عوارض تزریق چربی در صورت

تزریق چربی صورتتزریق چربی یکی از راه حل های بسیار مناسب برای جوانسازی صورت است که ماندگاری بسیار بالایی دارد و تحت عوارض بسیار کم انجام می شود. این روش نسبت به دیگر روش های جوانسازی نتیجه بسیار طبیعی دارد و به خوبی می تواند چین و چروک های عمیق صورت را از بین ببرد. اما سوالی که برای اکثر متقاضیان تزریق چربی پیش می‌آید عوارض تزریق چربی در صورت است. در واقع این روش زیباسازی چه عوارضی به همراه دارد؟؟ آیا خطرات حاصل از تزریق چربی در صورت جدی است یا نه؟؟ بهتر است قبل از این که در مورد عوارض حاصل از تزریق چربی در صورت صحبت کنیم، در مورد این روش زیباسازی اطلاعات دقیقی به دست آورید.

عوارض و خطرات تزریق چربی

این روش زیباسازی جزء کم عارضه ترین و ایمن ترین روش های جوانسازی پوست است که به راحتی اثرات پیری و عیوب پوست صورت را برطرف می کند. تزریق چربی یکسری عوارض طبیعی به همراه دارد که اتفاق افتادن آنها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. مانند تورم، کبودی و درد. این گونه اثرات بدون نیاز به درمان و حدود دو هفته کاملا رفع خواهد شد. اما بروز عوارض شدید و ناگوار در انجام این روش بسیار نادر است و تنها در مواقعی که پزشک هنگام تزریق چربی دچار اشتباه شده باشد یا خود فرد در انجام مراقبت های لازم کوتاهی کند، احتمال بروز عوارض ناگوار افزایش پیدا می‌کند.
به طور کلی، عوارض و خطرات حاصل از این روش زیباسازی در جلسه مشاوره توسط متخصص به طور کامل توضیح داده می شود. البته اتفاق افتادن برخی عوارض به وضعیت و شرایط سلامتی شما هم بستگی دارد.
لازم است برخی عوارض حاصل از تزریق که احتمال اتفاق افتادن آن بسیار کم است، را نام ببریم. چنین عوارضی با انتخاب بهترین متخصص پوست مطمئناً اتفاق نخواهد افتاد:

ایجاد ظاهری نامتقارن در صورت

یکی از عوارض تزریق چربی که ممکن است اتفاق بیفتد، ایجاد ظاهری نا متقارن در اجزای صورت است این اتفاق ممکن است بنا به دلایل مختلفی مانند استخوان صورت نوع پوست و نوع ماهیچه اتفاق بیفتد البته توجه داشته باشید که هر دو طرف صورت به صورت طبیعی کاملاً قرینه نیستند؛ پس ایجاد تقارن تا حد زیادی به مهارت و تجربه متخصص مربوطه بستگی دارد.

آسیب دیدگی بافت پوست

در صورتی که جراح تجربه و مهارت کافی در زمینه انجام چربی نداشته باشد ممکن است آسیب دیدگی بافت پوست اتفاق بیفتد. یکی از متداول ‌ترین روش‌ هایی که برای جبران این خسارت انجام می ‌شود. جراحی است به همین خاطر لازم است در رابطه با کلینیک و پزشکی که قصد انجام تزریق چربی را دارید تحقیق کنید.

عوارض و خطرات تزریق چربی

سفتی چربی

معمولاً تزریق چربی در افراد منجر به ایجاد ظاهری زیبا و شاداب می ‌شود. اما در بعضی از افراد ممکن است چربی تزریق شده به صورت سفت شود که این موضوع به دلیل از بین رفتن سلول‌ های چربی رخ می ‌دهد.

ایجاد مشکلاتی در ناحیه برداشت چربی

معمولا چربی ‌ها از نقاط شکم ران و حتی باسن برداشته می ‌شوند. علت برداشت چربی از این نواحی به دلیل نتایج مطلوب آن است. به خاطر داشته باشید که برداشت چربی در بعضی از افراد ممکن است با ایجاد زخم و یا چین و چروک همراه باشد.

اختلال در گردش خون

زمانی که پزشک در فرآیند تزریق چربی اشتباه کند ممکن است باعث ایجاد آسیب دیدگی شریان‌ های خونی و در نهایت ایجاد اختلال ‌های گردش خون شود.

مرگ چربی یا نکروز: در برخی مواقع ممکن است چربی تزریق شده زنده نماند. این موضوع می‌تواند منجر به سفت شدن بافت پوست و در نهایت ایجاد ظاهری ناخوشایند شود. تنها راه جبران این خسارت خارج کردن چربی‌ های مرده از بافت پوست است.

مشکلات تنفسی

در برخی از افراد با تزریق چربی و لخته شدن خون ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد شود. در صورتی که هرگونه مشکل تنفسی حتی نشانه ‌هایی از آن را مشاهده کردید لازم است آن را هرچه سریع ‌تر به پزشک مربوطه اطلاع دهید. همچنین لازم است در طی دوران نقاهت مراقبت ‌های بعد از تزریق چربی را به صورت کامل رعایت کنید.

سروما

در اثر رخ دادن این پدیده، مایعاتی در زیر پوست جمع می ‌شود؛ در صورت مشاهده این عارضه و هرگونه علائم آن، لازم است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک اطلاع دهید. جراح مایع ایجاد شده را خارج کرده درمان به صورت کامل انجام می‌ شود.

 

استخراج چربی مورد نیاز از نواحی دیگر در بدن چگونه است ؟

همان طور که می‌دانید چربی از دیگر نواحی بدن گرفته و به ناحیه صورت تزریق می شود. هدف از انجام تزریق چربی رفع ایرادات و زیباتر شدن صورت است. به طور کلی، عوامل مختلفی بر روی زیبایی صورت تاثیر می گذارد و با افزایش سن رفته‌رفته زیبایی های پوست از بین می رود و چین و چروک ها در قسمت های مختلف صورت ظاهر می شود. تزریق چربی یکی از اقدامات زیبایی است که تا حدودی اثرات حاصل از پیری را برطرف می‌کند و به فرم دهی قسمت های مختلف صورت می‌پردازد. این روش علاوه بر از بین بردن چین و چروک به حجم دهی لب ها، گونه ها و دیگر اجزای صورت کمک می کند.

آیا تزریق چربی درد دارد یا نه؟

این سوال توسط بسیاری از مراجعه کنندگان پرسیده می شود که پاسخ آن خیر است. چون نواحی تحت درمان توسط بی‌حسی موضعی بی حس می شود و شما هیچ احساسی حین تزریق آن و عمل لیپوساکشن حس نخواهید کرد. البته در صورتی که آستانه تحمل تان کم است، حتما قبل از شروع درمان به پزشک خود اطلاع دهید.

تزریق چربی و اتفاقات بعد از آن

از آنجا که برای به دست آوردن چربی مورد نیاز، بر روی قسمت مشخصی از بدن عمل لیپوساکشن انجام می شود، ممکن است بعد از تزریق اندکی احساس درد و ناراحتی داشته باشید. معمولاً درد احساس شده بسیار خفیف می باشد و نیازی به نگرانی نخواهد بود. در صورتی که حس کردید درد ناحیه مورد نظر بسیار زیاد است می توانید از مسکن های خوراکی استفاده کنید.
معمولاً درد و ناراحتی بعد از تزریق حدود چند روز طول می کشد. اگر ناگهان دچار درد بسیاری شدید حتما با دکتر خود تماس بگیرید.درد شدید بعد از تزریق چربی بسیار نادر است و این اتفاق ممکن است به دلیل خطاهای درمانی متخصص رخ دهد.
ناحیه ای که لیپوساکشن انجام می‌شود با استفاده از گن های مخصوص می بندید تا ورم حاصل از جراحی کاهش پیدا کند و از تجمع خون جلوگیری شود. این گن تاثیر بسیار زیادی بر روی تسریع روند بهبودی دارد.
اگر حدود سه هفته به صورت مداوم از گن مخصوص استفاده کنید، شاهد اثربخشی آن خواهید بود. البته گن را باید زمانی که به حمام می روید در آورید.
اگر در ناحیه لیپوساکشن با اندکی ترشح مواجه شدید، جای هیچ نگرانی نخواهد بود و این عارضه کاملاً طبیعی است که ممکن است حدود دو الی سه روز بعد از تزریق ادامه داشته باشد.

کبودی و تورم عوارض طبیعی تزریق چربی

اکثر اوقات ناحیه تزریقی دچار کبودی و تورم می‌شود که این عارضه حدود دو الی سه روز بعد از عمل وجود دارد اما کم کم از بین می رود و تورم حاصل از صورت کاهش پیدا می کند. برای پیشگیری از کبودی و کاهش تورم بهتر است حدود یک ماه هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. اگر حس کردید ناحیه تزریق چربی بیش از اندازه ورم دارد، نگران نباشید. این تورم به مرور زمان برطرف می شود و لازم نیست نسبت به نتیجه تزریق چربی دچار اشتباه شوید.

مراقبت بعد از تزریق چربی و پیشگیری از عوارض آن

تزریق چربی در صورت مانند دیگر روش های زیباسازی نیاز به انجام مراقبت های ویژه دارد. این مراقبت ها کمک می کند این روش به خوبی پاسخگو نیازهای شما باشد و با هیچ مشکل مواجه نشوید.

 • سعی کنید یک ماه قبل و بعد از تزریق چربی از مصرف دخانیات پرهیز کنید. مصرف دخانیات باعث کاهش خون رسانی به ناحیه تحت درمان می شود و نتایج حاصل از تزریق چربی را با اختلال روبرو می کند.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید. این کار را در روزهای اولیه بعد از تزریق در چند نوبت انجام دهید. البته فراموش نکنید کیسه یخ را با ملایمت در محل تورم قرار دهید.
 • چند روز بعد از جراحی می توانید استحمام کنید. البته روز دقیق را بهتر است از دکترتان بپرسید.
 • حداقل یک ماه بعد از تزریق چربی ناحیه تحت درمان را ماساژ ندهید و از هرگونه فشار و ضربه به آن خودداری کنید.
 • حدود دو هفته بعد از تزریق مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممنوع می باشد.
 • برای کاهش درد از داروهایی که دکتر تجویز کرده است استفاده کنید.
 • حداقل حدود یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن خودداری کنید.

مراقبت بعد از تزریق چربی و پیشگیری از عوارض آن

فواید تزریق چربی در صورت

این روش از نظر علاقه مندان زیباسازی نتیجه بسیار ایده آلی به همراه دارد و بسیار خوب چین و چروک های پوست و افتادگی صورت را از بین می برد. اگر شما هم از افتادگی صورت رنج می برید و دوست دارید ظاهری زیبا و جوان داشته باشید، به راحتی می توانید از روش تزریق چربی کمک بگیرید و به نتیجه خوبی دسترسی پیدا کنید.
حال در موارد زیر با مزایای منحصر به فرد روش تزریق چربی آشنا می شوید.

 • اثر گذاری طولانی مدت حدود ۳ الی ۵ سال
 • بهبود بافت پوست
 • اصلاح بدشکلی و بد فرمی صورت
 • عدم نیاز به تکرار جلسه درمانی
 • تاثیر گذاری سریع چربی تزریق شده
 • مشاهده نتیجه موثر تنها در یک جلسه
 • اثر طولانی مدت با پرداخت هزینه مقرون به صرفه
 • عدم نیاز به تزریق ماده خارجی
 • تبدیل صورت به ظاهری زیبا و جوان تر
 • امکان تزریق چربی به تمام نواحی بدن

همانطور که فهمیدید، سازگاری بدن با چربی طبیعی استخراج شده باعث شده است که این روش درمانی مزایای بسیار ویژه‌ای به همراه دارد. البته نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که برای تزریق چربی نمی‌توان از چربی دیگر افراد کمک گرفت. چرا که بدن شما تنها به چربی خودتان سازگار است و چربی دیگر افراد به نوع و جنس پوست و سلول های پوستی شما اصلا همخوانی ندارد.

همانطور که با فواید این روش آشنا شدید، بهتر است عیب های روش را هم بدانید و با عوارضی که به همراه دارد، آشنا شوید. البته انتخاب پزشک با تجربه می تواند حدود ۹۰ درصد از احتمال بروز عوارض این روش را کاهش دهد.
در موارد زیر چند عیب این روش درمانی را برای شما بیان می کنیم:

 • بروز عفونت های پوستی بعد از عمل تزریق
 • احتمال نیاز به تکرار عمل تزریق
 • لخته شدن خون و تجمع مایع در زیر پوست
 • بروز واکنش های آلرژیک
 • طولانی بودن دوره نقاهت به خاطر عمل لیپوساکشن
 • صدمه رسیدن به بافت اصلی بدن

نام بردن این عیب ها به خاطر این نیست که بگوییم این روش گزینه مناسبی نیست. در واقع هیچ کدام از روش های زیباسازی و جوانسازی صورت بدون عیب نیست و برای اقدام به هر کدام باید نسبت به عوارض و عیب های روش مورد نظر آگاهی کامل به دست آوریم.

مدت زمان تزریق چربی به صورت

مدت زمانی که تزریق چربی به صورت طول می‌کشد، بستگی به شرایط شما دارد که این مدت زمان توسط متخصص مشخص می شود. پس شما باید با توجه به زمان مورد نظر خود را برای ماندن در بیمارستان یا کلینیک مورد نظر آماده کنید.
به طور کلی، هر چقدر ناحیه مورد نظر به درصد چربی بیشتری نیاز داشته باشد، مدت زمان تزریق چربی بیشتر طول می کشد. مطمئنا تزریق چربی در ناحیه صورت نسبت به دیگر نواحی مانند باسن و سینه مدت زمان کمتری نیاز دارد. بنابراین نیازی نیست نسبت به مدت زمان این عمل زیباسازی نگران نباشید. برای آرامش بیشتر می‌توانید با دکتر خود صحبت کنید تا او جهت کاهش استرس و نگرانی، به شما کمک کند.
در اکثر مواقع تزریق چربی به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. اما در صورتی که نیاز باشد می توان این روش زیباسازی را با استفاده از بیهوشی کامل انجام داد. همچنین ممکن است متخصص برای پیشگیری از عوارض خاص یا رسیدن به یک نتیجه ایده آل تر این روش درمانی را با دیگر روش ها اقدام کند.  به طور کلی، برای این که به یک نتیجه ایده آل برسید و این روش زیباسازی حداکثر اثربخشی را داشته باشد، با پزشک خود نهایت همکاری را داشته باشید. بعد از این که عمل تزریق چربی به پایان رسید، توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و برای انجام نکات گفته شده نهایت دقت را داشته باشید.

مدت زمان تزریق چربی به صورت

 

نکات مهم قبل از تزریق چربی به صورت

در صورتی که تصمیم تان از انجام تزریق چربی به صورت جدی است، بهتر است حدود چند هفته قبل از تزریق نکات گفته شده در موارد زیر را با دقت رعایت کنید:

 • در صورتی که مجبور هستید داروهای ضد التهابی و آسپرین مصرف کنید بهتر است برای متوقف کردن آن با متخصص خود مشورت نمایید. چرا که مصرف این گونه داروها میزان خون رسانی به بدن را افزایش می‌دهد و این نتیجه باعث خونریزی بدن هنگام انجام تزریق چربی می شود و عمل زیباسازی را با اختلال روبرو می کند.
 • برای انجام این عمل حتما از یک نفر بخواهید همراه تان باشد تا برای برگشتن به خانه دچار استرس و نگرانی نشوید.‌
 • حدود چند هفته قبل از عمل میزان مصرف آب خود را افزایش دهید. این کار باعث آبرسانی بیشتر به پوست می شود و میزان آب مورد نیاز جهت انجام جراحی در ناحیه پوست تامین خواهد شد.
 • سعی کنید حدود یک ماه قبل از تزریق از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • شرایط لازم برای انجام جراحی را داشته باشید. اگر برنامه خاصی دارید حتما آن را به بعد از گذراندن دوره بهبودی موکول کنید. چرا که هنگام انجام جراحی لیپوساکشن باید حدود چند هفته در خانه بمانید. هر چقدر استراحت شما بیشتر باشد دوره بهبودی سریع تر به پایان می رسد.

تزریق چربی برای چه کسانی نامناسب و خطرناک است؟

خوشبختانه تزریق چربی یکی از تکنیک‌ های جوانسازی است که به عنوان یک روش درمانی کم خطر شناخته می ‌شود. اما عوامل بسیار زیادی می ‌توانند در میزان بروز خطرات احتمالی تاثیرگذار باشند. در این راستا لازم است پزشک متخصص از تجربه و مهارت کافی در خصوص خدمات زیبایی و جوانسازی برخوردار باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که سلامت و روحی و جسمی شما تا حد زیادی می‌ تواند از بروز عوارض تزریق چربی جلوگیری کند. بهتر است قبل از عمل با پزشک خود مشورت‌ کرده و شرایط خود را برای پزشک شرح دهید. در این قسمت ویژگی های افرادی که برای تزریق چربی کاندیدای نامناسبی هستند آورده شده اند:

 • خانم‌ های باردار یا شیرده
 • افرادی که در گذشته دچار خونریزی شدید و غیرطبیعی شدند
 • اشخاصی که مبتلا به برخی از عفونت‌ های داخلی و پوستی هستند
 • افرادی که نسبت به بعضی از مواد دارویی حساسیت نشان می ‌دهند
 •  اشخاصی که به شدت سیگار و قلیان و حتی مشروبات الکلی مصرف می ‌کنند

مراحل تزریق چربی چگونه است؟

تزریق چربی به صورت مراحل گفته شده در ادامه انجام می شود:

در اولین مرحله چربی مورد نیاز از ناحیه مورد نظر استخراج می شود: ابتدا متخصص ناحیه مورد نظر را برای برداشت چربی مشخص می‌کند و سپس چربی را توسط سوزن های کوچک زیر پوستی بر می دارد. نکته‌ای که در این مرحله بسیار اهمیت دارد این است که روش لیپوساکشن نیاز به دقت بسیاری دارد تا به بافت چربی آسیبی وارد نشود.
بعد از استخراج سلول‌های چربی جدا می شود: بعد از این که عمل استخراج چربی به اتمام رسید، نوبت به جداسازی سلول‌های چربی می رسد. در واقع تنها سلول های چربی برای انتقال به ناحیه صورت نیاز است؛ نه موادی که با آنها چسبیده. این کار توسط دستگاه مخصوص انجام می شود که چربی ها را جدا و خالص و برای انتقال به ناحیه صورت آماده می کند.
چربی آماده شده به ناحیه صورت تزریق می شود: در مرحله آخر تزریق چربی آغاز می‌شود. این مرحله هم مانند مرحله اول به دقت و مهارت بسیاری نیاز دارد. متخصص با استفاده از سرنگ های مخصوص ناحیه تزریق را مشخص و چربی را در لایه خاصی از پوست تزریق می کند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به صورت

برای جلوگیری از عفونت 24 ساعت بعد از عمل نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک است. بعد از تزریق چربی بهتر است که تا چند روز در محل تزریق دستکاری و فشار وارد نشود زیرا که ممکن است باعث جابجایی چربی تزریق شده بشود همچنین از ورزش شدید و فعالیت سنگین تا دو هفته پرهیز کند. بهتر است که در یک ماه اول بعد از تزریق از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب استفاده از فضاهای گرم مانند سونای خشک و بخار و حمام های طولانی خودداری نمایید.

بعد از تزریق به دلیل التهاب بافتی، صورت متورم می شود که این تورم زیاد صورت ظرف یک هفته به مرور کاهش خواهد یافت. بعد از یک هفته افراد می توانند در محل کار خود حاضر شوند و به فعالیت های کاری روزانه ادامه دهند و تورم اصلی بعد از حداکثر دو ماه برطرف می شود و افراد می توانند نتیجه تزریق چربی به صورت را به خوبی ملاحظه کنند. در مواقعی که ممکن است ماندگاری چربی در صورت باقی نماند گاهی لازم به تکرار تزریق چربی می شود که ین تزریق چربی حدود شش ماه بعد از تزریق اولیه انجام خواهد شد.

البته احتمال تزریق مجدد در صورتی که تزریق اولیه طبق اصول درست انجام شده باشد زیاد نیست. با توجه به پر خون بودن بافت صورت، ورم و در برخی مواقع کبودی در نواحی تزریق شده مشاهده می شود که با استفاده از ژل یخ در طی 2 روز اول پس از تزریق و استراحت به مدت ده روز الی 2 هفته بهبودی کامل حاصل خواهد شد. مصرف آنتی بیوتیک و داروهای مسکن و ضد التهاب که پزشک متخصص تجویز کرده است باید مطابق دستور وی استفاده شود.

در سه هفته نخست پس از تزریق ، به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از قرار گرفتن در فضا های گرم مانند سونای خشک و بخار و حمام های طولانی مدت بپرهیزید. به مدت سه هفته از انجام ورزش های سنگین که موجب تعریق می شوند خودداری نمایید. شنا و پیاده روی آرام جزو ورزش هایی می باشد که در این دوران می توانید آن ها را انجام دهید. در برخی موارد تا یک هفته اول پس از تزریق ممکن است با عدم قرینگی محل درمان روبه رو شوید که جای نگرانی نیست و با گذر زمان برطرف می شود.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت لاغر چگونه انجام می‌شود ؟

جوان سازی صورت با فرآیند تزریق چربی به صورت سرپایی انجام می‌شود و شما در همان روز عمل به خانه خواهید رفت. این عمل تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. چربی از بدن شما گرفته شده و به ناحیه دیگری از بدن، به ویژه صورت برای جوان سازی صورت تزریق می‌شود. چربی مازاد از هر عضو بدن شما می‌تواند گرفته شود. رایج‌ترین نواحی برای گرفتن چربی شکم و ران‌ها هستند و بدین ترتیب امکان تزریق چربی از ران به صورت و تزریق چربی از شکم به صورت انجام می‌شود.

چربی به عنوان یک پرکننده طبیعی مورد استفاده قرار گرفته و بدن شما اهدا کننده این چربی است و در نهایت به خود بدن هم تزریق می‌شود، بنابراین خطر انتقال یا رد پیوند وجود ندارد. تزریق چربی صورت می‌تواند به نتایج بسیار طبیعی و طولانی مدت منجر شود. بیماران اغلب درمان پیوند چربی را با سایر روش‌های مکمل مانند جراحی پلک یا لیفت صورت ترکیب می‌کنند تا جوان‌سازی جامع‌تر صورت را انجام دهند.

کلام آخر

تزریق چربی در ناحیه صورت با اهداف های مختلفی مانند افزایش حجم قسمت های مختلف، رفع چین و چروک، رفع خط خنده و رفع افتادگی پوست انجام می شود. اما برای انجام این روش زیباسازی باید در انتخاب متخصص دقت بسیاری داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان (کلیک کنید)