مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی آشنا کنیم. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای بهتر شدن ظاهر پلک ها است. این جراحی را می توان بر روی پلک بالا و پایین و یا فقط یکی از آنها انجام داد. بلفاروپلاستی هم برای زیباسازی کانتور چشم و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده می شود. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی با ما همراه باشید.

جراحی بلفاروپلاستی چیست ؟

دلیل اصلی بسیاری از کاندیدهای جراحی پلک، ریزش و پوست اضافی پلک است. این جراحی می تواند پوست اطراف چشم را سفت و بلند کند و چهره شما را جذاب تر، جوان تر و هوشیارتر نشان دهد. گاهی از بلفاروپلاستی برای رفع انسدادهای بینایی ناشی از افتادگی پلک استفاده می شود. در طول فرآیند درمان، پوست اضافی، ماهیچه و گاهی بافت چربی از نواحی پلک بالا و پایین برداشته می شود. گاهی اوقات فقط پوست اضافی از پلک برداشته می شود.

بلفاروپلاستی پلک بالایی که گاهی به آن لیفت پلک گفته می شود، نباید با جراحی افتادگی پلک اشتباه گرفته شود. در جراحی افتادگی پلک، ماهیچه‌ها و تاندون‌های پلک بالایی که مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند، سفت می‌شوند تا مشکل برطرف شود. بلفاروپلاستی برای اصلاح افتادگی پلک زمانی که پوست اضافی باعث سنگینی و افتادگی پلک شده است استفاده می شود. بنابراین این دو جراحی با یکدیگر متفاوت هستند، اما هر دو می توانند افتادگی پلک را برطرف کنند.

جراحی بلفاروپلاستی چیست ؟

انواع بلفاروپلاستی :

بلفاروپلاستی جنبه زیبایی و درمانی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

بلفاروپلاستی زیبایی :

بلفاروپلاستی زیبایی به کاربرد این جراحی گفته می شود که از نظر پزشکی ضروری نیست اما می تواند چهره شما را زیبا و جوان کند. متاسفانه به دلیل افزایش سن و تجمع چربی، پلک بالایی و گاهی پلک پایینی شما پف کرده، متورم و افتاده می شود. همین روند پیری گاهی باعث افتادگی و تورم پلک ها می شود.

با افزایش سن، پوست پلک شما شل می‌شود، ماهیچه‌های آن ضعیف می‌شوند و لایه‌های چربی مرتبط متورم می‌شوند و بیشتر نمایان می‌شوند. از نظر زیبایی، این وسایل می توانند از جذابیت و زیبایی چشم و صورت شما بکاهند و شما را پیرتر و خسته نشان دهند. متخصصان مختلف مجاز به انجام جراحی زیبایی پلک هستند. چشم پزشکان، جراحان پلاستیک و گوش و حلق و بینی می توانند این جراحی را انجام دهند.

بلفاروپلاستی درمانی :

بلفاروپلاستی به جراحی های پلک گفته می شود که به دلیل مشکل در پلک ها یا ساختار آن انجام می شود. این جراحی ها از نظر پزشکی ضروری یا مهم هستند. در بیشتر موارد، درمان بلفاروپلاستی زمانی انجام می شود که پوست اضافی روی پلک ها به حدی آن ها را سنگین کرده باشد که دید فرد دچار انسداد شود. گاهی اوقات تورم پلک بالا یا پایین استفاده از عینک یا قرار دادن لنزهای طبی را دشوار می کند که در این صورت می توان از جراحی پلک برای رفع مشکل استفاده کرد.

درمان التهاب پوستی ناشی از قرار گرفتن چین های پلک از دیگر کاربردهای این جراحی است. گاهی اوقات پوست اضافی روی پلک ها باعث سنگینی پلک می شود که فرد مجبور می شود از عضلات پیشانی برای بالا نگه داشتن پلک استفاده کند. در این حالت خستگی و ناراحتی در عضلات پیشانی ایجاد می شود که با جراحی پلک قابل درمان است.

جراحی پلک چه کاربردهایی دارد ؟

جراحی پلک کاربردهایی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

  • از بین رفتن پف و تورم پلک‌ها
  • برداشت پوست اضافی و ز بین رفتن چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی
  • درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث به وجود آمدن چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحنای سطحی پلک را با مشکل مواجه کند
  • از بین رفتن افتادگی پلک پایین که باعث بیشتر دیده شدن نواحی سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود
  • درمان افتادگی پلک در اثر سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی فرد می‌شود
  • از بین رفتن پف و تورم زیر چشم

کاندیدای مناسب برای جراحی بلفاروپلاستی

کاندیدای مناسب برای این روش درمانی و زیبایی را نمی توان به طور دقیق معرفی کرد. برای اهداف پزشکی می توانید با چشم پزشک و برای اهداف زیبایی می توانید با پزشکان و کارشناسان مشورت کنید. شما می توانید از طریق تلفن، سایت و یا پیام رسان های مجازی تماس بگیرید، با کارشناسان صحبت کنید و برای مشاوره حضوری وقت رزرو کنید.

اگر پوست اطراف چشم شما پف کرده و افتاده به نظر می رسد، جراحی پلک انتخاب خوبی برای جوان سازی صورت شما است. پف چشم می تواند ناشی از ادم یا آلرژی باشد، بنابراین قبل از اقدام به جراحی باید مطمئن شویم که افتادگی یا تورم ناشی از افزایش سن است.

اگر همه شرایط برای بلفاروپلاستی مساعد باشد، باید انتظارات درستی از این جراحی داشته باشید. مانند تمام روش های زیبایی و جوان سازی، این جراحی می تواند پیشرفت چشمگیری در زیبایی صورت و چشمان شما ایجاد کند، اما این به معنای دستیابی به اکسیر جوانی نیست. پس از تمام درمان‌های جوان‌سازی، پوست شما به روند پیری خود ادامه می‌دهد و ممکن است لازم باشد دوباره همان درمان را دریافت کنید یا از سایر روش‌های جوان‌سازی برای بازیابی نتایج در آینده دور استفاده کنید.

تعدادی از شرایط حاد و مزمن می توانند شانس شما را برای کاندید مناسبی برای جراحی پلک کاهش دهند. خطرات جراحی برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری های ویروسی مانند هپاتیت و ایدز، دیابت و فشار خون کنترل نشده زیاد است. بنابراین به طور کلی جراحی های زیبایی برای این افراد توصیه نمی شود. البته اگر بتوانند این بیماری را کنترل و درمان کنند مشکلی برای انجام این عمل زیبایی ندارند.

سیگاری ها یا کسانی که به طور منظم سیگار می کشند کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند. سیگار در روند بهبودی اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل، پزشکان به طور کلی توصیه می کنند حداقل چند هفته قبل از عمل از سیگار کشیدن خودداری کنید.

جراحی بلفاروپلاستی چه مراحلی دارد ؟

بلفاروپلاستی را می توان بر روی پلک بالا، پلک پایین و یا هر دو انجام داد. در طول جراحی، برش هایی در امتداد خطوط طبیعی پلک در زیر چین پلک بالا و کمی زیر مژه های پلک پایین ایجاد می شود. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که پس از بهبودی کامل به هیچ وجه قابل مشاهده نباشند. قبل از ایجاد برش ها، دراز کشیدن روی میز عمل، جراح به دقت نقاطی را که پوست اضافی یا بالشتک های چربی باید برداشته شود، مشخص می کند.

برش با استفاده از ابزار دقیق جراحی ایجاد می شود، سپس زخم با استفاده از بخیه های بسیار ظریف یا چسب بافت بسته می شود تا ظاهر مورد نظر به دست آید. میزان پوست، چربی یا عضله اضافی اطراف چشم که باید برداشته شود به نظر پزشک در حین جراحی و معاینات قبل از عمل بستگی دارد. مواردی مانند ساختار ماهیچه های صورت، ساختار استخوانی و تقارن ابروهای شما برخی از عوامل تعیین کننده هستند.

در صورت لزوم، جراح از لیزر دی اکسید کربن CO2 برای بهبود نتایج و جوان سازی لایه های سطحی پوست استفاده می کند تا چین و چروک های ریز باقی مانده برطرف شوند.

جراحی بلفاروپلاستی چه مراحلی دارد ؟

مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی :

در این جراحی از بی حسی موضعی برای انجام عمل بلفاروپلاستی استفاده می شود. در بی حسی موضعی، ماده بی حس کننده به ناحیه اطراف چشم تزریق می شود. گاهی اوقات برای راحتی بیشتر، آرامبخش خوراکی یا تزریقی دریافت می کنید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی آشنا می شوید :

  • از شخصی بخواهید بعد از جراحی شما را به خانه برساند و چند ساعت از شما مراقبت کند.
  • 1 تا 2 هفته قبل از جراحی از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و مسکن هایی مانند ایبوپروفن استفاده نکنید. این داروها خطر خونریزی را افزایش می دهند.
  • در روز جراحی صورت خود را آرایش نکنید و قبل از مراجعه به کلینیک صورت خود را بشویید.
  • صبح روز عمل باید داروهای ضروری خود را با کمی آب مصرف کنید. داروهایی مانند داروهای فشار خون.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

پس از جراحی، پزشک آنتی بیوتیک های موضعی را روی نواحی آسیب دیده اعمال می کند تا خطر عفونت را به حداقل برساند. چسب های چشمی یا بانداژ کامل ضروری نیستند. در روز اول پس از عمل باید هر ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. این کار تورم و کبودی را به حداقل می رساند. در روز دوم، استفاده از کمپرس سرد هر چند ساعت یکبار به مدت 10 تا 15 دقیقه توصیه می شود. برای تسریع روند بهبودی، بهتر است پس از 48 ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.

در مورد استفاده از مسکن ها، بسته به شرایط شما، پزشک معالج توضیحاتی را به شما خواهد داد. درد بعد از عمل برای اکثر مراجعین ما با مسکن های معمولی کنترل می شود. در موارد نادر به مسکن های قوی تری نیاز است که در این صورت پزشک داروهای مناسب را تجویز می کند.

بلافاصله پس از جراحی باید انتظار کمی ناراحتی خفیف را داشته باشید. اگرچه بلفاروپلاستی یک جراحی جزئی است، اما همچنان جراحی محسوب می شود. البته تمام ناراحتی ها و عوارض ظرف چند روز بهبود می یابند. اگر مشکلات بینایی یا درد شدید را تجربه کردید، بلافاصله با کلینیک تماس بگیرید.

در چند روز اول، ناحیه اطراف چشم ممکن است کبود، متورم یا قرمز شود. اینها عوارض جانبی طبیعی جراحی هستند و جای نگرانی نیست. همچنین ممکن است سفیدی چشم شما قرمز شود که این نیز یک عارضه طبیعی محسوب می شود. چند هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد و در این مدت نباید از آرایش چشم استفاده کنید.

برای استفاده از لنزهای تماسی باید صبر کنید تا تورم پلک برطرف شود. تا زمانی که لنز به راحتی در چشم بنشیند. بعد از عمل می توانید از عینک استفاده کنید، فقط هنگام گذاشتن و برداشتن عینک ملایم باشید تا نواحی اطراف چشم آسیب نبیند. معمولا برای جراحی پلک از بخیه های قابل جذب استفاده می شود که در عرض 4 تا 7 روز خود به خود از بین می رود. در صورت استفاده از بخیه های غیر قابل جذب، باید یک هفته پس از جراحی برای برداشتن بخیه ها به کلینیک مراجعه کنید.

جراحی بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد ؟

مهم ترین عارضه ای که پس از جراحی پلک مشاهده می شود، ناتوانی در بستن کامل چشم ها است. این وضعیت در عرض چند هفته بهبود می یابد. در این مدت باید از قطره ها، پمادها و چسب های چشمی در طول شب استفاده کنید تا چشم هایتان خشک نشود.  در ادامه با عوارض بلفاروپلاستی آشنا می شوید :

  • اشکال در قرارگیری پلک‌ها
  • بی‌حسی پلک‌ها
  • عفونت پلک
  • عدم برداشت کامل پوست اضافه
  • دوبینی
  • کوتاه شدن پلک‌ها
  • تشکیل اسکار یا جای زخم واضح

فواید جراحی بلفاروپلاستی

با افزایش سن، متوجه می شویم که پوست بدن نرمی و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. در نتیجه خواهیم دید که پوست بدن کمی شل می شود و باعث ایجاد چین و چروک و ظاهری ناخوشایند می شود. از بین رفتن صافی پوست باعث ایجاد تغییراتی در یکی از پیچیده ترین بافت های بدن یعنی پلک ها می شود که به نوعی کاملا از پوست تشکیل شدند.

این تغییرات می تواند با چین و چروک و افتادگی پوست پلک همراه باشد که منجر به مشکلاتی مانند افتادگی پلک می شود که در پلک بالا یا پایین ایجاد می شود و یکی از بهترین و اساسی ترین راه حل های این مشکل بلفاروپلاستی است.  از عمل زیبایی بلفاروپلاستی برای لیفت پلک و رفع افتادگی پلک، برداشتن چربی اضافی از بافت یا از عضلات و بافت های پلک، کیسه های زیر پلک پایین  استفاده می شود.

مدت زمان ماندگاری نتیجه جراحی چقدر است ؟

انجام بلفاروپلاستی بدون جراحی امکان پذیر است و با استفاده از روش هایی مانند بلفاروپلاستی با جت پلاسما یا لیفت چشم نیز می توان به نتایج مشابهی دست یافت، اما چون بلفاروپلاستی در اصل یک عمل جراحی است. نتایج آن حداقل 7 تا 10 سال باقی می ماند و به ندرت نیاز به تکرار خواهد داشت.

در بلفاروپلاستی با ایجاد برش، ضایعات به طور کامل حذف می شود و پوست اضافی برداشته می شود، سپس برای بستن زخم از بخیه استفاده می شود که ماندگاری جراحی زیبایی پلک را افزایش می دهد زیرا راه حل موقتی در این جهت وجود ندارد.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

به دلیل پیچیدگی و ماهیت پیچیده آناتومی پلک، ممکن است پس از جراحی عوارضی برای افراد به وجود می آید که می توان میزان آن ها را با انجام بعضی از نکات مراقبتی کاهش داد. علاوه بر آن انتخاب یک پزشک مهار و با تجربه تاثیر بسیار زیادی در نتیجه جراحی و کاهش عوارض احتمالی به وجود آمده دارد. در ادامه با عوارض بلفاروپلاستی آشنا می شوید :

تورم و کبودی :

کبودی و تورم یکی از رایج ترین عارضه های به وجود آمده بعد از عمل پلک می باشد که تقریبا تمامی افراد مراجعه کننده آن را تجربه کرده اند. برای کاهش شدت آن ها باید از چندین هفته قبل آمادگی پیدا کنید، به عنوان مثال از مصرف دارو های ضد انعقاد خون اجتناب نمایید. داشتن کبودی بیش از حد موجب طولانی شدن دوره بهبودی، ایجاد عفونت و تغییر رنگ پوست خواهد شد. برای کاهش ورم و قرمزی آثار برش ها می توانید از کرم های ویتامین E يا كرم هایی که پزشک معالج تجویز می کند استفاده نمایید. البته لازم به ذکر است که در زمان ماساژ کرم بر روی پلک ها نباید فشار زیادی ایجاد کنید.

باز شدن زخم ها :

در صورتی که از یک پزشک بی تجربه برای انجام عمل بلفاروپلاستی کمک بگیرید ممکن است وی از بخیه های نامناسب استفاده نماید یا به گونه ای بر روی پلک ها بخیه بزند که بعد از باز و بسته کردن پلک باز شوند. به همین علت باید در انتخاب جراح دقت بسیار زیادی کنید. بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که در این زمینه تجربه بسیار زیادی داشته باشد. باز شدن بخیه ها می تواند عوارضی همچون عفونت، بدخوابی و ترومای جزئی به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است زخم هایی که بر اثر برش لیزر به وجود می آیند، به طور معمولا بعد از گذشت 7 الی 8 روز برطرف خواهند شد.

عدم ایجاد تقارن در پلک ها :

برش های نامتقارن موجب ایجاد ناهنجاری در پلک ها خواهد شد. از همین رو پزشک باید در زمان ایجاد برش ها و بخیه کردن آن ها دقت بسیار زیادی را خرج نماید. لازم است گفته شود که از آن جایی که بعد از جراحی چشم ها کمی تورم و کبودی دارند شما قادر به تشخیص متقارن بودن آن ها نیستید از همین رو بهتر است تا بهبودی کامل صبر کنید و در این امر زود قضاوت نکنید.

عدم ایجاد تقارن در پلک ها :

کلام آخر

قبل از انجام جراحی از افراد با تجربه کمک بگیرد تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)