عمل زیبایی چشم

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل زیبایی چشم آشنا کنیم. امروزه با پیشرفت علم، جراحی به اسم جراحی پلک یا بلفاروپلاستی وجود دارد که می تواند باعث بهتر شدن ظاهر پلک شود و روی دو تا پلک بالا و پایین صورت می گیرد. این جراحی برای زیبا سازی ناحیه های اطراف چشم و برای درمان مشکلات پلک استفاده می شود.

جراحی بلفاروپلاستی چیست ؟

بعد از جراحی بینی  از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی، جراحی پلک یا جراحی بلفاروپلاستی در ایران است که امکان دارد پلک های بالایی و پایینی چشم به صورت ارثی یا ژنتیکی یا در اثر پیری شل و افتاده شوند و ابروی شما افتاده شود که به این اتفاق افتادگی پلک می گویند.  با جراحی پلک می توان این روش را درمان کرد و بین 1 تا 3 جلسه چشم هایی شاداب و زیبا داشته باشید. در این جراحی افتادگی پلک و پف زیر چشم  از بین می رود.

جراحی بلفاروپلاستی را جراحی زیبایی می دانند هم جنبه زیبایی و هم جنبه درمانی دارد و افرادی که در اثر افتادگی پلک بینایی آن ها کم شده با این روش می توانند درمان کنند. پلک بالا و پایین را می تواند در دو جلسه جدا جراحی کرد اما هر دو پلک را در یک جلسه جراحی کنید خیلی بهتر است. جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک جراحی است که روی پلک چشم است که در آن پلک چشم ترمیم و بازسازی می شود. این جراحی می توان ترمیم ناهنجاری ها و ضعف و نواقص پلک های اطراف چشم و پف زیر چشم و چین و چروک زیر چشم از بین می رود.

جراحی پلک جراحی است که جراحی ضروری نیست و برای بهتر شدن ظاهر شما صورت می گیرد. برای بیشتر افراد این جراحی یک جراحی پلاستیک است برای زیبایی صورت انجام می شود. این جراحی در زیبایی چهره می تواند تاثیر زیادی داشته باشد و دید شما را بیشتر می کند. این جراحی جنبه درمانی هم دارد برای مثال شما با این روش می توانید دید بهتری داشته باشید.

کاربرد جراحی پلک :

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می تواند کاربرد هایی داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

 • از بین رفتن افتادگی پلک پایین که موجب زیاد دیده شدن ناحیه های سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.
 • درمان افتادگی پلک در اثر سنگینی پوست اضافه که موجب اختلال در بینایی افراد می‌شود.
 • از بین رفتن پف و تورم زیر چشم.
 • درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که موجب به وجود آمدن چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند در انحنای سطحی پلک مشکل ایجاد کند.
 • از بین رفتن پف و تورم پلک‌ها.
 • برداشت پوست اضافی و از بین رفتن چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی.

کاندیدای مناسب برای جراحی پلک

این جراحی برای افرادی که سن آن ها بالای 30 است صورت می گیرد و بعضی از مشکلات ارثی افتادگی پلک و پف چشم موجب می شود که در سن پایین صورت بگیرد. در چشم های بعضی از افراد شیار پلک بالا تشکیل نشده و این افراد چشمانی شبیه چینی ها و ژاپنی ها دارند و این افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک هستند. جراحی پلک برای جوان سازی پلک در افراد مسن استفاده می شود که یک جراحی زیبایی است. این جراحی برای ترمیم شلی پلک بالا و پایین چشم صورت می گرد و در این جراحی پلک عملکرد های پلک درست می شود و به این مدل جراحی پلک Functional Blepharoplasty گفته می شود.

جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود ؟

این جراحی با بی حسی انجام می شود و 1 تا 2 سال طول می کشد و به این که از کدام روش جراحی می خواهید استفاده کنید بستگی دارد. این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد.

آیا جراحی پلک به بیهوشی نیاز دارد ؟

جراحی بلفاروپلاستی سرپایی انجام می شود و نیاز به بستری ندارد و همچنین نیازی به بیهوشی ندارد. این اتفاق باعث می شود عوارض و خطرات بیهوشی وجود نداشته باشد. این جراحی نیاز به جراحی های دیگری ندارد و عمل هایی مانند لیفت ابرو، فیکس کردن ابرو، پیوند چربی، بوتاکس که قبل از جراحی به شما گفته می شود. اما اگر نیاز به جراحی های دیگر باشد به شما گفته می شود. از این روش برای کودکان هم استفاده می شود که در غیر این صورت باید از بیهوشی استفاده شود.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی :

هزینه جراحی پلک به عوامل مختلفی بستگی دارد و این عوامل مثل تعداد پلک ها برای جراحی، موقعیت جغرافیایی افراد، کلینیکی که برای جراحی انتخاب کردید، پزشکی که برای جراحی در نظر دارید، معاینات قبل از جراحی، آزمایشاتی که پیش از عمل باید انجام دهید، امکانات و ابزار های در کلینیک ها، همه این عوامل می تواند در هزینه جراحی تاثیر گذار باشد.

بلفاروپلاستی پلک بالا :

شاید برایتان سوال باشد که بلفاروپلاستی پلک بالا چیست ؟  در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جراحی پلک بالا یکی از بیشترین جراحی های بلفاروپلاستی است. افتادگی پلک بالای چشم می تواند زیبایی چشم را تحت تاثیر قرار دهد و در صورت افتادگی و پف می تواند باعث زشتی در پلک شود و اعتماد به نفس افراد را کاهش می دهد. بیشتر افراد می خواهند با جراحی پلک افتادگی پلک بالا از بین برود و ظاهری زیبا و جوان داشته باشند. این افتادگی باعث کم شدن دید افراد می شود که با این جراحی می توانند آن را برطرف کنند. جراحی پلک بالا اهمیت زیادی دارد و جنبه درمانی دارد.

جراحی پلک بالا روش های مختلفی دارد که در آن برش از بیرون پلک و داخل پلک انجام می شود. این برش ها به تشخیص پزشک و لیزر یا امواج رادیویی و توسط چاقوی جراحی صورت می گیرد. در جراحی پلک بالا پوست و چربی اضافه پلک بالا چشم برداشته می شود تا چشم ظاهری مناسب داشته باشد. افتادگی پلک برای یک چشم و دو چشم اتفاق می افتد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی پلک در چشم پایین به دلیل برداشتن پف زیر چشم و برطرف کردن چین و چروک اضافی زیر چشم صورت می گیرد. پف زیر چشم ممکن است ارثی باشد و باعث جمع شدن بافت چربی در زیر پوست پلک پایینی چشم است. برداشتن پف زیر چشم تاثیر زیادی در زیبایی چشم دارد و باعث زیبایی چهره می شود و این جراحی در افرادی که به دلیل بالا رفتن سن دچار پف زیر چشم می شوند زیاد است.

جراحی بلفاروپلاستی برای پلک پایین با به وجود آمدن برشی در پشت پلک پایین انجام می شود و نیاز به بخیه ندارد. پوست اضافه در زیر خط مژه قرار دارد و پوست اضافه برش داده می شود و بخیه های ریز در ناحیه برش را پیوند می زنند. بعد از 1 ماه این بخیه ها از بین می روند.

در جراحی پلک برای برش های دقیق می تواند از لیزر یا امواج رادیویی استفاده کرد. در این برش ها احتمال خونریزی در هنگام جراحی و بعد از جراحی کاهش می یابد. اگر بعد از جراحی پلک دچار چین و چروک شده اید باید تزریق بوتاکس انجام دهید.

بلفاروپلاستی پلک پایین

انتظارات از جراحی پلک :

افرادی که از این جراحی استفاده می کنند می خواهند تغییرات زیادی در چهره آن ها به وجود بیاید و می خواهند ظاهری زیبا و جوان داشته باشند و از جراحی پلک برای این اتفاق استفاده می کنند. باید قبل از جراحی به پزشک مراجعه کنید و از او درباره همه عوارض و خطرات جراحی را بپرسید و با مشورت کنید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد ؟

جراحی پلک مانند سایر جراحی های دیگر می تواند عوارضی داشته باشد که این عوارض ممکن است طبیعی باشد و به طور موقت باشد و بعد از مدتی از بین برود. در ادامه با این عوارض آشنا می شوید :

 • عفونت
 • خشکی چشم‌ها
 • بی‌حسی یا درد
 • تاری موقت دید یا حرکت پلک
 • جای زخم‌های نامطلوب
 • خونریزی
 • از دست دادن بینایی
 • مشکل در چشمک زدن یا بستن چشم‌ها
 • اختلالات دیگر پلک مانند اکتروپیون یا آنتروپیون
 • نیاز به جراحی اصلاحی پلک

آیا جراحی پلک عمل لیفت پلک است ؟

به جراحی پلک لیفت پلک چشم می گویند. در این جراحی پلک لیفت نمی شود اما پلک بالایی باز تر می شود زیرا وزن پوست و چربی اضافی از روی آن برداشته می شود. در این جراحی پوست و چربی اضافی برداشته می شود و این جراحی را برای پلک بالا و پلک پایین یا هر دو انجام می دهند. در هر دو برش هایی در چین و چروک های طبیعی پلک یا در بخش داخلی پلک چشم به وجود می آید که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

بلفاروپلاستی در چه مواقعی تاثیر ندارد ؟

یکی از روش ها برای از بین بردن افتادگی پلک جراحی بلفاروپلاستی است. این جراحی امکان دارد در بعضی از موارد که باعث زشت شدن چهره و چشم می شود. جراحی بلفاروپلاستی هیچ تاثیری در از بین بردن سیاهی دور چشم ندارد و برای از بین رفتن حلقه های تیره دور چشم باید از روش های دیگر استفاده کرد. ممکن است در افراد زیادی مشاهده کرده باشید که زیر چشم آن ها دارای چین و چروک هایی است اما باید توجه داشته باشید  برای از بین بردن چین و چروک ها نمی توانید از بلفاروپلاستی استفاده کنید و باید از بوتاکس استفاده کنید.

نکات مهم در جراحی بلفاروپلاستی

قبل از جراحی باید به مواردی توجه داشت برای مثال باید خشکی چشم، عصب های چشمی، دید افراد معاینه و بررسی شود. اگر افراد دارای این بیماری ها باشند باید برسی شود که در چه حدی است. شل بودن پلک یکی از این مواردی است که باید بررسی شود. در جراحی پلک در افرادی که چشم آن ها بیرون زده و یا گود رفته است باید نکاتی را رعایت کنیم.  غده اشکی پشت پلک که در بخش خارجی پلک بالایی قرار دارد باید بررسی شود که  بیرون زدگی وجود دارد یا خیر. اگر شل بودن پوست وجود داشت باید برای درست کردن آن بررسی هایی صورت گیرد. نوع عمل و تصمیم گیری در جراحی فرق می کند. در افرادی که چشم آن ها بیرون زدگی دارد که از لبه استخوانی فوقانی چشم تا لبه تحتانی یک خطی کشیده و اگر کره چشم این خط رو لمس کند یا جلو خط باشد یا عقب خط باشد چشم شرایط خاصی پیدا می کند. به همین دلی افراد باید قبل از جراحی بررسی شوند و این گونه نیست که جراحی به زودی انجام شود.

اقدامات قبل از جراحی پلک :

برای اینکه از خطرات و عوارض جراحی کم شود باید مراقبت های را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی پلک آشنا می شوید :

 • قبل از جراحی پلک اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا به دارو یا ماده غذایی خاصی حساسیت دارد قبل از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • انتخاب پزشک پلاستیک و زیبایی صورت یکی از اولین اقدامات قبل از جراحی پلک است که اهمیت زیادی در نتیجه جراحی دارد.
 • از داروهایی که باعث انعقاد خون می شود مانند آسپرین و بروفن به مدت 2 هفته قبل از جراحی پلک استفاده نکنید.
 • شب قبل از جراحی پلک حمام بروید و روز عمل بدون هیچ آرایشی به کلینیک مراجعه کنید.
 • آزمایشات خود را که در جلسه مشاوره قبل از جراحی پلک توسط پزشک تجویز می شود را انجام دهید و روز جراحی پلک همراه خود داشته باشید.
 • داروها و پمادهای چشمی که پزشک پلاستیک تجویز کرده است را مرتب و طبق دستور استفاده کنید.
 • در جلسه مشاوره در مورد اقدامات که قبل و بعد از جراحی پلک باید انجام دهید از پزشک بپرسید.
 • 2 هفته قبل از جراحی پلک از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • از پزشک پلاستیک بخواهید درباره جراحی پلک شما را راهنمایی کند.

نکات مهم در جراحی بلفاروپلاستی

اقدامات بعد از جراحی پلک

بری اینکه نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی پلک می پردازیم :

 • از دستکاری کردن بخیه ها پرهیز کنید و برش ها به طوری داخل خط پلک پایین یا پشت چین پلک بالا ایجاد شده که بعد از مدتی از بین می رود و جای بخیه مشخص نمی شود.
 • تورم بعد از جراحی پلک طبیعی می باشد می توان با استفاده از کمپرس سرد ورم چشم بعد از عمل پلک را کمتر کرد.
 • برای دیدن نتیجه جراحی زیبایی پلک یا عمل بلفاروپلاستی باید برای کاهش ورم صبر کنید.
 • برای درمان ورم چشم بعد از عمل پلک سر را بالاتر قرار دهید.
 • یکی از عوارض جراحی خشکی چشم است که این عوارض طبیعی است و بعد از مدتی از بین می رود و با اشک مصنوعی برطرف می شود.
 • سعی کنید از مصرف قلیان و سیگار پرهیز کنید زیرا که مصرف دخانیات می تواند باعث انسداد عروق خونی شده و در روند ترمیم بافت ها اختلال ایجاد کند. باید تا 2 هفته بعد از عمل جراحی پلک از مصرف آن دوری کنید.
 •   3 هفته بعد از جراحی پلک از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین و بلند کردن اشیا سنگین خودداری کنید.
 • آرایش کردن چشم ها تا چند وقت بعد از جراحی پلک ممنوع است و باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا جراحی پلک درد دارد ؟

افراد فقط تزریق دو آمپول بی حسی را در اطراف پلک احساس می کنید و بعد از آن دیگر چیزی حس نمی کنید اما بعضی اوقات به دلیل استری افراد امکان دارد از آرام بخش استفاده کنند که این آرام بخش هم می تواند خوراکی باشد هم تزریقی.

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی بلفاروپلاستی :

بعد از جراحی شما می توانید 1 هفته تا 10 روز بعد به کارهای خود ادامه دهید. در این دوره امکان دارد کبودی و تورم داشته باشید و می توانید بعد از 2 تا 3 روز از خواندن را شروع کنید البته امکان دارد چشم هایتان بسوزد. از انجام فعالیت های سنگین 2 تا 3 هفته بعد از جراحی خودداری کنید.

چرا زیر چشم پف می کند ؟

پف زیر چشم به این دلیل است که بافت‌های چربی در فضای زیر چشم برای محافظت از چشم‌ها در برابر ضربات خفیف شکل گرفته است و با افزایش سن این مانع بافتی که چربی‌ها را پشت چشم نگه می‌دارد ضعیف می‌شود و چربی‌ها به سمت پلک پایین حرکت می‌کنند و موجب می‌شوند که زیبایی پلک پایین چشم کاهش یابد. در بلفاروپلاستی پلک پایین یک شکاف کوچک در زیر مژه‌ها یا داخل پلک به وجود می آید و چربی اضافی توسط آن خارج می‌شود. اگر این اتفاق توسط یک شکاف خارج از چشم انجام شود می‌توان پوست اضافی پلک را در بلفاروپلاستی پلک پایین برداشت و چین و چروک‌های این بخش را از بین برد. پزشکان یک شکاف مخفی پشت پلک ایجاد می کنند و با استفاده از لیزر، میکرونیدلینگ یا لایه‌برداری، بافت پوست را بهتر می کنند و چین و چروک‌ها را کمتر می کنند.

اقدامات بعد از جراحی پلک

 

کلام آخر

قبل از جراحی پلک سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)