هزینه کاشت مو

امروزه افراد زیادی هزینه کاشت مو به زیبایی خود اهمیت می دهند مخصوصا موها که باعث زیبایی طبیعی آنها می شود . ریزش مو یک مشکل مهم و استرس زا بین افراد است ، برای جلو گیری از ریزش مو روش هایی وجود دارد از جمله روش های خانگی ، قرص ها و شامپو ها که می توان به این مورد ها اشاره کرد . برخی از افراد از این روش ها برای جلوگیری از ریزش مو استفاده می کنند و فکر می کنند که این روش ها برای جلو گیری از ریزش مو دائمی است ولی بعد از استفاده متوجه ماجرا می شوند که باعث می شود افراد به سمت کاشت موی طبیعی بروند .

کاشت مو چیست ؟

امروزه ریزش مو بین افراد چه در سن کم یا سن زیاد بسیار فراوان شده است، تنها راه درمان و ترمیم موهای از دست رفته کاشت یا پیوند موی طبیعی است ، پیوند و کاشت مو در ناحیه های مختلف از جمله ریش، سر ، ابرو ها ، مژه قابل انجام است . در سال 1939 پزشک ژاپنی موضوع کاشت مو را برای اولین بار مطرح کرد و در سال 1959 توسط پزشک آلمانی عملی شد . در سال های بعد روش های متعددی پدیدار شد ، مورد آزمایش قرار گرفت که در نهایت تکنولوژی جدیدی به نام میکرو گرافت بوجود آمد که باعث رضایت ظاهری طبیعی شد . تا مدتی پیش این عمل غیر قابل باور و تصور بود که امروزه تبدیل به یکی از عمل جراحی بسیار سبک و سرپایی تبدیل شده .

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو یک موضوع مهم برای کسانی که قصد کاشت مو دارند باید به آن توجه کنند، هزینه کاشت مو به مرکز و روشی که انتخاب می کنید بستگی دارد ، اگر روش سنتی را انتخاب کنید هزینه کاشت مو کم خواهد شد ولی باید توجه کنید که در این روش از هیچ ابزاری استفاده نمی شده و تمام کار ها با دست انجام می شده و احتمال خطا هم وجود داشت .

یکی از روش های رایج و سنتی کاشت مو ، کاشت مو به روش fut و fit است ، که کاشت مو به روش fut به دلیل برداشتن پوست سر و بخیه ها ظاهر سر افراد را عوض کرده و باعث از بین رفتن یا کاهش اعتماد به نفس فرد می شود . یکی از روش های دیگر کاشت مو روش fit است ، در این روش از برداشت غیر اصولی استفاده می شده است که  باعث کم پشت یا خالی شدن مو های پشت سر می شود ، این روش درمان خیلی پیشنهاد نمی شود .

یکی از عوامل های مهم که در هزینه کاشت مو تاثیر دارد مقدار ریزش مو در افراد است ، ریزش موی زیاد باعث بیشتر شدن هزینه می شود . مواردی که بسیار در هزینه کاشت مو تاثیر گذار است کلینیک زیبایی است که به آن مراجعه می کنید ، با توجه به هزینه های مختلف عمل کاشت مو را انجام می دهند.

هزینه کاشت مو

عوامل موثر بر هزینه کاشت مو

راهکارهای بسیار زیادی می توانند هزینه عمل کاشت مو را تحت تاثیر قرار دهند. شناخت این عوامل می تواند به شما کمک کند تا بهترین و متناسب ترین کلینیک را برای این کار انتخاب کنید. در ادامه به توضیح هر یک از این عوامل پرداخته شده است:

 • تکنیک مورد استفاده در کاشت مو

امروزه روش های بسیار زیادی هستند که می توان با استفاده از آن جراحی کاشت مو را انجام داد. هر کدام از این تکنیک ها بر اساس میزان زمان مورد استفاده، تعداد جلسات، ابزارهای مورد نیاز و… می توانند هزینه های متفاوتی را در بر داشته باشند. قطعاً هزینه جراحی کاشت مو با استفاده از روشی که نیاز به دستگاه های پیشرفته داشته باشد، هزینه بالاتری خواهد داشت.

 • میزان مهارت و تخصص پزشک

با توجه به این که جراحی کاشت مو یک عمل بسیار حساس است، به مهارت و تجربه بسیار بالایی نیاز دارد. بدین ترتیب زمانی که به یک پزشک با سابقه و با مدرک تخصص مراجعه می کنید، قطعاً می توانید نتیجه بهتری از عمل کاشت موی خود بگیرید. به طور کلی پزشک متخصص علاوه بر داشتن مهارت کافی در زمینه کاشت مو باید مجوز های لازم را از وزات بهداشت و درمان داشته باشد. همچنین لازم است تمام اقدامات خود را با همراهی کادر درمانی ماهر و با تجربه انجام دهد.

 • محل جغرافیایی کلینیک کاشت مو

برخلاف انتظار منطقه جغرافیایی مطب و یا کلینیک پزشک می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت نهایی آن داشته باشد. کلینیک و مراکز زیبایی که در شهرهای بزرگتر واقع شده اند، به دلیل برخورداری از تجهیزات و امکانات پیشرفته تر، هزینه های بالاتری هم خواهند داشت. این فاکتور برای نواحی مختلف یک شهر نیز صدق می کند. برای مثال کلینیکی که به مرکز شهر نزدیک تر است معمولاً تعرفه خدمات بیش تری هم دارد.

 • تعداد گرافت های مورد نیاز

یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر قیمت کاشت مو، تعداد گرافت های مورد نیاز است. به هر میزان که تعداد گرافت های مورد نیاز برای کاشت مو بیش تر باشد، به دلیل بالا رفتن زمان جراحی و تعداد جلسات مورد نیاز هزینه عمل بیشت ر خواهد بود.

 • سن افراد مراجعه کننده

معمولا افرادی که در سنین بالاتر برای کاشت مو اقدام می کنند نسبت به افراد جوان، به تعداد جلسات بیش تری هم برای انجام این کار نیاز دارند. به همین خاطر هزینه کاشت مو برای افراد مسن نسبت به جوانان بسیار بیش تر خواهد بود.

 • نوع بانک مو

زمانی که بانک موی فرد دارای شرایط مناسبی باشد (به این معنی که گرافت های بیش تری در این ناحیه وجود داشته باشد) عمل به راحتی صورت خواهد گرفت. به طوری که پزشک می تواند به راحتی گرافت های مورد نیاز برای کاشت را تامین کند. همچنین زمانی که بانک موی بیمار ضعیف باشد باعث می شود تا پیچیدگی و مدت زمان انجام عمل کاشت مو افزایش یابد. به همین خاطر این دسته از افراد باید هزینه های بالاتری را برای انجام این کار در نظر بگیرند.

روش های مختلف کاشت مو

روش جراحی :

در روش جراحی پزشک یک نوار 10 اینچی از بانک موی فرد تا پشت سر بیمار که فولیکول های سالم دارد را جدا می کند و آن را در اختیار تیم جدا سازی قرار می دهد تا با میکروسکوپ مخصوص فولیکول ها را جدا و آماده کاشت می کنند ، این نوع برداشت گرافت های مو از بانک مو را روش جراحی یا fut می نامند .

روش غیر جراحی :

در این روش از جراحی ، برداشت بانک مو خبری نیست ، در این روش از پانچ های دستی استفاده می شود ، برای شروع کار ابتدا پزشک سر را تمیز می کند و داروی بی حسی را به نقطه مورد نظر تزریق می کند سپس فولیکول های مو را توسط پانچ دستی برداشت می کند ، واحد فولیکول برداشته شده از بانک مو در اختیار پزشک متخصص کاشت مو قرار می گیرد تا کاشت مو انجام شود این مرحله با دو روش انجام می گیرد .

روش ترکیبی :

هر گاه بخواهیم و نیاز باشد که گرافت موی بیشتری از بانک موی فرد برداشت کنیم از دو روش جراحی و غیر جراحی به صورت هم زمان استفاده می شود که روش ترکیبی می گویند .

مزایا و معایب کاشت مو

در این مقاله در مورد کاشت مو به روش fit و fut توضیح داده ایم ، اکنون شما را با مزایا و معایب کاشت مو به روش fut آشنا می کنیم .

مزایا کاشت مو به روش fut :

غیرقابل دیده شدن محل انجام کاشت مو ، عدم فرو رفتگی یا برجستگی پوست سر و طبیعی بودن ظاهر موها می شود . باعث ایجاد خطی طبیعی در جلوی سر و طبیعی شدن آن می شود . شانس زیادی در برداشت گرافت سالم از مو در میان روش های برداشت دارد .

معایب کاشت مو به روش fut :

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین معایب این روش کاشت مو ایجاد یک برش بزرگ در پشت سر است و احتمال دارد جای زخم باقی بماند ، تورم صورت و سر و دردی که از محل برش بوجود می آید از معایب های این روش کاشت مو هستند . یکی دیگر از معایب ها در کاشت مو به روش fut این است که کسانی که دچار ریزش مو هستند و یا پوست سرشان کشش زیادی ندارد کمتر می توانند از کاشت مو با این روش استفاده کنند .

هزینه کاشت مو

مزایای کاشت مو به روش fit :

 • از بین رفتن جای زخم .
 • نیاز به مراقبت خاصی از زخم ندارد .
 • درد کمتری نسبت به بقیه دارد .
 • خونریزی بسیار کمی دارد .

معایب کاشت مو به روش fit :

کسانی که برای اولین بار از کاشت مو به روش fit استفاده می کنند برای بار دوم و سوم برای کاشت مو به مشکل بزرگ بر می خورند چون بانک مو تا حدودی خراب شده و برای دفعه های بعدی موی کمتری می توانیم برداریم .

 • برداشت فولیکول های مو با پانچ انجام می شود که این کار باعث آسیب زدن زیاد به بخش زنده ی مو می شود .
 • باعث هزینه های بیشتر می شود .
 • خراب شدن بانک مو .
 • باعث طولانی شدن روند کار می شود .

عوارض های کاشت مو

 • پوسته شدن سر: پوست سر به دلیل خشک بودن محل کاشت مو باعث پوسته شدن می شود که جای نگرانی نیست و با شست و شوی مناسب از بین می رود.
 • جوش: در محل کاشت مو و در قسمت بانک مو جوش هایی به وجود می آید که بعد از گذشت یک هفته از بین می روند.
 • ورم چشم: تورم در پیشانی و چشم ها ممکن است به علت تزریق داروی بی حسی بعد از یک روز بک وجود بیاید و تا چند روز ادامه پیدا کند.
 • قرمز شدن پوست سر: در مواقعی که پوست سر قرمز شود یعنی آن جراحی همرا با زخم بوده است.

سن مناسب برای کاشت مو

بعضی از افراد فکر می کنند که ریزش مو فقط در افرادی که سن زیادی دارند و مسن هستند رخ می دهد ولی امروزه جوانان زیر 21 سال هستند که از ریزش مو رنج می برند . سن مناسب برای کاشت مو به طور کلی به دو چیز بستگی دارد :

نوع جنسیت و دیگری علت طاسی . برای افرادی و خانم هایی که پوست سرشان صدمه دیده و دچار طاسی شده اند هیچ محدودیتی برای سن وجود ندارد . بیشتر موقع ها سن مناسب برای آقایان مطرح می شود ، که از ریزش موهای ژنتیکی رنج می برند . کاشت مو در این افراد از سن بالای 25 سال انجام می شود . کاشت مو برای افراد زیر 21 سال زیاد توصیه نمی شود و اگر کسی در این سن بخواهد کاشت مو را انجام دهد باید با یک پزشک متخصص صحبت کند .

ترمیم مو

یکی از بهترین راه ها برای جبران ریزش مو و زیبایی ترمیم مو است، ترمیم مو به روشی گفته می شود که در آن از بانک موی دیگران استفاده می شود و نیازی به بانک موی فرد نیست.

در ترمیم مو از لایه ای شبیه سازی شده به پوست سر استفاده می شود و روی آن موها کاشته می شوند، کسانی که مو ندارند یا موهایشان را از دست داده اند بهترین روش ترمیم مو است تا جلوی ریزش موهایشان به دلیل بیماری را بگیرند.

مزایای ترمیم مو

 • انجام ترمیم مو به روش HRT بدون هیچ عوارضی و جراحی می باشد
 • تمام بیماران دارای فشار خون، دیابت، مشکل قلبی و ریوی و …. می توانند از روش ترمیم مو استفاده کنند
 • در ترمیم مو، موهای استفاده شده حالت طبیعی دارند و می توان آن هارا رنگ، دکلره کرد و حتی به آنها ژل یا تافت زد
 • بعد از ترمیم مو البته به روش HRT افراد می توانند به فعالیت های قبل خود ادامه دهند از جمله ورزش کردن، استحمام، استخر، سونا و ….
 • با گذشت سن شما باعث می شود ظاهر موی شما آراسته و زیبا بماند
 • هزینه ترمیم مو نسبت به کاشت مو به صرفه تر و تضمینی تر است
 • هیچ محدودیت سنی ندارد

سن مناسب برای کاشت مو

معایب ترمیم مو به روش سنتی

 • در ترمیم مو، موهایی که به روش سنتی استفاده می شوند کاملا مصنوعی و از الیاف می باشند
 • استفاده از ابزار صنعتی خطرناک
 • حساسیت های پوستی در ترمیم مو به هیچ شکل قابل درست شدن نیست و بعد از کاشت مو عوارض هایی را به وجود می آورد
 • عمر مفیدی که ترمیم مو دارد نهایت 6 ماه است و بیمار باید بعد از 6 ماه به پزشک خود مراجعه کند و ترمیم کند
 • مهم ترین عیب ترمیم مو به روش سنتی این است که فرد بعد از ترمیم محدود خواهد شد و سونا، استخر، حمام کردن را باید کنار بگذارد

ترمیم مو به روش HRT

در ایران روش استاندارد ترمیم مو به روش HRT است که البته در همه جای دنیا مورد استفاده است. در آن از لایه شبیه سازی شده از پوست سر انسان استفاده می شود که بیشتر موهایش طبیعی است و با روش های کراتینه و بافت انجام می شود برای کسانی که به هر دلیل نمی توانند مو بکارند، از مزایای ترمیم مو به روش HRT این است فرد می تواند تمام فعالیت های ورزشی، حمام کردن، سونا…. را انجام دهند، و موی حاصل از ترمیم به روش HRT قابلیت رنگ، دکلره کردن را دارد. اگر به بهترین شکل از موها مراقبت کنید عمر مفید آن 2 سال خواهد بود.

هزینه ترمیم

همان طور که می دانیم هزینه ترمیم مو به عاملان خاصی بستگی دارد. اگر هزینه ترمیم پایین و ارزان باشد خب معمولا موی استفاده شده طبیعی نیست، بعضی از مرکز های درمانی برای این که هزینه را کمتر کنند و بیماران زیادی را به خود جذب کنند از الیاف های دست دوم استفاده می کنند و فاجعه این جاست که الیاف هارا به عنوان موی طبیعی معرفی می کنند.

انتخاب بهترین کلینیک و مورد اطمینان

برای انجام کاشت موی طبیعی باید بهترین پزشک ها و کلینیک را انتخاب کنید، بهتر است که برای انتخاب کلینیک از نزدیک دیدن کنید و با نتیجه و کار پزشکان آشنا شوبد. یکی از چیز هایی که خیال شما را از کلینیک راحت می کند، داشتن مجوز معتبر است.

یکی دیگر از دلایل انتخاب بهترین کلینیک این است که کادر درمانی با تجربه داشته باشند و نحوه برخورد، راهنمایی با مراجعین را خوب بلد باشند و مجوز معتبر داشته باشند. در کنار این ها باید از تمیزی و بهداشتی بودن کلینیک مطمعن باشیم.

بعضی از بهترین کلینیک ها دارای مشاوره های خیلی خوب و رایگان برای بیماران هستند، باید دقت کنیم مسیر کلینیک نسبت به مسیر ما راحت باشد. یعنی انتخاب کلینیک خوب در شهر دیگر ممکن است مشکل باشد. کلینیک خوب باید تنوع هایی در درمان داشته باشد.

چطور می توانیم بهترین مرکز را برای کاشت مو انتخاب کنیم؟

بعد از اینکه با ویژگی ها برای انتخاب بهترین کلینیک آشنا شدیم یکی از مهم ترین مسئله ها بررسی کردن محل مناسب برای کاشت مو است. چون در فضای مجازی همه کلینیک ها با گفتن ویژگی هایی راجب کلینیک شان سعی دارند خود را برتر از دیگری نشان بدهند، همه این کار ها باعث گیج شدن می شود.

کار هایی که برای مشخص شدن بهترین کلینیک باید انجام دهید:

 • بررسی کردن سابقه کاری
 • بررسی نوع کار از نگاه بیماران
 • پرس و جو کردن از بقیه مراجعه کنندگان

انجام روش مزوتراپی بعد از کاشت مو

در این روش  برای تقویت موهای کاشته شده با استفاده از سوزن ها ی مخصوص مواد مغذی و دارو هارا در سر تزریق می کنن. اکثرا پزشکان انجام مزوتراپی را برای بیماران توصیه می کنند برای افراد معمولی 1 یا 2 جلسه لازم است ولی کسانی که موهای ضعیف دارند باید جلسه بیشتری برای مزوتراپی بروند.

در کاشت مو از چه موهایی استفاده می شود ؟

در کاشت مو، موهایی از پشت سر یا بدن برداشته می شود و با میکروسکوپ به صورت تکی جدا می شوند، در ناحیه مورد نظر برش خورده یک میلی متر پیوند می خورند. یکی از خوبی های پیوند طبیعی این است که بدن فرد نسبت به این کار واکنش نشان نمی دهد و نیازی به نگهداری ویژه ندارد. اگر پزشک شما با تجربه باشد به قدری با ظرافت این کار را می کند که فقط یک خط باریک دیده می شود، توجه کنید که 4 تا 6 ماه بعد از کاشت موی طبیعی موها شروع به ریختن می کنند و دوباره رشد می کنند پس نیازی به نگرانی نیست.

کم ترین هزینه کاشت مو چقدر است؟

به طور کلی یکی از ارزان ترین تکنیک های جراحی کاشت مو، استفاده از روش FUT است. در این روش گرافت ها به صورت یکجا برداشت می شوند. با توجه به این که برداشت فولیکول به صورت واحدی و یا تکی انجام نمی شود، سرعت جراحی نیز بسیار بالا خواهد بود. همچنین هر قدر سرعت انجام عمل کاشت مو کاهش پیدا کند و نیاز به تعداد جلسات بیش تری برای انجام این کار باشد هزینه عمل نیز افزایش چشمگیری نیز خواهد داشت.

البته برخی از مراکز نیز وجود دارند که هزینه های بسیار پایینی را برای انجام عمل کاشت مو اعلام می کنند اما این قیمت های ارزان می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

 • عدم تجربه و مهارت پزشک در زمینه کاشت مو
 •  عدم استفاده از تجهیزات پیشرفته
 •  و عدم داشتن مجوزهای مربوطه از وزارت بهداشت و درمان

به طور قطع انجام جراحی کاشت مو در مراکزی که این ویژگی ها را دارند، به جز نارضایتی افراد چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت. به همین خاطر بهتر است تنها به هزینه پایین این عمل توجه نکنید. همچنین شما باید انتخاب بهترین مراکز و با تجربه ترین پزشکان را در اولویت خود قرار دهید.

نکات مهم قبل از انجام کاشت مو

امروزه کاشت مو و پیوند مو با روش هایی صورت می گیرد که بعضی از آن ها رضایت خوبی از طرف مردم داشته ، همان طور که می دانیم انجام عمل کاشت مو با روش صحیح و بی خطر است ولی برای حفظ سلامت بیمار باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنیم :

 • یک یا دو هفته قبل از کاشت مو باید از مصرف قرص آسپرین، ویتامین هایی که باعث رقیق شدن خون می شود خودداری کنید. نوشیدن چای را کمی کاهش بدهید و رژیم لاغری را کنار بگذارید.
 • تا یک هفته قبل از انجام کاشت مو از تمرین های سخت ورزشی مثل وزنه زدن و دویدن خیلی زیاد خودداری کنید.
 • ممکن است چند روز قبل از عمل کاشت مو به دلیل استرس هایی که بوجود می آید دچار هیجان شوید، برنامه خوابتان به هم بریزد و به این فکر کنید که عمل کاشت مو قرار است به شما آسیب هایی بزند، ولی باید مطمئن شوید که عمل کاشت مو سلامت شما را به خطر نمی اندازد، سعی کنید سه شب قبل از انجام کاشت مو راحت بخوابید، استرس نداشته باشید و به موهای زیبایی که قرار است در آینده صاحب آن شوید فکر کنید.
 • صبح روز کاشت مو با برنامه ریزی خوب، بدون استرس از خواب بیدار شوید و دوش بگیرید تمام موهای خود را تمیز و با آرامش بشویید، صبحانه سبک بخورید این کار باعث افزایش قند خون است زیرا که استرس داشته باشید باعث افت قند خون شما و حال بدتان می شود.

نکات مهم قبل از انجام کاشت مو

کلام آخر

برای این که مجبور نباشید از کاشت مو استفاده کنید سعی کنید از موهای خود به خوبی مراقبت کنید و در صورت نیاز به کاشت مو از کلینیک های خوب و پزشک های متخصص کمک بگیرید ، خیلی ممنون که وقت ارزشمند خود را برای خواندن این مقاله گذاشتید .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)