کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی صورت چگونه چیست و چگونه انجام می شود ؟همان طور که می دانید با گذشت زمان و افزایش سن تغییرات واضحی بر روی پوست صورت و بدن افراد به وجود می آید ، خشکی پوست ، چروک شدن پوست و شکننده شدن پوست ، بروز سلولیت و دیگر موارد از جمله تغییراتی می باشند که ظاهر افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد ، برخی از افراد با ظهور اولین نشانه ها در پوست خو به سراغ درمان این مشکلات می روند و برای از بین بردن آن ها تلاش بسیاری می کنند .

کربوکسی تراپی صورت و یا همان درمان با استفاده از گاز های کربن دی اکسید از جمله روش های فراگیر و پرطرفدار جوانسازی در دنیا می باشد ، در بسیاری از نقاط جهان انجام کربوکسی تراپی به عنوان یکی از اصلی ترین درمان های جوان سازی پوست شناخته می شود که این درمان برای افراد بسیار ملایم و ایمن می باشد که از نظر بالینی نیز برای جوان سازی و بازیابی و ترمیم دوباره و درمان پوست های شل به دلیل بارداری و یا پیری ، چربی و علائم کشیدگی پوست اثبات شده است .

برخی از متخصصین زیبایی از روش کربوکسی تراپی برای درمان آرتروز حاد ، اختلالات نعوظ ، سندروم رینود و آلوپسی به دلیل گردش خون ضعیف مورد استفاده آن ها قرار می گیرد ، در ادامه قصد داریم شما را با کربوکسی تراپی صورت آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

کربوکسی تراپی صورت چیست ؟

کربوکسی تراپی چیست ؟ یکی از جدید ترین روش های درمانی کربوکسی تراپی صورت می باشد که برای اولین بار در دهه 90 فرانسه این روش معرفی شده است ، اثر بخشی این روش زیبایی و درمانی به گونه ای قابل توجه می باشد که در حال حاضر در تمامی کشور های جهان توسط بهترین پزشکان جراح پوست مورد استفاده قرار می گیرد .

در این روش زیبایی و درمانی برای جوانسازی پوست صورت کربن دی اکسید را به صورت کاملا مستقیم به زیر پوست فرد تزریق می کنند که این عمل در هر نقطه از بدن از جمله گردن ، صورت ، باسن ، بازو ها و پاها کاملا قابل انجام می باشد ، گاز های کربن دی کسید حتی می توانند در برخی از نقاط ظریف صورت مانند اطراف چشم ها نیز تزریق شوند ، از این روش درمانی برای کاهش سلولیت و چربی ، جای آکنه ، افتادگی پوست صورت ، خطوط چین و چروک و حتی گودی زیر چشم نیز مورد استفاده قرار می گیرد . اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا این روش درمانی یک روش غیر روش غیر تهاجمی برای افراد در نظر گرفته می شود ؟

باید بگوییم که بدن تمامی افراد به طور کاملا طبیعی کربن دی اکسید را تولید می کند ، پس به هیچ وجه فرقی نمی کند که چند دوز از این ماده به بدن فرد مراجعه کننده تزریق شود ، همچنین می توان از این موضوع مطمئن بود که بدن واکنش بدی را به این ماده خارجی نشان نمی دهد و به خوبی این ماده را می پذیرد ، بنابراین درمان از این روش برای طیف گسترده ای از افراد با یک نتیجه موثر و کمترین عوارض جانبی امکان پذیر می باشد .

کربوکسی تراپی صورت چیست ؟

چگونگی عملکرد کربوکسی تراپی

همان طور که در بالای مقاله گفته شد در این روش درمانی و زیبایی با توجه به ناحیه تحت درمان ، مقداری کربن دی اکسید را به بدن افراد تزریق می کنند ، همچنین اگر این ماده به صورت کاملا طبیعی توسط سلول های بدن فرد تولید می شود ، اما زمانی که مقدار تولید آن بیش از حد باشد بدن را مجبور به پاسخ می کند ، زمانی که این ماده وارد بدن فرد می شود سیستم گردش خون در نواحی تحت درمان تحریک می شود ، بدن این چنین شرایط جدید را به منزله کمبود اکسیژن برای خود در نظر می گیرد و سعی می کند که با استفاده از رگ های خونی شرایط را به درستی کنترل کند ، همچنین این پاسخ موجب می شود که هم اکسیژن کافی به نواحی ارسال شده و هم میزان تولید اکسیژن نیز بیشتر شود ، همچنین بسیاری از شماها می دانید که کلاژن یک ماده اساسی و لازم برای صاف کردن و سفت شدن پوست می باشد .

با توجه به این موضوع که این درمان برای چه قسمتی از بدن فرد مورد استفاده قرار می گیرد ، میزان کربن دی اکسید تزریق شده کاملا متفاوت می باشد ، برای مثال برای درمان سلولیت و همچنین کاهش سوبات چربی به حجم بیشری از دی اکسید کربن نیاز دارید که این ماده سلول های چربی و بافت های همبند عامل سلولیت حمله خواهید کرد و آن ها را از هم می شکند .

جوان سازی پوست با استفاده از واکنش طبیعی بدن !

زمانی که در حالت طبیعی در یک بافت میزان کربن دی اکسید بیش از حد معمول خود شود ، یعنی میزان ورود اکسیژن در آن کم می باشد و نیز خونرسانی به آن بافت نیز بسیار کاهش پیدا می کند ، به دلیل این که کربن دی اکسید به کمک خون از بافت های بدن به ریه انتقال پیدا می کند تا به طور کامل دفع شوند ، همچنین بدن برای جبران این دو مشکل احتمالی خونرسانی به بافت مورد نظر را بسیار افزایش می دهد ، پس باید بدانید که کربوکسی تراپی صورت فرآیند های طبیعی بدن را کاملا تحریک می کند تا به نتیجه دلخواه خود برسند .

همچنین بعد از تزریق کربن دی اکسید به زیر پوست فرد مراجعه کننده حدود 70 درصد از این گاز ها با آب موجود در بافت و خون کاملا واکنش نشان می دهند و تبدیل به یک ماده اسیدی به نام بیکربنات در بدن می شود ، این ماده موجب اسیدی شدن بافت و خون موضعی می شود و بدن نیز برای جبران این مشکل خون رسانی به بافت را بسیار افزایش می دهد ، نکته مهم و بسیار جالبت در این مورد این است که هر چه محیط بافت اسیدی تر شود اکسیژن بیشتری را به آن وارد می کند .

افزایش خون رسانی موجب جوان سازی پوست می‌ شود !

به طور کلی بدن برای افزایش خونرسانی بافتی خود چند راهکار را دارد که یکی از آن ها گشاد شدن عروق کوچک بافتی می باشد ، عروق بلافاصله بعد از این که در معرض درصد بسیار بالای کربن دی اکسید قرار می گیرد گشاد شده و خونرسانی بافتی را بسیار افزایش می دهد ، در مرحله بعدی بدن فرد شروع به ترشح فاکتور های رشد مختلف می کند تا در آن محل عروق جدیدی شروع به شکل گرفتن کند و شبکه خون رسانی گسترده تر شود ، همچنین این فاکتور های رشد سه تاثیر مهم را بر روی بافت ها می گذارند :

 • خون رسانی را افزایش می‌ دهند.
 • بافت را تشویق به سوزاندن چربی‌ ها می‌ کنند.
 • فرآیند های ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی را تحریک می‌ کنند.

موارد استفاده از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی و یا همان جوان سازی پوست صورت در نواحی مختلفی مانند پلک ها ، صورت ، گردن ، بازو ها ، شکم ، پاها و باسن صورت می گیرد ، کربن دی اکسید را حتی می توان به نقاط ظریف و حساس پوست زیر پشم نیز منتقل کرد ، همچنین این روش زیبایی را می توان برای کار های گفته شده در ادامه مقاله نیز استفاده کرد .

 • از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری‌ هایی مانند اختلال نعوظ، آرتروز حاد، سندروم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده می شود .
 • از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های صورت و بدن
 • کربوکسی تراپی زیر چشم و صورت یک جایگزینی مناسب برای روش‌ های تهاجمی و پر خطر مانند لیپوساکشن برای کاهش چربی و سلولیت می باشد .
 • درمان سلولیت
 • همچنین کربوکسی تراپی پوست موجب افزایش جریان خون در پلک و کاهش حلقه‌ ها و تیرگی ها در زیر چشم افراد می شود .
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست

موارد استفاده از کربوکسی تراپی

کاربرد های کربوکسی تراپی

از این روش زیبایی و درمانی در پزشکی استفاده های بسیاری را دارد که کاربرد این روش شامل موارد زیر می شود :

 • از بین بردن اثرات پیری پوست و جوان سازی پوست در افراد
 • از بین بردن تیرگی و چروک های دور چشم با استفاده از روش کربوکسی تراپی
 • درمان انعطاف پذیری و همچنین درمان شل شدگی و افتادگی پوست به روش کربوکسی تراپی
 • درمان استرپ مارک و یا همان ترک های پوسی به دلیل چاقی و یا حاملگی
 • کمتری شدن سلولیت و چربی های موضعی در بدن
 • جوان سازی بخش های مختلفی از بدن کانند دکلته ، پشت دست و یا گردن .
 • برطرف کردن کلی چین و چروک های صورت
 • درمان نتیجه انجام لیپوساکشن
 • برطرف نمودن جای زخم و همچنین آکنه

از این روش زیبایی و درمانی می توان در بخش های گوناگون بدن مانند پلک ها ، دست ها ، گردن ، باسن ، شکم و پاها مورد استفاده قرار می گیرد .

چه زمانی نمی‌ توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

اگر هر کدام از موارد زیرا در مورد شما صدق می کند فرد مناسبی برای کربوکسی تراپی نمی باشید :

 • افرادی که به بیماری‌ های قلبی عروق کنترل نشده و یا حاد مبتلا هستند (مانند فشار خون کنترل نشده)
 • برخی از افرادی که به بیماری‌ های تنفسی حاد مبتلا هستند افراد مناسبی برای انجام کربوکسی تراپی نمی باشند .
 • برخی از افرادی که مشکلات انعقاد خون (مثل هموفیلی)
 • همچنین مبتلا به بیماری آمبولی ریه که اخیراً رخ داده باشد برای این افراد انجام کربوکسی تراپی مناسب نمی باشد .
 • بیماری‌ های بافت پیوندی
 • عفونت پوستی
 • دیابت کنترل نشده
 • بارداری یا شیردهی

فرآیند کربوکسی تراپی

به طور کلی فرآیند دقیق این روش کاملا به استفاده و محل تحت درمان فرد بیمار بستگی دارد ، ولی به طور کلی کربوکسی تراپی برای افراد تقریبا یکسان نمی باشد ،در این روش زیبایی و درمانی از یک کپسول گاز کربن دی اکسید استفاده می شود که با یک لوله پلاستیکی به یک دستگاه تنظیم کننده جریان گاز  وصل می باشد ، پزشک متخصص زیبایی شما با استفاده از این دستگاه با دقت بسیاری میزان ورود گاز را به بدن بسیار کنترل می کند .

چه زمانی نمی‌ توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

کربن دی اکسید از کپسول به دستگاه های تنظیم کننده و بعد از آن به یک لوله استریل شده وارد می شود که در انتهای آن فیلتری تعبیه شده می باشد ، این فیلتر ها تمامی نا خالصی های باقی مانده را به خود جذب می کند که وارد بدن نمی شود ، گاز از فیلتر ها عبور کرده و وارد یک سوزن بسیار ریز می شود ، پزشک متخصص با استفاده از این سوزن ها گاز دی اکسید کربن را به زیر پوست فرد می فرستد .

کربوکسی تراپی دردناک است یا خیر ؟

به طور کلی برای هر فردی قبل از انجام این روش زیبایی و درمانی از کرم های مخصوص بی حس کننده مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین در طی درمان متوجه درجه ای از خارش ، فشار ، سوزن سوزن و یا گرما شوید که هیچ کدام از آن ها درد زیادی را برای افراد به وجود نمی آورد و کاملا قابل تحمل می باشند ، سوزن هایی که برای تزریق دی اکسید کربن برای صورت شما استفاده می شود بسیار نازک نی باشند ، همچنین در صورتی که پزشک متخصص زیبایی مهارت و تخصص لازم را برای انجام این عمل زیبایی نداشته باشد به خوبی می داند که باید در جه نواحی از بدن سوزن را وارد کند تا هم درد را به حداقل خود برساند و همچنین میزان اثر بخشی درمان را بیشتر کند ،  به همین خاطر است که برای انجام هر عمل زیبایی، هرچند کوچک، باید به بهترین مراکز با بهترین متخصص ها مراجعه کنید.

کاربردهای کربوکسی تراپی چیست ؟

از میان کاربردهای کربوکسی تراپی می توان به مواردی همچون رفع چین و چروک ناحیه پوستی، رفع استریای شکم، رفع تیرگی ناحیه ژنیتال و کشاله ران و زیر بغل، از بین بردن سلولیت و چربی های اضافه، رفع چروکها و تیرگی زیر چشم و… اشاره کرد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که تعداد جلسات لازم برای انجام کربوکسی تراپی در هر کدام از این موارد، متفاوت خواهد بود. در ادامه به طور مفصل تری به روش های استفاده از کربوکسی تراپی خواهیم پرداخت.

رفع چین و چروک در صورت ، روز چشم،پشت دست ها :

از آنجایی که در کربوکسی تراپی، جریان خون افزایش پیدا کرده و قابلیت ارتجاعی پوست نیز بیشتر می شود، می توان انتظار داشت که از این روش نتیجه بسیار خوبی در درمان و رفع چین و چروک ها حاصل شود. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد برای درمان چروک های پیشانی، زیر چشم و… به سراغ کربوکسی تراپی می روند. ناگفته نماند که از این روش می توان برای درمان سیاهی های زیر چشم نیز استفاده کرد.

روشن کردن واژن :

یکی از کاربردهای مهم کربوکسی تراپی به رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی بانوان مربوط می شود. در این روش که در ۸-۶ جلسه انجام می شود، پوست ناحیه تناسلی و واژن به مراتب روشن تر از قبل می شود. اگر همزمان با کربوکسی تراپی از پمادهای موضعی و هم چنین لیزر نیز استفاده شود، تاثیر به مراتب بیشتری را شاهد خواهیم بود. این روش عوارض خاصی ندارد و معمولا تنها مشکل آن وجود سوزش های جزئی در زمان تزریق است.

رفع استریا یا ترک های پوست شکم :

یکی دیگر از کاربردهای کربوکسی تراپی کمک به رفع استریا و یا همان ترک های پوستی شکم است. اگر ترک های پوستی تازه هستند و هنوز رنگ قرمز خود را حفظ کرده اند احتمالا استفاده از کربوکسی تراپی، نتیجه بخش تر و البته سریع تر خواهد بود. معمولا توصیه می شود که برای درمان و رفع استریای شکم به صورت هفتگی و طی ۱۲-۸ جلسه کربوکسی تراپی مراجعه شود تا در نهایت شاهد از بین رفتن استریای شکم باشیم.

کاهش سلولیت و تجمع چربی های موضعی :

همان طور که پیش از این نیز گفته شد یکی دیگر از فواید کربوکسی تراپی، کاهش سلولیت و تجمعات چربی موضعی است. در این مورد تزریق گاز co2، معمولا برای توزیع یکنواخت گاز در بافت های بدن به طور همزمان از ماساژ نیز استفاده می شود. این موضوع می تواند به مرور زمان به کاهش و درمان سلولیت های پوستی منجر شود.

کاهش چربی در بافت ها :

در رابطه با کاهش چربی با کربوکسی تراپی نیز می توان به تشابه آن با فرآیند کاهش سلولیت اشاره کرد. در این فرآیند، برخورد این گازها با سلول های چربی موجب تحریک واکنش متابولیکی مکانسیم سوخت چربی و در نتیجه کاهش چربی خواهد شد.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله کربوکسی تراپی صورت همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)