کربوکسی تراپی دور چشم

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کربوسی تراپی دور چشم آشنا کنیم. کربوکسی تراپی با استفاده از دی اکسید کربن یکی از محبوب ترین و گسترده ترین روش های جوان سازی پوست در جهان است. این روش درمانی به دهه 1930 برمی گردد و به مرور زمان شاهد پیشرفت و بهبود عملکرد آن هستیم. تحقیقات نسبتا زیادی در زمینه کربوکسی تراپی انجام شده است که همگی اثربخشی بالا و عوارض کم این روش درمانی را نشان می دهد. کربوکسی تراپی می تواند به بهبود انعطاف پذیری، افزایش خون رسانی، محو شدن چین و چروک ها، تحریک تولید کلاژن و از بین بردن چربی های موضعی پوست کمک کند. در ادامه برای آشنا شدن با کربوکسی تراپی دور چشم با ما همراه باشید.

کربوکسی تراپی دور چشم چیست ؟

کروپوکسی تراپی شامل تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست است. این گاز بی ضرر است و به طور طبیعی در بدن وجود دارد. مقدار تزریق شده این گاز توسط دستگاه اندازه گیری می شود. زمانی که میزان این گاز در پوست شما از حد مجاز بیشتر شود، بدن این موضوع را به عنوان کمبود اکسیژن درک می کند. به همین دلیل جریان خون در ناحیه مورد نظر بیشتر می شود. افزایش جریان خون باعث بیشتر شدن عرضه مواد مغذی به ناحیه مورد نظر می شود که منجر به ترمیم سلولی می شود. کربوکسی تراپی را می توان برای نواحی مختلف بدن استفاده کرد.

مناطقی مانند کانتور پلک، پوست صورت و گردن و پشت دست ها مکان هایی هستند که کربوکسی تراپی نتایج ایده آلی برای جوان سازی ایجاد می کند. کربوکسی تراپی برای بیماری هایی مانند پسوریازیس، ایسکیمیک اندام تحتانی، ریزش مو و حتی برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی در پزشکی ورزشی استفاده می شود. یکی از مهم ترین کاربردهای کربوکسی تراپی علاوه بر درمان ترک های پوستی، از بین بردن اسکار آکنه و جراحی، از بین رفتن افتادگی پوست، از بین بردن خطوط اطراف دهان و خط خنده، از بین بردن سیاهی دور چشم است.

کربوکسی تراپی دور چشم چیست ؟

دلیل و عوامل موثر در سیاهی دور چشم :

نواحی چشم بیشترین تاثیر را در فرآیند پیری دارد و این ناحیه است که این علائم را با سرعت بیشتری نشان می دهد. عیوب زیبایی اطراف چشم نه تنها با افزایش سن، بلکه در تمام سنین ظاهر می شود. سیاهی دور چشم امکان دارد به این دلیل باشد که ناحیه چشم دارای تعداد زیادی سلول چربی است، بنابراین مستعد تجمع چربی است و ناحیه زیر چشم دارای مجاری زیادی برای رسوب خون است.

هنگامی که پوست اطراف چشم دچار مشکل اکسیژن رسانی خون می شود، این خون تجمع می یابد و آهن موجود در هموگلوبین آزاد شده و در پوست رسوب می کند. سپس یک سری واکنش های اکسیداسیون انجام می شود و رنگدانه ای به نام هموسیدرین را تشکیل می دهد. رسوب هموسیدرین می تواند به دلیل بیشتر شدن گردش خون در ناحیه چشم اتفاق بیفتد.

حلقه های تیره و بیشتر غار مانند زیر چشم، چهره را خسته و کسل کننده می کند. حلقه‌های سیاه می‌توانند علت اولیه یا ثانویه داشته باشند و ناشی از عوامل متعددی باشند. سبک زندگی یکی از عوامل این رابطه است. شب‌های بی خوابی، استرس، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل و استعمال دخانیات، علاوه بر روند طبیعی پیری، به ظاهر آن کمک می‌کنند. عوامل ژنتیکی و بیماری هایی مثل آلرژی در این امر نقش دارند.

کربوکسی تراپی دور چشم چگونه انجام می شود ؟

کربوکسی تراپی، اگرچه به طور گسترده برای درمان چربی های موضعی استفاده می شود، می تواند به کم شدن سیاهی دور چشم و پف کردگی کمک کند. در این روش، دی اکسید کربن درست زیر پوست، در کنار چشم تزریق می شود.

هنگامی که دی اکسید کربن وارد پوست می شود، به طور طبیعی توسط بدن جذب می شود و نیازی به حذف ندارد. این درمان حداقل به چهار تا شش جلسه برای درمان سیاهی دور چشم نیاز دارد و برخی از کلینیک ها شش تا هشت جلسه را توصیه می کنند.

تاریخچه کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یا درمان با دی اکسید کربن تکنیک جدیدی در علم پزشکی نیست. این روش در دهه 1930 در فرانسه ابداع شد. فرانسوی ها متوجه شده بودند که حمام کردن یا شنا کردن در آب حاوی درصد بالایی از دی اکسید کربن منجر به بهبود سریع تر زخم ها و ضایعات پوستی می شود.  در دهه 1950، جراحان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری های عروقی ناشی از مشکلات خون رسانی به بافت ها یا رسوبات چربی در شریان ها استفاده کردند.

سرانجام در سال 1995 کربوکسی تراپی وارد روش های زیبایی و جوان سازی پوست شد و به سرعت به یکی از محبوب ترین روش ها در این زمینه تبدیل شد. کاربردهای اصلی این روش در گذشته شامل حذف چربی موضعی و جوان سازی پوست بود. با گذشت زمان، کربوکسی تراپی برای بهتر شدن انعطاف پذیری یا کشسانی، بهبود خون رسانی به بافت پوست، از بین بردن چین و چروک و بیشتر شدن تولید کلاژن استفاده شده است.

کربوکسی چه کاربرد هایی دارد ؟

کربوکسی تراپی کاربرد هایی دارد که عبارتند از :

 • برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه
 • بهتر شدن انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • از بین رفتن آثار پیر پوستی و جوان سازی پوست
 • موثر در درمان ریزش مو
 • از بین رفتن تیرگی و چروک‌های دور چشم
 • برطرف کردن چین و چروک‌های صورت
 • کم شدن سلولیت و چربی‌های موضعی
 • جوان سازی بخش‌های مختلف بدن مثل گردن، دلکته و پشت دست
 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی در اثر حاملگی یا چاقی

نتایج کربوکسی تراپی دور چشم :

کربوکسی تراپی دور چشم بدون درد است، اما امکان دارد کمی ناراحتی وجود داشته باشد. به دلیل تفاوت در تکنیک های مورد استفاده برای درمان هر ناحیه از بدن، احساسات متفاوتی ایجاد می کند. کرم بی‌حس کننده برای تسکین هرگونه ناراحتی در اثر سوزن به بیماران داده می‌شود. در طول درمان، ناحیه چشم متورم می‌شود، اما با جذب گاز این حالت فروکش می‌کند. با بهتر شدن گردش خون در ناحیه، ناحیه تا 24 ساعت پس از درمان گرم می شود.

در کربوکسی تراپی دور چشم از چه تجهیزاتی استفاده می شود ؟

از دی اکسید کربن در کربوکسی تراپی دور چشم استفاده می شود. تجهیزات کربوکسی تراپی دور چشم شامل یک مخزن دی اکسید کربن است که توسط یک لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود. تنظیم کننده جریان سرعت گاز را با نرخ انتخاب شده توسط متخصص کاهش می دهد.

این گاز از یک تنظیم کننده جریان به داخل یک لوله استریل با یک فیلتر متصل به خروجی خارج می‌شود تا ناخالصی‌ها را از ردیاب پاک کند قبل از عبور گاز از یک سوزن کوچک که به طرف مقابل فیلتر متصل است. اکنون گاز خالص آماده تزریق از طریق یک سوزن کوچک زیر پوست است.

مزایای کربوکسی تراپی :

اکثر افرادی که به روش های مختلف جراحی زیبایی علاقه مند هستند تمایل دارند روشی را با درد کمتر و عوارض جانبی کمتر انتخاب کنند. کربوکسی تراپی یکی از روش های جوان سازی پوست است که می توان از آن برای از بین رفتن مشکلات دور چشم استفاده کرد.

این روش به صورت سرپایی انجام می شود. گاز تزریق شده در این روش به بدن آسیبی نمی رساند و قابل دفع است. بدون درد است و تنها در صورت نیاز می توان از بی حس کننده های موضعی استفاده کرد. در مقایسه با روش های دیگر عوارض جانبی کمی دارد.

باعث طراوت و شادابی پوست دور چشم و در نهایت جوان سازی چشم می شود. اگر روش کربوکسی تراپی به رگ ها تزریق شود هیچ خطری برای فرد ندارد. کربوکسی تراپی دور چشم سیاهی، پف، چین و چروک و خطوط ریز دور چشم را از بین می برد. بافت پوست این ناحیه و چشم های پف کرده را بهتر می کند.

پس از جراحی می توانید به زندگی عادی خود ادامه دهید. این یک روش بی خطر برای چشم در نظر گرفته می شود. خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. اگر در اطراف چشم جای زخم یا آکنه وجود داشته باشد آن را برطرف می کند.

تاریخچه کربوکسی تراپی

چه افرادی کاندیدای نامناسب کربوکسی تراپی هستند ؟

کاندیدای نامناسب کربوکسی تراپی عبارتند از :

 • بارداری یا شیردهی
 • بیماری‌های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد
 • دیابت کنترل نشده
 • بیماری‌های تنفسی حاد
 • عفونت پوستی
 • مشکلات انعقاد خون
 • بیماری‌های بافت پیوندی
 • آمبولی ریه

عوارض کربوکسی تراپی دور چشم

برخی معتقدند این روش مانند سایر انواع جراحی های زیبایی دارای عوارضی است. اما کربوکسی تراپی دور چشم هیچ عارضه خطرناکی ندارد که دائمی باشد یا به سلامت فرد آسیب برساند. سطح تجربه و سابقه پزشک در میزان موفقیت نتیجه کربوکسی تراپی دور چشم موثر است. تنها مشکلی که گاهی بعد از کربوکسی تراپی دور چشم مشاهده می شود، درد خفیف و کبودی در محل تزریق است.

امکان دارد در طول درمان چه احساسی داشته باشید ؟

روند درمان بدون درد است و حتی نیازی به بیهوشی ندارد. اگر آستانه درد شما بسیار پایین است، می توانیم از کرم های بی حس کننده برای حل این مشکل استفاده کنیم. البته امکان دارد با موقعیت های عجیبی مواجه شوید. در طول کربوکسی تراپی زیر چشم، چشمان شما پف کرده است. درست مثل احساسی که قبل از گریه کردن به شما دست می دهد. این حس عجیب بعد از 5 تا 10 دقیقه از بین می رود.

درمان ترک‌های پوستی بدون درد است. زیرا پوست ترک خورده توانایی های حسی طبیعی ندارد. امکان دارد فشار یا خارش خفیفی احساس کنید که بین 5 تا 10 دقیقه پس از تزریق ناپدید می شود. درمان اسکار و اسکار دردناک نیست، زیرا بافت اسکار اعصاب دردناکی ندارد. کربوکسی تراپی شرایط خاص خود را برای درمان سلولیت و چربی های موضعی دست، شکم و پاها دارد. در این موارد گاز بیشتری به بافت چربی هدف تزریق می شود و آن ها باد می شود.

امکان دارد فشار کمی در ناحیه تحت درمان احساس کنید. در مورد دست شما همان احساسی را خواهید داشت که وقتی می خواهند فشار خون شما را اندازه گیری کنند. از آنجایی که خون رسانی به ناحیه بیشتر می شود، ناحیه تحت درمان تا 24 ساعت آینده گرم خواهد بود و احساس سوزن سوزن شدن خفیفی دارید.

هزینه کربوکسی تراپی دور چشم :

هزینه کربوکسی تراپی بسته به میزان درمان و تعداد جلسات افراد متفاوت است و هر فرد باید پس از مشاوره هزینه را از پزشک بپرسد. یکی دیگر از عوامل مهم هزینه انتخاب پزشک است، زیرا پزشکان هزینه های متفاوتی را دریافت می کنند.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی دور چشم چقدر است ؟

تعداد جلسات درمانی به محل استفاده، نوع مشکل و اهداف شما بستگی دارد. برای از بین بردن چربی های موضعی، 8 تا 10 جلسه درمانی بهترین نتیجه را به همراه دارد. جلسات هفتگی یا 2 هفته ای هستند و امکان دارد به چندین جلسه درمانی در سال نیاز داشته باشید. برای درمان سلولیت و پوست پرتقالی 6 تا 10 جلسه درمانی کافی است.

این جلسات در فواصل 1 یا 2 هفته ای برگزار می شود. برای درمان ترک‌های پوستی به 4 تا 10 جلسه درمانی نیاز است که هر ماه یک بار انجام می‌شود. برای سیاهی زیر چشم 4 تا 8 جلسه درمانی هر 2 تا 4 هفته یکبار لازم است. جوان سازی پوست به 4-8 جلسه درمانی نیاز دارد که هر 3-4 هفته یکبار انجام می شود.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی دور چشم

برای این که نتیجه مناسبی از این روش بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های کربوکسی تراپی دور چشم آشنا می شوید :

 • جلسه ای را که برای شما برنامه ریزی شده است، پس از عمل طی کنید.
 • پس از انجام این عمل تا چند ساعت آب و رطوبت به چشم نرسد.
 • از کرم پوست تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • تورم به مدت 48 ساعت باقی می ماند و سپس از بین می رود.
 • پس از کربوکسی تراپی دور چشم تا 1 یا 2 روز از فعالیت های شدید و ورزش خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل در آب سرد استحمام نکنید و شنا نکنید.
 • تا یک ماه از نور مستقیم خورشید دور باشید و از برهنه شدن خودداری کنید.

آیا گاز کربن دی اکسید سمی است ؟

دی اکسید کربن گازی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. در واقع این گاز محصول طبیعی فرآیندهای متابولیک بدن است، در خون ما وجود دارد و از طریق ریه ها دفع می شود. پس دی اکسید کربن سمی نیست و باعث مرگ سلولی یا آسیب بافتی نمی شود.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی دور چشم

نکات مراقبتی قبل از کریوکسی تراپی دور چشم

در صورتی که شما می خواهید عوارض و مشکلات حاصل از کربوکسی تراپی را به حداقل برسانید، می بایست به برخی نکات و توصیه ها پیش از انجام کربوکسی تراپی دور چشم توجه کنید که در ادامه برای شما ذکر خواهند شد :

در صورتی که شما به یک بیماری خاص مبتلا می باشید یا در حال استفاده از داروی مخصوصی هستید، می بایست قطعا دکتر متخصص مورد نظرتان را در جریان قرار دهید.

1 روز پیش از انجام دادن کربوکسی تراپی، از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید؛ چون استفاده از این مواد موجب رقیق تر شدن خون و بیشتر شدن میزان تورم و کبودی در بخش تحت درمان می شود.

2 . جهت پیشگیری از ضعیف  شدن بدن، پیش از انجام دادن کربوکسی تراپی از مواد بسیار مفید و سالم استفاده نمایید.

3 . شما نباید برخی داروها را حتی 1 هفته قبل از کربوکسی تراپی مصرف نمایید که شامل داروهای رقیق کننده خون، امگا ۳، ویتامین E، آسپرین، ایبوپروفن است؛ چون باعث افزایش کبودی در بدن می شود.

4 . در صورتی که شما در حال گذراندن دوران بارداری یا شیردهی هستید، می بایست از انجام دادن این شیوه درمان اجتناب کنید.

5 . در صورتی که مبتلا به بیماری سرماخوردگی هستید، بهترین کار این است که از انجام دادن کربوکسی تراپی تا زمان بهبودی کامل اجتناب کنید.

روش های کاربردی دیگر برای درمان تیرگی دور چشم

علاوه بر روش کربوکسی تراپی که سعی کردیم در این مقاله در رابطه با آن اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم، در این قسمت سایر روش های کاربردی برای رفع تیرگی دور چشم را برایتان ذکر خواهیم کرد :

لیزر تراپی: امکان دارد که لیزر کمک شایانی به از بین بردن تیرگی‌های دور چشم کند.

فیلرها و بوتاکس: جهت از بین بردن تیرگی، خطوط، پف اطراف چشم می توان از فیلرها و بوتاکس استفاده کرد.

جراحی پلاستیکی: برخی مواقع تیرگی دور چشم به قدری شدید و زیاد است که تنها با انجام جراحی پلاستیک می توان این مشکلات را برطرف کرد.

در ضمن، مشورت کردن با دکتر متخصص می‌تواند به شما در برگزیدن بهترین راه حا برای مشکل خاص شما کمک کند.

کلام آخر

برای انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)