوساکشن تنها برای کسانی توصیه می‌شود که قصد دارند در کنار داشتن وزن ایده آل به تناسب اندام برسند و بدنشان را از توده های چربی که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی رود، خارج نماید.

رژیم مناسب بعد از انجام لیپوساکشن

همانطور که گفتیم بعد از عمل لازم است یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا دوباره چربی های حذف شده ظاهر نشوند. بنابراین حتماً برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب از یک دکتر تغذیه کمک بگیرید تا بعد دچار مشکل نشوید. همچنین برای کاهش تورم بعد از عمل باید از مصرف غذاهای پرنمک و چرب پرهیز کنید. مصرف مواد فیبردار تاثیر بسیار خوبی برای جلوگیری از یبوست شما دارد. بنابراین رژیم شما نیاز دارد که از مواد غذایی پر فیبر در آن استفاده کنید‌. در صورتی که در نواحی شکم و ران دچار چربی زیادی از حد بوده اید، حتما فعالیت‌های منظم داشته باشید تا دوباره چربی های از دست رفته شکل نگیرند.

دوره ریکاوری بعد از عمل بعد

بعد از این که عمل شما پایان یافت، شما به اتاق ریکاوری انتقال داده می شوید که از لباس مخصوص استفاده می کنید. و باعث می شود تورم ناحیه جراحی کنترل شود و در صورتی که شرایط شما مهیا باشد، بعد از چند ساعت می توانید مرخص شوید.

در صورتی که شغل کم تحرکی دارید، می توانید بعد از چند روز به محل کار خود باز گردید. اما دقت داشته باشید، ناحیه تحت درمان نباید در هفته های اول بعد از جراحی فعالیت سنگینی داشته باشد.

خطراتی که ممکن است در دوران نقاهت بعد از لیپوساکشن به وجود آید :

عمل لیپوساکشن گاهی هم به دنبال خود خطرهای احتمالی دارد که ممکن است در دوران نقاهت به آنها روبه‌رو شوید. این خطرها شامل موارد زیر می باشد:

 • نشان دادن حساسیت پوستی و تغییر حس لامسه
 • ایجاد مشکلاتی در روند بهبودی و التهام پوست
 • به هم خوردن تعادل و عدم توازن مایعات بدن
 • ایجاد عفونت
 • برآمدگی یا ایجاد امواج بر روی پوست
 • بی حسی
 • درد و تورم
 • سفت شدن ناحیه تحت درمان
 • خون مردگی و کبودی

لیپوساکشن برای چه کسانی ممنوع است؟

خطرات و عوارض:

این عمل هم همانند هر جراحی دیگری، خطرات و عوارضی مانند خونریزی و واکنش به بی‌هوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مربوط به لیپوساکشن عبارتند از: تغییر در بافت پوست، موج‌دار و یا پژمرده شدن پوست به خاطر حذف ناهموار چربی ها و … این تغییرات ممکن است ماندگار یا گذرا باشند. تجمع مایع  (seromas) می‌تواند زیر پوست شکل بگیرند. ممکن است لازم باشد این مایع با یک سوزن تخلیه شود. کرختی از دیگر عوارض آن است. ممکن است احساس بی‌ حسی موقتی یا دائمی در منطقه آسیب‌ دیده داشته باشید.

سوزش موقت عصبی نیز ممکن است برای شما به وجود بیاید. ایجاد عفونت‌های پوستی نادر هستند اما ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت پوستی شدید و کنترل نشده ممکن است خطرناک و مهلک باشد.چاقی یا باد کردن یک قسمت خاص از بدن از دیگر عوارض آن است. قطعات چربی ممکن است از بین نروند و در یک رگ خونی به ‌دام بیفتند و یا در ریه‌ ها جمع شوند و یا به مغز منتقل شوند که این وضعیت ها ،وضعیت های اورژانسی پزشکی هستند. مشکلات قلبی و کلیوی از دیگر خطراتی است که لیپوساکشن با خود به دنبال دارد.

لیدوکایین یا lidocaine  یک داروی بی ‌حس کننده است که اغلب با مایعات تزریق‌ شده در طول لیپوساکشن بدن تزریق می‌ شود تا به تحمل درد کمک کند. اگرچه در برخی شرایط نادر، عفونت موضعی می ‌تواند رخ دهد و باعث ایجاد بیماری‌ های قلبی جدی و مشکلات سیستم عصبی مرکزی شود. اگر جراح روی سطوح بزرگ‌ تر بدن شما کار کند یا در طی همان عملیات چندین عمل دیگر انجام دهد، خطر و عوارض جانبی افزایش می‌ یابد. فراموش نکنید که با جراح خود درباره این که چطور ممکن است این خطرات برای شما پیش بیاید و چطور می توان از آن ها جلوگیری کرد صحبت کنید.

با جراح خود درباره آنچه از عمل جراحی انتظار دارید، صحبت کنید. جراح شما تاریخچه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد و درباره هر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید و هر نوع دارو، مکمل ‌ها یا غذاهایی که ممکن است استفاده کنید و یا به آن ها حساسیت داشته باشید ، سوال می کند. جراح شما توصیه می‌کند که حداقل سه هفته قبل از جراحی، داروهای خاص مانند thinners و یا NSAIDs را مصرف نکنید. همچنین ممکن است لازم باشد که تست‌های آزمایشگاهی مشخصی را قبل از عمل انجام دهید.

سایر اقدامات احتیاطی:

همه چیز درباره لیپوساکشن ،در صورت نیاز به حذف تنها مقدار کمی چربی، ممکن است جراحی شما در یک کلینیک انجام شود. اگر مقدار زیادی چربی حذف شود – یا اگر قصد دارید مراحل دیگری را در همان زمان عملتان انجام دهید – جراحی شما ممکن است در بیمارستان انجام شود که پس از آن نیاز به یک شب بستری شدن در بیمارستان را خواهید داشت. در هر صورت، ترتیبی بدهید که کسی شما را به خانه برساند و حداقل برای اولین شب بعد از عمل در کنار شما بماند.

بعد از این روند منتظر درد، ورم و کبودی بعد از عمل باشید. جراح شما ممکن است داروهایی تجویز کند تا به کنترل درد کمک کند و آنتی بیوتیک‌ های برای کاهش خطر عفونت تجویز کند.شما معمولاً لازم است لباس ‌های تنگ و فشرده بپوشید که به کاهش تورم تا چند هفته کمک کند .

شاید لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از این که فعالیت‌ های معمول خود را از سر بگیرید – از جمله تمرین های ورزشی- کمی صبر کنید و مطمئن شوید که آمادگی لازم را برای انجام این فعالیت ها دارید.

پس از لیپوساکشن:

معمولاً پس از انجام عمل ناحیه مورد نظر برای چند هفته ورم می ‌کند. اما در عرض چند ماه انتظار می‌ رود که منطقه تحت درمان دارای ظاهری بهتر شود و بهبود یابد در غیر این صورت با پزشک متخصص خور مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید.

معمولا بعد از انجام لیپوساکشن پوست استحکام اولیه خود را از دست می دهد اما به طور کلی نتایج  لیپوساکشن را  تا زمانی که  وزن خود را حفظ می‌ کنید می توانید مشاهده کنید. اگر بعد از لیپوساکشن افزایش وزن پیدا کنید، محل و بافت توزیع چربی شما ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، شما ممکن است چربی اطراف شکم خود را بدون توجه به این که قبلا لیپوساکشن کرده اید باز گردانید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک آوینا واقع در کرج تماس بگیرید تا هم با یکی از بهترین کلینیک های زیبایی سطح کرج آشنا شوید و هم در کمال آرامش و اطمینان خدمات مورد نظرتان را دریافت کنید. شما می توانید در مقاله های بعدی می توانید از کربوکسی تراپی اطلاعات بیشتر این حوزه کسب  کنید.

انواع لیپوساکشن

این روش فقط نواحی چرب سرسخت را اصلاح می کند. بنابراین، راهی برای غلبه بر اضافه وزن یا چاقی نیست. از طرفی این عمل برای افراد سالم با وزن طبیعی که به دلیل تجمع رسوبات چربی در ناحیه خاصی اعتماد به نفس خود را از دست دادند انجام می شود. اگر رژیم غذایی و ورزش منظمی را امتحان کردید، اما اثر خاصی ندیدید و مطمئن نیستید که چگونه ظاهر خود را بهبود ببخشید، امکان دارد بخواهید لیپوساکشن را در نظر بگیرید. در ادامه با انواع لیپوساکشن آشنا می شوید :

لیپوساکشن سینه در مردان :

به لیپوساکشن قفسه سینه مردان، جراحی ژنیکوماستی گفته می شود. ژنیکوماستی اختلالی است که در آن بافت قفسه سینه در مردان بزرگ یا متورم می شود. این اختلال هر دو سینه را درگیر می کند، اما گاهی اوقات فقط یکی از سینه ها را درگیر می کند. لیپوساکشن مردان تنها درمان موثر برای ژنیکوماستی است. بزرگ شدن سینه اغلب برای مردان یا نوجوانان دارای اضافه وزن یا چاق مشکل است، اما بسیاری از ورزشکاران و مردان سالم می توانند با آن دست و پنجه نرم کنند.

ژنیکوماستی می تواند برای مردان بسیار شرم آور باشد و مشکلات روحی و جسمی ایجاد کند. جراحی لیپوساکشن مردان زمان بهبودی بسیار کوتاهی دارد. در ژنیکوماستی، بافت‌های قفسه سینه مردان بزرگ یا نفخ می‌شوند، لیپوماتیک تنها راه حل برای حل این مشکل است.

انواع لیپوساکشن 

لیپوساکشن ساق پا و مچ پا :

لیپوساکشن ساق پا و لیپوساکشن مچ پا را شکل می دهد. این جراحی‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا پاهای لاغرتری به فرد بدهند. البته درمان هر بیمار منحصر به فرد است و میزان عمل بستگی به نیازهای شخصی و ظاهر فردی دارد. تنها با انجام همزمان لیپوماتیک پا و مچ پا می توان به نتایج دلخواه دست یافت و تناسب ناحیه ساق را حفظ کرد.

لیپوساکشن زانو :

زانو یکی از قسمت هایی از بدن است که رسوبات چربی در آن تجمع می یابد. از دست دادن چربی زانو از طریق رژیم غذایی یا ورزش دشوار است. بنابراین، لیپوماتیک زانو امکان دارد تنها راه حل موثر باشد. لیپوساکشن زانو یک روش سریع است زیرا چربی انباشته شده در زانو معمولا کم است. البته حتی مقدار کمی چربی در زانوها می تواند پاها را نامتناسب و ناخوشایند نشان دهد. لیپوساکشن چربی زانو یکی از ارزان ترین انواع لیپوماتیک است.

لیپوساکشن داخلی ران و لیپوساکشن بیرونی ران :

لیپوساکشن ران یک روش بسیار رایج است. در طبقه بندی کلی لیپوساکشن ران، ران به 2 قسمت خارجی ران و قسمت داخلی ران تقسیم می شود. لیپوساکشن را می توان در قسمت داخلی یا خارجی ران یا هر دو انجام داد. این سوال به خود بیمار، مشکلات و انتظاراتش از عمل بستگی دارد.

لیپوساکشن چربی های پهلو :

چربی پهلو زمانی مشکل ساز می شود که به قسمت خارجی ران یا باسن کشیده شود و تناسب خط کمر را مختل کند. لیپوساکشن پهلو رسوبات چربی را در ناحیه پهلو از بین می برد، فرم بدن را بهتر می کند و تناسب کمر را اصلاح می کند. از آنجایی که این روش یک منطقه کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد، قیمت آن مناسب است.

جراحی لاغری بهتر است یا لیپوساکشن؟

جراحی لاغری یکی دیگر از روش هایی است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این روش، جراح حجم معده را کاهش می دهد؛ بدین ترتیب، سطح جذب مواد غذایی کم شده و اشتهای بیمار تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. بدین ترتیب، به مرور زمان وزن بیمار کاهش پیدا کرده و چربی های ذخیره شده به مرور، از بین می رود.

البته با وجود کاهش وزنی که پس از عمل لاغری حاصل می شود؛ ممکن است برخی  بیماران از ظاهر خود رضایت کافی نداشته باشند. در بسیاری از موارد این نارضایتی به دلیل چربی های ذخیره شده در برخی قسمت های بدن است. متاسفانه، اغلب چربی های شکم، ران و باسن پس از انجام جراحی لاغری باقی مانده و انتخاب لباس را برای فرد دشوار می کند. به همین خاطر، بهتر است پس از جراحی لاغری، لیپوساکشن را انجام داده و چربی های ذخیره شده در نقاطی که ورزش اثر چندانی بر آن ندارد، را از بین ببرید.

به طور کلی، اگر وزن نرمالی دارید اما قسمتی از چربی های بدن تان از طریق ورزش و یا رژیم غذایی از بین نمی رود، بهتر است لیپوساکشن را امتحان کنید. در مقابل اگر از چاقی مفرط رنج می برید و به دنبال روشی کارآمد برای کاهش وزن هستید، جراحی لاغری، بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

 

آیا لیپوساکشن قابل برگشت است؟

با توجه به اینکه بافت بدن همواره در حال تغییر بوده و با افزایش سن، سرعت  این تغییرات بیش تر می شود، می توان گفت که هیچ عمل زیبایی وجود ندارد که نتایج آن به صورت همیشگی باشد. به همین خاطر، نتایج حاصل از لیپوساکشن نیز دائمی نبوده و برای حفظ آن باید فعالیت های ورزشی مناسب و رژیم غذایی مناسب را در سبک زندگی خود بگنجانید. در لیپوساکشن، سلول های چربی از بین می رود؛ بعد از این عمل، حتی اگر شما چاق هم شوید، این چاقی مانند گذشته بر روی اندامتان تاثیر نخواهد داشت. با این حال، امکان برگشت چاقی پس از انجام عمل لیپوساکشن وجود دارد.

کلام آخر

همانطور که فهمیدید، عمل لیپوساکشن یک روش جراحی که خطرات احتمالی زیادی برای شما به همراه دارد اما این روش تنها برای حذف چربی های سرسخت مناسب است و تاثیری بر روی کاهش وزن شما ندارد. بنابراین اگر گزینه مناسبی برای انجام این عمل نیستید، هیچ گاه حاضر به انجام آن نشوید و قبل از شروع جراحی با یک پزشک متخصص در این باره صحبت کنید و به نتیجه برسید که آیا شما کاندید مناسبی برای انجام آن هستید یا نه و تمام شرایط و خطرهای احتمالی که وجود دارد برای شما اتفاق بیفتد را در نظر بگیرید. ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)