عوارض لیزر بدن

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض لیزر بدن آشنا کنیم. در گذشته افراد برای از بین بردن موهای زائد خود از موبر، تیغ، ژیلت، اپلاسیون استفاده می کردند که این روش ها زمان بر است و وقت زیادی از افراد می گیرد. اما امروزه روش های جدیدی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که این روش دائمی است. لیزر روشی موثر و ایمن برای از بین بردن دائمی موهای زائد است که با این روش می توان تمام موهای زائد بدن را در چند جلسه از بین برد. برای آشنا شدن با لیزر با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر یک پرتو نوری است که ویژگی های فیزیکی خاصی دارد و پر انرژی است. از لیزرها در پزشکی و صنعت استفاده های زیادی می شود. در صنعت برای برش و حکاکی و در پزشکی از لیزر برای جراحی های متفاوت مانند جراحی چشم استفاده می شود. لیزر یک دانش و فناوری است یعنی با توجه به کاربردی که دارد می‌تواند ویژگی‌های خاصی داشته باشد و آن را برای انجام یک کار خاص استفاده کند.

لیزر موهای زائد طوری طراحی شده است که بدون اثر گذاشتن روی بخش‌های دیگر پوست و بدن می‌تواند باعث از بین رفتن موهای زائد شود. لیزر های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود و فناوری های الکساندرایت، دایود، Nd:YAG  از لیزرهای پرکاربرد برای از بین رفتن موهای زائد هستند. لیزرها از نظر کاربرد باهم فرق دارند. برای مثال الکساندرایت برای افرادی مناسب است که پوستی روشن دارند و Nd:YAG برای افرادی که پوست تیره دارند مناسب است. این تفاوت به خاطر خاصیت های فیزیکی لیزرها مانند فرکانس و طول موج است.

لیزر در فولیکول ها اثر می گذارد. لیزر موهای زائد طوری طراحی شده که باعث داغ شدن پیاز مو و آسیب دیدن فولیکول ها می شود. فولیکول ها ارگان های کوچکی در پوست هستند که موهای بدن را می‌سازند که با آسیب دیدن فولیکول و پیاز مو رشد مو متوقف می‌شود. لیزر آسیبی انتخابی وارد می کند.

گرمایی لیزر باعث آسیب دیدن و از کار افتادن فولیکول ها می شود اما این آسیب انتخابی است. یعنی به طور همزمان آسیب پوست و بافت های مجاور فولیکول وارد نمی‌شود. بعضی اوقات در اثر خطای اپراتور پوست آسیب می بیند. لیزر باعث کم شدن دائمی موهای زائد می شود این روش می‌تواند بین 70 تا 90 درصد موهای زائد را برای همیشه از بین ببرد و به همین خاطر لیزر باعث کم شدن دائمی موهای زائد می شود و نه حذف آن ها. زیرا در یک دوره درمانی نمی‌توان صد در صد موهای زائد را از بین برد اما می‌توان 70 تا 90 درصد آن را حذف کرد.

لیزر موهای زائد مردان چیست ؟

کاربردهای لیزر موهای زائد :

از لیزر موهای زائد می توان در هر نقطه از بدن استفاده کرد. بعضی از قسمت های بدن برای لیزر مراجعه کننده های زیادی دارد. برای مثال در خانم ها لیزر ناحیه بیکینی، تناسلی و لیزر موهای صورت بیشتر است و در آقایان لیزر موهای زیر بغل، موهای کمر، پشت گردن و یا خط ریش بیشتر انجام می شود.

روش لیزر به قدری انعطاف پذیر و تاثیرگذار است که می‌توان در یک جلسه کل بدن را کمتر از یک ساعت لیزر کرد. ناحیه تحت درمان هر چقدر که وسیع باشد برای حذف یا کم شدن موهای زائد باید یک دوره درمانی کامل شود. این دوره شامل 4 تا 6 جلسه لیزر با فاصله شش هفته است.

کارکرد لیزر موهای زائد بدن چگونه است ؟

لیزر موهای زائد از فناوری نور استفاده می کند. لیزر با انتشار پالس های انرژی نور به یک ناحیه پوست انجام می‌شود و ریشه و فولیکول هر تار مو را از بین می‌برد. با از بین رفتن ریشه و فولیکول مو ها نمی توانند دوباره رشد کنند و این باعث می‌شود تا موهای بدن به طور دائمی برداشته شود. افراد باید تحت یک سری جلسات درمانی با لیزر قرار بگیرد که در هفته ها ماه ها پخش شده است. این فاصله برای از بین بردن جداگانه فولیکول های مو و رسیدن به حذف دائمی مو نیاز است. ریشه مو سه مرحله از رشد را طی می کند و موها در یک منطقه خاص از بدن می توانند در یک زمان مشخص در مراحل متفاوت قرار داشته باشند. فاصله داشتن جلسات لیزر درمانی اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از رشد دوباره فولیکول های مو نیاز است لیزر موهای زائد در مرحله رشد اتفاق بیفتد.

کاندیدای نامناسب برای انجام لیزر

بعضی از افراد نمی‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند و انجام این روش برای آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

 • برنزه بودن
 • افراد باردار
 • استفاده از داروهای حاوی طلا
 • وجود اختلالات هورمونی
 • سابقه گوشت اضافه در ناحیه عمل
 • سابقه بیماری های مانند لوپوس
 • استفاده از داروهای خاص
 • سابقه تبخال زیاد
 • استفاده از ایزوترتینویین
 • وجود بعضی بیماری ها
 • سابقه عفونت مانند جوش های چرکی
 • وجود تاتو یا خال یا کک و مک در ناحیه لیزر

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

درمان موهای زائد با لیزر کل بدن یکی از بهترین روش های از بین بردن موهای زائد است. لیزر هیچ ضرری ندارد و امکان دارد کمی ناراحت کننده باشد. بیشتر افراد می گویند حسی شبیه کشیدن یک نوار لاستیکی روی پوست دارد. لیزر درد کمی دارد و بیشتر کلینیک‌ها از روش‌های خنک کننده قبل و بعد از درمان استفاده می کنند. بی حس کردن پوست با استفاده از سیستم خنک کننده درد را در هنگام و بعد از لیزر کم می کند.

لیزر مو برای مردان :

همه خدمات لیزر برای آقایان هم قابل انجام است. در گذشته همه مراجعین لیزر موهای زائد خانم بودند اما امروزه این اتفاق تغییر کرده و اکثر مردان هم از لیزر استفاده می کنند.

لیزر موهای زائد چه کمکی به مردان می کند ؟

لیزر برای صاف شدن پوست نیست و بعضی از مراجعین فقط می‌خواهند که تراکم موهای بدن آن ها کم شود. برای مثال بعضی از افراد سینه پر مو دارند اما نمی خواهند که بدون مو شوند. بعضی از مردان هم علاقه دارند موهای ناحیه هایی از بدن آن ها به طور کلی حذف شود مانند موهای پشت در ناحیه شانه و کتف. لیزر هم می تواند باعث کم شدن تراکم موها و هم حذف شدن آن ها شود.

تنها راه درمان موهای زیر پوستی و فولیکولیت، لیزر است. موهای زیر پوستی در بسیاری از مردان بعد از اصلاح ریش به خصوص در ناحیه زیر گردن به شکل جوش های کوچک دیده می شود. این مشکل یکی از بیشترین مشکلات آقایان است که به آن سودوفولیکولیت ریش می گویند که به طور کامل با لیزر از بین می رود. یک جلسه لیزر می تواند همه موهای زیر پوستی را از بین ببرد که برای این که دوباره دچار مشکل نشوید باید دوره لیزر درمانی را کامل کنید. فولیکول به جوش هایی گفته می شود که در اثر التهاب فولیکول به وجود می‌آید و به کمک لیزر فولیکول ها از بین می رود. هنگامی که دیگر فولیکولی وجود نداشته باشد دیگر چیزی نیست که باعث التهاب و جوش شود. لیزر موهای زائد برای مردان ورزشکار بسیار مناسب است. لیزر می تواند زندگی فوتبالیست‌ها، شناگران، دوچرخه سواران و بقیه ورزشکارانی که نیاز به اصلاح موهای بدن خود دارند مناسب باشد.

لیزر موهای زائد چه کمکی به مردان می کند ؟

نکات قبل از لیزر موهای زائد :

برای این که نتیجه مناسبی از لیزر موهای زائد خود بگیرید باید نکاتی را انجام دهید که در ادامه به این نکات می پردازیم :

 •  از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید.
 • اگر می خواهید لیزر پا انجام دهید توجه داشته باشید که بعد از لیزر چکمه نپوشید.
 • سعی کنید 3 هفته قبل از لیزر از اپلاسیون و موچین استفاده نکنید.
 • توجه داشته باشید که قبل از لیزر ناحیه مورد نظر برای لیزر باید تراشیده شود.
 • اگر نیاز بود 30 تا 40 دقیقه قبل از لیزر از کرم بی حسی استفاده کنید.
 • افرادی که دارایی ضایعه غیر طبیعی، خال یا لکه هایی در ناحیه لیزر هستند باید تحت درمان قرار بگیرند و و باید قبل از لیزر به پزشک اطلاع دهند.
 • آنتی بیوتیک ها امکان دارد باعث بیشتر شدن حساسیت به نور شوند. سعی کنید اگر از آنتی بیوتیک در طولانی مدت استفاده می‌کنید قبل از لیزر درمانی با پزشک خود صحبت کنید و 7 روز قبل از درمان آنتی بیوتیک مصرف نکنید.
 • افرادی که دچار آفتاب سوختگی هستند باید قبل از درمان 2 هفته صبر کنند و بعد اقدام به انجام لیزر کنند.
 • اگر به زخم های سرماخوردگی مبتلا هستید سعی کنید قبل از درمان دارویی ضد ویروسی استفاده کنید.
 • سعی کنید روز قبل از درمان از محصولات برنزه کننده استفاده نکنید.
 • 2 هفته قبل و 2 هفته بعد از لیزر از لایه بردار و مواد شیمیایی پرهیز کنید.
 • افراد نباید 2 ساعت قبل و بعد از لیزر فعالیت های بدنی که باعث بیشتر شدن دمای بدن و فشار خون آن ها می شود را انجام دهند.

عوارض لیزر بدن

یکی از عوارض لیزر بدن این است که در این روش نور و اشعه متراکم لیزر به فولیکول های مو تابیده می شود. رنگدانه های موجود در فولیکول ها نور را جذب می‌کند و باعث تخریب موها می‌شوند. لیزر بدن روی فولیکول ها تمرکز دارد و به همین خاطر است که بعد از مراجعه به کلینیک کمی قرمزی در پوست خود مشاهده می کنید. لیزر به غیر از این که مزیت هایی مثل دقت و سرعت عمل بالا دارد اگر توسط پزشک با تجربه انجام نشود می تواند عوارض زیادی داشته باشد. قبل از انجام لیزر سعی کنید اطلاعات کافی در این باره کسب کنید و بعد اقدام به انجام این روش کنید.

انتخاب لیزر درست با پارامترهای مناسب اهمیت زیادی دارد به ویژه در افرادی که پوست تیره دارند. بیشترین عوارض لیزر بدن با اقدامات احتیاطی کافی مانند تنظیم شدت تابش لیزر، طول موج و استفاده از خنک کننده پیشگیری می شود. پوسته پوسته شدن از عوارض لیزر بدن است که اگر مراقبت های لازم را به درستی انجام ندهید امکان دارد دچار این عوارض شوید. این عوارض در افراد کمی دیده می شود و عارضه ای خفیف محسوب می‌شود. لیزر موهای زائد از اشعه پرقدرت لیزر استفاده می‌شود و به همین دلیل خطر آسیب شدید به بینایی وجود دارد به خصوص هنگام لیزر صورت این اتفاق بیشتر است. استفاده از عینک های محافظ توسط بیمار و متخصص لیزر باعث کم شدن این عوارض می‌شود.

یکی دیگر از عوارض لیزر بدن سوختگی و تاول است که به خاطر خطای درمانی و روش های نامناسب لیزر درمانی به وجود می آید. مراجعه به کلینیک های معتبر خطر این عوارض را کم می‌کند و استفاده از دستگاه های پیشرفته و روش های خنک سازی مناسب مواردی هستند که سوختگی و تاول را کمتر می کند. به وجود آمدن زخم یکی دیگر از عوارض لیزر بدن است. اگر پزشک لیزر اشتباهی در طول روش درمان انجام دهد امکان دارد پوست شما زخم شده و آسیب ببیند. با انتخاب یک کلینیک معتبر و حرفه ای می توانید این عوارض را کاهش دهید.عوارض لیزر بدن

مزایای لیزر موهای زائد

روش های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن وجود دارد اما در بین همه این روش ها لیزر نسبت به روش های دیگر برتری دارد. این روش مانند روش های دیگر می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که در ادامه به با آن ها آشنا می شوید :

 • لیزر موهای زائد بدون درد است.
 • لیزر بهترین روش برای بخش هایی از بدن است که اپلاسیون نمی شوند.
 • سرعت انجام لیزر بیشتر است.
 • بهترین روش حذف موهایی که به مدت طولانی تراشیده شدند.
 • این روش یکی از کم هزینه ترین روش ها است.
 • حذف موهای زائد با لیزر یک روش درمانی مناسب برای آقایان است.
 • لیزر مو به پوست آسیبی نمی رساند.
 • لیزر یک روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد است.
 • حذف موهای زائد با لیزر به کم شدن موهای زیر پوستی کمک می‌کند.
 • لیزر یک روش تاثیرگذار و سالم برای از بین رفتن موهای زائد است.

در طول جلسه لیزر چه انتظاری می توان داشت؟

برخلاف اپیلاسیون یا وکس، که می تواند بسیار وقت گیر و دردناک باشد ، لیزر موهای زائد بسیار سریع انجام می شود و درد اندکی احساس می شود، اما با این سرعت شما به سختی به یاد خواهید داشت که چه اتفاقی افتاده است. البته بستگی دارد  در چه ناحیه ای از بدن شما لیزر انجام می گیرد. خبر خوب این است که در دستگاه جدید لیزر این حس درد کاملا به پایین تر حد ممکن خود رسیده است، اما به طور کلی درد آن در بعضی از دستگاه های لیزر موهای زائد سوزشی همانند ضربه سریع یک کش لاستیکی می باشد. اگرچه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ، اما درمان با لیزر به طور حتم دردناک نیست.

ناراحتی از گرمای شدید ناشی از لیزر ، شبیه به یک گرمازدگی در ناحیه مورد نظر است، اما این احساس با  ژل  یا مکانیسم خنک کننده که در دستگاه لیزر موهای زائد قرار دارد ، بسیار کاهش می یابد. اما این مهم است که بدانیم همه ما آستانه های مختلفی داریم، بنابراین تجربیات متفاوت خواهد بود. اما افراد آن را بسیار قابل تحمل تر و بهتر از اپیلاسیون می دانند.

به طور معمول ، طول درمان بستگی به سطح تحت درمان دارد. شخصی که مایل است موهای بالای لب فوقانی خود را لیزر کند زمان جلسه کمتر از یک دقیقه طول خواهد کشید اما کسی که می خواهد پاها یا پشت خود را کامل لیزر کند ممکن است یک جلسه 30 تا 40 دقیقه ای داشته باشد. قبل از درمان برای افزایش راحتی ، از کرم بی حسی موضعی به مدت 15 تا 30 دقیقه قبل از لیزر استفاده کنید و در طی انجام لیزر نگران درد نباشید زیرا دستگاههای جدید لیزر دارای کولینگ و قدرت بالای خنک کنندگی می باشند که باعث می شود درد لیزر به حداقل ممکن برسد.

مزایای لیزر موهای زائد

کلام آخر

برای انجام لیزر موهای زائد سعی کنید از افراد باتجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک لیزر موهای زائد و بهترین پزشک را برای لیزر انتخاب کنید تا عوارض لیزر بدن را کاهش دهید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید و نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)