عمل بلفاروپلاستی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل بلفاروپلاستی آشنا کنیم. امکان دارد با گذشت زمان تغییراتی در چهره افراد به وجود بیاید و افراد دچار افتادگی پلک باشند و چهره آن ها خشمگین و خسته به نظر برسید. بیشتر افراد از این بابت ناراحت هستند و به دنبال راهی برای از بین بردن این مشکلات هستند. امروزه روش جدیدی به نام عمل بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک وجود دارد که می تواند این مشکلات را حل کند و باعث زیبایی و شادابی صورت شما می شود. در ادامه برای آشنا شدن با عمل بلفاروپلاستی با ما همراه باشید.

عمل بلفاروپلاستی چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که بلفاروپلاستی چیست ؟ یکی از دلایلی که افراد عمل بلفاروپلاستی انجام می دهند افتادگی و پوست اضافه پلک ها است. این جراحی می تواند پوست ناحیه اطراف چشم را سفت و لیفت می کند و ظاهری زیبا برای شما می سازد. در بعضی مواقع از بلفاروپلاستی برای از بین رفتن موانع بینایی در اثر از پلک های افتاده استفاده می‌شود. در روش درمانی پوست اضافه، عضلات و بافت چربی از ناحیه پلک بالایی و پایینی برداشته می‌شوند و بعضی اوقات هم پوست اضافی از پلک برداشته می‌شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا که بعضی اوقات به آن لیفت پلک یا بالا بردن پلک می‌گویند نباید با جراحی از بین رفتن افتادگی پلک اشتباه گرفته شود. در جراحی افتادگی پلک عضلات و تاندون های پلک بالا که مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند سفت می‌شوند تا ایرادات و مشکلات از بین بروند. بلفاروپلاستی هنگامی باعث از بین رفتن افتادگی پلک می‌شود که پوست اضافی باعث سنگین شدن و افتادن پلک شده باشد و این دو جراحی با هم فرق دارند اما هر دو می‌توانند افتادگی پلک را از بین ببرند. بلفاروپلاستی دو جنبه زیبایی و درمانی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

بلفاروپلاستی زیبایی :

در بلفاروپلاستی زیبایی لازم نیست شما جراحی انجام دهید و صرفا می توانید برای زیبایی این کار را انجام دهید. پلک بالایی و بعضی اوقات پلک پایینی به دلیل بیشتر شدن سن و جمع شدن چربی پف می کند و متورم می شود و باعث افتادگی می شود. این روش پیری باعث افتادگی و تورم پلک می شود. با بیشتر شدن سن پوست پلک شما شل می شود و عضلات آن ضعیف می شود و بالشتک های چربی متورم می شود. از نظر زیبایی این موارد می تواند زیبایی صورت و چشم های شما را کم کند و باعث می شود شما پیرتر به نظر برسید.

بلفاروپلاستی درمانی :

بلفاروپلاستی درمانی دسته ای از جراحی پلک است که باعث به وجود آمدن مشکلاتی در پلک ها یا ساختار های آن انجام می شود. این دسته از جراحی ها نیاز هستند. در اکثر موارد بلفاروپلاستی درمانی هنگامی صورت می گرد که پوست اضافی پلک ها طوری آن را سنگین کردند که دید افراد مختل شده باشد. بعضی اوقات تورم پلک بالا یا پایین عینک زدن یا قرار دادن لنز های طبی را سخت می کند که با جراحی پلک این مشکلات از بین می رود. درمان التهاب پوستی در اثر قرارگرفتن چین و چروک های پلک روی هم از کاربردهای این جراحی است. بعضی اوقات پوست اضافی پلک طوری سنگین است که افراد مجبور می شوند برای بالا نگه داشتن پلک از عضلات پیشانی استفاده کنند و باعث خستگی عضلات پیشانی می شود که با جراحی پلک برطرف می شود.

عمل بلفاروپلاستی چیست ؟

جراحی پلک چه کاربرد هایی دارد ؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می تواند کاربردهایی داشته باشد که در ادامه به ان می پردازیم :

 • از بین رفتن پف و تورم زیر چشم.
 • درمان افتادگی پلک در اثر سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی افراد می شود.
 • برداشت پوست اضافی و از بین رفتن چین و چروک های ظریف پلک پایینی.
 • درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث به وجود آمدن چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند برای انحنای سطحی پلک مشکل به وجود بیاورد.
 • از بین رفتن پف و تورم پلک‌ها.
 • برطرف شدن افتادگی پلک پایین که باعث بیشتر دیده شدن ناحیه سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.

مراحل عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی در پلک بالا و پایین انجام می شود. در هنگام جراحی برش هایی با خط طبیعی پلک در زیر شکاف پلک فوقانی و کمی پایین تر از مژه های پلک پایینی به وجود می آید. نحوه به وجود آمدن برش ها طوری است که بعد از بهتر شدن دیده نمی شود. قبل از به وجود آمدن برش هنگامی که روی تخت دراز کشیدید پزشک ناحیه هایی که باید پوست اضافی یا بالشتک های چربی برداشته شود را مشخص کند.

برش به کمک ابزار جراحی انجام می شود و ناحیه زخم با استفاده از بخیه های ظریف یا چسب بافتی طوری بسته می شود که به ظاهر مناسب خود برسید. این که چقدر از پوست اضافی، چربی یا عضلات اطراف چشم باید حذف شوند به نظر پزشک در هنگام جراحی و معاینه های قبل از جراحی بستگی دارد. مواردی مانند ساختار عضلانی صورت، ساختار استخوانی و تقارن ابروهای شما عوامل تعیین کننده هستند.  اگر نیاز باشد پزشک از لیزر کربن دی اکسید برای بهتر شدن نتیجه و جوان سازی لایه های سطحی پوست استفاده می کند تا چنی و چروک های ظریف باقی مانده از بین برود.

جراحی پلک چه عوارض و خطراتی دارد ؟

یکی از مهم ترین عواملی که امکان دارد بعد از جراحی مشاهده شود توانایی نداشتن در بستن چشم ها است. این عوارض در چند هفته بهتر می شود. در این مدت باید از قطره چشمی، بخور و پانسمان چشم در طول شب استفاده کنید تا چشم هایتان خشک نشود. جراحی پلک عوارض و خطراتی دیگر مانند تشکیل اسکار یا جای زخم واضح، عفونت پلک، دوبینی، بی‌حسی پلک ها، کوتاه شدن پلک ها، اشکال در قرارگیری پلک ها و عدم برداشت کامل پوست اضافه دارد.

سن مناسب برای جراحی پلک :

سن خاصی برای این جراحی وجود ندارد زیرا برای افتادگی پلک در اثر بیشتر شدن سن نیست و امکان دارد افراد در جوانی به طور ژنتیکی پف و یا افتادگی پلک داشته باشد. نتیجه جراحی پلک برای افراد سن بالا که در سن 40 یا 50 سالگی هستند 10 تا 12 سال ماندگار و ثابت است اما بعد از آن احتمال این که دوباره پوست پلک جمع شود طبیعی است.

بلفاروپلاستی چه فوایدی دارد ؟

پوست و چربی بیشتر از اندازه پلک های فوقانی به غیر از ظاهر پف کرده باعث سنگین شدن پلک ها می شود و بینایی افراد را دچار مشکل می کندو با از بین بردن پوست و چربی اضافی می توان دید افراد را بهتر کرد. زیر چشم ها سه بخش جداگانه چربی های مداری قرار دارد که کم شدن این چربی ها باعث آویزان شدن پوست می شود. برداشتن چربی اضافی زیر چشم باعث از بین رفتن چروک و سفت شدن پوست می شود.

اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی :

برای این که از عوارض و خطرات جراحی کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی پلک آشنا می شوید :

 • 3 هفته قبل از جراحی از مصرف سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • قبل از جراحی لیفت پلک پزشک آزمایشاتی مثل بینایی سنجی و اشک چشم را بررسی می کند.
 • قبل از انجام جراحی با پزشک مشاوره کنید و نکات و دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی را رعایت کنید.
 • داروهای مصرفی خود مانند داروهای تجویزی، بدون نسخه و مکمل ها را باید به پزشک اطلاع دهید.
 • در برخی موارد امکان دارد پزشک توصیه کند که در روز عمل ناشتا باشید.
 • بعضی از داروها خطر خون ریزی را بیشتر می کند و قبل از جراحی نباید از آن ها استفاده کنید.

مراحل عمل بلفاروپلاستی

اقدامات بعد از عمل بلفاروپلاستی

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعداز جراحی پلک آشنا می شوید :

 • در ناحیه برش بانداژ های نازکی قرار می گیرند و بعد از چند روز برداشته می شوند و یک هفته بخیه ها باقی می ‏مانند.
 • بعد از جراحی پلک نمی توان از لنزهای تماسی استفاده کرد و حتما باید از عینک استفاده کنید.
 • کبودی و تورم پلک ها بعد از چند روز کمتر می شود.
 • 7 تا 10 روز بعد از بلفاروپلاستی افراد می تواند به فعالیت خود ادامه دهند.
 • باید همراه خود عینک آفتابی داشته باشید.
 • استفاده از کمپرس سرد به بهتر شدن سریع شما کمک می کند.
 • حساسیت به نور و تاری دید تا 2 روز طبیعی است اما اگر بیشتر شد حتما باید به پزشک اطلاع دهید.
 • فعالیت های سبک مثل راه رفتن به بهتر شدن زخم کمک می کند.

چه افرادی برای جراحی پلک مناسب هستند ؟

افراد مناسب برای این روش درمانی و زیبایی را نمی توان مشخص کرد. برای موارد درمانی می توانید با پزشک چشم و برای موارد درمانی زیبایی با پزشکان مشورت کنید. می توانید قبل از جراحی برای جلسه مشاوره وقت بگیرید. اگر پوست اطراف چشم های شما متورم و افتاده است جراحی پلک انتخاب مناسبی برای جوان سازی صورت و چهره شما است. پف کردن شما ها می تواند در اثر ادم یا آلرژی باشد و به همین خاطر قبل از جراحی باید مطمئن شوید که افتادگی پلک یا تورم در اثر بیشتر شدن سن است.

اگر همه شرایط برای جراحی مناسب باشد باید از جراحی خود انتظارات مناسبی داشته باشید. مثل همه روش های زیبایی و جوان سازی این جراحی می تواند نتایج مناسبی در زیبایی صورت و چشم های شما به وجود بیاورد. بعد از همه درمان های جوان سازی پوست شما روش پیری خود را ادامه می دهد و امکان دارد در آینده نیاز باشد که همین درمان ادامه پیدا کند یا برای ترمیم نتایج از روش های جوان سازی دیگر استفاده کنید.

تعدادی از بیماری های حاد و مزمن شانس شما را برای یک فرد مناسب برای جراحی پلک کمتر می کند. خطرات جراحی برای افرادی که از اختلالات انعقادی، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری های ویروسی، دیابت و فشار خون کنترل نشده رنج می برند زیاد است. به همین دلیل جراحی های زیبایی برای این افراد توصیه نمی شود. اگر بتوانند این بیماری را کنترل و درمان کنند هیچ مشکلی برای انجام این جراحی زیبایی ندارد. افراد سیگاری یا افرادی که دخانیات مصرف می کنند افراد مناسبی برای این جراحی نیستند. مصرف دخانیات در روش بهتر شدن اختلال ایجاد می کند و به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که برای چند هفته قبل از جراحی از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

آبا جراحی بلفاروپلاستی نیاز به بیهوشی دارد ؟

بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. این جراحی نیاز به بیهوشی ندارد و تحت بی حسی انجام می شود. این باعث می شود که خطرات و عوارض بیهوشی در این جراحی وجود نداشته باشد. در بعضی موارد این عمل زیبایی نیاز به انجام جراحی دیگری در کنار خود دارد. عمل هایی مانند فیکس کردن ابرو، لیفت ابرو، فیکس کردن غده اشکی، پیوند چربی، بوتاکس که در مشاوره با پزشک همه جزئیات بررسی می شود و به شما گفته می شود اما اگر نیاز باشد این جراحی برای کودکان انجام شود از بیهوشی برای جراحی استفاده می شود.

انواع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی پلک بالا و پلک پایین از انواع این جراحی هستند که در ادامه با آن آشنا می شوید :

بلفاروپلاستی پلک بالا :

جراحی پلک بالا برای جوان سازی یا بهتر شدن ظاهر پلک بالا توسط اصلاح افتادگی پوست پلک و در مواردی برداشت یا جا به جایی چربی صورت می گیرد. در مواردی که افتادگی شدید پوست پلک بالا اتفاق افتاده اسن این جراحی باعث بهتر شدن میدان بینایی می شود. جراحی پلک در همه موارد با بی حسی انجام می شود. بخیه ها روز 4 تا 6 برداشته می شود.

بلفاروپلاستی پلک پایین :

جراحی پلک پایین برای جوان سازی یا بهتر شدن ظاهر پلک پایین توسط اصلاح برجستگی و ناهمواری های زیر چشم صورت می گیرد. در مواردی که برجستگی چربی وجود دارد می توان توسط برش سطح داخلی پلک پایین و بدون برش در سطح پوست جراحی پلک را انجام داد اما در مواردی که نیاز به برداشت پوست می باشد برش پوست در زیر لبه پلک پایین نیاز است.

نحوه انجام جراحی بلفاروپلاستی :

بیهوشی برای بلفاروپلاستی نیازی نیست. بیهوشی مورد استفاده متناسب با میزان راحتی بیمار و نوع روش جراحی صورت می گیرد. اگر جراحی بلفاروپلاستی انجام می شود بی حسی یا آرام بخش برای جراحی پلک پایین می تواند گزینه مناسبی باشد اما اگر با روش های دیگر ترکیب شود از بیهوشی عمومی استفاده می شود. جراحی پلک حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد. بلفاروپلاستی پایین توسط برش های کوچک پنهان شده در زیر مژه های پلک پایین در بافت پوشش مرطوب داخل پلک انجام می شود. هدف از این روش از بن بردن یا تغییر مکان چربی اضافی برای صاف کردن ناحیه زیر چشم و دستیابی به ظاهری جوان و شاداب است.

بلفاروپلاستی فوقانی شامل برداشت محافظه کارانه پوست و چربی پلک فوقانی است و توسط برش های کوچک در پلک فوقانی صورت می گیرد. به وجود آمدن زخم برای هر دو روش حداقل است زیرا برش کوچک و در پلک و مژه پنهان هستند. عوارض عمده در جراحی بلفاروپلاستی کم است و این روش ایمن در نظر گرفته می شود. پزشکان با تجربه بیشتر مراقبت هستند تا پوست و چربی مشخصی را برای داشتن ظاهری طبیعی و نتیجه زیبا بردارند.

انواع بلفاروپلاستی

انواع جراحی برای رفع افتادگی و پف چشم :

یک پلک افتاده و یا پف پلک ها را می توان با روش های جراحی مختلفی درمان کرد. برخی از این تکنیک ها و نحوه انجام آن ها را در ادامه توضیح خواهیم داد. هر کدام از روش های جراحی پلک افتاده مزیت ها و عوارضی دارند که باید بر اساس شرایط بیمار و با نظر پزشک متخصص بهترین آن ها را انتخاب نمود.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بالا و پایین

برای انجام جراحی پلک بالا و پایین، قبل از هر چیزی باید ناحیه تحت جراحی بی حس شود. البته نحوه بیهوشی بر اساس تشخیص پزشک انتخاب می گردد. پس از تزریق بی حسی موضعی و استفاده از آرامبخش، جراح با یک برش خیلی ظریف موازی چین پلک بالا، در امتداد خط مژه و یا در داخل پلک پایین جراحی را آغاز می کند. در ادامه بافت های چربی اضافی که تجمع آن ها منجر به افتادگی پلک شده اند استخراج می شوند. حذف این چربی ها ماهیچه ها را سفت کرده و پوست را صاف تر می کند. در واقع، با حذف چربی های اضافی چین و چروک از بین خواهد رفت و پف کاهش می یابد.

جراحی به روش کانتوپکسی 

گاهی مشکل پلک پایین برگشتن آن به سمت بیرون است که در اثر کهولت سن به وجود می آید. مواردی چون بروز عفونت چشم و یا سوزش آن نیز می توانند منجر به برگشتن لبه پلک پایین شود. جراحی به روش کانتوپکسی یکی از تکنیک های جراحی زیبایی پلک است که برای این شرایط مناسب به نظر می رسد. هر چند گاهی برای دریافت بهترین نتیجه از این نوع درمان، بهتر است بلفاروپلاستی را به همراه کانتوپکسی انجام دهند. طی این روش جراحی، متخصص جراح از بخیه استفاده کرده و عضله حلقوی چشم و تاندون کانتال خارجی چشم را سفت و ثابت می کند. به این ترتیب، وضعیت پلک پایین اصلاح شده و با سفت شدن این ناحیه، در نهایت در جای خود ثابت نگه داشته می شود.

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین پزشک و بهترین کلینیک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)