لیزر موهای زائد مردان

ما در این مقاله سعی داریم شما را با لیزر موهای زائد مردان  آشنا کنیم. در گذشته راه هایی مانند ماشین های اصلاح، تیغ، کرم های موبر، موم و یا وکس بود که از آن برای از بین رفتن موهای زائد استفاده می کردند. برای انجام این روش ها زمان زیادی لازم بود و افراد باید وقت زیادی برای این کار صرف می کردند و نتیجه مناسبی هم از این روش ها نمی گرفتند. امروزه با ابداع روش های جدید می توانید برای همیشه از دست موهای زائد خلاص شوید. یکی از این روش ها لیزر موهای زائد است که می تواند بیشتر موهای زائد بدن را از بین ببرد و یا تراکم آن را کمتر کند و نتیجه مناسبی برای شما داشته باشد. در ادامه برای آشنا شدن با لیزر موهای زائد بدن مردان با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد مردان چیست ؟

لیزر موهای زائد یک روش کلینیکی برای از بین بردن موهای زائد بدن است که در آن پرتوهای نور پرانرژی بر روی پوست تابیده می شود که چرخه رشد مو را غیرفعال می کند. این بدون آسیب رساندن به پوست بدن اتفاق می افتد. لیزر اندام های کوچکی به نام فولیکول های مو را از بین می برد. هنگامی که فولیکول آسیب می بیند، ساقه مو ضعیف و شل می شود. در طی چند جلسه درمانی، آنقدر به فولیکول ها آسیب زده می شود که در نهایت فولیکول می میرد و دیگر مویی رشد نمی کند.

انرژی و طول موج پرتو لیزر برای جذب رنگدانه های مو طراحی شده است. به این ترتیب انرژی نور لیزر به انرژی گرمایی تبدیل می شود و گرما به فولیکول آسیب می رساند. از آنجایی که تراکم رنگدانه در فولیکول مو بیشتر از پوست است، قبل از داغ شدن یا سوختن پوست آسیب به فولیکول وارد می شود.

موهای زائد فقط مربوط به موهای ناحیه تناسلی یا موهای زیر بغل نیست. منظور ما از مو، هر گونه موهای زائدی است که باید کوتاه کنید. برای مثال در ورزشکاران بدنسازی که باید هر از چند گاهی موهای بدن خود را به طور کامل بتراشند، تمام موهای بدن موهای زائد محسوب می شود.

لیزر موهای زائد مردان چیست ؟

دلیل نیاز مردان به لیزر موهای زائد

چند دلیل برای لیزر موهای زائد مردان وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

کم شدن تراکم برای مردان پر مو :

لیزر و حذف موهای زائد بدن می‌تواند به بسیاری از مردانی که احساس می‌کنند موهای بدنشان بیش از حد متراکم یا بسیار پر مو است کمک کند. اگر موهای زائد پشت، سینه، شکم یا سایر نواحی بیش از حد باشد لیزر موهای زائد روش مناسبی است. نتیجه نهایی لیزر موهای زائد این نیست که تمام موهای شما ریزش کند و پوست شما صاف و بدون مو شود. از آنجایی که اکثر کاندیداهای لیزر موهای زائد زنان هستند و می خواهند تمام موهای خود را از بین ببرند، این ایده که لیزر موهای زائد به طور اجتناب ناپذیری تمام موهای بدن را از بین می برد، گمراه کننده است.

البته لیزر موهای زائد به قدری موثر است که می تواند بیش از 90 درصد موهای بدن را برای همیشه از بین ببرد. اما می شود برنامه و روند درمان شما را طوری تنظیم کرد که برای مثال تراکم موهای شما به نصف کم شود. بسیاری از مردانی که لیزر موهای زائد سینه را انتخاب می کنند، نمی خواهند موهای خود را به طور کامل حذف کنند.  آنها می خواهند تراکم موهای سینه خود را کم کنند. بسیاری از افراد دوست دارند به طور کامل از شر موهای پشت و کمر خلاص شوند. میزان کم شدن تراکم و درصد حذف موهای زائد به میل شما بستگی دارد. می توانید پوست خود را کاملا صاف کنید یا به حالت کم مویی برسید.

بهداشت و سلامت پوست :

داشتن موهای زیاد به این معنی نیست که شما غیربهداشتی هستید. عمل ساده اصلاح به بسیاری از مردان کمک می کند تا خطر التهاب و تحریک پوست را کم کنند. برخی از افراد به خاطر خارش موهای خود را کوتاه می کنند. گاهی اوقات توزیع مو در بدن جالب نیست. برای مثال برخی از مردان دارای موهای کمی در پشت خود هستند، اما در ناحیه نشیمن بسیار پر مو هستند. این توزیع نامتناسب این افراد را مجبور به کوتاه کردن موهای خود می کند که بسیار ناخوشایند است.

اصلاح راحت تر و مشکل موهای زیر پوستی :

یکی دیگر از دلایل رایج لیزر موهای زائد در مردان، تراشیدن راحت تر صورت و بدن است. بسیاری از مردان  از مشکل موهای زیر پوستی یا موهایی که به سمت داخل روی گردن رشد می کنند، رنج می برند. این عارضه سودوفولیکولیت باربی یا التهاب کاذب ریش نامیده می شود و تنها درمان موثر لیزر موهای زائد است.

دلیل التهاب کاذب ریش یا موهای زیر پوستی این است که موهای این ناحیه به هر جهتی رشد می کنند و می توانند باعث تحریک پوست شوند. موها حتی می توانند از پوست رشد کنند، جمع شوند و در جای دیگری به داخل پوست فرو بروند و باعث التهاب شوند. خوشه های قرمز یا جوش های سر سیاه ملتهب که بلافاصله پس از اصلاح روی گردن ظاهر می شوند به خاطر این مشکل ایجاد می شوند. تنها 2 یا 3 جلسه لیزر می تواند تمام موهای زیر پوستی را از بین ببرد و پوست را به حالت عادی بازگرداند.

لیزر موهای زائد  به بسیاری از افراد مبتلا به فولیکولیت کمک می کند. این افراد جوش های سر سفید کوچکی دارند که در واقع در اثر التهاب فولیکول های مو است. از آنجایی که لیزر موهای زائد فولیکول ها را از بین می برد، دیگر فولیکولی وجود ندارد که بخواهد ملتهب شود. بنابراین مشکل حل شده است.

شکل دهی و آنکادر موهای صورت :

اگر ریش شما از پایین گردن تا بالای گونه‌ها کشیده شده و قسمت زیادی از صورت شما را می‌پوشاند، می توانید از لیزر موهای زائد برای اصلاح شکل و طرح موهای صورتتان استفاده کرد و آن‌ها را به سلیقه خود فرم دهید. در کشور ما که بسیاری از مردان دارای ریشه های ضخیم هستند، از این روش برای زیباسازی فرم و الگوی رشد موهای صورت استفاده می شود.

طاسی یا کچلی سر :

دلیل برخی از مراجعات لیزر موهای زائد سر  است. گاهی اوقات طاسی به صورت لکه های پراکنده ظاهر می شود یا الگویی به نظر می رسد که خوب به نظر نمی رسد. در این موارد بسیاری از بیمارانی که نمی خواهند یا نمی توانند کاشت مو انجام دهند ترجیح می دهند موهای خود را لیزر کنند. گاهی خط رویش مو دچار مشکلات و عدم تقارن می شود که با لیزر قابل اصلاح است. در برخی موارد موهای پشت گردن مردان را آزار می دهد و ترجیح می دهند به جای اینکه از شخصی بخواهند پشت گردن را مدام بتراشند، این قسمت را مدام با لیزر قاب کرده و تمیز کنند.

آیا لیزر موهای زائد مردان درد دارد ؟

دستگاه های لیزر و سیستم های خنک کننده جدید درد لیزر را کاملا قابل تحمل می کنند، اما به طور کلی دردناک بودن یا نبودن لیزر به میزان تحمل شما بستگی دارد. در بیشتر موارد مردان درد لیزر را به عنوان یک احساس سوزن سوزن شدن خفیف، مانند برخورد یک نوار لاستیکی به پوست توصیف می کنند. اگر درد لیزر برای شما زیاد باشد می توان از کرم های بی حسی کننده استفاده کرد که درد را 50 درصد کم می کند.

دلیل نیاز مردان به لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد مردان

برای این که از عوارض لیزر موهای زائد کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد آشنا می شوید :

  • برای این که نتیجه مناسبی از لیزر خود بگیرید باید در برابر تابش مستقیم نور خورشید نباشید.
  • پوست امکان دارد بعد از لیزر قرمز شود و فولیکول های مو در ناحیه تحت درمان امکان دارد برجسته شود. این اتفاق بعد از چند ساعت از بین می رود اما برای بعضی از افراد می تواند 48 ساعت طول بکشد.
  • برای 24 ساعت بعد از جلسه درمانی از ورزش کردن خودداری کنید.
  • موها بعد از لیزر نمی ریزد اما به مرور زمان در روز ها و هفته ها کم کم از بین می رود.
  • برای 48 ساعت از حمام و وان آب گرم خودداری کنید.
  • نتیجه لیزر در افراد مختلف است و نمی توان آن را پیش بینی کرد. امکان دارد بعضی از افراد چند ماه بعد از بین رفتن موهای زائد را احساس کنند و امکان دارد سال ها ادامه داشته باشد. لیزر از بین رفتن دائمی مو را تضمین نمی کند.
  • لباس گشاد بپوشید تا در ناحیه درمان باعث بیشتر شدن عرق نشود.
  • نور لیزر فقط موهایی را که به طور فعال رشد می کند از بین می برد و جلسات زیادی برای درمان همه موها نیاز است.

مردان برای لیزر به چند جلسه نیاز دارند ؟

برای موهای پشت و سینه آقایان 6 تا 8 جلسه درمانی با فاصله  2 ماه می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. در لیزر موهای زائد مردان کاهش دائمی موهای بدن اتفاق می‌افتد و نه حذف دائم موها. زیرا در پوست تعداد زیادی فولیکول وجود دارند که غیرفعال هستند و وقتی فولیکول های مجاور آن‌ها از بین می‌رود، این فولیکول های غیر فعال شروع به ساخت مو می‌کنند.

رشد مو در چند مرحله متفاوت انجام می شود و تعداد موهایی که در مراحل مختلف قرار دارند در هر فرد مختلف است. 30 تا 60 درصد از موهای بدن در مرحله‌ی آناژن هستند که فاز رشد موها است. باقی موها در مراحل ریزش مو یا استراحت هستند.

لیزر فقط می‌تواند موهایی را از بین ببرد که در مرحله رشد یا آناژن هستند. وقتی فولیکول در اثر برخورد لیزر می‌میرد، موی مربوط به آن فولیکول می‌ریزد. فاصله جلسات لیزر طوری تنظیم می‌شوند که بقیه موهای شما که در فاز استراحت یا ریزش هستند، به فاز رشد مو برسند تا بتوان آن‌ها را مورد هدف قرار داد. اگر جلسات درمانی را در فاصله تنظیم شده کامل کنید، تراکم موها در منطقه تحت درمان بین 50 تا 85 درصد به صورت مادام‌العمر و دائمی کم می شود.

نتیجه لیزر موهای زائد بدن

پس از عمل، امکان دارد کمی قرمزی یا تورم پوست را مشاهده کنید. اما اگر توصیه های مراقبتی پزشک خود را به دقت رعایت کنید، هر دوی این عوارض به سرعت ناپدید می شوند و بهترین نتیجه را خواهید گرفت. مردان اولین تغییرات ظاهری خود را پس از اولین جلسه مشاهده خواهند کرد. این تغییرات به تدریج گسترش یافته و پس از آخرین جلسه به اوج خود می رسد. دوری از نور مستقیم خورشید، پرهیز از ورزش های شدید، عرق نکردن، مراقبت از پوست با کرم ضد آفتاب و پرهیز از سیگار و الکل در دو هفته اول پس از این فرآیند بسیار مهم و ضروری برای گرفتن بهترین نتیجه است.

آیا لیزر موهای زائد خطرناک است ؟

کار با لیزر نیاز به تجربه، تخصص و مهارت دارد. در غیر این صورت، اثرات لیزر موهای زائد می تواند باعث سوختگی و لک روی پوست شود. خطر عوارض جانبی و آسیب در اثر لیزر به طور کلی بسیار کم است و بیشتر هنگامی رخ می دهد که دستگاه لیزر در دست یک اپراتور ناآگاه باشد. اما اگر لیزر توسط اپراتورهای حرفه ای و زیر نظر متخصص انجام شود، با یکی از کم خطرترین و کم عارضه ترین روش های از بین بردن موهای زائد رو به رو می شوید و شاید تنها عارضه آن درد خفیفی باشد که برخی از افراد تجربه می کنند. لیزر بدون آسیب رساندن به لایه سطحی پوست یعنی اپیدرم از آن عبور می کند. لیزر نه تنها به پوست آسیب نمی رساند، بلکه می تواند کلاژن سازی در لایه های عمیق پوست را تحریک کرده و بافت پوست را بهبود بخشد.آیا لیزر موهای زائد خطرناک است ؟

آیا می توان بعد از لیزر ورزش کرد ؟

یکسری موارد هستند که باید بعد از لیزر موهای زائد از انجام دادن آن پرهیز کنید. در جلسه لیزر آسیب های انتخابی به پوست وارد می شود. پوست به طور موقت صدمه می بیند و باید تا هنگامی که بهتر نشدید باید مراقبت های زیادی انجام دهید. گرمای زیادی می تواند باعث آزار و تورم پوست شود. تا 48 ساعت بعد از لیزر از ورزش کردن، سونا رفتن، قرار گرفتن در آفتاب مستقیم، جکوزی و حمام آب داغ پرهیز کنید.

مزایای لیزر موهای زائد برای آقایان چیست ؟

بارزترین مزیت لیزر موهای زائد برای آقایان این است که دیگر نیازی به اصلاح یا اپیلاسیون نمی باشد که می تواند باعث صرفه جویی در زمان و  هزینه شود و سبب افزایش بهداشت فردی گردد. مزیت دیگر این است که دیگر  فرد مجبور نمی باشد با موهای رشد کرده سر و کار داشته باشد.  در افراد  به اصطلاح پرمو زمانی که اصلاح انجام می شود حدود یک هفته بعد موها دوباره رشد کرده و در فصل گرما سبب خارش و ایجاد جوش در نواحی اصلاح شده می شود . همچنین  در حذف موهای زاید با استفاده از  اپیلاسیون تجربه درد را فرد در نواحی سینه، گردن، پا، باسن  و نواحی خصوصی باید هر چند وقت یکبار احساس نماید.

همچنین در افرادی که پرمو  می باشند سبب می شود در فصل گرما و حتی به طور کلی با وجود استفاده از دئودورانت و نظافت شخصی  بدن بوی ناخوشایندی داشته باشد به علت آن که مام و اسپری به دلیل وجود مو نمی توانند بر روی پوست قرار بگیرد . همچنین در برخی از آقایان به دلیل وجود موهای ضخیم   در نواحی باسن ایجاد فیستول مویی و کورک در اثر برگشتن مو به داخل پوست  را افزایش می دهد. در برخی از افراد حتی با حذف نشدن کامل موها با لیزر باز هم مزیت برایشان محسوب می شود به این دلیل که اگر حتی میزان کمی از موها هم حذف شود و یا موهای بدن نازک تر از قبل رویش پیدا کند برای فرد مطلوب می باشد زیرا از اصلاح و اپیلاسیون تا حد زیادی جلوگیری کرده و جلوه بهتری به پوست بدن و صورت فرد می دهد و نظافت شخص را تا حد زیادی ارتقا می بخشد.

کلام آخر

قبل از انجام لیزر از افراد با تجربه مشورت بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک لیزر موهای زائد و پزشک باتجربه برای لیزر انتخاب کنید تا نتیجه بهتری از لیزر خود داشته باشید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)