تزریق چربی صورت

یکی از مسائلی که زیبایی صورت را تهدید می‌کند، کاهش میزان تولید کلاژن و الاستین پوست است. این اتفاق موجب می‌شود پوست کم کم میزان چربی خود را از دست دهد و با چین و چروک های در منافذ پوست مواجه شود. روش های زیادی باعث می شود درصد کلاژن پوست افزایش پیدا کند و چین و چروک ها پوست صورت از بین برود. یکی از این روش ها تزریق چربی است. تزریق چربی یک روش بسیار طبیعی می باشد که مقداری چربی در نواحی مختلف صورت و حتی بدن تزریق می شود.  خیلی‌ها تصور می‌کنند تزریق چربی با عوارض ناگواری همراه است. اما اگر این روش توسط یک متخصص کاملا حرفه ای و با تجربه انجام شود. هیچ عارضه ای شما را تهدید نمی کند و نتایج ماندگار و طبیعی مشاهده خواهید کرد. استقبال از روش تزریق چربی نسبت به دیگر روش‌های زیبایی بسیار زیاد است و در قسمت های مختلف صورت مانند لب ها، فرو رفتگی و زاویه سازی صورت استفاده می شود.

تزریق چربی به صورت چگونه است؟

تزریق چربی به دلایل مختلف برای صورت انجام می شود که پوست صورت به خاطر افزایش سن، مراقبت های نادرست و مسائل ژنتیکی دچار خشکی می شود و چین و چروک ها ظاهر می شود. معمولا چربی از قسمت‌های ران و پهلو خارج می‌شود و این چربی ها برای تزریق آماده سازی خواهند شد. چربی ها از طریق سوزن های مخصوص وارد منافذ پوست خواهد شد و مقدار چربی از دست رفته را جبران می کند.

سلول‌های چربی بلافاصله بعد از تزریق وارد پوست می شوند و از طریق خون رسانی بافت پوست آنها را جذب خود می کند. فرایند تزریق چربی نیاز به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. البته برخی افرادی که دچار بیماری های خاص هستند و توانایی تحمل تزریق چربی به صورت بی حسی موضعی را ندارد، پزشک ترجیح می‌دهد تحت بیهوشی تزریق چربی را برای آنها انجام دهد تا شرایط جسمانی و توانایی آنها دچار مشکل نشود.

تزریق چربی برای چه درمانی مناسب است ؟

چه زمانی برای تزریق چربی مناسب است؟ معمولاً بیشتر پزشکان توصیه می کنند؛ این عمل را زمانی انجام دهند که میزان چهل و چروک‌ها کمی عمیق باشد و با دیگر روش های پزشکی قابل حل نباشد. حال این روش چه فوایدی برای صورت دارد؟؟ معمولاً فواید تزریق چربی شامل رفع زخم  و اسکارهای حاصل از جوش و آکنه، جوانسازی پوست صورت، رفع افتادگی و شل شدگی پوست به لب ها، برجسته کردن گونه ها و چانه، رفع نواحی فرورفته صورت مانند گودی زیر چشم و شقیقه ها می باشد. بهتر است برای انجام این کار ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و تمام جوانب کار را بسنجید و سپس با آمادگی کامل برای تزریق چربی آماده شوید. برخی چین و چروک های سطحی را می‌توان با روش‌های دیگر جوانسازی به راحتی رفع کرد که نیازی به تزریق چربی نخواهد داشت.

تزریق چربی به صورت چگونه است؟

مدت زمان تزریق چربی به پوست چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که عمل تزریق چربی به پوست طول می کشد و بستگی به شرایط شما و پزشک دارد. ابتدا پزشک مقدار چربی برای ناحیه مورد نظر را مشخص می کند. مسلماً اگر تصمیم داشته باشید، تزریق چربی به باسن یا سینه انجام دهید، مدت زمان عمل نسبت به تزریق صورت کمی بیشتر طول می‌کشد و نیاز به مقدار چربی بیشتری می باشد. بنابراین توصیه می شود طی عمل نسبت به مدت زمان عمل آرامش خود را حفظ کنید و بدون استرس به توصیه‌های پزشک گوش کنید. هر چقدر از استرس و نگرانی دور باشید، نتیجه تزریق چربی ایده آل تر خواهد بود و روند عمل به راحتی طی می‌شود. برخی عمل‌های تزریق چربی به خاطر مدت زمان بسیار طولانی آن پزشکان توصیه می‌کنند بیمار را برای بیهوشی کامل برای عمل آماده کنند. بعد از اتمام تزریق چربی حتما به مراقبت‌های لازم توجه کافی نشان دهید و تمام نکات گفته شده توسط پزشک را رعایت کنید. گاهی اوقات پزشک برای محافظت از ناحیه تحت درمان یک لایه محافظ به نام لیپوساکشن قرار می دهد تا پوست قسمت مورد هدف حرکت نکند. پس اگر به خاطر لیپوساکشن احساس درد داشتید، نگران نباشید. این امر کاملاً طبیعی است و بعد از مدتی رفع خواهد شد.

 فواید تزریق چربی

با روی کارآمدن روش تزریق چربی بسیاری از افراد از شر چین و چروک ها و اثرات پیری راحت شدند و خیلی سریع افتادگی صورت خود را برطرف کردند.این روش یک روش کاملا بدون عوارض جانبی است که خیلی ها برای انجام آن استقبال زیادی نشان دادند. مهم ترین فوایدی که تزریق چربی برای جوانسازی پوست صورت دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • بهبود بافت پوست
 • جوان سازی پوست و محو کردن زخم ها و چاله های حاصل از جوش و آکنه
 • عدم نیاز به انجام درمان تزریق دوباره که طی یک جلسه کاملا انجام می‌شود و نتیجه طولانی مدتی دارد.
 • اصلاح بد فرم و بد شکل بودن صورت
 • ماندگاری طولانی مدت
 • عدم نیاز به تزریق ماده خارجی
 • امکان تزریق چربی به تمام قسمت های بدن بدون واکنش نشان دادن
 • نتیجه کاملاً طبیعی و ظاهری زیبا پس از انجام تزریق چربی

همانطور که متوجه شدید، روش تزریق چربی نسبت به دیگر جوانسازی های صورت به خاطر استخراج کردن ماده تزریقی از خود بدن بیمار مزایای بسیار خوب و منحصر به فردی دارد. البته این نکته را هم بدانید که تزریق چربی از دیگر افراد امکان پذیر نیست. چرا که بدن شما تنها به چربی بافت پوست خودتان سازگاری دارد که به راحتی جذب می‌شود. در حالی که چربی دیگر افراد با نوع جنس پوست و سلول‌های پوستی شما کاملاً متفاوت است.

تزریق چربی چه مراحلی دارد ؟

در این روش ابتدا چربی از نقاط مختلف از طریق لیپوساکشن استخراج می شود که چربی استخراج شده خالص سازی شده و کاملا استریل می شود. سپس با استفاده از سرنگ های مخصوص به ناحیه مورد نظر در زوایای مختلف تزریق می شود. در ادامه با مراحل تزریق چربی آشنا می شوید :

مرحله استخراج چربی :

در این مرحله ابتدا جراح ناحیه مورد نظر را برای استخراج چربی مشخص می‌کند. با استفاده از داروی بی حسی موضعی منطقه استخراج را بی حس می کند تا بیمار هنگام عمل احساس راحتی داشته باشد. سپس در ناحیه مشخص شده برش کوچکی ایجاد می شود. با استفاده از دستگاه لیپوساکشن میزان چربی مورد نیاز برداشته خواهد شد.

خالص سازی چربی استخراج شده :

بعد از استخراج چربی مقدار چربی مورد نیاز در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد. این دستگاه به راحتی ناخالصی های موجود در چربی به راحتی جداسازی می شود و چربی آماده شده برای انتقال به ناحیه مورد نظر در داخل سرنگ های مخصوص قرار می گیرد.

تزریق چربی :

در این مرحله، محل مورد نظر برای انتقال چربی آماده‌سازی می شود. سپس جراح توسط سرنگ مخصوص مقدار مورد نیاز چربی را به ناحیه مورد نظر وارد می کند. در این مرحله ممکن است جراح از تکنیک‌های مختلف جراحی استفاده کند که بستگی به شرایط فرد دارد. معمولا سوزن چندین بار وارد پوست و از آن خارج می شود. در هر بار از وارد شدن سوزن به ناحیه مورد نظر مقدار کمی چربی انتقال داده می شود. چربی ها معمولا در لایه زیرین پوست قرار می‌گیرد تا خطوطی در لایه مورد نظر تشکیل شود و ناحیه به حجم مورد نظر برسد.

تزریق چربی برای چه کسانی مناسب است؟

امروزه، تزریق چربی یکی از محبوب ترین روش های جوانسازی به شمار می رود. به طور کلی افرادی به دلایل مختلف قصد حجیم کردن نقاط مختلف بدن خود را دارند، از این روش استفاده می کنند. زیرا تزریق چربی چین و چروک های صورت به طور موثر می پوشاند و پوست را صاف و یک دست می کند. کاندیدا های مناسب برای تزریق چربی عبارتند از:

 • اشخاصی که قصد دارند برخی از نقاط صورت مانند لب ها، گونه ها و چانه خود را حجیم تر کنند.
 • افرادی که دارای خط خنده عمیق هستند.
 • افرادی که در اثر افزایش سن، افتادگی و شل شدن پوست خود را تجربه می کنند.
 • اشخاصی که از تو رفتگی و گود رفتگی نواحی صورت رنج می برند.
 • افرادی که قصد جوانسازی نواحی مختلف پوست خود را دارند.

تزریق چربی به صورت چگونه است؟

غیر از صورت تزریق چربی در کجا و کدام نواحی انجام می شود؟

تزریق چربی در صورت های مختلف خطوط خنده، خطوط غبغب، خطوط افقی پیشانی و خطوط پنجه کلاغی تقسیم‌بندی می‌شود و برای رفع هر کدام از این مشکلات مقدار مشخصی به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. برای چنین نواحی چربی از قسمت های شکم ران و سایر بخش های بدن به روش لیپوساکشن استخراج شده و برای انتقال به ناحیه مورد نظر آماده سازی می شود. همچنین برای افزایش حجم گونه ها، خط فک، رفع غبغب، افتادگی چانه و چنین مواردی تزریق چربی بهترین گزینه می باشد.

تزریق چربی به سینه ها:

معمولاً خانم هایی هستند که از حجم کم سینه های خود ناراضی می باشند و دوست دارند برای افزایش سایز چاره ای بیاندیشند. این دسته از افراد کاندید مناسبی برای تزریق چربی در سینه هستند. البته برای انجام این کار پستان ها باید از بافت پوستی مطلوبی برخوردار باشند تا بعد از تزریق دچار افتادگی نشوند و قوام پوست ضعیف نباشد. در این شرایط افزایش حجم این قسمت چندان مناسب شما نخواهد بود و بعد از تزریق دچار افتادگی این نواحی خواهید شد که نتیجه کاملا ایده آلی برای شما به ارمغان می آورد. همچنین اگر قبلا از ایمپلنت سینه استفاده کرده اید، می توانید برای حجم بهترپستان ها از روش تزریق چربی استفاده کنید. معمولاً استفاده از ایمپلنت کمی ناهماهنگی در شکل و ظاهر پستان ها ایجاد می کند که این مشکل به راحتی با تزریق چربی رفع خواهد شد. همچنین اگر به خاطر سرطان سینه دچار مشکل در ناحیه پستان ها شدید؛ تزریق چربی گزینه مناسبی برای پر کردن و رفع نقایص می باشد. در واقع تاثیر تزریق چربی به طور کلی سینه ها را بازسازی می‌کند و هیچ نگرانی بابت این عمل نخواهد بود. البته برای انجام این کار ۲ الی ۴ جلسه درمانی تزریق چربی نیاز است.

 بزرگ سازی باسن:

بسیاری از خانم ها دوست دارند، باسنی پر و خوش فرم داشته باشند. معمولاً برای این کار از لفظ لیفت باسن برزیلی  استفاده می کنند. روش تزریق چربی هیچ نیازی به ایمپلنت ندارد و انحنا و حجم دهی باسن به راحتی انجام می شود.

جوانسازی پوست دست:

جوانسازی پوست دست به راحتی از طریق چربی انجام که طی این عمل تاندون ها و عروق سطحی روی دست پوشانده می شود. افزایش حجم از طریق تزریق چربی زیبایی بیشتر و رفع چین و چروک حاصل از افزایش سن بر روی پشت دست کمک بسیاری می کند.

آیا عمل تزریق چربی جای زخم و اسکار باقی می گذارد یا نه؟

تزریق چربی هیچ گونه زخم و اسکار ایجاد نمی شود. اما در مرحله استخراج چربی تنها برش کوچکی در ناحیه انتقال دهنده ایجاد می‌شود که ممکن است بعد از مدت ها باعث اسکار شود. اما نگران جای برش نباشید. این برش به اندازه ای کوچک است و در بخش ایجاد می‌شود که قابل مشاهده نباشد. البته این که چقدر جای زخم و اسکار باقی بماند؛ بستگی به مهارت و ویژگی‌های ژنتیکی خود فرد دارد. هر چقدر متخصص در این زمینه استعداد داشته باشد؛ احتمال ایجاد زخم کاهش پیدا می‌کند. بیشتر زخم های حاصل از لیپوساکشن به مرور زمان از بین می رود و دیگر قابل مشاهده نخواهد بود.

آیا تزریق چربی روشی ایمن است ؟

این روش نسبت به دیگر روش های جوانسازی پوست جز کم عارضه ترین و ایمن ترین روش ها شناخته شده است. بروز عوارض جانبی با شدت بسیار بالا در این روش بسیار نادر است. البته تمام روش های جوانسازی پوست با عوارض طبیعی مانند ورم و کبودی همراه هستند که این عارضه ها بعد از مدتی و حدود ۲ هفته کاملا برطرف می شود. البته این نکته را هم فراموش نکنید که اتفاق افتاده آن عوارض حاصل از تزریق چربی به وضعیت شما بستگی دارد.  برخی عارضه های خطرناک و تهاجمی طرح تزریق چربی شامل موارد زیر می باشد:

 • حساسیت و واکنش آلرژیک به ماده بی حس کننده
 • عفونت که اتفاق افتادن آن بسیار نادر است.
 • اختلال بی حسی پوستی (این مشکل کاملا موقتی است و بعد از مدتی رفع می‌شود.)
 • ایجاد اسکار که به ندرت مشاهده می شود.
 • واکنش آلرژیک به چربی تزریق شده به خاطر رعایت نکردن نکات ایمنی توسط پزشک و خود فرد
 • آسیب دیدگی ساختارهای عمیقی پوست به دلیل کم تجربه بودن  دکتر

چه کسانی نباید تزریق چربی انجام دهند؟

همه افراد برای انجام تزریق چربی مناسب نیستند. در صورتی که دارای شرایط زیر هستید، برای انجام تزریق چربی اقدام نکنید:

 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن
 • مشکلات قلبی
 • شیمی درمانی
 • مصرف آکوتان در سه ماه گذشته

برای انجام عمل های زیبایی همیشه سیستم ایمنی حرف اول را می زند. پس در صورت داشتن هر گونه بیماری یا مصرف دارو خاص به اطلاع پزشک خود برسانید.

توصیه های قبل از انجام تزریق چربی

برای نتیجه گیری بهتر از تزریق چربی باید نکاتی را در این خصوص رعایت کنید. به هر میزان که اقدامات توصیه شده بهتر انجام شود، نتیجه نهایی کار بهتر و زیبا تر خواهد شد. این نکات شامل موارد زیر است:

 • مایعات زیادی مصرف کنید تا بدن هیدراته شود.
 • پزشک خود را از بیماری های زمینه ای یا حساسیت های خود، مطلع کنید.
 • با مشورت پزشک از دارو های رقیق کننده و ضد التهابی پرهیز کنید.
 • از استعمال دخانیات، مشروبات الکلی و سیگار به مدت 2 هفته قبل از تزریق، به شدت خودداری کنید.
 • حتما یک نفر را به عنوان همراه در روز تزریق ببرید.

هزینه تزریق چربی 

هزینه تزریق چربی

هزینه تزریق چربی نسبت به دیگر روش های زیباسازی مانند تزریق بوتاکس بیشتر است. دلیل آن هم به خاطر وجود مرحله استخراج و آماده سازی چربی می باشد که هم نیاز به تخصص و مهارت بیشتری دارد و هم زمان زیادی برای انجام این روش نیاز است. اما ماندگاری و اثرات تزریق چربی نسبت به دیگر روش ها بیشتر خواهد بود و همچنین نتیجه طبیعی تری به همراه دارد. به طور کلی هزینه تزریق چربی به مهارت جراح بستگی دارد.

هر چقدر دکتر این روش تجربه کسب کرده باشد و با مهارت بیشتر این روش را انجام دهد؛ هزینه تزریق چربی بیشتر خواهد شد. این نکته را هم فراموش نکنید، برای انجام این روش های زیباسازی به کلینیک ها و مطب های دارای مجوز مراجعه کنید و گول تبلیغات ارزان قیمت تزریق چربی را نخورید. پس تا زمانی که از اعتبار کلینیک باخبر نشده اید، هرگز برای انجام تزریق چربی اقدام نکنید.

توصیه های بعد از تزریق چربی صورت

برای این که عوارض چربی پوست به کم ترین میزان ممکن برسد، لازم است اقداماتی در این خصوص را رعایت کنید. این نکات تا حد زیادی می تواند به شما در کسب نتیجه گیری بهتر در این عمل کمک کنند. تکنیک های موثر بعد از تزریق چربی، عبارتند از:

 • در سه هفته اول سعی کنید در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید؛ همچنین از قرار گرفتن در فضا های بسیار گرم مانند سونای خشک و بخار و همچنین حمام های طولانی مدت بپرهیزید.
 • به مدت سه هفته از انجام فعالیت های سنگین که دچار تعریق می شوند، خودداری کنید.
 • بعد از تزریق به هیچ عنوان به ناحیه مورد نظر فشار وارد نکنید. حدود دو هفته نباید روی ناحیه مورد نظر بخوابید.
 • 3 الی 4 روز اول، از خم کردن سر به مدت طولانی خودداری کنید.
 • در صورت وجود تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و الکل خود داری کنید
 • تا دو هفته از مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین یا دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ژلوفن بپرهیزید.
 • دارو های تجویز شده توسط پزشک را استفاده کنید؛ این دارو ها معمولا برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت تجویز می شود.

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

ماندگاری تزریق چربی تا حد زیادی به منابع خونی در محل تزریق وابسته است. معمولا با تاثیر منابع خونی، مقداری از چربی تزریق شده، ذوب شده و تحلیل می رود. به همین خاطر پزشک از چربی فریز شده برای جبران چربی تحلیل رفته استفاده می کند. معمولا بیش تر فرآیند جذب طی 6 تا 8 هفته اول رخ می دهد. پس از این مدت انتظار می رود که تمام حجم باقی مانده چربی کاملا دائمی باشد.

برای برداشت چربی از بافت مورد نظر، برش کوچکی در نزدیکی ناحیه ای که چربی اضافه وجود دارد، ایجاد شده و لیپوساکشن چربی انجام می شود. برای تزریق چربی نیز برش کوچکی در ناحیه مورد نظر که نیاز به حجم دهی، کانتورینگ و جوانسازی دارد ایجاد می گردد. برش ها تا حد زیادی در چین های طبیعی صورت ایجاد می شوند تا میزان دیده شدن آن به کم ترین میزان ممکن برسد.

کلام آخر

سپاس گذاریم تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان (کلیک کنید)