بلفاروپلاستی پلک بالا چیست؟ یک روش موثر و هیجان انگیز برای زیبا و جوان شدن چهره است. چشم ها در این عمل باعث می شود، جوانتر به نظر برسد و اثرات پیری در نواحی چشم کاملا از بین می رود. همان طور که می دانید ناحیه چشم با افزایش سن خیلی سریع با نشانه‌های پیری مواجه که موجب می شود در بیان حالات و احساسات دیگر تغییر شکل ندهند و همیشه به شکل اخمو به نظر برسند. این شرایط خیلی سریع زیبایی چهره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. برای رفع این مشکل عمل بلفاروپلاستی پلک بالا بسیار موثر است و می تواند حالت اخمو صورت را به حالت شاد و سرزنده تبدیل کند. بلفاروپلاستی همان جراحی پلاستیک پلک است که به دو صورت بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین انجام می شود. این عمل جراحی مشکلاتی مانند چین و چروک پلک، پف و افتادگی پلک را کاملا برطرف می کند.

بلفاروپلاستی پلک بالا چگونه انجام می شود؟

بلفاروپلاستی پلک بالا جراحی زیبایی است که به کمک آن افتادگی پلک رفع و چین و چروک در نواحی پلک بالا کاملاً برطرف می شود. اگر می خواهید نتیجه موثرتری مشاهده کنید، باید همراه با بلفاروپلاستی پلک بالا پلک پایین را هم انجام دهید تا چین و چروک های اطراف چشم کاملاً برطرف شود. در واقع، بلفاروپلاستی یکی از روش های موثر برای جوان سازی پوست صورت است که همراه با دیگر روش‌های جراحی جوانسازی پیشنهاد می شود. زمانی که با افزایش سن روبرو می شوید، رفته‌رفته نشانه های پیری بر روی صورت و چهره شما مشخص می‌شود. مانند چین و چروک های ناحیه چشم، افتادگی و شل شدگی پوست. این نشانه ها همگی به صورت مشخصی زیبایی چهره شما را از بین می برد. در واقع چشم ها اولین ناحیه هستند که با افزایش سن تغییر شکل می دهند و پیرامون چشم ها به ویژه پلک ها دچار افتادگی و چین و چروک می شود. مشکلاتی که با افزایش سن در نواحی چشم ها ایجاد می شود، شامل موارد زیر می باشد:

 • پوست کش می آید و روی چشم ها می افتد.
 • در گوشه های پلک پوست اضافه ایجاد می‌شود و حالت آویزانی به گوشه چشم می دهد.
 • پیرامون پلک بالا و پایین با چین و چروک های مختلفی مواجه می شود.
 • چربی اضافه شده در زیر پوست باعث می شود چشم ها حالت پف کرده به نظر برسد.
 • گاهی اوقات به خاطر افتادگی پلک بالا افتادگی ابرو هم اتفاق می‌افتد.
 • عضلات پشت پلک شل می شوند و وزن پل را به خوبی تحمل نمی کند.

بلفاروپلاستی پلک بالا چگونه انجام می شود؟

عواملی که باعث افتادگی پوست پلک بالا می شود

علاوه بر افزایش سن عوامل دیگری هم موجب افتادگی پوست پلک و ایجاد چین و چروک در اطراف چشم می‌شود که بد نیست با آنها آشنا شوید و تا حدودی از اثرات پیری پیشگیری کنید:

 • بالا رفتن سن مهم ترین عامل افتادگی ‌پلک است.
 • همچنین بروز اثرات پیری می تواند با ژنتیک فرد در ارتباط باشد و هر شخصی در یک سن مشخص دچار افتادگی پلک و تغییر ظاهر پوست در نواحی چشم خواهد شد.
 • قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب و همچنین سیگار کشیدن می‌تواند در تغییرات پوست تاثیر گذار باشد.
 • برخی اوقات به خاطر عفونت و آلرژی به وجود آمده تورم پلک افزایش پیدا می‌کند و موجب شل شدگی پوست در ناحیه چشم‌ها می‌شود.

 

عمل جراحی پلک بالا معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا نیاز به بیهوشی ندارد و در اکثر مواقع تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این عمل حدود یک ساعت طول می‌کشد و برای احساس بهتر بیمار پزشک مصرف آرام بخش را تجویز می کند. اگر قصد انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا را دارید، در اولین مرحله پزشک، ناحیه مورد نظر را برای ایجاد برش علامت گذاری می کند تا محل ایجاد برش کاملا مشخص باشد. سپس پوست صورت را با استفاده از ضدعفونی کننده های مخصوص تمیز و ناحیه پلک بالا بی حس می کند تا بیمار هنگام عمل جراحی احساس ناخوشایندی نداشته باشد. روش های انجام شده در ناحیه پلک خطوط کاملا طبیعی می باشد و در جایی قرار می‌گیرد که در دید دیگران نباشد و کسی متوجه انجام بلفاروپلاستی با ایجاد خطوط در ناحیه پلک بالا نشود. سپس پوست اضافه برش داده و توده های چربی اضافه نیز برداشته می شود. عمل مقدار کمی خونریزی به همراه دارد که کاملاً طبیعی است. و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. پزشک با بخیه زدن این مشکل را کاملا رفع می کند.بهتر است برای رفتن به مطب برای انجام جراحی کسی را همراه خود داشته باشید.

اگر بخواهید نتیجه بهتری مشاهده کنید بهتر است عمل های دیگری مانند لیفت ابرو، فیکس کردن غده اشکی، پیوند چربی، تزریق چربی و غیره را همراه با رفع افتادگی پلک یا همان بلفاروپلاستی انجام دهید. البته انجام چند جراحی با هدف های مختلف بستگی به تشخیص پزشک دارد. این پزشک است که با معاینه شرایط شما ترجیح می دهد، عمل بلفاروپلاستی را با دیگر روش های زیباسازی انجام دهد. برای مشاهده نتایج جراحی پلک بالا حدود چند هفته نیاز است صبر کنید. در این مدت خط بخیه ایجاد شده کمتر می شود و کم کم هیچ آثاری از انجام عمل بلفاروپلاستی بر روی پوست مشاهده نخواهد شد. در چند روز اول بعد از انجام بلفاروپلاستی پلک بالا کمی متورم و قرمز می شود که به راحتی می توان هنگام آرایش کردن این مشکل را رفع کرد. البته این عارضه آنقدر ماندگار نیست و بعد از چند هفته کاملا رفع می شود.اگر عوارض خاصی مشاهده کردید و یا کبودی و تورم بیش از اندازه ماندگار شد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی مشاهده نتایج بلفاروپلاستی پلک بالا به عوامل مختلفی مانند سبک زندگی، عوامل ژنتیکی، نحوه مراقبت های لازم و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید بستگی دارد. اگر نکات گفته شده را رعایت کنید و نسبت به دستورات پزشک کوشا باشید، حتماً نتایج موثر مشاهده خواهید کرد.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا

حال برای مشاهده نتایج بهتر باید نکات گفته شده در موارد زیر را به خوبی رعایت کنید. انجام این نکات موجب می شود احتمال بروز عوارض به حداقل برسد و به خوبی دوران بهبودی را سپری کنید:

 • بهتر است بعد از اتمام جراحی کسی همراه شما باشد تا شما را تا منزل همراهی کند.
 • بهتر است قبل از این که از بیمارستان مرخص شوید، برای رفتن به خانه عجله نداشته باشید.
 • پزشک شما ممکن است برای مراقبت از چشم پماد و قطره تجویز کند. این گونه داروها باید به مدت یک هفته پس از جراحی استفاده شوند.
 • بعد از اتمام جراحی پد مخصوصی بر روی چشم های شما قرار می گیرد که به کاهش کبودی بسیار کمک می‌کند. پس از برداشتن پد خودداری کنید و نسبت به آن هیچ نگرانی نداشته باشید.
 • در برخی بیماران مشاهده شده است که بعد از انجام جراحی حدود چند ساعت احساس خواب آلودگی دارند. در صورت مواجه شدن با این مشکل اصلاً نگران نباشید. بعد از گذراندن روز عمل جراحی کاملا سرحال و پر انرژی می شوید و به راحتی می توانید به کارهای خود رسیدگی کنید.
 • یک روز بعد از جراحی به راحتی می توانید حمام بروید و استحمام کنید تا حس بهتری داشته باشید. هیچ نگرانی در مورد خیس شدن ناحیه بخیه شده هم نداشته باشید.
 • معمولاً در چند روز اولیه بعد از جراحی در ناحیه پلک بالا احساس درد خفیفی خواهید داشت. اما تعدادی بیماران هم وجود داشته است که این احساس را نداشتند و کاملاً سرحال بوده اند.
 • در صورتی که درد شدیدی احساس کردید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا برای شما یک مسکن قوی تجویز کند.
 • بهتر است برای کاهش تورم و کبودی هر چند ساعت یکبار بعد از جراحی از کمپرس سرد در ناحیه و اطراف آن استفاده کنید.
 • حدود چند روز پس از جراحی سعی کنید سر خود را بالاتر از بالا تنه قرار دهید.
 • حدود ۴ الی ۵ روز پس از جراحی برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه می کنید که در آن روز وضعیت پلک ها کاملاً توسط پزشک بررسی می شود و اگر هم هنوطز کبودی پلک از بین نرفته باشد، متخصص می‌تواند با استفاده از لیزر برای بهبودی سریع تر به شما کمک کند.
 • حدود سه هفته پس از جراحی به راحتی می توانید از لوازم آرایش مخصوص به چشم استفاده کنید.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا

محل برش در بلفاروپلاستی پلک بالا : برش در بلفاروپلاستی پلک بالا در محل چین خوردن پلک بالا ایجاد می شود‌ برای ایجاد برش متخصص باید سعی کند در ناحیه ای این کار را انجام دهد که کمتر دیده شود و همچنین ظرافت کاری ایجاد برش بسیار اهمیت دارد تا شخص بعد از انجام بلفاروپلاستی پلک بالا به خاطر قابل مشاهده بودن جای بخیه احساس ناخوشایندی نداشته باشد.

 

نکاتی که باید قبل از جراحی بلفاروپلاستی انجام شود.

بهتر است برای انجام بلفاروپلاستی پلک به نکات گفته شده در زیر را با دقت رعایت کنید:

 • حدود چند روز قبل از جراحی از مصرف دخانیات و قرص های ضد انعقاد خون خودداری نمایید.
 • همچنین برای انجام آزمایشات لازم مانند اندازه گیری، میزان ترشح اشک و میدان دید سنجش بینایی اقدام نمایید.
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید و یا از بیماری خاصی رنج می برید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین حدود دو هفته قبل از عمل باید قطع شود.
 • قبل از عمل باید وضعیت سلامتی بدن شما کاملا مشخص باشد.

آیا همه افراد برای انجام بلفاروپلاستی پلک بالا گزینه مناسبی هستند؟

گاهی اوقات مشاهده می‌شود برخی افراد جوان برای تغییر چهره خود قصد دارند، بلفاروپلاستی پلک بالا انجام دهند. اما آیا این کار درست است؟ بیشتر متخصصان حرفه ای توصیه می کنند تا زمانی که با عوامل پیری و چین و چروک در ناحیه چشم ها مواجه نشده اید، برای انجام عمل بلفاروپلاستی اقدام نکنید. افرادی برای انجام این عمل مناسب هستند که سنی بالای ۳۵ سال را داشته باشند و تمام عوامل و اثرات پیری بر روی صورت آنها مشخص باشد. پس تا زمانی که چهره هنوز پایدار نشده و در حال تغییر است، جراحی‌های زیبایی گزینه مناسبط نمی باشند. برخی افراد هم برای درشت تر کردن چشم های خود از پزشک درخواست می کنند که پلک هایش آن را بیش از حد کوتاه کند. در صورتی که چنین هدفی برای انجام بلفارو‌پلاستی دارید پیشنهاد می کنیم از انجام این جراحی خودداری کنید. به خاطر این که اگر پلک بیش از اندازه کوتاه شود ، هنگام به بسته شدن چشم ها با مشکل مواجه می شوید و این مشکل باعث خشکی چشم و در نهایت آسیب‌دیدگی به سیستم بینایی شما می شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا روشی سریع و منحصر به فرد برای تغییر چهره شماست.

بلفاروپلاستی پلک بالا یک روشی سریع و مناسب برای تغییر چهره است. البته اگر اهداف خود را خوب و ایده آل مشخص کنید. همانطور که می دانید چشم ها اولین ناحیه است که هنگام تغییر احساسات شما تغییر شکل می‌دهند و باعث انتقال حس های درونی شما به دیگران می‌شوند. بنابراین حفظ ظاهر زیبایی و جوانی این ناحیه بسیار اهمیت دارد و با کمک بلفاروپلاستی به راحتی می توانید حدود چند سال ظاهر خود را جوان تر و شاداب تر و سرزنده تر نشان دهید. برخی ها نسبت به ماندن جای بخیه در پلک بالا حساس هستند که باید بگوییم، میزان مشخص بودن جای زخم به عوامل مختلفی مانند فیزیولوژی بدن رعایت کردن نکات مراقبتی استفاده از پماد های تجویز کننده و مهارت پزشک هنگام بخیه زدن بستگی دارد. بنابراین قبل از این که نسبت به ماندن جای بخیه ناراحت شوید، در انتخاب دکتر خود دقت کافی داشته باشید و نکات مراقبتی را به خوبی رعایت کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که جای ‌بخیه ممکن است حدود ۴ الی ۶ ما ماندگاری داشته باشد که برای مشاهده نتایج بلفاروپلاستی پلک بالا باید صبور باشید.

عوارض جانبی جراحی پلک بالا

برای آشنا شدن با عوارض بلفاروپلاستی پلک بالا موارد زیر را بخوانید:

 • کبودی و تورم پلک بعد از جراحی یک مسئله کاملا طبیعی است که ممکن است حتی اکثر بیماران که چشم هم با تورم مواجه شود. این عارضه بعد از مدتی حدود چند هفته کاملا بهبود می یابد.
 • احساس خشکی چشم و وجود جسم خارجی در چشم بعد از جراحی بسیار شایع است که ممکن است حدود چند هفته طول بکشد.
 • احتمال ایجاد عفونت بعد از جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا وجود دارد که با عوامل مانند قرمزی، تورم و حساسیت پلک آغاز می‌شود. در صورتی که عوامل گفته شده برای مدتی طولانی نمایان شد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. در این مواقع متخصص داروهای آنتی بیوتیک برای بهبودی سریع تر تجویز می کند
 • بعد از جراحی پلک بالا احتمال خونریزی بسیار کم وجود دارد که خیلی سریع برطرف می‌شود. اما در صورتی که با خونریزی طولانی مدت مواجه شدید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.
 • آسیب های پوستی مانند تورم دائمی و ایجاد بافت اسکار هم جزء عوارض بسیار نادر است.
 • در مواقع بسیار کم احتمال خونریزی شدید وجود دارد که باعث از دست دادن دائمی بینایی خواهد شد. در چنین شرایطی به ساختار چشم آسیب جدی وارد شده است.
 • همچنین در برخی موارد نادر به خاطر برداشتن بخش زیادی از پوست، پلک به صورت کامل بسته نمی شود. در این شرایط عمل ترمیم پلک واجب است.

عوارض جانبی جراحی پلک بالا

 

کسانی که سابقه ایجاد بافت اسکار را دارند، بهتر است به بلفاروپلاستی پلک بالا انجام ندهند : سرعت بهبودی جای زخم روی پوست شما چگونه استگ اگر هنگام ایجاد زخم با مشکلات مختلفی مواجه می شوید و احتمال ایجاد بافت اسکار وجود دارد بهتر است برای انجام بلفاروپلاستی با یک متخصص کاملاً حرفه‌ای مشورت کنید تا تمام شرایط مورد ارزیابی قرار بگیرد و با دید واقع بینانه برای انجام این جراحی تصمیم بگیرید. در چنین مواقعی پزشک برای افرادی که با بافت اسکار غیرطبیعی مواجه می شوند، داروهای مخصوصی تجویز می کند که هنگام انجام بلفاروپلاستی از تشکیل بافت اسکار پیشگیری شود.

در چه مواقعی انجام جراحی دوم بلفاروپلاستی نیاز می شود : در مواقعی بسیار کم، فرد به جراحی دوم نیاز دارد و آن هم زمانی است که بیمار افزایش میزان پلک و عمیق کردن آن نیاز داشته باشد. در این شرایط باید تمام وضعیت ها و خطرهایی که فرد را تهدید می‌کند، مورد ارزیابی قرار گیرد و نتایج جراحی دوم پیش بینی شود.

کلام آخر

امیدواریم که به جواب ” بلفاروپلاستی پلک بالا چیست؟ ” رسیده باشید. با تشکر از شما همراهان گرامی که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *