عوارض تزریق ژل و بوتاکس

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض تزریق ژل و بوتاکس آشنا کنیم. با افزایش سن پوست دچار چین و چروک هایی می شود که باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود اما با تزریق ژل و بوتاکس می توان با این نگرانی برای همیشه خداحافظی کرد. راه های زیادی برای رفع چین و چروک صورت وجود دارد که افراد از هر یک از این راه ها برای از بین بردن چین و چروک و داشتن پوستی صاف استفاده می کنند. برای آشنا شدن با عوارض تزریق ژل و بوتاکس با ما همراه باشید.

تزریق ژل چیست ؟

فیلرها، پرکننده های حجم دهنده های پوستی به موادی گفته می‌شود که ساختاری شبیه ژل دارند و برای جوان سازی پوست استفاده می شود. از تزریق فیلر های پوستی در زیر پوست می توان برای جبران حجم از دست رفته چین و چروک ها و بهبود شکل انحنای سطحی صورت و بدن استفاده کرد. به دلیل هزینه های مناسب و عوارض کم هر سال بیشتر از یک میلیون خانم و آقا از این روش درمانی برای جوان سازی پوست استفاده می کنند.

تزریق فیلر های پوستی بعد از تزریق بوتاکس عکس پرطرفدار ترین روش جوان سازی پوست در جهان است. بیشتر افراد فیلرهای پوستی را به عنوان روشی برای پر کردن و رفع چین و چروک های صورت می شناسند. اثر ژل ها در چین و چروک های صورت فوق‌العاده از اما این روش جوان سازی کاربردهای بسیار بیشتر از این ها را دارد که اکثر کاربرد های تزریق ژل توسط FDA تایید شدند. بعضی از کاربردها هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته ولی ایمنی و تاثیر زیادی دارند.

تزریق ژل چیست ؟

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده است که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می شود. علت اصلی ایجاد چین و چروک های متحرک صورت حرکت عضلات است و اگر آن ها را فلج کنیم خطوط صورت هم محو می شوند. تزریق بوتاکس از روش های کم تهاجمی جوان سازی پوست است که به عنوان روش ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و چروک های اطراف چشم کاربرد دارد.

شاید برای شما سوال باشد که بوتولونیوم نوع A چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بوتولونیوم نوع A تقریباً همه داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده و نوعی ماده سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن هنگامی منقبض می شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن ها برسد و هنگامی که در محل عضله سم بوتولونیوگ وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود. بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به شمار می‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری کشنده‌ای است.

کاربرد بوتاکس :

از یوتاکس برای درمان چین و چروک ها استفاده می‌شود. همچنین بوتاکس کاربردهایی دارد که به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم می‌شود که در ادامه با این کاربردها بیشتر آشنا می شوید :

کاربرد های زیبایی :

 • محو کرون خط اخم
 • از بین بردن چروک های گردن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بالا بردن گوشه لب
 • درمان چین و چروک های طرفین چشم ها که به چین های پنجه کلاغی معروف است
 • رفع خطوط افقی پیشانی

کاربرد های درمانی :

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • بعضی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس و عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

برند بوتاکس : قیمت فرآورده‌های بوتاکس با توجه به نوسانات ارزی متغیر است. بعضی از برندها خیلی گران و بعضی ارزان هستند که قیمت آن ها بسته به این که کدام برند برای تزریق استفاده کنید تغییر می کند.

محل تحت درمان : دوز درمانی در محل های مختلف بدن متفاوت است مثلا برای رفع افتادگی گوشه های لب به دو تا 8 واحد بوتاکس برای رفع خط اخم 20 تا 40  واحد دارویی نیاز است. هر چقدر نیاز به دوز داروی بیشتر باشد هزینه بوتاکس هم بیشتر می‌شود.

عمق خطوط : عوامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است عمق خطوط یا شدت چین و چروک های صورت از مثلاً برای چین های پنجه کلاغی امکان دارد 2 تا 5 تزریق برای هر طرف نیاز باشد. حرف دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد هزینه بوتاکس هم کاهش می یابد.

به چه ناحیه‌ای از بدن می‌توان ژل تزریق کرد ؟

تزریق ژل به لب : با هدف افزایش حجم و برجسته کردن لب ها.

ناحیه اطراف فک و چانه : تزریق ژل به ناحیه فک و چانه برای زاویه دار کردن فک و جلو آوردن کار انجام می‌شود که بسیاری از افراد تزریق ژل به ناحیه چانه و فک را پروتز می‌شناسند.

اطراف چشم، پلک و گونه ها : برای افزایش حجم و فرم دهی و رفع گودی و سیاهی زیر چشم و لیفت ابرو استفاده می شود.

ناحیه بینی : رفع اشکالات ظاهری بینی و ایجاد نیمرخی کاملاً صاف از بینی بدون انجام جراحی.

اطراف پیشانی، لب و بینی : برای رفع چین و چروک ها و رفع خط اخم خنده.

تزریق به دست ها : از ژل یا فیلرهای پوستی برای جوان سازی پوست دست ها استفاده می شود.

مراحل تزریق ژل :

اولین مرحله ریق ژل انجام معاینات اولیه توسط پزشک است که پزشک بررسی‌ها و معاینات اولیه را انجام می دهد و نیاز های شما را ارزیابی می کند و با شما صحبت می کند. در این جلسه پزشک در رابطه با انتظارات شما از تزریق ژل صحبت می کند و شما بهتر است انتظارات واقع بینانه ای از تزریق ژل داشته باشید. از افرادی که قبلاً تزریق ژل انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی دست به انجام این کار بزنید. سعی کنید از پزشک خود بخواهید که عکس های قبل و بعد از تزریق افرادی که تجربه تزریق ژل داشتن را به شما نشان دهد تا نتیجه بهتری کسب کنید. هر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید و اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از انجام معاینات اولیه تاریخ جلسه درمان مشخص می‌شود. در روز درمان اول پزشک محل های تزریق را مشخص می‌کند و با استفاده از بی‌حسی و کرم‌های بی حس کننده محل درمان را بی حس می‌کند و در مرحله بعدی محل تزریق با استفاده از محلول های ضدعفونی می شود. در مرحله آخر تزریق ژل با استفاده از سوزن های ظریف و در زاویه مناسب انجام می‌شود.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

توصیه های قبل از تزریق ژل:

 • 10 روز الی 2 هفته قبل از تزریق ژل از مصرف داروهایی که سبب افزایش احتمال خونریزی
  می شوند، پرهیز شود. آسپیرین، ایبوبروفن، ژلوفن، روغن ماهی و ویتامین E از این قبیل داروها هستند.
 • به مدت 2 هفته قبل از تزریق ژل، از درمان های دندانی از قبیل جرم گیری خودداری شود.
 • پزشک باید از تمام داروهایی که مصرف می کنید، مطلع باشد. این نکته بسیار مهم است. مصرف برخی داروها باید قبل از تزریق ژل متوقف شود یا یک دارو توسط داروهای دیگر جایگزین شود تصمیم گیری در این رابطه به عهده پزشک است.
 • مصرف الکل 24 ساعت قبل از تزریق ژل، احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می دهد. بنابراین توصیه می شود که 24 ساعت قبل از تزریق ژل از مصرف الکل خودداری شود.
 • از مصرف هرگونه کرم مرطوب کننده و لوازم آرایشی در روز جلسه درمانی خودداری شود.
 • در صورتی که سابقه تبخال زدن دارید حتما در جلسه مشاوره به پزشک این موضوع را اطلاع دهید.

عوارض بوتاکس چیست؟

به طور کلی بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد. در حقیقت، بیش تر عوارض بوتاکس به دلیل عدم مهارت و بی تجربگی پزشک است. در صورتی که این فرآیند توسط افرادی به غیر متخصص انجام شود بیش ترین عوارض را به همراه خواهد داشت. در برخی از موارد ممکن است که این عوارض سلامتی فرد را تهدید کند. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم به کلینیک های معتبر در این زمینه مراجعه کنید. در این قسمت عوارض مختلف بوتاکس شرح داده شده است:

عوارض عمومی بوتاکس:

تقریباً تمامی روش های درمانی دارای عوارض جانبی هستند. شما حتی اگر استامینوفن هم مصرف کنید ممکن است با عوارض کوتاه مدت آن مواجه شوید. در روزهای اولیه بعد از تزریق ممکن است عوارضی را تجربه کنید که پس از چند ساعت به طور خود به خود از بین می روند. بدین ترتیب عوارض عمومی بوتاکس عبارتند از:

 • درد: میزان تحمل درد در تمامی افراد یکسان نیست؛ به همین خاطر این مشکل تا حد زیادی به آستانه تحمل درد شما وابسته است. طبق تحقیقات صورت گرفته اکثر متقاضیان تزریق بوتاکس می توانند درد آن را تحمل کنند. در صورتی که آستانه درد تحمل پایینی دارید، می توانید از پزشک بخواهید که برایتان مسکن تجویز کند. در برخی از موارد ممکن است پزشک برای کاهش درد از کرم های بی حس کننده موضعی استفاده کند. همچنین شما می توانید بعد از تزریق، از کمپرس سرد و مسکن نیز استفاده کنید.
 • کبودی: کبودی در ناحیه تزریق معمولاً در اثر سوراخ شدن عروق خونی رخ می دهد. این مشکل به دلیل عدم مهارت و تجربه تزریق کننده رخ می دهد. زیرا افراد غیر متخصص شناخت کافی از آناتومی صورت و گردن نداشته و نمی توانند محل عروق خونی را به دقت تشخیص دهند و به بیمار آسیب می رسانند.
 • تهوع و سردرد: تقریباً یک درصد افراد ممکن است سردردهای شدیدی را تجربه کنند. این دردها از دو هفته تا یک ماه طول خواهند کشید. بعضی از متخصصان معتقدند که سردرد به دلیل انقباض بیش از حد بعضی از عضلات صورت و وجود ناخالصی در مواد بی کیفیت رخ می دهد.
 • قرمزی و تورم: یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به تزریق بوتاکس قرمزی و تورم است. این عوارض بسیار خفیف هستند و تا چند ساعت بعد از عمل برطرف می شوند. البته این عارضه تا حد زیادی به میزان بوتاکس تزریق شده و ضخامت سوزن نیز بستگی دارد. درهر میزان که سوزن ظریف تر و مقدار بوتاکس کم تر باشد، شدت قرمزی و درد هم کم تر خواهد بود.
 • عفونت: در صورتی که بوتاکس را در یک کلینیک معتبر و با استانداردهای معین انجام دهید. احتمال بروز عفونت نزدیک به صفر است؛ زیرا این کلینیک ها طرز نگهداری صحیح از محلول های بوتاکس و نحوه صحیح تزریق آن را به صورت تخصصی فرا گرفتند.

عوارض تزریق بوتاکس بین ابروها:

روش های جدید تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی بسیار پیشرفته و بهینه هستند. به همین خاطر، عوارض تزریق بوتاکس در این ناحیه شدید و دائمی نیستند و تنها علت بروز این عوارض عدم مهارت و تخصص فرد تزریق کننده است. در این قسمت برخی از مهم ترین عوارض تزریق بوتاکس در بین ابروها آورده شده است:

 • افتادگی پلک: در بیش تر زمان ها این مشکل به دلیل تزریق نادرست بوتاکس رخ می دهد که معمولاً بعد از ۲ تا ۱۵ روز بعد از تزریق نمایان می شود. شما می توانید با انجام مراقبت های لازم بعد از تزریق تا حد زیادی احتمال بروز این عارضه را به کم ترین مقدار ممکن برسانید.
 • تورم بافت لنفاوی: قبل از تزریق بوتاکس پزشک با بررسی وضعیت متقاضی می تواند جلوی بروز این عارضه را بگیرد. در حقیقت، کسانی که سابقه تورم در قسمت ابروها و پلک را دارند و کسانی که هر روز با پف چشم ها مواجه می شوند. لازم است محتاط تر عمل کنند.

عوارض تزریق بوتاکس در پیشانی:

بسیاری از افراد از خطوط ناحیه پیشانی خود ناراضی هستند و برای از بین بردن آن ها خواهان تزریق بوتاکس هستند. عوارض تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی عبارتند از:

 • افتادگی ابرو: عضله پیشانی عریض و بسیار نازک است و به همین خاطر به این قسمت دوزهای پایین بوتاکس تزریق می شود. در صورتی که فرد تزریق کننده به مهارت و تخصص کافی در انجام این کار را نداشته باشد. ممکن است افتادگی ابرو و افتادگی پلک مشاهده شود. اما به طور کلی این عارضه دائمی نیست و پس از گذشت ۱ تا ۴ هفته برطرف می شود.
 • بی حس شدن چهره: در صورتی که بیش از اندازه بوتاکس تزریق شود. ممکن است چهره فرد را سرد و بی احساس نشان دهد. به همین خاطر توصیه می شود ابتدا دوزهای پایین را بر روی پیشانی خود امتحان کنید.

عوارض تزریق بوتاکس در اطراف دهان بینی و چانه:

اکثر متخصصان بر این باورند برای بهبود پوست ناحیه دور دهان بینی و چانه بهتر است از بوتاکس استفاده کنیم. البته در صورتی که فرد تزریق کننده مهارت کافی در انجام این کار را نداشته باشد، ممکن است عوارضی مانند عدم تقارن در دو طرف صورت، فلج عضلات لب، ناتوانی در خندیدن خوردن و صحبت کردن و حتی بیرون ریختن آب دهان رخ دهد. همچنین تزریق بوتاکس در اطراف بینی ممکن است منجر به افتادگی گوشه های دهان و لب ها شود.

عوارض بوتاکس در گردن:

به طور کلی تزریق بوتاکس به ناحیه پایین صورت و گردن، پیشنهاد نمی شود. همچنین با تزریق بوتاکس به این ناحیه ممکن است با مشکلات خطرناکی روبرو شوید. مشکلاتی مانند اختلال در بلع غذا، کاهش ترشح بزاق از جمله مهم ترین این عوارض هستند. در صورتی که بوتاکس در عمق بیش تری از گردن تزریق شود، ممکن است در حرکت دادن گردن به چپ و راست نیز با مشکل مواجه شوید.

عوارض بوتاکس در گردن:

عوارض تزریق ژل به صورت

تزریق ژل نیز همانند بوتاکس طرفداران بسیار زیادی داشته و به عنوان یک روش ایمن شناخته می شود. البته ممکن است تزریق ژل عوارضی را به دنبال داشته باشد. به طور کلی، عوارض تزریق ژل به صورت عبارتند از:

 •  عفونت: یکی از عوارض تزریق ژل به صورت غیر اصولی، ایجاد عفونت در فرد است. پزشک متخصص قبل از انجام تزریق باید صورتتان را کاملاً استریل کند. همچنین کلینیک های غیر معتبر ممکن است با تزریق نادرست باعث بروز عفونت در افراد شوند در صورت بروز چنین مشکلی لازم است به پزشک مراجعه کرده و آنتی بیوتیک مصرف کنید. این عارضه معمولاً دو روز بعد از تزریق ظاهر شده و حداقل به مدت دو هفته ادامه دارد.
 • جوش زدن: این مشکل می تواند به نوع پوست شما نیز بستگی داشته باشد. در این زمان پزشک از کرم یا محلول های مناسب برای رفع جوش استفاده می کند.
 • خونریزی: در حقیقت، تزریق ژل با استفاده از سوزن های ریز و نرم انجام می شود. به همین خاطر کبودی و خونریزی های خفیف کاملاً طبیعی هستند. البته مهارت پزشک نیز در به حداقل رساندن این امر بی تاثیر نیست. معمولاً این عارضه بعد از گذشت دو هفته به طور کامل برطرف می شود.
 • تورم: یکی از طبیعی ترین و بی خطرترین عوارض تزریق ژل تورم است. این عارضه حداکثر تا چند روز بعد از تزریق به طور کامل از بین می رود. تنها کافی است از انجام فعالیت های سنگین خودداری کرده و از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • سفت شدن ژل: در صورتی که از ژل های دائمی استفاده کنید ممکن است با سفت شدن این ماده مواجه شوید. در حقیقت این عارضه بدترین اتفاقی است که ممکن است بعد از تزریق ژل اتفاق بیفتد. در این زمان ژل گلوله گلوله شده و مانند برآمدگی هایی در زیر پوست ظاهر می شود. برای جلوگیری از این عارضه باید از ژل مرغوب، ماساژ دادن ناحیه تحت درمان و کمپرس سرد استفاده کنید. در صورت بدتر شدن این مشکل لازم است ژل به طور کامل تخلیه شود.
 • جابجایی ژل: این عارضه نیز تنها در صورتی رخ می دهد که از ژل های دائمی استفاده کنید. این عارضه چهره ناپسندی را برای فرد به وجود می آورد. در حقیقت جابجایی این ماده می تواند بعضی از ناحیه های صورت را فلج کرده و عواقب بدتری را به دنبال داشته باشد. در صورت بدتر شدن این عارضه باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و با جراحی ژل را خارج کنید.

تزریق ژل و بوتاکس برای زنان باردار چگونه است ؟

بوتاکس و فیلر ها روش های کمتر تهاجمی هستند اما خطرات جزئی دارند. قبل از انجام این درمان ها افراد باید از تمام خطرات و مزایای آن آگاه باشند. فیلرها برای زنانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود و افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند و یا داروهای خاصی مصرف می کند باید در مورد اینکه آیا بوتاکس و ژل برای آن ها بی خطر است با پزشک مشورت کنند.

چه کسانی نمی توانند تزریق ژل و بوتاکس انجام دهند ؟

تزریق ژل و بوتاکس برای افرادی مانند خانم های باردار و شیرده، افراد مبتلا به بیماری های عصبی و عضلانی، وجود عفونت فعال تبخال در محل تزریق، افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می کنند باید در مورد مصرف این دارو با پزشک مشورت کنند، اگر چین و چروک ها خیلی عمیق باشد امکان دارد بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد و باید زیر نظر پزشک باشد.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است ؟

اثرات بوتاکس به منظور جوان سازی پوست بین 4 تا 6 ماه بعد از تزریق پایدار است. موثر ترین عوامل در ماندگاری اثرات بوتاکس محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده است. عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می گذارند که عبارتند از : سن شما ، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان، عمق چین و چروک ها یا خطوط پوستی. اگر از بوتاکس برای درمان چین و چروک های بسیار عمیق استفاده کنید احتمال کامل محو نشدن این خطوط و احتمال سریعتر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌شود؟

با هر بار تزریق بوتاکس امکان دارد ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می شود پس برای 4 تا 6 ماه هم می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر عضله در بدن مورد استفاده قرار نگیرد به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود به همین علت امکان دارد که به مرور زمان و با سل تمدید تزریق طولانی تر شود.

هر چند وقت یک بار می توان بوتاکس انجام داد ؟

درباره این مسئله باید با پزشک مشورت کنید. تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه تر از سه ماه توصیه نمی شود زیرا در این صورت امکان دارد بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و به درمان پاسخی ندهد.

هزینه تزریق ژل :

عواملی بر هزینه تزریق ژل تاثیر گذار است که در ادامه به آن ها می پردازیم :

نوع ژل و برند : برای جوان سازی پوست از ژل های مختلف استفاده می شود. هزینه نهایی تزریق ژل به نوع ژل بستگی دارد. ژل هایی که برای حجم دادن به صورت به کار می روند و گران تر از ژل هایی هستند که برای رفع خطوط و چین و چروک های صورت استفاده می شود.

شدت چین و چروک ها و میزان تزریق : هر چقدر شدت نیاز پوست به جوان سازی و تزریق بیشتر باشد هزینه نهایی تزریق ژل بیشتر می شود.

محل تزریق : در شرایطی که چین و چروک ها در ناحیه فوقانی صورت باشند برای رفع مشکل پوست نیاز به تزریق چند ژل یا تزریق ژل و درمان های دیگر مثل بوتاکس است.

 

محل تزریق :

کلام آخر

قبل از انجام تزریق ژل و بوتاکس از افرادی که این کار را انجام دادم پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست انجام تزریق ژل و بوتاکس بزنید. سعی کنید قبل از تزریق نسبت به عوارض تزریق ژل و بوتاکس آشنایی پیدا کنید بهترین کلینیک و پزشک متخصص را برای تزریق انتخاب کنید. ممنون از این که تا ادامه مقاله عوارض تزریق ژل و بوتاکس همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)