کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان آشنا کنیم. بسیاری از مردان به داشتن ریش و سبیل پرپشت علاقه دارند. زیرا در کشور ما به خاطر شرایط فرهنگی و زمینه های دینی داشتن ریش و سبیل از جلوه های زیبایی صورت مردان محسوب می شود. با کاشت ریش و سبیل همه می توانند ریش و سبیل پرپشت و زیبا داشته باشند. برای آشنا شدن با کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان با ما همراه باشید.

دلیل ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل

مشکلات ریش و سبیل آقایان به سه شکل تقسیم می شود :

 1. در بیشتر آقایان بخش‌هایی از صورت (مثل لپ‌ها) فاقد ریش است ولی بخش‌های دیگر تراکم خوبی دارند مثلاً چانه پر از مو است.
 2. برخی از آقایان ریش و سبیل کامل دارند ولی با تراکم کم و موهای ضعیف. این افراد عموماً نمی‌توانند ریش و سبیل خود را بلند کنند.
 3. تعداد کمی از آقایان به طور کلی ریش و سبیل ندارند که می‌تواند علل ژنتیکی، مادرزادی یا اکتسابی داشته باشد.

دلایل دیگر در ریزش ریش و سبیل وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم :

عوامل ژنتیکی :

عوامل ارثی یا ژنتیکی مهم ترین دلیل کم پشت بودن ریش و سبیل است. اگر پدر و مادر شما ریش پر پشت و ضخیمی دارد احتمالا برای شما هم اینطور خواهد بود. اگر هم ریش و سبیل آن ها پرپشت و ضخیم نباشد به احتمال زیاد شما هم اینطور نیستید. وقتی یک چیز ارثی یا ژنتیکی است یعنی دارویی وجود ندارد که بتواند شرایط را عوض کند. داروها، لوسیون، سرم، مزوتراپی و روش های دیگر نمی توانند مانند معجزه الهی باعث رشد ریش و سبیل شود.

دلیل ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل

هورمون ها :

هورمون ها می توانند کی از عوامل کم پشتی ریش و سبیل باشند. هورمونی که روی رشد موهای ریش و سبیل تاثیر حیاتی دارد تستسترون است. یکی ارز هورمون های جنسی بدن که به هورمون جنسی مردانه معروف است. خانم ها این هورمون را می سازند ولی مقدار ترشح آن در آقایان بیشتر است. تولید و ترشح هورمون تستسترون در دوران بلوغ آقایان زیاد می شود. ریشو سبیل پسران در دوران بلوغ پرپشت می شود. بعضی از افراد که کاشت ریش و سبیل انجام می دهند بدنشان تستسترون کمتری تولید می کند.

تستسرون در پوست به هورمون DHT یا دی هیدرو تستسترون تبدیل می شود. DHT همان اثرات تستسترون را روی فولیکول ها می گذارد ولی چون یک هورمون موضعی است و مدت زیادی در بافت می ماند و اثرات بیشتری نسبت به تستسترون روی موها می گذارد. در پوست ما آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز وجود دارد که تستسرون را به DHT تبدیل می کند. از داروهای مهار کننده این آنزیم برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می شود. DHT در کسانی که ریزش مو ارثی دارند باعث ریزش موهای سر و افزایش موها در دیگر نقاط بدن می شود. برای همین اگر آنزیم 5AR کم باشد یا به هر دلیل دیگری تولیدات DHT کاهش یابد موهای سر پرپشت تر و موهای صورت کمتر می شود. بعضی از افرادی که می خواهند کاشت ریش و سبیل انجام دهند کسانی هستند که انزیم 5 آلفا ردوکتاز کمتری در بدن خود دارند.

آسیب ها و بیماری ها :

بعضی از آسیب ها به پوست و بیماری های پوستی می توانند باعث طاسی موقت یا دائم در ناحیه ریش و سبیل شود. بعضی از این موارد عبارتند از : زخم و اسکار، جای بخیه، شکستگی، عمل های جراحی ترمیمی شکاف کام، سوختگی، فولیکولیت.

همیشه ریزش ریش و سبیل ناشی از موارد بالا دائمی نیست ولی اگر دائمی باشد تنها راه بهبود شرایط کاشت ریش سبیل است. آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای می تواند باعث ریزش و کم پشتی موهای ریش و سبیل شود. ریزش مو در آلوپسی آره آتا موقتی است ولی به صورت دوره ای تکرار می شود. طاسی های ناشی از الوپسی آره آتا را نمی توان با کاشت درمان کرد.

سبک زندگی :

باید خواب کافی داشته باشیم، غذاهای سالم بخوریم، ورزش کنیم و از میزان استرس خود کم کنیم. این موارد برای سلامت عمومی بدن افراد و رشد ریش و سبیل مهم است. در مورد رژیم غذایی، ویتامین های بیوتین و نیاسین می توانند روی رشد ریش و سبیل و موهای سر موثر باشد. این ویتامین ها در خوراکی هایی مانند تخم مرغ، آووکادو، شیر، ماهی و تخم آفتابگردان یافت می شود و بهتر است در رزیم غذایی شما باشد.

مراحل کاشت ریش و سبیل در آقایان چگونه است؟

در صورتی که به کاشت ریش و سبیل علاقه زیادی دارید و به آن فکر می کنید بهتر است با مراحل کاشت نیز آشنا باشید. در این قسمت مراحل انجام کاشت ریش طبیعی به طور خلاصه، واضح و شفاف آورده شده است.

 • مشاوره و آزمایشات قبل از عمل

پس از شناخت بهترین کلینیک و بررسی سوابق آن ها لازم است در جلسات مشاوره شرکت کنید. شما باید توسط پزشک معاینه شوید و ببینید آیا کاشت ریش برای شما مناسب است یا خیر. در حقیقت، در جلسات مشاوره پزشک متخصص، شرایط بدنی و بانک موی شما را برای انجام این کار بررسی می کند. البته قبل از آن لازم است دلیل ریزش ریش و سیبیل تعیین شود. در این راستا ممکن است پزشک از شما آزمایشاتی را بخواهد. همچنین لازم است در رابطه با سوابق پزشکی خود و داروهایی که مصرف می کنید، با پزشک مشورت کنید. ممکن است پزشک با توجه به آزمایشات و سوابق بیماری شما، انجام کاشت را برای شما بی نتیجه بداند. ممکن است از شما بخواهد که برای مدتی مصرف داروی خاصی را کنار گذاشته و رژیم نگیرید.

 • طراحی ریش و سبیل

پزشک متخصص با توجه به سلیقه شما طرح ریش را آماده کرده و با توجه به آناتومی صورت و ابزارهای مهندسی، ایرادات آن را برطرف می کند. پس از تاییدیه نهایی، پزشک شما را برای انجام عمل آماده می کند.

 • کاشت و آماده سازی گرافت ها

در روز عمل بعد از بررسی نبض، ضربان قلب و تزریق داروهای لازم، داروی بی حسی به قسمت بانک مو تزریق می شود. بدین ترتیب، ناحیه برداشت کاملاً بی حس شده و شما دردی را احساس نخواهید کرد. در این مرحله پزشک به کمک کادر درمان، گرافت های مناسب برای انجام این کار را از بانک مو جدا می کند. سپس گرافت ها با ابزار کاملاً دستی و نیروی انسانی با استفاده از میکروسکوپ بررسی می شوند. سپس سالم ترین و مقاوم ترین آن ها برای فرآیند کاشت جداسازی شده و درون ظرف مخصوصی قرار می گیرند.

 • کاشت گرافت

در نهایت به ناحیه کاشت نیز داروی بی حسی تزریق می شود. سپس با استفاده از ابزار جراحی، سوراخ های بسیار کوچکی در نواحی کاشت ایجاد شده و گرافت های سالم و قوی درون آن قرار می گیرند. این مرحله ممکن است چندین ساعت طول بکشد؛ به همین خاطر میان وعده و وعده غذایی به بیمار داده می شود.

مزایا و معایب کاشت ریش و سبیل

داشتن ریش و سبیل پر پشت دارای مزایا و معایبی است. در ادامه با مزایا و معایب کاشت ریش و سبیل آشنا می شویم :

مزایا :

 • تنها درمان واقعی : کاشت مو تنها روش درمانی دائم و موثر برای درمان ریزش مو در نواحی مختلف بدن از جمله صورت و سر است.
 • نرخ موفقیت بالا : بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد گرافت‌ ها با موفقیت در پوست سالم کاشته می‌شوند. این نرخ برای پوست‌های آسیب دیده بین ۴۰ تا ۷۰ درصد است.
 • بدون درد و جراحی : کاشت مو در هر جای بدن،‌ بدون درد، خونریزی و نیاز به بخیه است. البته روش‌هایی داریم که تهاجمی‌ ترند و در ادامه توضیح خواهیم داد.
 • ریکاوری سریع :  روش‌های امروزی کاشت مو کم‌ تهاجمی و کم‌ دردسر هستند. قرمزی، التهاب و تورم صورت از جمله عوارض طبیعی کاشت هستند که طی چند روز برطرف می‌شوند. تقریباً از روز دوم می‌توانید به کارهای روزانه خود بپردازید، هرچند بهتر است چند روزی مرخصی بگیرید.
 • ریش و سبیلتان رشد می‌کنند : همانطور که اشاره کردیم، موهای کاشته شده رشد می‌کنند و شما می‌توانید به مدل دلخواهتان آن‌ها را بتراشید.

معایب :

 • کاهش ذخایر بانک مو :  مناسب‌ترین فولیکول‌ها برای کاشت در صورت و سر، فولیکول‌های موجود در پشت سر هستند. اگر از این فولیکول‌ها برای کاشت ریش استفاده کنیم، شاید در آینده فولیکول‌ کافی برای کاشت موی سر نداشته باشیم.
 • ریش‌تان ۳ هفته بعد از کاشت می‌ریزد : نگران نباشید و نترسید. این اتفاق یکی از رخدادهای طبیعی بعد از کاشت ریش است. خیلی زود فولیکول‌های کاشته شده تار موی جدیدی می‌سازند و جای خالی موهای ریخته شده پر می‌شود.

چه افرادی برای کاشت ریش و سبیل مناسب است ؟

همه مردانی که می خواهند ریش و سبیل طبیعی و پرپشتی داشته باشند می توانند ریش و سبیل بکارند. اگر شما فرد مناسبی برای کاشت باشید در جلسه مشاوره بررسی می شود. افراد مناسب برای کاشت ریش و سبیل عبارتند از : آقایانی که وضعیت سلامت عمو می دارند، کسانی که ریشو سبیل کم پشتی دارند و بخش هایی از ریش و یا سبیلشان دچار طاسی شده یا به طوری مادرزادی ریش و سبیل ندارد، کسانی که از کاشت موی صورت انتظارات صحیحی دارند و با محدودیت ها و عوارض این روش درمانی آشنا هستند.

 

نتایج و دستاورد های کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان

تعداد جلسات کاشت : در یک جلسه درمانی پوست صورت شما باید به بالاترین تراکم ممکن برسد. معمولا در یک جلسه می شود ریش و سبیل ناحیه چانه را کاشت ولی امکان دارد برای کاش کامل ریش بیشتر از یک جلسه نساز باشد. در مورد کسانی که به دلیل زخم و آسیب های پوست دچار ریزش ریش و سبیل می شوند متفاوت است. برای رسیدن به تراکم بالا در این افراد امکان دارد به 2 یا 3 جلسه درمانی نیاز باشد. 

تراکم : این کاشت موی صورت چه تراکمی داشته باشد بستکی به خود افراد دارد. هر تراکمی که افراد درخواست کنند و پوست صورتشان اجازه دهد مورد هدف قرار می گیرد. معمولا بین 200 تا 300 واحد فولیکولی برای کاشت سبیل کفایت می کند. برای کاشت ریش و بیل ناحیه چانه به 500 تا 600 گرافت نیاز دارد. کاشت ریش و سبیل امکان دارد به 2500 گرافت یا بیشتر نیاز داشته باشد. 

نتایج و دستاورد های کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان

جهت رشد موها :

پوست صورت نرم تر و نازک تر از پوست سر است. اگر فولیکول ها در جهت رشد درستی در پوست قرار بگیرد امکان دارد جهت رشد تعدادی از موها در جریان دوره ریکاوری تغییر کند. در مجموع شکل رشد موهای ریش و سبیل در سال اول بعد از کاشت امکان دارد غیر طبیعی به نظر برسد. در سال دوم و سوم ظاهر ریش و سبیل بهبود یافته و طبیعی می شود.

ضخامت مو :

موی ریش و سبیل ضخیم تر از موهای سر است. واحد های فولیکولی در صورت یک یا دو تار مو دارند ولی بیشتر واحد های فولیکولی موجود در پوست سر 3 یا 4 تار مو دارند. برای کاشت ریش و سبیل از موهای موجود در پشت سر استفاده می شود که ضخیم ترین موها را دارد و سعی می شود فولیکول های تک یا دو مویی برداشت شود. ممکن است موهای ریش و سبیل ضخیم نباشد و به مرور زمان فولیکول های مو با بافت جدید هماهنگ می شوند و ضخامت بیشتری می گیرند.

آیا کاشت ریش درد دارد ؟

در کاشت ریش و سبیل تنها مرحله ای که کمی درد دارد مرحله تزریق داروی بی حسی به صورت است. سایر مراحل بدون درد و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. قدرت التیام پوست صورت بسیار بالا است و آسیب های جزئی ایجاد شده در مرحله کاشت گرافت ها به سرعت ترمیم می شود حتی سریع تر از پوست سر تا 3 تا 4 روز بعد از کاشت ریش و سبیل ترمیم می شود.

عوارض کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان :

عوارض کاشت ریش و سبیل عبارتند از : خارش و التهاب، ورم نواحی گیرنده، حساسیت صورت و بانک مو نسبت به لمس، قرمزی پوست صورت و بانک مو، بی حسی پوست صورت و بانک مو، تشکیل شدن و ریختن دلمه ها یا لخته های خون ریز.

این عوارض در دوره نقاهت طبیعی است ولی باید روز به روز بهتر شود و در عرض چند روز ناپدید شود. اگر قرمزی، تورم یا کبودی ماندگار شود یعنی شاید مشکلی وجود دارد و بادی با پزشک تماس بگیرید. 2 تا 3 هفته بعد از کاشت ریش و سبیل موهای ناحیه گیرنده می ریزد که این اتفاق طبیعی است و خیلی زود موی جدید از فولیکول ها جوانه زده و رشد می کند.

بهترین کلینیک کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان :

استفاده از پیشرفته ترین لوازم و دستگاه های کاشت مو، انجام کاشت به روش micro FIT ، BHT، SUT، FIT ،FUT ، بهره گیری از کادر درمانی مجرب، بهره گیری از حاذق و ماهرترین متخصصان کاشت مو در ایران، ارائه ضمانت نامه کتبی کاشت مو سر و صورت از ویژگی های بهترین کلینیک کاشت ریش و سبیل طبیعی در مردان است.

مراقبت های قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل در مردان

قبل از کاشت :

 • از ۱۰ روز قبل از جلسه‌ی کاشت مو، داروهای حاوی آسپرین مصرف نکنید. در مورد مصرف داروهای رقیق کننده خون یا داروها ضد انعقادی، با پزشک خود مشورت کنید.
 • حداقل از ۳ روز قبل از جلسه‌ی کاشت مو، نوشیدنی‌های الکلی و داروهای ضد التهابی مصرف نکنید.
 • مصرف ویتامین C به مدت یک هفته قبل از جلسه کاشت مو می‌تواند سرعت ترمیم التیام پوستی را بیشتر کند.
 • در روز مراجعه به کلینیک، نوشیدنی‌های کافئین دار مصرف نکنید. کافئین می‌تواند خونریزی را افزایش بدهد.

بعد از کاشت ریش :

 • روز بعد از کاشت باید صورت خود را با محلول ضدعفونی کننده مخصوص بشویید.
 • در روز دوم باید صورت خود را با آب سرد و صابون مایع با pH ملایم بشویید.
 • معمولاً بعد از سه روز تمام زخم‌های کوچک خوب می‌شوند.
 • یک روز، چهار ماه و شش ماه بعد از کاشت ریش و سبیل باید برای چکاپ به کلینیک مراجعه کنید. زمان مراجعاتِ پیگیری را با شما هماهنگ می‌کنیم.
 • ممکن است برای پیشگیری از عفونت‌ها، به شما آنتی بیوتیک خوراکی بدهیم. حتماً داروهای تجویز شده را در زمان مناسب و به طور کامل مصرف کنید.
 • ورم صورت بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کاشت به حداکثر خود می‌رسد و ظرف ۲ تا ۴ روز بعد می‌خوابد.
 • ۳ ماه بعد از کاشت، موهای کاشته شده می‌ریزند و کمی طول می‌کشد تا موهای جدید جوانه بزنند. حدود ۱ سال باید صبر کنید تا نتایج نهایی کاشت ریش و سبیل را مشاهده کنید ولی نتایج اولیه از ۴ تا ۶ ماه بعد از کاشت قابل مشاهده هستند.

دوران نقاهت پس از کاشت ریش و سبیل چگونه است؟

با توجه به پیشرفت علم پزشکی، با استفاده از روش های نوین کاشت ریش و سبیل مانند FUE دیگر نیازی به گذراندن دوران نقاهت طولانی برای بهبودی نخواهید داشت. ممکن است تا چند روز پس از انجام کاشت ریش و سبیل قرمزی و تورم جزئی را تجربه کنید. اما جای نگرانی نیست، چرا که این علائم به مرور زمان و به صورت خود به خود برطرف خواهند شد. عمل زیبایی کاشت ریش طبیعی ممکن است تا ۵ ساعت به طول بی انجامد و پس از آن شما باید یک روز کامل استراحت کنید. بیش تر افراد به دور دوم کاشت ریش و سبیل نیازی نخواهند داشت. اما عده ای از افراد نیز خواستار افزایش تراکم و پرپشت شدن ریش های خود هستند؛ به همین خاطر، در صورت لزوم دور دوم پیوند ریش برای این دسته از افراد انجام خواهد شد.

بسیاری از آقایان درباره شیو اصلاح کردن صورت خود در دوران نقاهت و پس از آن کنجکاو هستند. در این زمینه باید بگوییم که تقریباً بعد از گذشت ۱۰ روز از کاشت ریش می توانید بدون نگرانی از آسیب دیدن فولیکول های مو، صورت خود را اصلاح کنید. البته شما باید در هنگام شیو کردن این کار را به آرامی انجام دهید. زیرا ممکن است پوست صورت شما کمی حساس شده باشد.

مراقبت های قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل در مردان 

کلام آخر

قبل از انجام کاشت ریش و سبیل از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و پزشک متخصص را انتخاب کنید. ممنون که تا ادامه مقاله همراه ما بودید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)