مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل

ما در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل آشنا کنیم. با آغاز فصل گرما یکی از مشکلاتی که همه افراد با آن روبرو می شوند، تعریق و بوی ناخوشایند ناشی از آن است. استحمام، دئودرانت و مصرف پد های مخصوص، روش هایی است که افراد روزانه برای جلوگیری از تعریق از آن استفاده می کنند.

امروزه تزریق بوتاکس یکی از مهم ترین و رایج ترین روش های جوان سازی پوست است که مورد استفاده قرار گرفته است. بیشتین کاربرد بوتاکس مربوط به رفع چین و چروک و خطوط پوستی است. اما این ماده برای جلو گیری از تعریق نیز استفاده می شود. تعریق بیش از حد بر سطح کیفیت افراد تاثیر می گذارد، زیرا باعث شرمندگی افراد در جمع می شود. همچنین تعریق باعث خیس شدن لباس و ظاهر زشت آن می شود. افرادی که نمی توانند با روش های معمولی تعریق خود را کنترل کنند، کاندیدای خوبی برای بوتاکس زیر بغل می باشند.

تزریق بوتاکس باعث می شود غده های فعال کننده عرق مسدود شوند و مانع از تعریق زیاد در ناحیه زیر بغل می شود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از باکتری های ایجاد کننده بوتولیسم به دست می آید. نوروتوکسین یک سم برای سلول های عصبی بوده و بوتولیسم نیز نوعی مسمومیت غدایی است. اگر این فرایند توسط پزشک متخصص و کار بلد انجام شود بسیار ایمن است و جای نگرانی نیست. بوتاکس در ابتدا به عنوان یک فرایند زیبایی مورد استفاده قرار می گرفت،اما با گذشت زمان از آن برای فلج کردن موقت عضلات، رفع چین و جروک صوذت و درمان میگرن و اسپاسم عضلانی و… استفاده کردند.

بوتاکس چیست؟

 

تاثیر بوتاکس بر کاهش تعریق

افرادی که بیش از حد عرق می کنند و نمی توانند آن را کنترل کنند، تزریق بوتاکس که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده، می تواند درمانی برای این افراد باشد. در بدن همه ما نوعی ماده شیمیایی وجود دارد که غدد تعریق را تحریک می کند. بوتاکس این ماده شیمیایی را مسدود کره و مانع از فعال شدن غدد تعریق می شود. پس بدین صورت بوتاکس زیر بغل برای کاهش تعریق تاثیر گذار است.

تعریق بیش از حد،با تزریق بوتاکس تا 80 درصد کاهش می یابد. تاثیر گذاری این بوتاکس بین 4 تا 12 ماه است و نیاز به ترمیم دارد. اثرات این تزریق پس از گذشت 2 هفته قابل مشاهده است. بوتاکس برای کاهش تعریق در نواحی مختلف همچون زیر بغل، پیشانی، کف دست و پا ها تزریق می شود. این تزریق یک روش غیر تهاجمی است و نیاز به بیهوشی ندارد. فقط از طریق بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می شود.

تزریق بوتاکس چگونه عرق زیر بغل را کاهش می دهد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که تاثیر بوتاکس در بدن چگونه است. در حقیقت، بوتاکس از نوعی سم به نام بوتولینوم ساخته شده است. این ماده باعث فلج شدن یا بی حس شدن ماهیچه ها و اعصاب می شود. برای مثال در زمینه جوانسازی پوست صورت تزریق بوتاکس به خطوط میان ابرو از حرکت این عضلات جلوگیری می کند. بدین ترتیب، اثرات چین و چروک دیرتر نمایان می شوند. تزریق بوتاکس زیر بغل نیز درست به همین شکل عمل می کند. این ماده غدد بیش فعال را مسدود و فلج می کند. بدین ترتیب، زمانی که عصب ها نتوانند فرمان تعریق را برسانند بدن عرق نمی کند.

هایپر هیدروزپس :

به تعریق بیش از حد و غیر طبیعی در اصطلاح پزشکی هایپر هیدروزپس می گویند. این تعریق ناشی از فعالیت زیاد است که باعث تعریق بیش از حد در بدن می شود. بیشترین مناطقی که تحت تاثیر این مناطق قرار می گیرد، شامل دست ها، پا، کشاله ران، پیشانی و زیر بغل است.

این بیماری شامل دو نوع اولیه و ثانویه است.

هایپر هیدروزپس اولیه : این بیماری دلیل مشخصی ندارد و معمولا شروع آن در دوره کودکی و نوجوانی است. اما با وجود نا معلومی آن، اضطراب و استرس و هیجان می تواند آن را تشدید کند. این تعریق در نواحی مختلف مانند، دست، پا، زیر بغل و پیشانی نمایان می شود.

هایپر هیدروزپس ثانویه : این تعریق ناشی از بیماری یا عوارض جانبی مصرف برخی دارو هاست. استرس هیجانی و بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید، از دلایل این بیماری هستند. این نوع بیماری در برخی نقاط بدن به صورت متقارن رخ می دهد، همچنین ممکن است در خواب و بیداری اتفاق بی افتد.

افرادی که دچار هایپر هیدروزپس ثانویه هستند باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنند. تزریق بوتاکس یکی از اصلی ترین درمان ها برای کنترل این بیماری است. هایپر هیدروزپس اولیه و ثانویه از طریق سم بوتولینیوم قابل کنترل است. پس بنابراین لازم است افرادی که تعریق غیر طبیعی را تجربه می کنند برای درمان آن با تشخیص پزشک، اقدام به تزریق بوتاکس کنند.

ماده اصلی بوتاکس، سمی است که بوتولینیوم نام دارد و از نوعی باکتری تولید می شود. این سم ساختار و عملکرد سیستم عصبی را تغییر می دهد. بوتاکس عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را نیز تغییر می دهد. این انتقال دهنده ها مواد شیمیایی ای هستند که فرمان های مغز را اجرا می کنند و باعث واکنش نشان دادن بدن می شوند. بوتاکس این انتقال دهنده ها را مسدود می کند و باعث مهر و موم شدن عملکرد سلول عصبی می شوند.

پس بوتاکس برای درمان تعریق بدن و مسدود کردن انتقال دهنده ها انجام می شود. همان طور که گفتیم با غیر فعال کردن مواد شیمیایی تحریک کننده غدد عرق، باعث کاهش تعریق می شود.

هایپر هیدروزپس :

 

برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، چه راه هایی وجود دارد؟

اگر به دنبال راهی برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل خود هستید و به هر دلیلی نمی توانید بوتاکس را انجام دهید، راه های دیگری هم برای شما وجود دارد. در این قسمت برخی از مهم ترین راه های درمان تعریق بیش از حد زیر بغل آورده شده است:

 • مصرف داروهای ضد تعریق که پزشک تجویز کرده است.
 • تمیز کردن روده بزرگ در برخی از افراد
 • استفاده از لیزر
 • استفاده از جراحی
 • بررسی داروهای مصرفی توسط پزشک؛ زیرا بعضی داروهای خاص ممکن است سبب طریق بیش از حد شود.
 • قطع اعصاب نباتی به عنوان آخرین روش درمان تعریق به شمار می رود. از این روش زمانی استفاده می شود که تعریق زیاد، زندگی فرد را مختل کرده و فرد دچار عفونت شده است.

ماندگاری بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

در حقیقت، میزان ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل در افراد مختلف متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این قسمت عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس آورده شده است:

 • متابولیسم بدن: با گذشت زمان و با سوخت و ساز بدن بوتاکس جذب بدن می شود. به همین خاطر افرادی مانند ورزشکاران که متابولیسم بدنشان بیش تر است، تاثیر بوتاکس زودتر از سایر افراد از بین می رود.
 • تکرار تزریق بوتاکس: در صورتی که تزریق بوتاکس در مدت زمان معینی تمدید شود، تاثیرات آن ماندگارتر خواهد بود. بدین ترتیب در هر بار تزریق، ماهیچه ها بیش تر فلج شده و تعریق کم تر می شود.
 • کیفیت بوتاکس: معمولا ماندگاری بوتاکس با توجه به کیفیت آن متغیر است. اما به طور کلی ماندگاری این ماده بین ۴ تا ۱۲ ماه و در برخی از موارد ۱۶ ماه می باشد.

عملکرد بوتاکس زیر بغل

بوتاکس اعصاب فعال کننده ی غده های عرق را مسدود می کند و تاثیر خود را بر جای می گذارد. هنگامی که دمای بدن افزایش می یابد سیستم عصبی، این غده های تعریق را فعال می کند و این فرایند به طور طبیعی توسط بدن صورت می گیرد و با کاهش دما تعریق نیز کاهش می یابد. تزریق مستقیم بوتاکس به نواحی دارای تعریق شدید سبب فلج شدن اعصاب بیش فعال آن قسمت می شود. زمانی که اعصاب قادر به پیام رساندن تعریق نباشند در آن ناحیه تعریقی صورت نمی گیرد. همچنین بوتاکس فقط در نواحی ای که تزریق در آن جا صورت گرفته از تعریق جلو گیری می کند.

فرایند تزریق بوتاکس زیر بغل

زمانی بهترین نتیجه از بوتاکس به دست می آید که توسط یک پزشک با تجربه و متخصص انجام شود. همچنین تزریق بوتاکس زمان بر نیست و در یک جلسه انجام می شود.

نحوه تزریق بوتاکس زیر بغل

این فرایند توسط پزشک و با یک سوزن کوچک دقیقا زیر سطح پوست در ناحیه مورد نظر با چندین تزریق انجام می شود

پزشک برای کاهش درد، از مقداری یخ یا داروی بی حسی استفاده می کند. افرادی که تزریق بوتاکس انجام می دهند پس از اتمام کار می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر گرفته، زیرا هیچ گونه محدودیتی برای فرد ایجاد نمی کند. فقط ممکن است پزشک برای معاینه با بیمار ملاقاتی ترتیب دهد.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه این تزریق به عوامل مختلفی همچون میزان بوتاکس، نوع ماده به کار رفته بوتاکس، ناحیه مورد درمان و همچنین دست مزد پزشک بستگی دارد. به طور معمول برای کاهش تعریق در ناحیه زیر بغل در هر طرف 50 واحد و جمعا 100 واحد از ماده بوتاکس در هر دو ناحیه تزریق می شود. اما تزریق بوتاکس در نواحی مختلف مانند دست و پا و سایر نقاط بسته به نظر پزشک متفاوت است. بنابراین هزینه ها برای هر فرد متفاوت است. هم چنین این تزریق موقت بوده و ماندگاری آن بین 4 تا 12 ماه است و افرادی که دچار تعریق شدید هستند هر چند وقت یک بار باید برای تزریق اقدام و آن را ترمیم کنند.

آمادگی برای تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس یک فرایند ساده و سریع است که در مطب پزشک و در یک جلسه انجام می شود. برای انجام این کار پزشک از مراجعه کننده درخواست می کند که از دو الی سه روز قبل از تزریق ناحیه مورد نظر را شیو نکند و نتراشد.

اگر بیمار داروهای رقیق کننده خون مصرف می کند، برای جلو گیری از کبودی سعی کنید از چند روز قبل مصرف این دارو ها را قطع کنید.

همچنین برای مصرف هر دارو با پزشک خود مشورت کنید.

آمادگی برای تزریق بوتاکس زیر بغل

مراقبت های پس از بوتاکس زیر بغل

از انجام اپلاسیون و انداختن موم، لیزر موهای زائد، انجام فعالیت و ورزش های سنگین و استحمام با آب داغ تا 24 ساعت پس از تزریق اجتناب کنید. همچنین برای کاهش سریع التهاب و تورم از کمپرس یخ در ناحیه زیر بغل استفاده کنید. همچنین گفتنی است که بوتاکس برای کاهش تعریق بسیار موثر است و افرادی که این تزریق را انجام می دهند بسیار راضی بوده اند و نا رضایتی در این تزریق بسیار کم است.

خطرات تزریق بوتاکس زیر بغل

برای درمان تعریق با استفاده از تزریق بوتاکس ، خطراتی وجود دارد که می تواند نتایج درمان هایپرهیدروزیس زیر بغل را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این خطرات و عوارض، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال وجود درد قرمزی یا خارش در محل تزریق وجود دارد. البته این عارضه در کمتر از ۱۰ درصد افراد رخ می دهد.
 • بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل ممکن است بدن برای جبران میزان تعریق در جای دیگری از بدن شروع به تعریق بیش از حد کند. در علم پزشکی به این حالت تعریق جبرانی گفته می شود. این مشکل در حدود ۴ تا ۵ درصد افراد رخ می دهد. اما معمولاً در کم تر از چهار ماه این مشکل برطرف می شود.
 • حدود ۱۰ درصد از بیماران با علائمی مانند سردرد یا گرگرفتگی بعد از تزریق مواجه می شوند.
 • کم تر از یک درصد افراد با احساس سرماخوردگی مواجه می شوند.
 • حدود یک درصد از افراد نیز درد یا ضعف عضلانی را تجربه می کنند.

مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل :

این تزریق عارضه ای برای غدد لنفاوی نداشته، زیرا عمق آن بسیار کم است و آسی به ابن غدد وارد نمی کند. همچنین ماندگاری آن در هر فرد متفاوت است. اما به طور کلی ماندگاری بوتاکس بین 6 ماه تا یک سال است. در صورت رضایت داشتن از این تزریق می توانید پس از پایان دوره دوباره آن را تمدید و ترمیم کنید. به مرور زمان تعریق شما کاهش یافته و شما می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. تاثیرات بوتاکس پس از گذشت یک الی دو هفته نمایان می شود. تزریق بوتاکس 5 الی 10 دقیقه زمان می برد. این روش درمانی باعث ایجاد درد نمی شود.

همچنین بوتاکس یک روش سریع و موثر برای رفع چین و چروک است و پس از آن شما می توانید بدون هیچ محدودیتی به روتین روزانه خود ادامه دهید. لازم به ذکر است که تاثیرات بوتاکس به تعداد تزریقات قبلی بستگی دارد و 4 تا 6 ماه طول می کشد. یعنی اگر شما به مدت یک سال هر 3 ماه تزریق بوتاکس انجام دهید، به تدریج فاصله بین تزریق های بعدی بیشتر می شود و به مرور با تزریق بوتاکس کمتر، اثرات طولانی تر خواهد بود.

ممنوعیت بوتاکس

تزریق بوتاکس در شرایط زیر ممنوعیت دارد :

دوران بار داری و شیر دهی، داشتن مشکلات دیابتی، اختلالات سیستم عصبی و داشتن تومور های بدخیم و  یا انکولوژی

ممنوعیت بوتاکس

کلام آخر

از شما دوستان عزیز نهایت تشکر را داریم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید. نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. در صورت داشتن هرگونه سوال با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)