آر اف فرکشنال چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد آر اف فرکشنال چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آر اف فرکشنال یکی از دستگاه ها برای زیبایی پوست است. این دستگاه با استفاده از لیزر روی بافت های پوستی تاثیر می گذارد و باعث بازسازی و جوان سازی سلول های پوستی می شود. استفاده از این دستگاه باعث زیبایی پوست صورت، کم شدن چین و چروک، از بین رفتن زخم، روشن شدن پوست، بهتر شدن بافت های پوستی، لیفت صوت و گردن، از بین رفتن منافذ بافت پوست می شود. آر اف پوست روشی مناسب برای جوان سازی پوست است. در ادامه برای آشنا شدن با آر اف فرکشنال با ما همراه باشید.

آر اف فرکشنال چیست ؟

آر اف به انگلیسی Fractional RF گفته می شود و درمانی موثر در لایه برداری از پوست با فرکانس رادیویی فرکشنال است. از این روش برای جوان سازی پوست آسیب دیده استفاده می شود. این درمان می تواند چین و چروک و زخم را بهتری می کند. آر اف برای لاغری تا حدی تاثیر گذار است و کاربرد دارد. پوست زیبا و سالم برای همه اهمیت دارد. لایه برداری پوست با فرکانس رادیویی نواقص پوست صورت و بدن را درمان می کند.

با این روش می توان بدون جراحی و دوره نقاهت به نتیجه رسید. در آر اف فرکشنال از ترکیب فرکانس رادیویی و سورن های کوچک تشکیل شده است. سورن ها در بازسازی کلاژن و الاستین تاثیر دارد. گرمای حاصل از فرکانس رادیویی سلول ها و فیبرهای ناسالم را متابولیزه می کند و باعث تحریک و تولید سلول های جدید می شود.

آر اف فرکشنال چیست ؟

آر اف فرکشنال چگونه کار می کند ؟

روش انجام آر اف فرکشنال در لایه های سطحی یا عمقی پوست تاثیر دارد. پوست از چند لایه تشکیل شده که سطحی ترین آن روی پوست یا اپی درم نام دارد. در زیر اپی درم لایه درم قرار دارد که در پیری از بین می ورد و باعث پیری پوست می شود. آر اف دو کار برای پوست انجام می دهد که عبارتند از :

تحریک کلاژن سازی :

انرژی ناشی از امواج رادیوفرکانسی در لایه‌ی درم باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. یک پروتئین مهم ساختاری در بافت پوستی که باعث شادابی، قوام سفت و زیبایی پوست شما است. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل می‌شود و افزایش دما یکی از عوامل تحریکی کلاژن سازی است.

فعال کردن فیبروپلازی :

فیبروپلازی روشی است که در این روش بدن بافت های فیبروزی را می سازد. این بافت ها باعث تحریک ساخت کلاژن می شود و کاری می کند که این رشته پروتئینی کوتاه تر و محکم تر می شوند. این بافت زمانی به وجود می آید که به هر بافت طبیعی بدن آسیبی وارد شده باشد و بافت ضخیم و زیری که روی زخم های سطحی پوست را می پوشاند. در آر اف فرکشنال به مناطقی از پوست آسیب های انتخابی وارد می شود تا بافت فیبروزی تشکیل شود و لایه درم ضخیم شده و کلاژن سازی بیشتر می شود.

به مناطقی از پوست زده می شود و مناطقی هم سالم می مانند تا به عمل کلاژن سازی و از بین رفتن آسیب کمک کنند. تاثیر آر اف در مرز باریکی از آسیب های جزئی و مفید و آسیب های خطرناک و سوختگی به وجود می آید. بافت فیبروزی و کلاژن های جدیدی بعد از مدتی از بین می ورد و بافت طبیعی پوست جایگزین آن می شود و این به این معنی است که بعد از مدتی طولانی باید برای ترمیم و تاثیرات آر اف به کلینیک مراجعه کنید.

کاربردهای آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال کاربردهای درمانی و زیبایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

سفت کردن پوست :

یکی از مهم ترین کاربردهای آر اف فرکشنال سفت کردن پوست و درمان شلی پوست است. آر اف می تواند یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست به وجود بیاورد که در زیبایی پوست تاثیر دارد. این تاثیر در دو نوبت ظاهر می شود یکی چند روز بعد و یکی بعد از چند هفته دوام دارد. لیفت پوست با آر اف طوری واضح است که می توان برای بالا بردن ابرو و درمان افتادگی پلک از آن استفاده کرد.

سفت کردن غبغب و ناحیه فک :

سفت کردن غبغب و ناحیه فک یکی از کاربردهای مهم آر اف است. این تاثر آر اف در پوست مخصوصا در خانم ها تاثیر زیادی دارد طوری که بعد از یک یا چند جلسه می توانید سفت شدن غبغب و ناحیه فک را مشاهده کنید. ارزش این کار زمانی مشخص می شود که این اثر با لیزر لیپولیز مقایسه کرد. لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و می تواند عوارض هایی داشته باشد. آر اف یک روش غیر تهاجمی و بدون عوارض است. آر اف برای سفت کردن پوست گردن مناسب است.

درمان چروک های پوستی :

آر اف فرکشنال در درمان چروک‌های پوستی تاثیر مناسبی دارد. این روش برای چروک‌های دور چشم مناسب است. این تاثیرات در افرادی که آر اف انجام دادند طوری است که بعد از گذشت یک ماه از درمان چروک‌های دور چشم تعجب می کنند.

کنترل بیش از اندازه ترشح چربی پوست :

یکی دیگر از کاربردهای آر اف فرکشنال درمان ترشح بیش از اندازه چربی پوست و درمان منافذ باز پوستی است.  کم شدن 70 تا 80 درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه آر اف دیده می شود. تنگ شدن منافذ پوستی نسبی است اما برای بیشتر بیماران مناسب است.

درمان جوش های فعال صورت :

درمان جوش های فعال صورت یکی دیگر از کاربردهای آر اف است. زمان درمان جوش صورت امکان بیشتر شدن موقت آن بعد از درمان وجود دارد. در خانم‌هایی با مشکلات هورمونی امکان دارد در سن 30 تا 40 سال جوش وجود داشته باشد.

درمان اسکار آکنه :

از کاربردهای دیگر آر اف درمان اسکارهای آکنه است. آر اف در اسکارهای عمقی تاثیر زیادی دارد. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر هم افزایی زیادی دارد. مزایای آر اف فرکشنال این است که بعد از آن نیاز به مراقبت های کم است و افراد می توانند به فعالیت های روز مره خود ادامه دهند. درمان پوست های سبزه با آر اف به غیر از لیزر مشکلی به وجود نمی آورد.

درمان تعریق بیش از اندازه :

یکی از کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از اندازه در ناحیه زیر بغل است. این تاثیر طولانی مدت است اما طبق مکانیسم تاثیر دائمی دارد. برای افرادی که از بوی بد عرق ناراضی هستند مناسب است.

درمان ترک های پوستی :

این روش در درمان ترک‌های پوستی تاثیر زیادی دارد طوری که بهترین روش درمان استریا آر اف است. این تاثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند اما وضوح کمتری دارد. خطوطی که روی استریا به وجود آمده است از بین می رود.

کاربردهای آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال چه انواعی دارد ؟

دستگاه آر اف فرکشنال از بهترین دستگاه ها برای جوان سازی پوست است. پزشکان از این دستگاه برای زیبایی و جوان سازی پوست افراد استفاده می کنند. میکرونیدل و کونتراج دو شکل پیشرفته  آر اف هستند که تاثیر زیادی دارند و  عوارض ان ها کمتر است. در آر اف فرکشنال میکرونیدل یا سوزنی از سوزن های ریز با قطر 120 میکرون استفاده می شود که تا عمق 2 میلی متری پوست نفوذ می کنند و امواج رادیوفرکانسی را به عمق پوست می فرستند. آر اف فرکشنال میکرونیدل ترکیبی از تکنولوژی آر اف و میکرونیدلینگ است که باعث تحریک کلاژن سازی می شود.

آر اف کونتراج شکل دیگری از ار اف فرکشنال است که از فناوری تک قطبی و دو قطبی استفاده می کند تا مشکلات پوست در لایه های سطحی و لایه های عمقی را درمان کند. درمان با دستگاه آر اف کونتراج تاثیر زیادی  دارد و خطرات کمتری دارند. یکی از مزایای درمان پوست با آر اف فرکشنال این است که بعد از انجام این روش می توانید تغییرات را مشاهده کنید.

آر اف فرکشنال سوزنی چگونه کار می کند ؟

جوان سازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال با امواج RF یا امواج رادیوفرکانسی صورت می گیرد که طول موج کوتاه و انرژی بالایی دارند. انرژی RF در دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی توسط نوک سوزن های ظریف وارد پوست می شود. آر اف فرکشنال سوزنی تا عمق 4 میلی متر در پوست نفوذ می کند تا بتواند کلاژن سازی در عمق پوست را انجام دهد و سلول های پوستی را برای بازسازی تحریک کند.

سطحی ترین لایه پوست اپیدرم است و زیر آن لایه درم قرار دارد. با بیشتر شدن سن این لایه درم از بین می رود. هنگامی که دستگاه آر اف روشن می شود و انرژی ناشی از امواج RF به پوست تابیده می شود در لایه درم جنب و جوش به وجود می آید که این اتفاق سلول های پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند. با کلاژن سازی در پوست می توانید شادابی، زیبایی و سفت شدن پوست را مشاهده کنید و در این صورت است که آر اف باعث جوان سازی و شادابی پوست شما می شود. این دستگاه باعث ساخت بافت های فیبروزی در بخش آسیب دیده پوست می شود. بافت های فیبروزی هم باعث تحریک کلاژن سازی در پوست می شوند و به ایجاد لایه ای ضخیم روی زخم های سطحی پوست کمک می کند و جای زخم و اسکار روی پوست پوشیده می شود.

عوارض آر اف فرکشنال

آر اف یک روش کم تهاجمی است و به همین خاطر دلیل عوارض محدودی دارد و دوره ریکاوری یا استراحت بعد از درمان هم نیاز ندارد. در ادامه با عوارض آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

درد : دستگاه ابتدایی روشRF درد زیادی دارد طوری که باید از بی حسی استفاده می شد  اما امروزه درد این روش کمتر شده است و دیگر نیازی به داروی بی حسی نیست. در بعضی از کاربردهای RF امکان دارد برای راحتی و کمتر شدن درد از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

قرمزی پوست : اریتم یا گلگون شدن پوست در بعضی از افراد مشاهده می‌شود. این عوارض تا 24 ساعت بعد از درمان از بین می ورد.

تورم :  ار اف فرکشنال می تواند باعث ادم یا تورم شود. این عوارض در همه افراد مشاهده نمی شود و اگر هم اتفاق بیفتد تا 24 ساعت بهتر می شود و امکان دارد تا 1 هفته باقی بماند.

بعضی از عوارض ها هستند که خیلی کم اتفاق می افتد و در اثر خطای پزشک یا نامناسب بودن شرایط افراد اتفاق می افتد. این عوارض موقتی هستند اما مدت زیادی طول می کشد تا از بین بروند. فرورفتگی پوست امکان دارد تا 1 ماه طول بکشد، زخم سوختگی تا 6 ماه طول می کشد، بثورات پوستی تا 1 هفته طول می کشد، حساس شدن پوست به لمس 2 تا 3 هفته طول می کشد، پوسته پوسته شدن تا 1 هفته طول می کشد.

آر اف فرکشنال چه مزایایی دارد ؟

این روش نسبت به روش های دیگر می تواند مزایا و کاربردهایی داشته باشد و طرفداران زیادی پیدا کرده است. در ادامه با مزایا آر اف آشنا می شوید :

  • نتیجه درمان بسیار رضایت بخش و موفقیت آمیز است.
  • برای همه طیف رنگ های پوست ایمن و تاثیر گذار است.
  • روش آر اف عوارض بسیار کمی دارد.
  • این روش نسبت به روش های قدیمی عملکرد بهتری دارد و نتیجه آن بهتر است.
  • این روش جلسات درمانی کوتاهی دارد.
  • برای افرادی با پوستی مختلف درمانی انعطاف‌پذیر انجام می شود.

معایبت آر اف فرکشنال

برای این که نتیجه این روش را مشاهده کنید چند ماه طول می کشد. کرم بی حسی درد را کمتر می کند اما درمان شامل زدن سورن های داغ به پوست است و امکان دارد کمی درد را احساس کنید. بقیه روش های درمان سطح پوست ایمن تر است اما برای افراد با رنگ پوست متوسط تا تیره خطر روشن شدن پوست وجود دارد. اگر این روش توسط یک پزشک بی تجربه و بدون مهارت صورت بگیرد می تواند آسیب هایی به بافت پوست وارد کند.

معایبت آر اف فرکشنال

مقایسه آر اف فرکشنال ولیزر CO2 :

این دو تکنولوژی هر دو برای جوان سازی پوست به کار میروند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند. با این تفاوت که لیزر CO2 به علت تهاجمی بودن بیشتر جنبه درمانی داشته و RF فرکشنال سوزنی در زیبایی کاربرد بهتری دارد. درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال CO2 است. میزان بهبودی اسکارهای آکنه و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی با لیزر فرکشنال دی اکسیدکربن بیش از فرکشنال رادیوفرکونسی است. در مورد نوع عمقی این ضایعات آر اف فرکشنال اثر بهتری دارد. زیرا محل اثر رادیوفرکوئنسی (RF) در لایه های عمقی می باشد. برای فصول گرم سال و افرادی که پوست سبزه دارند RF بهتر است زیرا کمتر تهاجمی می باشد.  برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و می خواهند سریع به سرکار برگردند RF بهتر است. در صورت امکان ترکیب این دو روش اثر فوق العاده ای در درمان مشاهده می شود.

مراقبت ­های پیش از آر اف فرکشنال چیست ؟

باید به خوبی پوست هیدراته شده باشد تا بتواند شرایط لازم برای RF را داشته باشد. مطمئن باشید به میزان کافی در چند روزی پیش از استفاده از دستگاه RF آب بنوشید. حداقل دو هفته پیش از درمان با RF صبح و شب برای پوست خود یک برنامه پاکسازی و مرطوب کننده و استفاده از ویتامین C داشته باشید. به مدت حداقل چند هفته پیش از درمان با آر اف فرکشنال هیچ­گونه لایه برداری از پوست انجام ندهید. و اگر صورت خود را لیزر موهای زائد انجام دادید حداقل به پوست خود دو هفته زمان برای ترمیم بدهید سپس برای استفاده از RF اقدام کنید.

اگر روی پوست خود زگیل یا تبخال یا هر نوع عارضه پوستی دیگری دارید حتما پزشک خود را مطلع سازید تا با درمان‌­هایی مثل کرم آسیکلوویر یا کرایوتراپی و درما‌ن‌­های مشابه آن ابتدا به درمان عارضه پوستی بپردازید سپس برای درمان با آر اف فرکشنال اقدام کنید. در روز درمان با RF مطمئن شوید که مقدار زیادی آب میل می کنید تا همچنان هیدراته بمانید. از چند هفته تا یک ماه پیش از درمان با آر اف فرکشنال از برنز کردن پوست خود با خورشید یا سولاریوم خودداری کنید.

در صورت مصرف داروهای ممنوع حتما پزشک و اپراتور خود را مطلع کنید. در بعضی موارد ممکن است از شما خواسته شود که تا 1 ماه درمان با RF را به تعویق بی اندازید. در صورتی که مشکلات هورمونی دارید یا سوابقی از بیماری­ هایی که به نوعی در پوست شما خودشان را نشان می­ دهد مثل زگیل­ها، پرمویی، مشکلات تیروییدی و… که پزشک و اپراتور خود را مطلع سازید. اگر از ژل­ ها و پماد­های بی ­حسی مثل زایلوژل یا لیدوکایین استفاده می­ کنید حتما پوست خود را تمیز بشویید. بادی اسپلش مام کرم و هر ماده آرایشی بهداشتی دیگری را از سطح پوست خود پاک کنید. اگر سابقه تزریق ژل، بوتاکس و فیلرها را دارید حتما اپراتور خود را در جریان بگذارید.

کلام آخر

قبل از انجام آر اف فرکشنال از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام این جراحی بزنید. دستورالعمل های پزشک را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جوان سازی پوست خود داشته باشید و بعد از مدتی نتیجه مناسب این روش را با شادابی و از بین رفتن چین و چروک های پوست مشاهده کنید و پوستی زیبا و شفاف داشته باشید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)