اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد

ما در این مقاله سعی داریم شما را با اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد آشنا کنیم. لیزر موهای زائد برای کاهش و یا از بین بردن موهای زائد بدن استفاده می شود. این روش نسبت به روش های دیگر مانند اپلاسیون، کرم های موبر، تیغ بسیار موثر است. امروزه لیزر موهای زائد یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. برای آشنا شدن با اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از پرطرفدارترین روش های از بین بردن موهای بدن است که در سال های اخیر تقاضا برای لیزر موهای زائد افزایش زیادی داشته است. اما لیزر موهای زائد مانند هر تکنولوژی جدیدی که ممکن است مورد سو استفاده قرار بگیرد. بیشتر افرادی که بدون اطلاعات قبلی و بر اساس تبلیغات یا قیمت ارزانتر اقدام به انجام لیزر موهای زائد کردند را مایوس کرده است.

لیزر موهای زائد

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است ؟
نور لیزر هر چیزی که تیره رنگ باشد را حرارت داده و می سوزاند با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره رنگ داخل فولیکول مو خود فولیکول آسیب می بیند و از بین می رود. هر کدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه رشد و استراحت هستند که در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن ها در فاز رشد هستند. اگر هنگام لیزر موهای زائد فولیکول مو در فاز استراحت باشد اشعه لیزر بر روی آن اثری ندارد. به همین دلیل برای از بین بردن موها به چندین جلسه درمان لیزر با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول های فعال مو سوخته می شوند و بعد از مدتی موها از بین می روند.
انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد :
برای انتخاب دستگاه های لیزر باید به نوع برند، نوع تکنولوژی دستگاه دقت کنیم. دو تا از شناخته شده ترین تکنولوژی های دستگاه لیزر موهای زائد دستگاه الکساندرایت، دایود و نوع کمتر شناخته شده N-3 دی یاگ است. نوع برند دستگاه لیزر موهای زائد با تکنولوژی الکساندرایت می تواند کندلاو سایناشور که قوی ترین نوع الکساندرایت محصول کشور آمریکامی باشد. نوع برند دستگاه لیزر موهای زائد با تکنولوژی الکساندرایت می تواند کندلا و سایناشور که قوی ترین نوع الکساندرایت محصول کشور امریکا می باشد. برند های دیگر آلما، دکا،کوتراو ونوبلکس می باشد که می توند برای چین کره یا اروپا باشد.

انتخاب لیزر مناسب :

مهم ترين نكته اين است كه در مورد نوع و كیفيت دستگاه ليزر جايى كه قرار است براى رفع موهاى زائد خود به آن مراجعه كنيد مطمئن شويد درحال حاضر يكى از بهترين دستگاه های لیزر موهای زائد لیزر الکساندرایت Gentlelase است كه با كمترين تعداد جلسات درمانى و اثر بخشى بهتر و درد کمت نسبت به ليزرهاى دیگر توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهاى زيرپوستى را دارد.

اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد

 •  ناحیه مورد نظر برای لیزر باید تراشیده شود.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • مشتریانی که دچار  آفتاب سوختگی هستند باید قبل از درمان دو هفته صبر کنند تا از آسیب اضافی به پوست جلوگیری شود.
 •  هفت روز قبل از درمان ، از مصرف محصولات برنزه کننده خودداری کنید.
 • در صورت لزوم ، ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از شروع لیزر موهای زائد از کرم بی حسی استفاده کنید. تمام محصولات روی پوست باید قبل از لیزر کاملاً از روی پوست پاک شوند.
 •  مشتری ها باید برای حفظ بهداشت خود و کلینیک لیزر با پوست تمیز مراجعه نمایند.
 • از لایه برداری و استفاده از مواد شیمیایی دو هفته قبل و دو هفته پس از لیزر خودداری کنید.
 •  هفت روز قبل از درمان استفاده از تمام محصولات آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسیل (AHA / BHA) ، هیدروکینون ، رتینول ها / رتینوئید ، تازوراک و دیفرفرین را قطع کنید.
 •  مشتریانی که دارای هرگونه ضایعه غیر طبیعی ، خال یا لکه هایی در منطقه هستند که باید تحت درمان قرار گیرند ، باید قبل از لیزر توسط پزشک معالج مداوا شوند.
 •  مشتریان باید سه هفته قبل از لیزر ، استفاده از اپیلاسیون و موچین را متوقف کنند.
 •  اگر مستعد ابتلا به زخمهای سرماخوردگی هستید ، توصیه می شود قبل از درمان ، داروی ضد ویروسی مصرف کنید. مشتریانی که دارای زخمهای سرماخوردگی هستند درمان نمی شوند.
 •  مشتریانی که در 6 ماه گذشته از محصولات Accutane یا محصولات مشابه استفاده کرده اند ، نمی توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند.
 • مشتری نباید طی ۲ ساعت قبل و بعد از لیزر ، فعالیت های بدنی که سبب افزایش دمای بدن و فشار خون می شوند را انجام دهد.
 • آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث افزایش حساسیت به نور شوند. توصیه می کنیم در صورت مصرف آنتی بیوتیک طولانی مدت ، قبل از دریافت لیزر درمانی با پزشک خود صحبت کنید. باید ۷ روز قبل از درمان با لیزر از مصرف داروی آنتی بیوتیک خودداری کنید.
 •  اگر لیزر موهای زائد پا انجام می دهید بلافاصله بعد از لیزر چکمه نپوشید.

اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد

حقایقی که قبل از انجام لیزر موهای زائد باید بدانید!

در صورتی که به دنبال روشی نسبتاً دائمی برای حذف موهای زائد خود هستید، لیزر موی زائد می ‌تواند بهترین گزینه باشد. معمولا قبل از انجام لیزر موهای زائد سوالاتی ذهن افراد را درگیر می کند. در این قسمت سعی کرده ‌ایم مهم ‌ترین حقایق و نکات را در رابطه با انجام لیزر موهای زائد بیان کنیم. دانستن این نکات به شما کمک می کند که سطح انتظارات خود را از انجام این عمل شناخته و با آگاهی بیش تری این کار را شروع کنید. حقایق ناگفته قبل از انجام لیزر موهای زائد به شرح زیر است:

 1. لیزر موهای زائد در یک جلسه معجزه نمی ‌کند.

معمولاً این درمان با استفاده از لیزرهای سازگار با شرایط پوستی بیمار انجام می ‌شود. در این روش پرتوهای متمرکز لیزر به صورت مستقیم به سمت رنگدانه ‌های فولیکول مو شلیک شده و موجب از بین رفتن آن می ‌شوند. در هر جلسه لیزر معمولاً تنها بخشی از فولیکول‌ های مو از بین می ‌روند. تداوم در انجام لیزر می ‌تواند موجب از بین رفتن دائمی بیش از ۹۰ درصد موهای زائد شود.

 1. زمان انجام لیزر با توجه به ناحیه مورد نظر متفاوت خواهد بود.

برای مثال لیزر ناحیه زیر بغل و بیکینی در مدت زمان بسیار کم تری از لیزر پاها و پشت انجام می ‌شود.

 1. لیزر نواحی اطراف چشم از حساس ‌ترین و در عین حال خطرناک‌ ترین نقاط، برای انجام لیزر اطراف چشم است.

در این زمان باید حتماً از محافظ چشم که توسط پرسنل مطب به فرد متقاضی داده می‌ شود، استفاده شود. همچنین معمولا لیزر این نقاط با نهایت دقت و مهارت انجام می ‌شود.

 1. زمان مناسب شیو قبل از لیزر را برنامه ریزی کنید.

بهتر است از زمان شیو تا انجام لیزر حداقل ۲۴ ساعت گذشته باشد. این عمل باعث می ‌شود که از هرگونه التهاب غیر عادی جلوگیری شود. در هنگام انجام لیزر بهتر است حدود یک یا دو میلی متر از موهای زائد رشد کرده باشند؛ این کار باعث می‌شود که انجام لیزر موهای زائد اثربخش‌ تر باشد.

 1. اگر می ‌خواهید سریع ‌تر به نتیجه مطلوب برسید، باید تداوم جلسات را حفظ کنید.

فولیکول ‌های مو در چرخه رشد هستند و به همین خاطر بهترین فاصله زمانی بین هر جلسه لیزر، ۴ تا ۶ هفته است. چرا که در این زمان امکان رشد موهای جدید فراهم شده و موهای مرده از بین می ‌روند. البته این مدت زمان ممکن است بسته به نظر پزشک برای هر شخص متفاوت باشد.

 1. نتایج ملموس پس از گذشت سه ماه قابل مشاهده است.

قطعاً در جلسات اول نتایج ملموسی از بین رفتن موهای زائد خود مشاهده نخواهید کرد. اما شما می ‌توانید پس از گذشت ۳ ماه این نتایج را مشاهده کنید. پس از گذشت این مدت، نتایج روز به روز بیش تر خود را نشان خواهند داد.

 1. برخی از انواع پوست و مو به لیزر سخت واکنش نشان می ‌دهند، اما غیر قابل شکست نیستند.

موهای تیره نسبت به لیزر واکنش سریع‌ تر و بهتری نشان می ‌دهد. اما موهایی که با طیف رنگی بلوند، خاکستری، قهوه‌ای و قرمز هستند خیلی سخت‌ تر به فرآیند لیزر پاسخ می ‌دهند. بهره ‌گیری از بهترین و پیشرفته ‌ترین دستگاه‌ های لیزر می ‌تواند موهایی با این مشخصات را نیز به سادگی از بین ببرد.

 1. عمل لیزر موهای زائد با درد همراه خواهد بود.

حقیقتاً باید بگوییم که انجام لیزر با اندکی درد همراه است. اما این درد به حدی نیست که غیر قابل تحمل باشد. در تکنولوژی ‌های جدید دستگاه ‌های لیزر، وجود خنک کننده‌ ها در دستگاه درد را تا حد زیادی کاهش می ‌دهند. در صورت درد بیش از حد نیز می‌ توان از بی ‌حس کننده برای فرد استفاده کرد.

 1. از بین بردن موهای نازک و کرکی در فرآیند لیزر

در حقیقت، اگر مویی کرکی و بور باشد، هیچ لیزری بر روی آن موثر نخواهد بود. در حقیقت، تبلیغات غیر واقعی زیادی در این رابطه وجود دارد. اما اصلاً چنین چیزی از نظر علمی ثابت شده نیست. حتی در برخی از موارد، لیزر این نواحی ممکن است باعث تاثیر معکوس شود؛ یعنی ممکن است موهایی متراکم تر و تیره‌ تر در این نقاط رشد کند.

مزایا لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد مانند سایر روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه با مزایا لیزر موهای زائد آشنا می شویم.

سرعت انجام لیزر : از مزایای لیزر مو صرفه جویی د زمان است. مدت زمان حذف موها زائد با لیزر ب ای ناحیه های مختلف بدن متفاوت است. برای مثال برای لیزر قسمت های کوچک تر مثل لب پایین امکان دارد فقط چند ثانیه طول بکشد. این در حالی است که لیزر با حدود 1 ساعت زمان می برد. زمان لازم بریا لیزر موهای زائد آقایان نسبت به خانم ها بیشتر است.

صرفه جویی در هزینه حذف موهای زائد : تعداد جلسات در تعیین هزینه لیزر موهای زائد بسیار تاثیر گذارند و هرچه تعداد جلسات بیشتر باشد قیمت لیزر مو هم بیشتر می شود ولی نتیجه لیزر مو بلند مدت است و باعث کاهش رشد موهای زائد به مدت طولانی می شود و هزینه آن قابل توجیه است.

لیزر مو به پوست آسیبی نمی رساند : لیزر موهای زائد روشی است که آسیبی به بافت های کناری پوست وارد نمی کند و در صورت رعایت نکات و استفاده صحیح کمترین عوارض را خواهد داشت.

لیزر موهای زائد بدون درد است : آستانه تحمل هر فرد متفاوت است. درد ناشی از حذف موهای زائد با لیزر هم در افراد مختلف متفاوت است البته شدت درد در برخی از قسمت های بدن که حساس تر هست بیشتر می باشد و بیشتر افرادی که لیزر انجام داده اند معتقدند که درد موم خیلی بیشتر از درد لیزر است. لیزر مو در آقایان به دلیل ضخامت بیشتر موها امکان دارد درد بیشتری به همراه داشته باشد.

حذف موهای زائد با لیزر به کاهش موهای زیر پوستی کمک می کند : روش اصلاح با تیغ و اپلاسیون باعث رشد موهای زیر پوستی می شود و این امر بسیار ناخوشایند است. لیزر بافت موها را تغییر می دهد و همین اتفاق باعث کاهش رشد موهای زیر پوستی می شود.

چه کسانی می توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند ؟

همه افراد اعم از زنان و مردان می توانند در تمام قسمت های بدن خود از لیزر موهای زائد استفاده کنند. هر چقدر رنگ موها تیره تر باشد لیزر بر آن تاثیر بیشتری خواهد داشت. البته خصوصیات و ویژگی های فردی در نظر گرفته می شود و قوانین جاری در مورد کاربر لیزر در کلیه موارد اجرا می شود. برای استفاده از لیزر موهای زائد باید حداقل 12 سال داشته باشید.

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد :

از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب شدید تا 7 روز اول جدا خودداری کنید. اگر پس از انجام لیزر موهای زائد پوستتان تاول زد، آنرا دستکاری نکنید. اگر پوست دچار مشکل شد از متخصص خود بخواهید یک پماد معرفی کند تا بهبود یابید. همچنین ممکن است برای کاهش ناراحتی های بعد از درمان، از ژل ترمیم کننده، حوله های خنک، کمپرس یخ یا آلوئه ورا استفاده کنید. بلافاصله پس از لیزر مو از گرم کردن محل خودداری کنید. حداقل از 2 هفته بعد از درمان یا تا زمان بهبودی، از هرگونه درمان دیگر با لیزر یا روش های شیمیایی در ناحیه تحت درمان خودداری کنید.

استفاده از طیف وسیع ضد آفتاب با  SPF 30 یا بالاتر هنگام دریافت درمان های لیزر بسیار مهم است و برای حفاظت از پوست توصیه می شود. اگر عوارض جانبی مانند افزایش بیش از حد رنگدانه یا  قرمزی طولانی مدت و تورم، واکنش هیستامین یا تاول را تجربه کردید، برای راهنمایی در مورد درمان با متخصص خود تماس بگیرید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، جلسات درمانی کامل را در فواصل زمانی که توسط متخصص توصیه می شود انجام دهید.

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد :

کلام آخر

قبل از انجام لیزر موهای زائد درباره لیزر و اقدامات قبل و بعد از لیزر اطلاعات کافی کسب کنید و سعی کنید برای انجام لیزر بهترین و معتبر ترین کلینیک ها را انتخاب کنید. ممنون که تا ادامه مقاله اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)