کربوکسی تراپی چیست ؟

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کربوکسی تراپی چیست ؟ آشنا کنیم. کربوکسی تراپی یکی از روش های پرطرفدار برای جوان سازی پوست است که با استفاده از گاز کربن دی اکسید انجام می شود. کربوکسی تراپی می تواند برای بهتر شدن انعطاف پذیری و افزایش خون رسانی و چین و چروک های صورت انجام می شود. برای بیشتر آشنا شدن با کربوکسی تراپی با ما همراه باشید.

کربوکسی تراپی چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که کربوکسی تراپی چیست ؟ یکی از جدیدترین روش های درمانی کربوکسی تراپی است که برای بار اول در دهه 90 در فرانسه صورت گرفته است. اثر بخشی این روش به صورتی است که در سراسر جهان توسط بهترین دکتران مورد  استفاده قرار گرفته است. برای جوان سازی پوست در این روش کربن دی اکسید به صورت مستقیم به زری پوست تزریق می شود.  این عمل در هر نقطه از بدن مثل گردن، صورت، باسن، بازو انجام می شود. گاز دی اکسید کربن می تواند در مناطق ظریف یا پوست نازک مثل اطراف چشم تزریق شود. در این درمان برای کاهش چربی و سلولیت، جای آکنه، چین و چروک، افتادگی پوست و گودی زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد. به نظر شما چرا این روش غیر تهاجمی است ؟

بدن افراد به طور طبیعی دی اکسید کربن تولید می کند و تفاوتی ندارد که چند روز از این ماده به بدن تزریق شود. باید مطمئن شوید که بدن شما نسبت به این ماده واکنشی نشان ندهد و آن را قبول کند. درمان از این روش برای بیشتر افراد نتیجه مطلوبی دارد و عوارض کمی دارد.

کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند ؟

کمی کربن دی اکسید به ناحیه تحت درمان تزریق می شود. این ماده به صورت طبیعی توسط سلول های بدن تولید می شود اما هنگامی که مقدار آن بیشتر باشد بدن را مجبور به پاسخ می کند. هنگامی که این ماده وارد بدن می شود سیستم گردش خون در نواحی تحت درمان تحریک می شود. بدن این شرایط جدید را به منظور کمبود اکسیژن در نظر می گیرد و سعی می کند با استفاده از رگ های خونی شرایط را کنترل کند.

این اتفاق موجب می شود هم اکسیژن کافی به این ناحیه فرستاده شود و هم میزان تولید کلاژن بیشتر شود. کلاژن یک ماده اساسی و لازم برای صاف کردن و سفت شدن پوست است. میزان کربن دی اکسید تزریق شده به این که این درمان برای چه قسمتی از بدن استفاده می شود متفاوت خواهد بود. برای مثال کاهش رسوبات چربی، درمان سلولیت به حجم زیادی  از دی اکسید کربن نیاز دارد. این ماده به سلول های چربی و بافت های همبند عامل سلولیت حمله می کند و آن ها را می شکند.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود ؟

درمان کربوکسی تراپی بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و بسیار سریع است. پزشک از طریق یک مخزن شامل کربن دی اکسید لوله استریل شده و سوزن بسیار نازک گاز را وارد زیر پوست می کند. در حین این روش کمی احساس سوزش و درد می کنید که طبیعی است و با استفاده از کرم بی حسی از بین می رود.به دلیل گسترش گاز زیر پوست موقع انجام تزریق کمی فشار احساس می کنید. بعد از درمان،کمی کبودی در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود.احتمال دارد تا 24 بعد از درمان کمی سوزش و درد را تجربه کنید.

چه افرادی برای کربوکسی تراپی کاندیدای مناسبی هستند ؟

این عمل تهاجمی نیست و عوارض زیادی ندارد و همه افراد می توانند ان را انجام دهند. اما افرادی هستند که نمی توانند از این روش استفاده کنند که این افراد عبارتند: افرادی که دوره شیمی درمانی را پشت سر می گذارند، زنانی که باردار یا شیرده هستند؛ افرادی که مشکل کلیوی دارند و یا دیالیز می کنند، افرادی که مشکلات مغزی یا صرع دارند، افرادی که زخم فعال در ناحیه تحت درمان دارند.

تاریخچه کربوکسی تراپی

در علم پزشکی کربوکسی تراپی یا کربن دی اکسید تراپی روش جدیدی به حساب نمی آید. این روش در دهه‌ی 1930 در کشور فرانسه به وجود آمد. فرانسوی‌ها متوجه شده بودند که حمام کردن یا شنا در آبی که درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن دارد باعث بهتر شدن زخم‌ها و آسیب‌های پوستی می‌شود.

در دهه‌ی 1950 میلادی جراحان قلب برای درمان بیماری‌های عروقی که ناشی از مشکلات خون رسانی به بافت‌ها یا تجمع چربی در عروق بود از کربوکسی تراپی استفاده می کردند. در سال 1995 کربوکسی تراپی جای خود را در بین روش‌های زیبایی و جوان سازی پوست باز کرد و به زودی به یکی از روش‌های پرطرفدار در این زمینه تبدیل شد. در گذشته کاربردهای این روش شامل از بین بردن چربی‌های موضعی و جوان سازی پوست بود. به مرور زمان از کربوکسی تراپی برای بهتر شدن انعطاف پذیری یا الاستیسیته و بهتر شدن خون رسانی به بافت های پوستی و از بین بردن چین و چروک و افزایش کلاژن سازی استفاده می شود.

کربوکسی تراپی چگونه کار می کند ؟

کربوکسی تراپی نوعی مزوتراپی است که گاز کربن دی اکسید به لایه‌های زیرین پوست تزریق می‌شود. کربن دی اکسید وارد بافت‌ها شده و به صورت موضعی در ناحیه تحت درمان انتشار می‌یابد. بدن در واکنش با افزایش میزان دی اکسید کربن شروع به فعال‌سازی مکانیسم‌های جبرانی می‌کند. گاز دی اکسید کربن در تولید انرژی توسط سلول‌های بدن ما تولید می‌شود. سلول‌ها با استفاده از گاز اکسیژن و مواد غذایی در تنفس سلولی، انرژی و دی اکسید کربن تولید می‌کنند. به همین دلیل بدن ما مداوم به اکسیژن نیاز دارد و دی اکسید کربن تولیدی را با بازدم دفع می‌کند.

برای درمان چه ناحیه هایی از بدن می توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد ؟

این روش تهاجمی نیست و با یک روش طبیعی مشکلات پوستی را برطرف می کند. برای بخش هایی از بدن می توان از این روش استفاده کرد.

کربوکسی تراپی زیر چشم :

یکی از شایع ترین کاربردهای کربوکسی تراپی به حداقل رساندن گودی و تیرگی زیر چشم است. دکتر آجایا کاشیاپ جراح پلاستیک در دهلی نو است که در یک پرسش و پاسخ گفته است عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک تحتانی موجب می شود که پوست آبی رنگ دیده می شود. او گفت با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن به ناحیه  آسیب دیده جریان خون زیاد می شود و شبکه های مویرگی بهتر می شود.

کربوکسی تراپی برای جاش جوش :

کربوکسی تراپی با هدف سریع تر خوب شدن درباره جای زخم، افتادگی پوست، جای جوش انجام می شود. یک دکتری در نیویورک می گوید این درمان روند بهتر شدن را از اول شروع می کند و گردش خون را در ناحیه تحت درمان بیشتر از قبل افزایش می دهد. بعضی از پزشکان می گویند ترکیب کربوکسی تراپی با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت و میکرونیدلینگ می تواند نتیجه را بهتر می کند.

کربوکسی تراپی شکم و پهلو : 

جراحی لیپوساکشن برای کاهش چربی ها استفاده می شود که کربوکسی تراپی یکی از این جایگزین ها است. نکته ای که در این درمان اهمیت دارد بر اساس بررسی های انجام شده است و نتیجه درمان برای لاغری دائمی نیست. کربوکسی تراپی برای شکستن سلول های چربی استفاده می شود.

کربوکسی تراپی شکم و پهلو : 

کربوکسی تراپی ترک پوستی : 

یکی از کم هزینه ترین روش ها برای درمان ترک پوستی بعد از زایمان کربوکسی تراپی است. این عمل موجب به وجود آمدن مویرگ های جدیدی در نواحی تحت درمان می شود. این عمل موجب می شود افزایش گردن و مقدار مواد مغذی و اکسیژن می شود. این اتفاق موجب کلاژن سازی و ترمیم پوست در ناحیه ترک حاملگی می شود. کربوکسی تراپی کاربرد هایی دارد که عبارتند از : کربوکسی تراپی مو؛ کربوکسی تراپی واژن؛ کربوکسی تراپی زیر بغل؛ کربوکسی تراپی غبغب؛ کربوکسی تراپی ران.

آیا کربوکسی تراپی درد دارد ؟

از کرم مخصوص بی حسی قبل از انجام کربوکسی تراپی استفاده می شود. امکان دارد در حین درمان متوجه درجه ای از فشار، خارش و سوزن و سوزن شدن دچار شوید که درد زیادی ندارد و قابل تحمل است. سوزنی که برای تزریق دی اکسید کربن به کار می رود بسیار نازک است. اگر پزشک مهارت زیادی داشته باشد می داند که باید در چه ناحیه ای از بدن سوزن را وارد کند تا درد را کمتر کند. برای اینکه بخواهید درد و عوارض کمتری را تجربه کنید باید پزشک با تجربه ای را انتخاب کنید.

ماندگاری کربوکسی تراپی چقدر است ؟

نتیجه این روش موقتی است. به همین خاطر برای اینکه نتیجه بهتری داشته باشید در جلسات درمانی شرکت کنید. 10 جلسه شرکت در این جلسات کافی است.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشید باید در جلسات به صورت منظم شرکت کنید؛ برای نتیجه بهتر از این درمان که بستگی به ناحیه درمان و بدن فرد دارد باید چند جلسه شرکت کنید؛ برای درمان مشکلات پوستی مثل گودی و تیرگی زیر چشم، چین و چروک، افتادگی پوست، سلولیت از کربوکسی تراپی استفاده می کنند؛ کربوکسی تراپی به صورت طبیعی در بدن تولید می شود اما این دمان غیر تهاجمی است زیرا بدن به طور طبیعی برای تولید اکسیژن بیشتر اقدام می کند و در مقایسه با روش های دیگر مثل تزریق ژل و تزریق بوتاکس خطری برای افراد ندارد. زیرا اکثر افراد به دلیل حساسیتی که دارند بعد از انجام عمل با عوارض متفاوتی رو به رو می شوند. با این روش درمان زودتر انجام می شود و جایی از آن در سطح پوست دیده نمی شود.

در چه زمانی نمی شود از کربوکسی تراپی استفاده کرد ؟

در مواقعی که دیابت کنترل نشده؛ بارداری یا شیردهی؛ بیماری‌های بافت پیوندی؛ آمبولی ریه که اخیراً رخ داده باشد؛ بیماری‌های تنفسی حاد؛ بیماری‌های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد؛ مشکلات انعقاد خون؛ عفونت پوستی دارید نمی توانید از این رو استفاده کنید.

اقدامات قبل از کربوکسی تراپی : 

برای اینکه نتیجه بهتری از این روش بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه به این مراقبت ها می پردازیم :

  • انجام استحمام و تمیز کردن پوست
  •  انتخاب یک پزشک خوب
  • دیدن نمونه کارهای قبلی
  • دریافت به مراقبت های قبل و بعد کربوکسی تراپی
  • استفاده از بی حس کننده

برای آشنا شدن با هزینه کربوکسی تراپی در کرج به سایت مربوطه مراجعه کنید.

اقدامات بعد از کربوکسی تراپی

  • از انجام ورزش های حرفه‌ای خودداری کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
  • از شست و شو و یا حمام پوست برای 24 ساعت دوری کنید.
  • از کمپرس سرد برای کاهش التهاب استفاده کنید.
  • سعی کنید داروهایی که دکتر تجویز می کند را مصرف کنید.

کربوکسی تراپی دور چشم چیست ؟

کبودی و تیرگی چشم امکان دارد به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. مهم‌ترین دلیل کبودی دور چشم به علت عدم رسیدن اکسیژن به شبکه مویرگی پلک پایین چشم می باشد. . کروبوکسی تراپی می تواند برای بهتر شدن شبکه مویرگی چشم کمک کند. با تزریق گاز دی اکسید کربن به بخش های تیره شد پلک پایینی چشم جریان خود در این بخش بیشتر می شود.  این اتفاق موجب تقویت شبکه مویرگی چشم می‌شود. گردش خون برای مدت زیاد در این پلک پایینی بیشتر شده که در آخر تیرگی زیر چشم از بین می‌رود. به غیر از این برای این کربوکسی تراپی موجب افزایش کلاژن پوست در این ناحیه شده و رنگ چشم را بهتر می کند. تاثیر کربوکسی تراپی روی درمان تیرگی چشم دائمی نیست. زمان ماندگاری کربوکسی تراپی در چشم  6 ماه است.

کربوکسی تراپی برای لاغری : 

کربوکسی تراپی یکی از راه های مناسب برای لاغری است. این روش یکی از بهترین روش های لاغری در کشور های اروپایی است. یکی از دلایل اصلی آن قدرت این در روش در برابر چربی های مقاوم بدن است. بعد از تزریق گاز دی اکسید کربن به ذخیره چربی در بدن این گاز تبدیل به اسید کربنیک می شود. اسید کربنیک این قدرت را دارد که سلول های چربی را آزاد یا در خود حل می کند. این روش بسیار ساده است. پزشک دی اکسید کربن را بعد از بررسی بدن به نواحی مورد نظر با یک سوزن به زری پوست تزریق می کند. این روش در هر جلسه 15 دقیقه زمان می برد و شما نیاز به بی حسی یا بیهوشی ندارید و در این روش دوره نقاهتی وجود ندارد. بعد از انجام این روش می توانید به فعالیت های خود ادامه دهید.

کربوکسی تراپی برای لاغری : 

کلام آخر

قبل از انجام کربوکسی تراپی از افرادی که از این روش استفاده کردند مشورت بگیرد و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله کربوکسی تراپی چیست ؟ همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مقاله کربوکسی تراپی چیست ؟ در میان بگذارید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان (کلیک کنید)