کاشت مو به روش sut

کاشت مو به روش sut دیگر نیازی به انجام جراحی و ایجاد برش در ناحیه سر ندارد. در واقع این روش به کمک دستگاه های تمام اتوماتیک توسط متخصصین مجرب فولیکول های مو برداشت و در ناحیه طاسی سر کاشت می شود. با کمک این تکنولوژی می توان در یک جلسه بیش از هزار تار مو پیوند زد. یعنی حدود سه برابر نسبت به روش‌های قدیمی کاشت مو. خوب است بدانید، کاشت مو به روش sut خط رویش بسیار طبیعی با تراکم بالا برای شما به ارمغان می آورد و نتیجه ای که به همراه دارد به اندازه ای طبیعی است که هیچ کس متوجه کاشت‌ مو شما نمی شود. این روش همانند روش fit و fut انجام می‌شود. اما تکنولوژی به کار رفته در آن بسیار جدید تر و متفاوت تر است. به گونه‌ای که هیچ خونریزی اتفاق نمی‌افتد و تراکم خیلی بیشتری در ناحیه سر به دست می آید. با توجه به اطلاعاتی که بیان کردیم، کاشت ‌مو به عنوان یکی از جدیدترین و کم عارضه ترین روش شناخته شده است. در این روش هیچ درد شدیدی احساس نمی شود و بر خلاف روش های دیگر تعادل در سراسر سر برقرار می شود‌. دستگاهی که مورد استفاده می گیرد، هیچ آسیبی به موهای سر وارد نمی کند و تمام فولیکول های برداشت شده بدون هیچ آسیب دیدگی پیوند زده می شود.

دستگاه کاشت مو به روش sut چگونه دستگاهی است؟

کاشت مو به روش sut توسط دستگاه های مختلفی صورت می گیرد که هر چقدر تکنولوژی به کار رفته در دستگاه جدیدتر باشد، نتیجه عمل کاشت مو ایده آل تر خواهد بود. تکنولوژی که در دستگاه‌ها به کار می رود، احتمال آسیب دیدگی گرافت های مو را کاهش می دهد.  به همین خاطر موفقیت کاشت مو به روش sut بسیار بالاست. همچنین یکی از دغدغه‌های مهم و اصلی افرادی که قصد کاشت مو دارند تراشیدن سر است که با کمک این روش دیگر این دغدغه و نگرانی وجود ندارد و  نیازی به تراشیدن موها نخواهد بود.

مراحل کاشت مو به روش SUT

بسیاری از افراد از ما سوال می کنند که چرا در وب سایت های خارجی نامی از این روش برده نشده است و نام SUT تنها در سایت های ایرانی قابل مشاهده است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که روش SUT روشی خودساخته یا غیر استاندارد نیست. بلکه این روش در ایران با نام غیر از نام اصلی آن شناخته می شود. حرف S در ابتدای آن برگرفته از تکنیک و دستگاهی است که در این فرآیند استفاده می شود.

در این قسمت مراحل کاشت مو به روش SUT، مرحله به مرحله و به صورت کامل شرح داده شده است:

 • ایجاد برش به کمک پانچ

با استفاده از هندپیس (بخشی از دستگاه SAFER که سوراخ ها را ایجاد می کند)، سوراخ هایی به اندازه کم تر از یک میلی متر در قسمت بانک مو ایجاد می شود. عمق و زاویه وارد کردن این دستگاه اهمیت زیادی دارد و نیاز به تخصص و مهارت بالای پزشک دارد. چرا که اگر عمق سوراخ کافی نباشد، فولیکول مو به طور کامل خارج نمی شود. همچنین اگر زاویه صحیح نباشد، گرافت مو آسیب دیده و برای کاشت مناسب نیست.

در کاشت مو با روش SUT، از تکنیکی معروف به اسم << تکنیک تیز و کند>> استفاده می شود. بر این اساس، ابتدا به کمک یک پانچ تیز، سوراخ هایی در ناحیه بانک مو ایجاد شده و به کمک ابزار نسبتا کند تری، گرافت ها برداشته می شوند. در مرحله اول برداشتن گرافت ها با ابزار کند، در صورتی که مهارت جراح کافی نباشد، فولیکول به ناحیه های عمیق تر پوست وارد می شود. با این کار فولیکول دفن شده و می تواند منجر به بروز التهاب و کیست شود. استخراج فولیکول به هیچ عنوان کار سختی نیست. اما وقت زیادی را برای این کار می طلبد.

 • برداشت گرافت با استفاده از مکش

با استفاده از مکنده یا ساکشن دستگاه SAFER، فولیکول مو از پوست سر برداشته می شود. در روش کاشت مو به روش FIT به دلیل این که فولیکول های مو با استفاده از انبرک برداشته می شوند، زمان زیادی برای انجام این کار لازم است. این مشکل به بهترین شکل در روش SUT برطرف شده است. به همین خاطر نسبت به روش FIT، تعداد گرافت بسیار بیش تری کاشته می شود.

 • آماده سازی گرافت

در این مرحله گرافت ها از طریق لوله دستگاه SAFER درون مخزن مخصوصی هدایت می شوند. سپس آنها را از مخزن خارج کرده و در محلول نگهداری قرار می دهند. تیم درمانی زیر نظر متخصص با استفاده از میکروسکوپ، سلامت و استقامت گرافت ها را بررسی کرده و آن ها را برای کاشت آماده می کند. این مرحله نیز توسط کادر درمان با استفاده از ابزار دستی انجام می شود. به هر میزان که مهارت و سرعت عمل تیم درمانی بیش تر باشد، و فولیکول های مو مدت زمان کم تری بیرون از بدن باشند، احتمال موفقیت آمیز بودن کاشت بیش تر خواهد بود.

 • مشخص کردن خط رویش جدید

خط رویش باید به شکلی طبیعی و با توجه به آناتومی صورت و همچنین سلیقه فرد مورد نظر طراحی شود. برخی از تیم درمانی، خط رویش جدید را به شکلی کاملا مصنوعی و به اصطلاح عروسکی طراحی می کنند. این موضوع هیچ ربطی به روش SUT ندارد؛ بلکه تنها به مهارت و هنر جراح وابسته است.

 • کاشت گرافت ها

در مرحله آخر، به کمک پانچ استاندارد (SP90)، سوراخ های بسیار ریزی در ناحیه گیرنده ایجاد می شود. سپس گرافت های سالم و مقاوم با استفاده از انبرک یا دستگاه SARE در سوراخ ها قرار داده می شوند. ظرافت استفاده از ابزار و توجه به خواب مو از جمله مواردی است که میزان مهارت و تجربه جراح را مشخص می کند.

مراحل کاشت مو به روش SUT

در روش sut هم برداشت و هم کاشت گرافت ها توسط چه چیزی انجام می‌شود ؟

همانطور که گفتیم، برداشت گرافت  توسط دستگاه انجام می‌شود. اما کاشت فولیکول های مو چطور؟  ابتدا توسط دستگاه در ناحیه کاشت یک میلیمتر شکاف ایجاد می شود. سپس تمام ساختار مو داخل شکاف ایجاد شده قرار می‌گیرد و هیچ آسیبی به گرافت های مو وارد نمی شود. نگران برش های ایجاد شده نباشید. چرا که این برش ها آنقدر ریز است که خونریزی زیادی ایجاد نمی کند. با فراهم کردن چنین شرایطی در کاشت مو به روش sut دوره نقاهت فرد نسبت به دیگر روش ها بسیار کمتر است و هیچ جای زخم قابل مشاهده ای برای بیمار ایجاد نمی شود. بنابراین دغدغه ها و دردسرهای کاشت مو با کمک روش sut کاملا برطرف می‌شود و از نظر اقتصادی این روش برای بیمار گزینه مناسب تری خواهد بود.

استفاده از این تکنولوژی برای خارج کردن گرافت از مناطقی غیر از پوست سر :

با استفاده از این تکنولوژی می توان فولیکول های مو را از مناطق غیر از پوست سر استخراج نمود. ممکن است مو در ناحیه سر به اندازه کافی نباشد. در این شرایط به راحتی می‌توان با استفاده از روش sut از دیگر نواحی بدن مانند سینه یا خط ریش استخراج مو انجام داد. در واقع دستگاهی که در روش sut استفاده می شود، امکان پیوند برای دیگر نواحی را افزایش می دهد. این روش برای کسانی که قبلا از روش‌های fut و یا ترکیبی استفاده کردند و نتیجه موثری مشاهده نکردند، بهترین گزینه می باشد. چرا که پیوند مو در روش sut خیلی سریع تر انجام می شود و دوره ناراحتی و نقاهت خاصی ندارد و بیمار بعد از یک ماه به راحتی می تواند موهای خود را هر مدلی که دوست دارد کوتاه کند. بدون این که جای اسکار و بخیه اب در ناحیه پوست سر ایجاد شود. همچنین تکنیکی که در این روش پایه گذاری شده است، به پزشک اجازه می‌دهد مسائل زیباشناختی را به راحتی به کار ببرد و بر روی این قضیه تمرکز بیشتری داشته باشد.

رویش موها در کاشت مو به روش sut چگونه است؟

طی چند روز اولیه بعد از کاشت مو پیازهای مو شروع به ریشه دار شدن می کنند که بعد از هفته اول به راحتی می توانید برای شستن موهای خود از شامپوی بچه استفاده کنید. اما نهایت احتیاط را داشته باشید و به آرامی برای شستشوی سر اقدام کنید. زخم های ایجاد شده حدود دو هفته پس از عمل کامل برطرف می‌شوند که نباید در طول این مدت به ناحیه تحت درمان دست بزنید. باید صبر کنید زخم ها به طور طبیعی خشک شوند و از بین برود. اگر پیاز مو هنگام افتادن زخم از بین رفت، اصلا نترسید. تا زمانی که محل پیوند دچار خونریزی نشود، موهای کاشته شده در محل موردنظر باقی می ماند.

بعد از چند ماه شاهد رشد موهای کاشته شده خواهید بود که ممکن است بعد از رویش دچار ریزش شوند. ریزش موها بعد از کاشت مو به خاطر شوکی که در جراحی به فولیکول های مو وارد شده است می باشد. این شوک باعث می شود حدود ۲ هفته فولیکول‌های مو در فاز استراحت قرار می‌گیرد. اما نگران نباشید بعد از طی کردن فاز استراحت، دوباره به رشد منظم خود برمی‌گردند. به طور کلی، رویش موها بعد از کاشت مو حدود یک سال طول می کشد. همچنین هنگامی که فولیکول های مو در مرحله رشد قرار می گیرند، ممکن است در ناحیه گرافت های کاشته شده کمی تورم احساس کنید. این مشکل به خاطر رویش موهای جدید زیر لایه اپیدرم است که با تاول های بسیار کوچکی نمایان خواهد شد. هنگامی که با این مشکل روبرو شدید، بهتر است از کمپرس گرم استفاده کنید. کمپرس گرم به کاهش التهاب بسیار کمک می کند.

با فواید کاشت مو به روش sut آشنا شوید :

فواید این روش برای کاشت مو شامل موارد زیر می باشد:

 • بدون نیاز به جراحی قابل انجام است.
 • هیچ خونریزی و دردی به همراه ندارد.
 • برای برداشت فولیکول ها در ناحیه بانک مو هیچ اسکاری ایجاد نمی‌شود.
 • همچنین در قسمت موهای کاشته شده شاهد هیچ زخمی نخواهید بود.
 • طراحی یک رویش کاملاً طبیعی توسط متخصص کاشت مو
 • امکان کاشت مو با تراکمی سه برابر نسبت به روش‌های قدیمی تر مانند fit و fut
 • عدم آسیب دیدگی فولیکول های برداشت شده

چه کسانی برای کاشت مو به روش sut مناسب هستند؟

در صورت داشتن هر کدام از شرایط گفته شده در زیر به راحتی می توانید این روش را برای کاشت مو انتخاب کنید:

 • طاسی آندروژنیک در مردان طاسی بخاطر ضربه
 • طاسی سر به دلیل سوختگی
 • طاسی سر بعد از گذراندن دوره شیمی درمانی
 • طاسی ایجاد شده به خاطر جراحی
 • طاسی ایجاد شده به خاطر التهابات پوستی
 • نقایص مو در دیگر نواحی مانند ابرو، مژه، سبیل و ریش

 

 کسانی که نمی توانند کاشت مو به روش sut را انجام دهند:

در صورتی که با مشکلات گفته شده در موارد زیر مواجه هستید بهتر است برای انجام کاشت مو به روش sut ابتدا مشکل خود را درمان کنید. سپس برای انجام کاشت مو اقدام نمایید. همچنین می توانید با مشورت پزشک متخصص در زمینه پوست و مو با وجود بیماری های گفته شده در زیر کاشت مو را انجام دهید:

 • دیابت پیشرفته شده
 • فشار خون پایدار نشده
 • حساسیت به بی‌حسی موضعی
 • کسانی که دچار آنفارکتوس قلبی هستند.
 • افرادی که در دوره جوانی با مشکل طاسی آندروژنیک روبرو شدند.
 • وجود اختلالات انعقاد خون
 • طاسی هایی با حاشیه های مختلف

عوارض کاشت مو به روش sut

عوارض کاشت مو به روش sut

 • ریزش موها بعد از انجام عمل، که این عارضه کاملاً طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. چرا که بعد از ریزش دوباره موها شروع به رشد خواهند کرد.
 • احساس بی حسی در ناحیه بانک‌ مو که ممکن است حدود ۲ هفته ماندگاری داشته باشد.
 • رشد نابرابر موهای کاشته شده که با یک بار اصلاح مو این مشکل کامل رفع می شود.
 • تورم در ناحیه پیشانی و همچنین خط رویش موها بسیار طبیعی است که بعد از چند روز کاملاً از بین می رود.

قیمت کاشت مو به روش sut

هزینه کاشت مو به روش sut کمی متفاوت تر از دیگر روش هاست.  اما کیفیت و تراکم مویی که به وسیله روش sut انجام می‌شود، بسیار بهتر از روش های قدیمی کاشت مو است. تراکم مورد نیاز فرد اغلب با انجام دو جلسه کاشت مو به روش sut به دست می آید. همچنین این روش شرایطی فراهم می کند که فرد خیلی سریع به حجم دلخواه موهای خود برسید. البته میزان تراکم موی کاشته شده به میزان بانک موی فرد نیز بستگی دارد. به طور کلی، هزینه کاشت مو به روش sut حدود ۶ الی ۷ میلیون تومان می باشد که برای اطلاعات دقیق تر باید نزد متخصص مراجعه کنید تا او با بررسی شرایط شما هزینه دقیق کاشت مو را اعلام نماید.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش SUT

بعد از کاشت مو سعی کنید حدود چند ساعت استراحت نمایید. بعد از انجام مراحل کاشت بدون هیچ پانسمانی به خانه برمی گردید. اما ممکن است برای احتیاط بیشتر یک کلاه سبک بر روی سر بگذارید. توصیه می شود در دوره بهبودی مصرف الکل، سیگار و تنباکو را کنار بگذارید. در صورتی که دردی احساس کردید، از داروهایی که دکتر برایتان تجویز کرده است استفاده نمایید. حدود دو ساعت یکبار برای چند دقیقه کمپرس یخ در ناحیه کاشت مو استفاده کنید.

هنگام خوابیدن سعی کنید سر را بالاتر از بالاتنه قرار دهید تا زاویه ای تقریبا ۴۵ درجه ایجاد شود. حدود یک روز بعد از جراحی می توانید سر خود را با استفاده از آب ولرم حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه بشویید. اما سعی کنید به قسمت جراحی شده دست نزنید. از حوله و وسایل خشک کننده مو استفاده نکنید و بگذارید سرتان به صورت طبیعی خشک شود. احتمال این که ناحیه پیشانی کمی متورم شود، زیاد است. این مشکل حدود ۲ الی ۴ روز باقی می‌ماند. اما کم کم رفع می شود و جای هیچ نگرانی نخواهد بود. در صورتی که تورم سر و ناحیه پیشانی زیاد شد، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

در دوره بهبودی سعی کنید،  از انجام فعالیت‌های سنگین مانند ورزش کردن که باعث تعریق بیش از حد می‌شود، خودداری کنید. ممکن است در روزهای اولیه بعد از کاشت مو احساس خارش خفیف در ناحیه جراحی شده داشته باشید. در این شرایط هرگز نباید به ناحیه دست بزنید. همچنین احساس بی حسی بعد از جراحی کاملا طبیعی است که ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می شود. حدود دو هفته از رفتن به استخر، حمام آفتاب، سونا، جکوزی خودداری کنید. بهتر است هنگام بیرون رفتن از خانه از محصولات ضد آفتاب استفاده نمایید.

قبل از کاشت مو به روش SUT چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

قبل از هر کاری بهترین کار، انتخاب کلینیک یا دکتر مناسب است. بنابراین سعی کنید به دام افراد سودجو در این قضیه نیافتید. چرا که امروزه تبلیغات بسیار پررنگی در زمینه کاشت مو وجود دارد که خیلی ها را به دام کاشت مو به صورت غیرتخصصی انداخته و باعث شده است افراد زیادی با مشکلات بعد از کاشت مو مواجه شوند. بنابراین انتخاب کلینیک مناسب در نتیجه کاشت مو بسیار تاثیر گذار است و تا زمانی که از معتبر بودن کلینیک و مرکز زیبایی مطمئن نشدید؛ هرگز برای انجام کاشت مو اقدام نکنید.

اگر سیگاری هستید توصیه می شود، حدود دو روز قبل از شروع کاشت مو مصرف سیگار را کنار بگذارید. حدود دو هفته از مصرف داروهای آسپیرین و داروهای ضد التهابی خودداری نمایید. داروهایی مانند ماینوکسیدیل حدود سه هفته قبل از کاشت مو باید کنار گذاشته شود. چرا که مصرف این گونه داروها احتمال درد و خونریزی را هنگام کاشت مو افزایش می دهد. حدود چند روز قبل از شروع کاشت مصرف الکل را کنار بگذارید. بهتر است از مصرف ترکیبات مولتی ویتامین حدود یک هفته قبل از کاشت مو خودداری کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش SUT

کلام آخر

کاشت مو یکی از جدید ترین و محبوب ترین روش های کاشت مو است. در این مقاله شما را با مراحل کامل انجام کاشت مو با استفاده از این تکنیک آشنا کرده ایم. تنها کافی است به بهترین کلینیک کاشت مو مراجعه کرده و مشاوره ها و اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهید. از این که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید، بی نهایت سپاسگزاریم. بی صبرانه منتظر نظرات ارزشمند شما در رابطه با تکنیک SUT هستیم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)