لیزر موی زائد

امروزه افراد بسیاری خواهان از بین رفتن دائمی موهای زائد خود هستند، این امر با لیزر امکان پذیر است و به شما کمک می کند تا از شر موچین، مومک، اپلاسیون، تیغ و دستگاه اپلیدی خلاص شوید. به علاوه لیزر مو های زائد پوستی شفاف و درخشان را به شما هدیه می دهد. و طی چند جلسه مداوم شما شاهد وجود تغییرات مطلوبی خواهید شد. بعضی افراد تصور نادرستی در مورد لیزر موی زائد دارند ولی شما می توانید با خواندن این مقاله به سوالات خود جواب دهید و ابهام زدایی کنید. همچنین می توانید با آگاهی کامل مرکز لیزر خود را انتخاب کنید.

لیزر موهای زائد

لیزر یک پرتوی نوری بسیار قوی و پر انرژی است. لیزر در زمینه های زیادی از جمله صنعت و پزشکی کاربرد دارد. فولیکول ها ارگان های کوچکی درون پوست هستند که باعث رشد موهای زائد بدن می شوند. در طی لیزر موهای زائد بدن با انتقال گرمای زیاد به سطح پوست، فولیکول ها آسیب می بینند و پیاز مو داغ می شود در نتیجه در طی جلسات دیگر رشد موها به طور کل متوقف می شوند.

نحوه انجام لیزر موهای زائد

لیزر در مراکز مخصوص لیزر و در اتاق های مخصوص انجام می شود که باید فرد لیزر شونده و پزشک مخصوص عینک مورد نظر را بر چشم داشته باشند و فرد لیزر شونده چشم های خود را بسته باشد. کسانی که پوست حساسی دارند و بدنشان در برابر درد سریع واکنش نشان می دهد می توانند با مشورت از پزشک خود یک ساعت قبل از انجام لیزر از پماد بی حسی  زایلا- پى( xyla- p)استفاده کنند. البته با وجود دستگاه های جدید لیزر Gentlelase مشکل درد تقریبا به طور کل بر طرف شده است.

پوست محل لیزر مورد نظر باید به طور کامل تمیز باشد و از وجود هر گونه کرم، لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن و اسپری و حتی کرم ضد آفتاب پاک شده باشد تا در نحوه انجام لیزر اختلالی ایجاد نکند.

 

 

علائم نشان دهنده انجام صحیح لیزر

 

اگر شما علائم زیر را بعد از انجام لیزر را داشته باشید بدانید که لیزر شما با موفقیت و به طور صحیح انجام شده است.

 • ورم اطراف پوست لیزر شده مورد نظر که به آن ادم پرى فولیكولار( perifollicular edema) هم گفته می شود که این ورم به اندازه یک عدس کوچک می باشد، نشانگر انجام صحیح لیزر می باشد.
 • بخشی از ساقه مو که بیرون از سطح پوست قرار دارد امکان دارد به رنگ خاکستری تبدیل شود.
 • بوی خاص سوخته شدن مو که ناشی از لیزر صحیح قسمت مورد نظر می باشد.

 

مراقبت های پس از لیزر

 

کمپرس آب یخ: یکی از روش های موثر یکه قطعا پزشک به شما یاد آوری خواهد کرد استفاده از یخ و کمپرس آب یخ است که باعث می شود منطقه لیزر شده بی حس شود و حساسیت شما نسبت به درد کمتر شود.

 

در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید: همانطور که می دانید نور خورشید دارای اشعه سرطانزا به نام  فرابنفش یا UV است که در وضعیت عادی رنگ دانه های ملانین از پوست ما در برابر UV  دفاع می کند. اما از آنجایی که ممکن است در طی لیزر مقداری از این رنگدانه ها از بین برود، قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا مدتی امکان ضرر رساندن به پوست را از طریق اشعه فرابنفش خورشید دارد و به همین دلیل در طول دوره درمان نباید در معرض نور خورشید قرار گرفت.

 

استفاده از کرم ضد آفتاب: از آنجایی که پوست ما بعد از لیزر در برابر اشعه فرابنفش خورشید آسیب پذیر است می توان با استفاده از کرک ضد آفتاب مناسب از عوارض احتمالی جلوگیری کرد. هرچند پیشنهاد می شود که به طور مداوم برای سلامت پوست خود از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

به موهای خود دست نزنید: در طول درمان و انجام لیزر از دست زدن به محل لیزر شده مورد نظر اجتناب کنید تا به فولیکول ها آسیبی نرسد. بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد در طول مدت درمان استفاده از تیغ است که به فولیکول ها آسیبی نمی رساند. و از استفاده هر گونه اپلاسیون، مومک  و….. برای حفظ فولیکول ها اکیدا خودداری کنید. نیاز به استفاده از تیغ در طول مدت درمان به مرور کم و کمتر می شود. و به مدت 1-3 روز بعد از انجام لیزر در صورت وجود تاول و هرگونه حساسیت پوستی به هیچ عنوان با دست لمس نکنید.

 

 

استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی: به دلیل حساس شدن پوستتان، بلافاصله بعد از لیزر نباید از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید و یا در صورت لازم از مواد آرایشی و بهداشتی معدنی و غیر شیمیایی استفاده کنید که حداقل ترین آسیب را به پوست شما وارد کند زیرا این مواد پوست شما را تحریک می کند و سعی کنید با پوست خود به ملایمت رفتار کنید.

 

دوری از حرارت و گرما: تا 48 ساعت بعد از لیزر از رفتن به سونا بخار و دوش آب برای جلوگیری از آسیب های احتمالی اکیدا خودداری کنید.

 

انجام لیزر برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افرادی که حساسی پوستی دارند.
 • انجام لیزر به خانم های باردار نیز توصیه نمی شود ولی انجام آن در دوران شیردهی ممانعتی ندارد ولی این نیز بستگی به نظر پزشک شما دارد.
 • افرادی که دارای پوستی حساس هستند.
 • سابقه تشکیل کلویید یا اسکار هیپرتروفیک به دنبال ایجاد زخم.
 • آن دسته از افرادی که در محل مورد نظر خود زخم و یا عفونت دارند نمی توانند اقدام به انجام لیزر کنند زیرا آسیب بیشتری به محل مورد نظر می رساند. بهتر است مدتی صبر کنند تا بعد از بهبودی کامل نسبت به انجام لیزر اقدام کنند.
 • کسانی که مشکلاتی از قبیل ناراحتی اعصاب و روان دارند زیرا ممکن است با وجود درد و حس سوزن سوزن شدن منطقه لیزر حساسیت بیشتری احساس کنند و واکنشی از قبیل کندن آن محل از خود نشان دهند.

انواع لیزر موهای زائد

 

 • 1. لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت
 • 2. لیزر موی زائد با لیزر روبی ( یاقوت )
 • 3. لیزر تور پالسی بالا
 • 4. لیزر ND:YAG
 • 5. لیزر موی زائد با استفاده از لیزر دایود

 

لیزر موهای زائد چه مزیت هایی دارد

 • این نوع از درمان نیاز به بستری ندارد و شما می توانید بلا فاصله بعد از انجام لیزر به فعالیت خود ادامه دهید.
 • با سرعت بیشتری نسبت به دیگر روش ها می توان مناطق دیگر را درمان کرد.
 • در این تغییر رنگدانه ها و ایجاد زخم ها به ندرت در افراد کمتری اتفاق می افتد.
 • کسانی که از این روش برای رفع موهای زائد خود استفاده می کنند به سرعت می توانند تغییر را در کمترین زمان ممکن احساس کنند.
 • لیزر با یکی از بهترین دستگاه های (Alex) می تواند گزینه مناسبی برای پوست های حساس باشد زیرا به دلیل ویژگی های خنک کننده ای که دارد باعث می شود درد حس نشود.

ناحیه های لیزر موهای زائد مردان

بین ابرو ها، بالای گونه ها، گوش، پشت گردن، کل ریش، چانه، جلوی گردن، شانه، کل بازو، کتف، بالای قفسه سینه، قفسه سینه و شکم، شکم، کل پشت بدن (کمر)، ساعد، ران پا، باسن،  ساق پا، دست و پا.

 

ناحیه های لیزر موهای زائد زنان

کنار صورت، کل صورت، بین ابروها، خط فک – گردن – چانه و لب، زیر بغل، کل بازو، نوک پستان، آرنج، شکم و ناف، کمر، گودی کمر، شکم و ناف، باسن، ران ها، بیکینی، ساق پا و ساق دست.

 

شایع ترین عوارض لیزر موی زائد:

 

روش های درمانی عوارض های مختلفی دارند که هر کدام به صورتی نمایان می شوند برخی از این عوارض طبیعی و برخی دیگر غیر طبیعی هستند.

برخی عوارض طبیعی هستند مانند: درد اندک، التهاب و قرمزی پوست. این عوارض عادی هستند چرا که شما تغییری در بدنتان ایجاد کرده اید و این طبیعی است که بدن شما به آن تغییر واکنش نشان دهد.

برخی دیگر از عوارض لیزر پوسته پوسته شدن پوست هستند که موقتی هستند ولی اگر عوارضی مانند تغییر رنگ پوست و ایجاد اسکار بر روی پوست رخ دهد نشانه ی خطای درمانی است و این خطا به ندرت بر افراد انگشت شماری رخ می دهد.

 

 

عوارض شدید و نادر لیزر

عوارض لیزر موهای زائد در کمتر کسی رخ می دهد

سوختگی و تاول: سوختگی و تاول یکی از شدید ترین عوارض لیزر  است که شما می توانید با خواندن مقاله های مختلف و جست و جو درباره بهترین کلینیک ها و مراکز لیزر را انتخاب کرده تا این عوارض احتمالی را به حداقل برسانید. همچنین انجام لیزر در مراکزی که مجهز به دستگاه های پیشرفته هستند نیز از خطرات شدید و احتمالی کاهش می دهد.

 

اسکار و زخم: ایجاد اسکار و زخم را نمی توان جزء آن دسته از عوارض شدید و نادر لیزر موی زائد به شمار آورد. مگر اینکه از قبل در محل مورد نظر عفونت و زخم هایی وجود داشته باشد که در آن صورت پزشک لیزر را انجام نمی دهد و انجام آن را به دوره ی بعد از بهبود کامل انتقال می دهد. ولی با این حال ممکن است بر اثر خطای درمانی و پزشکی این اسکار ها و تاول ها پیش بیاید که این مورد هم با انتخاب درست مراکز درمانی و کلینیک مورد اطمینان بر طرف می شود.

 

کلام آخر:

 

ممنون از شکیبایی شما در همراهی ما در این مقاله. به امید اینکه نهایت استفاده را از این مطلب به دست آورده باشید و با پیدا کردن بهترین مراکز لیزر موی زائد انتخاب درستی انجام داده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *