روش جدید کاشت مو

ما در این مقاله سعی داریم شما را با روش جدید کاشت مو آشنا کنیم. کاشت مو یکی از پرطرفدار ترین عمل ها در دنیا است. افزایش ریزش مو به دلایل مختلف و پیدا کردن راه حل برای داشتن موهای پر پشت یکی از مواردی است که افراد زیادی رات به کاشت مو جذب کرده است. افراد قبل از انجام کاشت مو باید از آمادگی کافی برای برخوردار باشند زیرا کاشت مو امری بسیار حساس است و اگر به درستی انجام نشود و یا به روش های غیر تخصصی انجام شود باعث ریزش مو می شود و می تواند در روحیه افراد تاثیر زیادی بگذارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش جدید کاشت مو آشنا شوید.

کاشت مو چیست ؟

تراکاشت مو یا کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهداکننده به ناحیه در حال ریزش یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند. بعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، محاسن، موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن محل زخم‌های ناشی از تصادف یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می‌شود. کاشت مو با پیوند پوست متفاوت است.

در هر پیاز مو ۱ تا ۴ رشته مو رشد می‌کند. امروزه در پیشرفته‌ترین روش‌های کاشت مو، پیاز مو را دست نخورده انتقال می‌دهند. نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده‌ است. این روش کاشت Follicular Unit Transplantation یا به صورت کوتاه شده FUT نامیده می‌شود. موهای اهدایی به دو روش کاملاً متفاوت جمع‌آوری می‌شوند. این کار فوق‌العاده تخصصی بوده و فقط متخصصین پوست و مو مجاز به انجام آن می‌باشند.

کاشت مو چیست ؟

بانک مو چیست ؟

بانک مو ناحیه ای از بدن است که موهای مقاوم و قوی در برابر ریزش مو است. به همین دلیل در زمان جداسازی و استخراج گرفت های مو از این ناحیه آن ها را با استفاده از دستگاه های مخصوص جدا می کنند و به دقت در بخشیر زاز سر که مو ها در آن کم پشت شده و یا دچار طاسی شده کاسته می شود. بهترین حالت این است که بانک مو از نواحی پشت سر انتخاب شوند زیرا در این موها به دلیل مقاوم بودن در برابر ریزش منتقل می شوند و به رشد خود ادامه می دهند. بعد از مدتی ناحیه ای که دچار ریزش و کم پشتی بود صاحب مو می شود و بعد از زمان کوتاهی اثری از عمل روی سر باقی نمی ماند. کاشت مو دو روش با جراحی و بدون جراحی د ارد که در ادامه با ایم روش ها آشنا می شویم.

کاشت مو با جراحی : اگر در باره کاشت مو تحقیق کرده باشید حتما روش fut را شنیده اید. این روش از پشت سر به اندازه یک نوار برداشته می شود و فولیکول های مو از آن جدا می شود و به ناحیه مورد نظر انتقال می یابد. برای انجام کاشت مو حتما به کلینیک کاشت مو دقت کنید زیرا کاشت مو باید با دقت و ظرافت انجام شود و به گونه ای نوار برداشته شود که جای آن باقی نماند.

کاشت مو بدون جراحی : روش های  fit و sut روش های غیر جراحی گفته می شود. در این روش ها نیازی به جراحی نیست و با پانچ های مخصوص موها از بانک کو برداشته می شود. برای افرادی که تحمل درد ندارد این روش مناسب است زیرا با استفاده از داروهای بی حسی افراد هیچ دردی را احساس نمی کنند. یک روش هم وجود دارد که ترکیبی از این دو روش است که به آن روش ترکیبی می گویند که برای افرادی که طاسی زیادی دارد مناسب است.

روش جدید کاشت مو

روش FUT : کاشت به روش FUT اولین روش کاشت موی طبیعی در دنیا می باشد. در این روش یک باریکه از پشت سر به ضخامت یکی الی دو سانتی متر و به طول 20 تا 25 سانتی متر برداشته شده و توسط تیم پیوند مو فولیکول های مو از آن خارج می شود و محل برش را بخیه می زنند و گرافت ها جدا شده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می شود. یكی از معایب این روش برداشت تمامی بافت های زیر فلپ كه جهت برداشت و كاشت مو لازم نیست را نیز برداشت می كنند كه بعد از گذشت چند هفته شاهد بجا ماندن اسكار در پشت سر بیمار هستیم. و ظاهر موهای كاشته شده، بسیار عروسكی بوده و ظاهر و خط رویشی غیر طبیعی را نیز شاهد هستیم به طوری كه اطرافیان و دوستان شخص كاملاً متوجه كاشت موی او خواهند شد.

روش MICRO FUE: کاشت مو به روش FUE یکی از بهترین و نوین‌ترین روش‌های کاشت مو، کاشت مو به روش MICRO FUE می‌باشد. در این روش از دستگاه‌های به خصوصی، که تحت عنوان دستگاه میکروموتور شناخته می‌شوند برای برداشت مو‌ها استفاده می‌شود. استفاده از این دستگاه سبب می‌گردد که برداشت مو‌ها و کاشت آن‌ها بدون هرگونه آسیب به گرافت‌ها انجام پذیرد. امروزه روش MICRO FUE یکی از قطعی‌ترین روش‌های غیر جراحی کاشت مو شناخته می‌شود که درصد موفقیت کاشت را تا ۹۷ درصد افزایش می‌دهد. برای کاشت مو به روش MICRO FUE حتما به کلینیک‌های تخصصی مراجعه نمایید تا احتمال موفقیت این روش هرچه بیشتر باشد. کاشت مو به روش MICRO FUE معمولا رضایت بسیاری از بیماران را به خود جلب می‌نماید و می‌توان گفت محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم دارد.

روش جدید کاشت مو

روش FIT : یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کاشت موی طبیعی است که در سال‌های اخیر کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش مقدار زیادی از فولیکول‌های موی بیمار از قسمت پشت سر و کنار گوش جدا شده و به نواحی کم مو منتقل می‌شود. محدودیت در برداشت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد مو باعث شده تا این روش نیاز به چندین جلسه درمانی مختلف داشته باشد. فاز استراحت مو‌های کاشته شده در روش FIT یک تا چهار هفته زمان می‌برد اما می‌توان انتظار داشت تا پس از ۴ تا ۶ ماه شرایط مو‌ها به حالت عادی برگردد. روش FIT درد و خونریزی چندانی ندارد و معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. از جمله معایب این روش می‌توان به وقت‌گیر بودن و تخریب بانک موی بیمار اشاره کرد. همین معایب باعث شده تا روش FIT با روش‌هایی نوین جایگزین شود. هرچند در شرایطی خاص ممکن است پزشک مربوطه، این روش را به بیمار پیشنهاد دهد.

روش SUT : این روش از روش‌های FIT و FUT جدیدتر است و عوارضی بسیار کمتر دارد. در این روش که به‌صورت کاملاً اتوماتیک و با دستگاه‌های خودکار انجام می‌شود یک دسته از موی بیمار با سر سوزن و نیدل ثابت برداشته‌شده فریز می‌شود و سپس به قسمت‌های طاس سر منتقل می‌شود. فریز شدن مو‌ها از تخریب و از دست رفتن پیاز مو جلوگیری می‌کند که یکی از دلایل برتری این روش نسبت به روش‌های قدیمی‌تر کاشت مو است. SUT یکی از روش‌های مهم و مناسب کاشت مو است که بدون نیاز به بی‌هوشی و با کمترین میزان آسیب به پوست و بانک موی بیمار انجام می‌شود. روش SUT تراکم بسیار خوبی به موها می‌دهد، اما ظرافت آن از روش میکروگرافت کمتر است.

چه موهایی در سر برای کاشت مو استفاده می شود ؟

در کاشت مو با توجه به نوع روش پیوند موهای شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن او برداشته می شود سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص فولیکول های مو به صورت تک تک با ظرافت جدا می شوند و حسن پیوند موی طبیعی این است که بدن به موهای پیوند زده شده واکنشی نشان نمی دهد. با توجه به این که عضو پیوندی از بدن خود فرد گرفته می شود، به نگهداری و مراقبت خصی نیاز ندارد. پزشکان با تجربه به اندازه ای برداشت موها را انجام می دهند که تنها یک خط بسیار باریک به جای می ماند. البته باید توجه داشت که موهای پیوند زده شده پس از 4 تا 6 ماه می ریزند و سپس موها رشد مجدد خواهند داشت . به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

مراحل انجام کاشت مو به چه شکل است؟

در این قسمت سعی کرده ایم مراحل کاشت مو را به همراه توصیه های لازم در هر مرحله را به طور واضح و شفاف شرح دهیم. این موضوع به شما کمک می کند تا تمامی مراحل کاشت مو را با آگاهی و اطمینان خاطر طی کنید. بدین ترتیب، مراحل کاشت مو عبارتند از:

 1. انتخاب کلینیک معتبر

حال که می دانید کاشت مو چیست و تصمیم خود را برای این کار گرفته اید، باید اولین و مهم ترین عامل، یعنی کلینیک مناسب کاشت مو را پیدا کنید. کلینیک مورد نظر شما باید از اعتبار و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد. در این قسمت ویژگی های بهترین مراکز کاشت مو آورده شده است:

 • مجوز های مربوطه را از وزارت بهداشت و درمان داشته باشد.
 • از جدید ترین روش ها و پیشرفته ترین دستگاه ها استفاده کند.
 • از متخصصان ماهر و کادر درمانی حرفه ای برخوردار باشد.
 • پرسنل دلسوز محیط مناسب و بهداشتی را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.
 1. مشاوره حضوری رایگان

معمولاً قبل از انجام کاشت مو، جلسات مشاوره ای برگزار می شود. این مرحله یکی از مهم ترین قسمت های کاشت مو است؛ چرا که در این جلسات، پزشک مربوطه توضیحات مقدماتی کاشت مو را به شما ارائه می کند. در این مرحله، سوابق پزشکی و شرایط بدنی شما بررسی می شود. سپس مطابق با شرایط شما، متناسب ترین تکنیک های کاشت مو انتخاب و توضیح داده می شود. در نهایت، تعداد گرافت های مورد نیاز و تعداد جلسات کاشت مو به شما اعلام می گردد. در صورتی که از نتیجه مشاوره رضایت داشتید می توانید برای کاشت مو اقدام کنید.

 1. اقدامات قبل از کاشت مو

برای این که احتمال بروز عوارض را به کم ترین میزان ممکن برسانید، لازم است مراقبت های پیش از کاشت مو را انجام دهید. این نکات بسته به شرایط شما می تواند متفاوت باشد. معمولاً در جلسات مشاوره در مورد این نکات به صورت مفصل بحث خواهد شد. در این قسمت لیستی از توصیه های متداول قبل از کاشت مو آورده شده است:

 • از مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید
 • آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را به طور کامل انجام داده و آن را به پزشک ارائه دهید
 • از مصرف داروهای رقیق کننده و ضد انعقادی خودداری کنید
 • آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را به صورت مرتب مصرف کنید
 • روز عمل غذای سبک بخورید، به حمام بروید و لباس راحت بپوشید

نکات مهم قبل از کاشت مو

 1. آماده سازی بیمار برای عمل

لباس و تمامی تجهیزات لازم برای اتاق عمل در روز عمل به بیمار داده خواهد شد. بیمار باید لباس مخصوص را بپوشد؛ همچنین فشار خون قبل و بعد از کاشت، به صورت مرتب چک می شود. قبل از عمل پزشک خط رویش مو را بر روی سر فرد به صورت کاملاً دقیق مشخص می کند تا تارها در جای درست خود کاشته شوند.

 1. برداشت و بررسی فولیکول های مو

با توجه به روش انتخاب شده توسط پزشک، گرافت ها به تعداد مورد نیاز از بانک مو جدا می شود. سپس سالم ترین و قوی ترین فولیکول های مو توسط میکروسکوپ و به صورت کاملاً دستی جدا می شوند. فولیکول های برداشته شده در ظرفی مخصوص قرار می گیرند. هر قدر فولیکول های برداشته شده در مدت زمان کمتری در معرض هوای آزاد قرار بگیرند، احتمال موفقیت آمیز بودن عمل کاشت مو بیش تر خواهد شد. به همین خاطر، این مرحله نیازمند دقت و سرعت عمل بسیار بالایی است.

 1. کاشت مو

در مرحله آخر، به ناحیه کاشت داروی بی حسی تزریق می شود. پس از بررسی تاثیر آن، با استفاده از دستگاه های مخصوص متناسب با روش کاشت مو، سوراخ های بسیار کوچکی ایجاد می شود. سپس فولیکول های گلچین شده در مرحله قبل در سوراخ ها قرار می گیرند.

 1. روز بعد از کاشت مو

این که در صبح و شب بعد از کاشت عمل، چه احساسی خواهید داشت تا حد زیادی به تکنیک مورد استفاده توسط پزشک بستگی دارد. در این راستا، پزشک به شما داروهایی را تجویز می کند. به شما پیشنهاد می کنیم که تمامی این داروها را در زمان مقرر شده مصرف کنید. چرا که این داروها درد را کاهش داده و از بروز عفونت و سایر عوارض جانبی پس از عمل جلوگیری می کند. همچنین برای اولین شستشوی سر بهتر است به کلینیک مراجعه کنید؛ البته شما می توانید این کار را خودتان هم انجام دهید.

نکات مهم قبل از کاشت مو

کاشت و پیوند مو با چند روش امکان پذیر است که بسیار این روش ها مطمئن هستند و نتیجه مطلوبی دارند و اکثر بیماران از نتیجه کار رضایت داشتند. عمل کاشت مو بسیار ساده و بی خطر است اما نکات ایمنی و تخصصی پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب باید کامل رعایت شود. به دلیل حساسیت زیاد این عمل انجام آن توسط تیم ضروری است. اولین قدم مهم در کاشت مو طبیعی پیدا کردن جراح با تجربه است تا در مقابل هزینه و وقت بتوانید ظاهر مناسبی به دست آورید. روش fut و fit از رایج ترین روش های کاشت مو هستند که در صورت مشورت با پزشک می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید که فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

کلام آخر

قبل از انجام کاشت مو درباره روش های کاشت مو اطلاعات کسب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این کار بزنید. ممنون که تا ادامه مقاله روش جدید کاشت مو همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)