عمل پلک چشم

امروزه عمل پلک چشم در حوزه های مختلف پزشکی به اسم بلفاروپلاستی شناخته و نامیده می شود ، پزشک جراح زیبایی پوست چربی ها و یا عضلات چشم افراد را برش داده و کاملا جا به جا و یا جدا می کند تا لیفت چشم برای فرد حاصل شود ، عمل پلک چشم یک روش زیبایی به حساب می آید که از نظر پزشکی این عمل زیبایی ضروری نمی باشد و فقط و فقط برای بهتر و زیبا شدن ظاهر چشم ها مورد استفاده قرار می گیرد .

متاسفانه برخی از مشکلات مانند پلک های بسیار بالا و در برخی از مواقع پلک های پایین امکان دارد به دلیل بخشی از فرآیند های پیری افتاده و یا پف کرده شوند ، ابرو ها هم ممکن است در برخی از مواقع دچار افتادگی شوند ، پوست پلک ها کاملا کش می آیند و عضلات کاملا ضعیف خواهند شد و توره های چربی برآمده می شوند ، این مشکلات ممکن است برای افراد به دلیل شرایط ارثی رخ دهد که در بین اعضای خانواده وجود دارد .

در چنین شرایطی از لحاظ زیبایی ممکن است که افراد جذابیت کلی چشم ها و صورت آن هم کمتر باشد و یک ظاهر خسته و پیر تری را داشته باشند ، با وجود این که این جراحی زیبایی به دلایل زیبایی که ایجاد می کنند طرفداران بسیاری را دارد اما می توان از آن ها برای درمان مشکلات دیگر نیز استفاده کرد .  در ادامه قصد داریم شما را با عمل پلک چشم آشنا خواهیم کرد ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

عمل پلک چشم چیست ؟

به طور کلی دلایل اصلی برخی از افراد برای انجام این عمل زیبایی افتادگی و پوست اضافه در پلک آن ها می باشد ، این عمل زیبایی می تواند پوست نواحی اطراف چشم ها را کاملا سفت و لیفت کند و یک ظاهر جذاب تر ، هوشیار تر و جوان تر به صورت افراد دهد ، در برخی از مواقع عمل زیبایی بلفاروپلاستی برای رفع موانع ناشی از پلک های افتاده مورد استفاده قرار می گیرد که در فرآیند درمانی آن پوست های اضافی ، عضلات و در برخی از مواقع بافت های چربی از نواحی پلک های بالایی افتاده برداشته می شوند ، در برخی از مواقع هم تنها پوست های اضافی از پلک برداشته می شود .

عمل پلک چشم چیست ؟

البته جراحی پلک بالا که در برخی از مواقع به آن لیفت پلک و یا بالا بردن پلک هم گفته می شود نباید با جراحی رفع افتادگی پلک و یا عمل جراحی پتوز اشتباه گرفته شود ، در عمل زیبایی افتادگی پلک عضلات و تاندون های پلک بالای چشم که پلک چشم ها را با بالا نگه می دارد پلک ها هستند ، سفت می شوند تا این مشکل کاملا برطرف شود ، عمل زیبایی جراحی پلک زمانی موجب افتادگی پلک خواهد شد که پوست اضافی چشم ها سنگین و افتاده شده باشد پس این عمل دو عمل زیبایی با هم تفاوت هایی را دارند که هر دوی آن ها پلک های افتاده را برطرف خواهد کرد .

پلفاروپلاستی زیبایی : 

این عمل زیبایی به نسبت کاربردی که برای افراد دارد از نظر پزشکی انجام این عمل زیبایی هیچ ضرورتی را برای افراد ندارد ولی این روش می تواند باعث جانی و زیبایی صورت افراد شود ، متاسفانه پلک های بالایی و در برخی از مواقع پلک های پایینی به دلیل افزایش سن و یا تجمع چربی یک حالت پف کرده و متورم را به خود می گیرد و دچار افتادگی می شوند ، به همین دلیل پیری در برخی از مواقع باعث افتادگی . یا تورم در پلک ها می شود ، با گذشت زمان و افزایش سن پوست پلک افراد دچار شل شدگی ، ضعیف شدن عضلات . بالشتک های چربی متورم شده و بیشتر به چشم می آیند .

از نظر زیبایی این موارد گفته شده می توانند جذابیت و زیبایی چشم ها را در صورت کمتر کند و موجب می شود که پیرتر و یا خسته تر به نظر برسید . پزشکان جراح بسیاری مجاز به انجام این عمل زیبایی هستند ، متخصصان چشم ، متخصصان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک می توانند این عمل زیبایی را برای افراد متقاضی انجام دهند .

بلفاروپلاستی درمانی : 

به طور کلی منظور از این جمله برای آن دسته افرادی است که دچار مشکل در پلک ها و یا ساختار آن ها شده اند ، این دسته از عمل زیبایی از دیدگاه پزشک های جراح ضروری و بسیار مهم می باشد ، در بسیاری از موارد عمل زیبایی بلفاروپلاستی درمانی زمانی انجام خواهد شد که پوست های اضافی پلک ها به اندازه ای سنگین شده باشند که دید فرد با به مشکل انداخته باشند ، در برخی از مواقع هم تورم در پلک های بالا و یا پایین با استفاده از عینک زدن و یا قرار دادن لنز های طبی کار را دشوار می کند که در چنین مواقع هم نیز از عمل زیبایی جراحی پلک برای رفع این مشکلات استفاده می شود  .

از دیگر کاربرد های این عمل زیبایی درمان التهابات پوستی به دلیل قرار گرفتن چین های پلک بر روی هم می باشد ، در برخی از مواقع پوست اضافی به قدری پلک ها را سنگین خواهد کرد که افراد مجبور هستند برای بالا نگه داشتن پلک ها از عضلات پیشانی مورد استفاده قرار می گیرد ، در چنین مواقعی حالت خستگی و ناراحتی عضلات پیشانی به وجود می آید که با استفاده از این عمل زیبایی درمانی قابل درمان می باشد .

کاربرد عمل پلک چشم

به طور کلی کاربرد های عمل زیبایی پلک چشم ها را می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • درمان افتادگی پوست در افراد و یا شل شدگی پوست که موجب ایجاد چین و چروک بر روی پلک ها می باشد و می تواند انحنای های سطحی پلک را با مشکلاتی رو به رو کرد .
 • درمان افتادگی پلک ها به دلیل سنگینی بسیار زیاد پوست های اضافه که موجب اختلال در بینایی افراد نیز خواهد شد .
 • بر طرف نمودن پف و تورم در پلک های افتاده
 • برطرف نمودن پف و تورم در زیر چشم ها
 • از بین بردن افتادگی پلک های پایین که موجب بیشتر دیده شدن نواحی سفید چشم ها در زیر قرینه ها می باشد .
 • برداشت پوست های اضافی و رفع چین و چروک های ظریف در پلک های پایینی .

کاربرد عمل پلک چشم

افراد مناسب برای عمل پلک چشم

به طور کلی افراد مناسبی را برای این روش زیبایی و درمانی نمی توان مشخص کرد ، برای موارد درمانی نیز با پزشک جراح زیبایی چشم و برای موارد زیبایی با پزشکان متخصص و کارشناسان باید گفت و گو داشته باشید ، به طور کلی اگر پوست اطراف چشم ها کمی متورم و افتاده می باشد عمل زیبایی جراحی پلک یک انتخاب خوب برای جوانسازی صورت در افراد می باشد ، پف چشم ها نیز می تواند به دلیل آلرژی باشد و به همین خاطر قبل از انجام این عمل زیبایی باید مطمئن شوید که این افتادگی و یا تورم به چه دلیلی می باشد .

اگر تمامی شرایط ها را برای انجام این عمل زیبایی دارید باید انتظارات درستی را از این عمل زیبایی داشته باشید ، مانند تمامی عمل های زیبایی دیگر این عمل زیبایی می تواند بهبودی های چشم گیری را در زیبایی چشم ها و صورت به وجود آورد ولی این به معنی دستیابی به اکسیر جوانی نمی باشد .

بعد از تمام شدن درمان های جوان سازی پوست افراد فرآیند پیری خود را همچنان ادامه خواهند داد و امکان دارد در آینده نیز نیاز به درمان دوباره این مشکل داشته باشید و یا برای ترمیم آن از روش های دیگر جوانسازی استفاده نمایید . همچنین اگر شرایط عمومی سلامت فرد کاملا خوب باشد و دستورات و مراقبت های بعد از این عمل جراحی را انجام دهید نتیجه این عمل زیبایی عالی و بیشتر از 15 سال ماندگار می باشد .

همچنین باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که بسیاری از بیماری های شدید و مزمن شانس فرد را به عنوان یک فر مناسب برای این عمل زیبایی کاهش خواهد دارد ، عوارض این عمل جراحی برای افراد که از یک سری اختلالات انعقادی ، بیماری های ویروسی مانند هپاتیت و یا ایدز ، مشکلات سیستم ایمنی ، فشار خون و یا دیابت و فشار خون کنترل نشده رنج می برند بسیار بیشتر می باشد .

به همین دلیل بیشتر عمل های جراحی برای برخی از افراد توصیه نمی شود ، البته اگر فرد بتواند این بیماری را به درستی کنترل کند و هیچ مشکلی را برای انجام این عمل زیبایی نداشته باشد ، افراد سیگاری و یا افرادی که به طور کاملا منظم از دخانیات استفاده می کنند به همین دلیل پزشکان جراح به آن ها توصیه می کنند که حداقل به مدت چند هفته قبل از عمل جراحی از مصرف برخی از دخانیات پرهیز نمایند .

مراقبت های بعد از جراحی پلک

پزشک زیبایی چگونگی مراقبت از چشم های خود بعد از این عمل زیبایی به شما توضیح خواهد داد که احتمالا شما باید اقدامات زیر را انجام دهید .

 • به آرامی و با دقت کافی پلک های خود را تمیز نمایید و از پزشک جراح خود در مورد نحوه انجام این کار سوال فرمایید .
 • در روز های ابتدایی این عمل زیبایی باید صاف بخوابید و در این مدت زمان باید سر خود را بالاتر از قفسه سینه ها قرار  دهید .
 • یک پارچه نم دار و خنک را بر روی چشم های مورد جراحی خود قرار دهید تا تورم و درد را در آن کاهش دهید .
 • با استفاده از قطره های چشمی و یا دارو های تجویزی دیگر می توانید برای بهبود چشم های خود استفاده نمایید .
 • برای محافظت از چشم های خود و پوست اطراف آن در برابر نور آفتاب می توانید از عینک های آفتابی استفاده نمایید .

مراقبت های بعد از جراحی پلک

افراد باید بعد از انجام این عمل زیبایی از انجام یک سری کارها پرهیز نمایید ، در مورد این ممنوعیت ها و زمانی که باید آن ها را رعایت نمایید از پزشک جراح خود سوال نمایید .

 • از انجام یک سری از فعالیت های سنگین پرهیز نمایید .
 • به هیچ وجه نباید اجسام سنگین را بلند کنید .
 • نباید شنا کنید .
 • از دارو هایی که ممکن است موحب افزایش خونریزی شود استفاده نکنید .
 •  چشم های خود را به هیچ وجه نباید لمس کنید .
 • از لنز های تماسی استفاده نکنید .

به طور کلی دوران درمان بعد از عمل جراحی چشم برای افراد متفاوت می باشد ، بروز یک سری از موارد در افراد کاملا طبیعی و عادی می باشد که این موارد شامل موارد زیر می شود :

 • ایجاد تورم و کبودی در اطراف چشم ها
 • تورم و بی حسی در پلک ها و اطراف چشم ها
 • ناراحتی ، درد ، خشکی و یا خارش در چشم ها
 • ایجاد یک سری از مشکلات بینایی کانند دوبینی و یا تاری دید
 • حساسیت به نور
 • قرمزی پوست در محل درمان
 • آبریزی از چشم ها

چنانچه شاهد برخی از عوارض مانند تاری و درد چشم شدید باید بدون هیچ درنگی این موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید ، همچنین در صورتی که کمی احساس درد در قفسه سینه خود و یا ضربان قلب شما تغییر پیدا کرد و یا مشکلات تنفسی پیدا کردید با پزشک جراح خود در میان بگذارید .

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مدت زمان درمان بعد از عمل زیبایی پلک 

فردی که این عمل زیبایی را انجام داده است می تواند به مدت یک هفته الی ده روز بعد از انجام این عمل زیبایی کار های روزمره خود را انجام دهید ، هر چند در طول این مدت زمان نیز همچنان علائم کبودی و تورم را ممکن است داشته باشید و می توانید بعد از گذشت چند روز شروع به خواندن کنید ولی ممکن است کمی سوزش چشم داشته باشید .

پرهیز از یک سری فعالیت های پر فشار به مدت دو تا سه هفته بعد از عمل جراحی برای تضمین بهبودی مناسب زخم ها می باشد .

مراقبت های قبل از جراحی پلک

به طور کلی در این روش زیبایی از بی حسی های موضعی برای انجام این عمل زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد ، در بی حسی های موضعی دارو های بی حسی به اطراف چشم ها نیز تزریق خواهد شد ، در برخی از مواقع نیز برای راحتی هر چه بیشتر می توانید از دارو های آرامبخش به شکل خوراکی و یا تزریقی استفاده نمایید .

یک روز قبل از مراجعه به کلینیک های زیبایی خود مخصوصا اگر قرار باشد بی هوشی های عمومی دریافت کنید باید یک سری مراقبت ها را انجام دهید که شامل موارد زیر می شود :

 • عدم استفاده از یک سری دارو های رقیق کننده خون ، دارو های ضد انعقادی مانند آسپرین و مسکن هایی مانند ایبوپروفن برای یک یا دو هفته قبل از انجام عمل ، استفاده از این دارو خطر خونریزی را در افراد بیشتر خواهد کرد .
 • در صبح روز عمل جراحی زیبایی خود باید یک سری دارو های ضروری را همراه با کمی آب مصرف نمایید که این دارو ها شامل دارو های فشار خون می باشد .
 • در روز انجام عمل زیبایی خود هیچ آرایشی نباید بر روی صورت شما باشد و قبل از مراجعه به کلینیک و شروع عمل باید آن ها را به طور کامل بشویید .
 • به گونه ای برنامه ریزی کنید که بعد از این عمل جراحی یک فرد همراه شما را تا منزل ببرد و برای چند ساعت و یا چند روز از شما مراقبت کند .

همان طور که در مقاله بالا گفته شد بعد از این عمل زیبایی نیازی به بستری شدن ندارید مگر اینکه علاوه بر جراحی پلک خود عمل جراحی زیبایی دیگری را هم بر روی صورت خود انجام داده باشید .

خطرات انجام عمل زیبایی پلک

یکی از مهم ترین عوارضی که امکان دارد بعد از انجام این عمل زیبایی مشاهده کنید عدم توانایی در بستن کامل چشم ها می باشد ، این عوارض معمولا در عرض چند هفته درمان خواهد شد ، در این مدت زمان باید از قطره های چشمی ، بخور و یا پانسمان چشم در طول شب استفاده نمایید تا چشم های شما دچار خشکی نشوند .

خطرات انجام عمل زیبایی پلک

دیگر عوارض و خطرات بلفاروپلاستی شامل موارد زیر می باشد :

 • ایجاد اسکار و یا جای زخم در پلک و چشم ها
 • دوبینی
 • عفونت پلک ها
 • مشکل در قرار گرفتن پلک ها بر روی هم
 • کوتاه شدن پلک ها
 • عدم برداشت کامل پوست های اضافه
 • بی حسی در پلک ها
 • اختلالات دیگر پلک مانند اکتروپیون (برگشتن پلک به طرف بیرون) یا آنتروپیون (برگشتن پلک به طرف داخل)

هزینه عمل زیبایی پلک برای افراد

به طور کلی هزینه این عمل زیبایی می تواند برای هر پزشک جراحی ، هر بیمار و یا هر شهری کاملا متفاوت باشد و این هزینه ها کاملا به نوع عمل جراحی بستگی به پلک بالا ، پلک پایین و یا هر دو دارد . هزینه این عمل جراحی بیشتر از هزینه عمل جراحی پلک بالا می باشد و این هزینه ها شامل اتاق عمل و یا بی هوشی می باشد .

کلام آخر 

این موضوع را خوب به یاد داشته باشید که جدا از خطرات این عمل زیبایی عدم رسیدن به یک نتیجه دلخواه یکی از شایع ترین عوارض برای تمامی عمل های جراحی زیبایی می باشد ، همچنین اگر این عمل زیبایی در یک کلینیک نا معتبر انجام شده باشد . از این که ما را تا آخر مقاله عمل پلک چشم همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)