مراحل کاشت ریش

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل کاشت ریش آشنا کنیم. بعضی از افراد به دلایل خاصی دچار ریزش موی ریش می شوند که از این بابت رنج می بردند و به دنبال راهی برای بازگشت مو ریش هستند. یکی از روش های پیشرفته کاشت ریش است. با کاشت ریش می توان موهای از بین رفته و ریخته شده را باز گرداند. با این روش می توانید ریش های دلخواه خود را داشته باشید. برای آشنا شدن با مراحل کاشت ریش با ما همراه باشید.

کاشت ریش چیست ؟

داشتن ریش منظم و پرپشت یکی از مهمترین ویژگی ها و جذابیت ها برای مردان است. ریش می تواند تاثیر زیادی در چهره افراد داشته باشد و تناسب یا کم پشت بودن مو و ریزش بعضی از نقاط ریش می تواند تاثیر منفی در چهره داشته باشد در این صورت افراد باید به کاشت پیش اقدام کنند. کاشت ریش یک روش پیوند مو است که پزشک مو ریش را با استفاده از روش استخراج واحد فولیکولی و ابزارهای خاص می کارد.

کاشت ریش را می توان به هر روشی که باعث می شود یک ریش جدید شکل بگیرد و باعث تقویت ریش های موجود شود نسبت داد. برای این جراحی ساخت دوباره ریش پزشک موهای فرق سر را در ناحیه ای از صورت یک به یک می کارد. کاشت ریش یک روش حساس است و برای انجام آن توصیه می شود تا از بهترین روش کاشت مو کمک بگیرید تا نتیجه مناسبی مثل تراکم بالای ریش و حالت طبیعی داشته باشد که باید از کاشت سوپر کاشت برای کاشت ریش استفاده کرد.

کاشت ریش چیست ؟

روند انجام کاشت ریش :

کاشت ریش و سبیل این گونه است که قبل از شروع کاشت مرحله آماده سازی مو که شامل شست و شو ناحیه اهدا کننده که بهترین ناحیه برای اهدا پشت سر یا اطراف سر به فاصله گوش تا گوش دیگر است.در این ناحیه با استفاده از بی حسی پوست سر بی حس می شود. با استفاده از سوزن های مخصوص دستگاه سوپر کاشت خارج کردن گرافت ها را شروع می کند و بعد از تمام شدن برداشت ناحیه ای که مو از آن جا برداشت می شود با استفاده از یک پوشش ضد عفونی بسته می شود. این مرحله بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد اما مدت زمان انجام این مرحله به تعداد گرافت های مورد نیاز بستگی دارد.

مرحله بعد جایگذاری مو است. قبل از انجام این کار ناحیه هایی که باید گرافت ها کاشته شوند مشخص می شوند و بعد طبق این محدوده ها برش هایی بسیار کوچک روی پوست به وجود می آید و گرافت های مو با الگویی منظم و مطابق با سایر موها و بر اساس تراکمی که در ریش وجود دارد کاشته می شوند. این مرحله می تواند بین 1 تا 3 ساعت زمان بر باشد. در بیشتر کاشت موها پزشک مو را از پشت سر بر می دارد که این ناحیه را ناحیه اعطا کننده یا دهنده می گویند و آن را در بخشی که نیاز است می کارد. موهای این منطقه از سر مقاوم است و قابلیت و توان این که کاشت شود را دارد.

همه افراد مو کافی در این ناحیه دهنده ندارند و بعضی از افراد امکان دارد حتی مو فرق سر نداشته باشند. در این شرایط مو بدن مانند بازوها، ران ها و قفسه سینه بهترین مورد برای برداشته شدن و کاشت در ناحیه است.  در بعضی مواقع امکان دارد یک بیمار در این بخش های بدنش مو نداشته باشد که در این حالت موهایی از دیگر بخش های صورت برداشته می شود و در ناحیه دیگر صورت کاشت می شود. کاشت ریش در مردانی کارایی دارد که فاقد ریش هستند. افرادی که بیماری داءالثعلب دارند و برای مثال هیچ مویی در هیچ جای بدنشان ندارند نمی توانند از این روش استفاده کنند.

دلیل ریزش ریش چیست ؟

ریزش مو در بخش ریش می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد برای مثال کم پشتی و یا ریزش مو در بخش ریش مردان می تواند بیماری های قارچی در پوست و مو باشد. استرس ها و تنش های روزمره، شنیدن خبر ها و حوادث ناگوار یکی دیگر از دلایل ریزش ریش است که باعث ریزش مو سکه ای در ریش مردان می شود. کچلی ریش یکی دیگر از اتفاق هایی است که امکان دارد برای مردان ایجاد شود. در این شکل از ریزش ریش مو در قسمت هایی مانند چانه و گردن دچار ریزش می شود و با به وجود آمدن زخم های بر افروخته و متورم اتفاق می افتد.

مراحل کاشت ریش

کاشت ریش مراحلی دارد که در ادامه برای آشنا شدن با مراحل کاشت ریش با ما همراه باشید :

برنامه ریزی :

برنامه ریزی یکی از مراحل کاشت ریش است. باید دقت شود که برای رسیدن به تراکم دلخواه شما به چند گرافت نیاز است. برای این کار روی صورت شما چند مثلث یا مستطیل فرضی رسم می شود و تعداد موهای موجود در آن شمرده می شود. در این صورت می توان محاسبه کرد که برای رسیدن به تارکم شما چند گرافت نیاز است. در مرحله  بعد باید بانک مو بررسی شود و موهایی که برای کاشت ریش و سبیل انتخاب می‌شوند باید ویژگی هایی داشته باشد. باید تا جایی که امکان دارد ضخیم باشند زیرا موهای ریش و سبیل ضخیم‌تر از موهای سر است. واحدهای فولیکولی موجود در سر بین 1 تا 4 تار مو دارند اما واحد های فولیکولی ریش و سبیل 1 یا 2 تار مو دارند. باید سعی کنید در زمان برداشت گرافت ها آن هایی را انتخاب کنید که 1 یا 2 تار مو داشته باشند.

تزریق بی حسی :

برای مراحل خارج کردن و کاشت فولیکول ها نیازی به بیهوشی نیست و هر دو مرحله را می‌توانیم با بی حسی  انجام دهید. داروی بی حسی  به صورت تزریقی در بانک مو و در مراحل بعد به ناحیه گیرنده تزریق می‌شود.

برداشت فولیکول ها از بانک مو :

چگونگی انجام مرحله برداشت به روش کاشت ریش و سبیل بستگی دارد.اگر که از روش FUT استفاده شود برشی در پشت سر به وجود نمی آید و پوست به همراه فولیکول به شکل نواری برداشت می شود. اگر از روش FIT یا بقیه روش های کم تهاجمی استفاده شود فولیکول ها به شکل واحدی یا دانه دانه استخراج می شوند. در این روش ها با استفاده از ابزاری به اسم پانچ، سوراخی در پوست به وجود می آید و فولیکول را از بافت های مجاور جدا می کنند. سوراخ به وجود آمده 1 میلی متر ضخامت دارد و به همین خاطر خون ریزی ندارید و نیازی به بخیه زدن نیست.

آماده سازی گرافت ها :

مرحله آماده سازی گرافت های در کاشت ریش و سبیل به دقت و ظرافت زیادی نیاز دارد. کادر درمانی در این مرحله باید با استفاده از میکروسکوپ واحدهای فولیکولی 1 یا 2 تار مو را آماده کنند. در اکثرا مواقع هنگامی که یک واحد فولیکولی از بانک مو استخراج می شود کمی بافت پوستی اضافی در اطرافش وجود دارد. در کاشت موهای صورت این بافت اضافی باید با وسواس زیادی نسبت به کاشت مو سر از بین بروند.

کاشت گرافت در ناحیه ریش :

خط بالایی ریش باید طوری کاشته شود که شبیه به ریش طبیعی باشد یعنی از گرافت های تک مویی استفاده شود و گرافت ها به طور پراکنده در پوست قرار داده شود. باید برای بقیه نقاط تلاش شود که حداکثر تراکم به وجود بیاید. جهت قرار گیری فولیکول ها در پوست مهم است برای مثال نباید خواب موهای ریش به سمت بالا باشد. کاشت گرافت ها در روش FUT و بقیه روش های کاشت ریش و سبیل از لحاظ روش فرقی ندارند یعنی در همه روش‌ها به کمک پانچ سوراخ هایی در پوست به وجود می آید و گرافت ها درون آن‌ها قرار داده می شود. در روش‌های جدیدتر مانند micro FIT می شود از پانچ‌هایی با اندازه‌های متفاوت استفاده کرد برای مثال از پانچ های ۰.۵ تا ۰.۷ میلی متری برای گرافت های تک مویی و از پانچ های ۰.۷ تا ۰.۸ میلی متری برای گرافت های دو تار مویی استفاده می شود.

مراحل کاشت ریش

کاشت ریش چه مزایایی دارد ؟

کنترل زیبایی :

می توانید در هر نوع مدل و سبکی که می خواهید و هر مدلی که مد نظر دارید عکس آن را به دکتر نشان دهید تا طبق ان کاتش ریش انجام شود.

ایجاد عشق و جذابیت :

خانم ها از مردانی که مو صورت آن ها پرپشت و مرتب باشد خوششان می آید و اینطور مردان برای خانم ها جذاب هستند و از لحاظ جنسی بیشتر جذب این آقایان می شوند. مردان با ریش کامل جذاب ترین و بهترین شریک جنسی و پدران بالقوه ای هستند. با داشتن ریش می توانید احترام مردان دیگر را جلب کنید. مردانی که رش مردانه دارند صحبت های آن ها تاثیر گذار است.

حداقل درد :

برش هایی که روی صورت شما برای کاشت ریش به وجود آمده است خیلی ریز است که اصلا درد آن احساس نمی شود و از بی حسی برای این کار استفاده می شود. برای زدن آمپول بی حسی امکان دارد اندازه یک نیشگون ریز درد را احساس کنید.

بهتر شدن سریع :

کاشت ریش در کلینیک امکان دارد بین 4 تا 5 ساعت زمان نیاز داشته باشد و بعد از آن بعد از گذشت چند روز تورم و قرمزی کمی ایجاد شود و از بین برود. در موارد خیلی کم امکان دارد در یک جلسه کار کامل انجام نشود و نیاز باشد در دو جلسه کار انجام شود.

ریش خود را قبل از جراحی اصلاح کنید و حالت دهید :

فولیکول های مو جدید به طور دائمی کاشت می شوند و ریش شما مثل بقیه افراد رشد می کند و می توان آن را اصلاح کرد و حالت داد.

درمان واقعی :

این روش یکی از روش های موثر و دائم می باشد.

کاشت ریش چه معایبی دارد ؟

پیوند مو از ناحیه دیگر :

در اکثر مواقع برای کاشت ریش از موهای پشت سر استفاده می شود و موها کمی نازک تر از ریش صورت هستند اما تکه های طاس را کاملا می پوشاند و دیده نمی شود.

ریزش مو کاشته شده بعد از 2 تا 3 هفته :

موهای کاشته شده در ریش بعد از 2 تا 3 هفته ریزش می کنند اما این عوارض طبیعی و موقت است و بعد از مدت تعیین شده توسط پزشک رشد موها دوباره شروع می شود و روند طبیعی خودش را طی می کند.

کم شدن ذخیره بانک مو :

مناسب‌ترین فولیکول ها برای کاشت در صورت و سر فولیکول هایی هستند که در پشت سر هستند. اگر از این فولیکول ها برای کاشت ریش استفاده شود شاید در آینده فولیکول زیادی برای کاشت وجود نداشته باشد.

هزینه زیاد کاشت ریش :

هزینه های کاشت مو و کاشت ریش و کاشت ابرو که توسط پزشک متخصص انجام شود بالا است و شاید بعضی جاها بشود با قیمت کمتر کلینیکی برای جراحی انتخاب کرد اما قبل از آن باید حتما تحقیق کنید و اگر زیبایی و سلامت برای شما مهم است باید عمل کاشت ریش را دست پزشک با تجربه و متخصص بسپارید.

آیا کاشت ریش درد دارد ؟

یکی از مراحلی که امکان دارد درد داشته باشید مرحله تزریق بی حسی به صورت است. بقیه مراحل بدون درد و تحت بی حسی صورت می گیرد. قدرت التیام پوست صورت بالا است و آسیب های جزئی به وجود آمده در مرحله کاشت گرافت ها ترمیم می‌شود حتی سریع تر از پوست سر. تا 3 یا 4 روز بعد از کاشت ریش و سبیل پوست ترمیم می شود.

عوارض کاشت ریش :

کاشت ریش مانند سایر روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که طبیعی و موقتی هستند. حساسیت صورت و بانک مو نسبت به لمس، تشکیل شدن و ریختن دلمه ها یا لخته های خون ریز، خارش و التهاب، بی حسی پوست صورت و بانک مو، ورم ناحیه گیرنده، قرمزی پوست صورت و بانک مو از عوارض کاشت ریش هستند. این عوارض در دوران نقاهت طبیعی هستند اما باید روز به روز بهتر شود و در چند روز از بین بروند. اگر قرمزی، تورم یا کبودی از بین نرود و ماندگار باشد یعنی مشکلی وجود دارد و باید به پزشک اطلاع دهید. 2 تا 3 هفته بعد از کاشت ریش و سبیل موهای ناحیه گیرنده می ریزد که این اتفاق طبیعی و موقت است و خیلی زود مو جدید از فولیکول ها جوانه زده و رشد می کند.

اقدامات قبل از کاشت ریش

قبل از کاشت ریش باید برای این که نتیجه مناسبی از کاشت بگیرید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از کاشت ریش آشنا می شوید :

 • از 3 روز قبل از جلسه کاشت مو نوشیدنی های الکلی و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ژلوفن استفاده نکنید.
 • اگر داروی فیناستراید استفاده می کنید از یک روز قبل از کاشت ریش و سبیل استفاده آن را متوقف کرده و تا 6 ماه بعد از کاشت از مصرف آن خودداری کنید.
 • از 10 روز قبل از جلسه کاشت مو داروهای آسپرین مصرف نکنید. درباره استفاده از داروهای رقیق کننده خون یا داروها ضد انعقادی با پزشک مشورت کنید.
 • در روز مراجعه به کلینیک نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه، چای، نوشابه و انرژی‌زا استفاده نکنید زیرا  کافئین می تواند خون ریزی را بیشتر کند.
 • مصرف ویتامین C به مدت 1 هفته قبل از جلسه کاشت مو می تواند سرعت ترمیم التیام پوستی را افزایش دهد.

اقدامات بعد از کاشت ریش :

کات ریش دوره نقاهت سختی ندارد و بعد از تمام شدن جلسه درمانی جایی از سر یا صورت پانسمان نمی شود و امکان دارد از آنتی بیوتیک به شکل نرم یا لوسیون برای پوشش ناحیه گیرنده و بانک مو استفاده شود. در ادامه با مراقبت های بعد از کاتش ریش آشنا می شوید :

 • باید چند ماه بعد از کاشت ریش چکاب دهید و به کلینیک مراجعه کنید.
 • روز بعد از کاشت باید صورت خود را با محلول ضدعفونی کننده بشویید.
 • ورم صورت بین 24 تا 48 ساعت بعد از کاشت به حداکثر می رسد و تا 2 تا 4 روز بعد می خوابد.
 • در روز دوم باید صورت خود را با آب سرد و صابون مایع با pH ملایم شست و شو دهید.
 • 3 ماه بعد از کاشت موهای کاشته شده می ریزد و کمی طول می کشد تا موهای جدید جوانه بزنند. 1 سال باید صبر کنید تا نتیجه نهایی کاشت ریش و سبیل را ببینید اما نتیجه اولیه از 4 تا 6 ماه بعد از کاشت دیده می شود.
 • بعد از 3 روز همه زخم‌های کوچک بهتر می شود.
 • امکان دارد برای پیشگیری از عفونت‌ها، به شما آنتی بیوتیک خوراکی داده شود. داروهای تجویز شده را در زمان مناسب و به طور کامل استفاده کنیم.

کاربردها و دلایل انجام کاشت ریش و سبیل :

سیستم بدن مردان و زنان بطور کلی الگویی خاص خواهد داشت و بر طبق آن الگو پیش خواهد رفت. رشد ریش ها معمولا پس از رسیدن پسران به سن بلوغ آغاز خواهد شد؛ اما بسیاری از مردان پس از رسیدن به سن بلوغ در می یابند که بر صورت آن ها ریش رشد نخواهد کرد و یا در صورت رشد، نا منظم بوده و جلوه ای زیبا و جذاب نخواهد داشت. بسیاری از افراد به همین دلیل اعتماد به نفس خود را از دست داده و ناراحتی زیادی را از این بابت متحمل خواهند شد. از طرفی به دلیل اینکه رشد ریش مربوط به سالم بودن فولیکول ها می شود، عده ای که بر اثر حادثه ای مانند سوختگی، شکستگی ناحیه ای از صورت و بخیه خوردن آن ناحیه، شاهد رشد مجدد ریش در آن ناحیه نخواهند بود.

زیرا فولیکول های این ناحیه ضعیف و ناسالم بوده و قادر به رشد مجدد نخواهند بود. عده ای نیز به دلیل بیماری های پوستی و ژنتیکی فولیکول های سالمی نداشته و ریش آن ها قابل رشد نخواهد بود. عمل زیبایی کاشت ریش به کمک افرادی خواهد آمد که به طور کامل صورتی بدون ریش داشته و یا دارای ریش های نامنظم خواهند بود. با انجام عمل زیبایی کاشت ریش می توانید اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازگردانده و بر جذابیت و گیرایی چهره ی خود بیفزایید.

اقدامات قبل از کاشت ریش

کلام آخر

قبل از کاشت ریش از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید به بهترین کلینیک و بهترین پزشک مراجعه کنید. ممنون از این که تا آخر مقاله مراحل کاشت ریش همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مراحل کاشت ریش در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان (کلیک کنید)