اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

ما در این مقاله سعی داریم شما را با ماندگاری تزریق چربی به صورت آشنا کنیم. یکی از مشکلات پیری کم شدن میزان تولید کلاژن و الاستین بدن است. این اتفاق باعث می شود حجم چربی پوست کم شود و باعث خشکی و به وجود آمدن چین و چروک در منافذ پوستی شود. روش های زیادی برای جوان سازی و از بین بردن چین و چروک های پوست وجود دارد که تزریق چربی به صورت یکی از این روش ها است. در ادامه برای آشنا شدن با ماندگاری تزریق چربی به صورت با ما همراه باشید.

تزریق چربی چیست ؟

در این روش جوان سازی از چربی به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود. فیلرها یا حجم دهنده‌های پوستی دسته‌ای از مواد تزریقی هستند که با ورود به لایه‌ای از پوست باعث حجم دهی و جوان سازی پوست می‌شوند. فیلرها انواع مختلفی دارند و در ایران بیشتر به آن تزریق ژل گفته می شود. اما ژل‌ها فقط یکی از انواع فیلرهای قابل استفاده هستند و تزریق چربی هم در دسته فیلرها قرار دارد. در تزریق چربی از چربی‌های خود بدن استفاده می‌شود. اثرات آن ماندگاری زیادی دارند و بافت‌های بدن واکنش بدی به چربی‌های تزریقی نمی‌دهند. اگر اصول درمانی رعایت شود عوارض این روش  کم و محدود است.

تزریق چربی چیست ؟

کاربردهای تزریق چربی :

تزریق چربی کاربردهایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

تزریق چربی به صورت :

تزریق چربی به صورت برای از بین رفتن چین و چروک‌ها مثل خط اخم، خطوط خنده، خطوط افقی پیشانی یا خطوط پنجه کلاغی مناسب است.  چربی از شکم، ران یا بقیه قسمت های بدن شما به کمک روش لیپوساکشن خارج شده است و بعد از آماده‌سازی به قسمت های مورد نظر تزریق می‌شود. فرورفتگی‌ها در اثر بیشتر شدن سن یا چاله‌هایی در اثر آکنه و جوش با این روش درمان می شود.کانتور خط فک، بیشتر شدن حجم لب‌ها، کانتور خط فک، از بین رفتن عقب رفتگی چانه با تزریق چربی از بین می رود.

حجم دهی به باسن :

بیشتر افراد می‌خواهند باسنی پر و با انحنای زیادی داشته باشند که این افراد می توانند از روش لیفت باسن برزیلی استفاده کنند. این روش نوعی تزریق چربی است که نیاز به ایمپلنت ندارد و باعث بیشتر شدن انحنا و حجم باسن می‌شود. در این روش از لیپوساکشن برای خارج کردن چربی از ناحیه مجاور و از تزریق چربی برای پر کردن باسن استفاده می‌شود.

تزریق چربی در پستان :

اگر می‌خواهید حجم سینه های خود را بیشتر کنید برای تزریق چربی مناسب هستید. اما  برای این کار پستان‌های شما باید شکل و بافت پوستی مناسبی داشته باشد. اگر که افتادگی پستان‌ها زیاد باشد، قوام پوست پستان‌ها ضعیف است یا اگر می خواهید افزایش حجم زیادی داشته باشید تزریق چربی برای شما مناسب نیست.

اگر قبلاً ایمپلنت سینه انجام دادید و حالا می‌خواهید شکل یا حجم پستان‌ها را بهتر کنید می‌توانید از تزریق چربی استفاده کنید. امکان دارد بعد از ایمپلنت کمی ناهماهنگی در شکل ظاهری پستان‌ها دیده شود. در این حالت استفاده از چربی برای از بین رفتن نقص ها مناسب است. اگر در اثر لامپکتومی به خاطر سرطان سینه، پستان‌ها دچار مشکلی شده باشند تزریق چربی روش مناسبی برای پر کردن و از بین رفتن نقص های به وجود آمده است. از تزریق چربی می‌توان برای بازسازی پستان‌ها بعد از ماستکتومی استفاده کرد.

جوان سازی پوست دست :

برای جوان سازی پوست دست، بیشتر شدن حجم و پوشاندن تاندون‌ها و عروق سطحی که در سن بالا در پشت دست دیده می شود می‌توان از تزریق چربی به دست استفاده کرد.

زمان مناسب برای تزریق جربی چه زمانی است ؟

جراحی تزریق چربی هنگامی صورت می گیرد که میزان چین و چروک صورت عمیق باشد و با بقیه روش‌های پزشکی درمان نشود. در این صورت پزشک تشخیص می دهد که نحوه جراحی چگونه باشد. تزریق چربی کاربردهای دیگری هم می تواند داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

 • محو کردن زخم‌ها و چاله‌های در اثر جوش و آکنه
 • پر کردن چین و چروک اطراف دهان و زیر بینی
 • جوان سازی پوست
 • بر جسته کردن گونه و چانه، حجم دهی به لب‌ها
 • از بین رفتن افتادگی و شلی پوست در افراد سن بالا
 • از بین رفتن ناحیه فرو رفته صورت مانند گودی زیر چشم و شقیقه‌ها

مراحل تزریق چربی

در این روش اول چربی از نقاط متفاوت بدن به کمک روش لیپوساکشن خارج می‌شود. چربی خارج شده استریل و خالص سازی می شود و بعد با استفاده از سرنگ‌های خاصی به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. در ادامه با مراحل تزریق چربی آشنا می شوید :

استخراج چربی :
قبل از شروع کار پزشک با شما گفت و گو می کند و ناحیه یا محل‌های استخراج چربی را مشخص می‌کند و با استفاده از داروی بی‌حسی ناحیه استخراج را بی‌حس می‌کند. در آن ناحیه برشی کوچکی به وجود می آورد و با استفاده از دستگاه لیپوساکشن میزان چربی مورد نظر را خارج می‌کند.

خالص سازی و انتقال :

چربی خارج شده در دستگاه سانتریفوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از ویژگی گریز از مرکز باعث جداسازی ناخالصی‌های موجود در چربی خارج شده می‌شود. چربی آماده شده را در سرنگ‌های کوچک مخصوصی قرار می‌دهند تا برای مرحله جایگذاری آماده باشد.

جایگذاری :

در این مرحله ناحیه های مورد نظر برای تزریق چربی آماده‌سازی می‌شوند. پزشک یا متخصص پوست سرنگ مخصوص را به قسمت های مورد نظر وارد می‌کند. در این ناحیه امکان دارد از روش های جراحی گوناگونی استفاده شود. سوزن تزریق چند بار به پوست وارد و از آن خارج می شود و هر بار مقدار کمی چربی تزریق می‌شود. در هربار تزریق خطی از چربی در لایه‌های زیرین پوست قرار می‌گیرد تا شبکه‌ای از این خطوط در لایه  مورد نظر تشکیل شود.

این روش چندین بار تکرار می‌شود تا به نتیجه دلخواه و حجم مناسب برسید. گاهی اوقات پزشک برای رسیدن به کانتور مد نظر بعد از تزریق ناحیه تحت درمان را ماساژ می‌دهد. بعضی از پزشکان هم روش های  جایگذاری مختلفی دارند و ناحیه را ماساژ نمی‌دهند. این موارد بستگی به خود پزشک دارد. امکان دارد بعد از همه کار بر بخش هایی که تزریق چربی انجام شده پانسمانی قرار بگیرد.

مراحل تزریق چربی

تزریق چربی به صورت چه مزایایی دارد ؟

با اختراع روش درمانی تزریق چربی از طریق محققان بیشتر افرادی که چین و چروک پوست و افتادگی صورت داشتند و باعث آزار آن ها می شد با این روش می توانند این مشکلات را درمان کنند. این روش مزایای دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • یکی از مزایای تزریق چربی جذب سریع به ناحیه تزریق شده است.
 • این روش باعث بهتر شدن بافت پوست می شود.
 • تزریق چربی می تواند باعث درست کردن فرم صورت بد شکلی های آن شود.
 • بعد از جراحی ظاهری طبیعی و زیبا دارید.
 • این روش باعث جوان سازی منافذ پوستی و از بین رفتن زخم ها و چاله های در اثر جوش و آکنه می شود.
 • با این روش بدن نیاز به ماده خارجی دیگری ندارد.
 • با این روش نیاز به تکرار درمان با تزریق چربی صورت نیست.
 • مزایایی این روش تزریق چربی به همه نقاط بدن است.
 • این روش در یک جلسه انجام می شود.
 • این روش 3 تا 5 سال ماندگاری دارد.

تزریق چربی به خاطر این که طبیعی است و از بدن خارج می شود مزایایی زیادی دارد. توجه داشته باشید که برای تزریق چربی نمی توان از چربی بقیه افراد استفاده کرد زیرا که چربی بدن شما بافت پوست را به درستی می شناسد و جذب آن می شود اما چربی بقیه افراد سنخیتی با نوع جنس پوست و سلول های پوستی شما ندارد.

معایب تزریق چربی به صورت :

تزریق چربی بی عیب است و مانند روش های دگر دارای مزایا و معایبی است. اگر برای انجام این روش به یک پزشک متخصص و کاربلد مراجعه کنید می توانید از عوارض آن کم کنید و نتیجه مناسبی به دست آورید. در ادامه با معایب تزریق چربی به صورت آشنا می شوید :

 • با این روش امکان دارد به بافت اصلی بدن صدمه وارد شود.
 • این روش دوران نقاهت طولانی دارد و نیاز به استراحت زیادی دارد.
 • در بعضی از مواقع امکان تکرار عمل تزریق با تشخیص پزشک است.
 • امکان دارد بعد از جراحی واکنش های آلرژیک داشته باشید.
 • هماتوم و سروما یکی از عوارض این جراحی است.
 • یکی از عوارض تزریق چربی به صورت وجود آمدن عفونت های پوستی است.
 • امکان دارد در بعضی از افراد جای زخم باقی بماند.

تزریق چربی به صورت مانند بقیه روش های جراحی دارای مزایا و معایبی است که باید آن ها را بشناسید. با انتخاب یک پزشک با تجربه و متخصص می توانید این عوارض را کاهش دهید. به کلینیک هایی که ارزان هستند اعتماد نکنید زیرا امکان دارد تجهیزاتی استفاده کنند که استاندارد نباشد و سلامت شما را به خطر بیندازد.

آیا تزریق چربی درد دارد ؟

خیر زیرا ناحیه تحت درمان از طریق مواد بی حسی قبل از جراحی بی حسی می شود. مقدار در تزریق چربی بستگی به آستانه تحمل شما و نوع جراحی شما دارد. امکان دارد شما از تزریق سرنگ درد زیادی احساس کنید و یا امکان دارد دردی برای شما نداشته باشد.

ماندگاری تزریق چربی به صورت

ماندگاری تزریق چربی به دو عامل بستگی دارد. اولین عاملی که نقش تعیین کننده‌ای در تزریق چربی دارد، مهارت پزشک در انجام عمل است. اگر پزشک به خوبی مقدار مورد نیاز پوست را برای تزریق چربی بداند و این که روش تزریق سوزن را به درستی انجام دهد، مطمئن باشید که میزان ماندگاری این چربی‌ها بسیار بالا است.
دومین عامل تاثیر گذار در ماندگاری خود افراد هستند. اگر افراد به همه توصیه‌های پزشک گوش دهند و مراقبت‌های لازم را به درستی انجام دهند میزان ماندگاری تاثیر چربی را بیشتر می کند. برای حفظ سلامت و ماندگاری نتیجه عمل نباید ارتباط خود را با پزشک قطع کنید. هر چند ماه یکبار نزد پزشک بروید و شرایط خود را به او اطلاع دهید. پزشک بعد از بررسی و معاینه برای شما تصمیم جدی می گیرد.

تزریق چربی به صورت بهتر است یا ژل ؟

هر کدام از این روش ها مزایای خود را دارند که به نوع جنس پوست و عوامل موثر دیگر بستگی دارد. تزریق چربی به خاطر این که از چربی خود افراد گرفته می شود طبیعی است و پزشک هر چقدر که بخواهد می تواند از ناحیه بدن بردارد طوری که این حجم زیاد را با ژل می توان جبران کرد. امکان جا به جایی در ژل وجود دارد و امکان دارد سطح پوست را ناهموار کند. چربی هایی که از خود بدن خارج می شود طبیعی است و به سرعت خود را در بافت بدن پیوند می دهد و امکان جا به جایی وجود ندارد.

تزریق ژل مزایایی نسبت به تزریق چربی دارد که مهم ترین آن نیاز نداشتن به استخراج چربی از بدن و قابل برداشت بودن آن است. اثر بخشی ژل ها سریع است و بعد از جراحی تورمی در صورت به وجود نمی آید. ژل ها نتیجه موقتی دارند و اگر افراد پشیمان شوند می توانند با تزریق آنزیم و بدون عوارض آن را از بین ببرند. بعد از تزریق ژل به بدن افراد به سرعت مراحل بهتر شدن طی می شود و در چند روز می توانند فعالیت های خود را انجام دهند.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی

قبل از تزریق چربی برای این که متوجه شوید کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستید باید با پزشک مشورت کنید. یکی از مهم ترین کارها برای انجام جراحی های زیبایی این است که افراد باید از نظر روحی و روانی الم باشند و انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند که بتوانند از این روش استفاده کنند. افرادی که می خواهند تزریق چربی انجام دهند باید چربی کافی در بافت بدنشان برای برداشت داشته باشند. قبل از تزریق باید به ثبات وزنی رسید باشید و بعد اقدام به تزریق کنید.

تزریق چربی برای افرا جوانی که دچار نقص و کمبود در بعضی از نقاط صورت هستند مناسب است. چین و چروک های زیاد و افتادگی در چانه باعث پتوز یا افتادگی می شود. تزریق چربی در ناحیه آتروفیک و در دو سوم بالایی صورت یک روش طبیعی برای ترمیم و زیبایی است. از این روش می توان برای افرادی استفاده کرد که چربی بخش های متفاوت بدن آن ها به خاطر ضربه، سوختگی و یا بیماری هایی مانند اسکلرودنا، لیپودیستروفی،  ایدیوپاتیک و آتروفی از بین رفته است.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی

کلام آخر

قبل از انجام تزریق جربی به صورت درباره ماندگاری تزریق چربی به صورت، آگاهی لازم را کسب کنید و بعد اقدام به تزریق کنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای تزریق انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله ماندگاری تزریق چربی به صورت همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *