مراقبت بعد از بوتاکس

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت بعد از بوتاکس آشنا کنیم. با بیشتر شدن سن در پوست چین و چروک هایی ایجاد می شود و باعث پیر تر شدن پوست صورت می شود که بیشتر افراد از این بابت نگران هستند و رنج می برند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن و از بین رفتن این چین و چروک می کنند که یکی از این روش ها تزریق بوتاکس است. بوتاکس می تواند چین و چروک ها و خطوط روی پوست را از بین ببرد و باعث زیبایی و شادابی پوست صورت شود. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت بعد از بوتاکس با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به طور موقت باعث فلج شدن عضلات می شود. دلیل اصلی به وجود آمدن چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است و اگر آن‌ها را فلج کنید خطوط صورت هم محو می شود.

تزریق بوتاکس مانند روش‌های کم تهاجمی جوان سازی پوست است و روشی ایمن و تاثیر گذار برای از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک‌های اطراف چشم کاربرد زیادی دارد. برای از بین رفتن خطوط بقیه قسمت های صورت مانند خط اخم یا خطوط افقی پیشانی می‌توان از تزریق بوتاکس پیشانی استفاده کرد.

بوتولونیوم نوع A چیست ؟

بوتولونیوم نوع A که همه داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده‌اند نوعی ماده‌ی سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به صورت موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن هنگامی منقبض می شوند که پیام انقباض از طرف مغز و توسط اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد. اگر که در ناحیه عضله سم بوتولونیوم وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی مختل می شود و عضله فلج می شود.

بوتولونیوم به طور طبیعی از طریق باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود یکی از کشنده ترین سم‌های تولید شده در طبیعت است. برای یک انسان 70 کیلوگرمی تنها 70 میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم سمی است که اگر در غذاهای کنسروی نجوشد باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری کشنده‌ای است.بوتاکس چیست ؟

کاربرد های تزریق بوتاکس

از بوتاکس بیشتر برای روش های تزریقی برای درمان چین و چروک و خطوط صورت استفاده می شود. کاربردهای تزریق بوتاکس به دو صورت زیبایی و درمانی صورت می گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

کاربردهای زیبایی :

 • بالا بردن نوک بینی
 • درمان چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها که به آن چین های پنجه کلاغی می گویند.
 • از بین رفتن چروک‌های گردن
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • محو کردن خط اخم
 • از بین رفتن خطوط افقی پیشانی

کاربرد های درمانی :

 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • افتادگی پلک
 • بعضی از اختلالات عصبی مثل فلج مغزی
 • اسپاسم عضلات گردن
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • تعریق بیش از اندازه
 • میگرن مزمن

برای آشنا شدن با هزینه تزریق بوتاکس در کرج به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

بوتاکس چیست ؟

چه عواملی باعث می شود ماندگاری بوتاکس بیشتر شود ؟

عوامل زیادی هستند که میزان ماندگاری تاثیرات تزریق بوتاکس را بیشتر می کنند.  میزان ماندگاری بوتاکس بین 6 تا 12 ماه است که این میزان بیشتر هم می شود طوری که باید از آن مراقبت کرد تا عوامل خارجی روی آن تاثیر نگذارند. در ادامه با عوامل ماندگاری تزریق بوتاکس آشنا می شوید :

زندگی روزمره :

سبک زندگی یکی از بهترین عوامل موثر بر ماندگاری اثر بوتاکس است. اگر قصد انجام جراحی بوتاکس را دارید  باید بدانید که فعالیت‌های ورزشی سنگین باعث از بین رفتن زودتر آثار بوتاکس می شود. بیشتر ورزشکاران بعد از انجام جراحی بوتاکس متوجه از بین رفتن سریع آثار آن می شوند. علت این اتفاق جنس بد بوتاکس نیست بلکه فعالیت بدنی بیش از اندازه ورزشکاران است. افراد ورزشکار سرعت متابولیسم بالایی دارند و در نتیجه سم بوتولینم یا همان بوتاکس را خیلی زود از بین می برند.

جنس پوست :

یکی از بهترین عواملی که در میزان ماندگاری تزریق بوتاکس اثر می گذارد جنس پوست و ماهیچه‌های صورت است. در بعضی از افراد جنس ماهیچه‌ها و عضلات صورت ضخیم است که امکان دارد میزان ماندگاری اثر بوتاکس را کم کند زیرا که در این شرایط برای از بین بردن چین و چروک و درست کردن ایرادات صورت باید مقدار زیادی بوتاکس تزریق شود و  این اتفاق امکان دارد عضلات صورت را بیش از اندازه فلج کند که توصیه نمی شود.

ناحیه مورد تزریق  تاثیر زیادی در ماندگاری بوتاکس دارد. برای مثال بوتاکس پیشانی 6 تا  8 ماه امکان دارد ماندگاری داشته باشد زیرا که جزو عضلاتی است که مورد استفاده قرار می گیرد. اگر افراد بعد از تزریق بوتاکس به این ناحیه کمتر اخم کنند و پیشانی خود را خط نیندازند میزان ماندگاری بوتاکس دو برابر می شود. گفتنی است که اثر بوتاکس در ناحیه بزرگ مانند گونه‌ها زودتر از بین می رود و بهتر است برای نتیجه بهتر از بقیه روش‌های کلینیکال استفاده شود.

چه افرادی برای تزریق بوتاکس مناسب نیستند ؟

تزریق بوتاکس برای بعضی از افراد مناسب نیست و نباید از آن استفاده کنند. افراد باردار و شیرده، وجود عفونت فعال یا تبخال در ناحیه تزریق، اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد امکان دارد بوتاکس تاثیر زیادی نداشته باشد و در این صورت باید نظر پزشک متخصص را بپرسید، افرادی که به بیماری‌های عصبی یا عضلانی مبتلا هستند، افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند باید درباره استفاده این داروها با پزشک مشورت کنند.

مزایا و معایب تزریق بوتاکس

یکی از بهترین روش های زیبایی کلینیکال جراحی بوتاکس است و بیشتر مردم برای جوان سازی پوست از آن استفاده می کنند. این روش می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که طبیعی هستند و بعد از مدتی از بین می ورد.

مزایای بوتاکس :

از بین رفتن خطوط و چین و چروک ها از مزایای تزریق بوتاکس است که بهترین مزایای این روش درمانی است. جراحی بوتاکس یک روش کم تهاجمی است و با تزریق سم بوتولونیوم عضلات صورت شل می شود. نتیجه بوتاکس موقتی است و بعد از چند ماه از بین می ورد طوری که اگر افراد پشیمان شوند با تزریق چند سی سی می توانند آن را از بین ببرند. جراحی بوتاکس می تواند از عرق کردن بیش از اندازه جلوگیری کند. افراد بعد از تزریق بوتاکس مانند بوتاکس پیشانی امکان دارد دچار سر درد شوند.

معایب بوتاکس :

برای مثال جراحی بوتاکس پیشانی می تواند باعث تورم و عفونت پوست در این نواحی شود. در بعضی از موارد دیده شده است که افراد بعد از جراحی بوتاکس دچار حساسیت های آلرژیک شدند و پوست تا چند ماه قرمز و کبود است. عوارض دیگری مانند سر درد، التهاب و قرمزی، حالت تهوع، خارش دیده می شود که طبیعی است و بعد از چند ماه از بین می ورد.

مزایا و معایب تزریق بوتاکس

سن مناسب برای تزریق بوتاکس چه سنی است ؟

بعضی از افراد قبل از به وجود آمدن چین و چروک و خطوط از تزریق بوتاکس استفاده می کنند و به همین دلیل متخصص نمی تواند سن مناسبی برای تزریق بوتاکس انتخاب کند زیرا هر پوست و صورتی با همدیگر فرق دارد. هنگامی که ابروهایتان را خم می کنید با بالا می دهید چروک های آن ناحیه عمیق تر می شود و تعداد زیادی شروع به شکل گیری می کنند. این حالت در طولانی مدت اتفاق می افتد و شما متوجه تغییرات آن می شوید.

هنگامی که ابروهایتان را بالا ببرید متوجه می شوید که تعداد این خطوط بیشتر شده است. اگر با دستهایتان ابروهای خود را چند ثانیه بالا نگه دارید بعد از رها کردن متوجه می شوید که این خطوط در پیشانی بیشتر و عمیق تر شده است. بوتاکس می تواند جلوی این خطوط را بگیرد.

مراقبت بعد از بوتاکس

برای این که نتیجه مناسبی از تزریق خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت بعد از بوتاکس آشنا می شوید :

 • 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ورزش سبک مثل پیاده روی می توانید انجام دهید اما سعی کنید از ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • تا جایی که امکان دارد در چند ساعت اول بعد از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید و برای خارج شدن از خانه سعی کنید از کرم های ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • بعد از 4 ساعت از تزریق می‌توانید طور طاق باز و بدون این که فشاری به صورتتان وارد شود بخوابید.
 • انجام فعالیت‌های معمولی بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد و بعد از تمام شدن جلسه تزریق می‌توانید سر کار بروید.
 • برای از بین بردن تورم و کبودی‌ها در ناحیه تزریق می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • بعد از تزریق استفاده می توانید از مواد آرایشی مختلف استفاده کنید.
 • نتیجه واقعی تزریق بوتاکس 14 روز بعد از تزریق دیده می شود. بعد از جراحی و تا 4 یا 5 روز بعد از آن می‌توانید تاثیر بوتاکس را احساس کنید اما برای این که عضلات سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت تر آن ها را حرکت دهید باید کمی صبر کنید.

ژل و بوتاکس چه تفاوتی دارند ؟

به غیر از بوتاکس محصول دیگری به اسم ژل وجود دارد که خاصیت از بین رفتن چین و چروک ها را ندارد و برای پر کردن جاهای خالی استفاده می شود. بوتاکس خاصیت فلج کنندگی دارد و به همین خاطر بیشتر برای بخش فوقانی صورت استفاده می شود. اما ژل یا فیلر حالت پرکنندگی دارد و در بخش های پایینی صورت استفاده می شود. ژل را در ناحیه گونه، چانه، خط خنده و لب ها تزریق می کنند. هر چقدر ماندگاری ژل زیاد باشد نشانه کیفیت آن نیست. بعضی از برند های متفرقه کلسیم و مواد غیر جذب را به ژل اضافه می کنند که این ماندگاری ژل را بیشتر می کند و برای مدتی عوارض ندارد. امکان دارد ژل در بافت ها بماند و باعث عفونت شود یا امکان دارد جا به جا شود.

به 2 دلیل می توان تزریق زل را انجام داد. یکی به دلیل زیبایی که برای بیشتر شدن جذابیت و زیبایی صورت در سن پایین است و یکی به دلیل درمانی که برای پیشگیری و درمان چین و چروک ها در سن بالا است. تزریق ژل مانند بوتاکس نیاز به دقت زیادی دارد و اگر هر کسی بخواهد نمی تواند آن را تزریق کند. یکی از نکات مهم برای تزریق ژل این است که پزشک باید اول به افراد مشورت کند و به آن ها توصیه کند که کدام روش برای آن ها مناسب تر است و نتیجه مناسبی برای افراد دارد. گونه و لب یکی از قسمت های مهم در صورت است و باید در میزان برجسته کردن آن ها دقت شود زیرا فرم دادن و حجم دادن به لب و گونه افراد باید با فرد دیگری تفاوت داشته باشد.

زیبایی این دو قسمت در زیباتر شدن صورت نقش مهمی دارد برای مثال یک فرم خاص برجسته کردن لب‌ها امکان دارد در صورت یک فرد جلوه زیبایی داشته باشد اما همین فرم برای فرد دیگری زیبایی نداشته باشد و در برجسته کردن لب‌ها یا حجیم کردن گونه‌ها باید آگاهانه هارمونی و هماهنگی بقیه اجزای صورت مانند بینی و چشم‌ها از نظر فاصله و زاویه‌های آن‌ها با لب و گونه‌ها را شناخت و به طور علمی و دقیق عمل کرد تا نتیجه کار مناسب شود. در بعضی از موارد افراد با بی توجهی و بی دقتی این تزریق را نزد افراد بی تجربه انجام دادند که باعث کج شدن صورت، حرکت کردن چربی‌ها زیر پوست شدند و مجبور به برداشتن چربی شدند.

بعضی از افراد بدون توجه به فرم زیبایی صورت این تزریق‌ها را انجام می دهند و می خواهند زیباتر شوند که این اتفاق نمی افتد و باعث می شود صورت آن ها بدتر شود. باید توجه زیادی به نوع فرم دادن و حجم برجسته کردن لب‌ها و گونه‌ها داشت طوری که هم زیبایی داشته باشد و هم حالت غیر طبیعی و مصنوعی نداشته باشد. عمق تزریق باید دقیق و درست باشد تا افراد دچار عوارضی نشوند. در تزریق ژل‌ها استفاده از ژل‌های جدید قابل جذب هیالورونیک اسید توصیه می‌شود زیرا اگر توسط پزشک باتجربه تزریق شود عوارض هایی مثل گلوله شدن، جا به جا شدن، عفونت، آلرژی ندارد. شکل به وجود آمده لب‌ها و گونه‌های جدید با بقیه اجزای صورت، سن شخص، موقعیت اجتماعی و شغلی افراد تناسب دارد طوری که حالت مصنوعی نداشته و حالت طبیعی آن حفظ شود. مقدار تزریق باید طوری باشد که فرم کلی صورت شخص را به هم نزند.

مراقبت بعد از بوتاکس

چگونه می توانم پزشکی پیدا کنم تا بوتاکس را تزریق کنم؟

اگر چه بسیاری از افراد می توانند بوتاکس تزریق کنند، که البته این بدان معنا نیست که آنها مجبورند این کار را انجام دهند. دکتر استافورد برومند می گوید: نزد کسی که مورد تایید در جراحی پلاستیک است برای انجام این ارزیابی بروید. شما می خواهید دکتری داشته باشید که آناتومی صورت را درک می کند. رفتن پیش کسی که واجد شرایط و ثابت قدم است بسیار مهم است. ما هر چیزی که انجام داده ایم را مستند می کنیم بطوریکه می توانیم ببینیم که چه نتایجی در بر داشته است.

این روشی که ما آن انجام می دهیم علمی است بطوری که ما می توانیم بهترین نتیجه ای که برای شما متصور باشد را بیابیم. اگر شما انتخاب های خود را به راحتی و هزینه محض محدود می کنید، باید تنها نزد کسی که تایید شده نباشد بروید، در نتیجه نتایج اغلب متفاوت است. علاوه بر این، سؤالاتی راجع به جایی که تزریق بوتاکس انجام می شود، بپرسید و در مورد آنچه که شما امیدوارید تا با انجام بوتاکس به آن برسید صحبت کنید.

آیا باید بعد از بوتاکس، از انجام هر کاری اجتناب کنیم؟

به طور کلی، نه. اگر پزشک شما، این روش را درست و دقیق انجام داده باشد، بوتاکس به هیچ سمتی حرکت نخواهد کرد. هیچ گونه از کار افتادگی وجود ندارد، زیرا اثر و جای سوزن ها در عرض چند دقیقه محو می شود. تزریق بوتاکس انجام شده است، آن، چند میلی متر پخش می شود، به گیرنده ها متصل می شود، و اینگونه است که استافورد برومند دوباره به ما اطمینان قلبی می دهد. من به مردم می گویم که ۴۰ دقیقه قبل از هر فعالیتی صبر کنند تا اگر کبودی ای وجود نیامد، پس از آن، آن ها می توانند کاری را که می خواهند انجام دهند. قرار نیست که اگر کسی شروع به انجام حرکات یوگا می کند، لحظه به لحظه مراقب او باشیم تا برایش اتفاقی نیفتد.

آیا ممکن است که در بدن ما نسبت به بوتاکس مقاومت ایجاد شود؟

اگرچه مردم ادعا می کنند این اتفاق می تواند بیفتد، این بسیار نادر است. برومند می گوید: من می توانم در ۱۵ سال گذشته که این کار را انجام داده ام، برای شما بشمارم که شاید دو نفر وجود داشته باشند که بگویند که مقاومت در برابر بوتاکس برایشان رخ داده است، اما نمی دانم که آیا این به این دلیل است که آن ها بوتاکس را انجام ندادند. در عوض، کسانی که بوتاکس را به صورت منظم دریافت می کنند احتمالا کاهش فعالیت عضلانی را مشاهده کردند، بنابراین ممکن نیست آنها به دفعات بعدی تزریق نیاز نداشته باشند و یا مجبور نخواهند بود تا برای ترمیم سریع اقدام کنند.

او اضافه می کند: همانطور که شما عضلاتی را که موجب ایجاد چین و چروک می شوند، درمان می کنید، آن ها کوچکتر و ضعیف تر می شوند، به طوری که دیگر احتمال اینکه چروک ها شکل بگیرند وجود ندارد و به طور مرتب نیاز به بوتاکس نخواهید داشت. شما در نهایت به جایی می رسید که دیگر کمتر به بوتاکس نیاز خواهید داشت تا نتایجی را کسب کنید که قبلا با بوتاکس منظم کسب می کردید.

کلام آخر

قبل از تزریق بوتاکس از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید با آگاهی دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از این که تا آخر مقاله مراقبت بعد از بوتاکس همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مراقبت بعد از بوتاکس در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)