شاید برای شما سوال باشد میکرونیدلینگ صورت چیست ؟ برای بسیاری از ما شادابی و زیبایی پوست بسیار مهم است. زیرا این سوال در زیبایی چهره و اندام هر فرد تاثیر بسزایی خواهد داشت. به همین دلیل همه بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت به دنبال راه حلی برای حفظ شادابی و شادابی پوست و رفع عوارض پیری هستند. خوشبختانه پیشرفت های علم در کنار استفاده از دانش مردمان باستان منجر به ایجاد روش های موثری برای جوان سازی پوست و از بین بردن آثار اسکار، لک، جوش و آکنه شده است. که یکی از آن ها روش میکرونیدلینگ است. در ادامه برای آشنا شدن با میکرونیدلینگ صورت با ما همراه باشید.

میکرونیدلینگ چیست ؟

در دوران باستان، مصریان باستان به آرامی پوست خود را با استفاده از سنگ های خشن و دندانه دار ماساژ می دادند تا لایه های پوست مرده را از بین ببرند. به این ترتیب مسیر تنفس و خون رسانی به لایه های زیرین پوست باز شد و آسیب های پوستی به تدریج از بین رفت. میکرونیدلینگ یکی از روش های جدیدتر درمان آسیب های پوستی از جمله اسکار، جوش و آکنه است که از این روش الهام گرفته شده است. البته واضح است که این روش کم تهاجمی به اندازه روشی که مصری ها برای زیباسازی پوست خود از آن استفاده می کردند خشن و دردناک نیست و با درد بسیار کمی همراه است.

میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ مخصوص انجام می شود. این دستگاه دارای سوزن های بسیار ظریفی است که پس از قرار گرفتن بر روی آن سوراخ هایی در پوست ایجاد می کند. این سوراخ ها فضایی را برای وارد کردن داروهای درمانی فراهم می کنند. این داروها که دوز و نوع آن ها با توجه به شرایط بیمار و نوع ضایعه پوستی تعیین می شود، از طریق روزنه های ایجاد شده به لایه های پوست نفوذ کرده و با تحریک سلول های پوستی، روند ترمیم و بازسازی را آغاز می کنند. داروهای مورد استفاده در این روش معمولا حاوی ویتامین C و اسید هیالورونیک هستند. موادی که به تحریک سلول های پوست و تسریع روند تولید کلاژن و بازسازی پوست کمک می کنند.

میکرونیدلینگ چیست ؟

کاربردهای میکرونیدلینگ :

کاربرد اصلی میکرونیدلینگ رفع چین و چروک و خطوط روی صورت است. با توجه به اینکه این روش باعث افزایش کلاژن سازی و تحریک بافت پوست می شود، باعث ترمیم بافت پوست و رفع چین و چروک و افتادگی ناشی از افزایش سن می شود. از این روش می توان برای رفع فرورفتگی های ناشی از بخیه، زخم، جوش و آکنه استفاده کرد. کلاژن ها که با تحریک سلول ها با میکرونیدلینگ ساخته می شوند، لایه های آسیب دیده پوست را ترمیم می کنند. ضمن اینکه پس از ترمیم سوراخ های ایجاد شده در این روش، جای زخم و جوش های قدیمی تا حدودی ترمیم می شود.

میکرونیدلینگ می تواند برای از بین بردن علائم کشش ناشی از افزایش یا کاهش وزن و بارداری استفاده شود. ترک هایی که در اثر فشار روی پوست یا از دست دادن خاصیت ارتجاعی ایجاد می شوند. سوختگی را می توان با استفاده از میکرونیدلینگ برطرف کرد. علاوه بر این با این روش منافذ پوست سفت می شود که باعث بهبود تنفس پوست و جلوگیری از تجمع چربی و آلودگی در منافذ پوست و ایجاد جوش و آکنه می شود.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود ؟

میکرونیدلینگ را می توان به صورت دستی و با دستگاه انجام داد. روش دستی این روش با استفاده از دستگاه غلتکی کوچکی به نام درمارولر انجام می شود که دارای سوزن های تیتانیومی بسیار ظریف و ریز می باشد. در این روش پزشک دستگاه را روی پوست فرد می غلتد و سوزن ها تا عمق مشخصی از پوست نفوذ کرده و روزنه هایی ایجاد می کنند. در این روش امکان کنترل عمق نفوذ سوزن ها و فشار آن ها بسیار محدود است. سوزن های این دستگاه می تواند از شیشه، سیلیکون، فلز یا پلیمر باشد. روش دستی میکرونیدلینگ در ایران وجود ندارد و استفاده نمی شود.

در روش دوم از دستگاه مخصوصی استفاده می شود که سرعت حرکت آن بر روی پوست، عمق نفوذ سوزن و شدت فشار روی پوست کاملا قابل کنترل است. به این ترتیب می توان منافذ را با دقت بیشتری روی پوست ایجاد کرد و پزشک کنترل بیشتری بر محل ایجاد منافذ و عمق آن ها دارد. در نتیجه نتایج این روش بسیار بهتر و ماندگارتر است. میکرونیدلینگ یک روش بدون درد است. اما در برخی موارد، پزشک ممکن است از بی حس کننده های موضعی استفاده کند. بنابراین در طول این روش هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان آسیب های پوستی با استفاده از میکرونیدلینگ به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع پوست، سن فرد، نوع و شدت آسیب و وضعیت بهبودی در فرد تاثیر زیادی در روند درمان و بهبودی با استفاده از میکرونیدلینگ دارد. به همین دلیل ابتدا پزشک وضعیت سلامت فرد را بررسی می کند و با توجه به شرایط فردی او تعداد جلسات و زمان هر جلسه درمانی را تعیین می کند. اکثر افراد در 4 تا 6  جلسه تقریباً 1 ساعته به نتایج مطلوب می رسند. اما دیگران ممکن است برای رسیدن به انتظارات خود به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. فاصله بین این جلسات به طور کلی 2 تا 4 هفته است و قسمت زیادی از پوست تقریباً 6 ماه تا یک سال پس از شروع درمان ترمیم می شود.

کاندیدای نامناسب برای میکرونیدلینگ صورت :

میکرونیدلینگ یکی از روش های غیر تهاجمی درمان آسیب های پوستی است که با تحریک سلول های کلاژن ساز به ترمیم و از بین بردن آسیب های پوستی کمک می کند. به همین دلیل، استفاده از آن برای بسیاری از افراد در گروه های سنی مختلف بی خطر است. به طور کلی هرکسی که از سلامت خوبی برخوردار است و پوستش دارای چین و چروک، جای زخم، جوش، آکنه، ترک، لکه است. می تواند از میکرونیدلینگ برای درمان و ترمیم پوست خود استفاده کند.

اگر فردی به مواد خاصی مانند غذا یا فلزات حساسیت دارد باید به پزشک اطلاع دهد. زیرا در مواردی مواد به کار رفته در میکرونیدلینگ می تواند باعث ایجاد حساسیت های جدی در فرد شده و به او آسیب برساند. همچنین استفاده از میکرونیدلینگ برای افرادی که کمتر از دو هفته قبل بوتاکس، ژل یا چربی تزریق کردند توصیه نمی شود. افرادی که از بیماری های خاصی مانند آلرژی پوستی، دیابت، سرطان رنج می برند ممکن است گزینه مناسبی برای میکرونیدلینگ نباشد.
افرادی که از داروهای خاصی مانند رقیق کننده های خون استفاده می کنند یا مبتلا به بیماری های خونی هستند، نباید از میکرونیدلینگ استفاده شود. انجام پرتودرمانی یا اشعه درمانی در یک سال گذشته یکی از مواردی است که در روند درمان میکرونیدلینگ مشکل ایجاد می کند. اگر زخم باز در محل درمان وجود داشته باشد یا به طور کلی زخم خیلی کند بهبود یابد، پزشک میکرونیدلینگ را برای حل مشکلات پوستی توصیه نمی کند.

ماندگاری میکرونیدلینگ چقدر است ؟

افزایش دوام و اثربخشی روش میکرونیدلینگ تا حد زیادی به نحوه مراقبت بعد از عمل بستگی دارد. اگر فردی تمام دستورات پزشک را به درستی انجام دهد و این کار را در مراکز درمانی معتبر انجام دهد، نتایج می تواند برای مدت طولانی باقی بماند. مواردی مانند افزایش سن، سبک زندگی و رژیم غذایی بر روند تولید کلاژن تأثیر می گذارد. بنابراین پس از مدتی ممکن است اثرات میکرونیدلینگ از بین برود و نیاز به ترمیم باشد. البته اگر از این روش استفاده کنید، حداقل 2 سال خیالتان راحت خواهد بود.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود ؟

عوارض میکرونیدلینگ

قرمزی، التهاب، زخم های کوچک، سوختگی و کبودی اولین عوارض جانبی میکرونیدلینگ است که ممکن است افراد نگران آن باشند. این عوارض ناشی از فرو رفتن سوزن ها در عمق پوست است و کاملا طبیعی است. عوارض بعد از عمل در عرض 1 هفته تا 10 روز پس از میکرونیدلینگ برطرف می شود. اگر این عوارض بیش از 10 روز طول کشید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. البته به خاطر داشته باشید که اگر به توصیه های پزشک عمل نکنید و زخم های کوچک را درمان نکنید، این عوارض طولانی تر می شوند و ممکن است اثرات آن ها برای مدتی باقی بماند.

رنگ پوست پس از انجام میکرونیدلینگ تغییر کرده و تیره شده است. این مشکل به دلیل فشار بیش از حد و عدم کنترل مناسب توسط پزشک ایجاد می شود. البته جای نگرانی نیست و پس از مدتی پوست پوسته پوسته می شود و در نهایت به رنگ طبیعی خود باز می گردد. در برخی موارد، ناحیه درمان متورم یا حساس می شود. این عوارض طبیعی هستند. البته تا زمانی که روند بهبودی در آنجا رعایت نشود و عوارض برای مدت طولانی معمولا بیش از 10 روز باقی نماند.

برای میکرونیدلینگ باید چه مراقبت هایی را انجام داد ؟

برای این که دچار عوارض و خطرات نشوید و نتیجه مناسبی از میکرونیدلینگ بگیرد باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه به آن ها آشنا می شوید :

 • اگر در حال استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • پوست خود را کاملا تمیز کنید و از هیچ کرم آرایشی استفاده نکنید.
 • استفاده از مواد غذایی ضد التهاب را در برنامه خود قرار دهید.
 • اگر قبلا به بیماری پوستی مبتلا بودید یا سابقه بیماری یا مصرف داروی خاصی دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • از مصرف خودسرانه قرص‌های مسکن یا داروهای ضد التهاب پرهیز کنید.
 • از نور خورشید دوری کنید و در صورت خروج از خانه از کرم‌های ضد آفتاب حاوی زینک و تایید شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • از رفتن به استخر و سونا پرهیز کرده و با آب گرم و پرفشار حمام نکنید.
 • اگر به ماده خاصی حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از محصولات مراقبتی پوست که حاوی مواد لایه‌بردار یا تحریک‌کننده پوست است خودداری کنید.
 • 2 تا 3 هفته قبل از میکرونیدلینگ از داروهای لایه‌بردار استفاده نکنید.
 • از ماساژ دادن، فشار دادن و خاراندن پوست پرهیز کرده و روی زخم‌ها را نکنید.
 • 2 هفته قبل از عمل از تزریق بوتاکس، ژل و چربی اجتناب کنید.
 • توصیه‌های پزشک را به دقت رعایت کرده و داروهای تجویزشده را سروقت استفاده کنید.

هزینه میکرونیدلینگ :

هزینه این عمل بستگی به ماهیت و شدت آسیب دارد. هزینه کلی بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و مدت زمان هر جلسه تعیین می شود. تعداد جلسات مشاوره قبل از عمل و هزینه آزمایشات بر هزینه میکرونیدلینگ تاثیر دارد. البته نباید تاثیر محل زندگی، محل درمانگاه و میزان دستمزد پزشک را نادیده گرفت.

هزینه های میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های ترمیم و بازسازی پوست بسیار کمتر است و عوارض جانبی کوتاه مدت نسبتا کمی دارد. عوارض میکرونیدلینگ پس از مدت کوتاهی از بین می رود و نتایج آن به تدریج نمایان می شود. این روش در هر سنی و برای هر نوع پوستی قابل استفاده است. میکرونیدلینگ می تواند برای از بین بردن آسیب های خفیف تا شدید پوست استفاده شود.

آیا میکرونیدلینگ درد دارد ؟

وجود سوزن بر روی غلتک های این دستگاه این تصور را در بسیاری از افراد ایجاد می کند که انجام این کار با درد زیادی همراه است. اما این ایده چندان درست نیست. اما اگر شما از آن دسته افراد حساس به درد هستید، می توانید از کرم های بی حس کننده برای کاهش احساس درد استفاده کنید.

جلسات مورد نیاز برای انجام میکرونیدلینگ :

متاسفانه پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد، زیرا همه چیز به مشکل پوستی و پاسخ پوست شما به این روش درمانی بستگی دارد. اما می توان گفت که به طور کلی بسیاری از افراد پس از 4 تا 6 جلسه که به طور مداوم با فاصله 4 هفته انجام می شد به نتایج مطلوب می رسیدند.

میکرونیدلینگ بهتر است یا لیزر ؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی بر اساس تحقیقات انجام شده در سال های اخیر، لیزر به عنوان یکی از روش های درمانی تهاجمی و میکرونیدلینگ به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی به شمار می رود. از طرفی مراقبت های لازم بعد از لیزر یا لایه برداری برای بسیاری از افراد به خصوص در فصول گرم سال ناخوشایند است. زیرا در این فصل به دلیل پرتوهای فرابنفش زیاد شرایط مراقبت از پوست سخت تر می شود. این مشکل باعث می شود دوره نقاهت در روش لیزر نسبت به میکرو بیشتر شود. اگر از لیزر فرکشنال برای جوان سازی پوست خود استفاده کردید، باید 7 تا 10 روز در خانه بمانید تا دوره نقاهت را پشت سر بگذارید.

دوره نقاهت جوان سازی پوست با لیزر بیشتر از میکرونیدلینگ است. تفاوت در طول دوره بهبودی بستگی به اثربخشی این دو روش درمانی دارد. با لیزر، لایه سطحی اپیدرم پوست تحت تاثیر قرار می گیرد. در واقع این لایه وظیفه محافظت از پوست را بر عهده دارد. اما در میکرونیدلینگ لایه های داخلی پوست تحت تاثیر قرار می گیرد و از آنجایی که جریان خون در این روش درمانی تسریع می شود، سرعت بهبودی و ترمیم پوست سریعتر است.

انواع دستگاه‌های میکرونیدلینگ

دستگاه درماپن :

درماپن دستگاهی شبیه خودکار است که سری پهن و گرد دارد. در این سر گرد و دایره‌ای تعداد زیادی سوزن ریز وجود دارد که با استفاده از یک موتور الکتریکی بر روی پوست حرکت داده می‌شوند. این سوزن‌ها مانند مهر در پوست شخص فرو می‌روند و سوراخ‌های بسیار ریزی در سطح آن ایجاد می‌کنند. این روزنه‌های ریز محلی برای تنفس پوست فراهم کرده و باعث تحریک سلول‌های تولیدکننده کلاژن و ترمیم پوست می‌شوند.

دستگاه درما استامپ :

ظاهر این دستگاه کمی شبیه به درماپن است اما سوزن های نوک آن کمی تیزتر است و سوزن‌های بلندتری دارد. همچنین این دستگاه را می‌توان به صورت دستی یا با استفاده از یک موتور الکتریکی حرکت داد. در این دستگاه نیز سوزن‌ها با حرکتی شبیه به مهر زدن وارد پوست می‌شوند و در آن روزنه‌هایی ایجاد می‌کنند که به ترمیم مشکلات پوستی کمک می‌کند.

دستگاه درمارولر :

دستگاه درمارولر ساده‌ترین دستگاه میکرونیدلینگ است که برای انجام عمل به صورت دستی استفاده می‌شود. این دستگاه داری سری غلتک مانندی است که بر روی سطح آن بیش از 200 سورن بسیار ریز قرار گرفته است. در زمان درمان با این دستگاه، پزشک دسته موجود بر روی دسته غلتک را فشار داده و آن را بر روی سطح پوست می‌غلتاند. عمق نفوذ سوزن‌ها در این دستگاه به فشار دست پزشک بستگی دارد. به همین دلیل استفاده از آن نیازمند مهارت و تجربه است. در بعضی موارد از درمارولر به‌ عنوان دستگاه میکرونیدلینگ خانگی یاد می‌شود. اما نداشتن تجربه در استفاده از دستگاه می‌تواند باعث ایجاد آسیب در پوست یا زخم‌های عمیق شود.

میکرونیدلینگ بهتر است یا لیزر ؟

کلام آخر

برای انجام میکرونیدلینگ باید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)