حقایقی درباره بوتاکس

حقایقی درباره بوتاکس ،بوتاکس از نظر پزشکی برای درمان برخی شرایط عضلانی خاص، مثلا برای از بین بردن چین و چروک با استفاده از مواد فلج‌کننده استفاده می‌شود. بوتاکس سمی به نام toxin botulinum یا سم بوتولیسم است که توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می‌شود. اگر چه بوتاکس، یک زهر قوی است اما وقتی به درستی استفاده می‌شود، چندین کاربرد دارد. کلستریدیوم بوتولیسم، باکتری که از آن بوتاکس استخراج می شود، در بسیاری از محیط‌های طبیعی از جمله خاک، دریاچه‌ها و جنگل‌ها یافت می‌شود.

این باکتری را همچنین می‌توان در روده بزرگ پستانداران و ماهی ها و در آبشش و اندام‌های خرچنگ و دیگر صدف‌ها یافت. چنین مواردی از کلستریدیوم طبیعی و باکتری بوتولونیوم به طور کلی بی‌ضرر هستند.در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که چگونه این روش ( بوتاکس) عمل می‌کند، برای چه بوتاکس استفاده می‌شود و در مورد هر گونه عوارض جانبی و خطرات احتمالی آن صحبت خواهیم کرد.

این سم را رقیق می کنند آن را به بافت های عصبی – عضلانی تزریف می کنند . لازم به ذکر است که استفاده از سم بوتولینیوم در شرایط بسیار نادر ممکن است مدتی طول بکشد تا اثر خود را نمایان سازد. سم بوتولینیوم نباید در زنان باردار یا شیرده و یا توسط افرادی که نسبت به دارو یا هر کدام از مواد تشکیل‌دهنده آن واکنش آلرژیک دارند مورد استفاده قرار گیرد.

 1. بوتاکس، رایج‌ترین درمان غیر جراحی است و بیش از ۶ میلیون تزریق ژل و بوتاکس (Botox) در هر سال انجام شد.
 2. بوتاکس، روشی است که از کلستریدیوم بوتولونیوم(یک ارگانیسم که در محیط طبیعی یافت می‌شود) که نوعی سم است در آن استفاده میشود.
 3. استفاده از سم بوتولیسم برای کاهش خطوط و چین و چروک با فلج‌کننده کردن ماهیچه‌های زیرین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. افراد همچنین از بوتاکس استفاده می‌کنند تا تعریق شدید، میگرن، اختلالات عضلانی و برخی اختلالات روده و … را درمان کنند.
 5. همچنین بوتولیسم نام یک بیماری ناشی از سم botulinum استکه  می‌تواند منجر به نارسایی تنفسی و مرگ شود.
 6. تنها یک گرم از سم بوتولونیوم می‌تواند بیش از یک میلیون نفر را بکشد. دو کیلوگرم می‌تواند کل جمعیت روی زمین را بکشد.

مهم ترین حقایقی که قبل از تزریق بوتاکس باید بدانید

اگر به این فکر می کنید که از بوتاکس برای جوانسازی پوست صورت خود استفاده کنید، لازم است اطلاعاتی درست و اصولی از آن داشته باشید. در این بخش مهم ترین حقایقی که درباره بوتاکس وجود دارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است، آورده شده است.

 • بوتاکس چین و چروک را به طور کامل از بین نمی برد

بوتاکس درمانی برای چین و چروک و خطوط ریز صورت است. در ابتدا افراد تصور می کنند که می توانند با چند تزریق تمامی چین و چروک پوست صورت خود را از بین ببرند. اما باید بدانید که بوتاکس برای بیش تر افراد بیش تر نقش پیشگیری کننده را انجام می دهد. این ماده ماهیچه های شما را منقبض کرده و از ایجاد خطوط ریز جلوگیری می کند. به همین خاطر هر خط و یا چروکی که بر روی صورت ایجاد می شود با بوتاکس از بین نخواهد رفت. بهتر است از در دهه 20 سالگی این ماده را تزریق کرده و اثر پیشگیری آن را افزایش دهید.

 • اثر بوتاکس موقتی است و باید تمدید شود

برخی از افراد تصور می کنند که با تزریق بوتاکس به طور دائمی از شر چین و چروک ها رهایی می یابند. اما این تصور این افراد، کاملا نادرست است. مدت زمانی که بوتاکس بر روی خطوط بین ابرو ها و پیشانی تاثیر گذار است، 3 تا 4 ماه می باشد. همچنین عواملی وجود دارد که ممکن است روند جذب شدن بوتاکس را بیش تر کند. کسانی که ورزش می کنند و یا عضلات صورتشان درگیر است؛ بوتاکس شان مدت زمان کم تری دوام می آورد.

 • برای مدت زمان کوتاهی درد دارد

تجربیات و میزان تحمل هر فرد بسیار متفاوت است. اما به طور کلی، تزریق های متعدد به طور مداوم برای بسیاری از افراد دردناک است. حتی با وجود قرار دادن کیسه یخ بر روی سر نیز ممکن است حدود نیم ساعت پس از تزریق درد داشته باشید.

 • برخی کار های خاص را نمی توان بعد از تزریق بوتاکس انجام داد

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، فعالیت های خاصی وجود دارد، که نباید آن ها را انجام دهید. برای مثال شما نباید حداقل 6 ساعت پس از تزریق دراز بکشید، ورزش کنید و یا ایبوپروفن مصرف کنید. زیرا این کار باعث می شود که کبودی در محل تزریق بیش تر شود. همچنین لازم است سر خود را در یک سطح قرار داده و تا دو ساعت سر خود را خم نکنید. علاوه براین، تا 2 روز بعد از تزریق بوتاکس لازم است از ورزش های سنگین خودداری کنید.

مهم ترین حقایقی که قبل از تزریق بوتاکس باید بدانید

از بوتاکس در چه مواردی استفاده می شود ؟

سم بوتولونیوم عمدتاً به عنوان یک روش درمانی برای کاهش چین و چروک‌های صورت و خطوط ظریف روی صورت که با افزایش سن به وجود می آید استفاده می‌شود. فراتر از کاربردهای زیبایی‌شناختی، بوتاکس، برای درمان انواع درمان های پزشکی از جمله انحراف چشم، میگرن، تعریق اضافی و بیمار گونه و نشتی مثانه ( ادرار بدون اراده ) استفاده می‌شود. سم بوتولونیوم هم اکنون برای درمان بیش از ۲۰ درمان پزشکی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربردهای بیشتری هم برای آن در دست بررسی است تا شاید بتوان بیماری های دیگری را هم با این سم شگفت اتگیز درمان کرد .

سم botulinum برای چه کاربردهای درمانی استفاده می‌شود ؟

 1. Blepharospasm (تشنج در پلک‌ های چشم یا پرش چشم )
 2. idiopathic rotational دور گردن ( انقباض شدید عضلات گردن و سایر انقباض های عضلانی).
 3. میگرن مزمن.
 4. تعریق شدید عصبی (عرق ریختن بیش از حد و بیمار گونه ).
 5. انحراف چشم ها (چشمان صلیب شده ) .
 6. انحراف چشم های رو به بالا و رو به رو.
 7. Detrusor (ماهیچه دیوار مثانه) باعث بی‌اختیاری ادراری می‌شود.
 8. فعالیت بیش از اندازه مثانه
 9. اسپاسم ها یا انقباض های عضلانی.
 10. خطوط اخم بین ابرو ها
 11. چین و چروک ها یا خطوط اضافی ایجاد شده بر روی صورت

عوارض جانبی و ریسک استفاده از بوتاکس:

استفاده از سم botulinum به طور کلی برای افراد مشکلی ایجاد نمی کند و عوارض بوتاکس ، مشکلات جدی برای افراد به وجود نیاورده است. در موارد نادر، یک فرد ممکن است استعداد ژنتیکی داشته باشد که منجر به واکنشی ملایم و گذرا نسبت به دارو شود. ما در ادامه عوارضی که ممکن است بوتاکس برای شما به دنبال داشته باشد را نام می بریم ولی این نام بردن به این معنی نیست که این مشکلات حتما برای شما پیش می آید اما ما در کلینیک آوینا وظیفه داریم که تمامی خطرات احتمالی و حتی تادر ترین عوارض را هم برایشما بیان کنیم تا آگاهانه انتخاب کنید.

 1. اختلال در عملکرد ( عضلانی )
 2. تولید بزاق بیش از اندازه و بیمار گونه
 3. Allergic rhinitis یا تب یونجه که به خاطر حساسیت و آلرژی به وجود می آید.
 4. اختلال عملکرد که باعث درد شکمی می‌شود.
 5. فلج مغزی
 6. انقباض قوی فک، زبان و برخی از اجزای صورت.
 7. laryngeal dystonia (انقباض قوی تار های صوتی).
 8. استفاده از این سم همراه با اثرات مورد نظر آن ممکن است باعث ایجاد برخی اثرات ناخواسته شود. اینها می‌توانند شامل: درد خفیف، تجمع مایع و سرخ شدن پوست در محل تزریق باشد.
 9. کرختی
 10. سر درد
 11. حالت تهوع اما نه حالت تهوع شدید
 12. ضعف ناخواسته به علت فلج کردن برخی ماهیچه‌ ها
 13. ضعف پلک پایینی
 14. به سختی آب را قورت می‌دهد.
 15. ضعف گردن.
 16. بیماری شبیه سرما خوردگی.
 17. شرایطی که اعصاب هر دو طرف گردن و سینه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
 18. دو دو زدن چشم
 19. خونریزی
 20. تاری دید
 21. خشکی دهان
 22. خستگی
 23. تورم

نام های تجاری سم بوتولیسم (بوتاکس ) در بازار:

 • بوتاکس
 • ویستابل
 • بوتولونیوم
 • Bocouture،
 • Xeomin (IncobotulinumtoxinAیا botulinum، نوع B).

کلینیک زیبایی آوینا داری سالن مخصوص بوتاکس بسیار پیشرفته و کادر پزشکی مجرب و با تجربه همراه با تکنسین های حرفه ای و ماهر  است و چندین سال است که خدمات زیبایی را به بهترین شکل در محیطی آرام و دلنشین ارائه می دهد و توانسته است نظر بیماران و مراجعه کنندگان خود را جلب کند همچنین رضایت کامل آن ها را بابت خدماتی که ارائه می دهد به دست بیاورد. شما می توانید با همکاران ما تماس بگیرید و سوالات خود را در این زمینه به طور کامل بر طرف کنید. برای رزرو وقت قبلی هم می توانید از طریق سایت ما اقدام نمایید و هم با کلینیک ما واقع در کرج تماس بگیرید.

از بوتاکس در چه مواردی استفاده می شود ؟

انواع کاربردهای بوتاکس

رفع چین و چروک و کشیدن ابروها

مهم ترین کاربرد تزریق بوتاکس رفع چین و چروک ها می باشد و به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش های زیباسازی صورت شناخته شده است. این ‌روش با حذف چین و چروک ها باعث می شود صورت به ظاهری جوان تر تبدیل شده و اثرات پیری از روی صورت محو شود. نواحی مختلف صورت مانند اطراف چشم و خط لبخند به صورت شگفت انگیزی با تزریق سم بوتاکس صاف می شود. به همین خاطر باعث شده است که این روش خواهان زیادی پیدا کند.

رفع انحراف چشم با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس بر روی چشم هایی که با یکدیگر هماهنگ نیستند و همخوانی ندارند، تاثیر بسیار مثبتی می گذارد. این عدم هماهنگی به خاطر عضلات چشم می باشد که باعث می شود چشم ها در جهات دیگر منحرف شود که در این موقع  بوتاکس وارد عمل شده و باعث می شود حرکت عضلات چشم برای مدتی متوقف شده و تقارن و هماهنگی به این چشم ها ایجاد شود.

 بوتاکس خط خنده

به مرور زمان و بر اثر خنده های متوالی خط هایی در اطراف دهان ایجاد می شود که هنگامی که شروع به لبخند زدن میکنید در اطراف دهان  خطوط ظاهر می شود این خطوط را می توان با تزریق بوتاکس رفع کرد.

 تزریق بوتاکس بالای بینی و اطراف لب

خطوط بین لب و بینی که به خطوط خرگوشی نامیده می شود را می توان به کمک تزریق بوتاکس حالت آن را تغییر داد و با کمک تزریق مواد پرکننده حالتی بهتر و زیباتری به ظاهر لب ها داد.

تزریق بوتاکس در اطراف چشم

خطوطی که بر اثر خندیدن در اطراف چشم مشاهده می شود را می توان با تزریق بوتاکس رفع کرد و به نتایج مطلوبی از آن رسید. در واقع بوتاکس با فلج کردن عضلات نواحی اطراف چشم باعث می شود برای مدت پوست دور چشم صاف بماند.

انواع برندهای بوتاکس

همانطور که از حقایقی درباره بوتاکس می دانید، این ماده از سم بوتولینیوم نوع A ساخته شده است که این سم تنها به بدن ضرر نمی رساند، بلکه موجب از بین بردن چین و چروک می شود. اما برای تزریق بوتاکس انواع مختلفی وجود دارد شرکت های مختلفی در ساخت سم بوتاکس فعالیت می کنند. تمام برندهای سم بوتولینیوم یک کار را انجام می‌دهند و موجب از بین بردن رفتن خطوط صورت به منظور زیباسازی چهره می‌شود اما تفاوت آنها در ساخت برند می باشد که هر کدام از برند ها به میزان مشخصی بر روی صورت تأثیر می گذارد و در مدت زمان معینی بر روی پوست ماندگاری دارد.

بنابراین در هنگام تزریق بوتاکس حتماً به نوع برندی که متخصص برای شما استفاده می کند، توجه کافی داشته باشید و سعی کنید برندی که استفاده می کنید، مورد تایید وزارت بهداشت بوده و افراد زیادی از این برند استفاده کردند و نتیجه خوبی از تزریق آن به دست آوردند. نکته دیگری که در برند انتخابی بوتاکس وجود دارد این است که متخصص باید با توجه به ساختار بدن و ویژگی‌های پوست شما  نوع برند را انتخاب کند تا بعداً بدن نسبت به سم بوتولینوم واکنش نشان ندهد.

انواع برندهای بوتاکس

چه کسانی نمی توانند تزریق بوتاکس انجام بدهند؟

متقاضیان این روش زیباسازی باید حقایقی درباره بوتاکس بدانند. بوتاکس هم مانند روش‌های دیگر زیبایی دارای محدودیت‌هایی است و هر فردی نمی‌تواند بوتاکس انجام بدهد. کسانی که تزریق بوتاکس برای سلامتی آنها مضر است و  برای آن ها یک خطر محسوب می شود، شامل موارد زیر می باشد:

 • کسانی که در قسمتی از بدنشان عفونت دارند.
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن
 • خانم های باردار و شیرده
 • افرادی که به خاطر بیماریشان مجبور هستند، داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفاین یا هپارین مصرف کنند.
 • افرادی که بیماری‌های عصبی و عضلانی مانند سندروم ایتون لامبرت دارند.

اقدامات لازم قبل از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس لازم از یکسری نکات را بدانید و برای رسیدن به نتیجه بهتر رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر می باشد:

 • قبل از تزریق بوتاکس باید از مصرف داروهایی مانند مسکن، ضد التهاب و حساسیت خودداری کنید و به مدت دو هفته قبل از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود، پرهیز کنید.
 • در صورتی که در دوره بارداری یا شیردهی می باشید، باید تزریق بوتاکس را به عقب بیندازید.
 • قبل از تزریق بوتاکس. از خوردن چای سبز خودداری کنید
 • هنگام مراجعه برای تزریق بوتاکس صورت خود از آرایشی پاک کنید.
 • اگر بیماری خاصی دارید، حتما با پزشک درمورد آن صحبت کنید.
 • در صورتی که حساسیت پوستی خاصی دارید به پزشک اطلاع دهید.

اقداماتی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید :

 • بعد از این که بوتاکس را انجام دادید، باید به مدت چند روز از خم شدن خودداری کنید و برای چند روز از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش پرهیز کنید.
 • هرگز ناحیه تزریق شده را دست نزنید یا به ماساژ دادن آن نپردازید.
 • برای کاهش تورم و رفع کبودی می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • برای اینکه ماده تزریقی به ناحیه های دیگر حرکت نکند، در چند ساعت اولیه دراز نکشید.
 • در روزهای اول بعد از تزریق از حمام رفتن، سونا و جکوزی بپرهیزید و از قرار گرفتن در مقابل حرارت و گرما اجتناب کنید. چرا که گرما تاثیر بوتاکس را کاهش می دهد.
 • در روزهای اولیه بعد از بوتاکس از مواد آرایشی و کرم استفاده نکنید.

اقدامات لازم قبل از تزریق بوتاکس 

 آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

این سوال برای کسانی که اولین بار می خواهند، تزریق بوتاکس انجام بدهند پیش می آید. بیشتر افراد فکر می‌کنند که تزریق بوتاکس با درد همراه است اما واقعیت چیز دیگری است. میزان درد حاصل از تزریق ماده بوتاکس به اندازه ای نیست که نشود آن را تحمل کرد. اما اگر جز آن دسته از افرادی هستید که میزان تحمل دردتان پایین است می توانید از پمادهای بی حسی استفاده نمایید.

زمانی که بوتاکس به نتیجه نمی رسد چه اتفاقی می افتد ؟

در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس با شرایط گفته شده در ادامه مقاله مواجه شده اید حتما به دکتر مراجعه کنید:

 • نواحی صورت شما حالت طبیعی ندارد.
 • در هنگام حرکت دادن صورت قسمتی از بدن صورت حرکت نمی کند.
 • در هنگام نوشیدن مایعات با نی دچار مشکل می شوید.
 • ابروها حالت افتاده پیدا کند.
 • حالت چهره اخمو باشد.
 • یکی از ابروها به صورت غیر معقول به سمت بالا رفته و حالت چهره متعجب می باشد.
 • گوشه ای از خط لبخند انحراف پیدا کند و با قسمت دیگر لب همخوانی نداشته باشد.

چگونه از عوارض بوتاکس قبل از انجام دادن آن پیشگیری کنیم؟

نتیجه بعد از تزریق بوتاکس کاملا بستگی به شرایط شما و رعایت نکات قبل از آن دارد. بنابراین خوب است در جلسه مشاوره به تمام سوالاتی که پزشک از شما می پرسد با دقت جواب دهید و در صورتی که سابقه بیماری خاصی دارید، به ما اطلاع دهید. در صورتی که می‌خواهید بعد از تزریق بوتاکس با عوارض خطرناک آن روبرو نشوید، باید مصرف برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها، آسپرین و داروهای قلبی عروقی و برخی از داروهای گیاهی را کنار بگذارید. همچنین مصرف داروهای ضد درد باید چند روز قبل از تزریق بوتاکس قطع شود. چرا که مصرف این گونه داروها باعث خونریزی  بعد از تزریق می شود. همچنین قبل و بعد از تزریق بوتاکس از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس :

ممکن است هر فردی در هر رده سنی که قرار دارد، برای تزریق بوتاکس اقدام کند. اما بیشتر پزشکان توصیه می کنند زمانی این کار مناسب است که چین و چروک ها بر روی صورت ظاهر می شود و فرد با انجام بوتاکس به ظاهر بهتر و جوانتر می رسد و اثرات پیری را بر روی صورت خود رفع می کند. خطوط روی صورت زمانی پدیدار می شود که تولید کلاژن پوست به حد قابل توجهی کاهش پیدا کند و در این زمان فرد با علائم پیری رو به رو می شود و احساس می کند برای حفظ جوانی صورت خود باید چاره ای بیاندیشد.

تزریق بوتاکس یکی از روش رفع چین و چروک است که فرد با انجام آن می تواند از عمیق شدن چین و چروک ها جلوگیری کرده و از بروز خطوط دیگر پیشگیری کند. به همین خاطر، عده‌ای از افراد تصمیم می گیرند برای پیشگیری از بروز خطوط صورت در سنین جوانی این کار را انجام بدهند. اما تزریق بوتاکس در سنین قبل از ۳۰ سالگی هیچ گاه توصیه نمی شود و بهتر است برای جلوگیری از بروز چین و چروک سبک زندگی را عوض کرد و به مراقبت‌های لازم پوست پرداخت.

 آیا تزریق بوتاکس هیچگاه چین و چروک را رفع نمی کند ؟

بیشتر افراد فکر می‌کنند با تزریق بوتاکس تمام خطوط صورت محو می‌شود و برای همیشه از بین می‌رود. اما واقعیت چیز دیگری است. بوتاکس باعث می‌شود ماهیچه های صورت دیگر انقباض نشود و از عمیق تر شدن چین و چروک های صورت جلوگیری کند. اما هیچگاه توانایی این را ندارد که خود چین و چروک صورت را به طور کلی ناپدید کند. در واقع بوتاکس می تواند خطوطی که با حرکت دادن صورت ایجاد می شود برای مدتی رفع کند. اما توانایی رفع چروک های استاتیک را نخواهد داشت. در واقع چین و چروک هایی که بدون هیچ حرکتی بر روی صورت هستند را با روش های دیگری مانند تزریق ژل یا فیلر می توان بر طرف کرد.

نکات مهم در ماندگاری تزریق بوتاکس

در صورتی که به دنبال ماندگاری بیشتر تزریق بوتاکس هستید، باید یکسری نکات که مربوط به این قضیه می باشد را بدانید. به طور کلی، دو عامل اصلی که بر روی ماندگاری بوتاکس تاثیر مستقیم می گذارد، شامل ناحیه هدف و  مقدار ماده تزریق شده در آن ناحیه است. فاکتورهای دیگری هم بر روی ماندگاری بوتاکس موثر است که شامل سن فرد، خاصیت ارتجاعی پوست، میزان عمیق بودن چین و چروک ها. بنابراین در صورتی که صورت شما با چین و چروک های عمیق همراه است، احتمال کمی دارد که با تزریق بوتاکس به طور کلی رفع شود. هر چقدر چروک عمیق تر بیشتر باشد، ماندگاری اثر بوتاکس کمتر خواهد شد.

نکات مهم در ماندگاری تزریق بوتاکس

بوتاکس برای کنترل تعریق بیش از حد چگونه است؟

تعریق بیش از حد در نواحی مختلف مانند زیر بغل، صورت، کف پا و دست ها مشاهده برای برخی از افراد بسیار آزاردهنده است و باعث  خجالت زدگی آنها در مکان های شلوغ و مهمانی ها می شود. درمان های مختلف برای رفع این مشکل وجود دارد اما تزریق بوتاکس باعث می شود عصب مربوط به غده عرق از کار بیفتد و برای مدتی این مشکل رفع شود. میزان تزریق بوتاکس در هر کدام از این نواحی بستگی به شرایط فرد دارد که حدود دو هفته بعد از تزریق شاهد کاهش تعریق در این نواحی خواهید شد. ماندگاری اثر بوتاکس برای کاهش تعریق حدود سه ماه می باشد.

چه زمانی می توان تاثیرات بوتاکس را مشاهده کرد؟

زمانی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهید، حدود ده روز زمان نیاز دارید که نتایج آن را مشاهده کنید. اما بعد از این که اثر بوتاکس رفع می شود، پوست شما دوباره به حالت قبل از تزریق بوتاکس بر می گردید. بنابراین برای این که دوباره خطوط صورت خود را محو کنید، نیاز است تزریق بوتاکس را انجام دهید.

یکی از مزیت های مهم این روش این است که اثر بوتاکس در ماه های آخر با قدرت بیشتری خود را نشان می دهد. در واقع تمام تلاش خود را می کند تا بر روی چین و چروک های شما موثر عمل کند. اما کم ‌کم تاثیر مواد تزریقی از بین رفته و ماهیچه ها دوباره فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

برای بیشتر شدن ماندگاری بوتاکس چه کار می توان کرد؟

همانطور که گفتیم، عوامل مختلفی بر روی ماندگاری بوتاکس تاثیر دارد. بنابراین با در نظر گرفتن یک سری نکات می توان میزان ماندگاری آن را افزایش داد. ماده تزریقی بوتاکس شامل برندهای مختلفی است. نوع برندی که استفاده کنید بر روی ماندگاری آن تاثیر می گذارد. بنابراین برای تزریق بوتاکس باید به سراغ مارک های معتبر از کشورهای سازنده مانند انگلستان بروید.

دومین عامل تأثیرگذار بر روی ماندگاری بوتاکس متابولیسم بدن است. در واقع هر چقدر متابولیسم بدن شما بیشتر باشد، ماندگاری آن نیز کاهش می یابد. به همین خاطر است، تزریق بوتاکس در ورزشکاران ماندگاری کمتری نسبت به افراد عادی دارد و در زمان کوتاه تری مجبور شدند دوباره تزریق بوتاکس انجام بدهند.

مصرف سیگار و دخانیات چه تاثیری روی ماندگاری بوتاکس دارد  ؟

در واقع مصرف سیگار و دخانیات باعث می‌شود که تولید کلاژن در پوست بسیار کاهش می یابد و در از بین رفتن اثرات مواد تزریق بوتاکس موثر است. بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه بوتاکس ماندگاری بیشتری داشته باشد از مصرف سیگار و دخانیات پرهیز کنید.

کلام آخر

تزریق بوتاکس یک راه کار مفید برای رفع اثرات افزایش سن است. حال که با خواندن این مقاله حقایقی درباره بوتاکس می دانید، اگر به نکات کلیدی گفته شده در این مقاله توجه کافی داشته باشید، می توانید به نتیجه ایده آلی برسید. ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)