عوارض بوتاکس صورت

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض بوتاکس صورت آشنا کنیم. تزریق بوتاکس یکی از پر طرفدارترین روش های جوان سازی پوست و از بین بردن چین و چروک ها است. سابقه استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از 50 سال پیش بر می گردد اما به کار گیری آن برای محو کردن خطوط پوستی 15 سالی است که افزایش یافته است. در ادامه برای آشنا شدن با عوارض بوتاکس صورت با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته می شود که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می شود. دلیل اصلی ایجاد چین و چروک متحرک صورت، حرکت عضلات است. اگر آن ها را فلج کنیم خطوط پوستی هم محو می شوند. تزریق بوتاکس روش های کم تهاجمی جوان سازی پوست است و روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و مانند چین و چروک های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. برای از بین بردن خطوط بقیه بخش های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی می توان از تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

بوتولونیوم نوع A چیست ؟ بوتولونیوم نوع A همه داروهای تزریقی بوتاکس از ان ساخته شده است و نوعی ماده سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن در صورتی منقبض می شود که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن ها برسد. اگر در محل عضله سم بوتولونیوم وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود. بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می شود. اگر بوتولونیوم توسط یکی از کشنده ترین سم های تولید شده در طبیعت به شمار می رود. برای یک انسان 70 کیلو گرمی 70 میلی گرم از این سم می تواند کشنده باشد. بوتولونیوم سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی باعث بوتولیسم می شود که بیماری کشنده ای است.

بوتاکس چیست ؟

آیا تزریق بوتاکس ایمن است ؟ 

بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می شود را ندارد. هنگامی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود. در استفاده های درمانی بوتاکس به صورت موضعی از این سم استفاده می شود. از نظر سازمان FDA وزارت بهداشت ایران و همه سازمان های نظارتی درمان و سلامت تزریق بوتاکس برای استفاده های درمانی یا جوان سازی پوست ایمن و بی خطر شناخته می شود. در کشور آمریکا از سال 1989 تا سال 2003 تنها 36 نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند. 13 نفر از این افراد به علت مشکلات زمینه ای دچار عارضه شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است.

بر اساس مطالعات تنها 3 درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می کنند دچار عوارض شدید می شوند. در بیشتر این موارد دلیل به وجود آمدن عوارض تزریق دارو به دست افراد غیر پزشک یا استفاده از مواد نامناسب است. طبق پژوهش های انجام شده خطرات تزریق بوتاکس برای زیبا سازی و جوان سازی پوست به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده های درمانی است. همه افرادی که دچار این عوارض می شوند تزریق های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند. دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی کم و بی خطر است. در استفاده های درمانی بوتاکس از دوز های بالاتری استفاده می شود به همین دلیل احتمال وقوع عوارض بیشتر است.

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس به عنوان فرآورده های تزریقی برای درمان چین و چروک و خطوط صورت شناخته می شود. کاربردهای بوتاکس را می توان به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد. در ادامه با کاربرد های تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

کاربرد های زیبایی : 

 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است
 • محو کردن خط اخم
 • از بین رفتن خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چروک‌های گردن
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • بالا بردن نوک بینی

کاربرد های درمانی : 

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

هزینه بوتاکس صورت به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

برند بوتاکس : با توجه به نوسانات ارزی قیمت فرآورده های بوتاکس متغیر است. برند دیسپورت گران ترین و برند های نورونوکس و مسپورت در رده های بعدی از نظر قیمت جای می گیرند. این بستگی دارد که شما از کدام از این برندها برای تزریق استفاده می کنید و قیمت درمان هم تغییر می کند.

محل تحت درمان : دوز درمانی در ناحیه های مختلف متفاوت است. برای مثال برای رفع افتادگی گوشه های لب به 2 تا 8 واحد بوتاکس و برای رفع خط اخم به 20 تا 40 واحد دارویی نیاز است. هر چقدر نیاز به دوز دارویی بیشتر باشد هزینه بوتاکس بیشتر می شود.

عمق خطوط : عوامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است. عمق خطوط یا شدت چین و چروک های صورت است. برای مثال برای چین های پنجه کلاغی امکان دارد 2 تا 5 تزریق برای هر طرف نیاز باشد . هر چقدر داروی مورد نیاز کمتر باشد هزینه بوتاکس کاهش می یابد.

عوارض بوتاکس صورت :

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که بوتاکس صورت چه عوارضی دارد ؟ عوارض روش جوان سازی شامل سردرد، و علائم شبیه سرما خوردگی می شود. در موارد نادر افتادگی ابرو یا پلک امکان دارد دیده شود. یکی از موارد مهم که باید قبل از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد از افراد دیده می شود. اگر تزریق توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود هیچ عوارضی ندارد. در موارد زیادی امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد. اگر از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس علائم زیر را داشته باشید باید با پزشک تماس بگیرید. این علائم عبارتند از : ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، دشواری در تکلم یا بلع، مشکلات تنفسی، از دست دادن کنترل ادرار.

چه افرادی نمی توانند بوتاکس تزریق کنند ؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر توصیه نمی شود :

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.
 • اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد، امکان دارد بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید.

اثرات بوتاکس چقدر ماندگار است ؟

اثرات بوتاکس برای جوان سازی پوست بین 4 تا 6 ماه بعد از تزریق ماندگار است. بهترین عوامل بر ماندگاری اثرات بوتاکس محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده است. عوامل دیگری وجود دارند که عبارتند از : سن شما، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست، عمق چین و چروک ها یا خطوط پوستی. برای مثال اگر از بوتاکس برای درمانی چین و چروک های عمیق استفاده کنید و احتمال کامل محو نشدن این خطوط و احتمال سریع تر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

کاربردهای بوتاکس

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می شود ؟

هر دفعه تزریق امکان دارد ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می شود و برای 4 تا 6 ماه نمی توانید از آن ها استفاده کنید. اگر عضله ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد به مرور زمان تحلیل می رود و کوچک می شود. به همین دلیل امکان دارد که به مرور زمان فواصل تمدید تزریق طولانی تر شوند.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس برای اینکه نتیجه بهتری از تزریق خود داشته باشید باید اقداماتی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت بعد از بوتاکس آشنا می شوید :

 • 7 تا 10 روز قبل از تزریق، از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، روغن ماهی و ویتامین E در دوزهای زیاد خودداری کنید. این موارد می تواند احتمال خونریزی و کبودی را افزایش دهد. مصرف منظم مولتی ویتامین و استامینوفن بی خطر است.
 • حداقل 24 ساعت پیش از تزریق از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از توصیه های بوتاکس این است که نباید پوست خود را وکس یا اپیلاسیون کنید و نباید بند بیندازید. استفاده از کرم‌های موبر و بلیچینگ پوست مجاز نیست.
 • اگر فکر می کنید در طول جلسه درمان احساس ناراحتی می کنید، می توانید با نظر پزشک 1 ساعت قبل از مراجعه به کلینیک استامینوفن مصرف کنید.
 • اگر سابقه تبخال دارید، حتماً در جلسه مشاوره به پزشک خود اطلاع دهید. معمولاً برای جلوگیری از عود، یک هفته قبل از تزریق، دارویی به شما داده می شود.
 • از مهم‌ترین توصیه های بوتاکس این است که پوست شما نباید دچار آفتاب سوختگی شود.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید آرایش کنید.
 • 1 تا 2 ساعت پس از تزریق، عضلاتی را که تحت تاثیر بوتاکس قرار می گیرند، تمرین دهید. حرکت این عضلات باعث تسریع جذب بوتاکس می شود. البته اگر این کار را فراموش کردید مشکلی نیست.
 • نتایج تزریق بوتاکس ممکن است تا 14 روز کامل نباشد. معمولاً 4-5 روز پس از تزریق متوجه تغییراتی در پوست خود خواهید شد. با این حال، اثربخشی کامل بوتاکس که منجر به از دست دادن قدرت عضلانی و از بین رفتن چین و چروک صورت می شود، فرآیندی است که زمان می برد.
 • تا 4-2 ساعت بعد از لمس یا مالش محل تزریق خودداری کنید. همچنین از دراز کشیدن و خم شدن خودداری کنید.
 • تا یک روز پس از تزریق ورزش نکنید و از شرایطی که باعث تعریق می شود خودداری کنید.
 • ممکن است تورم یا کبودی خفیف در محل درمان مشاهده شود. این عوارض موقتی هستند و معمولا در عرض چند ساعت ناپدید می شوند.
 • از لایه برداری، میکرودرم ابریژن، ماساژ صورت خودداری کنید. حداقل 14 روز پس از درمان
 • استفاده از ضد آفتاب روزانه فراموش نشود.

آیا افراد می توانند بعد از تزریق بوتاکس طبیعی به نظر می رسند ؟

نتیجه تزریق بوتاکس نتیجه چشمگیری دارد اما نمای صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شود طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از بوتاکس زمان زیادی برای بهتر شدن لازم ندارید و می توانید بعد تزریق به سر کار برگردید یا برای خرید بیرون بروید. بیشتر افراد هر سه تا 6 ماه به تزریق بوتاکس نیاز دارد. بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک امکان دارد به درمان های جایگزین مانند تزریق ژل یا فیلر نیاز داشته باشد. پر کننده ها نتیجه فوری دارد و بر اساس پر کننده مورد استفاده، ماندگاری پر کننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می باشد و نتیجه از شخصی به شخص دیگر فرق می کند.

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتاب ها تاثر ماندگاری این درمان ها را کاهش می دهد که این اعمال در سایر موارد درمان های زیبای اثرات مضر شبیه برای پوست دارد. پزشک از بی حس کنند های موضعی یا روش های دیگر بی حسی استفاده می کنند و تزریق دردی وجود ندارد و یا کم است. عوارض شامل مختصری تورم، قرمزی یا خون مردگی موقت و مور مور شدن بعد از درمان است. بهتر است از محصولات مورد تایید FDA استفاده شود و از محصولات یا مواد با ماندگاری دائمی و یا طولانی به دلیل عوارض گرانولوم های جسم خارجی دوری کرد. تزریق ژل برای از بین بردن خط اخم، صاف کردن چین های عمیق دو طرف دهان، برجسته کردن گونه و حجم دادن به لب است و در حال حاضر بهترین روش در سراسر دنیا تزریق ژل های هیالورونیک است. ماندگاری این ژل ها 6 تا 9 ماه است و جذب می شوند. این ژل ها نیازی به تست حساسیت ندارند و آلرژی ایجاد نمی کنند و در زیر پوست حرکت و ریزش ندارند.

تزریق چربی روشی است که در ان سلول های چربی ناحیه پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم خارج می کند و بعد از جدا سازی سلول های زنده چربی آن ها را به عنوان یک فیلر بیولوژیک برای حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت ، پر کردن نقص پوستی و بیشتر با هدف جوان سازی صورت در ناحیه مورد نظر تزریق می کنند. سلول های جربی را می توان با PRP مخلوط و در ناحیه های مورد نظر تزریق کرد. با این عمل ماندگاری نتیجه درمان افزایش یافته و نتیجه حاصل زیباتر و ماندگار تر می شود.

عوارض بوتاکس :

تزریق بوتاکس مانند اکثر روش‌های زیبایی ممکن است عوارض مختلفی را به‌دنبال داشته باشد. این عوارض احتمالی در همه افراد بروز نمی‌یابند، بلکه احتمال ظاهر شدن آن‌ها در درصد پایینی از افراد وجود دارد. با توجه به این نکته که سم بوتولینوم یک ماده سمی و کشنده است، استفاده نادرست از آن می‌تواند منجر به بروز صدمات جبران ناپذیر و حتی مرگ افراد شود. اما احتمال رخ دادن این حوادث بسیار نادر است و با مراجعه به کلینیک‌های زیبایی معتبر و استفاده از برندهای معتبر بوتاکس، احتمال بروز این عوارض به صفر می‌رسد.

کبودی :

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین عوارض این روش زیبایی، احتمال ظاهر شدن لکه‌های کبودی در محل تزریق آمپول بوتاکس است. بروز این عارضه بیشتر به‌ دلیل مهارت نداشتن پزشک متخصص یا آسیب رساندن به عروق خونی رخ می‌دهد. با تزریق بوتاکس در حالت نشسته و فشار دادن محل تزریق توسط پزشک، تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری خواهد شد.

قرمزی :

قرمز شدن محل تزریق از دیگر عوارض غیرقابل اجتناب استفاده از بوتاکس است که معمولا بعد از گذشت چند ساعت برطرف می‌شود. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد نیز می‌تواند در کاهش قرمزی تاثیر به سرایی داشته باشد.

درد :

درد در حین تزریق و پس از آن نیز یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس است. معمولا درد حین انجام کار بسیار خفیف است و بیشتر مراجعان آن را به‌ خوبی تحمل می‌کنند. اما اگر آستانه تحمل درد شما کم است، باید قبل از تزریق و با مشورت دکتر تزریق بوتاکس از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده کنید.

در برخی از افراد پس از انجام بوتاکس سردرد و حالت تهوع رخ می‌دهد. این عارضه‌ها معمولا در افرادی رخ می‌دهند که برای نخستین مرتبه از بوتاکس استفاده می‌کنند. برای رفع سردرد و حالت تهوع می‌توان با مشورت پزشک از داروهای مسکن و ضد تهوع استفاده کرد.

 

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

کلام آخر

سعی کنید قبل از تزریق بوتاکس در صورت بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام تزریق بزنید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)