فرکشنال صورت چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که فرکشنال صورت چیست ؟ آر اف فرکشنال یکی از مدرن ترین روش های جوان سازی پوست است. روشی ایمن و کم تهاجمی که می تواند نتایج عالی را بدون دردسر جراحی به شما بدهد. در این روش از امواج رادیویی ایمن استفاده می شود که به لایه میانی پوست نفوذ کرده و باعث تحریک تولید کلاژن و سایر تغییرات در ساختار پوست می شود. در ادامه برای آشنا شدن با فرکشنال صورت با ما همراه باشید.

آر اف فرکشنال چیست ؟

یکی از بهترین وسایل برای زیباسازی پوست دستگاه آر اف فرکشنال است. این دستگاه با استفاده از لیزر آر اف بافت پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بازسازی و جوان سازی سلول های پوست می شود. استفاده از این دستگاه باعث زیبایی پوست صورت، کاهش چین و چروک، رفع جای زخم و اسکار روی پوست، بهبود بافت پوست، روشن شدن پوست، لیفت صورت و گردن، از بین بردن منافذ بافت پوست می شود. آر اف پوست یک روش عالی و کم تهاجمی برای جوان سازی پوست است. عملکرد اصلی دستگاه آر اف فرکشنال تاثیر بر لایه های سطحی و عمیق پوست است.

آر اف فرکشنال چیست ؟

کاربرد آر اف فرکشنال :

آر اف فرکشنال کاربرد هایی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

سفت کردن پوست :

مهمترین کاربرد این دستگاه سفت کردن پوست و درمان شلی و افتادگی پوست است. دستگاه ار اف فرکشنال صورت باعث لیفت طبیعی پوست می شود. در واقع افتادگی پوست، افتادگی پلک و افتادگی ابرو با این دستگاه بدون نیاز به جراحی قابل درمان است.

درمان چین و چروک روی پوست :

این دستگاه در درمان چین و چروک پوست و رفع چین و چروک دور چشم و خط اخم یا خط خنده تاثیر بسیار خوبی دارد. اگر می خواهید از شر چین و چروک پوست خلاص شوید، از دستگاه آر اف فرکشنال برای درمان چین و چروک استفاده کنید.

از بین رفتن شلی غبغب :

یکی دیگر از کاربردهای مهم دستگاه آر اف فرکشنال سفت کردن و لیفت کردن پوست ناحیه شرمگاهی است. پس از استفاده از این دستگاه، پوست گونه ها و فک سفت شده و ظاهر فرد زیباتر می شود.

سفت کردن پوست گردن :

اگر افتادگی پوست گردن شما را آزار می دهد، افتادگی پوست گردن را با دستگاه آر اف درمان کنید. زیرا این دستگاه برای سفت شدن پوست گردن ایده آل است.

درمان جای زخم و اسکار :

یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه درمان جای زخم، اسکار و آکنه است. این دستگاه اسکارهای عمیق را درمان می کند. همچنین ترک های پوستی را درمان می کند.

تنگ کردن منافذ باز پوست :

سفت کردن منافذ پوست و کنترل چربی پوست میزان جوش و آکنه روی پوست را کنترل می کند. این دستگاه در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست و درمان منافذ باز پوست موثر است.

درمان مشکل عرق کردن بیش از اندازه :

یکی دیگر از کاربردهای جالب دستگاه آر اف در درمان تعریق زیاد است که می تواند غدد عرق را کنترل کند و فرد دچار تعریق زیاد و بوی بد بدن نشود.

آر اف فرکشنال چگونه کار می کند ؟

اساس عملکرد روش فرکشنال تاثیر بر روی لایه های سطحی یا عمقی پوست است. پوست از چندین لایه تشکیل شده است که سطحی ترین آن ها اپیدرم نام دارد. در زیر اپیدرم، لایه ای از درم وجود دارد که در طول فرآیند پیری تخریب می شود و باعث پیری پوست می شود. آر اف دو کار را برای پوست شما انجام می دهد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

تحریک کلاژن سازی :

انرژی امواج فرکانس رادیویی در لایه درم باعث تحریک تولید کلاژن می شود. یک پروتئین ساختاری مهم در بافت پوست که مسئول شادابی، استحکام و زیبایی پوست شما است. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل می شود و افزایش دما یکی از عوامل تحریک کننده در تشکیل کلاژن است.

فعال کردن فیبروپلازی :

فیبروپلازی روشی است که در آن بدن بافت فیبری می سازد. بافت فیبروزی تولید کلاژن را تحریک می کند و این رشته های پروتئینی را کوتاه تر و قوی تر می کند.

بافت فیبری زمانی ایجاد می شود که بافت طبیعی بدن آسیب دیده باشد. بسیار شبیه بافت ضخیم و خشن که زخم های سطحی پوست را می پوشاند. در فرکشنال، ما به طور انتخابی به نواحی پوست آسیب می زنیم تا بافت فیبروزی ایجاد شود. به این ترتیب لایه درم ضخیم شده و کلاژن سازی بیشتر می شود.

همزمان با آسیب رساندن به نواحی خاصی از پوست، نواحی خاصی سالم می مانند تا به تشکیل کلاژن و ترمیم آسیب کمک کنند. در واقع، اثر آر اف بر روی مرز باریکی بین صدمات جزئی و مفید و صدمات و سوختگی های خطرناک قرار دارد. این دلیل موقتی بودن این روش درمانی است. بافت فیروزه ای و کلاژن های جدید پس از مدتی از بین می روند و بافت طبیعی پوست جایگزین آن ها می شود. این بدان معنی است که پس از مدت زمان نسبتا طولانی، باید برای بازیابی و تجدید اثرات آر اف فرکشنال به کلینیک مراجعه کنید.

سن مناسب برای انجام آر اف :

بیشتر این روش برای افراد 30 تا 55 ساله استفاده می شود. آر اف برای افرادی استفاده می شود که بیماری خاصی ندارند و این روش توسط پزشک متخصص تجویز می شود تا فرد دچار عارضه یا مشکل خاصی نشود.

آر اف بهتر است یا هایفو ؟

هدف از استفاده از این دو روش غیر تهاجمی و غیر جراحی، جوان سازی پوست و بازسازی کلاژن است که در لایه های عمقی پوست مورد نظر است. در هایفوتراپی با استفاده از امواج اولتراسوند، پوست صورت سفت و لیفت می شود و نسبت به روش آر اف از عمق نفوذ بیشتری برخوردار است. هایفو یکی از جدیدترین تکنیک های لیفت پوست صورت و گردن و درمان افتادگی پوست است.

در آر اف از پرتوهای لیزر برای تحریک کلاژن و از بین بردن علائم چین و چروک استفاده می شود. در واقع علائم خفیف تا متوسط ​​پیری با استفاده از آر اف درمان می شود و در نهایت پوست سفت می شود و ظاهر آن تغییر می کند. هزینه هایفو بالاتر از هزینه آر اف است.

عوارض آر اف فرکشنال :

RF فرکشنال یک روش بسیار کم تهاجمی است. به همین دلیل عوارض جانبی بسیار محدودی دارد و نیازی به دوره نقاهت یا استراحت پس از درمان ندارد. تاکنون هیچ عارضه دائمی و حاد دیده نشده است. در مطالعات بالینی و گزارش های پزشکی هیچ عارضه جانبی طولانی مدت یا دائمی برای این روش درمانی ذکر نشده است. در ادامه با عوارض آر اف فرکشنال آشنا می شوید. این عوارض موقتی هستند و بعد از مدتی از بین می روند :

درد :

اولین دستگاه های آر اف دردناک بودند. به همان اندازه که در گذشته مجبور بودیم از بیهوشی استفاده کنیم. اما امروزه درد این روش به حداقل رسیده است و در بیشتر موارد نیازی به استفاده از بی حسی نیست. در برخی از کاربردهای آر اف، امکان دارد برای راحتی شما و کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده کنیم.

قرمزی پوست :

اریتم یا پوست صورتی در برخی مراجعین مشاهده می شود. این عارضه در عرض 24 ساعت پس از درمان از بین می رود.

تورم :

آر اف فرکشنال می تواند باعث ادم یا تورم شود. البته این عارضه در همه مراجعین دیده نمی شود و در صورت بروز حداکثر ظرف 24 ساعت بهبود می یابد. در موارد نادر، امکان دارد تا یک هفته ادامه یابد.

این عوارض مادر هستند. این ها به دلیل خطای پزشک یا عدم مناسب بودن وضعیت شاکی برای دریافت درمان آر اف ایجاد می شوند. البته این عوارض نیز موقتی هستند، اما رفع آن زمان بیشتری می برد. فرورفتگی پوست : تا ماه طول می کشد. بثورات پوستی : حداکثر تا ۱ هفته. پوسته پوسته شدن : تا ۱ هفته. حساس شدن پوست به لمس : ۲ تا ۳ هفته. زخم سوختگی : تا ۶ ماه و قابل درمان. هایپرپیگمنتیشن : تا ۵ روز.

آر اف فرکشنال چگونه کار می کند ؟

هنگام عمل با آر اف فرکشنال چه اتفاقاتی می افتد ؟

وقتی برای درمان روی تخت دراز می‌کشید، متخصص وارد می‌شود و دست‌هایش را با مواد شوینده می‌شوید و ضدعفونی می‌کند. سپس تمامی قطعات دستگاه و کنترل پنل ها را از نظر ایمنی بررسی می کند و از اتصال صحیح دسته دستگاه، سری دستگاه، سوزن ها و سایر قطعات به دستگاه اطمینان می یابد. سپس دستگاه با ولتاژ مشخص و دوز مشخص روشن می شود و روی پوست شما استفاده می شود. یکی از اصول ایمنی پزشکی این است که در اتاق عمل، دستگاه آر اف فرکشنال را نباید نزدیک فلزات و مواد قابل اشتعال و با دست خیس روشن کرد.

نکات قبل از لیزر فرکشنال

قبل از شروع لیزر درمانی و در طول دوره های درمان، بیمار باید از داروهای خاصی که پزشک تجویز می کند استفاده کند تا پوست وی برای لیزر درمانی آماده شود. لیزر درمانی برای زنان باردار، کسانی که به نور بسیار حساس هستند و در صورت وجود تومورهای بدخیم و عفونت های پوستی توصیه نمی شود. اما سایر افراد بالای 20 سال می توانند در صورت نیاز از لیزر فرکشنال زیر نظر پزشک استفاده کنند.

قبل از انجام لیزر، بیمار باید بیماری و وضعیت جسمانی خود را به طور کامل به پزشک اطلاع دهد و 2 هفته قبل از لیزر از استفاده از کرم ها و داروهایی که باعث التهاب و برنزه شدن پوست می شوند، خودداری کند. یکی از نکات مهم بعد از لیزر درمانی این است که در هنگام التهاب پوست خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. در این مدت بیمار باید از ضد آفتاب های مناسب با SPF حداقل 30 استفاده کند.

بعد از آر اف فرکشنال باید چه نکاتی را رعایت کرد ؟

برای این که نتیجه مناسبی از درمان بگیرید باید بعد از درمان مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت بعد از آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

 • سعی کنید در همان روز آرایش نکنید و فقط از کرم های مرطوب کننده و بازسازی کننده استفاده کنید.
 • تا 1 هفته بعد از درمان به استخر و سونا نروید و ورزش های سنگین را انجام ندهید.
 • از التهاب پوست صورت خود نترسید، قرمز شدن پوست و کمی ورم صورت کاملا طبیعی است.
 • اگر جوش یا لخته خون در صورت شما وجود داشت به آن دست نزنید و برای کندنشان وسوسه نشوید.
 • صورت خود را در روز عمل شستشوی ندهید. تا 3 روز از شستشوی صورت با آب داغ و شوینده های قوی پرهیز کنید.
 • سعی کنید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا پوست شما ملتهب است و اشعه فرابنفش خورشید می تواند پوست شما را خراب کند.

جلسات مورد نیاز برای آر اف فرکشنال :

تعداد جلسات مورد نیاز برای جوان سازی پوست با آر اف فرکشنال به نوع پوست، میزان آسیب پوست و واکنش بدن شما به این روش بستگی دارد. در افرادی که اسکار عمیق دارند، جلسات بیشتری روی پوست آن ها لازم است. تعداد جلسات درمان آر اف توسط متخصص پوست و زیبایی تعیین می شود. برای مشاهده بهترین نتایج از آر اف فرکشنال، بهتر است حداقل 3 جلسه زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

آیا لیزر فرکشنال درد دارد ؟

پاسخ به این سوال بستگی به میزان تحمل افراد دارد. برای افرادی که آستانه تحمل درد بالایی دارند امکان انجام لیزر بدون بیهوشی وجود دارد. در غیر این صورت، پزشک از بی حسی موضعی در ناحیه تحت درمان استفاده می کند.

عوامل موثر در هزینه آر اف صورت

عوامل مختلفی در هزینه آر اف فرکشنال صورت تاثیر گذار هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

 • هزینه درمان بسته به انتظار بعد از عمل و تعداد مناطقی که باید درمان شوند، متفاوت خواهد بود.
 • قدرت دستگاه درمان مهم است و یکی از عوامل تعیین کننده قیمت آر اف محسوب می شود.
 • کلینیک یا مرکز درمانی برای استفاده از این روش انتخاب شده است.
 • قسمتی از بدن که قرار است تحت درمان قرار گیرد و زمانی که پزشک باید برای درمان و رفع مشکلات پوستی در آن ناحیه صرف کند، هزینه متفاوتی خواهد داشت.
 • تخصص پزشک مربوطه و میزان حقوق دریافتی به عوامل مختلفی بستگی دارد.
 • تعداد جلسات درمانی تعیین شده با توجه به نوع مشکلات پوستی در افزایش و کاهش هزینه موثر است.

آر اف فرکشنال چه مزایایی دارد ؟

یکی از مزایای آر اف فرکشنال حذف موهای زائد فرکشنال در تمام نواحی صورت و گردن انجام می شود. میزان گرما و عمق نفوذ سوزن های دستگاه باید در حد کنترل شده باشد. اگر قدرت ضعیف باشد، پوست لیفت نمی شود و درمان به درستی انجام نمی شود. اگر قدرت بیش از حد بالا باشد، پوست می سوزد. در مناطقی که پوست مشکل زاتر است، مقاومت بیشتری لازم است. در نواحی حساس پوست مانند اطراف لب، اطراف چشم، پیشانی و نواحی استخوانی باید میزان نفوذ و نیروی سوزن کم شود.

ایمنی دستگاه آر اف فرکشنال

امواج رادیوفرکانسی یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی هستند. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ مواردی مثل وای‌فای، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو. فرکانس امواج رادیویی که در روش آر اف استفاده می‌شوند، بین 3 کیلوهرتز تا 300 گیگاهرتز متغیر هستند ولی اکثراً از 450 کیلوهرتز بیشتر نمی‌شوند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، امواج آر اف 100 میلیون بار آهسته‌تر نور مرئی و بیش از یک میلیارد بار آهسته‌تر از اشعه‌ی X هستند.

تکنولوژی آر اف از سوی سازمان‌های نظارت درمان ایمن شناخته می‌شود؛ ولی ایمنی فقط به تکنولوژی بستگی ندارد. دو عامل دیگر که در کاهش عوارض جانبی و افزایش ایمنی هر روش درمانی موثرند، عبارتند از:

دستگاه مورد استفاده :

دستگاه‌های زیادی قابلیت تولید امواج RF را دارند. این که خود دستگاه مورد تایید سازمان FDA باشد و این که استانداردهای لازم در ساخت و انتخاب مواد اولیه رعایت شده باشد، اهمیت فراوانی دارد. در کلینیک تنها از دستگاه‌های استاندارد و با کیفیتی استفاده می‌کنیم که هم از لحاظ درمانی و هم از لحاظ ایمنی، موثر و کم خطر باشند.

اپراتور دستگاه RF :

مثل هر روش درمانی و زیبایی دیگری، تجربه و مهارت پزشک یا اپراتور اهمیت زیادی دارد. این عامل مهم هم در میزان اثربخشی درمان و هم در کاهش احتمال عوارض جانبی بسیار موثر است.

عوامل موثر در هزینه آر اف صورت

کلام آخر

برای انجام آر اف فرکشنال صورت باید از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)