در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای کربوکسی تراپی آشنا کنیم. در سه دهه اخیر استفاده از این روش به شدت در کشور های اروپایی رواج یافته است. این که مزایای کربوکسی تراپی چیست و بر چه چیز تاثیر می گذارد پاسخ گسترده ای دارد. ماده اصلی مصرفی در کربوکسی تراپی کربن دی اکسید می باشد. این روش در ابتدا برای جراحی قلب و عروق مورد استفاده قرار گرفت. سپس برخی فواید آن بر پوست، مو و برخی عارضه ها مانند سلولیت و تیرگی پوست کشف شد. منشا آن به کشور های اروپایی و مخصوصا فرانسه و در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی باز می گردد ، که در آن زمان برای رفع مشکلات قلبی عروقی مانند انباشتن چربی در عروق و و بیماری های از این دست مورد استفاده قرار گرفت. همچنین آنها کشف کردند که استحمام یا شنا  در آبی که حاوی کربن دی اکسید است می تواند برای تسریع بهبود برخی زخم های پوستی موثر باشد. حتی این روش می تواند سریع ترین روش برای جوان سازی پوست تلقی شود.

کربوکسی تراپی چیست؟

در حقیقت این عمل تزریق کربن دی اکسید به زیر پوست می باشد. این گاز ضرر خاصی برای بدن نداشته و میزان تزریق آن به وسیله دستگاه سنجیده می شود. در این روش از گاز به جای مایعات برای تزریق کردن استفاده می شود. این روش برای ترمیم، باز سازی و جوان سازی پوست استفاده می شود. ساز و کار انجام آن یه این صورت است که؛ هنگامی که گاز کربن دی اکسید به زیر پوست تزریق می گردد بدن آن را به عنوان کمبود اکسیژن شناسایی کرده و فشار خون را برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی در آن ناحیه افزایش می دهد. این امر باعث تغذیه و تقویت مناسب سلول های پوست و مو شده و باعث رفع مشکلاتی مانند ریزش مو،جوش های پوستی و غیره می شود.

کاربرد کربوکسی تراپی در درمان تیرگی پوست، ترک های کف پا و همچنین برای برخی از دیگر اعضای بدن مانند پا،شکم و محل ترک های پوستی می تواند باشد.

کربوکسی تراپی چگونه باعث جوان سازی پوست می شود؟

این تراپی با کمک گرفتن از مکانیسم طبیعی بدن به جوان سازی پوست کمک می کند. ساز و کار این روش به این صورت است که، هنگام تزریق کربن دی اکسید به سطح زیر پوست، بدن هرگونه افزایش غلظت کربن دی اکسید خون را به منزله کاهش اکسیژن خون تلقی کرده و با اعمال پر فشار جریان خون اکسیژن و مواد مغذی را با سرعت بیشتری به موضع می رساند.  کربن دی اکسید هنگامی که در خون افزایش می یابد از طریق واکنش هایی در خون به ماده ای به نام بی کربنات تبدیل می شود که این ماده خون را اسیدی می کند. و هرچه میزان اسیدیته خون بیشتر باشد اکسیژن رسانی به آن ناحیه بیشتر خواهد شد.

کربوکسی تراپی چگونه باعث جوان سازی پوست می شود؟

مزایای کربوکسی تراپی چیست؟

به طور کلی، کربوکسی تراپی مزایای بسیار زیادی دارد. به طوری که نسبت به سایر روش های تهاجمی، افراد توجه بیش تری به این روش درمانی دارند. در این قسمت تنها برخی از مهم ترین فواید کربوکسی تراپی آورده شده است:

  • درمان سلولیت با کربوکسی تراپی: اولین و مهم ترین ویژگی کربوکسی تراپی، کمک به درمان سلولیت است. زمانی که به کمک این روش کربن دی اکسید به بافت زیر پوست تزریق می شود گردش خون افزایش پیدا کرده و به دنبال آن دما در ناحیه تزریق بالا می رود. بدین ترتیب، با بالا رفتن دما چربی ها تجزیه شده و از بین می روند. در این زمان، سلولیت ها هم به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کنند. تفاوتی ندارد سلولیت در شکم باسن یا ران شما باشد، شما می توانید به راحتی با استفاده از کربوکسی تراپی این مشکل را برطرف کنید.
  • درمان چین و چروک پوست: یکی از فواید شگفت انگیز کربوکسی تراپی، رفع چین و چروک های صورت و صاف شدن آن است. کربوکسی تراپی با تحریک کلاژن سازی در پوست، باعث افزایش انعطاف پذیری ضخامت و کاهش چین و چروک های پوستی می شود. به همین خاطر، این عمل کمک شایانی به جلوگیری از پیری پوست می کند.
  • از بین بردن چربی های اضافی: یکی از فواید کربوکسی تراپی که باعث شده است این روش محبوبیت زیادی در بین افراد پیدا کند، از بین بردن چربی ها و کمک به لاغری است. با استفاده از کربوکسی تراپی، کربن دی اکسید به نواحی از بدن که چربی ها انباشته شده اند تزریق می شود. این عمل باعث افزایش دما و تحریک عمل واکنش لیپولیز می شود. لیپولیز واکنشی است که طی آن بافت چربی تجزیه شده و به تدریج از بین می رود. به همین خاطر، کربوکسی تراپی در کاهش چربی ناحیه های شکم، پهلو، باسن و ران تاثیر بسیار زیادی داشته و به لاغری کمک می کند.
  • برطرف کردن سیاهی دور چشم: در صورتی که مقدار کربن دی اکسید را از طریق فرآیند کربوکسی تراپی به بافت پوست زیر چشم تزریق کنید، گردش خون در این قسمت بهبود پیدا می کند. این امر سبب افزایش جریان خون شده و مواد مغذی بیش تری به این ناحیه حساس می رسد. در نتیجه این امر، سیاهی زیر چشم برطرف می شود.
  • درمان جای جوش زخم و آکنه: رفع جای جوش زخم و آکنه یکی از فوایدی است که کربوکسی تراپی برای پوست دارد. این نقاط در کوتاه ترین زمان ممکن از بین رفته و پوست شما کاملاً صاف، روشن و شفاف می شود.
  • درمان ترک های پوستی: کربوکسی تراپی می تواند ترک های پوستی ناشی از بارداری و عوامل مختلف را در قسمت های مختلف بدن مانند ران، شکم، پهلو و… از بین ببرد. همچنین این کار باعث تحریک کلاژن سازی شده و با ترمیم پوست، ترک های پوستی را درمان می کند.
  • احیا و ترمیم مو: کربوکسی تراپی به طور شگفت انگیزی باعث تقویت ریشه مو شده و به افزایش رشد آن کمک زیادی می کند. با استفاده از این فرآیند، مواد مغذی بیش تری به این ناحیه می رسد.
  • کاهش غبغب: یکی دیگر از فواید مهم کربوکسی تراپی، کاهش اندازه غبغب در افراد است. این روش تولید کلاژن را افزایش داده و باعث لیفت و سفت شدن پوست می شود. این فرآیند می تواند در از بین بردن غبغب نیز تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

تاثیرات خون رسانی به بافت در کربوکسی تراپی

افزایش خون رسانی در کربوکسی تراپی با استفاده از گشاد شدن رگ های کوچک ناحیه پوست انچام می شود. اولین و مهم ترین تاثیر این اتفاق ترشح عامل های محرک رشد و تکثیر است. این عوامل علاوه بر افزایش خون رسانی  باعث ایجاد رگ های جدید در محل بافت می شود، کلاژن سازی را در پوست تحریک و تقویت کرده و باعث تحریک چربی سوزی در بافت می شود.

مدت زمان کربوکسی تراپی

در یک جلسه بین 15 تا 30 دقیقه می باشد. با توجه به نوع پوست و ضخامت آن این مدت می تواند کمتر یا بیشتر باشد. همچنین با توجه به نوع عارضه و میزان سطح ناحیه ای که قرار است ترراپی شود بین 7 تا 11 جلسه درمانی نیاز می باشد. این جلسات به صورت یک  روز در هفته و یا یک هفته در میان انجام می شود. همچنین ممکن است به چند جلسه سالانه برای تکمیل دوره درمان و حصول نتیجه بهتر نیاز باشد.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی نیازی به مراقبت های خاص ندارد. ممکن است با توجه به نوع پوست و حساسیت فرد نیاز به مصرف برخی دارو ها یا انجام برخی کار ها باشد. اما در نهایت تنها اقدامی که باید انجام شود خود داری از گرفتن دوش یا استفاده از وان و استخر و هر گونه تماس با آب به مدت یک الی دو روز بعد از عمل می باشد.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

این عمل سر پایی بوده و نیاز به آمادگی قبلی خاصی ندارد. مگر مواردی که پزشک به صلاح دید خود مواردی را گوشزد نماید. بلافاصله پس از انجام عمل فرد می تواند به انجام کار های روز مره خود بپردازد. عوارض جانبی خاصی متوجه این تراپی نیست. مگر این که مقدار نا چیزی سوزش در محل تزریق احساس شود.همچنین وجود گرما در ناحیه تزریق گاز نیز یکی دیگر از علائم است که نشانه تاثیر گذاری گاز و افزایش جریان خون می باشد.  هرگونه علائم شدید تر و غیر عادی حتما باید به پزشک گزارش شده و در اولین فرصت به وی مراجعه شود.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

کدام افراد نمی توانند کربوکسی تراپی انجام دهند؟

افراد دارای بیماری های زمینه ای خاص مانند دیابت، فشار خون کنترل نشده، آسم شدید و سایر بیماری های حاد تنفسی و انعقاد خون مانند هموفیلی نمی توانند این عمل جراحی را انجام دهند. ابتلا به بیماری های آب سیاه، نا رسایی کلیوی و دیالیز، سرطان و گذراندن دوره شیمی درمانی، صرع، بیماری های مغزی نیز از جمله این بیماری ها است. همچنین بروز اتفاقاتی مانند آمبولی ریه(با فاصله زمانی نزدیک به زمان تراپی)، بارداری و شیر دهی، عفونت پوستی و بیماری های پیوند بافت و اعضا و وجود خون فعال پس از انجام عمل جراحی نیز مانع از انجام این تراپی می شود.

مکانیسم کربوکسی تراپی

ممکن است دستگاه های مورد استفاده در این تراپی در جزئیاتی مانند شکل و گنجایش و توان با یک دیگر متفاوت باشند اما اساس تمام آنها یک چیز است. یک کپسول گاز با تعدادی لوله پلاستیکی که به یک مجموعه فیلتر متصل است. این فیلتر ها هرگونه ناخالصی احتمالی را جدا می کنند و در نهایت این مجموعه به یک سوزن مخزن دار ختم می شود که کربن دی اکسید را به زیر پوست تزریق می کند.

خطرات و عوارض کربوکسی تراپی

درمان ترک های پوستی کاملاً بدون درد انجام می شوند. چرا که پوست در این نقاط، اعصاب حسی ندارد. در این فرآیند ممکن است کمی احساس فشار یا خارش داشته باشید که معمولاً بین ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از تزریق برطرف می شود. در زمینه درمان اسکار و زخم نیز به هیچ عنوان احساس درد نخواهید کرد. زیرا اساساً بافت زخم فاقد اعصاب درد است. در حقیقت، کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و چربی های موضعی نواحی مختلف بدن مانند دست، شکم و پا شرایط خاصی دارد. در این موارد گاز بیش تری به بافت چربی تزریق شده و به اصطلاح باد می شود. به همین خاطر ممکن است در ناحیه تحت درمان کمی احساس فشار داشته باشید.

احساس شما در هنگام کربوکسی تراپی دست مشابه زمانی خواهد بود که می خواهند فشار خون شما را اندازه گیری کنند. چرا که خونرسانی به این بخش افزایش یافته است. همچنین ناحیه تحت درمان تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق گرم خواهد بود و احتمالاً احساس سوزن سوزن شدن خفیفی را خواهید داشت. کربوکسی تراپی تنها یک عارضه محتمل دارد آن هم کبودی محل تزریق است. این عارضه تقریباً هیچگاه برای نواحی زیر چشم اتفاق نمی افتد. زمانی این امر شایع است که دست ها و پاها تحت عمل کربوکسی تراپی قرار می گیرند. سایر عوارض کربوکسی تراپی بسیار خفیف بوده و در صورتی که رخ بدهند حداکثر تا چند ساعت بعد از جلسه درمان برطرف خواهند شد. این عوارض شامل درد خفیف در محل تزریق و احساس عجیب در زیر پوست است.

کربوکسی تراپی و درمان طاسی

همان گونه که قبلا ذکر شد کربوکسی تراپی می تواند با تغذیه بافت پوستی که ریشه مو در آن قرار دارد باعث تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن شود. آلوپسی در علم به پزشکی همان ریزش مو می باشد که معمولا در ناحیه سر اتفاق افتاده و می تواند نتیجه عوامل مختلفی باشد. استفاده از برخی شامپو های تقلبی یا دارای فرمول قوی، محصولات مو که تاریخ مصرف آنها گذشته، وراثت، ژنتیک ، تغذیه نا سالم، کمبود آهن و کم خونی، قاعدگی نامنظم در بانوان و استفاده بیش از حد از اتو مو، فر مو، سشوار و محصولات شیمیایی مانند رنگ و دکلره است. ممکن است با توجه به میزان طاسی و نوع پوست و موی فرد این تراپی تا چند جلسه به طول بی انجامد اما از مزایای کربوکسی تراپی در تقویت مو این است که می توان پس از انجام آن بلافاصله به فعالیت های عادی و روزانه پرداخت.

 

کربوکسی تراپی و درمان طاسی

 

کاربرد کربوکسی تراپی در مشکلات زنان

وجود خشکی، عفونت و ترشحات بیش از حد واژن در بانوان، تیرگی پوست ناحیه تناسلی و و بی اختیاری نسبی در ادرار از جمله مشکلات پزشکی زنان بوده و با کربوکسی تراپی به خوبی قابل حل است. همچنین از خاصیت جوان سازی کربوکسی تراپی برای بهبود بافت پوست در نواحی تناسلی و سینه استفاده می گردد.   در اینجا نیز نیازی به بی حسی و مراقبت های خاص نیست و درمان کاملا به صورت سر پایی و بدون نیاز به بی حسی در مدت کوتاه انجام می شود.

سایر کاربرد های کربوکسی تراپی

این روش برای درمان سلولیت تاثیر گذار ترین و موثر ترین روش می باشد. سلولیت در اثر بیرون آمدن چربی زیر پوست ایجاد می شود.

حلقه کبود دور چشم معمولا در اثر ضعف جریان خون به وجود آمده و  اصطلاحا حوضچه عروقی تشکیل میدهد. با استفاده از کربوکسی تراپی می توان به شکل موثری این حلقه دور چشم را درمان نمود.

آلوپسی (طاسی)، زخم های پوستی، برخی مشکلات عروقی مربوط به دیابت، ، کاهش چربی موضعی و کاهش سلولیت از مواردی است که می توان به کمک کربوکسی تراپی آن را درمان نمود.

میزان ماندگاری کربوکسی تراپی

عوامل زیادی در میزان ماندگاری تاثیرات کربوکسی تراپی دخالت دارند. این عوامل شامل نوع پوست، نوع تراپی مد نظر، سوخت و ساز بدن، ورزش و تغذیه می باشد. ولی به طور متوسط دو تا شش ماه ماندگاری دارد. همچنین برای برخی تراپی ها مانند سلولیت اگر رژیم تغذیه و ورزش رعایت شود تا چند سال ماندگاری خواهد داشت.

آیا گاز کربن دی اکسید برای بدن مضر است؟

این گاز به طور طبیعی در بافت های بدن تولید می شود و میزان کم آن برای سلامتی هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. در کربوکسی تراپی نیز میزان تزریق گاز به میزانی است که مشکلی برای بدن به وجود نیاورد.

زمان مناسب برای انجام عمل کربوکسی تراپی چه زمانی است؟

عمل کربوکسی تراپی معمولا روی صورت و با مقاصد زیبایی به کار برده می شود. یکی از عواملی که باعث می شود افراد به فکر تراپی های پوستی بیفتند گذر زمان، افزایش سن و تاثیر آن بر پوست می شود. حلقه های دور چشم، کبودی دور چشم، گود رفتگی پای پلک، افزایش چین و چروک پوستی که در ناحیه چشم موسوم به پا کلاغی است، افتادگی پوست و ریزش مو ها و ابرو ها از جمله تاثیرات پیری بر چهره است که به صورت های مختلفی در افراد مختلف بروز پیدا می کند اما در کل ماهیت چگونگی پیدایش آنها یکسان است و معمولا شیوه های  مشابه برای درمان آنها به کار برده می شود. همچنین علاوه بر گذر  سن، عواملی مانند تابش شدید خورشید و گرد و غبار و آلودگی هوا نیز در بروز این نشانه ها دخالت دارد. جاذبه زمین نیز مدام پوست را به سمت پایین می کشد و همین یکی از عوامل آسیب رسیدن به پوست و شل شدن آن است.  پوست صورت و مخصوصا ناحیه چشم ها بسیار حساس بوده و هر اقدام درمانی ای که قرار است برای آنها انجام شود باید با دقت بسیار پزشک درمانگر و مراقبت های  بیمار پس از عمل انجام شود و با این حال باز هم ممکن است آسیب ها یا عوارض احتمالی متوجه شخص باشد. اما در کربوکسی تراپی این عارضه ها با کمترین میزان عوارض جانبی درمان می شود. همچنین هرچه سن بیمار در هنگام انجام کربوکسی تراپی کمتر باشد تاثیرات کربوکسی تراپی بیشتر و بهتر نمایان می شود. کربوکسی تراپی بر خلاف برخی روش های تهاجمی به آرامی  و با استفاده از مکانیسم طبیعی خود بدن درمان را انجام می دهد.

زمان مناسب برای انجام عمل کربوکسی تراپی چه زمانی است؟

کلام آخر

در میان انواع روش هایی که برای مقابله با آثار پیری به کار گرفته می شود کربوکسی تراپی ایمن تر و موثر تر است. از مزایای کربوکسی تراپی می توان به کم بودن عوارض جانبی آن و تاثیر گذاری سریع اشاره کرد. همچنین کم بودن زمان جلسات درمانی نیز یکی دیگر از مزایای کربوکسی تراپی می باشد. در افرادی که کربوکسی تراپی انجام می دهند روند پیری را بسیار کند تر از افرادی که هیچ اقدامی برای مراقبت از پوست خود انجام نمی دهند طی می کنند. با این که کربوکسی تراپی  یک تراپی آسان و دارای عوارض کم می باشد ولی باز هم باید در انتخاب کلینیک و متخصص درمانگر بسیار دقت نمود. به دلیل حساسیت ناحیه صورت و تاثیر آن در زیبایی هر گونه تغییر یا آسیبی که ببر زیبایی تاثیر گذار بوده و غیر قابل جبران باشد باعث کاهش اعتماد به نفس و امید به زندگی  در فرد می شود.

ممنون از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)