اوزون تراپی در کلینیک آوینا

اوزون تراپی یا ازن تراپی یک درمان تزریقی و یکی از شیوه‌های جراحی بسته دیسک کمر و ستون فقرات است که با افزایش جریان خون در مفصل و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده باعث درمان می‌شود.

این تزریق ترکیبی است از پروکائین برای کاهش درد، هورمون‌های استروئید برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن، مهیاکردن مواد لازم برای بهبودی بافت‌ها، مواد ضدالتهاب هومیوپاتی (همسان درمانی)، گاز ازن و اکسیژن است که باعث بازسازی سلول‌ها می‌شود.

اوزون تراپی مانند هر روش درمانی دیگری دارای عوارض جانبی است که در ادامه این مقاله ذکر شده است. اوزون تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می‌شود. هزینه و قیمت ازن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد.

کاربرد اوزون‌ درمانی در کلینیک آوینا

اوزون پزشکی می‌تواند در درمان درد، التهاب و تخریب تاندون، مفصل یا دیسک‌ های بین‌ مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. تئوری درمان با اوزون این است که رادیکال‌های آزاد درون اوزون (اکسیژن سوم ازون) با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن فتق دیسک می‌شود.

همچنین در آرتروز مفاصل زانو و شانه و سایر مفاصل که به علت تخریب غضروف مفصلی و وارد شدن آن در فضای مفصلی منجر به ایجاد التهاب، تورم و درد می‌شود، می‌توان از اوزون‌ درمانی استفاده کرد.

در حالت معمول، جهت درمان آرتروز مفاصل از کاهش فشار و وزن روی مفصل، داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیر استروئیدی، تزریق کورتون و هیالاز در مفصل استفاده می‌شود. همچنین در مواردی که تخریب مفصل شانه یا زانو شدید است و سن و شرایط طبی بیمار مناسب است، جراحی تعویض مفصل زانو و یا شانه پیشنهاد می‌گردد.

در مواردی که درمان دارویی مؤثر نیست و بیمار کاندید جراحی نیست می‌توان از تزریق ده سی‌سی (10 cc) گاز اوزون بهره جست که با اثرات ضد التهابی، ضد دردی و ترمیمی آن باعث کاهش التهاب و درد و ترمیم مفصل می‌شود.

انواع اوزون تراپی

انواع راه‌های اوزون تراپی عبارتند از:

 • اتو هموتراپی ماژور شامل تهیه کردن نمونه خون بیمار و ترکیب کردن آن در یک کیسه مخصوص با گاز ازون است که این ترکیب طی مدت ۳۰ دقیقه به بیمار تزریق می‌گردد.
  اتو هموتراپی مینور شامل تهیه نمونه خون بیمار و جمع ‌آوری آن درون سرنگی است که توسط مقدار کمی گاز اوزون پر شده است.
  سپس خون و گاز اوزون درون سرنگ ترکیب می‌شوند و دوباره به بیمار تزریق می‌گردند.
  می‌توان طی مدت ۵ تا ۷ روز و در ۳ تا ۵ جلسه درمان بهبود برخی اختلالات از قبیل هرپس ناحیه تناسلی، تبخال دهان و سرما خوردگی پرداخت.
 • UBI با اوزون روشی است که در آن گاز اوزون قبل از آنکه در مقابل نور فرابنفش قرار بگیرد به درون خون بیمار تزریق می‌گردد.
  در یک روش دیگر گاز اوزون به صورت استنشاقی به بیمار داده می‌‌شود.

تنفس مستقیم اوزون می‌‌تواند باعث التهاب ریه‌ها شود و منجر به سرفه گردد در این روش پزشک برای مدت مشخصی از طریق کانوله تنفسی به بیمار گاز اوزون می‌‌دهد. این روش برای درمان آلرژی عالی است.
در یک روش دیگر اوزون به درون مجرای گوش ارسال می‌شود تا وارد جریان خون و سیستم لنفاوی گردد.
تعداد زیادی از بیماران پس از انجام این روش اعلام کرده اند که مشکل آلرژی، سرما خوردگی، تورم غدد و دردناک بودن گلوی آنها برطرف شده است.

روش عمل اوزون تراپی در کلینیک آوینا

پس از انتخاب مناسب بیمار، برای تبادل نظر با وی و برخی بررسی‌ های زیربنایی، روزی برای حضور بیمار در بیمارستان تعیین می‌شود.
بیمار به اتاق عمل مجهز به دستگاه سی ـ آرم (فلوئوروسکوپی: یک روش تصویربرداری با اشعه ایکس که در آن تصویرهای زنده گرفته می‌شود) برده می‌شود.
تمام اقدامات احتیاطی در خصوص ضد عفونی کردن مدّ نظر قرار می‌گیرد. سپس بیمار به شکم می‌خوابد و دیسک(های) مشکل دار مشخص می‌شود.

تزریق برای ایجاد بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و سپس سوزن دیسکوگرافی وارد دیسک می‌گردد. توجه داشته باشید که این عمل دردناک نیست و تمام بیماران به خوبی آن را تحمل، و در طول انجام فرایند با ما صحبت می‌کنند.

پس از آن که به کمک تصاویر سی ـ آرم (قابل مشاهده توسط بیماران)، سوزن در جای مناسب قرار گرفت، عامل مخالف (ماده حاجب نسبت به اشعه) برای مشاهده معماری دیسک تزریق می‌شود. به این کار دیسکوگرام می‌گویند.

مجدداً داروی بی‌حسی به داخل دیسک تزریق می‌شود و پس از یک دقیقه، گاز مخلوط اکسیژن و اوزون گرفته شده از دستگاه مولد اوزون، داخل دیسک تزریق می‌شود و سرانجام سوزن بیرون آورده می‌شود.

روش اوزون تراپی کمر درد و گردن درد در مقایسه با جراحی هم برای بیمار و هم برای پزشک، خطر بسیار کمتری دارد، اقتصادی‌تر است و زمان بسیار کوتاه‌تری می‌برد.
بنابراین در پول و زمان صرفه‌جویی می‌شود و بسیاری از عارضه‌های ناشی از جراحی و بیهوشی عمومی پیش نمی‌آیند.

اصول مراقبتی بعد از اوزون درمانی زانو

بعد از تزریق گاز اوزن در زانو فرد بیمار حتما باید اصولی را رعایت کند تا اوزون درمانی زانو جنبه درمانی پیدا کند و فقط جنبه تسکینی درد نداشته باشد.

 • مراقبت‌ بعد از اوزون درمانی زانو
 • شخص حتما باید وزن خود را کنترل کند و اگر دارای اضافه وزن است وزن خود را کاهش دهد. کاهش وزن باعث کاهش فشار به مفصل زانو خواهد شد و به درمان آرتروز زانو کمک خواهد کرد.
 • بعد از اوزون درمانی زانو مصرف مکمل‌‌ها، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهد.
 • با انجام ورزش سبک و مناسب باعث تقویت عضلات اطراف زانو شود.
 • تا زمانی که پزشک اجازه نداده است از انجام فعالیت سنگین و رانندگی بپرهیزد.

اوزون تراپی زانو چه فوایدی دارد؟

 • اوزون تراپی از طریق افزایش آزادسازی فاکتورهای رشد از ترمیم بافت حمایت می‌کند.
 • اوزون درمانی عامل‌های از بین برنده رادیکال آزاد از قبیل گلوتاتیون پراکسیداز، کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز را افزایش می‌دهد.
 • اوزون تراپی از سیستم ایمنی بدن حمایت و آن را تنظیم می‌کند.
 • اوزون تراپی اکسیژن‌رسانی به سلول‎ها را از طریق تحریک متابولیسم اکسیژن بهبود می‌دهد.
 • اوزون درمانی تولید انرژی سلولی به صورت نوعی از ATP را افزایش می‌دهد.
 • اوزون تراپی گردش خون را بهبود و ویسکوزیته خون را کاهش می‌دهد.
 • اوزون درمانی انسجام غشای RBC را از طریق فعال کردن مسیر پنتوز حفظ می‌کند.
 • اوزون درمانی التهاب مزمن را کاهش می‌دهد.
 • اوزون تراپی سیستم محافظ عصبی را فعال می‌کند.

عوارض اوزون‌درمانی

این فرایند چنانچه توسط پزشکان ماهر و مجرب انجام شود، بسیار ایمن خواهد بود. در چنین شرایطی، عوارض هر چند به ندرت بروز می‌یابند، عبارت‌اند از:
۱- آسیب ریشه‌های اعصاب
۲- عفونت دیسک یا به اصطلاح دیسکایتیس
۳- خونریزی رتینال (شبکیه)
تا به امروز، پس از انجام نزدیک به هزار نوکلئولیز با اوزون به هیچ کدام از عارضه‌های مهم ذکر شده در بالا برنخورده‌ایم.
عارضه‌های جزیی مانند درد زودگذر در محل تزریق اوزون شایع هستند.
بیماران ممکن است همان روز یا پس از یک روز بستری شدن مرخص شوند.

آیا اوزون تراپی به تنهایی برای درمان آرتروز زانو کافی است؟

در مواردی که آرتروز زانو شدید باشد، اوزون تراپی در کنار سایر شیوه‌های درمانی تاثیر بیشتری دارد. قطعا برای برخی بیماران ترکیب چند درمان بهتر از یک شیوه‌ی درمانی است.
موارد زیر از تراپی‌های موثر علاوه بر اوزون تراپی آرتروز زانو می‌باشند:

داروهای ضد التهاب موضعی غیر استروئیدی(NSAID): در حالیکه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خوراکی ممکن است به آرتروز در زانو کمک کنند، این داروها می‌توانند عوارض گوارشی داشته باشند.

NSAIDهای موضعی مستقیماً روی زانو قرار می‌گیرند و می‌توانند تسکین مشابه درد و التهاب را ایجاد کنند.

 • سایر تزریقات زانو: نشان داده شده است که تزریق کورتیکواستروئیدها یا هیالورونیک اسید به آرتروز زانو کمک می‌کند. هر یک از اینها مزایا و معایب خود را دارد، اما برای برخی از افراد می‌توانند تسکین تقریباً فوری و طولانی مدت از درد و التهاب را تجربه کنند.
 • ماساژ: ماساژ زانو و عضلات اطراف آن می‌تواند باعث تسکین درد و آرامش شود. خود ماساژ زانوها راهی آسان برای افزایش گردش خون و جریان خون در مفصل است.
 • فیزیوتراپی: یک فیزیوتراپیست واجد شرایط با حرکت صحیح مفصل برای افزایش تحرک و دامنه حرکت می‌تواند به آرتروز در زانو کمک کند.

شما می توانید برای انجام اوزون تراپی به کلینیک آوینا مراجعه کرده یا با کارشناسان کلینیک آوینا تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

 

مشاوره رایگان (کلیک کنید)