عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

امروز قصد داریم شما را با عمل بلفاروپلاستی پلک بالا آشنا کنیم. بلفاروپلاستی از شایع ترین عوارض بالا رفتن سن می باشد. افتادگی پلک در اثر عواملی مانند وراثت، بیش از حد استفاده کردن از کامپیوتر، در معرض آفتاب قرار گرفتن به مدت طولانی و … ایجاد می شود و یا به دلیل بالا رفتن سن و ضعیف شدن عضلات پلک، افتادگی پلک اتفاق می افتد. برای افتادگی پلک خود، می توانید به یک پزشک متخصص برای انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا مراجعه نمایید. عمل بلفاروپلاستی دو نوع می باشد، هم بدون بیهوشی و هم با بیهوشی می تواند انجام شود.

بلفاروپلاستی چیست؟

برخی افراد به دلایلی مانند افزایش سن، کار با سیستم و تلفن همراه، قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی و بسیاری از دلایل دیگر دچار افتادگی پلک می شوند که در این صورت باید به یک پزشک خوب و متخصص برای جراحی افتادگی پلک خود مراجعه نمایند. این عمل به دو صورت جراحی و بدون جراحی انجام می شود و افرادی که از جراحی می ترسند، می توانند از روش بدون جراحی این عمل استفاده کنند.

چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا، نخست با تزریق داروی بیهوشی به افراد مراجعه کننده شروع می شود. پزشک در قسمت پلک بالای بیمار برشی ایجاد می کند و پوست های اضافی و همچنین چربی های اضافی در پلک بالای بیمار را خارج می کند. بعد از خارج کردن پوست و چربی های اضافه، ناحیه ای را که در آن برشی ایجاد کرده را بخیه می زند. در عمل بلفاروپلاستی پلک بالا پزشک به منظور رفع چین و چروک، پوست و چربی اضافه پلک بالا را تخلیه می کند. در این فرایند، جراح پلک بالا را کوتاه تر می کند تا سبب درشت شدن چشم شود، همچنین این تخلیه چربی اضافه در پلک بالا سبب از بین رفتن پف چشم نیز می شود.

چگونگی انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

کاندیدای مناسب عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

عمل بلفاروپلاستی برای افرادی که به دلایل مختلفی دچار افتادگی پلک و آویزان شدن پوست ناحیه پلک می باشند ضرورت دارد. افرادی که در ناحیه پلک بالا و یا پایین دچار تجمع چربی شده اند و پوست و عضلات پلک آن ها شل شده است، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا می باشند.

اکثر افرادی که عمل بلفاروپلاستی را انجام می دهند، کسانی هستند که سن آن ها بالای ۳۵ سال می باشد. البته اگر دلیل این افتادگی پلک وراثتی باشد در سنین کمتری نیز برای انجام عمل بلفاروپلاستی اقدام می کنند. اگر تصمیم گیری درباره انجام بلفاروپلاستی برای شما کمی دشوار است، می توانید با مراجعه به یک پزشک متخصص از او در رابطه با این عمل کمک بگیرید.

همچنین افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی می باشند، کسانی که چهره آن ها به دلیل افتادگی پلک همیشه خسته و یا خشن به نظر می رسد، افرادی که شکل واقعی چشم آن ها به دلیل افتادگی پلک مشخص نیست، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل بلفاروپلاستی می باشند.

 

ویژگی های بهترین دکتر بلفاروپلاستی

مهم ترین و اولین کار قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی، پیدا کردن بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران و یا در شهری که ساکن آن هستید می باشد. پس برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب بعد از عمل بلفاروپلاستی به یک پزشک خوب برای انجام این کار مراجعه نمایید. برخی از ویژگی های یک پزشک خوب و متخصص عبارت اند از:

 • اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، تحصیلات و مدرک پزشک می باشد. پزشکی که به او مراجعه می کنید باید دارای مدرک معتبر از دانشگاهی معتبر باشد. پس قبل از انجام عمل حتما مدرک و تخصص پزشک را بررسی کنید.
 • انتخاب کلینیک از دیگر ویژگی های مهم می باشد. باید به پزشکی مراجعه کنید که در کلینیک معتبری مشغول به فعالیت است. کلینیکی که پزشک در آن فعالیت می کند باید دارای تجهیزات مناسب و کادر درمان با تجربه باشد و همچنین مکانی تمیز با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد.
 • یک پزشک خوب در مرحله اول سلامت بیمار را اولویت قرار می دهد، نه منافع شخصی خود را.
 • از دیگر ویژگی های یک پزشک خوب اخلاقی مناسب و خوب در برخورد با بیمار خود می باشد. پزشک باید سعی کند با اخلاقی مناسب با بیمار خود رفتار کند.
 • یک دکتر خوب کسی است که در هر شرایطی برای بیمار خود وقت می گذارد. بیمار در هر زمانی از پزشک سوالی داشته باشد، باید پزشک با حوصله به او پاسخ دهد.
 • بهترین دکتر کسی است که قبل از عمل بلفاروپلاستی تمامی نکات لازم درباره عمل را به بیمار خود توضیح دهد.
 • بهترین جراح بلفاروپلاستی کسی است که قبل از عمل برای شما جلسه ی مشاوره ای برگزار کند تا درباره نکات مهم و همچنین استرس و نگرانی بیمار قبل از عمل صحبت کند.
 • یک پزشک خوب کسی است که خدماتی با کیفیت در اختیار بیماران خود با هزینه درمان بسیار مناسب قرار می دهد.

ویژگی های بهترین دکتر بلفاروپلاستی

هزینه عمل بلفاروپلاستی

هزینه عمل یک موضوع مهم برای افراد مراجعه کننده می باشد که می تواند در تصمیم آن ها تاثیر گذار باشد. عمل های زیبایی یک قیمت ثابت ندارند و نمی توان برای عمل های جراحی قیمت ثابتی را مشخص کرد. عوامل بسیاری در تعیین هزینه عمل جراحی وجود دارد که این عوامل شامل میزان مهارت و تخصص پزشک، میزان تجربه پزشک، محل انجام جراحی، داروهای تجویزی از سوی پزشک و هزینه دستیاران و آزمایشات می باشد.

هزینه عمل بلفاروپلاستی که جنبه درمانی دارد، برخی از بیمه های خدمات درمانی شرایطی را برای آن در نظر گرفته اند که می توانید آن را مطالعه نمایید و با آگاهی کامل مراجعه کنید ولی عمل های بلفاروپلاستی که جنبه زیبایی دارند، هزینه های آن مورد تعهد بیمه های درمانی نیست و خود فرد باید تمام آن را پرداخت کند.

مدت زمان ماندگاری عمل بلفاروپلاستی

انجام این جراحی به صورت موقتی نیز امکان پذیر است و می توان با استفاده از روش هایی مانند بلفاروپلاستی با پلاسما جت و یا لیفت چشم که موقتی می باشد، نتیجه ای مشابه آن را دریافت کرد ولی عمل بلفاروپلاستی یک روش جراحی می باشد که بعد از انجام این جراحی نتایج آن می تواند از ۷ تا ۱۰ سال ماندگار باشد.

عمل بلفاروپلاستی به روش جراحی ماندگاری بالایی دارد، زیرا در این روش برش هایی روی پلک ایجاد می شود و چربی های اضافه و پوست اضافه آن توسط پزشک خارج می شود و بعد از این کار بخیه هایی زده می شود. به همین دلیل نتایج این جراحی می تواند تا ۱۰ سال ماندگاری داشته باشد و موقتی نمی باشد.

عوارض احتمالی بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی عارضه ی خاصی از خود ندارد، ولی امکان به وجود آمدن عارضه بعد از عمل به دلیل کم تجربگی و کم مهارت بودن پزشک در افراد وجود دارد. برخی از این عوارض عبارت اند از:

 • بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی، امکان تاری دید وجود دارد که این تاری دید موقتی می باشد. در صورت طولانی شدن مدت تاری دید، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
 • سوزش چشم به صورت موقت ممکن است. اگر این سوزش ادامه پیدا کرد، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب در مدت زمان طولانی، می تواند سبب آسیب پوستی و چشمی شود.
 • بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا احساس خارش در اطراف چشم به وجود می آید.
 • عفونت در محل درمان شده و محل زخم وجود دارد. در صورت مواجه شدن با عفونت شدید حتما به پزشک خود برای درمان مراجعه نمایید.
 • کبودی و تورم، یکی از عوارض رایج این عمل می باشد. توصیه پزشک خود در ارتباط با تورم و کبودی را به خوبی رعایت کنید تا این کبودی و تورم در مدت زمان کمی از بین روند.
 • بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی، خشکی چشم و همچنین خشکی پوست امکان پذیر است که با کرم مرطوب کننده و قطره چشم می تواند درمان شود.

اگر دارای این علائم هستید به پزشک مراجعه کنید

 • اگر دارای اختلالات بینایی در مدت طولانی هستید باید به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر دچار خونریزی در محل زخم خود شدید باید حتما سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 • تنگی نفس یکی از علائمی است که می تواند نشان دهنده بروز مشکلات جدی در رگ ها، قلب و ریه باشد، پس در صورت مشاهده چنین علائمی سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر دارای احساس درد در ناحیه سینه می باشید به دکتر اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن ضربان قلب که یکی از هشدار های مهم و همچنین خطرناک می باشد، باید فورا به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت دچار شدن به درد شدید در ناحیه چشم باید به پزشک خود مراجعه نمایید و این موضوع را پیشگیری کنید.

مزایای عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

با انجام عمل بلفاروپلاستی، چهره شما جوان تر از قبل به نظر می رسد و همچنین ظاهر چشم شما زیباتر می شود. در این جراحی در پلک های شما احساس سنگینی ایجاد نمی شود و همچنین حالت نگاه شما کاملا طبیعی می باشد. افرادی که دچار افتادگی پلک هستند با جراحی پلک و درمان این مشکل، محدوده دید آن ها بهتر از قبل می شود.

مزایای عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

اقدامات قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی

 • از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و داروهایی که سبب افزایش خونریزی می شود خودداری نمایید.
 • نیکوتین و تنباکو سبب کند شدن روند بهبود زخم ها می شود، پس دو هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی از مصرف دخانیات و هرچیزی که دارای نیکوتین می باشد خودداری کنید.
 • در روز عمل سعی کنید از لوازم آرایشی در اطراف چشم خود استفاده نکنید.
 • رانندگی کردن تا ۲۴ ساعت بعد از عمل ممنوع می باشد، در روز عمل فردی را برای کمک کردن و همراهی خود تا منزل بیاورید.
 • بعد از نیمه شب، قبل از انجام عمل از مصرف آب و غذا پرهیز نمایید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل از عمل خودداری کنید.

اقدامات بعد از عمل بلفاروپلاستی

 • ۲ تا چهار روز بعد از عمل بلفاروپلاستی در منزل به خوبی استراحت کنید.
 • به مدت چند هفته بعد از عمل از عینک آفتابی در خارج از خانه استفاده کنید، زیرا بعد از انجام این عمل امکان حساسیت به نور خورشید وجود دارد.
 • اگر از لنز تماسی استفاده می کنید، بعد از انجام این عمل تا یک هفته از آن استفاده نکنید.
 • بعد از انجام این عمل احتمال قرمزی و تورم در ناحیه درمان وجود دارد، می توانید برای از بین بردن این قرمزی و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • در هنگام خواب باید سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارید، این کار به تسکین تورم و کبودی در ناحیه درمان کمک می کند.
 • اگر پزشک شما قطره های چشمی برای شما تجویز کرده است، باید به طور مرتب از آن استفاده کنید.
 • بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی تا دوهفته از انجام فعالیت های سنگین پرهیز نمایید.
 • اگر دچار خشکی چشم بعد از عمل شدید، می توانید از پماد های تجویزی از سوی پزشک استفاده کنید.
 • اگر دچار کبودی و حلقه سیاهی دور چشم خود شدید، نگران نباشید این امر طبیعی می باشد. البته تا چند روز بعد از جراحی طبیعی است اگر مدت زمان طولانی دارای این علائم بودید به پزشک خود مراجعه کنید.
 • تا ۳ هفته بعد از جراحی سعی کنید چشم خود را خسته نکنید یعنی از خواندن، تماشای تلویزیون و استفاده از موبایل به مدت طولانی که سبب خستگی چشم می شود خودداری کنید.
 • تا ۲ هفته بعد از جراحی سعی کنید گریه نکنید، زیرا گریه کردن سبب افزایش تورم می شود.
 • اگر از بخیه در محل درمان استفاده شده است، باید بعد از ۵ تا ۷ روز توسط پزشک کشیده شود.

اقدامات بعد از عمل بلفاروپلاستی

نحوه جراحی بلفاروپلاستی :

به طور معمول، بیهوشی عمومی برای بلفاروپلاستی ضروری نیست، اگرچه بیهوشی مورد استفاده متناسب با میزان راحتی بیمار و نوع روش جراحی انجام می شود. اگر فقط عمل بلفاروپلاستی انجام می شود، بی حسی موضعی با آرام بخش برای جراحی پلک پایین می تواند یک گزینه عالی باشد، اما اگر با روش های دیگر ترکیب شود از بیهوشی عمومی استفاده می شود. جراحی پلک به طور متوسط ​​حدود 1-2 ساعت طول می کشد. بلفاروپلاستی پایین از طریق برش های کوچک پنهان شده در زیر مژه های پلک پایین در بافت پوشش مرطوب داخل پلک انجام می شود.

هدف اصلی این روش از بین بردن یا تغییر مکان چربی اضافی برای صاف کردن ناحیه زیر چشم و دستیابی به ظاهری جوان و شاداب تر است. بلفاروپلاستی فوقانی  شامل برداشت محافظه کارانه پوست و چربی پلک فوقانی است و از طریق برش های کوچک در پلک فوقانی انجام می شود. ایجاد زخم برای هر دو روش حداقل است، زیرا برش ها کوچک و در پلک ها و مژه ها پنهان هستند. عوارض عمده در جراحی بلفاروپلاستی نادر است و این روش بسیار ایمن در نظر گرفته می شود. جراحان باتجربه اغلب مراقبت هستند تا پوست و چربی معینی را برای داشتن ظاهری بسیار طبیعی و نتایج زیبا را بردارند.

کلام آخر

افرادی که دچار افتادگی پلک به دلایلی مانند بالا رفتن سن، قرار گرفتن در معرض آفتاب، عوامل وراثتی و … شده اند، می توانند با مراجعه به بهترین جراح بلفاروپلاستی این مشکل را درمان کنند. افراد معمولا بعد از ۳۵ سالگی به پزشک مراجعه می کنند تا این مشکل را درمان کنند ولی افرادی نیز قبل از این سن و در سنین پایین تری به دلیل افتادگی پلک به صورت وراثتی به درمان آن اقدام می کنند.

از شما عزیزان، بابت همراهی ما تا پایان این مقاله سپاسگزاریم. ما تمام تلاش خود را در راستای آشنایی شما با عمل بلفاروپلاستی پلک بالا کرده ایم، امیدواریم این مطالب برایتان بسیار مفید بوده باشد. در صورت تمایل نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)