لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به دلیل ویژگی های خوب و همیشگی که دارد بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرده است، امروزه افراد به دنبال راهی هستند که برای همیشه از دست موهای خود راحت شوند به همین علت به سمت لیزر دائمی موها می روند . در این مقاله ما شما را با مزایا، عوارض، نکات مهم و هر چیزی که نیاز هست بدانید آشنا می کنیم .

لیزر موهای زائد چیست ؟

امروزه یکی از روش ها برای راحت شدن دائمی از موهای اضافی و زائد بدن لیزر است. کسانی که می خواهند از لیزر برای رفع موهای زائد خود استفاده کنند باید عوارض های بعد از لیزر را هم در نظر بگیرند، البته پزشکان متخصص پوست گفته اند بعضی از موهای زائد بخاطر مقاومتی که دارند با لیزر از بین نمی روند و دوباره رشد می کنند.

افراد برای رهایی از اپلاسیون، شمع یا هر کاری که باعث رشد مجدد مو و تیرگی می شود به سمت لیزر دائمی موهای زائد می روند که باعث شده طی سال های گذشته تا الان طرفداران زیادی پیدا کند، بعضی افراد از انتخاب کلینیک و پزشک برای لیزر پشیمان هستند به این علت که از لیزر راضی نبودند و عوارض های سنگینی برایشان داشته، برای اینکه شما هم دچار این اشتباه نشوید در انتخاب پزشک و کلینیک دقت کنید، در این مقاله ما شما را راهنمایی می کنیم که در صورت انجام لیزر به چه نکاتی توجه کنید.

دوره درمان لیزر موهای زائد

همانطور که می دانیم لیزر موهای زائد خیلی سریع بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرده و بیشتر افراد به دلیل رفع دائمی موهای ناخواسته به آن روی آورده اند، زمان از بین رفتن موهای زائد در قسمت های مختلف بدن و همچنین در افراد مختلف است. افراد برای اینکه از لیزر نتیجه خوبی داشته باشند باید حداقل دوره درمانی لیزر 5 الی 10 جلسه طول بکشد، البته دوره درمان لیزر در افراد متفاوت است و بستگی به سن، رویش موی فرد دارد.

لیزر موهای زائد چیست ؟

نحوه عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد به چه شکل است؟

در حقیقت، لیزر پرتوهای نور تک فام شده هستند که روی طول موج دلخواه برای مقاصد خاص استفاده می ‌شوند. این پرتو ها می ‌توانند اثرات متعددی بر روی ناحیه مورد نظر داشته باشند. هر یک از تار های مو، رنگدانه‌ای به نام ملانین دارند که هنگام رویش مو فعال شده و رنگ تمام قسمت تار مو را تنظیم می‌کند. لیزر موهای زائد بر روی ملانین موجود در ریشه تمرکز کرده و بر روی آن ناحیه اثر می‌ کند.

در نهایت این امر موجب از بین رفتن ریشه مو می شود. به همین خاطر به هر میزان که فرد موهای تیره ‌تر و ضخیم ‌تری داشته باشد، لیزر اثر بهتری بر روی آن خواهد داشت. همچنین به علت وجود ملانین در پوست، لیزر در افرادی که پوست روشن تری دارند کم تر نفوذ کرده و احتمال سوختگی آن را کاهش می دهد. بدین ترتیب افراد با پوست‌های روشن و موی ضخیم و تیره بهترین کاندید برای انجام لیزر موهای زائد هستند.

مزایا و معایب لیزر موهای زائد

همانطور که می دانیم از بین بردن موهای بدن به روش های دیگر باعث می شود هم وقت شما گرفته شود هم به نتیجه خوبی نرسید اما لیزر نتیجه خوب و مطلوبی به ما می دهد، با گذاشتن یک دوره از وقت خود برای لیزر برای همیشه از موهای خود راحت شوید. البته لیزر به خاطر سرعت بالا و عوارض کمی که دارد باعث محبوبیت بین همه افراد شده است.

لیزر موهای زائد عوارض کمتری نسبت به اپلاسیون و شیو کردن دارد، باعث ایجاد سوختگی کمی می شود که با مراقبت ها بر طرف می شود، هزینه انجام لیزر نسبت به اصلاح کردن بدن با تیغ بهتر و به صرفه تر است. در صورت استفاده از لیزر از تمام موهای زیر پوستی و لک ها راحت می شوید، در طی جلسات لیزر نیازی نیست که موهای شما کامل رشد کنند همان مقدار کمی که مو رشد می کند با لیزر از بین می رود.

لیزر باعث ایجاد قرمزی یا سوختگی پوست می شود ولی طی مدت کمی برطرف می شود، همیشه در هر نوع حذف موهای موهای زائد عفونت کمی وجود دارد. یکی دیگر از تغییراتی که بعد از لیزر در پوست ایجاد می شود تغییرات رنگدانه است، یعنی احتمال دارد پوست تیره یا حتی روشن شود ولی بعد از مدتی به حالت قبلی اش باز می گردد.

نکته ی دیگری که همگام لیزر باید به آن توجه کنیم این است که از پزشک باتجربه و متخصص برای انجام لیزر کمک بگیریم چون اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد باعث ایجاد تاول به خصوص در صورت می شود.

رشد موهای زائد در پیر مردان

از عوارض های دوره میان سالی می توان به رشد بیش از حد موها در ابرو یا کمر اشاره کرد، دانشمندان می گویند دلیل رش بیش از حد موهای زائد در پیر مردان هورمون ها هستند.

رشد مو در سه مرحله آناژن، کاتاژن، تلوژن صورت می گیرد، که در مرحله اول سلول های مو رشد می کنند و تقسیم می شوند، در آناژن موها تا چندین سال باقی می مانند، موها در چند هفته وارد کاتاژن می شوند در این زمان رشد کردن مو متوقف می شود و وارد تلوژن می شود، در تلوژن دیگر موها مثل قبل رشد نمی کنند و به صورت طبیعی می ریزند.

هر چقدر سن بالاتر برود مو ها در مرحله آناژن می مانند و به همین دلیل رشد مو در قسمت های گوش و ابرو در پیرمردان بیشتر است.

 پیرمردان چطور می توانند به صورت موقت از این موها خلاص شوند؟

برای این که سن پیرمردان برای لیزر مناسب نیست ما وکس یا استفاده از تیغ را برای رهایی از موها به صورت موقت پیشنهاد می کنیم.

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه لیزر به عامل های مختلفی بستگی دارد چون لیزر نیاز به دستگاه ها و امکانات پیشرفته ای دارد، ولی اگر به نتیجه خوب لیزر که باعث از بین رفتن همیشگی موی بدن می شود فکر کنیم می بینیم که هزینه زیادی هم ندارد،البته هزینه  موهای زائد به سه عامل کلی مربوط می شود:

 • اندازه قسمتی از بدن که قرار است لیزر شود.
 • تعداد جلسه هایی که قرار است برای رفع موهای بدن بروید.
 • نوع دستگاهی که در لیزر استفاده می شود.

سن مناسب برای لیزر

یکی از ذلایلی که لیزر محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کرده خلاص شدن دائمی مو ها بدون عوارض جانبی است، ولی مهم ترین نکته این است که سن مناسب داشته باشیم.

امروزه همه انسان ها به خصوص جوانان به زیبایی بدن خود اهمیت می دهند طبق گفته هایی از طرف پزشکان سن مناسب برای انجام لیزر 14 سال به بالا است ولی بهتر است نوجوانان دوره بلوغ را تمام کنند و بعد به سمت لیزر بروند چون در این مدت هورمان های آن ها پایدار می شود، نوجوانان خانم باید تا دوره بلدغ صبر کنند و از نظر هورمون مشکلی نداشته باشند.

انجام لیزر در دوره نوجوانی باعث تغییر هورمون می شود و ممکن است باعث ایجاد آسیب های جدی شود به همین علت نوجوانان باید هزینه بیشتری بدهند، برای این که بتوانید با خیال راحت لیزر کنید تا سن 18 ،19 سالگی باید صبر کنید.طبق گفته کارشناسان انجام لیزر موهای زائد باید از سن 18 تا 60 سالگی صورت بگیرد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای از بین بردن موهای زائد چقدر است؟

معمولاً تعداد جلسات لیزر بین ۶ تا ۸ جلسه است. در بعضی از موارد و نواحی خاص ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشد. برای مثال ناحیه بیکینی به دلیل رطوبت دائمی آن دیرتر از بقیه نواحی نتیجه را نشان می ‌دهد. برای این که فولیکول‌ های مو در هر جلسه، تحت تاثیر اشعه لیزر قرار بگیرند به هیچ عنوان نباید ریشه مو از پوست خارج شده باشد. به همین خاطر در حین دوران درمان لازم است تنها از ژیلت استفاده کنید.

بیش تر افراد بهتر است بین هر جلسه لیزر ۴ تا ۶ هفته فاصله بگذارند. اما توصیه ما به شما این است که برنامه جلسات لیزر را طبق نظر متخصص برنامه ‌ریزی کنید. عوامل متعددی می‌ توانند بر روی تعیین فواصل بین جلسات اثر بگذارند. از جمله این عوامل می ‌توان به سرعت رشد مو رنگ پوست و ناحیه تحت درمان اشاره کرد. اما به طور کل، مدت زمان ایده آل برای هر جلسه ۴۰ تا ۴۵ روز است.

هزینه لیزر موهای زائد

تاریخچه لیزر

همان طور که می دانید یکی از روش ها برای خلاص شدن دائمی از مو ها لیزر است، روش لیزر مو های زائد در سال 1996 توسط دانشمند آمریکایی کشف شد و او متوجه شد که با انجام لیزر می توان فولیکول مو را بدون آسیب رسیدن به بدن از بین برد.طی مدت کمی این روش طرفداران زیادی پیدا کرد و به عنوان بهترین روش برای رفع موی زائد معرفی شد.

از موقعی که پزشکان لیزر را اختراع کردند تا به امروز زمان زیادی می گذرد و لیزر یکی از مهم ترین فرآیند درمانی است.

کار لیزر مو های زائد به این صورت است که امواج لیزر به پوست تابیده می شود، این امواج باعث می شود عاملی که باعث تیره بودن مو است تخریب و از بین برود و هیچ آسیبی به اطراف مو، پوست وارد نمی شود.

لیزر در مردان چگونه است؟

امروزه از بین بردن موهای زائد یک دغدغه مهم بین همه افراد و آقایان به خصوص ورزشکاران است، استفاده از تیغ برای آقایان مشکل است برای همین لیزر می تواند یک روش عالی برای خلاص شدن دائم از موها باشد به خصوص در قسمت سینه و کمر، تعداد آقایانی که از لیزر استفاده می کنند هر روز بیشتر می شود.

دلایل استفاده آقایان از لیزر:

 • باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود
 • باعث می شود در هوای گرم احساس راحت تری داشته باشند
 • باعث رهایی از موهای زیر پوستی و زخم های ناشی از تیغ می شود

اکثر خانم ها از لیزر در ناحیه های بیکینی و زیر بغل استفاده می کنند اما بیشتر مردان از لیزر در قسمت های بازو، سینه، کمر ، گردن استفاده می کنند. در لیزر مردان زود تر از خانم ها به نتیجه می رسند چون موی خانوم ها ضخیم ، نازک است و به جلسه های بیشتری نیاز دارند اما موهای آقایان سیاه و پررنگ است و در چند جلسه می توانند به نتیجه دلخواهشان برسند.

یکی دیگر از قسمت های بدن که خیلی برای لیزر در مردان پر طرفدار است موهای گوش و بینی است، با استفاده از لیزر برای همیشه از دست این موهای زشت راحت می شوند.

از مزایای لیزر در آقایان این است که برای همیشه از استفاده تیغ برای موها راحت می شوند و درد لیزر برای آ قایان از دیگر روش ها کمتر است. پوست بدن که لیزر می شود دچار سوختگی و قرمزی کم می شود کا با استفاده از کرم ها و مراقبت ها به صورت قبل برمی گردد.

نکاتی که مردان قبل از لیزر باید به آن توجه کنند:

 • موهای خود را اصلاح کنید
 • زیر نور آفتاب قرار نگیرید
 • لیزری که برای پوست شما مناسب است را پیدا کنید
 • حمام کنید
 • راحت باشید ( اگر ممکن است در هنگام انجام لیزر لباس های گشاد بپوشید تا از سوزش بعد از لیزر جلو گیری کنید)

تاثیرات لیزر در باروری و نازایی

استفاده از لیزر در قسمت های بیکینی یا قسمت های دیگر بدن هیچ آسیبی به داخل بدن نمی زند و ارتباطی با داخل بدن مثل بافت سینه یا تخمدان ها ندارد ، پزشکان راجب این موضوع در جهان بررسی کرده اند که انجام لیزر باعث می شود اشعه آن خیلی کم به پوست نفوذ کند و آسیب جدی ندارد و گرمایی که از لیزر آزاد می شود خیلی به داخل بدن وارد نمی شود که مشکلی به وجود بیاورد.

در هنگام بارداری بهتر است افراد از لیزر استفاده نکنند ولی هنگام شیر دهی مشکل خاصی برای انجام لیزر وجود ندارد.

در فضای مجازی شایعه هایی راجب نازایی ناشی از لیزر وجود دارد که شما برای مطمعن شدن باید حتما با پزشک متخصص صحبت کنید، حتی به شما ثابت می کند که لیزر در ناحیه بیکینی هیچ ضرری ندارد و باعث نازایی نمی شود.

شایعه این که لیزر باعث نازایی یا از دست رفتن بکارت دختران می شود همان شایعه است و هیچ صحتی ندارد همان طور که گفته شد اشعه لیزر فقط چند میلیمتر به پوست نفوذ می کند و هیچ آسیبی به داخل بدن نمی زند، لیزر در مردان هم باعث ناباروری نمی شود و تاثیری در اسپرم ندارد.

لیزر مختلف برای افراد با رنگ پوست مختلف
امروزه لیزر با توجه به رنگ پوست و نوع پوست فرد بستگی دارد، مثلا برای افراد با پوست روشن تر که نوع یک نامیده می شوند از امواج کمتری و افراد با رنگ پوست تیره از امواج بیشتر برای لیزر استفاده می شود.
با توجه به ملانین های موجود در پوست پزشکان میزان تابیدن نور لیزر را بر پوست بیمار امتحان و ارزیابی می کنند بر همان اساس لیزر را انجام می دهند.
لیزر در پوست های خیلی روشن در آمریکا و اروپا خیلی کاربرد دارد، لیزر با دستگاه های مختلف برای پوست کمی تیره یا سبزه بیشتر روی ایرانی ها انجام می شود.

مراحل انتخاب رنگ پوست برای تعیین نوع لیزر

اول باید مشخص کنیم که رنگ پوست ما در کدام گروه قرار می گیرد. رنگ مو، پوست، چشم، آفتاب سوختگی هم باید بررسی شود تا گروه و نوع لیزر ما مشخص شود.
ملانین یک ماده ای است که تعیین کننده رنگ پوست ماست، رنگ پوست ما هم به مقدار ملانین بستگی دارد. مقدار ملانین در پوست روشن کم و در پوست های تیره بیشتر است. افراد با رنگ پوست های مختلف باید به پزشک بروند و نوع پوست شان مشخص شود تا لیزر را انجام دهند.

آیا با استفاده از لیزر می‌ توان موهای زائد را برای همیشه از بین برد؟

در حقیقت، لیزر موهای زائد دائمی  می‌تواند بیش از ۹۰ درصد موهای زائد را از بین ببرد. با این حال برخی از افراد تصور می‌ کنند که با لیزر می توانند برای همیشه از شر موهای زائد خود خلاص شوند. اما تصور کاملاً اشتباه است چرا که لیزر یک راه حل دائمی نبوده و در برخی از موارد مو ها می ‌توانند مجدد رشد کنند. میزان رشد مجدد مو و سرعت آن به عوامل مختلفی مانند نوع پوست و چرخه رشد موی فرد بستگی دارد. به طور کلی، این روش برای افرادی که پوست روشن موهای تیره‌ای دارند مناسب بوده و بیش ترین تاثیر را دارد. البته افرادی که پوست تیره ‌تر هم دارند، می توانند از این روش استفاده کنند اما این دسته از افراد باید در زمینه انتخاب کلینیک و پزشک متخصص حساس‌تر باشند.

علیرغم این که نتیجه لیزر کاملا دائمی نیست، اما می تواند به شدت از حجم مو ها بکاهد. اگر پس از انجام لیزر باز هم شاهد رشد مجدد مو های خود باشید، این حجم از مو ها به هیچ عنوان قابل مقایسه با مقدار اولیه و طبیعی خود نخواهد بود. به همین خاطر استفاده از لیزر موهای زائد به عنوان محبوب ترین و اثر بخش ترین روش از بین بردن موهای زائد معرفی شده است.

مراحل انتخاب رنگ پوست برای تعیین نوع لیزر

مشکلات لیزر برای افراد هورمونی

کسانی که موی زیادی دارند یا مشکل هورمون دارند داوطلب مناسبی برای انجام لیزر نیستند، موهای اضافی و زائد ناخواسته به دو دلیل هورمونی و غیر هورمونی ایجاد می شوند، اگر به دلیل هورمون ها این مو های ناخواسته ایجاد شوند نمی توانید لیزر انجام دهید مگر این که مراحل درمان را طی کنید بعد موهای خود را لیزر کنید، البته کسانی که مشکل هورمونی دارند می توانند هم لیزر کنند هم دارو مصرف کنند و دوره درمان خود را طی کنند.

اگر افرادی که پر مو هستند ولی مشکل هورمونی ندارند پوست آنها روشن و مو های آنها بیشتر و تیره تر باشد شانس رفع دائمی مو های زائد در آنها بیشتر است. در کسانی که مشکل هورمونی دارند لیزر مو فقط روی موهایی که زنده اند تاثیر دارد، چند عواملی هستند که بر روی مو های زائد هورمونی تاثیر می گذارند:

 • تخریب شدن به وسیله گرما.
 • رادیکال هایی که آزاد می شوند باعث تخریب و سوختگی ریشه مو می شوند.
 • شوک هایی که به مو وارد می شود باعث آسیب دیدن مکانیکی می شود.

لیزر بیکینی

یکی از دغدغه های مهم برای خانم ها خلاص شدن از موهای بیکینی است که امروزه لیزر این مشکل را حل کرده و طرفداران زیادی را جذب خود کرده است.

در انجام رفع موهای زائد بیکینی با لیزر برای این که رنگدانه مو را پیدا کنند و بتوانند پیاز مو را از بین ببرند از نور های خاصی استفاده می شود، شما برای این که به نتیجه دلخواه خودتان برسید باید این کار را طی چند مرحله انجام دهید. اکثرا لیزر بر روی پوست روشن و موهای تیره تر بهتر جواب می دهد، امروزه با تلاش دانشمندان دستگاه های پیشرفته تری به وجود آمده که انجام لیزر را بر روی هر نوع پوست امکان پذیر کرده است.

لیزر کامل بیکینی نسبت لیزر پایه ای بیکینی بهتر است چون از شر بیشتر موهای خود در آن ناحیه خلاص می شوید و تا هر چقدر که شما بخواهید همان مقدار از موها را لیزر می کنند و شما نگران درد آن نباشید چون قبل لیزر از بی حسی ها استفاده می شود، این نوع لیزر بیکینی همانطور که زمان زیادی طول می کشد هزینه زیادی هم دارد.

انواع  لیزر بیکینی به دو دسته تقسیم می شود، لیزر برزیلی و لیزر خط بییکینی.

لیزر برزیلی: فرد باید در این روش لیزر به طور کامل برهنه باشد، در این روش لیزر قسمت زیادی از موهای لبه ی واژن برداشته می شود و قسمت خیلی کمی از موها در ناحیه تناسلی باقی می ماند.

لیزر خط بیکینی: بیشتر افراد این روش لیزر را با روش قبلی اشتباه می گیرند اما در لیزر خط بیکینی ناحیه قسمت های لباس زیر و اطراف آن کامل تمیز می شوند که البته مقدار لیزر در ناحیه تناسلی به انتخاب خود فرد است.

نکاتی برای اصلاح موهای زائد قبل از لیزر بیکینی

 • اگر موهای شما زیاد است می توانید قبل از اصلاح با تیغ کمی از آن را کوتاه کنید
 • قسمت ناحیه تناسلی را خشک نکنید
 • موقع استفاده از تیغ نیاز به فشار زیاد نیست
 • هنگام اصلاح ابتدا قسمت بالا سپس قسمت های پایینی را اصلاح کنید

مراقبت هایی که بعد از لیزر بیکینی باید به آن توجه کنیم: یکی از مهم ترین کار ها این است که به ناحیه تناسلی لیزر شده دست نزنیم چون التهاب دارد و باعث خارش و سوزش می شود، اگر همچین حالتی را دیدید خیلی سریع به پزشک خود مراجعه کنید.

در لیزر به خاطر گرمای زیاد فولیکول های مو از بین می روند ممکن است دمای ناحیه تناسلی بالا باشد و برای رفع این گرما از کمپرس یخ استفاده کنید. درطول مراحل درمان باید از شیو کردن با تیغ خیلی کم استفاده کنید و همچنین تا موقعی که مراحل درمان را تمام نکردید از اپلاسیون یا وکس به هیچ عنوان استفاده نکنید.

نکات مهم قبل از لیزر موهای زائد

نکته مهمی که قبل از انجام لیزر باید به آن توجه کنید این است که با پزشک متخصص صحبت کنید چون هرکسی از لیزر رضایت کافی را ندارد و این به نوع پوست و رشد موی فرد بستگی دارد. با پزشک خود راجع به هر بیماری یا حساسیتی که دارید صحبت کنید و روشی که با آن از موهای خود خلاص می شدید را به پزشک بگویید او شما را برای انجام لیزر راهنمایی می کند و می گوید که انجام لیزر برای شما روشی درست است یا نه و نکات مهم قبل از لیزر را به شما می گوید. تا چند هفته قبل از لیزر نباید در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید، قبل از لیزر باید بگذارید موهای خود از ریشه رشد کند و بعد آن را با تیغ بتراشید چون اگر از وکس یا اپلاسیون استفاده کنید فولیکول مو از بین می رود و نمی توانید لیزر کنید، حداقل فاصله شیو کردن بدنتان تا انجام لیزر باید 24 ساعت باشد.

 

بعد از لیزر چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

بعد از لیزر قسمت هایی از بدن که لیزر شدند نباید مقابل نور آفتاب باشند باید آن قسمت هارا بپوشانیم یا از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم، اگر مقابل نور آفتاب قرار بگیرید باعث ایجاد لکه های سیاه روی پوست می شود.

بعد از لیزر پوست دچار سوختگی یا قرمزی موقت می شود که می توانید از یخ یا کرم ها برای بی حس کردن قسمت های لیزر شده بدن استفاده کنید، همچنین می توانید برای از بین رفتن سوختگی از کرم آلوئه ورا استفاده کنید. بعد از انجام لیزر به هیچ عنوان از اپلاسیون استفاده نکنید تنها راه درست شیو کردن است. طی دوره درمان لیزر برای اینکه پوست شما دچار کم آبی نشود و اثرات لیزر را به خوبی دریافت کند به مقدار کافی آب بنوشید.

بعد از انجام لیزر بهتر است که به سراغ لباس های گشاد بروید چون لباس های تنگ باعث تحریک بدن و مو می شود، تا می توانید از گرفتن دوش آب گرم یا حمام دوری کنید. دقت کنید که اگر بعد از لیزر از پوست خود مراقبت نکنید دچار آسیب های جدی می شوید.

کلام آخر

همانطور که گفتیم لیزر موهای زائد نسبت به بقیه راه های از بین بردن موهای زائد به صرفه و همیشگی است و مزایا، عوارض هایی هم دارد که قبل و بعد لیزر باید به آن توجه کنید، خیلی ممنون که تا آخر مقاله ما را همراهی کردید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)