سریع ترین راه برای جوان سازی پوست

ما در این مقاله سعی داریم شما را با سریع ترین راه برای جوان سازی پوست آشنا کنیم. شروع فرایند پیری و ظهور چین و چروک های پوستی یکی از دغدغه های افراد از اواخر سنین جوانی است عده ای بسیاری تلاش می کنند با روش‌های مختلف یا از پیر شدن پوست خود جلوگیری کنند یا به دنبال راه های جوان سازی پوست هستند. هنوز راهی برای جلوگیری از پیری کشف نشده ولی راه های جوان سازی پوست می توانند ظاهری جوان تر و زیبا تر به شما هدیه دهد. برای آشنا شدن با سریع ترین راه برای جوان سازی پوست با ما همراه با شید.

 

بهترین روش جوان سازی پوست چیست ؟

یک شست و شوی صحیح پوست اولین قدم برای جوان سازی پوست صورت است.  بیشتر ما روزانه از کرم های مختلف یا لوازم آرایش متعددی روی پوست خود استفاده می کنیم استفاده از انواع کرم ها باعث بسته شدن منافذ باز و نرسیدن اکسیژن کافی به سطح پوست می شود جوش ها و لکه های مختلف پوستی هم یکی دیگر از عوارض استفاده از کرم است. اگر در این کرم ها ساعت های طولانی روی پوست باقی بمانند عوارض گسترده تری مانند بروز چین و چروک های سطحی و عمقی روی پوست دارند. بهترین راه برای پیشگیری از پیری و جوان سازی پوست شست و شو مرتب و روزانه است بهترین زمان برای شستشوی صورت ساعت های انتهایی روز و پس از کار و فعالیت هر روز است است پیشنهاد می کنیم از آب و پاک کننده های بدون الکل برای شستشوی صورت خود بعد از آرایش استفاده کنید. بهترین انواع پاک کننده ها پوست را می توانید در فروشگاه لوازم آرایشی خریداری کنید. این محصولات با پاک کردن عمقی پوست همه آلودگی های سطحی و عمقی را از بین می‌برند و به جوان سازی پوست کمک می کنند.

بهترین روش جوان سازی پوست چیست ؟

پیری پوست چه نشانه هایی دارد ؟

بالا رفتن سن باعث تخریب اجزای شکل دهنده به پوست می شود. پروتئین های کلاژن و الاستین از این اجزا هستند که در زیبایی و جوانی پوست تاثیر دارد. سیگار کشیدن، ورزش نکردن، آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر نور خورشید و تغذیه نامناسب در کنار بالا رفتن سن باعث تخریب و تحلیل رفتن پوست می شود. برای این که علائم پوستی را بهتر متوجه شویم باید لایه پوست و بافت های آن را بشناسیم. پوست از سه لایه تشکیل شده که شامل روپوست ، درم و زیر پوست است. روپوست بخشی است که با چشم دیده می شود. لایه میانی شامل سلول های تولید کننده روپوست و بعضی از گیرنده های حسی است. زیر پوست یا هیپودرم از بافت های پیوندی و بافت چربی تشکیل شده است. هیپودرم پوست را به لایه عضلانی زیرین متصل می کند. افزایش سن در همه لایه های پوست تاثیر می گذارد. در ادامه با علائم پیری پوست آشنا می شویم :

چین و چروک : اولین نشانه افزایش سن خطوط پوستی است که از سن 25 سالگی روی پوست ظاهر می شود و به مرور زمان عمیق تر شده و تبدیل به چین و چروک می شود. خطوط پوستی ناشی از حرکت عضلات صورت هستند. در سن جوانی هنگامی که می خندید یا اخم می کنید این خطوط دیده می شود. اما وقتی خطوط پوستی تبدیل به چین و چروک می شود بدون حرکت عضلات صورت روی پوست دیده می شود یعنی خطوط متحرک تبدیل به خطوط ثابت شده است. 

بیشترین ناحیه چین و چروک :

 • خط افقی پیشانی
 • خط اخم (بین ابروها به صورت عمودی)
 • خطوط شعاعی دور چشم و خطوط پنجه کلاغی
 • خط خنده (کناره‌های بینی تا بالای لب)
 • خطوط شعاعی دور لب

روش های جوان سازی پوست در اثر چین و چروک :

 • بوتاکس
 • لیزر درمانی
 • تزریق فیلر یا ژل
 • هایفوتراپی
 • لیزر اندولیفت
 • تزریق چربی
 • کربوکسی تراپی

کاهش حجم : با افزایش سن چند اتفاق مهم برای پوست و لایه زیرین می افتد. پروتئین های کلاژن و الاستین پوست کاهش می باید و پوست شل می شود. چربی زیر پوست در ناحیه گونه، گیج گاه، چانه، بینی و چشم ها از بین می رود و صورت ظاهر اسکلتی پیدا می کند. استخوان های صورت در اطراف دهان و چانه از بین می رود. این موارد در سن بالای 50 تا 60 نمایان می شود ولی روش های جوان سازی پوست هنگامی موثرند که در سن پایین انجام شود تا علائم را به تاخیر بیندازد.

رایج ترین محل های کاهش حجم :

 • زیر چشم
 • گونه‌ها
 • زوایای فک و چانه
 • اطراف لب و بینی

از دست رفتن خاصیت کشسانی : بخش های عمقی پوست از چند جز اصلی تشکیل شده که قوام و شادابی پوست را ایجاد می کند. اول باید به رشته های پروتئین کلاژن اشاره کنیم که اسکلت اصلی بافت پیوندی زیر پوست را می سازد. هیالورونیک اسید جز دوم است که مانند سیمان بین بافتی عمل کرده و فضای بین رشته های کلاژن را پر می کند. رشته های پروتئین الاستین باعث خاصت کشسانی یا الاستیسته پوست می شود. در پیری پوست شاهد افتادن پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی هستیم. افتادگی به دلیل کاهش حجم اتفاق می افتد که باعث از بنرفتن چربی زیر پوست، کاهش حجم هایالورونیک اسید و تخریب استخوان ها است. از بین رفتن قوام پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی ناشی از فرسودگی و تخریب رشته های کلازن و الاستین است.

بیشترین ناحیه های کاهش خاصیت کشسانی :

 • دور لب
 • کناره‌های فک
 • زیر چشم
 • پیشانی

روش‌های جوان سازی:

 • لیزر اندولیفت
 • هایفوتراپی
 • میکرونیدلینگ
 • آر اف فرکشنال ( اسکارلت)
 • CO2 فرکشنال
 • اربیوم فرکشنال
 • پلاسما جت

پیری پوست چه نشانه هایی دارد ؟

پاکسازی و تامین رطوبت پوست در جوان سازی پوست چگونه است ؟

بین انواع پوست ها پوست های خشک زودتر از بقیه دچار پیری می شوند. افرادی که پوست های خشکی دارند نباید آب‌رسانی و تامین رطوبت پوست را فراموش کنند پوست برای جوان ماندن نیاز به رطوبت و آبرسانی کافی دارد. بهترین راه برای مرطوب کردن پوست پاکسازی عمقی پوست با استفاده از تونر ها و سرم های پاک کننده است بعد از انجام پاکسازی با استفاده از کرم های مرطوب کننده که ویتامین ب روغن کافی دارند پوست صورت را ماساژ دهید پاک کننده های آرایش از محصولات تخصصی به شمار می رود که برای بخش های مختلف صورت تولید شده‌اند. دلیل این موضوع حساسیت پوست اجزای مختلف صورت است به عنوان مثال بهتر است برای اطراف چشم از پاک کننده آرایش چشم استفاده کنید پاک‌ کننده‌های چشم به صورت تخصصی آلودگی و ذرات باقیمانده آرایش و پاک کرده و از بروز چین و چروک های ریز اطراف پلک جلوگیری می کند. علاوه بر پاک کننده های چشم کرم های دور چشم متغیر قابل قبولی در پیشگیری از افتادگی و چروک پوست اطراف چشم و پلک دارند.

با افزایش سن به دلیل کاهش روند کلاژن سازی پوست رفته رفته پیرتر شده دچار افتادگی کاهش حجم و چین و چروک خواهد شد خوشبختانه امروز روش‌هایی برای بازگشت سرعت کلاژن سازی نظیر تحریک سلول‌های پوست به روشهای مختلف وجود دارد از جمله این روشها می‌توان به لیزر انواع کرم ها و محصولات ضد چین و چروک دستگاه‌های لیفتینگ و رفع چین و چروک جراحی های مختلف و تزریق چربی تزریق فیلر و بوتاکس اشاره کرد.

روش های درمانی جوان سازی پوست

در ادامه با روش های جوان سازی پوست و سریع ترین راه برای جوان سازی پوست آشنا می شوید :

هایفوتراپی : هایفوتراپی همانند دستگاه سونوگرافی بر اساس امواج صوتی با نفوذ عمیق بر روی پوست تاثیر می گذارد با این تفاوت که امواج هایفوتراپی خاصیت درمانی داشته و شدت امواج آن بیشتر است. استفاده از امواج التراسوند در سونوگرافی از گذشته تا به امروز بی خطر بودن این تکنولوژی را اثبات می کند. این روش بدون درد بوده و زمان درمان آن کم می باشد. دستگاه هایفوتراپی با تنظیم عمق نفوذ برای انواع پوست و مناطق مختلف مناسب است. امواج هایفوتراپی با تجمع زیر پوست و ایجاد گرما تا 70 درجه سانتیگراد باعث گرم شدن تحریک بافتی به تولید کلاژن و چربی سازی می گردند که این روند به سفت شدن و لیفت پوست کمک می کند. همچنین به دلیل عبور انرژی از اپیدرم تجمع گرما در عمق پوست هیچ آسیبی به سطح پوست نمی‌رسد. تاثیر هایفو در جوان سازی و لیفت پوست حدوداً پس از گذشت سه ماه از جلسه درمانی آغاز می شود. در این روش نیاز به استراحت بعد از انجام هایفو تراپی نیست چون هیچ آسیب و زخمی در سطح پوست ایجاد نمی کند و به راحتی می توان ساعتی بعد از آن فعالیت های روزانه را از سر گرفت با توجه به این مزیت ها هایفوتراپی امروزه یکی از موثرترین شیوه های جوان سازی و لیفت صورت است.

 

آر اف فرکشنال : در روش آر اف فرکشنال با ورود سوزن های بسیار ظریف به پوست و انتقال امواج رادیوفرکوئنسی از طریق این سوزن ها به اپیدرم پوست سلول های پوست گرم شده و به تولید کلاژن تحریک می شود. در آر اف فرکشنال به دلیل اثراتی که و لایه میانی پوست اعمال می شود سطح پوست آسیب نخواهد دید و جز کمی ایجاد قرمزی و حساسیت که آن هم پس از گذشت چند ساعت مرتفع خواهد شد. عوارض دیگری را شاهد نخواهیم بود با آر اف فرکشنال طیف وسیعی از عوارض و مشکلات پوستی قابل درمان است که همین خصیصه آر اف فرکشنال را به یکی از بهترین روشهای جوان سازی پوست بل می نماید.

 

میکرونیدلینگ : بازسازی پوست صورت با استفاده از میکرونیدلینگ در این شیوه درمانی هدف بهبود مشکلات لایه دومی پوست است به عبارت دیگر در جوان سازی پوست با میکرونیدلینگ هدف افزایش تولید کلاژن در لایه دومی پوست است به همین دلیل با استفاده از یک دستگاه خاص از سوزن های کوچک تشکیل شده است برای تحریک پوست جهت تولید کلاژن استفاده می شود.

 

لیفتینگ : لیفت و محکم سازی پوست صورت با استفاده از دستگاه ترماژ بلو تاچ این دستگاه با داشتن جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای خنک کردن سطح پوست لیفتینگ چشم را بدون هیچ عارضه ای و حتی در یک جلسه فراهم کرده است این دستگاه جایگزین بسیار خوبی برای جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می باشد. موفق ترین تکنولوژی های مورد استفاده برای رفع چین و چروک و افتادگی پلک ها بدون جراحی از نتیجه سریع و قابل مشاهده امتیاز بسیار مهم این تکنولوژی سرپایی می باشد.

 

تزریق ژل : تزریق ژل یا پرکننده یکی از روش های ساده و تقریباً ارزان قیمت است که در ایران به عنوان یکی از بهترین روش های جوان سازی پوست صورت شناخته می شود. در ساختار ژلی که برای تزریق به پوست استفاده می شود از موادی مانند کلاژن اسید هیالورونیک استفاده می شود.

 

تزریق بوتاکس : برخلاف سایر روش های گفته شده در روش جوان سازی پوست صورت با تزریق بوتاکس به این روش هدف بازسازی و افزایش تولید کلاژن نیز در این روش با استفاده از تزریق ماده ای که به عنوان سمع شناخته می شود. بخشی از عصب های پوست صورت به طور موقتی فلج شده و میزان چین و چروک های صورت کاهش پیدا می کند. شاید یکی از مواردی که باعث شده است این شیوه درمان به عنوان یکی از بهترین روشهای جوان سازی پوست صورت در نظر گرفته شود عدم نیاز به سپری کردن دوره ریکاوری بعد از انجام است از تزریق بوتاکس در مواردی مثل اصلاح خطوط گردن، کاهش اثر چین و چروک پوست صورت، درمان عرق کردن بیش از حد.

 

هایفوتراپی بهتر است یا آر اف :

در روش هایفوتراپی با ایجاد کشش عضلانی بهتر لیفت و جوان سازی پوست صورت می‌گیرد و در آر اف فرکشنال با تولید کلاژن و تحریک پوست به کلاژن سازی بیشتر جوان سازی ایجاد می‌شود. در هایفوتراپی شما تاثیری روی سطح پوست مشاهده نخواهید کرد و صرفاً لیفت پوست و جوان سازی قابل انجام است در صورتی که با آر اف فرکشنال بسیاری از مشکلات سطح پوست مانند جوش آکنه و اسکارهای ناشی از جراحات پوست کنترل چربی پوست درمان منافذ باز پوست در حد قابل قبول را مشاهده خواهید کرد. روش آر اف فرکشنال در چند جلسه انجام می شود و اثر تدریجی دارد اما روش هایی هایفوتراپی در یک جلسه قابل انجام است در روش آر اف فرکشنال امواج به لایه اپیدرم نفوذ کرده و فراتر از لایه دوم پوست پیش نمی روند در حالی که هایفوتراپی امواج را به عمق پوست نفوذ خواهد داد با توجه به توضیحات داده شده با در نظر گرفتن وسیع الطیف بودن آثار درمانی آر اف فرکشنال نسبت به هایفوتراپی می‌توانیم به ذکر این نکته اکتفا کنیم که این دو روش در جوان سازی می تواند اثر همپوشانی داشته باشند و در کنار هم آثار درخشان در پوست ایجاد کنند.

جوان سازی پوست صورت با لیزر فرکشنال در میان روش های مختلفی که برای بازسازی آسیب وارد شده به پوست صورت وجود دارد بهترین تاثیر را در زمینه کاهش تاثیر پیری و افزایش سن دارند. لیزر فرکشنال به‌ عنوان یکی از بهترین روشهای جوان سازی پوست صورت در نظر گرفته می شود چرا که به خوبی می‌تواند روند تولید کلاژن را چه در لایه های بیرونی و چه درونی تسریع کند البته بسیاری از افراد به دلیل مراقبت و دوران ریکاوری بعد از انجام این کار تصور می کنند شرایط سختی پیش رو داشتند و سراغش نمی روند چرا که در برخی موارد محلی که لیزر روی آن انجام شده است توسط پزشک پانسمان می شود. بعد از باز شدن پانسمان نیز باید با استفاده از کرم های مخصوص محل را چرب نگه داشت تا از ایجاد زخم و لکه جلوگیری شود بنابراین با استفاده از این شیوه بازسازی پوست می تواند نتایج درمانی زیر را انتظار داشته باشید :

 •  یکنواخت کردن لایه سطحی پوست
 • روشن کردن پوست
 • کم شدن لکه و کک و مک
 •  بسته شدن منافذ پوست صورت
 • افزایش تولید کلاژن
 •  بازسازی پوست و محکم شدن آن
 •  برگشتن حالت کشسانی پوست صورت
 • به تاخیر انداختن روند پیری

روش های درمانی جوان سازی پوست 

کلام آخر

قبل از انجام جوان سازی پوست درباره سریع ترین راه های جوان سازی پوست اطلاعات کسب کنید و با آگاهی دست به انجام این کار بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله سریع ترین راه برای جوان سازی پوست همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *