ماندگاری تزریق ژل

ما در این مقاله سعی داریم شما را با ماندگاری تزریق ژل آشنا کنیم. با افزایش سن بافت های پوستی نازک می شود و خطوط صورت در اطراف بینی، دهان، چشم، گونه عمیق شده و این چین و چروک ها دیده می شود. تزریق ژل می تواند باعث از بین رفتن این چینو چروک ها بشود و در افزایش حجم بعضی از قسمت ها مانند لب، لیفت ابرو شود. برای آشنا شدن با ماندگاری تزریق ژل با ما همراه باشید.

 

تزریق ژل چیست ؟

فیلرها، پر کننده های پوستی به موادی گفته می شود که ساختاری مانند ژل دارد و برای جوان سازی پوست استفاده می شود. از تزریق فیلرهای پوستی می توان برای جبران حجم از دست رفته، رفع چین و چروک ها، بهبود شکل انحناهای سطحی صورت و بدن استفاده کرد. به دلیل هزینه های مناسب و عوارض کن هر سال بیش از 1 میلیون خانم و آقا از این روش درمانی برای جوان سازی پوست خود استفاده می کنند. تزریق فیلرهای پوستی بعد از تزریق بوتاکس بهترین روش جوان سازی پوست در جهان است.

تزریق ژل چیست ؟

برای آشنا شدن با تزریق ژل و بوتاکس به سایت مربوطه مراجعه نمایید.

تزریق ژل چه کاربردی دارد؟

بیشتر افراد فیلرهای پوستی را به عنوان روشی برای پر کردن و رفع چین و چروک‌های صورت می‌شناسند. اثر ژل‌ها بر چین و چروک‌های صورت فوق‌العاده است اما این روش جوان سازی کاربردهایی بسیار بیشتر از این‌ها دارد. بیشتر کاربردهای تزریق ژل توسط FDA تایید شده‌اند. بعضی از کاربردها هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته است ولی ایمنی و تاثیر بسیار زیادی دارند. بعضی از کاربردهای مورد تایید FDA عبارتند از:

استفاده از ژل برای حجم دهی : از فیلرهای پوستی می‌توان برای برجسته کردن و افزایش حجم لب، چانه و گونه‌ها استفاده کرد. بیشتر افراد این کاربرد را با نام پروتز می‌شناسند.

رفع چین و چروک‌ها : از تزریق ژل می‌توان برای رفع چین و چروک‌هایی مانند خط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی استفاده کرد.

حجم دهی به صورت : یکی از بدترین اثرات پیری پوست کاهش حجم صورت است. این اثر را در لب‌ها، گونه‌ها و پلک‌ها می‌بینیم. تزریق ژل یکی از بهترین راه‌های جبران حجم از دست رفته است. از این روش می‌توان برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت ابرو و رفع افتادگی پوست صورت و گردن استفاده کرد.

جوان سازی دست‌ها : از فیلرهای پوستی به غیر از جوان سازی صورت می‌توان برای جوان سازی پوست بدن نیز استفاده کرد. در بین کاربردهای فیلرهای پوستی برای بدن تنها برای جوان سازی و افزایش حجم پشت دست‌ها توسط FDA تایید شده و سایر استفاده‌ها هنوز تایید نشده‌اند.

زیبایی بینی : اصلاح فرم بینی بدون جراحی یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل است.

در ادامه با کاربرد های تایید نشده توسط FDA آشنا می شوید :

عدم تایید یک روش درمانی توسط سازمان FDA به معنی نامناسب با پرخطر بودن آن روش نیست. سازمان FDA برای تایید داروها و روش های درمانی دستورالعمل خاصی دارد که باعث عدم تایید آن ها می شود. قوانین FDA مورد تایید پزشکان دنیا است و از آن ها پیروی شود.

 

فیلرهای پوستی از چه چیزی ساخته می شوند ؟

فیلر های مورد تایید FDA کمترین عوارض جانبی را دارد و مطالعات بلند مدت خطراتشان بررسی می شود. قبل از تزریق ژل از تاییدیه FDA مطمئن شوید. فیلرهای مورد تایید توسط پزشکان متخصص پوست یا جراحان پلاستیک قابل خریداری هستند. دو دسته بندی برای فیلرهای پوستی وجود دارد که یکی بر اساس ماندگاری و دیگری بر اساس اجرای تشکیل دهنده آن ها وجود دارد. در ادامه با این دسته بندی ها آشنا می شوید. بیشتر فیلرها اثر موقتی دارند زیرا به دلیل این که از مواردی ساخته شدند که به مرور زمان توسط بدن جذب و تخریب می شوند. یک فیلر دائم توسط سازمان ‌FDA تایید شده است که حاوی موادی است که برای بدن قابل جذب نیست. بعضی از فیلرها علاوه بر مواد حجم دهنده حاوی لیدوکائین هستند که برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق در آن ها استفاده شده است.

 

انواع فیلرهای پوستی

 

ژل های دائمی یا غیر قابل جذب :

فیلرهای دائمی در واقع توسط بدن جذب نمی شوند. امروزه استفاده از این مواد به شدت کاهش یافته است زیرا عوارض و خطرات این ژل ها نسبت به موادی که جذب بدن می شوند بسیار بیشتر است. از این ژل ها در درمان چین و چروک های عمیق پوست استفاده می شود. در شرایطی که درمان چین و  چروک ها و مشکلات پوستی با استفاده از فیلرها یا ژل های قابل جذب امکان پذیر باشد استفاده از فیلرهای غیرقابل جذب در تمام دنیا ممنوع است. تنها یک ترکیب از ژل های دائمی مورد تایید سازمان FDA است.

سایر فیلرهای دائمی هرچند به تایید FDA نرسیده است اما تاییدیه اتحادیه اروپا و استرالیا را دارد. تاییدیه CE یا اتحادیه اروپا نیز بسیار ارزشمند است. گواهی CE به این معنی است که در ساخت یک دارو قوانین بهداشتی رعایت شده است و فرآیند تولید دارو در شرکت مورد تایید است اما CE اثربخشی دارو یا عوارض جانبی آن را تایید نمی کند در صورتی که تاییدیه FDA اثربخشی و عوارض جانبی دارو را نیز تایید می کند.
در ادامه با ترکیبات ژل های دائمی آشنا می شوید:

 

دانه‌های پلی متیل متاکریلات :

 

پلی متیل متاکریلات تنها فیلر دائمی است که به تایید سازمان FDA رسیده است. FDA استفاده از این ماده را تنها برای از بین بردن چین و چروک های دور لب و خط خنده مجاز می داند. کاربرد های این ماده عبارتند از : حجم دهی به لب، درمان جای آکنه، پر کردن فرورفتگی های حاصل از زخم، پر کردن چین و چروک های دور لب. این ماده یک پلیمر مصنوعی است که توسط بافت های بدن تحمل می شود. PMMA به دلیل سازگاری بسیار خوبی که با بافت های زیستی دارد در محصولات درمانی بسیار استفاده می شود. در بسیاری مواقع وقتی یک ماده خارجی تزریق می شود بدن نسبت به آن حساسیت نشان می دهد. آلرژی های دارویی نمونه بارز این قبیل حساسیت ها است. آرته فیل یا بلافیل تنها فیلر حاوی PMMA است که به تایید FDA رسیده است.

از نکات مهم در ارتباط با استفاده از ژل های دائمی گلوله گلوله شدن آن ها زیر پوست یا در لب ها است. این عارضه در مدت 5 سال بعد از تزریق تنها در یک درصد از مراجعین مشاهده شده است. اگر تزریق در یک کلینیک درمانی معتبر و توسط پزشک مجرب انجام شود این مشکل دیده نمی شود. انتخاب جراح و کلینیک درمانی یکی از نکات اساسی قبل از اقدام به جراحی های زیبایی است که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند.

انواع فیلرهای پوستی

سایرانواع فیلر دائمی :

علاوه بر PMMA ترکیبات دیگری از قبیل روغن سیلیکون نیز به عنوان فیلر استفاده می شود. در بسیاری از کلینیک های درمانی علاوه بر PMMA از سایر فیلرهای دائمی نیز در درمان استفاده می شود.

 

ژل های موقت یا قابل جذب :

ژل ها یا فیلرهای موقت عمدتا از ترکیبات هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید یا چربی بدن متقاضی ساخته شدند. چربی یک فیلر پوستی است و ژل محسوب نمی شود. در ادامه با ترکیبات ژل های موقتی آشنا می شوید :

کلاژن :

کلاژن یکی از اساسی ترین اجزای ساختاری پوست و بافت های بدن است که باعث سفتی پوست و استحکام استخوان و غضروف های بدن می شود. تجزیه کلاژن و کاهش آن باعث پیری پوست و تغییرات نامطلوب می شود. کلاژنی که در ترکیب های تزریقی استفاده می شود از منابع حیوانی یا سلول های انسانی تهیه می شود. تزریق کلاژن به پوست ایمن و کم عوارض است اما ماندگاری بین 3 تا 4 ماه دارد که کم ترین ماندگاری بین فیلرها است.

هیالورونیک‌اسید :

 

هیالورونیک اسید نوعی ماده قندی است که در بسیاری از بافت های بدن از قبیل پوست و غضروف ها وجود دارد. این ماده با جذب آب حجیم می شود و حالت ژله ای پیدا می کند. امروزه هیالورونیک اسید با استفاده از باکتری ها در آزمایشگاه ساخته می شود یا دارای منبع حیوانی است و از طیور استخراج می شود. با توجه به این ویژگی ها، این ماده یکی از کاربردی ترین مواد به عنوان ژل تزریقی است. بهترین ژل های تهیه شده از هیالورونیک اسید، ماندگاری بین ۶ الی ۱۲ ماه دارند

هیدروکسی آپاتیت کلسیم :

هیدورکسی آپاتیت کلسیم ماده معدنی موجود در استخوان و دندان ها است.که همراه با کلاژن سبب استحکام آن ها می شود. هیدورکسی آپاتیت کلسیم در یک محلول ژل مانند حل می شود و در جوان سازی پوست پشت دست تاثیر چشمگیری دارد. تزریق ژل با استفاده از این ماده ماندگاری در حدود ۱۸ ماه دارد. استفاده از هیدروکسی کلسی آپاتیت برای حجم دهی لب ها مناسب نیست.

پلی لاکتیک اسید :

پلی لاکتیک اسید نوعی پلیمر مصنوعی و زیست تخریب پذیر است که سازگاری بالایی با بافت های بدن دارد. تزریق ژل با استفاده از این ماده طی چند جلسه و در طول چند ماه انجام می شود. اثرات تزریق این ماده، چند هفته بعد از تزریق مشهود است و گاهی 2 سال ماندگاری دارد.

سایرانواع فیلر دائمی :

نواحی تزریق ژل

از پرکاربردترین های این روش درمانی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید شده است. در ادامه با بهترین ناحیه برای تزریق ژل آشنا می شوید :

تزریق ژل به لب : با هدف افزایش حجم و برجسته کردن لب.

 

ناحیه اطراف فک و چانه : تزریق ژل به ناحیه فک و چانه به منظور زاویه دار کردن فک و جلو آوردن چانه انجام می شود. بسیاری از افراد تزریق ژل به ناحیه چانه، لب و فک را تحت عنوان پروتز می شناسند.

 

اطراف چشم، پلک و گونه ها : با هدف افزایش حجم و فرم دهی، رفع گودی و سیاهی زیر چشم و لیفت ابرو

 

ناحیه بینی : رفع اشکالات ظاهری بینی و ایجاد نیم رخی کاملا صاف از بینی بدون انجام جراحی

 

اطراف پیشانی، لب و بینی : به منظور رفع چین و چروک ها و رفع خطوط اخم و خنده

 

تزریق به دست ها : از ژل یا فیلرهای پوستی برای جوان سازی پوست دست ها نیز استفاده می شود.

 

بعضی از کاربردهای تزریق ژل توسط غذا و داروی آمریکا تایید نشده است. عدم تایید این کاربردها به معنای پر خطر بودن آن و عملکرد ضعیف این روش درمانی نیست. بلکه تنها به این معنی است که کاربرد ژل در این ناحیه با دستورالعمل ها و ملاک های FDA مطابقت ندارد.

 

مراحل تزریق ژل :

اولین مرحله انجام معاینات اولیه توسط پزشک است. پزشک بررسی ها و معاینات اولیه را انجام می دهد و نیاز های شما را ارزیابی کرده و با شما در این زمینه صحبت خواهد کرد. در این جلسه پزشک در رابطه با انتظارات شما از تزریق ژل صحبت می کند بهتر است که انتظارات واقع بینانه ای از تزریق ژل داشته باشید. با مشاهده عکس های قبل و بعد از تزریق ژل می توانید درک بهتری از نتیجه تزریق داشته باشید. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید قبل از تزریق با پزشک خود در میان بگذارید.

بعد از انجام معاینات تاریخ جلسه درمان مشخص می شود. در روز درمان اول پزشک محل های تزریق را مشخص می کند و با استفاده از بی حسی یا کرم های بی حس کننده محل درمان بی حس می شود . در مرحله بعدی محل تزریق با استفاده از محلول ضدعفونی می شود. در آخر با استفاده از سوزن های ظریف و در زاویه مناسب انجام می شود.

 

اقدامات قبل از تزریق ژل :

برای اینکه از تزریق ژل نتیجه خوبی داشته باشیم باید یکسری نکات را رعایت کنیم.  در ادامه با اقدامات قبل از تزریق ژل آشنا می شوید :

 • 10 روز الی 2 هفته قبل از تزریق ژل از مصرف داروهایی که سبب افزایش احتمال خونریزی
  می شوند پرهیز شود. آسپیرین، ایبوبروفن، ژلوفن، روغن ماهی و ویتامین E از این قبیل داروها هستند.
 • به مدت 2 هفته قبل از تزریق ژل از درمان های دندانی از قبیل جرم گیری خودداری شود.
 • پزشک باید از تمام داروهایی که مصرف می کنید، مطلع باشد. این نکته بسیار مهم است. مصرف برخی داروها باید قبل از تزریق ژل متوقف شود یا یک دارو توسط داروهای دیگر جایگزین شود تصمیم گیری در این رابطه به عهده پزشک است.
 • مصرف الکل 24 ساعت قبل از تزریق ژل احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می دهد. بنابراین توصیه می شود که 24 ساعت قبل از تزریق ژل از مصرف الکل خودداری شود.
 • از مصرف هرگونه کرم مرطوب کننده و لوازم آرایشی در روز جلسه درمانی خودداری شود.
 • در صورتی که سابقه تبخال زدن دارید حتما در جلسه مشاوره به پزشک این موضوع را اطلاع دهید.

مدت زمان ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

تزریق ژل یکی از محبوب ترین راه های درمان چروک و افتادگی پوست است. با استفاده از این روش شما می توانید در مدتی محدود جوانی و شادابی را به پوست خود هدیه دهید. تزریق ژل یک روش دائمی نیست؛ در صورتی که می خواهید ماندگاری آن را افزایش دهید باید نکات لازم را رعایت کرده و نسبت به تزریق دوباره آن اقدام کنید. با توجه به این که شرایط متفاوتی برای هر فرد وجود دارد، نمی توان به طور دقیق میزان ماندگاری تزریق ژل را بیان کرد. با این وجود ماندگاری تزریق ژل در اکثر موارد بین ۶ تا ۱۲ ماه تخمین زده می شود. این در حالی است که ژل هایی با ماندگاری بالاتر به میزان ۲ تا ۵ سال هم در بازار یافت می شود.

چه عواملی در میزان ماندگاری ژل تاثیر دارند؟

تزریق ژل همانند سایر روش های درمانی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و معمولاً بیش از هر چیز به شرایط جسمی فرد واکنش نشان می دهد. در حقیقت، عوامل مختلفی بر روی میزان ماندگاری آن تاثیر دارند. در این قسمت مهم ترین عوامل موثر در ماندگاری تزریق ژل آورده شده است:

 • برند ژل: کمپانی های مختلفی در سراسر جهان اقدام به تولید ژل  کرده اند. ماندگاری هر یک از این ژل ها با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال ماندگاری ژل بلافیل بیش از ۵ سال است. این در حالیست که ماندگاری ژل رادیس تقریباً ۱۲ ماه است. قطعاً به هر میزان که ماندگاری ژل ها بیش تر باشد، هزینه های مربوط به آن نیز بالاتر خواهد بود.
 • ناحیه تزریق ژل: در حقیقت آنزیم های ایمنی بدن در نواحی مختلف صورت قرار دارند که باعث تجزیه و جذب ژل تزریق شده می شوند. به همین خاطر ماندگاری تزریق ژل در هر قسمت از صورت مانند اطراف چشم، لب ها، گونه ها، اطراف دهان و چانه با یکدیگر متفاوت است. در حالت کلی، ژل های تزریق شده در نواحی صورت که حرکت کم تری دارد، ماندگاری بیش تری خواهد داشت. به بیان ساده تر، حرکت مداوم ناحیه های تزریق ژل می تواند سرعت تجزیه آن را افزایش دهد.
 • متابولیسم بدن: سرعت جذب و تجزیه ژل تا حد زیادی به متابولیسم بدن وابسته است. در حقیقت متابولیسم بدن میزان ماندگاری تزریق ژل را تعیین می کند. با توجه به این که متابولیسم بدن افراد با یکدیگر متفاوت است، نباید انتظار داشته باشید که میزان ماندگاری تزریق ژل در صورت شما مانند افراد دیگر باشد.
 • میزان تزریق: طبیعتاً به هر میزان که ژل تزریق شده بیش تر باشد، زمان بیش تری هم برای جذب شدن توسط بدن نیاز دارد. به همین خاطر میزان ژل استفاده شده یکی دیگر از عوامل موثر در میزان ماندگاری این ماده به حساب می آید.مدت زمان ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

چگونه می توان ماندگاری تزریق ژل را افزایش داد؟

عواملی وجود دارد که شما می توانید از طریق آن ها ماندگاری تزریق ژل را افزایش دهید. بعد از انجام این عمل مشاوران کلینیک تمام نکات مربوط به افزایش ماندگاری تزریق ژل و جلوگیری از بروز عوارض را به شما بازگو می کنند. از جمله مراقبت های موثر در ماندگاری تزریق ژل عبارتند از:

 • تغذیه سالم علاوه بر سلامت بدن، زیبایی شما را نیز تضمین می کند. مواد غذایی ناسالم مانند شکر، کلاژن و آلاسین را از بین برده و چهره تان را چروک و پیر می کند. یک رژیم غذایی مناسب ماندگاری ژل را تا حد زیادی افزایش می دهد. در مقابل تغذیه ناسالم مانند استفاده زیاد از فست فود، کافئین، غذاهای فرآوری شده می تواند سرعت تجزیه ژل های تزریق شده را افزایش دهد.
 • مصرف ویتامین های مختلف مانند زینک، عملکرد پوست را بهتر کرده و ماندگاری ژل را افزایش می دهد. مصرف غذاهای حاوی این ویتامین و یا استفاده از قرص های زینک، مولتی ویتامین و… در این دوران توصیه می شود.
 • یکی از مهم ترین فاکتورها در حفظ سلامت پوست، نوشیدن آب کافی در طول روز است. این کار باعث می شود ژل میزان آب مناسب را درون خود نگه داشته و دیرتر جذب بدن شود.
 • پس از انجام تزریق ممکن است لازم باشد که از محصولات مراقبتی نیز استفاده کنید. در این رابطه می توانید از پزشک خود نیز مشورت بگیرید.
 • محافظت از پوست در برابر آفتاب اشعه های مضر خورشید بیش ترین آسیب را به پوست می رساند و پوست شما را سوزانده و خشک می کند. محافظت از پوست در برابر آفتاب بعد از تزریق ژل به ماندگاری آن کمک می کند. استفاده از کرم های ضد آفتاب با spf بالای ۴۵ از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. البته پوشیدن کلاه بزرگ لبه دار که تمام صورت را پوشش دهد نیز بهترین محافظ در برابر نور خورشید است.

چطور می توان ژل تزریق شده را تخلیه کرد یا از بین برد؟

حقیقتاً درمان پوست با استفاده از ژل‌های اسیدهیالورونیک کاملاً موقتی بوده و صورت پس از مدتی به حالت اولیه خود باز می‌ گردد. در صورتی که از تزریق ژل خود ناراضی هستید و یا مشکلاتی برای شما به وجود آورده است، می ‌توانید با تزریق ماده‌ ای به نام هیالورونید، ژل را از بین برده و آن را به طور کامل تخلیه کنید. البته باید بدانید که ژل‌های دائمی را نمی ‌توان با استفاده از این ماده از بین برد. در این صورت شما باید تنها از جراحی استفاده کنید. به طور کلی، تزریق ژل‌های دائمی به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود. زیرا می ‌تواند منجر به بروز عفونت، ایجاد قارچ و ضایعات پوستی شود. همچنین تخلیه کردن آن نیز جای زخم و فرورفتگی را روی صورت ایجاد کرده و زیبایی چهره شما را از بین می ‌برد.

کلام آخر

قبل از انجام تزریق ژل درباره ماندگاری تزریق ژل پرس و جو کنید و از افراد با تجربه کمک بخواهید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله ماندگاری تزریق ژل همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)