لیزر صورت

ما در این مقاله سعی داریم شما را با لیزر صورت آشنا کنیم. امروزه بیشتر افراد زمان زیادی صرف از بین بردن موهای زائد می کنند برای مثال از ژیلت، اپلاسیون، مو بر، وکس و … استفاده می کردند و انجام این کارها زمان زیادی از افراد می گرفت و باعث اذیت افراد می شود. امروزه با روش های جدید مانند لیزر موهای زائد افراد می توانند برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوند. لیزر موهای زائد در همه نقاط بدن استفاده می شود و بیشتر موها را از بین می برد. برای آشنا شدن با لیزر صورت با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر موهای زائد یکی از روش های ایمن برای از بین بردن موهای زائد است. لیزر مخفف تقویت نور توسط تحریک کردن انتشار تابش است. لیزر یک وسیله الکترونیکی است که با تقویت فوتون ها با انرژی بیشتر در اثر برخورد با فوتون های دیگر پرتوی شدید از نور تک رنگ را به وجود می آورد. پرتوهای لیزر می توانند مسافت های زیاد و بدون پراکندگی را طی کنند و انرژی زیادی را به همراه داشته باشند.

لیزر پرتویی از نور قوی و متمرکز به وجود آمده است. لیزر ها در طیف زیادی از برنامه ها، از صنعت و ارتباطات گرفته تا نقشه برداری استفاده می شوند. لیزر موهای زائد برای لیزرهای مخصوص پزشکی طراحی شدند که استفاده از آن در پوست خطری ندارد.

لیزر موهای زائد چیست ؟

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است ؟

نور لیزر چیزی که تیره باشد را حرارت می دهد و می سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن مو تیره رنگ داخل فولیکول مو خود فولیکول آسیب می بیند و از بین می رود. هر کدم از موهای بدن ما یک چرخه رشد و استراحت دارد. بیشتر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن ها در فاز رشد هستند. اگر هنگام لیزر فولیکول مو در فاز استراحت باشد اشعه لیزر در آن تاثری ندارد و به این دلیل برای از بین بردن همه موها به چند جلسه درمان با لیزر با فاصله های زمانی مشخص نیاز دارد. با هر جلسه از بین رفتن موهای زائد تعدادی از فولیکول های فعال مو سوخته می‌شوند و بعد از مدتی همه موها از بین می‌روند.

آیا روش لیزر موهای زائد بدن دائمی است ؟

3 عامل در دائمی یا غیر دائمی بودن لیزر وجود دارد. فقط موهای مرحله رشد با موفقیت از بین می رود اما همه موها در آن رمان رشد نمی کنند. برای مثال در هر زمان مشخص روی بدن ما 20 تا 40 درصد مو در حال رشد است بقیه یا در مرحله انتقال یا استراحت هستند. برای رسیدن به موهای متفاوت زمان ورود به مرحله رشد یک دوره درمانی نیاز است. درمان ها هر 8 هفته برای بدن و 4 هفته برای صورت است.

موهایی که رنگدانه دارند از بین می روند. اگر موهای سفید، بلوند، خاکستری و یا قرمز دارید از بین رفتن موهای زائد دائمی نیست زیرا هیچ رنگدانه تیره در این موها برای نگه داشتن نور وجود ندارد. لیزر نمی تواند گرما برای از بین رفتن مو به وجود بیاورد. موهای ریزتر و ملایم به علت کمتر بودن رنگدانه در موها نمی توانند بری از بین رفتن موهای دائمی مناسب باشند. موهای ضخیم و تیره رنگدانه زیادی در خود جا می دهند و این به این معنی است که نور جذب شده به گرما تبدیل می شود و به دمای 70 درجه می رسد و باعث از بین رفتن ریشه مو می شود. اگر این درجه حرارت به دست نیامده باشد به مو آسیب می رساند که باعث می شود موهای ریز تر و روشن تر رشد کنند. در این حالت فولیکول مو از بین نمی رود.

یکی از عوامل دیگر پوست است یعنی هر چقدر پوست شما روشن باشد میزان شدت بیشتری که می توان با آن درمان کنید بیشتر است. اگر پوست شما تیره باشد متخصص برای از بین رفتن موهای نیاز به استفاده از مهارت کمتری است. این اتفاق به این دلیل است که نور لیزر تفاوت بین رنگدانه در موهای شما یا پوست شما را نمی تواند تشخیص دهد و اگر برنزه کردید پوست شما می سوزد. بهتر است پوست خود را روشن نگه دارید.

لیزر موهای صورت

در کنار فولیکول های مو رنگدانه ­های پوست قرار دارند. این رنگدانه ­ها موجب به وجود آمدن رنگ طبیعی پوست می شوند. لیزر یک دسته از پرتوهای نور با انرژی و طول موج خاصی است که بعد از برخورد با ملانین موجب  خراب شدن فولیکول های مو می شود. هنگامی فولیکول مو خراب می‌شود نمی تواند تار مویی بسازد و به این دلیل در آن منطقه دیگر مویی رشد نمی کند و لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد می شود.

پوست صورت حساس است و موهای زائد این ناحیه در زیبایی صورت تاثیر دارد و به این علت افراد مختلف روش های مختلفی را برای از بین بردن موهای صورت انتخاب می‌کنند. استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد صورت یکی از بهترین روش ­ها است.

کاربرد لیزر موهای صورت :

لیزر صورت می تواند کاربرد هایی داشته باشد که در ادامه با این کاربرد ها آشنا می شوید :

 • خط ریش آقایان
 • مابین ابروها
 • دور ابروها
 • چانه
 • پشت سر و گردن
 • گردن
 • پشت لب فوقانی

چه افرادی برای لیزر صورت مناسب هستند ؟

رنگ پوست و موهای زائد ضخیم و تیره رنگ دو ویژگی است که می تواند تاثیر زیادی در تاثیر گذاری لیزر صورت داشته باشد. بین رنگ مو و رنگ پوست افراد مناسب برای لیزر موهای زائد باید کنتراست یا اختلاف مناسبی وجود داشته باش. لیزر موهای زائد برای ارادی که موهای نازک، کرکی یا بور دارند مثل تیپ های پوستی و مدل موی زائد تاثیر ندارد. اگر رنگ پوست شما تیره و سبزه باشد اما ضخامت و رنگ موهای شما مناسب باشد برای لیزر موهای زائد می توان از فناوری های لیزر خاص استفاده کنیم

لیزر موهای صورت

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد هم مانند سایر روش های دیگر می تواند عوارض و مزایایی داشته باشد که در ادامه با این عوارض بیشتر آشنا می شوید :

قرمزی و درد خفیف : این عوارض آزار دهنده است اما در بیشتر موارد نگران کننده نیست و به صورت گذرا به وجود می آید. بعد از مدتی این عوارض از بین می ورد و به وجود نمی آید.

به وجود آمدن تاول : اگر دستگاهی که استفاده می کنید برای پوست شما مناسب نباشد و یا اپراتور دستگاه مهارت زیادی نداشته باشد در ناحیه ای که لیزر صورت گرفته است ممکن است تاول ایجاد شود.

پوسته پوسته شدن : یکی از عوارض لیزر موهای زائد پوسته پوسته شدن است که به نوع دستگاه لیزر بستگی دارد اما این عوارض دائمی نیستند و بعد از مدتی از بین می روند.

به وجود آمدن زخم : وجود آمدن زخم و اسکار یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد است که اگر اپراتور مهارت زیادی نداشته باشد یا ایرادی در تنظیمات دستگاه وجود داشته باشد این اتفاق می افتد که این ایرادات دائمی است.

 

برای آشنا شدن با هزینه لیزر موهای زائد آقایان به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

 

چه افرادی برای لیزر صورت مناسب نیستند ؟

بعضی از افراد برای لیزر صورت مناسب نیستند و نمی توانند از لیزر استفاده کنند.

 • مصرف ایزوترتینویین
 • سابقه گوشت اضافه در ناحیه عمل
 • وجود اختلالات هورمونی
 • وجود تاتو یا خال یا کک و مک در ناحیه لیزر
 • مصرف دارو های خاص
 • افراد باردار
 • سابقه تبخال مکرر
 • سابقه بیماری هایی مانند لوپوس
 • بعضی بیماری ها
 • برنزه بودن
 • سابقه عفونت فعال مثل جوش های چرکی
 • مصرف داروهای حاوی طلا

آیا لیزر صورت درد دارد ؟

درد در لیزر موهای زائد به افراد بستگی دارد. بعضی از افراد فکر می کنند لیزر موهای صورت باعث کمی سوزش می شود و گروه دیگری فکر می کنند این روش مانند برخورد کش با پوست صورت می دانند و کمی دردناک است. اگر تحمل درد ندارید قبل از لیزر از قرص مسکن و کمپرس سرد استفاده کنید.

لیزر موهای زائد صورت برای آقایان چگونه است ؟

بعضی از آقایان از شیو کردن خسته شدند و لیزر موهای زائد روش مناسبی برای این افراد است. در بعضی از بیماری ها انجام دادن لیزر یک روش درمانی اس. برای مثال فولیکولیت کاذب یک بیماری پوستی در صورت آقایان است که در آن موهای ریش به سمت پوست بر می گردد و به درون آن وارد می ­شود. این بیماری موجب به وجود آمدن جوش‌های پراکنده و التهاب پوست می شود. درمان موثر فولیکولیت کاذب لیزر موهای صورت است.

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد سرطان زا است ؟

پرتوهای به کار رفته در لیزر به طور سطحی وارد پوست می شوند و عمقی نیستند. انرژی این پرتوها  جذب ملانین می­ شود و روی بقیه ساختارهای پوست تاثیر کمی دارد به همین علت با استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد بدن خطری بدن شما را تهدید نمی کند.  از لیزر در درمان بعضی از بیماری های پوستی استفاده می شود و به این دلیل اگر به درستی استفاده شود نمی تواند وسیله ­ای مضر باشد.

مراقبت های قبل از لیزر صورت

برای اینکه از عوارض و خطرات لیزر صورت کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از لیزر صورت آشنا می شوید :

 •  سعی کنید 1 ماه قبل از لیزر از داروهای لایه بردار استفاده نکنید.
 •  قبل از لیزر صورت سعی کنید تا 1 ماه قبل از درمان از روشی برای کندن موها مانند اپیلاسیون و وکس استفاده نکنید.
 • تا 24 ساعت قبل از لیزر سطح پوست را اصلاح کنید طوری که ساقه مویی روی آن نباشد زیرا ساقه مو باعث کاهش اثر بخشی و بیشتر شدن خطر سوختگی می شود.
 • سعی کنید تا 1ماه قبل از لیزر از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید. پوست نباید توسط آفتاب و سولار التهاب و سوختگی داشته باشد. برای افرادی که پوست برنزه دارند باید از لیزر ND-YAG استفاده شود.
 • که موها باید ضخیم و تیره باشد. افرادی که دارای موی کرکی و نازک هستند امکان دارد با انجام لیزر دچار پرمویی و یا موها زبر شوند.
 • در صورت تزریق ژل و بوتاکس به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر سابقه بیماری عصبی و روحی، اختلالات هورمونی، بیماری ویتیلیگو، MS، کیست تخمدان، نازایی، حساسیت پوستی و دارویی، بیماری های تیرویید، پریود نامنظم، سابقه تبخال و دیابت دارید به پزشک اطلاع دهید.
 •  در صورت استفاده از کرم، لوسیون، مام، بادی اسپلش، اسپری و مواد آرایشی قبل از لیزر با آب و شامپو تمیز و خشک شود.
 • در طول جلسات درمان مصرف داروهای پوستی و خاص باید تحت نظر پزشک باشد.
 • قبل از لیزر تا در صورت بارداری و یا اقدام برای بارداری استفاده از لیزر ممنوع است. انجام لیزر در دوران شیردهی به علت اختلالات هورمونی با تایید پزشک باید انجام شود.
 •  30 تا 60 دقیقه قبل از انجام لیزر استفاده از پمادهای بی حسی عیبی ندارد و  ناحیه ای که می خواهید لیزر انجام دهید باید تمیز باشد.
 • ماینوکسیدیل، فنی‏تویین، سیکلوسپورین، کورتون،Retin_A ، ایزوترتینوئین. باید با پزشک مشورت کنید.

مراقبت های بعد از لیزر صورت :

برای اینکه نتیجه مناسبی از لیزر بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از لیزر صورت آشنا می شوید :

 •  در مراقبت بعد از لیزر سعی کنید که از آفتاب گرفتن و سولاریوم قبل از لیزر پرهیز کنید. ناحیه ای که قرار است لیزر انجام شود توسط لباس، کلاه، دستکش و کرم ضد آفتاب پوشانده شود و در معرض آفتاب نباشد.
 •  تعداد جلسات و میزان نتیجه گیری با توجه به ناحیه رنگ پوست و نوع ضخامت مو متغیر است. همه جلسات لیزر با فاصله زمانی بین 4 تا 6 هفته زیر نظر پزشک انجام می شود. اگر قبل از جلسات رشد مو متوقف شد جلسات لیزر نباید قطع شود.
 • تا 24 ساعت بعد از لیزر دوش نگیرید. از استخر و سونا و جکوزی نباید استفاده شود.
 •  بعد از جلسات درمان برای پیشگیری از به وجود آمدن لک، از کرم ضد آفتاب به صورت دائم استفاده شود.
 • سعی کنید بعداز لیزر برای از بین رفتن التهابات و سوختگی روزی 3 بار از کرم ترمیم کننده استفاده کنید و برای از بین رفتن خارش، قرص هیدروکسی‏زین یا سیتریزین مصرف کنید. اگر التهابات و سوختگی بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید.

آیا لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثر می گذارد ؟

لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می‌شود با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه  ارتباطی ندارد و تاثیر بدی نمی گذارد. این اتفاق در جهان بررسی شده است و مشخص شده که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی‌متر است و اصلا به بافت‌های زیری نمی‌رسد که بخواهد مشکلی ایجاد کند. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می‌شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمی‌کند و فقط تا بخش های سطحی از پوست نفوذ می‌کند.

با لیزر بیماری های واگیر دار از طریق دستگاه منتقل می شود ؟

امکان دارد این اتفاق ها پیش بیاید اگر دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروس‌های دیگر باشد این ویروس به افراد دیگر انتقال می یابد اگر کسی که به این بیماری‌ها مبتلا شده باشد باید به پزشک اطلاع دهید و استفاده از لیزر را تا زمان از بین رفتن ویروس و درمان بیماری به تاخیر بیندازید.

مزایای استفاده از لیزر موهای زائد

لیزر صورت مانند روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که طبیعی است و بعد از مدتی از بین می رود. استفاده از لیزر برای از بین رفتن موهای زائد می تواند در هزینه و وقت شما صرفه جویی کند. باید توجه داشته باشید که چند جلسه لیزر دز از بین رفتن موهای زائد به شما کمک می کند. نبودن مو روی صورت باعث می شود تا مواد مغذی که مورد نیاز پوست است تامین شود و برای تغذیه این موها هدر نرود. لیزر باعث از بین رفتن موها می شود و پوست را با کیفیت می کند.

لیزر باعث می شود تا فولیکول های مو که رنگدانه هستند و در زیر پوست قرار دارند از بین بروند و این عامل باعث می شود پوست صورت روشن و یکدست شود. افرادی که موهای بور و روشن با پوست تیره  یا موهایی با ضخامت کم دارند امکان دارد لیزر برای آن ها نتیجه بخش نباشد و به چند جلسه نیاز داشته باشند. باید قبل از لیزر با پزشک مشورت کنید. اگر پوست حساسی دارید به دلیل گرما و اشعه لیزر امکان دارد تورم و قرمزی یاس سوختگی خفیفی به وجود بیاید و تا مدتی باید دور از آفتاب باشید و از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید یا تات چند روز پوست خود را با کمپرس یخ خنک کنید تا ورم و قرمزی از بین برود.

مزایای استفاده از لیزر موهای زائد

اصلاح قبل از لیزر صورت :

لیزر کندلا الکس روش دائمی برای از بین بردن موهای صورت است که با استفاده از گرمای متمرکز هر فولیکول را در زمانی مشخص از بین می برد تا از رشد مو جلوگیری کند. موهای تازه اصلاح شده بهترین گزینه برای درمان با کندلا الکساندرایت هستند. باید کمی صبر کنید که موهای صورت 1 هفته قبل از لیزر رشد کنند. روز قبل از لیزر موهای زائد صورت را اصلاح کنید. لیزر کامل موهای زائد صورت چند ماه طول می کشد اما می توانید در بین جلسات موها را شیو کنید.

قبل از شروع لیزر موهای صورت که قرار است لیزر شوند تا چند میلی متر از بالای سطح پوست با تیغ اصلاح می شوند. با اصلاح کردن لیزر می تواند فولیکول ها را بهتر مورد هدف قرار دهد. داروی بی حسی موضعی در 20 تا 30 دقیقه قبل از لیزر درمانی روی پوست زده می شود تا از سوزش پالس های لیزر جلوگیری کند. تجهیزات لیزر با توجه به رنگ، ضخامت و ناحیه موهای شما و رنگ پوست شما آماده می شود.

کلام آخر

قبل از لیزر صورت از افراد با تجربه کمک بگیرد. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای لیزر انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)