سریع ترین راه برای جوان سازی پوست

ما در این مقاله سعی داریم شما را با سریع ترین راه برای جوان سازی پوست آشنا کنیم. شروع فرایند پیری و ظهور چین و چروک های پوستی یکی از دغدغه های افراد از اواخر سنین جوانی است عده ای بسیاری تلاش می کنند با روش‌های مختلف یا از پیر شدن پوست خود جلوگیری کنند یا به دنبال راه های جوان سازی پوست هستند. هنوز راهی برای جلوگیری از پیری کشف نشده ولی راه های جوان سازی پوست می توانند ظاهری جوان تر و زیبا تر به شما هدیه دهد. برای آشنا شدن با سریع ترین راه برای جوان سازی پوست با ما همراه با شید.

 

بهترین روش جوان سازی پوست چیست ؟

یک شست و شوی صحیح پوست اولین قدم برای جوان سازی پوست صورت است.  بیشتر ما روزانه از کرم های مختلف یا لوازم آرایش متعددی روی پوست خود استفاده می کنیم استفاده از انواع کرم ها باعث بسته شدن منافذ باز و نرسیدن اکسیژن کافی به سطح پوست می شود جوش ها و لکه های مختلف پوستی هم یکی دیگر از عوارض استفاده از کرم است. اگر در این کرم ها ساعت های طولانی روی پوست باقی بمانند عوارض گسترده تری مانند بروز چین و چروک های سطحی و عمقی روی پوست دارند. بهترین راه برای پیشگیری از پیری و جوان سازی پوست شست و شو مرتب و روزانه است بهترین زمان برای شستشوی صورت ساعت های انتهایی روز و پس از کار و فعالیت هر روز است است پیشنهاد می کنیم از آب و پاک کننده های بدون الکل برای شستشوی صورت خود بعد از آرایش استفاده کنید. بهترین انواع پاک کننده ها پوست را می توانید در فروشگاه لوازم آرایشی خریداری کنید. این محصولات با پاک کردن عمقی پوست همه آلودگی های سطحی و عمقی را از بین می‌برند و به جوان سازی پوست کمک می کنند.

بهترین روش جوان سازی پوست چیست ؟

پیری پوست چه نشانه هایی دارد ؟

بالا رفتن سن باعث تخریب اجزای شکل دهنده به پوست می شود. پروتئین های کلاژن و الاستین از این اجزا هستند که در زیبایی و جوانی پوست تاثیر دارد. سیگار کشیدن، ورزش نکردن، آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر نور خورشید و تغذیه نامناسب در کنار بالا رفتن سن باعث تخریب و تحلیل رفتن پوست می شود. برای این که علائم پوستی را بهتر متوجه شویم باید لایه پوست و بافت های آن را بشناسیم. پوست از سه لایه تشکیل شده که شامل روپوست ، درم و زیر پوست است. روپوست بخشی است که با چشم دیده می شود. لایه میانی شامل سلول های تولید کننده روپوست و بعضی از گیرنده های حسی است. زیر پوست یا هیپودرم از بافت های پیوندی و بافت چربی تشکیل شده است. هیپودرم پوست را به لایه عضلانی زیرین متصل می کند. افزایش سن در همه لایه های پوست تاثیر می گذارد. در ادامه با علائم پیری پوست آشنا می شویم :

چین و چروک : اولین نشانه افزایش سن خطوط پوستی است که از سن 25 سالگی روی پوست ظاهر می شود و به مرور زمان عمیق تر شده و تبدیل به چین و چروک می شود. خطوط پوستی ناشی از حرکت عضلات صورت هستند. در سن جوانی هنگامی که می خندید یا اخم می کنید این خطوط دیده می شود. اما وقتی خطوط پوستی تبدیل به چین و چروک می شود بدون حرکت عضلات صورت روی پوست دیده می شود یعنی خطوط متحرک تبدیل به خطوط ثابت شده است. 

بیشترین ناحیه چین و چروک :

 • خط افقی پیشانی
 • خط اخم (بین ابروها به صورت عمودی)
 • خطوط شعاعی دور چشم و خطوط پنجه کلاغی
 • خط خنده (کناره‌های بینی تا بالای لب)
 • خطوط شعاعی دور لب

روش های جوان سازی پوست در اثر چین و چروک :

 • بوتاکس
 • لیزر درمانی
 • تزریق فیلر یا ژل
 • هایفوتراپی
 • لیزر اندولیفت
 • تزریق چربی
 • کربوکسی تراپی

کاهش حجم : با افزایش سن چند اتفاق مهم برای پوست و لایه زیرین می افتد. پروتئین های کلاژن و الاستین پوست کاهش می باید و پوست شل می شود. چربی زیر پوست در ناحیه گونه، گیج گاه، چانه، بینی و چشم ها از بین می رود و صورت ظاهر اسکلتی پیدا می کند. استخوان های صورت در اطراف دهان و چانه از بین می رود. این موارد در سن بالای 50 تا 60 نمایان می شود ولی روش های جوان سازی پوست هنگامی موثرند که در سن پایین انجام شود تا علائم را به تاخیر بیندازد.

رایج ترین محل های کاهش حجم :

 • زیر چشم
 • گونه‌ها
 • زوایای فک و چانه
 • اطراف لب و بینی

از دست رفتن خاصیت کشسانی : بخش های عمقی پوست از چند جز اصلی تشکیل شده که قوام و شادابی پوست را ایجاد می کند. اول باید به رشته های پروتئین کلاژن اشاره کنیم که اسکلت اصلی بافت پیوندی زیر پوست را می سازد. هیالورونیک اسید جز دوم است که مانند سیمان بین بافتی عمل کرده و فضای بین رشته های کلاژن را پر می کند. رشته های پروتئین الاستین باعث خاصت کشسانی یا الاستیسته پوست می شود. در پیری پوست شاهد افتادن پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی هستیم. افتادگی به دلیل کاهش حجم اتفاق می افتد که باعث از بنرفتن چربی زیر پوست، کاهش حجم هایالورونیک اسید و تخریب استخوان ها است. از بین رفتن قوام پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی ناشی از فرسودگی و تخریب رشته های کلازن و الاستین است.

بیشترین ناحیه های کاهش خاصیت کشسانی :

 • دور لب
 • کناره‌های فک
 • زیر چشم
 • پیشانی

روش‌های جوان سازی:

 • لیزر اندولیفت
 • هایفوتراپی
 • میکرونیدلینگ
 • آر اف فرکشنال ( اسکارلت)
 • CO2 فرکشنال
 • اربیوم فرکشنال
 • پلاسما جت

از دست رفتن خاصیت کشسانی :

پاکسازی و تامین رطوبت پوست در جوان سازی پوست چگونه است ؟

بین انواع پوست ها پوست های خشک زودتر از بقیه دچار پیری می شوند. افرادی که پوست های خشکی دارند نباید آب‌رسانی و تامین رطوبت پوست را فراموش کنند پوست برای جوان ماندن نیاز به رطوبت و آبرسانی کافی دارد. بهترین راه برای مرطوب کردن پوست پاکسازی عمقی پوست با استفاده از تونر ها و سرم های پاک کننده است بعد از انجام پاکسازی با استفاده از کرم های مرطوب کننده که ویتامین ب روغن کافی دارند پوست صورت را ماساژ دهید پاک کننده های آرایش از محصولات تخصصی به شمار می رود که برای بخش های مختلف صورت تولید شده‌اند. دلیل این موضوع حساسیت پوست اجزای مختلف صورت است به عنوان مثال بهتر است برای اطراف چشم از پاک کننده آرایش چشم استفاده کنید پاک‌ کننده‌های چشم به صورت تخصصی آلودگی و ذرات باقیمانده آرایش و پاک کرده و از بروز چین و چروک های ریز اطراف پلک جلوگیری می کند. علاوه بر پاک کننده های چشم کرم های دور چشم متغیر قابل قبولی در پیشگیری از افتادگی و چروک پوست اطراف چشم و پلک دارند.

با افزایش سن به دلیل کاهش روند کلاژن سازی پوست رفته رفته پیرتر شده دچار افتادگی کاهش حجم و چین و چروک خواهد شد خوشبختانه امروز روش‌هایی برای بازگشت سرعت کلاژن سازی نظیر تحریک سلول‌های پوست به روشهای مختلف وجود دارد از جمله این روشها می‌توان به لیزر انواع کرم ها و محصولات ضد چین و چروک دستگاه‌های لیفتینگ و رفع چین و چروک جراحی های مختلف و تزریق چربی تزریق فیلر و بوتاکس اشاره کرد.

روش های درمانی جوان سازی پوست

در ادامه با روش های جوان سازی پوست و سریع ترین راه برای جوان سازی پوست آشنا می شوید :

هایفوتراپی : هایفوتراپی همانند دستگاه سونوگرافی بر اساس امواج صوتی با نفوذ عمیق بر روی پوست تاثیر می گذارد با این تفاوت که امواج هایفوتراپی خاصیت درمانی داشته و شدت امواج آن بیشتر است. استفاده از امواج التراسوند در سونوگرافی از گذشته تا به امروز بی خطر بودن این تکنولوژی را اثبات می کند. این روش بدون درد بوده و زمان درمان آن کم می باشد. دستگاه هایفوتراپی با تنظیم عمق نفوذ برای انواع پوست و مناطق مختلف مناسب است. امواج هایفوتراپی با تجمع زیر پوست و ایجاد گرما تا 70 درجه سانتیگراد باعث گرم شدن تحریک بافتی به تولید کلاژن و چربی سازی می گردند که این روند به سفت شدن و لیفت پوست کمک می کند. همچنین به دلیل عبور انرژی از اپیدرم تجمع گرما در عمق پوست هیچ آسیبی به سطح پوست نمی‌رسد. تاثیر هایفو در جوان سازی و لیفت پوست حدوداً پس از گذشت سه ماه از جلسه درمانی آغاز می شود. در این روش نیاز به استراحت بعد از انجام هایفو تراپی نیست چون هیچ آسیب و زخمی در سطح پوست ایجاد نمی کند و به راحتی می توان ساعتی بعد از آن فعالیت های روزانه را از سر گرفت با توجه به این مزیت ها هایفوتراپی امروزه یکی از موثرترین شیوه های جوان سازی و لیفت صورت است.

 

آر اف فرکشنال : در روش آر اف فرکشنال با ورود سوزن های بسیار ظریف به پوست و انتقال امواج رادیوفرکوئنسی از طریق این سوزن ها به اپیدرم پوست سلول های پوست گرم شده و به تولید کلاژن تحریک می شود. در آر اف فرکشنال به دلیل اثراتی که و لایه میانی پوست اعمال می شود سطح پوست آسیب نخواهد دید و جز کمی ایجاد قرمزی و حساسیت که آن هم پس از گذشت چند ساعت مرتفع خواهد شد. عوارض دیگری را شاهد نخواهیم بود با آر اف فرکشنال طیف وسیعی از عوارض و مشکلات پوستی قابل درمان است که همین خصیصه آر اف فرکشنال را به یکی از بهترین روشهای جوان سازی پوست بل می نماید.

 

میکرونیدلینگ : بازسازی پوست صورت با استفاده از میکرونیدلینگ در این شیوه درمانی هدف بهبود مشکلات لایه دومی پوست است به عبارت دیگر در جوان سازی پوست با میکرونیدلینگ هدف افزایش تولید کلاژن در لایه دومی پوست است به همین دلیل با استفاده از یک دستگاه خاص از سوزن های کوچک تشکیل شده است برای تحریک پوست جهت تولید کلاژن استفاده می شود.

لیفتینگ : لیفت و محکم سازی پوست صورت با استفاده از دستگاه ترماژ بلو تاچ این دستگاه با داشتن جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای خنک کردن سطح پوست لیفتینگ چشم را بدون هیچ عارضه ای و حتی در یک جلسه فراهم کرده است این دستگاه جایگزین بسیار خوبی برای جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می باشد. موفق ترین تکنولوژی های مورد استفاده برای رفع چین و چروک و افتادگی پلک ها بدون جراحی از نتیجه سریع و قابل مشاهده امتیاز بسیار مهم این تکنولوژی سرپایی می باشد.

 

تزریق ژل : تزریق ژل یا پرکننده یکی از روش های ساده و تقریباً ارزان قیمت است که در ایران به عنوان یکی از بهترین روش های جوان سازی پوست صورت شناخته می شود. در ساختار ژلی که برای تزریق به پوست استفاده می شود از موادی مانند کلاژن اسید هیالورونیک استفاده می شود.

 

تزریق بوتاکس : برخلاف سایر روش های گفته شده در روش جوان سازی پوست صورت با تزریق بوتاکس به این روش هدف بازسازی و افزایش تولید کلاژن نیز در این روش با استفاده از تزریق ماده ای که به عنوان سمع شناخته می شود. بخشی از عصب های پوست صورت به طور موقتی فلج شده و میزان چین و چروک های صورت کاهش پیدا می کند. شاید یکی از مواردی که باعث شده است این شیوه درمان به عنوان یکی از بهترین روشهای جوان سازی پوست صورت در نظر گرفته شود عدم نیاز به سپری کردن دوره ریکاوری بعد از انجام است از تزریق بوتاکس در مواردی مثل اصلاح خطوط گردن، کاهش اثر چین و چروک پوست صورت، درمان عرق کردن بیش از حد.

 

هایفوتراپی بهتر است یا آر اف :

در روش هایفوتراپی با ایجاد کشش عضلانی بهتر لیفت و جوان سازی پوست صورت می‌گیرد و در آر اف فرکشنال با تولید کلاژن و تحریک پوست به کلاژن سازی بیشتر جوان سازی ایجاد می‌شود. در هایفوتراپی شما تاثیری روی سطح پوست مشاهده نخواهید کرد و صرفاً لیفت پوست و جوان سازی قابل انجام است در صورتی که با آر اف فرکشنال بسیاری از مشکلات سطح پوست مانند جوش آکنه و اسکارهای ناشی از جراحات پوست کنترل چربی پوست درمان منافذ باز پوست در حد قابل قبول را مشاهده خواهید کرد. روش آر اف فرکشنال در چند جلسه انجام می شود و اثر تدریجی دارد اما روش هایی هایفوتراپی در یک جلسه قابل انجام است در روش آر اف فرکشنال امواج به لایه اپیدرم نفوذ کرده و فراتر از لایه دوم پوست پیش نمی روند در حالی که هایفوتراپی امواج را به عمق پوست نفوذ خواهد داد با توجه به توضیحات داده شده با در نظر گرفتن وسیع الطیف بودن آثار درمانی آر اف فرکشنال نسبت به هایفوتراپی می‌توانیم به ذکر این نکته اکتفا کنیم که این دو روش در جوان سازی می تواند اثر همپوشانی داشته باشند و در کنار هم آثار درخشان در پوست ایجاد کنند.

جوان سازی پوست صورت با لیزر فرکشنال در میان روش های مختلفی که برای بازسازی آسیب وارد شده به پوست صورت وجود دارد بهترین تاثیر را در زمینه کاهش تاثیر پیری و افزایش سن دارند. لیزر فرکشنال به‌ عنوان یکی از بهترین روشهای جوان سازی پوست صورت در نظر گرفته می شود چرا که به خوبی می‌تواند روند تولید کلاژن را چه در لایه های بیرونی و چه درونی تسریع کند البته بسیاری از افراد به دلیل مراقبت و دوران ریکاوری بعد از انجام این کار تصور می کنند شرایط سختی پیش رو داشتند و سراغش نمی روند چرا که در برخی موارد محلی که لیزر روی آن انجام شده است توسط پزشک پانسمان می شود. بعد از باز شدن پانسمان نیز باید با استفاده از کرم های مخصوص محل را چرب نگه داشت تا از ایجاد زخم و لکه جلوگیری شود بنابراین با استفاده از این شیوه بازسازی پوست می تواند نتایج درمانی زیر را انتظار داشته باشید :

 •  یکنواخت کردن لایه سطحی پوست
 • روشن کردن پوست
 • کم شدن لکه و کک و مک
 •  بسته شدن منافذ پوست صورت
 • افزایش تولید کلاژن
 •  بازسازی پوست و محکم شدن آن
 •  برگشتن حالت کشسانی پوست صورت
 • به تاخیر انداختن روند پیریمیکرونیدلینگ :

پایه های مراقبت پوستی

در حقیقت مراقبت پوستی و جلوگیری از پیری پوست بحث بسیار مفصلی دارد. تفاوتی ندارد که وضعیت پوست شما چگونه است و علائم پیری ظاهر شده است یا خیر. شما باید پایه های مراقبت پوستی را رعایت کنید. در صورت عدم رعایت این موضوع خیلی زود اثرات جوانسازی پوست از بین می روند. در این بخش مهم ترین نکات در این رابطه شرح داده شده است:

 • روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید

در صورتی که می خواهید در پارک قدم بزنید، یا کار بانکی انجام دهید تفاوتی ندارد شما باید از ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین تفاوتی ندارد که هوا آفتابی، ابری یا بارانی است استفاده از ضد آفتاب باید به یکی از عادات روزانه شما تبدیل شود؛ درست مانند مسواک زدن. در این راستا به شما پیشنهاد می کنیم که از کرم های ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنید. دقت کنید که بر روی ضد آفتاب عبارت broad spectrum به معنای طیف وسیع نوشته شده باشد. این ضد آفتاب ها از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید مراقبت می کنند. این نوع اشعه ها در واقع به طور مستقیم باعث پیری پوست شما می شوند. به یاد داشته باشید که تمام بخش هایی که زیر لباس نیستند باید با استفاده از ضد آفتاب پوشانده شوند، مانند دست ها و گردن.

 • برنزه نکنید

یکی از بزرگترین اشتباهات در مراقبت های پوستی، برنزه کردن است. امروزه، این کار در بین خانم های جوان بسیار محبوب شده است. در حقیقت، برنزه کردن به معنای این است که پوست خود را به طور مستقیم در معرض اشعه UV قرار دهید. حقیقتا چیزی که باعث تیره شدن رنگ پوست می شود، اشعه پیر کننده و مضر uv است. به یاد داشته باشید که سولاریوم نیز درست همانند این اشعه کار می کند. این دستگاه باعث تغییر رنگ پوست، ایجاد لکه های پوستی و از بین رفتن کلاژن و آلاستین پوست می شود. حتی در صورتی که بهترین روش های جوانسازی را نیز انجام دهید و بعد به سولاریوم بروید، تا حد زیادی هزینه و وقت خود را هدر داده اید.

 • از عینک آفتابی استفاده کنید

عینک آفتابی تنها برای محافظت از چشم نیست؛ بلکه از پوست های ظریف و حساس اطراف چشم نیز محافظت می کند. زمانی که عینک می زنید پوست زیر چشم و پلک از گزند نور خورشید در امان می مانند. همچنین نیازی نیست که در زیر آفتاب چشمان خود را خیره کنید. این کار تا حد زیادی از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم جلوگیری می کند.

 • سیگار نکشید

طبق تحقیقات صورت گرفته، مصرف دخانیات باعث افزایش سرعت از بین رفتن کلاژن پوست می شود. همچنین با تنگ کردن عروق پوستی مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز به پوست می شود. در صورتی که سیگار می کشید و خواهان پوستی سالم هستید، باید یکی از این دو را انتخاب کنید. باید بدانید که بهترین روش های جهانسازی پوست هم برای افراد سیگاری تاثیر پایداری ندارند.

 • پوست خود را با ملایمت بشویید

ساییدن یا کیسه کشیدن پوست باعث تحریک آن می شود. زمانی که پوست خود را با خشونت تمام تمیز می کنید، پوست قرمز می شود. این یعنی پوست شما تحریک شده است که اصلاً اتفاق خوبی نیست. این تحریکات پوستی به مرور زمان باعث افزایش خشکی و پیری پوست می شود. شما باید از شوینده های مناسب با پوست صورت خود استفاده کرده و با ملایمت تمام آن را شستشو دهید. دقت کنید که دو مرتبه شستشو در روز کافی است.

 • بعد از هر بار شستشو از کرم های مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید

در حقیقت، کرم های مرطوب کننده و انواع محصولات آبرسان باعث می شوند که پوست آب طبیعی خود را از دست ندهد. کم آبی پوست یکی از علت های اصلی خشکی و پیری پوست است. پس لازم است این توصیه بسیار مهم را جدی بگیرید. تفاوتی ندارد که پوست شما خشک یا چرب است؛ باید پس از شست و شو صورت از این محصولات استفاده کنید.

 • رتینول ها یا رتینوئیدها را فراموش نکنید

یکی از توصیه های مهم مراقبت پوستی که بسیاری از افراد آن را فراموش می کنند، استفاده از رتینول ها یا رتینوئیدها است. هر دوی این محصولات مراقبتی از روند پیری پوست جلوگیری کرده و به حفظ جوانی و نشاط پوست کمک شایانی می کنند. برای خرید رتینوئیدها به نسخه پزشک نیاز دارید. اما می توانید رتینول ها را بدون نسخه نیز تهیه کنید. این محصولات فراورده هایی از ویتامین A هستند.

هایفوتراپی بهتر است یا آر اف :

کلام آخر

قبل از انجام جوان سازی پوست درباره سریع ترین راه های جوان سازی پوست اطلاعات کسب کنید و با آگاهی دست به انجام این کار بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله سریع ترین راه برای جوان سازی پوست همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)