بلفاروپلاستی چیست؟

شاید برای شما سوال باشد که بلفاروپلاستی چیست؟ بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی برای برطرف کردن آثار پیری اطراف چشم است. همان طور که می دانید، از نظر زیباشناسی چشم ها یکی از مهمترین عناصر در زیبایی صورت است که نشان دهنده حالات هیجانی و خلقی هر فردی می باشد. اما متاسفانه خیلی زود بر اثر افزایش سن با علائم پیری مواجه می شود. بروز چین و چروک های روی پلک و زیر چشم خیلی زود زیبایی صورت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب کاهش اعتماد به نفس می شود. عمل جراحی بلفاروپلاستی به خوبی پف پلک و پوست اضافه را برطرف می کند که تاثیر بسیار خوبی در جوان ساختن چهره فرد به همراه دارد. در حقیقت کسانی که تصمیم می گیرند این عمل را انجام دهند، دوست دارند زیبایی صورت خود را حفظ کنند و برای همیشه ظاهری جوان داشته باشند.

عواملی که باعث افتادگی پلک می شود ؟

معمولاً در اثر ایجاد پوست اضافه پلک ها افتادگی پیدا می کند  که در آخر چشم ها پف آلود به نظر می رسد. جراحی بلفاروپلاستی به افتادگی پوست دور چشم می‌پردازد و کیسه های چربی زیر چشم را کاملاً از بین می‌برد. طی این جراحی تمام پوست اضافه و چربی اطراف چشم و همچنین ماهیچه ها برداشته می شود. اما نباید بیش از اندازه پوست اضافه برداشته تا چشم ها به راحتی باز و بسته شود. عوامل مختلف باعث افتادگی پلک می شود که این افتادگی ناشی از ایجاد پوست اضافه نیست.

بلکه به دلیل جدا شدن تاندونی که پلک ها را بالا نگه می دارد، اتفاق می افتد. برای رفع این مشکل طی انجام بلفاروپلاستی این تاندون کوتاه و اتصال مجدد با عضله برقرار می شود. با توجه به خواسته فرد این کار همراه با عمل بلفاروپلاستی یا به تنهایی صورت می گیرد. دلیل دیگری که باعث افتادگی پلک می شود، افزایش سن و افتادگی ابرو هاست. افتادگی ابرو ها تاثیر بسیار زیادی بر روی افتادگی پلک بالایی چشم دارد که طی عمل جراحی پلک بالا، بافت و پوست اضافه اصلاح می شود. همچنین حرکت دائم چشم و باز و بسته شدن پلک دلیل دیگری برای ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست است.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بر روی پلک بالا و پایین انجام می گردد. در این فرآیند چربی و پوست های اضافه ناشی از افتادگی پوست برداشته می شود. از این عمل برای درمان پلک های افتاده، لیفت کردن نواحی اطراف چشم، برطرف کردن چین و چروک و برداشتن پوست های اضافه و بافت چربی استفاده می شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین حدود 60 دقیقه زمان نیاز دارد و نیازی به بستری شدن ندارد. این عمل به کمک بی حسی موضعی و در برخی موارد بیهوشی کامل انجام می شود. برخی از افراد بلفاروپلاستی را با جراحی افتادگی پلک (پتوز) اشتباه می گیرند. این در حالی است که پتوز نوعی بیماری درمانی است و بینایی فرد را بهبود می بخشد. در مقابل، بلفاروپلاستی در دسته عمل های زیبایی قرار می گیرد.

عواملی که باعث افتادگی پلک می شود ؟

بروز اثرات پیری 

هر چقدر شما مراقبت های لازم حفظ جوانی پوست انجام دهید و نسبت به نکات زیباشناسی کوشا باشید، هرگز نمی توانید از فرآیند پیر شدن پوست جلوگیری کنید. این اتفاقی است که برای هر فرد هنگام ورود به دوره ۳۰ سالگی اتفاق می افتد. معمولاً کسانی که وارد دوره ۳۰ سالگی می شوند، علائم ناخوشایند پیری روی صورتشان نمایان می شود. این اتفاق یک تجربه دوست نداشتنی است که هر شخصی را مجبور به انجام هر کاری می کند تا از علائم پیری جلوگیری شود و تمام اثرات پیری از بین برود.

حال چرا چشم ها اولین ناحیه است که با افزایش سن دچار تغییرات ناخوشایند می شود؟ این ناحیه به خاطر کاهش کلاژن سازی و نازک بودن پوست اطراف دور چشم زودتر از دیگر نواحی بدن دچار تخریب و فرسودگی می شود. به همین خاطر مهم ترین هدفی که در جراحی بلفاروپلاستی به آن توجه می‌شود، از بین بردن پوست اضافی اطراف چشم است. افتادگی پوست تاثیر بسزایی بر روی زیبایی و جوانی صورت دارد.

از مشکلات مراجعه کنندگان بلفاروپلاستی چیست ؟

بیشتر کسانی که برای انجام بلفاروپلاستی مراجعه می کنند، از ظاهر خواب آلود خود ناراضی هستید. آنها بیان می کنند، اگر ساعات طولانی هم استراحت کرده باشند، دیگران فکر می کنند خیلی خسته هستند و مدتی است که استراحت نکردند. این قضیه بر روی زیبایی صورت آنها بسیار تاثیرگذار است. خوشبختانه این مشکل به راحتی با انجام جراحی پلک رفع می شود و با حذف پوست و چربی اضافی پلک ظاهر شخص کمتر از قبل خسته به نظر می رسد. برای کسانی که به زیبایی بیشتر اهمیت می دهند و دوست دارند تمام چین و چروک اطراف چشم را از بین ببرند، متخصص توصیه می کند همراه با بلفاروپلاستی از عمل جراحی دیگری مانند لیفت ابرو استفاده کنند.

آیا بلفاروپلاستی برای همه امکان پذیر است؟

آیا بلفاروپلاستی برای همه انجام می شود؟؟ چه کسانی برای انجام این عمل گزینه مناسب‌تری هستند؟؟ این روش به کسانی توصیه می‌شود که در سنین بالاتر از ۳۰ سالگی قرار دارند و کاملا با علائم پیری مواجه شدند.  افرادی که در دوره جوانی قرار دارند و هنوز با مشکلات پوستی زیادی مواجه نشدند، برای انجام این عمل گزینه مناسبی نخواهند بود. همچنین برخی از افرادی که دچار بیماری های خاصی مانند مشکلات تیروئید و فشار خون بالا هستند، انجام این عمل برای آنها مشکلات متعددی ایجاد می کند. البته این نکته را هم فراموش نکنید که بلفاروپلاستی موجب از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم نخواهد شد و افرادی که از تیرگی پوست پلک پایینی رنج می برند نمی توانند برای رفع این مشکل بلفاروپلاستی را انتخاب کنند. تنها زمانی این روش برای رفع تیرگی زیر چشم مناسب است که بروز این مشکل به خاطر کیسه های چربی بزرگ زیر چشم باشد.

بلفاروپلاستی پلک بالا : 

معمولا انجام بلفاروپلاستی دارای دو مرحله می باشد. بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین. بلفاروپلاستی پلک بالا برای از بین بردن پوست اضافه و چین و چروک پلک بالا انجام می‌شود که با انجام این جراحی موقعیت مکانی پلک بالا بهتر خواهد شد. افرادی که به خاطر اضافه بودن پوست پلک بالا با محدودیت دید مواجه شده اند، انجام بلفاروپلاستی به آنها بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود میدان دیدشان وسیع تر شود. متخصص برای اجرای بلفاروپلاستی پلک بالا ناحیه برش را دقیقا پشت پلک فوقانی در نظر می گیرد تا هنگام باز شدن پلک ناحیه بخیه زده شده مشخص نباشد. البته بعد از مدتی جای زخم و بخیه ها کاملا برطرف خواهد شد.

بلفاروپلاستی پلک پایین :

افرادی که دچار تجمع چربی زیر پوست در پلک پایین هستند، گزینه مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین به حساب می‌آید. طی این جراحی برش در زیر خط مژه ایجاد می‌شود و تمام پوست اضافه و چربی‌های تجمع شده کاملاً برطرف خواهد شد. مطمئنا فرد بعد از انجام این جراحی از ظاهر و زیبایی چشمان خود لذت می برد.

بروز اثرات پیری 

مراحل انجام عمل بلفاروپلاستی 

جراحی بلفاروپلاستی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. اما  زیر نظر بیهوشی کامل نیز قابل انجام است که انتخاب از میان این دو بستگی به شرایط فرد و تشخیص متخصص دارد. ابتدا متخصص از داروی بی حس کننده ناحیه پلک ها را بی حس و برای احساس آرامش بیشتر بیمار داروهای داخل وریدی تجویز می‌کند. سپس ناحیه برش را با دقت انتخاب می کند تا با آمادگی بیشتر جراحی را شروع کند. این مرحله باید به گونه ای اجرا شود تا اسکارهای ناشی از عمل غیر قابل مشاهده باشد و در ساختار طبیعی پلک پنهان شود.

بعد از تخلیه چربی تجمع شده و پوست اضافه برش های ایجاد شده توسط بخیه بسته می‌شود. این نکته را هم باید بگوییم که میزان دقت و ظرافت عمل متخصص در نتیجه بلفاروپلاستی بسیار اهمیت دارد و هر چقدر میزان تجربه فرد در این زمینه بیشتر باشد، نتیجه موثرتری مشاهده خواهد شد و همچنین هیچکس متوجه انجام عمل بلفاروپلاستی نمی شود. البته ممکن است متخصص برای کاهش تغییر رنگ پلک های پایینی از روش‌های لیزر یا لایه برداری بعد از به پایان رساندن دوره بهبودی استفاده کند.

بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از انجام بلفاروپلاستی شما در اتاق ریکاوری قرار می گیرید تا تمام شرایط و وضعیت سلامتی چک شود و در صورت بروز عوارض جانبی تحت نظر دکتر قرار بگیرید. ممکن است برای مدتی عوارض گفته شده در زیر را تجربه کنید اما نگران نباشید. تمام این عوارض موقتی است و بعد از چند روز کاملا برطرف می شود:

 • خیسی چشم ها
 • حساسیت به نور
 • تاری دید که برای رفع این مشکل متخصص پماد روغنی برای شما تجویز می کند.
 • پف پلک و احساس بی حسی
 • بینایی دوگانه
 • درد و ناراحتی
 • تورم و کبودی در اطراف چشم و پلک

بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

هزینه بلفاروپلاستی چقدر است؟

هزینه بلفاروپلاستی مانند دیگر روش های زیباسازی و عوامل مختلفی مانند دستمزد جراح تجهیزات مورد نیاز به بیهوشی آزمایش ها مصرف داروهای مورد نیاز و دیگر عوامل مرتبط با عمل بستگی دارد. اما مهم‌ترین عاملی که بر روی هزینه بلفاروپلاستی تاثیرگذار است، تجربه و مهارت جراح می باشد. هرچقدر مهارت جراح بیشتر و سال های زیادی در این زمینه فعالیت داشته باشد، هزینه عمل بیشتر خواهد شد. همچنین موقعیت مکانی مطب های مختلف هم باعث می شود با هزینه های متفاوت بلفاروپلاستی روبرو شوید.

عوارض بلفاروپلاستی

آیا عمل بلفاروپلاستی با عوارض خاصی همراه است یا نه؟ از آنجا که بلفاروپلاستی یک روش زیبا سازی است، با احتمال بروز خطرها و عوارض احتمالی همراه می باشد. معمولاً اتفاق‌هایی که بعد از بلفاروپلاستی رخ می دهد؛ آنقدر خطرناک نخواهد بود. اتفاقات خطرناک تنها به خاطر اشتباه پزشک و رعایت کردن نکات مراقبتی فرد رخ می دهد.

معمولا عوارض ناخوشایند بلفاروپلاستی شامل موارد زیر می باشد:

 • احساس کشیدگی بیش از اندازه ی پوست در ناحیه پلک ها
 • متصل نشدن پلک ها هنگام بستن چشم ها
 • متقارن نبودن پلک ها بعد از عمل

 اهمیت جلسه مشاوره برای انجام بلفاروپلاستی 

برای انجام بلفاروپلاستی قبل از شروع عمل حتماً یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید تا متخصص تمام شرایط و عوارض احتمالی که شما را تهدید می‌کند، مورد بررسی قرار دهد و میزان موفقیت این عمل را برای شما کاملا مشخص کند. در این شرایط شما بهتر می توانید تصمیم خود را برای انجام بلفاروپلاستی بگیرید. یکی از مواردی که باعث نارضایتی بیماران بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی می شود؛ عدم رسیدن به نتیجه دلخواه است. بنابراین شما باید از انجام عمل بلفاروپلاستی یک نتیجه کاملا منطقی ای داشته باشید.  اگر مشکلات و اثرات پیری در ناحیه چشم ها بیش از اندازه باشد و بیش از حد با پف چشم مواجه باشید؛ عمل بلفاروپلاستی برای شما معجزه نخواهد کرد و تنها حدودی می تواند اثرات پیری را از بین ببرد. بنابراین قبل از شروع عمل به نکات گفته شده توسط پزشک دقت کنید و با یک هدف کاملا واقع بینانه برای انجام عمل آماده شوید.

انجام بلفاروپلاستی بدون جراحی

در برخی از کلینیک های زیبایی برای برطرف کردن افتادگی و برداشتن چربی های اضافه از روش های دیگری استفاده می کنند. دقت کنید که استفاده از هر یک از روش های گفته شده اثرات کاملا موقتی دارند. همچنین به دلیل حساسیت بالای چشم لازم است به مراکزی مراجعه کنید که پزشک مربوطه مهارت و تجربه بالایی در این زمینه دارد. در این قسمت برخی از روش های جوانسازی اطراف چشم آورده شده است:

 • تزریق بوتاکس: در صورتی که هدف شما تنها از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم است، می توانید از این روش استفاده کنید. در این فرآیند ماهیچه های اطراف چشم فلج شده و منجر به از بین رفتن خطوط ریز پوستی می شود.
 • فیلر های قابل تزریق: از طریق تزریق فیلر نیز می توانید چین و چروک های اطراف چشم را تا حد زیادی از بین ببرید. زمانی که این ماده به نقاط تزریق می شود، به قسمت های مورد نظر حجم داده و شما را از شر چین و چروک ها و فرو رفتگی های پوستی نجات می دهد.
 • تزریق چربی: معمولا این روش به عنوان روشی برای جوانسازی نواحی اطراف چشم استفاده می شود. در این روش، چین و چروک های پوستی و خطوط ریز و درشت با استفاده از این فرآیند پر شده و باعث رفع آن می شود.

بلفاروپلاستی با لیزر پلاسما

یکی از جدید ترین روش های بی خطر که جایگزین مناسبی برای بلفاروپلاستی به حساب می آید، استفاده از دستگاه پلاسما است. بلفاروپلاستی از طریق لیزر که به لیفت پلک بدون جراحی معروف است با استفاده از دستگاه پلاسما فرکشنال انجام می شود. از طریق این دستگاه، دیگر خبری از نور لیزر یا تیغ جراحی نیست.

برای انجام بلفاروپلاستی با لیزر پلاسما، ابتدا پزشک پلک را بی حس می کند. سپس با استفاده از دستگاه نقاط بسیار کوچکی را با فاصله کم از یکدیگر می سوزاند. در این فرآیند، بیمار حرارت مختصری از جرقه ها را بر روی پوست خود حس خواهد کرد. اما هیچ جای زخم و اسکار بر روی پوست ایجاد نمی شود. ایجاد این نقاط و جرقه های روی پلک، منجر به کلاژن سازی و جوانسازی پوست خواهد شد. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که از این دستگاه تنها می توان برای درمان چین و چروک های پلک بالا و پایین استفاده کرد.

این روش مناسب کسانی است که از تیغ جراحی می ترسند اما به دنبال راهی برای درمان افتادگی پلک خود هستند.

سوالات رایج درباره عمل بلفاروپلاستی

چه زمانی می‌توانیم آرایش صورت انجام دهیم؟

برای احتیاط بیشتر بهتر است حدود دو هفته بعد از جراحی پلک از مواد آرایشی در ناحیه اطراف چشم استفاده نکنید. همچنین هنگام پاک کردن آرایش سعی کنید مواد آرایشی وارد چشم ها نشود و از دستکاری پلک ها خودداری کنید.

آیا بی حسی مژه ها و پلک ها بعد از یک هفته طبیعی است؟

اگر بعد از یک هفته هنوز در ناحیه پلک و مژه ها احساس بی حسی دارید نگران نباشید. این عارضه کاملاً طبیعی است و ممکن است تا حدود یک ماه همراه شما باشد.

انجام بلفاروپلاستی بهتر است یا تزریق بوتاکس؟

این سوال برای اکثر مراجعه کنندگان بلفاروپلاستی مطرح می‌شود. اگر دوست دارید چربی های تجمع شده زیر پلک و پوست اضافی را از بین ببرید انجام بلفاروپلاستی گزینه بهتری است. اما اگر تنها هدفتان از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم است، می‌توانید از تزریق بوتاکس کمک بگیرید. البته بدانید که بوتاکس یک روش دائمی نمی باشد و بعد از چند ماه کاملا  اثرات آن از بین می رود.

چند روز بعد از جراحی می توانیم حمام برویم؟

دو سه روز بعد از جراحی زیبایی پلک رفتن به حمام مانعی ندارد. اما از دست زدن و مالیدن چشم و پلک ها خودداری نمایید.

آیا آب ریزش و خارش چشم بعد از عمل طبیعی است؟

بله این عارضه کاملاً طبیعی اسن و بعد از گذشت مدتی کامل رفع خواهد شد. آب ریزش و خارش چشم به خاطر التیام و روند بهبودی پلک ها می باشد.

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی

به مدت دو هفته قبل از شروع جراحی پلک باید از مصرف داروهایی مانند آسپیرین و بروفن خودداری کنید. این گونه داروها موجب انعقاد خون می شود. سعی کنید در جلسه مشاوره نکات گفته شده توسط پزشک را به ذهن بسپارید و در انجام آن نهایت تلاش خود را به کار بگیرید. قبل از انجام جراحی پلک به حمام بروید و برای مراجعه به مطب از هیچ گونه محصولات آرایشی و بهداشتی بر روی صورت خود استفاده نکنید. حدود دو هفته قبل از جراحی پلک نباید دخانیات و نوشیدنی‌های الکل دار مصرف کنید. سعی کنید شب قبل از جراحی شام سبک میل کنید و حدود ۸ ساعت قبل از شروع جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید. داروها و پماد هایی که پزشک برای شما تجویز می کند، حتماً در اسرع وقت استفاده کنید.

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی

بعد از بلفاروپلاستی چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

به خاطر برش هایی که در ناحیه پلک ایجاد می شود، بعد از جراحی ناحیه چشم ها ممکن است با التهاب و ورم روبه‌رو شود که بهتر است برای کاهش تورم و کبودی به مدت دو روز هر چند ساعت یک بار از کمپرس سرد استفاده کنید. نیازی به قرار گرفتن پانسمان بعد از جراحی بر روی پلک ها نخواهد بود. تنها لازم است از پماد موضعی بر روی پلک ها استفاده کنید. این کار برای کاهش تاری دید می باشد. در صورتی که از پماد به خوبی استفاده کنید، بعد از چند روز مشکل دید شما کامل رفع خواهد شد.

برخی بیماران بعد از جراحی دچار خونریزی می شوند که در صورت بروز این مشکل جای هیچ نگرانی نخواهد بود. برای رفع آن باید هر چند دقیقه یک بار بر روی چشمان خود گاز استریل و بعد از آن از کمپرس سرد استفاده نمایید. بهتر است برای چند روز از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن خودداری کنید و به اندازه کافی استراحت نمایید. از حرف زدن زیاد و خندیدن طولانی مدت خودداری کنید. این کار فشار زیادی به عضله های تحت درمان وارد می کند.

هنگام خوابیدن و دراز کشیدن سعی کنید سر خود را در بالاتر از حالت معمولی قرار دهید. برای این کار می‌توانید از چند بالش استفاده کنید. ممکن است بعد از بلفاروپلاستی در ناحیه چشم احساس خشکی کنید که برای رفع این مشکل باید به مدت سه روز از قطره اشکی مصنوعی استفاده کنید. البته فراموش نکنید پیش از استفاده از قطره چشمی حتماً دست خود را تمیز بشویید تا چشمانتان دچار عفونت نشود.

کلام آخر

سپاس گذاریم تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)