جراحی پلک

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی پلک آشنا کنیم. جراحی بلفاروپلاستی عمل جراحی برای زیبایی ظاهر پلک و چشم است که امروزه در بین مردم بسیار رواج دارد و طرفداران زیادی پیدا کرده است. این جراحی روی هر دو پلک پایین و بالا صورت می گیرد و برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده می شود. برای آشنا شدن با جراحی پلک با ما همراه باشید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست ؟

افتادگی و پوست اضافه پلک دلیلی است که افراد دست به انجام جراحی می زنند. این جراحی پوست ناحیه اطراف چشم را سفت و لیفت می کند و باعث جذابیت و جوان تر شدن ظاهر افراد می شود.  بلفاروپلاستی برای از بین بردن موانع بینایی استفاده می شود. پوست اضافی و عضلات و بافت چربی از ناحیه پلک بالایی و پایینی در جراحی برداشته می شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا که به آن لیفت پلک یا بالا بردن پلک هم می گویند نباید با جراحی رفع افتادگی پلک اشتباه گرفته شود. در جراحی عضلات و تاندون های پلک بالا مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند سفت می شوند تا مشکل از بین برود. بلفاروپلاستی باعث از بین رفتن افتادگی پلک می شود که پوست اضافی باعث سنگین شدن و افتادن پلک شده باشد. این دو جراحی با هم فرق دارند اما هر دو می توانند افتادگی پلک را برطرف کنند.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی زیبایی :

بلفاروپلاستی زیبایی یعنی اینکه نیازی به جراحی نیست و فقط برای زیبایی و جوان تر شدن از آن استفاده می کنند. ممکن است پلک پایینی و پلک بالایی در اثر افزایش سن و جمع شدن چربی متورم شود و پف کند و باعث افتادگی شود. همین اتفاق باعث افتادگی و تورم پلک می شود. پوست پلک به مرور شل می شود و عضلاتش ضعیف و بالشتک های چربی دچار تورم می شود. این موضوع می تواند باعث کاهش جذابیت و زیبایی در افراد می شود و باعث می شود صورت پیر تر و خسته به نظر برسد.

بلفاروپلاستی درمانی : 

بلفاروپلاستی درمانی از دسته های جراحی پلک هستند که باعث مشکلاتی در پلک یا ساختارهای آن انجام می شود. این جراحی های از نظر پزشکان مهم هستند. بلفاروپلاستی درمانی هنگامی انجام می شود که پوست اضافی پلک طوری آن را سنگین کند که دید افراد مختل شود. گاهی تورم پلک بالا یا پایین عینک زدن یا قرار دادن لنز های طبی را سخت تر کند که از جراحی برای برطرف کردن مشکل استفاده می شود. از کاربردهای جراحی پلک درمان التهاب پوستی ناشی از قرار گرفتن چین های پلک روی هم است. بعضی اوقات پوست اضافی پلک ها را طوری سنگین می کند که افراد مجبور می شوند برای بالا نگه داشتن پلک از عضلات پیشانی استفاده کنند که باعث خستگی عضلات پیشانی می شود که با جراحی درمان می شود.

جراحی پلک چه کاربردهایی دارد ؟

 • از بین بردن پف و تورم پلک
 • از بین بردن پف و تورم زیر چشم
 • درمان افتادگی ناشی از سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی افراد می شود.
 • درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که موجب چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحنای سطحی پلک را با مشکل مواجه کند.
 • برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی.
 • از بین بردن افتادگی پلک پایین که موجب بیشتر دیده شدن ناحیه سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.

هزینه جراحی پلک چقدر است ؟

هزینه بلفاروپلاستی به آزمایش های پزشکی مانند آزمایش خون، هزینه های دارو مراقبت بعد از عمل؛ هزینه اقامت بستگی دارد. بعد از جراحی به بستری شدن نیاز نیست و می تواند به فعالیت های خود ادامه دهید.

اقدامات قبل از جراحی پلک : 

قبل از عمل از بی حسی برای جراحی استفاده می شود که در بی حسی داروی بی حسی به ناحیه های اطراف چشم تزریق می شود. قبل از جراحی باید مراقبت هایی را انجام دهید تا عمل بهتری داشته باشد. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی پلک آشنا می شوید :

 • هیچ آرایشی قبل از جراحی روی صورت خود نداشته باشید و صورت خود را قبل از عمل بشویید.
 • در روز جراحی باید داروهای ضروری و مهم خود را مثل داروی فشار خون به همراه داشته باشید و مصرف کنید.
 • سعی کنید همراهی با خود داشته باشید تا از شما مراقبت کند.
 • از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود به مدت 1 تا 2 هفته قبل از عمل دوری کنید.

اقدامات بعد از جراحی بلفاروپلاستی

برای اینکه نتیجه بهتری از عمل خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی پلک می پردازیم :

 • سعی کنید از عینک آفتابی برای محافظت چشم در برابر نور استفاده کنید.
 • پلک خود را به آرامی تمیز کنید و از پزشک درباره این مسئله مشورت بگیرید.
 • بعد از جراحی سعی کنید طوری بخوابید که سر شما بالاتر از قفسه سینه شما قرار بگیرد.
 • برای بهتر شدن چشمتان از قطره های چشمی استفاده کنید.
 • برای کاهش درد و تورم از پارچه خنک استفاده کنید.

اقدامات بعد از جراحی بلفاروپلاستی

در روز جراحی پلک باید از چه کارهایی دوری کنید ؟ 

 • شنا نکنید.
 • سعی کنید از لنز تماسی استفاده نکنید.
 • چشمان خود را نمالید.
 • داروهایی که امکان دارد باعث رقیق شدن و افزایش خون شوند مصرف نکنید.
 • از فعالیت های سنگین اجتناب کنید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید.

برای آشنا شدن با هزینه بلفاروپلاستی در سال 1400 به سایت مربوطه مراجعه کنید.

چه افرادی بهترین کاندید جراحی پلک هستند ؟

جراحی پلک انتخاب درستی برای جوان سازی پوست اطراف چشمتان که اگر متورم شده است مناسب است. پف کردن چشم می تواند به دلیل آلرژی باشد به همین دلیل قبل از جراحی باید مطمئن شوید که افتادگی یا تورم شما به دلیل افزایش سن است. اگر همه شرایط برای انجام جراحی تکمیل باشد باید انتظارات درستی از این جراحی داشته باشید. برای مثال همه روش های زیبایی و جوان سازی می تواند برای بهتر شدن در زیبایی صورت و چشم تاثیر گذار باشد. بعد از همه درمان های جوان سازی پوست پیری خود را ادامه می دهد و امکان دارد در آینده نیاز باشد این درمان را انجام دهید یا برای ترمیم نتیجه از روش های جوان سازی دیگر استفاده کنید.

اگر مراقبت های بعد از عمل را انجام دهید و شرایط عمومی سلامت شما خوب باشد نتیجه جراحی تا 15 سال ماندگار است. باید دقت داشته باشید که بعضی از بیماری های خطرناک مانع جراحی می شود که این خطرات عبارتند از : اختلالات انعقادی، بیماری های ویروسی، مشکلات سیستم ایمنی، فشار خون کنترل نشده و دیابت. این بیماری ها می تواند مشکلاتی در جراحی شما به وجود بیاورد. افرادی که دخانیات مصرف می کنند نمی توانند افراد مناسبی برای این جراحی باشند زیرا مصرف دخانیات در بهبودی مشکل ایجاد می کند. سعی کنید چند هفته قبل از جراحی دخانیات مصرف نکنید.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی : 

عدم توانایی در کامل بستن چشم مهم ترین عوارض بعد از جراحی است. این عوارض طبیعی است و بعد از گذشت چند روز بین می رود. باید از قطره چشمی، بخور و پانسمان چشم استفاده کنید تا چشمتان خشک نشود. در ادامه با عوارض جراحی پلک آشنا می شوید :

 • دوبینی
 • عفونت پلک
 • اشکال در قرارگیری پلک
 • کوتاه شدن پلک
 • بی حسی پلک
 • عدم برداشت کامل پوست اضافه
 • تشکیل اسکار یا جای زخم واضح

انواع جراحی پلک

جراحی پلک پایین :

پلک پایین اولین نوع بلفاروپلاستی است. این عمل روی پلک پایین انجام می شود و برای اصلاح پف زیر چشم یا بهتر شدن چین و چروک دور چشم انجام می شود.

جراحی پلک بالا : 

پلک بالا دومین نوع جراحی بلفاروپلاستی است. این جراحی برای درست کردن عملکرد بینی است. در بین بزرگسالان امکان دارد پلک بالا قابلیت ارتجاعی را از دست بدهد و باعث افتادگی و وارونگی شود. این اتفاق می تواند باعث بینایی و مشکل در فعالیت های روزانه مثل خواندن، نوشتن یا رانندگی شود. جراحی پلک بالا باعث افزایش عملکرد بینایی می شود.

جراحی پف پلک : 

جراحی پف پلک نوع سوم جراحی بلفاروپلاستی است. این جراحی تحت عنوان بلفاروپلاستی آسیایی گفته می شود زیرا در بین افراد با نژاد آسیای شرقی و جنوب شرقی محبوبیت دارد. با استفاده از این جراحی یک چین در زیر پلک بالا به وجود می آید که باعث ایجاد ظاهر یک پلک می شود و در بین آسیایی محبوبیت دارد.

با افزایش سن پلک ها و اطراف چشم چه تغییری می کند ؟

در همه افراد با افزایش سن پوست پلک باعث افتادگی می شود و چین و چروک های زیادی در این نواحی ایجاد می شود. در بعضی افراد چربی های زیر پلک زیاد می شود و به صورت پف در بالای پلک یا پایین نشان می دهد. با افتادگی پلک بالا ابروها باعث افتادگی می شود و فاصله بین پشم و ابرو کاهش می یابد. افتادگی گونه و کم شدن چربی های زیر چشم با تغییرات پلک پایین مشاهده می شود. علائم پیری در دو طرف صورت متفاوت است که امکان دارد یک پلک یا ابرو نسبت به سمت مقابل افتادگی کمتر یا بیشتری داشته باشد. اصلاح همزمان این غیر قرینگی در حین جراحی برای رسیدن به نتیجه بهتر ضروری است.

با افزایش سن پلک ها و اطراف چشم چه تغییری می کند ؟

برای جوان سازی پلک ها و اطراف چشم چه مارهایی می توان کرد ؟

یکی از راه های جوان سازی صورت در افرادی که افتادگی پلک به دلیل پوست اضافه دارند برداشتن پوست اضافه از طریق جراحی بلفاروپلاستی است. افتادگی پلک واقعی نیست زیرا به دلیل افتادگی ابرو است که با اصلاح افتادگی ابرو زیبایی چشم بیشتر می شود. اگر چین های اطراف چشم زیاد باشد و افتادگی پلک خفیف باشد با روش های آسان تر از جراحی می توان جوان سازی اطراف چشم را انجام داد. استفاده از بوتاکس در این ناحیه ها یکی از بهترین روش ها است. در جوان سازی پلک پایین اصلاح گودی زیر چشم یکی از مهم ترین روش های در جوان سازی است. با تزریق چربی زیر چشم یا تزریق ژل می توان این مشکلات را از بین برد.

آیا بلفاروپلاستی همیشه جنبه زیبایی دارد ؟

این جراحی همیشه جنبه زیبایی ندارد و در بیشتر موارد عمل درمانی به حساب می آید تا از خطرات احتمالی که امکان دارد به چشم و بینایی وارد شود جلوگیری می کند. باید با پزشک قبل از انجام این روش مشورت کنید و نمونه کار های آن را ببینید. هر سوالی که از پزشک دارید بپرسید و با آگاهی دست به انجام جراحی بزنید.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چه فوایدی دارد ؟

پوست و چربی بیش از اندازه پلک به غیر از ظاهری پف کرده باعث سنگین شدن پلک می شود و در بینایی افراد اختلال ایجاد می کند. افراد می توانند با حذف پوست و چربی اضافه دید بهتری داشته باشند. زیر چشم سه بخش جداگانه چربی های مداری قرار دارند که به مرور کاهش این چربی موجب آویزان شدن پوست می شود. برداشتن چربی اضافه زیر چشم باعث از بین رفتن چروک و سفت شدن پوست می شود.

در جراحی لیفت پلک از بی حسی یا بیهوشی استفاده می شود ؟

با توجه به شرایط پزشکی فرد و تشخیص پزشک امکان دارد تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی انجام شود. وقتی بیهوشی کامل صورت می گیرد که هر دو ناحیه پلک و زیر چشم نیاز به بلفاروپلاستی داشته باشند. بی حسی موضعی به جراح این امکان را می دهد تا حرکت عضلات چشم را در هنگام بررسی تا عوارض آن را از بین ببرد.

مراحل جراحی بلفاروپلاستی :

جراحی بلفاروپلاستی در پلک بالا و پلک پایین صورت می گیرد. در جراحی برش هایی یا خطوط طبیعی پلک در زیر شکاف پلک بالایی و کمی پایین تر از مژه های پلک پایینی ایجاد می شود. ایجاد برش ها طوری است که بعد از بهتر شدن قابل دیدن نیست. قبل از برش ها هنگامی که روی تخت دراز کشیدید جراح ناحیه های را که باید پوست اضافی یا بالشتک های چربی برداشته شود را مشخص کند.

برش به کمک ابزار جراحی دقیق انجام می شود و با استفاده از بخیه های ظریف یا چسب بافتی ناحیه زخم به طوری بسته می شود که به ظاهر خود برسد. این که چقدر از چربی ها و پوست های اضافی اطراف چشم باید از بین بروند به نظر پزشک بستگی دارد. مواردی مثل ساختار عضلانی صورت ساختار استخوانی و تقارن ابرو می تواند تعیین کننده باشد. اگر نیاز باشد پزشک از لیزر کربین دی اکسید برای بهتر شدن نتیجه و جوان سازی لایه دهای سطحی پوست استفاده می کند تا چین و چروک های ظریف برطرف شود.

مراحل جراحی بلفاروپلاستی :

کلام آخر

قبل از انجام جراحی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با اطلاعات کافی دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه این مقاله هماره ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)