در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای کربوکسی تراپی آشنا کنیم. در سه دهه اخیر استفاده از این روش به شدت در کشور های اروپایی رواج یافته است. این که مزایای کربوکسی تراپی چیست و بر چه چیز تاثیر می گذارد پاسخ گسترده ای دارد. ماده اصلی مصرفی در کربوکسی تراپی کربن دی اکسید می باشد. این روش در ابتدا برای جراحی قلب و عروق مورد استفاده قرار گرفت. سپس برخی فواید آن بر پوست، مو و برخی عارضه ها مانند سلولیت و تیرگی پوست کشف شد. منشا آن به کشور های اروپایی و مخصوصا فرانسه و در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی باز می گردد ، که در آن زمان برای رفع مشکلات قلبی عروقی مانند انباشتن چربی در عروق و و بیماری های از این دست مورد استفاده قرار گرفت. همچنین آنها کشف کردند که استحمام یا شنا  در آبی که حاوی کربن دی اکسید است می تواند برای تسریع بهبود برخی زخم های پوستی موثر باشد. حتی این روش می تواند سریع ترین روش برای جوان سازی پوست تلقی شود.

کربوکسی تراپی چیست؟

در حقیقت این عمل تزریق کربن دی اکسید به زیر پوست می باشد. این گاز ضرر خاصی برای بدن نداشته و میزان تزریق آن به وسیله دستگاه سنجیده می شود. در این روش از گاز به جای مایعات برای تزریق کردن استفاده می شود. این روش برای ترمیم، باز سازی و جوان سازی پوست استفاده می شود. ساز و کار انجام آن یه این صورت است که؛ هنگامی که گاز کربن دی اکسید به زیر پوست تزریق می گردد بدن آن را به عنوان کمبود اکسیژن شناسایی کرده و فشار خون را برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی در آن ناحیه افزایش می دهد. این امر باعث تغذیه و تقویت مناسب سلول های پوست و مو شده و باعث رفع مشکلاتی مانند ریزش مو،جوش های پوستی و غیره می شود.

کاربرد کربوکسی تراپی در درمان تیرگی پوست، ترک های کف پا و همچنین برای برخی از دیگر اعضای بدن مانند پا،شکم و محل ترک های پوستی می تواند باشد.

کربوکسی تراپی چگونه باعث جوان سازی پوست می شود؟

این تراپی با کمک گرفتن از مکانیسم طبیعی بدن به جوان سازی پوست کمک می کند. ساز و کار این روش به این صورت است که، هنگام تزریق کربن دی اکسید به سطح زیر پوست، بدن هرگونه افزایش غلظت کربن دی اکسید خون را به منزله کاهش اکسیژن خون تلقی کرده و با اعمال پر فشار جریان خون اکسیژن و مواد مغذی را با سرعت بیشتری به موضع می رساند.  کربن دی اکسید هنگامی که در خون افزایش می یابد از طریق واکنش هایی در خون به ماده ای به نام بی کربنات تبدیل می شود که این ماده خون را اسیدی می کند. و هرچه میزان اسیدیته خون بیشتر باشد اکسیژن رسانی به آن ناحیه بیشتر خواهد شد.

 کربوکسی تراپی

تاثیرات خون رسانی به بافت در کربوکسی تراپی

افزایش خون رسانی در کربوکسی تراپی با استفاده از گشاد شدن رگ های کوچک ناحیه پوست انچام می شود. اولین و مهم ترین تاثیر این اتفاق ترشح عامل های محرک رشد و تکثیر است. این عوامل علاوه بر افزایش خون رسانی  باعث ایجاد رگ های جدید در محل بافت می شود، کلاژن سازی را در پوست تحریک و تقویت کرده و باعث تحریک چربی سوزی در بافت می شود.

مدت زمان کربوکسی تراپی

در یک جلسه بین 15 تا 30 دقیقه می باشد. با توجه به نوع پوست و ضخامت آن این مدت می تواند کمتر یا بیشتر باشد. همچنین با توجه به نوع عارضه و میزان سطح ناحیه ای که قرار است ترراپی شود بین 7 تا 11 جلسه درمانی نیاز می باشد. این جلسات به صورت یک  روز در هفته و یا یک هفته در میان انجام می شود. همچنین ممکن است به چند جلسه سالانه برای تکمیل دوره درمان و حصول نتیجه بهتر نیاز باشد.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی نیازی به مراقبت های خاص ندارد. ممکن است با توجه به نوع پوست و حساسیت فرد نیاز به مصرف برخی دارو ها یا انجام برخی کار ها باشد. اما در نهایت تنها اقدامی که باید انجام شود خود داری از گرفتن دوش یا استفاده از وان و استخر و هر گونه تماس با آب به مدت یک الی دو روز بعد از عمل می باشد.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

این عمل سر پایی بوده و نیاز به آمادگی قبلی خاصی ندارد. مگر مواردی که پزشک به صلاح دید خود مواردی را گوشزد نماید. بلافاصله پس از انجام عمل فرد می تواند به انجام کار های روز مره خود بپردازد. عوارض جانبی خاصی متوجه این تراپی نیست. مگر این که مقدار نا چیزی سوزش در محل تزریق احساس شود.همچنین وجود گرما در ناحیه تزریق گاز نیز یکی دیگر از علائم است که نشانه تاثیر گذاری گاز و افزایش جریان خون می باشد.  هرگونه علائم شدید تر و غیر عادی حتما باید به پزشک گزارش شده و در اولین فرصت به وی مراجعه شود.

عوارض جانبی

کدام افراد نمی توانند کربوکسی تراپی انجام دهند؟

افراد دارای بیماری های زمینه ای خاص مانند دیابت، فشار خون کنترل نشده، آسم شدید و سایر بیماری های حاد تنفسی و انعقاد خون مانند هموفیلی نمی توانند این عمل جراحی را انجام دهند. ابتلا به بیماری های آب سیاه، نا رسایی کلیوی و دیالیز، سرطان و گذراندن دوره شیمی درمانی، صرع، بیماری های مغزی نیز از جمله این بیماری ها است. همچنین بروز اتفاقاتی مانند آمبولی ریه(با فاصله زمانی نزدیک به زمان تراپی)، بارداری و شیر دهی، عفونت پوستی و بیماری های پیوند بافت و اعضا و وجود خون فعال پس از انجام عمل جراحی نیز مانع از انجام این تراپی می شود.

مکانیسم کربوکسی تراپی

ممکن است دستگاه های مورد استفاده در این تراپی در جزئیاتی مانند شکل و گنجایش و توان با یک دیگر متفاوت باشند اما اساس تمام آنها یک چیز است. یک کپسول گاز با تعدادی لوله پلاستیکی که به یک مجموعه فیلتر متصل است. این فیلتر ها هرگونه ناخالصی احتمالی را جدا می کنند و در نهایت این مجموعه به یک سوزن مخزن دار ختم می شود که کربن دی اکسید را به زیر پوست تزریق می کند.

مزایای کربوکسی تراپی

مزایای این شیوه تراپی به میزان گسترده و بی شماری است. گذشته از تنوع کارایی آن برای درمان انواع عوارض پوست و مو، این تراپی در زمان بسیار کمی انجام می شود و نیازی به مراقبت های قبل و بعد از جلسات درمانی نمی باشد و تنها اقدامی که لازم است انجام شود اجتناب از تماس با آب برای مدت یک روز پس از هر جلسه درمانی است.

کربوکسی تراپی برای رفع ترک ها

وجود هرگونه ترک در بدن مانند پاشنه، ترک های شکمی و سلولیت و پارگی پوست یا اسکرچ مارک از جمله عوارضی است که امروزه با کربوکسی تراپی درمان می شود. از تحریک کلاژن سازی توسط کربوکسی تراپی برای ترمیم ترک های پوستی استفاده می شود.

کربوکسی تراپی و درمان طاسی

همان گونه که قبلا ذکر شد کربوکسی تراپی می تواند با تغذیه بافت پوستی که ریشه مو در آن قرار دارد باعث تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن شود. آلوپسی در علم به پزشکی همان ریزش مو می باشد که معمولا در ناحیه سر اتفاق افتاده و می تواند نتیجه عوامل مختلفی باشد. استفاده از برخی شامپو های تقلبی یا دارای فرمول قوی، محصولات مو که تاریخ مصرف آنها گذشته، وراثت، ژنتیک ، تغذیه نا سالم، کمبود آهن و کم خونی، قاعدگی نامنظم در بانوان و استفاده بیش از حد از اتو مو، فر مو، سشوار و محصولات شیمیایی مانند رنگ و دکلره است. ممکن است با توجه به میزان طاسی و نوع پوست و موی فرد این تراپی تا چند جلسه به طول بی انجامد اما از مزایای کربوکسی تراپی در تقویت مو این است که می توان پس از انجام آن بلافاصله به فعالیت های عادی و روزانه پرداخت.

 

درمان طاسی

 

کاربرد کربوکسی تراپی در مشکلات زنان

وجود خشکی، عفونت و ترشحات بیش از حد واژن در بانوان، تیرگی پوست ناحیه تناسلی و و بی اختیاری نسبی در ادرار از جمله مشکلات پزشکی زنان بوده و با کربوکسی تراپی به خوبی قابل حل است. همچنین از خاصیت جوان سازی کربوکسی تراپی برای بهبود بافت پوست در نواحی تناسلی و سینه استفاده می گردد.   در اینجا نیز نیازی به بی حسی و مراقبت های خاص نیست و درمان کاملا به صورت سر پایی و بدون نیاز به بی حسی در مدت کوتاه انجام می شود.

سایر کاربرد های کربوکسی تراپی

این روش برای درمان سلولیت تاثیر گذار ترین و موثر ترین روش می باشد. سلولیت در اثر بیرون آمدن چربی زیر پوست ایجاد می شود.

حلقه کبود دور چشم معمولا در اثر ضعف جریان خون به وجود آمده و  اصطلاحا حوضچه عروقی تشکیل میدهد. با استفاده از کربوکسی تراپی می توان به شکل موثری این حلقه دور چشم را درمان نمود.

آلوپسی (طاسی)، زخم های پوستی، برخی مشکلات عروقی مربوط به دیابت، ، کاهش چربی موضعی و کاهش سلولیت از مواردی است که می توان به کمک کربوکسی تراپی آن را درمان نمود.

میزان ماندگاری کربوکسی تراپی

عوامل زیادی در میزان ماندگاری تاثیرات کربوکسی تراپی دخالت دارند. این عوامل شامل نوع پوست، نوع تراپی مد نظر، سوخت و ساز بدن، ورزش و تغذیه می باشد. ولی به طور متوسط دو تا شش ماه ماندگاری دارد. همچنین برای برخی تراپی ها مانند سلولیت اگر رژیم تغذیه و ورزش رعایت شود تا چند سال ماندگاری خواهد داشت.

آیا گاز کربن دی اکسید برای بدن مضر است؟

این گاز به طور طبیعی در بافت های بدن تولید می شود و میزان کم آن برای سلامتی هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. در کربوکسی تراپی نیز میزان تزریق گاز به میزانی است که مشکلی برای بدن به وجود نیاورد.

زمان مناسب برای انجام عمل کربوکسی تراپی چه زمانی است؟

عمل کربوکسی تراپی معمولا روی صورت و با مقاصد زیبایی به کار برده می شود. یکی از عواملی که باعث می شود افراد به فکر تراپی های پوستی بیفتند گذر زمان، افزایش سن و تاثیر آن بر پوست می شود. حلقه های دور چشم، کبودی دور چشم، گود رفتگی پای پلک، افزایش چین و چروک پوستی که در ناحیه چشم موسوم به پا کلاغی است، افتادگی پوست و ریزش مو ها و ابرو ها از جمله تاثیرات پیری بر چهره است که به صورت های مختلفی در افراد مختلف بروز پیدا می کند اما در کل ماهیت چگونگی پیدایش آنها یکسان است و معمولا شیوه های  مشابه برای درمان آنها به کار برده می شود. همچنین علاوه بر گذر  سن، عواملی مانند تابش شدید خورشید و گرد و غبار و آلودگی هوا نیز در بروز این نشانه ها دخالت دارد. جاذبه زمین نیز مدام پوست را به سمت پایین می کشد و همین یکی از عوامل آسیب رسیدن به پوست و شل شدن آن است.  پوست صورت و مخصوصا ناحیه چشم ها بسیار حساس بوده و هر اقدام درمانی ای که قرار است برای آنها انجام شود باید با دقت بسیار پزشک درمانگر و مراقبت های  بیمار پس از عمل انجام شود و با این حال باز هم ممکن است آسیب ها یا عوارض احتمالی متوجه شخص باشد. اما در کربوکسی تراپی این عارضه ها با کمترین میزان عوارض جانبی درمان می شود. همچنین هرچه سن بیمار در هنگام انجام کربوکسی تراپی کمتر باشد تاثیرات کربوکسی تراپی بیشتر و بهتر نمایان می شود. کربوکسی تراپی بر خلاف برخی روش های تهاجمی به آرامی  و با استفاده از مکانیسم طبیعی خود بدن درمان را انجام می دهد.

کلام آخر

در میان انواع روش هایی که برای مقابله با آثار پیری به کار گرفته می شود کربوکسی تراپی ایمن تر و موثر تر است. از مزایای کربوکسی تراپی می توان به کم بودن عوارض جانبی آن و تاثیر گذاری سریع اشاره کرد. همچنین کم بودن زمان جلسات درمانی نیز یکی دیگر از مزایای کربوکسی تراپی می باشد. در افرادی که کربوکسی تراپی انجام می دهند روند پیری را بسیار کند تر از افرادی که هیچ اقدامی برای مراقبت از پوست خود انجام نمی دهند طی می کنند. با این که کربوکسی تراپی  یک تراپی آسان و دارای عوارض کم می باشد ولی باز هم باید در انتخاب کلینیک و متخصص درمانگر بسیار دقت نمود. به دلیل حساسیت ناحیه صورت و تاثیر آن در زیبایی هر گونه تغییر یا آسیبی که ببر زیبایی تاثیر گذار بوده و غیر قابل جبران باشد باعث کاهش اعتماد به نفس و امید به زندگی  در فرد می شود.

ممنون از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *