مزوتراپی صورت

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزوتراپی صورت آشنا کنیم. مزوتراپی یک روش خاص و کم تهاجمی است که مواد مغذی مورد نیاز پوست را تامین می کند و باعث شادابی و نشاط پوست می شود. با گذشت زمان پوست نازک می شود و بافت چربی امکان دارد در اثر عامل ارثی و ژنتیکی مشکلات پوستی را به وجود بیاورد که مزوتراپی راه حل این مشکلات است. در ادامه برای آشنا شدن با مزوتراپی صورت با ما همراه باشید.

مزوتراپی صورت چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

ایده این روش اولین بار در سال 1952 توسط میشل پیستور پزشک فرانسوی ارائه شد. در آن زمان از این روش درمانی برای آرام کردن درد استفاده می شد. مزوتراپی صورت روش درمانی است که در آن از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی پوست، سفت شدن آن و از بین بردن چربی آن استفاده می شود. در این روش از سورن هایی ظریف تزریق مواد مختلف به لایه میانی پوست استفاده می شود. اساس این روش از بین رفتن معضلاتی مثل گردش خون ضعیف و التهاب است.

مزوتراپی صورت چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

انواع مزوتراپی :

از انواع مختلف این روش درمانی  می‌توان به مزوتراپی برای درمان مشکلات ریزش موها، مزوتراپی و درمان تیرگی دور چشم، مزوتراپی برای از بین رفتن و از بین بردن چربی ها و سلولیت، مزوتراپی برای از بین بردن چروک های  صورت، مزوتراپی برای رفع و از بین بردن جای زخم و یا التهاب و سوختگی پوست و انجام مزوتراپی برای جوان سازی و شادابی پوست استفاده می شود. در ادامه با انواع روش های مزوتراپی آشنا می شوید :

مزوتراپی صورت :

مواد مورد نیاز را با دستگاه مزونیدلینگ و یا تزریق وارد پوست صورت می کنند و می توان از داروهای ترکیبی مثل سفت کننده پوست همزمان با جوان کننده و یا روشن کننده صورت استفاده کرد. در روش تزریق تاثیر دارو و مدت زمان ماندگاری آن زیادتر است.

مزوتراپی گردن :

در این روش مواد مورد نیاز را با دستگاه مزونیدلینگ و یا تزریق وارد پوست گردن می کنند و در بعضی موارد می‌توان از داروهای ترکیبی مثل سفت کننده پوست همزمان با جوان کننده و یا روشن کننده صورت استفاده کرد. در روش تزریق تاثیر دارو و مدت زمان ماندگاری آن زیاد است.

مزوتراپی و از بین رفتن ریزش مو :

داشتن موهای سالم برای هر کسی اتفاق مهمی است زیرا که در زیبایی و جوان سازی چهره تاثیر زیادی دارد. موها به دلایل متفاوت امکان دارد دچار کاهش و ریزش شود و باید سریع اقدام به درمان آن کنید. توسط مزوتراپی و تزریق کردن مواد دارویی مناسب به داخل پوست سر می توان تا حد زیادی از ریزش مو جلوگیری کرد. اگر پزشک برای انجام این کار تخصص زیادی داشته باشد مزوتراپی در قطعی مو باعث می شود تا موها دوباره رشد کنند و شادابی و طراوت را به دست بیاورد.

مزوتراپی و درمان تیرگی دور چشم :

یکی دیگر از انواع مزوتراپی از بین رفتن سیاهی دور چشم است. با تزریق مواد درمانی مورد استفاده توسط دستگاه مزوتراپی به ناحیه اطراف چشم می‌توان چین و چروک ها و سیاهی های دور چشم‌ها را برطرف کرد. یکی از نکات مهم در استفاده از مزوتراپی برای از بین رفتن سیاهی دور چشم این است که باید در جلسات به طور مرتب شرکت کند تا بتواند تاثیر زیادی و نتیجه مناسبی داشته باشد. ناحیه اطراف چشم  حساس است و پزشکان برای انجام مزوتراپی دور چشم باید تخصص و مهارت زیادی داشته باشند.

مزوتراپی و از بین رفتن جای زخم و سوختگی رو پوست :

یکی دیگر از فواید و کاربردهای مزوتراپی برای پوست استفاده از این روش برای از بین بردن جای زخم و سوختگی است. ایجاد جای زخم و سوختگی روی پوست باعث می شود تا بافت پوستی حالت سفت و ظاهری نامناسب داشته باشد. با تزریق مواد درمانی توسط مزوتراپی به ناحیه ای از پوست که جای زخم و سوختگی دارد می توان بافت سفت و سخت موجود در این ناحیه را سست کرد و بقیه کارهای درمانی را برای از بین رفتن جای زخم و پوسیدگی انجام داد.

مزوتراپی صورت برای چه افرادی مناسب است ؟

همه افراد که سن آن ها بالای 18 سال است می توانند از این مزایای این روش بهره مند شوند. این روش برای بخش های متفاوتی از بدن مثل شکم، ران، پاها، بازوها و صورت کاربرد دارد. اما هدف اصلی این روش درمانی کاهش سلولیت، کمک به درمان آلوپسی، کاهش یا از بین بردن چربی های اضافی، کمک به سفت شدن پوست، از بین رفتن لکه های تیره از پوست، از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط ریز صورت است.

در مزوتراپی با مواد و داروهای متفاوت گردش خون بهتر می شود و معضلات پوستی از بین می ورد. تاثیرات این روش به اهداف و نیازهای افراد بستگی دارد. اگر چین و چروک یکی از معضلات اصلی پوست شما باشد از موادی مخصوص برای از بین رفتن چین و چروک استفاده می‌شود و به همین دلیل این روش درمانی تخصصی است.

چگونگی روش کار مزوتراپی و مواد تشکیل دهنده مزوتراپی :

مزوتراپی پوست برای افراد با هدف  های مختلف صورت می گیرد و با توجه به آن مواد ترکیبی تغییر می کند. در آخر ترکیب آماده شده با استفاده از سورن های ریز برای تزریق به لایه میانی پوست با فاصله چند میلی متر از هم تزریق می ‏شود. مزوتراپی گردش خون را در زیر پوست بهتر می کند و التهاباتی را که به پوست آسیب می زند از بین می برد. پزشکان برای درمان های متفاوت از ترکیبات مختلف استفاده می ‏کنند.

برای این که نتیجه مناسبی از مزوتراپی بگیرید باید چند جلسه این کار را انجام دهید که توسط نظر پزشک تعیین می ‏شود و اگر سطح پوست شما از بین رفته باشد اسید هیالورونیک موجود در محلول باعث به وجود آمدن حجم در پوست می شود و دیگر  آنتی‏ اکسیدان‏ ها و اسید های آمینه دارای اثر ضد التهابی هستند که باعث شفافیت، صاف و نرم شدن پوست می شود. به غیر از هیالورونیک اسید و اسید های آمینه دیگر مواد موجود در محلول مزوتراپی شامل ویتامین E، B و C، استیل هگزاپپتید 3 و استیل تتراپپتید 5 می شود.

مواد موجود در مزوتراپی چه تاثیراتی دارد ؟

 ویتامین های E، B و C می ‏تواند به بهتر شدن سلامت پوست و کلاژن سازی کمک کنند. ویتامین E و C در کم شدن آسیب ‏های ناشی از رادیکال های آزاد تاثیرگذار باشند. هر کدام از دسته های ویتامین B از منابع متفاوتی گرفته می ‏شوند و اثرات مختلفی روی پوست می گذارد. استیل تتراپپتید 5 باعث بیشتر شدن الاستیسیته و شفافیت پوست می ‏شود. استیل هگزاپپتید 3 مهم ‏ترین محصول ضد پیری پوست است و عملکرد آن شبیه بوتاکس است.

عوارض و خطرات مزوتراپی صورت

قبل از این که تصمیمی درباره تزریق مزوتراپی صورت بکنید باید با عوارض و خطرات آن آشنا شوید. مزوتراپی روشی با عوارض و خطرات کم است البته به شرطی که پزشک یا فردی که این روش را آموزش دیده است آن را انجام دهد و در این صورت شما به نتیجه دلخواه خود می رسید. مزوتراپی مثل روش های درمانی بدون خطر و عوارض نیست. در ادامه با بعضی از عوارض مزوتراپی صورت آشنا می شوید :

 • باقی ماندن جای زخم
 • حساسیت
 • عفونت
 • تورم و خارش پوست
 • درد
 • برجسته شدن محل تزریق
 • قرمزی و کبودی
 • ظاهر شدن لکه‌های تیره روی پوست
 • حالت تهوع

برای آشنا شدن با هزینه مزوتراپی مو به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

چگونه برای مزوتراپی صورت آماده شویم ؟

اگر شما از این روش آگاهی داشته باشید نگرانی شما کمتر می شود و باعث می شود شما به نتیجه دلخواه خود برسید. برای آشنایی با روش آماده شدن برای مزوتراپی صورت با پزشکتان مشورت کنید و او در جلسه مشاوره همه مسائل را به شما توضیح می دهد. قبل از انجام این روش شاید مجبور باشید که به مدت 1 هفته از مصرف آسپرین پرهیز کنید. داروهای ضد التهاب قبل از مزوتراپی نباید استفاده شود. داروهای آرام کننده درد تاثیر زیادی در نتیجه مزوتراپی ندارد. استفاده از این داروهای به این دلیل ممنوع است که باعث بیشتر شدن خون ریزی و کبودی می شود و باید برای کم کردن خطرات و عوارض از این داروها استفاده نکنید.

عوارض و خطرات مزوتراپی صورت

انتظارات از مزوتراپی صورت :

روش مزوتراپی 30 دقیقه طول می کشد. این روش دردناکی نیست و اگر پوستی حساس دارید این امکان وجود دارد که از کرم‌های بی حس کننده برای کم کردن درد استفاده کنید. بعد از انجام این روش امکان دارد دچار کبودی و تورم در ناحیه تزریق شوید که جای نگرانی نیست زیرا که کبودی و تورم به وجود آمده بعد از 24 ساعت از بین می ورد. بعد از این مدت پوستی بافتی درخشان دارید. باید انتظار سفت شدن پوست در اثر تامین مواد مورد نیاز سلول را داشته باشید. برای به دست آوردن و حفظ نتیجه دلخواه باید یک دوره 6 تا 8 جلسه ای را پشت سر بگذارید. بعد از تمام شدن دوره درمان همه چیز تمام نشده است. برای حفظ نتیجه به دست آمده باید 1 یا 2 بار در طول سال برای مزوتراپی اقدام کنید.

کاندیدای نامناسب برای انجام مزوتراپی صورت :

قبل از انجام تزریق پزشک از مواد بی حس کننده برای پوست صورت استفاده می کند و افرادی که نسبت به این مواد حساسیت دارند امکان دارد دچار مشکلاتی شوند. بعضی از افراد نمی توانند از این روش روش استفاده کنند که در ادامه به این افراد می پردازیم :

 • بیماران قلبی و ریوی
 • بیماران مبتلا به دیابت
 • زنان باردار یا شیرده
 • افرادی که مشکل انعقاد خون دارند و داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند
 • بیماران مبتلا به سرطان
 • بیمارانی که تبخال فعال دارند

مزایای مزوتراپی صورت

تاثیر مزوتراپی پوست توسط FDA تایید نشده است اما متخصصان پوست دریافتند که مزوتراپی صورت مزایای زیادی دارد. در ادامه به مزایای مزوتراپی می پردازیم :

دریافت غلظت بالایی از ویتامین ها و مواد تشکل دهنده توسط پوست :

غلظت بالای سرم، ویتامین ها و ترکیبات مغذی باعث می‌شود که پوست طراوت و جوانی خود را بازیابد. اگر مزوتراپی با دقت صورت بگیرد مواد مغذی به درستی به پوست منتقل می شود و ظاهر آن را بهتر می کند.

جایگزینی برای جراحی های گران قیمت :

مزوتراپی اسکار و مزوتراپی پوست یک روش کم تهاجمی است و عوارض کمی نسبت به جراحی های پوست دارد. این روش بدون درد و خون ریزی انجام می شود و می تواند قسمتی از برنامه های مراقبت از پوست شما باشد. مواد غلیظ تزریق‌شده به لایه میانی پوست ظاهری سالم و طبیعی برای صورت و پوست شما به وجود می آورد.

ترکیب مزوتراپی صورت با روش های درمانی :

برای اثر گذاری زیاد می توانید مزوتراپی صورت را با روش های  درمانی مثل تزریق بوتاکس و ژل ترکیب کنید. طبق مقاله ای در ژورنال SpringerLink، روش تزریق سم بوتولینوم در میکرودوز های سطحی طرفدار زیادی دارد.

از بین رفتن نیاز های پوستی :

موادی که در مزوتراپی پوست تزریق می شود می تواند علائم پیری را از بین ببرند و باعث شادابی چهره شود. به همین دلیل نیاز پوست به مواد تقویت کننده برطرف می شود و شما می توانید نتیجه را از جلسات اول ببینید. مزوتراپی پوست رطوبت لازم را فراهم می کند و پوست را روشن‌تر، جوان‌تر و سالم‌تر نشان می دهد.

تعداد  جلسات مزتراپی صورت چقدر است ؟

برای این که نتیجه مناسبی از مزوتراپی بگیرید باید دوره درمانی خود را کامل کنید. تعداد جلسات مزوتراپی به شرایط پوست شما بستگی دارد. برنامه زمانی برای مزوتراپی صورت توسط پزشک و بعد از معاینه تعیین می شود. افراد به 8 تا 15 جلسه برای درمان نیاز دارند. فاصله زمانی بین جلسات متغیر است. بیشتر مواقع جلسات اول با فاصله 1 هفته و جلسات بعدی با فاصله 2 هفته تعیین می‌شود. با پیش رفتن روند درمان هر جلسه می تواند به طور ماهانه صورت بگیرد.

آیا انجام مزوتراپی صورت دردناک است ؟

درد مزوتراپی طوری نیست که افراد نتوانند تحمل کنند اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که نسبت به در حساسیت دارید می توانید قبل از انجام این کار از کرم های بی حس کننده استفاده کنید.

اقدامات بعد از مزوتراپی صورت

با تمام شدن جلسات درمانی باید از پوست خود برای بهتر شدن مراقبت هایی کند و یا انجام این کارها بتوانید نتیجه مناسبی بگیرید. در ادامه با مراقبت های بعد از مزوتراپی آشنا می شوید :

 • الکل، کافئین و سیگار کشیدن بعد از مزوتراپی باید قطع شود.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین خودداری کنید.
 • از تماس با پوست یا خارش آن در ناحیه تزریق پرهیز کنید.
 • قبل و بعد از مزوتراپی از داروهای ضد التهاب مصرف نکنید.
 • 10 تا 15 ساعت بعد از مزوتراپی پوست نباید با آب تماسی داشته باشد.
 • 2 روز بعد از درمان از انجام فعالیت های ورزشی دوری کنید.

اقدامات بعد از مزوتراپی صورت

کلام آخر

قبل از انجام مزوتراپی صورت از افراد با تجربه کمک بگیرد و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *