فواید کربوکسی تراپی

امروز قصد داریم شما را با فواید کربوکسی تراپی آشنا کنیم. کربوکسی تراپی یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد که در بین افراد بسیار پرطرفدار و محبوب می باشد. روش کربوکسی تراپی روشی مناسب برای جوانسازی پوست است که دارای عوارض کم و همچنین تاثیر بالایی می باشد. این روش همچنین از سریع ترین روش های جوانسازی پوست نیز می باشد. در کربوکسی تراپی با استفاده از کربن دی اکسید تغییراتی در پوست ایجاد می شود که این تغییرات، از بین بردن چین و چروک های پوست، افزایش خون رسانی، از بین بردن چربی های موضعی و … می باشد.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی روشی جهت جوانسازی پوست می باشد. از این روش برای از بین برد چین و چروک های پوست، چربی های موضعی و … استفاده می شود. در این روش پزشک، کربن دی اکسید را به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق می کند. این گاز قابل تزریق در مناطقی که پوست نازکی دارند، مانند اطراف چشم نیز استفاده می شود.

در روش کربوکسی تراپی، پزشک با وسیله هایی مانند یک مخزن دارای کربن دی اکسید، لوله استریل شده و سوزن خیلی نازک این گاز را وارد پوست می کند. درمان کربوکسی تراپی بین ۱۵ تا ۳۵ دقیقه طول می کشد و سریع انجام می شود. در زمان درمان، کمی درد و سوزش احساس می کنید که این امر طبیعی می باشد و در صورت استفاده از کرم بی حسی از بین خواهد رفت.

چگونگی انجام کربوکسی تراپی

در روش کربوکسی تراپی از یک کپسول گاز دی اکسید کربن استفاده می شود که با لوله ای پلاستیکی به دستگاه تنظیم کننده جریان گاز متصل است. در این روش پزشک سعی می کند میزان مورد نیاز گاز را به بدن وارد کند. دی اکسید کربن از کپسول گاز وارد دستگاه تنظیم کننده می شود و بعد از آن وارد لوله استریل می شود که انتهای این لوله فیلتری تعبیه شده قرار دارد.

فیلتر تعبیه تمامی ناخالصی هایی که باقی مانده را جذب می کند تا این ناخالصی ها وارد بدن نشود. گاز کربن از فیلتر تعبیه عبور کرده و وارد سوزنی بسیار نازک می شود. پزشک از این سوزن استفاده می کند و گاز کربن دی اکسید را به زیر پوست افراد انتقال می دهد.

فواید کربوکسی تراپی

رفع چین و چروک در صورت

در روش کربوکسی تراپی زمانی که جریان خون افزایش پیدا می کند، این کار سبب افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می شود به همین دلیل کربوکسی تراپی سبب درمان و رفع چین و چروک ها می شود. اکثر افراد از روش کربوکسی تراپی برای رفع چین چروک پیشانی، زیر چشم و … استفاده می کنند. از مزایای کربوکسی تراپی می توان به از بین بردن سیاهی های زیر چشم اشاره کرد.

رفع ترک های پوست شکم

از دیگر فواید کربوکسی تراپی رفع ترک های پوست شکم می باشد. برای از بین بردن ترک های پوست شکم ۸ تا ۱۲ جلسه کربوکسی تراپی نیاز می باشد تا این روش نتیجه خود را به خوبی نشان دهد. اگر ترک های پوستی شکم شما تازه باشند و رنگ قرمزی داشته باشند، این روش بسیار سریعتر و نتیجه بخش تر می باشد.

روشن کردن واژن

از دیگر فواید روش کربوکسی تراپی روشن کردن واژن می باشد. با انجام این کار پوست واژن از قبل روشن تر می شود و حدود ۶ تا ۸ جلسه زمان نیاز است. روش کربوکسی تراپی دارای عوارضی نمی باشد و تنها سبب سوزش کمی در ناحیه تزریق می شود. در صورت استفاده همزمان از کربوکسی تراپی، لیزر و پماد های موضعی، تاثیر گذاری آن بیشتر از قبل می باشد.

کاهش چربی در بافت ها

در روش کربوکسی تراپی، گازها با سلول های چربی برخورد می کنند و این برخورد سبب تحریک سلول های چربی می شود و این چربی ها از بین می روند و یا کاهش پیدا می کنند. روش کربوکسی تراپی روش مناسبی برای از بین بردن چربی می باشد.

کربوکسی تراپی مو

در روش کربوکسی تراپی مو از کربوکسی تراپی برای از بین بردن ریزش موها و رویش مجدد موها استفاده می شود. دستگاه مخصوص کربوکسی تراپی سوزن نازکی دارد که به وسیله این سوزن ها گاز را وارد ناحیه مورد نظر می کنند. این کار سبب تقویت موها می شود.

کاهش چربی های موضعی

روش کربوکسی تراپی سبب کاهش چربی های موضعی می شود. این روش سبب کاهش سلولیت و تجمع چربی های موضعی می شود.

کربوکسی تراپی برای از بین بردن جای جوش

در این روش، از کربوکسی تراپی برای بهبود جای جوش و زخم و همچنین افتادگی پوست استفاده می شود. همچنین این درمان، گردش خون در ناحیه درمان را بیشتر می کند. برای انجام کربوکسی تراپی برای از بین بردن جای جوش و یا جای زخم اگر ساکن کرج هستید، می توانید به بهترین کلینیک زیبایی در کرج مراجعه نمایید.

دیگر کاربرد های کربوکسی تراپی

روش کربوکسی تراپی یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد که دارای کاربردهای بسیاری است. کاربرد های روش کربوکسی تراپی شامل درمان جای جوش، درمان آلوپسی، درمان تیرگی دور چشم، درمان پسوریازیس، اگزماهای عود کننده، افتادگی پوست، چروک های صورت و دور چشم، سوختگی، آکنه، چروک دور دهان و خط لبخند، جوانسازی پشت دست و گردن، برطرف کردن سلولیت و چاقی، رفع پارگی پوستی ناشی از حاملگی و … می باشد.

ویژگی های بهترین دکتر کربوکسی تراپی

 • از مهمترین ویژگی های بهترین دکتر کربوکسی تراپی مدرک و تخصص ایشان می باشد.
 • تجربه و مهارت در زمینه فعالیت ایشان، از موارد مهم می باشد. پس به دکتری مراجعه کنید که دارای تجربه زیادی باشد.
 • یک دکتر خوب باید سلامت بیمار خود را اولویت قرار دهد.
 • همچنین بهترین دکتر سعی می کند با صبر و حوصله به سوالات بیماران خود پاسخ دهد.
 • قبل از انجام کربوکسی تراپی باید پزشک شما جلسه مشاوره ای جهت توضیح نکات لازم برگزار کند.
 • یک دکتر خوب در کلینیکی معتبر به فعالیت می پردازد. کلینیک ایشان باید دارای تجهیزات مناسب و پیشرفته باشد. همچنین کلینیک یک دکتر خوب باید دارای کادر درمان متخصص و با تجربه باشد.
 • بهترین دکتر همواره باید سعی کند تا با اخلاقی خوب و مناسب با بیماران خود رفتار کند.
 • مراجعه کنندگان یک دکتر نمونه همواره از دکتر خود راضی می باشند. قبل از مراجعه از بیماران قبلی پزشک میزان رضایت آن ها را بپرسید.

کاندیدای مناسب کربوکسی تراپی

این روش به دلیل نداشتن عوارض های خطرناک می تواند برای افراد مناسب باشد ولی اگر در یکی از دسته های زیر قرار دارید باید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

 • اگر باردار و یا شیرده می باشید.
 • اگر دارای مشکلات کلیوی هستید و یا دیالیز می کنید.
 • اگر در دوره شیمی درمانی می باشید.
 • اگر دارای زخم فعال در ناحیه تحت درمان می باشید.
 • همچنین اگر دچار مشکلات مغزی و یا صرع می باشید.

عوارض کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی دارای عوارض خطرناکی نمی باشد و عوارضی که این روش دارد تنها موقتی بوده و بعد از گذشت مدتی کوتاه از بین خواهند رفت. عوارض کربوکسی تراپی شامل:

 • در محل تزریق بعد از انجام کربوکسی تراپی امکان قرمزی و درد وجود دارد.
 • احساس گرما بعد از تزریق کربوکسی تراپی طبیعی می باشد.
 • بعد از انجام این روش کبودی هایی در محل درمان شده به وجود خواهد آمد.
 • همچنین بعد از انجام روش کربوکسی تراپی امکان صدای خش خش در پوست وجود دارد.

چه زمانی نمی توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

اگر شما دارای بیماری های قلبی عروقی حاد باشید، دارای بیماری های تنفسی حاد، مشکلات انعقاد خون همانند هموفیلی، بیماری های بافت پیوندی، آمبولی ریه که اخیرا اتفاق افتاده باشد، عفونت پوستی، بارداری و یا شیردهی و همچنین دارای دیابت کنترل نشده باشید، نمی توانید از کربوکسی تراپی استفاده کنید و قبل از انجام این روش باید به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات قبل از کربوکسی تراپی

 • از مهمترین اقدامات قبل از انجام درمان، انتخاب یک پزشک مجرب و خوب می باشد تا بتوانید به نتیجه مورد نظر خود برسید.
 • ۲۴ ساعت قبل از انجام کربوکسی تراپی از استعمال دخانیات و همچنین مصرف الکل دوری کنید، زیرا این کار سبب رقیق شدن خون می شود و خطر کبودی را افزایش خواهد داد.
 • در صورت ایجاد لکه، سرماخوردگی و جوش در ناحیه مورد نیاز برای درمان حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از انجام کربوکسی تراپی مایعات زیادی بنوشید و صبحانه خوبی بخورید.
 • دو هفته قبل از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهابی پرهیز کنید. از مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن، ادویل و … پرهیز کنید، زیرا این داروها داروهای رقیق کننده خون می باشند و سبب کبودی و تورم بعد از تزریق می شوند.
 • در صورت داشتن سابقه تبخال قبل از انجام درمان به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما در صورت داشتن سابقه تبخال ممکن است داروی ضد ویروسی برایتان تجویز کند.
 • اگر داری بیماری خاصی می باشید و اگر داروهای خاصی استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن آلرژی و حساسیت به داروی خاصی، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • قبل از انجام درمان باید پزشک شما برایتان جلسه مشاوره ای تعیین کند تا محل درمان مشخص شود و درباره نکاتی با شما صحبت کند. همچنین شما نیز باید انتظارات خود را در آن جلسه بیان کنید.
 • قبل از انجام کربوکسی تراپی استحمام کنید و نظافت خود را رعایت کنید.

اقدامات بعد از کربوکسی تراپی

 • از آرایش کردن روی ناحیه درمان تا یک روز خودداری کنید.
 • تا یک روز سعی کنید محل درمان کربوکسی تراپی را در آب غوطه ور نکنید، یعنی از حمام کردن و کارهایی از این قبیل بپرهیزید.
 • از فعالیت های سنگین تا ۲۴ ساعت بعد از انجام این روش خودداری کنید.
 • از مصرف بسیار الکل و یا نمک دوری کنید، زیرا این کار سبب تورم خواهد شد.
 • سعی کنید محل درمان را ماساژ ندهید، مگر اینکه پزشک شما توصیه کرده باشد.
 • تا ۷۲ ساعت بعد از انجام کربوکسی تراپی از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما خودداری کنید.
 • اگر دارای تورم در محل درمان می باشید، می توانید از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • هنگام خواب سر خود را از بدن بالاتر قرار دهید، زیرا این کار سبب کاهش تورم می شود.
 • اگر پزشکتان برای شما کرم تجویز کرد، باید از آن به طور مرتب استفاده نمایید.
 • جلسات معاینه بعد از کربوکسی تراپی را به طور مرتب باید بگذرانید.
 • سعی کنید توصیه های پزشک خود برای بعد از کربوکسی تراپی را به خوبی رعایت کنید تا به زودی بهبود یابید و دچار عوارض دیگری نشوید.
 • داروهایی که پزشکتان برای شما تجویز می کند،  به طور مرتب استفاده کنید و دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی

تعداد جلسات کربوکسی تراپی به مشکلی که دارید و ناحیه ای که می خواهید در آن از این روش استفاده کنید بستگی دارد. در این روش برای از بین بردن چربی های موضعی از ۸ تا ۱۰ جلسه برای درمان نیاز می باشد. این درمان هر هفته و یا یک هفته در میان استفاده می شود. همچنین امکان دارد چند جلسه درمانی سالانه نیز لازم باشد. برای سیاهی زیر چشم ۴ تا ۸ جلسه لازم می باشد که این درمان می تواند ۲ هفته تا ۴ هفته در میان باشد.

همچنین برای درمان ترک های پوستی از ۴ تا ۱۰ جلسه درمانی نیاز می باشد که ماهی یک بار انجام می پذیرد. برای انجام درمان سلولیت و پوست پرتقالی نیز ۶ تا ۱۰ جلسه درمانی نیاز می باشد که با فواصل ۱ تا ۲ هفته انجام می شود. برای انجام جوان سازی پوست به ۴ تا ۸ جلسه نیاز دارید که این جلسات ۳ تا ۴ هفته یک بار انجام خواهند شد.

چه کسانی نمی توانند کربوکسی تراپی انجام دهند؟

با وجود غیرتهاجمی بودن روش کربوکسی تراپی، برخی از افراد کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند و نمی توانند از این روش به بهترین نتایج دست یابند. کاندیدای نامناسب این روش به شرح زیر است :

 1. افراد دیالیزی یا دچار به مشکلات کلیوی
 2. کسانی که در قسمت مربوط به انجام کربوکسی تراپی، زخم فعال دارند.
 3. اشخاصی که در حال سپری کردن دوران شیمی درمانی می باشند.
 4. خانم هایی که دوران باردار و شیردهی را سپری می کنند.
 5. افرادی که به بیماری صرع با مشکلات مغزی مبتلا می باشند.
 6. کسانی که به بیماری های قلبی عروقی حاد ( از جمله فشار خون غیر قابل کنترل و … ) مبتلا می باشند.
 7. بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی حاد
 8. اشخاصی که در سال های گذتشه به آمبولی ریه مبتلا گردیده اند.
 9. افرادی که به بیماری های بافت پیوندی مبتلا اند.
 10. کسانی که دچار به عفونت های پوستی اند.
 11. اشخاص مبتلا به دیابت کنترل نشده
 12. افرادی که آب سیاه دارند.
 13. کسانی که کم خونی حاد و کنترل نشده ندارند.
 14. بیماران مبتلا به سرطان
 15. خانم هایی که مبتلا به بیماری های قارچی و باکتریایی در ناحیه واژن می باشند.

کربوکسی تراپی چه تفاوتی با مزوتراپی دارد؟

در واقع کربوکسی تراپی را نوعی مزوتراپی می باشد ولی با این فرق که در روش کربوکسی بر عکس روش مزوتراپی، مایعات تزریق نمی گردد و گاز کربن به ناحیه مربوطه تزریق می شود. از هر 2 تکنیک جهت جوان تر شدن پوست و بهبود یافتن مشکلات پوستی استفاده می گردد و نحوه انجام  دادن هر 2 روش هم بسیار به یک دیگر شباهت دارند.

هر دو تکنیک کربوکسی تراپی و مزوتراپی می توانند به صورت سرپایی انجام بگیرند. در ضمن دو روش با متدهای ساده و مشکل کمتر، نیاز نداشتن به نکات مراقبتی دشوار پس از پایان تکنیک و با عوارض و مشکلات بسیار کم انجام می گیرند.

هر 2 تکنیک در میزان طول عمر، تعداد جلسات لازم (به طور تقریبی بین 7 الی 10 جلسه) و نکات مراقبتی پس از انجام بسیار به هم شباهت دارند. تعداد کاربردها و فواید دو روش کربوکسی تراپی و مزوتراپی به طور تقریبی یکسان می باشد و از هر دو قسمت شبیه به هم در بدن می‌توان استفاده کرد. هزینه انجام کربوکسی تراپی و تعداد جلسات لازم جهت انجام کربوکسی تراپی در مقایسه با مزوتراپی کمتر و مناسب تر می باشد.

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

برای انجام کربوکسی تراپی می بایست هزینه ای را به دکتر متخصص پرداخت شود اما مقدار مبلغ قابل پرداخت را نمی توان به طور دقیق ذکر کرد زیرا در صورت وجود مشکلات مختلف در پوست، ممکن است این روش پیچیده تر و سخت تر انجام گیرد و در نهایت امکان افزایش قیمت وجود دارد. در ضمن تعداد جلساتی که برای این روش مورد نیاز است می تواند بر هزینه انجام کربوکسی تراپی اثر می گذارد زیرا هر چه تعداد جلسات بیشتر شود، امکان افزایش قیمت وجود دارد.

در ضمن به میزان تجربه و مهارتی که دکتر متخصص و کلینیک مورد نظر دارد، وابسته است چون اگر کلینیک یا دکتر جزو بهترین ها باشند، احتمال پرداخت هزینه بیشتر وجود دارد. به طور کلی موارد مختلفی می توانند بر روی هزینه کربوکسی تراپی اثر بگذارند که اگر می خواهید در این باره اطلاعات کافی کسب کنید، می توانید از کلینیک آوینا پرس و جو کنید.

کلام آخر

کربوکسی تراپی روشی برای جوانسازی پوست می باشد که افراد می توانند در صورت داشتن چین و چروک، سیاهی زیر چشم، جای جوش، ترک های پوستی، افتادگی پوست و … به بهترین کلینیک زیبایی جهت انجام کربوکسی تراپی مراجعه کنند. کربوکسی تراپی به دلیل نداشتن عوارض خطرناک، می تواند برای افراد مناسب باشد و فقط افرادی که دارای بیماری های خاصی می باشند باید به پزشک خود اطلاع دهند.

از شما عزیزان بسیار سپاسگزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کرده اید. ما تمام تلاش خود را در راستای آشنایی شما با فواید کربوکسی تراپی کرده ایم، امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشند. در صورت داشتن هرگونه پیشنهاد و یا انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)