تزریق ژل و بوتاکس چیست؟ روش‌های زیادی برای جوان‌تر نمودن پوست صورت وجود دارد. یکی از انواع این روش‌ها تزریق ژل و دیگری بوتاکس است. این روش‌ها را می‌توان رایج‌ترین و پر کاربردترین روش‌های زیبایی پوست هستند.

این روش‌ها نه تنها در ایران رایج هستند بلکه در بین تمام سلبریتی‌های دنیا بیشترین هزینه را برای تزریق ژل و بوتاکس هزینه می‌کنند. در صورتی که تصمیم به انجام یکی از این روش‌ها را دارید بهتر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

ماندگاری بوتاکس در صورت شما بسته به بعضی موارد بین 6 ماه تا 1 سال متغیر است. از تزریق بوتاکس فقط برای زیبایی پوست صورت استفاده می‌شود. از بوتاکس برای فرم دهی به لب، برای عرق نکردن بیش از اندازه زیر بغل و همچنین برای کنترول اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. از بوتاکس با تمام مزایا نباید برای افراد زیر 18 سال و زنان باردار و شیرده استفاده شود.

مزایا تزریق بوتاکس

از مزایای بوتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
باعث از بین رفتن چین و چروک‌های اطراف چشم می‌شوند.
افتادگی پلک را برطرف می‌نماید.
چروک‌های اطراف بینی را از بین می‌برد.
خط لبخند را برطرف می‌کند.
فرورفتگی چانه را از بین می‌برد.
غبغب را قرینه می‌نماید.
در صورت هم شکل نبودن سوراخ‌های بینی آنها را قرینه می‌نماید.
رفع چین و چروک ابرو و خطوط موخود در پیشانی
از بین بردن خط اخم
به وجود آوردن زاویه در صورت
در صورتی که در قسمت زیر بغل بیش از اندازه عرق می‌کنید می‌توانید از بوتاکس استفاده نمایید.

این روش چین وچروک‌های عمیق پوست را برطرف می‌نماید.
این روش دوران نقاهت ندارد
در بعضی از انواع سردردهای میگرنی استفاده از بوتاکس پیشنهاد می‌شود.
همانطور که متوجه شدید برای این روش مزایای زیادی ذکر شده است اما هر روشی هرچند مفید باشد می‌تواند مضراتی نیز داشته باشد. از مهمترین این مضرات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
بی تحرک شدن و بی روح شدن صورت
ممکن است دچارسردردهای موقتی شوید.
احساس سنگینی پیشانی شوید.
ممکن است در قسمت تزریق دچار کبودی شوید.غیر طبیعی شدن صورت و قوس‌های غیر عادی در صورت

مزایا تزریق بوتاکس

تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل در قسمت‌هایی از صورت که به هر دلیل دچار فرورفتگی، چین و چروک شده است مورد استفاده می‌شود. از کاربردهای دقیق‌تر تزریق ژل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
تزریق ژل در لب‌ها که با نام پروتز می‌شناسیم.
تزریق ژل در گونه‌ها که به پروتز چانه می‌شناسیم.
تزریق ژل در چانه که همان پروتز چانه است.

افزایش حجم اجزای مختلف صورت به کمک تزریق ژل.
البته از تزریق ژل برای از بین بردن چین و چروک‌های دور لب و چشم که به اصطلاح به آنها خط لبخند می‌گویند نیز استفاده می‌شود. ژل تزریقی به پوست در انواع مختلف و توسط کمپانی‌های زیادی تولید می‌شوند. اما ژل‌های تولید شده در کشورهای اروپای غربی و آمریکا از لحاظ کیفیت در سطح بالایی قرار دارند و توسط وزارت بهداشت ایران نیز مجوز دریافت می‌کنند.

مزایا و معایب تزریق ژل

همانطور که می‌دانید تمام روش‌های زیبایی دارای معدود معایبی هستند. تزریق ژل با تمام مزایایی که دارند اگر در مکان مناسب و در قسمت مناسب صورت تزریق نشود می‌تواند برای فرد خطرناک باشد. حال بهتر است کمی درباره مزایا و معایب تزریق ژل بیشتر بدانید. از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
عدم نیاز به بیهوشی
نداشتن دوران نقاهت
بازگشت سریع به روال زندگی
میزان رضایت بالای افراد
طبیعی بودن ظاهر

کم درد بودن

از معایب آن نیز بهتر است این نکات را بدانید که در صورتی که تزریق ژل توسط افراد غیر متخصص انجام گیرد و به دلیل عدم تخصص در مکان مناسب تزریق انجام نشود حتما سلامتی و زیبایی شما را تهدید خواهد کرد. در صورت استفاده از ژل‌های غیراستاندارد ممکن است بعد از مدتی در صورت شما در یک نقطه متمرکز گردیده و به اصطلاح (گلوله گلوله) می‌گردد. پس می‌توان نتیجه گرفت که در صورت استفاده از انواع ژل استاندارد و تزریق آن توسط فرد متخصص این روش هیچ عوارضی نخواهد داشت.

نکاتی که قبل و بعد از انجام تزریق باید رعایت نمود

در صورت که تصمیم قطعی برای انجام تزریق ژل دارید باید چند روز قبل از مراجعه به کلینیک از خوردن داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.
در صورت استفاده از داروهای خاص قبل از تزریق ژل با دکتر مشورت نمایید.
بعد از انجام تزریق ژل تا 24 ساعت نباید محل تزریق ژل را مالش دهید.
در صورت تزریق ژل به لب تا 24 ساعت نوشیدنی گرم ننوشید.
تا دو هفته بعد از انجام تزریق سولاریوم نکنید و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

تا 24 ساعت بعد از ورزش‌های سنگین و خوردن نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.
استخر و سونای خود را تا دو هفته آینده به تاخیر بیاندازید.
می‌توانید برای کاهش ورم از کمپرس یخ استفاده کنید.

از بین بردن خطوط اخم با تزریق بوتاکس

همانطور که می دانید، با بالا رفتن سن خطوط عمیق و چین و چروک هایی که بر روی پیشانی ظاهر می‌شود زیبایی ظاهر را تحت الشعاع قرار می دهد که در این مواقع تزریق بوتاکس برای رفع خطوط بسیار خوب عمل می کند. به طوری که با انجام آن صورتتان جوان تر از قبل می شود و ظاهری آرام تر و بدون خستگی و عصبانیت خواهید داشت. پس اگر در هنگام اخم کردن خطوط عمیقی در ناحیه بین دو ابرو و پیشانی مواجه شده اید، می توانید به راحتی با تزریق بوتاکس این مشکل را رفع کنید و زیبایی ظاهری خود را حفظ نمایید.

داشتن لبخند زیباتر با تزریق بوتاکس

به مرور زمان خط های در کنار اطراف لب ها ایجاد می‌شود که بر اثر خنده های پی در پی این اتفاق می افتد. اگر شما هم در هنگام لبخند زدن با این مشکل روبرو هستید، نمی‌توانید از پوشاندن این چین و چروک ها جلوگیری کنید در این زمان است تزریق بوتاکس برای رفع این مشکل وارد عمل می‌شود. اگر  تزریق بوتاکس را در ناحیه خط خنده خود انجام دهید، به زودی بعد از یک هفته شاهد نتایج آن خواهید بود.

بالا بردن ابرو با تزریق بوتاکس

همانطور که می دانید، بعد از گذشت مدتی نشانه های پیری بر روی پیشانی ظاهر می‌شود و باعث می‌شود ابروها حالت افتاده پیدا کند که در آخر بر روی زیبایی چشم ها هم تاثیر می گذارد و صورت شما را به ظاهر خسته تبدیل می کند. در این زمان بوتاکس برای شما گزینه مناسبی است و با بالا بردن ابروها باعث می شود زیبایی ظاهری تان حفظ شود.

ماده بوتاکس در واقع بر روی عضلات و ماهیچه هایی که در زیر ابرو قرار دارد، تاثیر می گذارد و باعث فلج شدن آنها می شود که بعد از تزریق باعث می‌شود این عضلات برای مدتی از کار بیفتند و ابرو ها در حالت بالاتر قرار بگیرند.

مزایا و معایب تزریق ژل

از تزریق سم بوتاکس نترسید!

همانطور که گفتیم، تزریق بوتاکس با استفاده از بوتولونیومی که توسط باکتری ها تولید می شود در نواحی صورت تزریق می شود. سم بوتولونیوم در داروی بوتاکس هیچ خطری برای شما به همراه ندارد و خوب است بدانید زمانی سم خطرناک و کشنده خواهد بود که وارد گردش خون شما شود. در واقع برای استفاده درمانی و زیباسازی صورت از این سم به صورت موضعی استفاده می کنند.

برای این که خیالت راحت تر باشد این سم توسط سازمان FBA و وزارت بهداشت و تمامی سازمان های نظارت بر درمان و سلامت تزریق بوتاکس برای استفاده های مختلف را بی خطر اعلام کرده اند و دوزی که برای رفع خطوط و چین و چروک های صورت استفاده می‌شود بسیار کم و بی خطر است. اما برای درمان مشکل خاص از دوز  بالاتری از بوتاکس استفاده می شود. بنابراین طبق نتایج مشاهده شده درصد عوارضی که تزریق بوتاکس برای استفاده درمانی داشته نسبت به زیباسازی و جوانسازی بیشتر است و کسانی که دچار عوارض حاد تزریق بوتاکس شده اند از این روش برای موارد درمانی استفاده کردند.

اولین و آخرین راه برای تزریق بوتاکس مراجعه به مرکز درمانی معتبر است.

هرگز فراموش نکنید،برای این که بخواهید با عوارض و مشکل خاصی از تزریق بوتاکس مواجه شوید، بایستی به مراکز معتبر مراجعه کنید. چرا که استفاده از این دارو تنها توسط پزشکان متخصص و دوره دیده قابل انجام است. بنابراین هیچگاه فراموش نکنید، تزریق بوتاکس در مراکز غیر درمانی مانند آرایشگاه و توسط افراد غیر پزشک احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد. چرا که  مرکز های این چنینی برای تزریق بوتاکس بدون مجوز هستند و مشخص نیست از کدام مارک بوتاکس برای شما استفاده می کنند.

طبق آمارهای به دست آورده شده نشان می دهد،  بروز عوارضی مانند عدم تعادل تقارن، افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس در مراکز غیر درمانی بیشتر بوده است و عوارض حاد حاصل از آن توسط افراد غیر پزشک اتفاق افتاده است.

 تزریق مداوم بوتاکس اثر ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.

همان طور که گفتیم تزریق بوتاکس باعث فلج شدن عضلات صورت می‌شود و در آخر باعث می شود در هنگام حرکت صورت چین و چروک ظاهر نشوند.

هر بار که شما تزریق می کنید حدود ۴ الی ۶ ماه بستگی به شرایط خودتان می ‌توانید اثرات بوتاکس را بر روی صورتتان مشاهده کنید که در صورت استفاده مداوم از تزریق بوتاکس باعث می‌شود عضله های صورت رفته رفته کوچک و از بین برود و به همین دلیل باعث می‌شود بعد از هر تزریق بوتاکس اثر ماندگاری آن از دفعه های قبل بیشتر شود.

عوامل مربوط به هزینه بوتاکس

تزریق بوتاکس مانند هر روش درمانی دیگری به عوامل مختلفی مربوط می‌شود که در زیر برای شما شرح داده ایم:

  • برندی که از تزریق بوتاکس استفاده می کنید دارای قیمت مشخصی می باشد. در واقع هر چقدر برند بوتاکس شما معتبرتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد شد. معمولاً برندهایی مانند دیسپورت و نورونوکس جز گرانترین برند ها برای تزریق بوتاکس می باشد.
  • میزان عمقی بودن خطوط صورت شما یکی از عامل های دیگر تعیین کننده روش زیبا سازی می باشد. در واقع هر چقدر خطوط شما شدت بیشتری داشته باشد و عمق آن بیشتر باشد هزینه تزریق بیشتر خواهد شد.
  • مورد بعدی که برای قیمت تزریق بوتاکس تاثیر می گذارد، ناحیه مورد نظر است. در واقع هر ناحیه ای برای رفع مشکل و از بین بردن خطوط به میزان مشخصی از تزریق بوتاکس نیاز دارد. مثلا برای رفع افتادگی گوشه های لب حدود ۲ الی ۸ واحد بوتاکس نیاز است و هر چقدر میزان دوز داروی تزریق بوتاکس بیشتر باشد، مطمئنا هزینه بوتاکس بیشتر خواهد شد.

کسانی که نمی توانند تزریق بوتاکس انجام بدهند:

معمولاً یکسری از افراد برای تزریق بوتاکس مناسب نیستند که این گونه افراد شامل موارد زیر می باشد:

  • خانم های باردار و شیرده
  • افرادی که به بیماری های عصبی و عضلانی مبتلا هستند.
  • کسانی که مجبور هستند، داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقادی مصرف کنند.
  • کسانی که در بدن خود عفونت فعال یا تبخال دارند.
  • افرادی که دارای چین و چروک های بسیار عمیقی هستند. این دسته از چین و چروک ها را نمی توان با تزریق بوتاکس رفع کرد.
  • عوامل مربوط به هزینه بوتاکس

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس چیست؟

تفاوت اصلی تزریق ژل و بوتاکس در کاربرد آنها است. تزریق ژل برای حجیم نمودن اجزای صورت و از بین بردن چین و چروک‌های پوستی است اما در بوتاکس با بی حس نمودن ماهیچه از حرکت آنها جلوگیری می شود و به نحوی در زمان اخم و خندیدن چروک‌هایی قبلا مشاهده می‌شد، دیگر مشاهده نخواهد نمی‌شود. این بستگی به شما دارید که چه نوع مشکلی دارید و بستگی به علاقه شماست.

مژده به اهالی کرج که کلینیک زیبایی لاوین با افتتاح شعبه خود در شهر شما آماده ارائه انواع خدمات است. در صورت تمایل می‌توانید به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید و بهترین تصمیم را برای زیبا نمودن پوست خود بگیرید.

ترزیق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس در واقع تزریق نوعی سم است که باعث بی تحرکی در قسمت‌هایی از صورت خواهد شد. این بی تحرکی باعث ثابت ماندن قسمت‌های پوست در زمان حرف زدن، خندیدن، اخم کردن و … می‌شود و به این شکل پوست بسیار صاف و یکدست به نظر می‌رسد. از این روش برای قسمت پیشانی، دور چشم، گونه‌ها و دیگر نواحی استفاده می‌شود. سم تزریق شده در این روش در واقع همان سم آماده شده باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. این روش باید زیر نظر متخصص زیبایی و در کلینیک‌های معتبر زیبایی پوست انجام گیرد. کلینیک زیبایی لاوین در کرج با بهره‌گیری از بهترین مواد تزریق بوتاکس را برای شما انجام خواهد داد.

تزریق ژل یا همان پرکننده های صورت

این روزها تزریق فیلر به منظور پر کردن و جوانسازی پوست استفاده می‌شود و به خاطر این که ساختاری مانند ژل دارند، به آنها ژل می گویند. زمانی که شما این کار را برای زیباسازی صورت خود انجام می دهید، حجم از دست رفته را جبران می کنید و باعث می شود چین و چروک ها برای مدتی محو شود و صورت پوست صورت شما به پوستی صاف و بدون برآمدگی خاصی تبدیل خواهد شد.

این روزها به خاطر اهمیت زیاد جوان ماندن پوست، خیلی ها برای تزریق ژل اقدام می کنند و این روش جوانسازی صورت یکی از فراگیرترین روش ها در جهان می باشد.

فراموش نکنید تعداد محدود فیلرهای پوستی مورد تایید FDA می باشد.

در صورتی که قصد دارید، تزریق ژل انجام بدهید باید این نکته را فراموش نکنید که تعداد محدودی از فیلر های پوستی مورد تایید سازمان نظام بهداشتی می باشد. بنابراین برای انجام این کار حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید که دارای تاییدیه می باشند و از ژل هایی با مارک های معتبر استفاده می کنند.

تزریق ژل مانند بوتاکس اثر موقتی دارد.

ماندگاری تزریق ژل بسیار موقتی است و بعد از گذشت مدتی باید دوباره برای تزریق ژل اقدام کنید. چرا که مواد ساخته شده در فیلرها با گذشت زمان توسط بدن جذب می شود و دیگر اثراتی از مواد تشکیل دهنده آن وجود نخواهد داشت. برخی از مارک های فیلرها به خاطر داشتن مواد لیدوکائین در ساختار آنها باعث می شود که شما در هنگام تزریق احساس درد و ناراحتی نداشته باشید .

کلاژن موجود در ساختار فیلر و اثرات آن

آیا می‌دانید کلاژن چیست و تاثیر آن بر روی بافت‌های پوست چه می باشد؟ کلاژن یک نوع پروتئین است که به عنوان یکی از مهم ترین اجزای ساختاری پوست شناخته می شود. این مواد جز مواد اسیدی در ساختار فیلر می باشد که از منابع حیوانی و یا سلول های انسانی تهیه می شود. در واقع زمانی که کلاژن سطح پوست شما کاهش پیدا می‌کند باعث می شود اثرات پیری بر روی پوست شما ظاهر شود.

کلاژن در پوست باعث محکم ماندن آن می شود که با تزریق باعث می شود که بافت های پوست محکم تر از قبل تغییر ساختار بدهند.

اما شاید در ابتدا به خاطر مصنوعی بودن کلاژن موجود در ژل کمی دچار تردید شوید. اما کلاژنی که در ساختار ژل استفاده می شود، کاملا ایمن بوده و عوارض کمی به همراه دارد و تنها مشکل اصلی آن دائمی نبودن اثرات این ماده مهم در ژل است.

ترزیق بوتاکس چیست؟

هیالورونیک اسید یکی از ماده های پر استفاده در تزریق ژل است.

 

امروز هیالورونیک اسید بخاطر تاثیرات طبیعی که بعد از تزریق آن مشاهده شده است، جز یکی از پر طرفدار ترین ماده های مورد استفاده برای تزریق ژل می باشد. این ماده حاوی ماده‌ قندی می باشد که در بافت قسمت های مختلف بدن مانند پوست و غضروف وجود دارد. این ماده خاصیت حجیم شدن را داشته و ساختاری مانند ژل دارد. این ماده به کمک باکتری ها در آزمایشگاه تولید شده یا از منابع حیوانی دریافت می شود.

بهترین ژل هیالورونیک اسید نوعی است که توسط برخی از واکنش های شیمیایی در ساختار آن تغییرات ایجاد می‌کند تا ماندگاری آن بر روی صورت بیشتر شود.

پلی لاکتیک اسید نوع دیگر ژل است.

ژل های تزریقی این ماده نوعی پلیمر مصنوعی می باشد که با بافت های بدن کاملا سازگار است.

در مواردی که از این نوع ژل بیشتر استفاده می شود، شامل ساخت بخیه های جذبی و پیچ های استخوانی می باشد.

نحوه تزریق ژل با پلی لاکتیک اسید به گونه ای است که در طول چند ماه لازم است چند تزریق انجام شود و اثرات آن بعد از چند هفته مشخص می شود و ممکن است تا دو سال ماندگاری داشته باشد.

میزان تزریق ژل بر عهده شماست.

در واقع این شما هستید که باید تصمیم بگیرید به چه میزانی تزریق ژل انجام بدهید و برای انتخاب نوع برند ماده تزریقی باید تصمیم خود را بگیرید. برای انتخاب جنس مناسب می‌توانید از پزشکتان کمک بگیرید و متناسب با ویژگی هایی که دارید بهترین مارک را انتخاب کنید.

در صورت واکنش بدن نسبت به ماده تزریقی چه کار باید کنید؟

هم اکنون تزریق ژل از جنس هیالورونیک اسید جز یکی از رایج ترین نوع ژل برای روش زیباسازی صورت می باشد که توسط متقاضیان و پزشکان بسیار استفاده می شود. چرا که این نوع ژل تزریقی راحت تر بوده و عوارض کمی را برای بیماران به همراه دارد. اما اگر در صورتی که نسبت به ماده تزریقی واکنش نشان بدهید، می توان با تزریق یک آنزیم به نام هیالورونیداز تمام اثرات هیالورونیک اسید را از بین برد و جای نگرانی بابت نشان دادن حساسیت این ژل وجود ندارد.

 آیا تزریق ژل درد دارد؟

ممکن است در ابتدا به خاطر تزریقی که بر روی پوست انجام می شود کمی احساس ناراحتی و درد داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید بعد از انجام جلسه ابتدایی، جلسات بعد درد کمتری را برای شما به همراه دارد.

البته این درد چندان اهمیتی ندارد و در صورتی که آستانه تحمل تان بسیار کم باشد می توانید از دکترتان بخواهید برای در هنگام تزریق از داروهای بی حسی موضعی استفاده کند تا کاملا هیچ درد و ناراحتی احساس نکنید. همچنین خوب است قبل از مراجعه به کلینیک از داروهای مسکن استفاده نمایید.

آیا بعد از تزریق ژل می‌توان آرایش کرد؟

بلافاصله بعد از تزریق ژل می توانید آرایش کنید و از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. اما خوب است ناحیه تزریق را با یک شوینده بسیار ملایم بشویید و اثراتی که از تزریق بر روی صورت مانده است، کمی رفع  کرده و التهابات پوستی را به حداقل برسانید.

بیشتر عوارض پوستی بعد از تزریق به خاطر نور خورشید است.

این نکته را هرگز فراموش نکنید، بعد از تزریق ژل در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و زمانی که می‌خواهید از خانه خارج شوید، حتماً از کرم های ضد آفتاب برای حفاظت از پوست استفاده نمایید. در صورتی که بیرون از خانه هستید، حداقل هر ۴ ساعت یک بار کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید که بهتر است spf آن بالای ۳۰ باشد.

کلام آخر

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی در زمینه این دو روش زیباسازی و جوانسازی پوست به دست آورده باشید. ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *