عمل کاشت ابرو

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل کاشت ابرو آشنا کنیم. یکی از مشکلاتی که امروزه اکثر افراد به آن دچار هستند ریزش ابرو است که از این بابت نگران و ناراحت هستند و به دنبال راهی برای خلاص شدن از ریزش ابرو می گردند که یکی از این را ها می تواند کاشت ابرو باشد که بسیاری از افراد به دلایلی مانند سبک زندگی ناسالم و استفاده از رژیم های غذایی نا مناسب دچار ریزش ابرو می شوند. برای آشنا شدن با عمل کاشت ابرو با ما همراه باشید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

کاشت ابرو چیست ؟

بسیاری از خانم ها فکر می کنند که هاشور و تاتو بهترین راه برای پرکردن و فرم دادن به ابروهایشان است. این به دلیل آگاهی ناکافی از هر یک از روش های زیبایی و مزایا و معایب آن ها است. حواستان باشد که این دو روش موقتی هستند و جلوه ای طبیعی به ابروهای فرد نمی دهند. رنگ های تاتو و هاشور شیمیایی است و با موهای طبیعی ابرو متفاوت است و باید پس از مدت کوتاهی تمدید شود. هر بار که تمدید می کنید باید درد و آسیب ناشی از آن را تحمل کنید و در نهایت ممکن است به نتیجه دلخواه نرسید.

بر خلاف این روش ها، کاشت ابرو یکی از روش هایی است که زیبایی دائمی به شما می دهد. در روش کاشت ابرو، مو از ناحیه اطراف سر یا کناره های گوش برداشته شده و در ناحیه ابرو کاشته می شود. به همین خاطر نتیجه ای طبیعی دارد. روش های متفاوت کاشت ابرو شبیه روش های کاشت مو است و می توان آن را یکی از انواع کاشت مو در ناحیه ابرو دانست. در این روش به غیر از مو، اندام های کوچکی که مواد لازم برای رشد مو را تولید می کنند منتقل می شوند. این همان چیزی است که باعث می شود نتیجه کاشت ابرو برای همیشه باقی بماند و ابروهای طبیعی را به شما بدهد که حتی بهتر از روز اول به نظر می رسند. موهای کاشته شده شبیه موهای طبیعی هستند و رشد می کنند. بنابراین، پس از کاشت باید ابروهای خود را کوتاه و کوتاه کنید.

کاشت ابرو چیست ؟

دلیل ریزش ابروها

یافتن علت افتادگی ابروها یکی از مهم ترین مراحل در انتخاب روش کاشت مناسب است. قبل از کاشت ابرو باید علت افتادگی آن ها را درمان کرد. توجه داشته باشید که موهای استفاده شده در روش کاشت ابرو طبیعی است و روند رشد آن ها هیچ تفاوتی با موهای طبیعی ندارد. هر دلیلی که باعث ریزش ابرو شود می تواند موهای کاشته شده را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی از این دلایل امکان دارد به اندازه علل ارثی قابل درمان نباشند. اما شاید بتوان آن ها را به نحوی کنترل کرد. ریزش ابرو ها می تواند دلایلی داشته باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • آلوپسی آره‌تا
 • بیماری‌های تیروئیدی
 • تاتو و هاشور ابرو
 • بیشتر شدن سن افراد
 • کندن و برداشتن بیش از اندازه ابروها
 • بیماری‌های عمومی یا سیستمیک
 • افرادی که به صورت ارثی و ژنتیکی دچار ریزش ابرو می شوند
 • سوختگی
 • عفونت
 • اختلال در رشد ابروها به طور مادرزادی

بهترین راه برای داشتن ابروهای پرپشت، کاشت ابرو است. روش هایی مانند تاتو، هاشور، مداد ابرو و بقیه روش های شبیه می توانند ظاهر ابروهای شما را بهتر کند، اما قادر به ایجاد ابروهای پرپشت و طبیعی نیستند. در تمام عمل های زیبایی، طبیعی بودن نتایج برای همه داوطلبان مهم است. این موضوعی است که می توان آن را به خوبی در کاشت ابرو انجام داد و این روش به شما ابروهایی پرپشت و طبیعی می دهد.

دلیل اصلی ظاهر شدن ابروهای افتاده بالا رفتن سن است. با افزایش سن، مواد مغذی در بدن کم می شود و فعالیت سلول های بدن کاهش می یابد. در نتیجه خون و اکسیژن رسانی به موها به خوبی کار نمی کند و در نتیجه موها شروع به ریزش می کنند. از طرفی با بیشتر شدن سن، موها به تدریج ضخامت و استحکام خود را از دست می دهند و می ریزند.

در افرادی که در سنین پایین ابروهای خود را از دست دادند باید دلایل دیگری را پیدا کرد. ارث خانوادگی دلیل اصلی ریزش ابرو در جوانان است. البته بعضی از جوانان با ابروهای کمری به دنیا می آیند و به همین خاطر دوست دارند از روش های کاشت ابرو خود استفاده کنند تا ابروهای خود را پهن تر و پرپشت تر نشان دهند. بیماری‌های متفاوتی مثل اختلالات تیروئید، بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی، اختلالات مادرزادی رشد مو و ابرو و انواع سرطان از دلایل ریزش ابرو هستند.

اصلاح نامناسب و برداشتن بیش از اندازه ابروها منجر به برداشتن فولیکول های موهای برداشته شده و کم شدن تدریجی رشد مو در نواحی اصلاح شده می شود. مواد شیمیایی که برای تاتو و ابرو استفاده می شود می تواند باعث افتادگی ابرو شود. به خصوص اگر تعداد تجدید این روش ها بسیار زیاد بوده باشد. بیماری های مو مثل آلوپسی آره تا که باعث ریزش مو می شود موهای ابرو را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی از بیماری های عفونی یا سوختگی می توانند دلیل ریزش ابرو و ریزش مو باشند.

چه افرادی برای کاشت ابرو مناسب هستند ؟

کاشت ابرو برای زنان و مردان انجام می شود و هیچ محدودیتی ندارد. اگر پوست ناحیه ابروی شما سالم باشد شما می توانید عمل کاشت ابرو را انجام دهید. افرادی که دچار شکل و حالت نامناسب ابروها، تراکم کم یا فقدان مادرزادی ابرو هستند و یا افرادی که بیش از اندازه ابروهای خود را بر می دارند و ابروهای آن ها کم پشت و نازک شده است، کسانی که به طبیعی سازی و بهتر شدن ظاهر ابروهای تاتو شده و هاشور خورده نیاز دارند و افرادی که قسمتی از ابروهای ان ها آسیب دیده است و یا سوخته است کاندیدای مناسبی برای عمل کاشت ابرو هستند. افرادی که از آلوپسی آره تا، اختلال وسواس موکنی و بیماری‌های انعقادی خون دارند و از این بابت رنج می برند کاندیدای مناسبی برای کاشت مو سر و صورت نیستند.

آیا آقایان هم می توانند از عمل کاشت ابرو استفاده کنند ؟

داشتن ابروهای سالم و پرپشت در داشتن چهره ای شاد، زیبا و جوان بسیار موثر است، ابروها یکی از قابل تشخیص ترین ویژگی های صورت هستند و می توانند تاثیر زیادی در ظاهر متقارن و متعادل چهره شما دارند. ساختار صورت بسیاری از آقایان به دلایلی امکان دارد موهای خود را از دست بدهند و داشتن ابروهای نازک حتی بدون چین و چروک روی پوست می تواند  باعث ایجاد ظاهر پیر در افراد شود. کاشت ابرو برای آقایان موجود است و با شرایطی مثل بانک مو سیاه و سالم و سایر الزامات کاشت ابرو، می توان ابروها را ترمیم کرد و ظاهری جوان و جوان به آن داد.

مدل کاشت ابرو :

یکی از نکاتی که در کاشت ابرو اهمیت دارد ناحیه قرارگیری ابروهای جدید کاشته شده است که می تواند تاثیر زیادی در کاشت ابرو داشته باشد و ظاهری طبیعی به ابروهای افراد بدهید. کاشت ابرو مدل هایی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

نقطه شروع ابرو :

نقطه شروع ابروها باید در یک خط عمودی از بخش بیرونی تیغه بینی باشد، بنابراین می توان این اندازه را متناسب با فاصله بین ابروها تغییر داد تا ابروها خیلی به هم نزدیک یا خیلی نزدیک نباشند. بری مثال، اگر فاصله بین ابروها زیاد است، باید نقطه شروع ابروها را موازی با فرورفتگی چشم در نظر داشت.

نقطه انتهای ابرو :

نقطه انتهایی ابرو باید در خطی باشد که از بخش بیرونی چشم تا بخش خارجی پره های بینی امتداد داشته باشد. اگر شخصی بخواهد ابروهای بلندتری داشته باشد، بسته به ذائقه اش، نقطه انتهایی ابرو پایین تر یا بالاتر می رود.

خم ابرو :

یکی از نکاتی که اهمیت دارد خم ابرو است زیرا در صورت بالا آمدن بیش از اندازه باعث به وجود آمدن حالت تعجب در چهره فرد می شود و بالا و پایین رفتن بخش های بیرونی باعث به وجود آمدن حالت های عصبانیت و ناراحتی در چهره افراد می شود.

دلیل ریزش ابروها

تعداد گرافت های برداشته شده برای کاشت ابرو باید چقدر باشد ؟

تعداد گرافت های گرفته شده برای کاشت ابرو بیشتر از 400 عدد بیشتر نیست که برای برداشتن آن ها به روش کاشت ابرو به روش FIT از تیغه های بسیار باریک با قطر کمتر تا 1 میلی متر استفاده می شود. اگر از موهای ظریف تری برای کاشت ابرو استفاده شود، از هر قسمت پشت گوش تقریباً 150 تا 200 گرافت گرفته می شود که تعداد آن ها بسته به ابروهای متقاضی متفاوت است.

مراحل کاشت ابرو

عمل کاشت ابرو مراحلی دارد که باید این مراحل را انجام داد که در ادامه به مراحل کاشت ابرو می پردازیم :

طراحی ابروها با سلیقه افراد :

در این قسمت از کار از افرادی که می خواهند کاشت ابرو انجام دهند خواسته می شود که شکل و طرح مورد نظر ابرو را ارائه و ترسیم کند و بعد از آن جراح طرح کشیده شده توسط بیمار را آماده کرده و با رضایت طرفین مشکلات آن ها را حل می کند. از طرح های از قبل طراحی شده می توان استفاده کرد، اما بیمار ترجیح می دهد طرح خود را انتخاب و ترسیم کند.

گرافت مو و استخراج آن :

بانک مو در عمل طبیعی کاشت ابرو شامل موهای پشت گوش و پشت سر می شود. موهای پشت سر چند تایی، ضخیم تر و متراکم تر هستند، اما موهایی که در ناحیه پشت گوش رشد می‌کنند ظریف تر و کوتاه تر هستند و فولیکول های یک تاری بسیار بزرگ تری دارند. برای خانم ها بیشتر به خاطر نازک بودن ابروها از موهای پشت گوش استفاده می شود اما در آقایان به خاطر تراکم و ضخامت بیشتر ابروهای مردان، موهای قسمت های پایین سر و گوش برداشته می شوند.

کاشتن گرافت های مو :

بعد از مرحله برداشت پیوند، کادر پزشکی پیوندها را از ناحیه مورد نظر زیر میکروسکوپ آماده کرده و به جراح تحویل می دهند. قبل از کاشت، متخصص ناحیه ابرو را با بی حسی موضعی بی حس می کند، سپس با یک تیغ بسیار ظریف قطر کمتر از یک میلی متر، سوراخ های بسیار کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می کند و گرافت ها برداشته می شود. موضوعی که پزشک در این بخش باید به آن توجه کند زاویه کاشت ابرو و همچنین خواب درست در جهت رشد ابرو است که در کاشت ابرو می تواند نتیجه مناسبی برای افراد داشته باشد.

آیا نتیجه عمل کاشت ابرو همیشگی است ؟

اگر ابروهای پایینی دارید یا ابروهایتان به دلایلی افتاده است، می توانید از کاشت ابرو طبیعی استفاده کنید و از نتیجه آن لذت ببرید.  امکان دارد بعد از جراحی زیبایی کاشت ابرو کمی ریزش ابرو داشته باشید که همیشگی نیست زیرا پس از افتادگی ابروها، زمان رشد دوباره فولیکول های کاشته شده فرا می رسد. اگر چه نتایج کاشت ابرو طبیعی ظریف است، اما اگر در حال حاضر ابروهای کمری دارید، نتیجه کاشت ابرو زیبایی بعد از این روش ظریف تر به نظر می رسد.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

برای این که دچار عوارض و خطراتی نشوید و نتیجه مناسبی از کاشت ابرو خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت بعد از کاشت ابرو آشنا می شوید :

 • بعد از کاشت ابرو طبیعی برای محافظت از عفونت از پماد آنتی‏ بیوتیک استفاده کنید.
 • تا چند روز بعد از ابروهای کاشته شده از تماس دست به ابروها خودداری کنید.
 • بعد از کاشت ابرو می توانید ابروهای خود را رنگ کنید.
 • سعی کنید بعد از کاشت ابرو ناحیه اطراف ابرو را با آب شست و شو ندهید.
 • تا 1 هفته بعد از کاشت از آرایش کردن پرهیز کنید.
 • موهایی که در کاشت ابرو استفاده می شود از بانک مو گرفته شده است و می توانید بعد از کاشت آن را کوتاه  تمیز کنید.
 • بعد از 1 هفته می توانید صورت خود را شست و شو دهید.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

روش های کاشت ابرو :

روش های مختلفی برای کاشت ابرو وجود دارد که پزشکان امروزه از آن استفاده می کنند. یکی از عواملی که نشان می دهد متد درمانی در کاشت ابرو مناسب بوده، کاشت ابرو بعد از یک سال است. از کاشت ابرو به روش FUT برای کاشت ابرو استفاده کنیم. دلیل مهم و اصلی نزدیک بودن به حالت طبیعی ابرو است. این روش در کاشت مو هم استفاده می شود، چرا که کاشت با فلپ باعث رشد طبیعی مو می شود و کاشت به صورت دونه ای حالت مسواکی می گیرد و امکان حالت دادن مو به صورت طبیعی بسیار دشوار خواهد شد. برای کاشت ابرو معمولا از روش هایFUE ،FUT و SUT استفاده می گردد.

کاشت ابرو به روش FUT

روش FUT یا همان روش برداشت نواری اولین روش کاشت موی مدرن است. این روش هنوز هم برای کاشت موی طبیعی به شکل رایجی استفاده می گردد. به مرور زمان به دلیل تهاجمی بودن این تکنیک پژو هشگران و متخصصان این حوزه روش استخراج واحد های فولیکولی مو را ابداع کردند که در دنیای امروز با نام FUE و در ایران با نام FIT شناخته می شود. در روش FUT ابتدا روی پوست سر برشی ایجاد کرده، نواری از پوست برداشت شده و جای زخم را بخیه می‌زنند.

کاشت ابرو به روش FIT

در روش FIT، واحدهای فولیکولی به شکل دانه دانه از سر خارج می‌شود و به این ترتیب خبری از زخم، خونریزی و بخیه نیست. کاشت مو هردوی این روش‌ها موثر و پرکاربردند؛ ولی برای کاشت ابرو، امروزه بیشتر از روش FIT و سایر روش های برپایه آن استفاده می گردد.

کاشت ابرو به روش SUT

روش هایی مانندSUT و سایر روش های ترکیبی جدید جزء زیرمجموعه های روش FIT محسوب می‌شوند.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو :

بعد از عمل باید هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار، مایع مخصوصی که در اختیار شما قرار داده می‌شود را روی ابروها اسپری کنید. بعد از عمل به مدت ۲ هفته از شنا در استخر خودداری کنید. تا زمانی که محل پیوند به طور کامل بهبود نیابد در محل های نمناک مانند سونا و یا تخت برنزه کننده حضور نداشته باشید. همچنین از انجام فعالیت هایی که موجب تعریق بیش از حد می شود خودداری کنید. هر نوع کرم یا لوسیونی که از طرف پزشکتان به شما ارائه شده است را استفاده کنید. در هنگام دوش گرفتن بهتر است ابرو ها و محل پیوند مو مستقیما در برابر فشار آب قرار نگیرد. اگر چشم های شما ورم داشت می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. دقت کنید که ابروهای خود را به هیچ وجه نمالید. تا ۵ روز به حمام نروید و هم چنین، صورت خود را با دستمال های مرطوب تمیز کنید. در صورت بروز هرگونه عارضه خاص بعد از عمل با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض کاشت ابرو و مژه چیست ؟

معمولاً جای بخیه در کاشت ابرو بر جا می‌ماند که با کرم‌های رفع اسکار و لیزر کمرنگ می‌شود. جای بخیه ظرف چند روز و قرمزی ناشی از ایجاد سوراخ‌های کاشت مو تا ۵ روز بعد از جراحی کاملاً از بین می‌رود. ممکن است تا چند روز پس از جراحی کمی تورم در قسمت پیشانی و یا خارش داشته باشید که در صورت غیرعادی بودن و تشدید آن حتماً با پزشک و مشاور خود مشورت کنید.

کلام آخر

قبل از انجام عمل کاش ابرو سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. مراقبت های بعد از کاشت ابرو را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود داشته باشید و دچار عوارض و خطراتی نشوید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)