درمان ریزش موی مردان

ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان ریزش موی مردان آشنا کنیم. ریزش مو یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن مواجه هستند البته ریزش مو را نمی توان یک بیماری یا یک مشکل در نظر گرفت زیرا همه افراد به صورت طبیعی آن را تجربه می کنند. ریزش مو بیش از حد که باعث کم پشتی، طاسی و یا کچلی می شود نوعی بیمار است و باید با آن مقابله کرد. برای آشنا شدن با درمان ریزش موی مردان با ما همراه باشید.

الگوی طاسی مردانه و با ریزش موی ژنتیکی چیست ؟

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ژنتیکی است که می تواند از هر دو طرف درخت ژنتیکی خانواده به ارث برسد. اگر پدر شما موهای ضخیم داشته باشد فکر نکنید که ایمن هستید. این بیماری ناشی از یک محصول جانبی تستسترون به نام دی هیدروتستوسترون یا DHT است. DHT به فولیکول های مو متصل می شود و باعث می شود که در طول زمان کوتاه شود. این نوع ریزش مو باعث می شود که موها نازک و نازک تر می شود تا اینکه بعضی از مردان قسمت جلویی سرشان طاس می شود.

الگوی طاسی مردانه و با ریزش موی ژنتیکی چیست ؟

چگونه متوجه ریزش مو شویم ؟

بسیاری از مردان ریزش خود را شناسایی نمی کنند تا این که پیشرفت نسبتا زیادی داشته باشد. این زمانی است که برای رسیدن به بهبودی دیر است. دلیل اینکه مردان ریزش مو خود را شناسایی نمی کنند معمولا یک انکار ساده یا به این دلیل است که روند بسیار کند است و یا چیزی است که آن ها به سادگی متوجه ان نمی شود. بسیاری از مردان در جایی که هیچ دلیلی برای نگرانی ندارد در مورد ریزش مو نگران هستند.

چگونه متوجه ریزش موی ارثی شویم ؟

شناسایی الگوی طاسی مردانه حتی برای کسی که تجربه بالینی ندارد آسان است. زیرا فقط بر موهای بالای پوست سر تاثیر می گذارد و باعث ایجاد الگوی ریزش موی نعل اسبی می شود. تعدادی الگوی رایج ریزش مو عقب رفتن خط مو، نازک شدن تاج یا گسترش نازک شدن عمومی در قسمت بالای وجود دارد. الگوی طاسی مردانه هرگز بر روی دو طرف سر یا پشت مو تاثیر نمی گذارد.

اگر به دنبال درمان برای ریزش مو نباشیم چه اتفاقی رخ می دهد ؟

اگر به دنبال درمان نباشیم سرمان طاس می شود ؟ این بستگی به تعدادی از عوامل دارد. البته اگر بیماری ریزش موی موقت دارید پاسخ امکان دارد خیر باشد. اگر بیماری شما الگوی طاسی مردانه است، میزان ریزش نهایی موی شما واقعا بستگی دارد. کسانی که مبتلا به الگوی طاسی مردانه زودرس یا تهاجمی هستند احتمال بیشتری دارد که موهایشان را به طور وسیع یا سریع تر از دست بدهند که امکان دارد در سنین جوانی باعث طاس شدن شود. بعضی از مردان در سن 18 سالگی موهای خود را از دست می دهند.

این مردان به احتمال زیاد از ان دسته افرادی خواهند بود که در سن بسیار جوانی طاس می شوند در حالی که بعضی از مردان فقط در اواسط تا اواخر دهه 20 سالگی و یا بعد از آن نشانه هایی از نازک شدن را می بینند. این مردان بسیار کمتر احتمال دارد که طاسی نهایی را تجربه کنند و امکان دارد تا زمان رسیدن به سن پیری فقط موهای نازک داشته باشند. ساده ترین روش راه برای فهمیدن اینکه آیا در نهایت تمام موهای خود را از دست خواهید داد یا نه  توجه به زمان شروع ریزش مو و تهاجمی بودن و سرعت نازک شدن مو می باشد. استفاده از ترکیب مناسب رمان های اثبات شده بالینی باید حداقل ریزش مو را متوقف کند اما معمولا میزان رشد دوباره و یا ضخیم شدن مو را افزایش می دهد چه این رشد دوباره متوسط یا متراکم باشد.

بهترین زمان برای یافتن راه حل برای ریزش مو چه زمانی است ؟

به محض فهمیدن افزایش ریزش مو باید از یک متخصص مشورت بگیرید. الگوی طاسی مردانه یک بیماری مزمن است که اگر اقداماتی انجام نشود پیشرفت می کند. هرچه موهای بیشتری بریزد شانس موهای شما برای بهبود کامل کمتر است به همین دلیل است که متخصصان پلگراوپا همیشه توصیه می کنند قبل از پیشرفت بیماری از یک دوره درمان استفاده کنید.

علائم ریزش موی مردان

همه افراد در هر شبانه روز به طور متوسط 50 تا 100 تار از موهای سرشان را از دست می دهند. موهای ریخته شده در حالت عادی با تارهای موی جدید جایگزین شده و تراکم مو ثابت می ماند. اگر تعادل بین رشد و ریزش مو به هم بخورد یعنی ریزش موها بیشتر شود یا رشد موها توقف یابد فرد دچار ریزش مو شده است. پس موی همه ما می ریزد ولی ریزش مو به شرایطی گفته می شود که تراکم موها کاهش یابد.

بیشتر اوقات ریزش مو به صورت تدریجی اتفاق می افتد و تا زمانی که تراکم موهای سر تا حد قابل توجهی کم نشود متوجه آن نمی شویم. در جلوگیری از ریزش مو زمان شروع درمان اهمیت زیادی دارد. یعنی هرچه زودتر برای درمان ریزش موی خود اقدام کنید احتمال موثر بودن درمان بیشتر می شود. شایع ترین ریزش مو عبارتند از :

  • کنده شدن راحت موها به هنگام کشیدنشان
  • تجمع مقدار زیادی مو در موگیر چاه بعد از استحمام
  • جدا شدن مقدار زیادی مو هنگام بستن یا شانه‌ کردن موها
  • ریختن تعداد زیادی مو بر روی بالشت بعد از خواب شبانه

اهمیت جلوگیری از ریزش مو :

جنبه زیبایی :

در بعضی از کشورها موی سر به عنوان تاج جوانی شناخته شده است. موهای پرپشت نشانه جوانی و شادابی است و باعث دوچندان شدن زیبایی می شود. اگر هر مشکلی برای مو به وجود بیاید مثلا اگر ریزش مو اتفاق بیفتد زیبایی ظاهری بیشتر افراد هم افت می کند.

 

علائم ریزش موی مردان

جنبه روحی روانی : ریزش مو و تاثیر آن در زیبایی ظاهری ممکن است باعث خجالت و یا ناراحتی افراد شود و افراد از حضور در بسیاری ز موقعیت های شغلی، تحصیلی، تفریحی ای اجتماعی دوری کنند. این موضوع در سنین پایین و در جوانان دارای اهمیت زیادی است. گروه سنی پذیرش کمتری برای این موضوع و اعتماد به نفس آسیب پذیری دارند برای مثال یک کودک دبستانی که دچار ریزش مو شده است امکان دارد تا زمان برطرف شدن این موضوع به مدرسه نرود.

چگونه از ریزش مو با تغذیه مناسب جلوگیری کنیم ؟

وضعیت سلامت موهای یک فرد تا حدی وضع تغذیه ای او را منعکس می کند یعنی تغذیه مطلوب بر جنس، میزان ریزش، حالت و مقاومت مو های شما موثر است. برای جلوگیری از ریزش مو و حفظ سلامت آن باید مقدار کافی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی وجود داشته باشد.

رژیم غذایی : اگر می خواهید رژیم لاغری بگیرید باید با متخصص در مورد مواد غذایی ضروری یا مکمل های غذایی مورد نیاز برای ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها مشورت کنید. از رژیم غذایی غیر اصولی دوری کنید زیرا می توانند نتایج فاجعه باری برای سلامت عمومی شما داشته باشد.  در رژیم غذایی علاوه بر مواد مغذی میزان کالری مصرفی هم مهم است. کاهش ناگهانی و افراط کالری مصرفی روزانه باعث ریزش مو می شود. ریزش موی ناشی از رژیم های غیر اصولی بعد از بازگشت به یک برنامه غذایی سالم درمان می شود و رش موها از سر گفته می شود. رشد موها بسیار آهسته است و یک سال طول می کشد که دوباره سر پر مو داشته باشید.

مواد مغذی مهم برای مو :

تارهای مو از جنس پروتئین هستند به همین علت کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ایجاد مشکلاتی در روند ساخت مو می شود. مصرف مقدار کافی پروتئین برای جلوگیری از ریزش مو اهمیت دارد. ماهی، مرغ و گوشت قرمز، تخم مرغ و حبوبات مهم ترین منابع پروتئین در رزیم غذای هستند که باید مورد توجه قرار بگیرد. وجود کلسیم و منیزیم به مقدار مناسب در رژیم غذایی برای سلامت مو مهم است. مصرف روزانه لبنیات را در برنامه غذایی خود داشته باشید. کمبود آهن علاوه بر ایجاد کم خونی و خستگی می تواند باعث ریزش مو شود. مصرف کافی آهن برای خانم ها در سن قاعدگی اهمیت زیادی دارد. اگر مقدار آهن رژیم غذایی کافی نباشد مصرف مکمل های آهن توصیه می شود.

کمبود بعضی از ویتامین ها می تواند به صورت ریزش مو نشان داده شود. ویتامین های گروه B به خصوص بیوتین در سلامت موها و جلوگیری از ریزش مو نقش مهمی دارد. در ترکیب بسیاری از مواد آرایشی بهداشتی که برای مو ساخته می شود ویتامین B6 و بیوتین وجود دارد. منابع غذایی غنی از بیوتین مانند جگر، جوانه گندم و تخم مرغ و منابع غنی از نظر ویتامین B6 مانند جگر، ماهی، جوانه گندم و زرده تخم مرغ است. در بعضی از رژیم های غیر اصولی مصرف روغن ترک می شود و این در حالتی است که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در حفظ سلامت مو اثر گذار است. اسید های جرب امگا 3 در روغن سویا، روغن کانولا و روغن ماهی و اسید چرب امگا 6 در روغن ذرت، روغن آفتابگردان و روغن کانولا به مقدار زیاد وجود دارد. مطالعات مختلفی نقش مثبت آنتی‌اکسیدان‌ها بر استحکام تارهای مو را نشان داده‌اند. این مواد با اثر برفولیکول‌های مو، استحکام تارهای موی تازه ساخته شده را افزایش می‌دهند. آنتی‌اکسیدان‌های معروف شامل ویتامین E، ویتامین C و عنصر سلنیم هستند. این مواد به مقادیر فراوانی در میوه‌جات و سبزیجات وجود دارند.

جلوگیری از ریزش مو با کاهش استرس :

یکی از محل های نمایانگر استرس موها هستند. اگر در زندگی حجم زیادی از استرس را تجربه می کنید بدانید که سلامت موهای شما در خطر است. در این شرایط شکنندگی موهای شما افزایش خواهد یافت و تار های موهای شما نازک می شود و فعالیت فولیکول های مو برای ساخت تارهای موی جدید دچار اختلال می شود. مدیریت استرس در جلوگیری از ریزش مو نقش مهمی دارد. برای کاهش استرس می توانید از دوستان، خانواده، مشاوره و روانشناس یا کلاس های آموزشی مدیریت استرس استفاده کنید. یکی از بیماری های روانپزشکی که می تواند باعث ریزش موها شود. تریکوتیلومانیا یا اختلال وسواسی موکنی است. در این بیماری فرد به طور غیرارادی اقدام به کندن موهای سر و صورت خود می‌کند. استرس یکی از مهمترین عوامل تشدید و حتی ایجاد این بیماری است.

الگوی ریزش مو

سه نوع الگوی ریزش مو یا طاسی مردانه وجود دارد که یکی از این الگوها شباهت زیادی به الگوی شما دارد.

پسرفت خط مو : یکی از رایج ترین الگوی ریزش مو پسرفت خط مو است که به عنوان Widow’s Peak شناخته می شود. این جایی است که مو در در هر دو طرف پیشانی ریخته است و معمولا یک قله مثلثی در وسط باقی مانده است. برای بعضی از مردان امکان دارد تنها منطقه ریزش مو باشد اما بقیه امکان دارد نازک شدن را در تاج تجربه کنند. برای افراد مبتلا به شکل های تهاجمی تر الگوی طاسی مردانه، خط مو بیشتر پسرفت خواهد کرد تا اینکه یا به تاج برسد یا منجر به ناحیه طاس بزرگ در بالا یا جلوی سر می شود.

نازک شدن تاج یا فرق سر : بعضی از مردان نازک شدن را در پشت بالای سر به نام تاج یا فرق سر تجربه می کنند. این مسئله می تواند با پسرفت خط مومی دائمی همزمان شود اما بعضی اوقات مردان یکی از این دو را دارند. ریزش مو در تاج با نازک شدن شروع می شود تا پوست سر ظاهر شود و بعد از آن یک نقطه طاسی اماکن دارد ظاهر شود. این نقطه طاسی امکان دارد تا زمانی پیشرفت کند که به خط موی در حال ریزش برسد و یا یک ناحیه مشخص از طاسی در بالای سر ایجاد کند. گستردگی یا الگو از شخصی به شخص دیگر متفاوت است اما ریزش مو یا طاسی در ناحیه تاج بسیار رایج است.

نازک شدن عمومی : الگوی رایج ریزش مو نازک شدن کلی است که به طور یکنواخت در پوست بالای سر گسترش می باید. مردان مبتلا به این الگو از ریزش موها متوجه عقب رفتن مشخص خط مو و یا نازک شدن تاج خواهد شد و در موارد بالای نازک شدن کلی شروع ریزش مو امکان دارد کمتر واضح بوده و شناسای آن طول بکشد. مانند سایر الگوی های ریزش موی مردان می توان با موفقیت از این نوع نازک شدن جلوگیری کرد و در بسیاری از موارد ان را معکوس کرد مثل سایر الگوی های طاسی مردانه نازک شدن کلی بر پشت و کنار سر پوست تاثیر می گذارد و اگر ریزش مو را در این مناطق تجربه می کنید ناشی از بیماری دیگری است.

الگوی ریزش مو

درمان ریزش موی مردان چگونه است ؟

برای درمان ریزش موی مردان داروهای اثبات شده بالینی، لیزرتراپی و جراحی کاشت مو طبیعی وجود دارد. محصولات متعددی وجود دارد که هیچ کارایی بالینی ندارد که هم وقت و هم پول شما را هدر می دهد و هم ریزش موی شما را متوقف نمی سازد. قبل از تصمیم گیری درباره نحوه درمان ریزش موی خود تحقیق لازم را انجام دهید. همیشه یک راه حل برای شما وجود دارد چه یک راح حل پزشکی، جراحی یا ترکیبی از این دو باشد مگر اینکه شما تمام یا بیشتر موهای خود را از دست داده باشید. راهنمای جامع ریزش مو را از همه موثرترین گزینه های موجود برای درمان ریزش مو مطلع می سازد و نگاه عمیقی به شما از محصولاتی می دهد که امکان دارد ارزش استفاده نداشته باشد.

برای آشنا شدن با بهترین زمان برای کاشت مو به سایت مورد نظر مراجعه کنید.

کلام آخر

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دچار ریزش مو می شوید درباره درمان ریزش موی مردان اطلاعات کسب کنید و از افراد با تجربه کمک بخواهید. ممنون که تا ادامه مقاله درمان ریزش موی مردان همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *