سیر تا پیاز بوتاکس

سیر تا پیاز بوتاکس ،انواع ترکیبات تزریقی که در کشورهای اروپایی صورت می گیرد و از این کشورها وارد کشور ما شده است در جهت رفع چین و چروک ها و یا افزایش حجم قسمتی خاص از بدن استفاده می شود اما مسئله ای که وجود دارد این است که افرادی که در جامعه ما دست به انجام چنین تزریقاتی می‌ زنند اطلاعات کافی و لازم درباره اینگونه عمل‌ ها ندارند

پس ما تصمیم گرفتیم که در یک مقاله هرچند کوتاه به طور خلاصه درباره این فرآیند و انجام بوتاکس صحبت کنیم تا شما بتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی در این زمینه را به دست بیاورید. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

به طور کلی ترکیبات تزریقی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. ترکیبات فلج کننده :که عضلات مختلف مانند عضلات پیشانی یا دور چشم را فلج می کنند و به طور کامل اسپاسمی که در آن ناحیه وجود دارد را برطرف می کند و مانع از انقباض عضلات می شود در نتیجه چین و چروک ها از بین می رود. اینگونه تزریقات به مدت ۳ الی ۶ ماه اثر گذار هستند. بوتاکس نام اختصاری برای سم بوتولیسم است. این ماده به صورت مستقیم بر روی ماهیچه ها اثر می‌ گذارد و فعالیت آنها را کم میکند در نتیجه خطوطی که به خاطر انقباض ماهیچه ها بر روی صورت به وجود می‌آید را از بین میبرد و پوست شما را جوان تر و شاداب تر از قبل جلوه می دهد. از این روش در مناطقی که حرکت عضلات ضروری نیست مانند عضلات پیشانی و دور چشم استفاده می شود و از گسترش چین و چروک ها جلوگیری می کند.
 2. ترکیبات پر کننده: این ترکیبات شیارهایی که بر اثر چین و چروک ها به وجود آمده را پر میکنند مانند شیارهایی که بر اثر خط خنده به وجود می‌آیند، شیارهایی که بر اثر لاغری بر روی دست و صورت ایجاد میشوند ،گودی زیر چشم، افزایش حجم لب، گونه ،چانه و سایر اندام ها مانند سینه. تزیین این ترتیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی های پوستی مانند جای جوش یا ضایعاتی مانند سالکی و … نیز استفاده می شود. برخی از متخصصان از این روش برای ایجاد تغییراتی کوچک در بینی نیز استفاده می کنند. اثر این گونه ژل های پر کننده بین ۶ ماه تا ۶ سال است.

ژل های موقت حدوداً ۶ تا ۱۸ ماه و ژل های دائم حداقل تا ۶ سال ماندگاری دارند. ژل های موقت اسامی مختلفی مانند رستیلن، ماتریدکس ،ژوودرم و …دارند در مقابل ژل های موقتی ژل های دائمی قرار دارند که حدوداً بین ۵ تا ۱۰ سال ماندگاری دارند و شامل ژل هایی مانند پلی آکریل آمید و پلی متیل متاکریلات هستند.

به طور کلی ترکیبات تزریقی به دو دسته تقسیم می شوند:

عوارض ژل های تزریقی:

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس ،در مورد ژل های موقت می‌توان گفت که این ژل ها نوعی پروتئین هستند و بدن ما آنها را به عنوان مواد بیگانه شناسایی نمیکند در نتیجه عوارضی نیز برای آنها دیده نمی شود و در موارد نادر اگر هم عوارضی دیده شود به تدریج با جذب و تجزیه شدن این ماده به طور کامل از بین می رود و هیچ عارضه‌ای که ماندگاری طولانی مدت داشته باشد ندارند اما ژل های دائم عوارض بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. برای مثال حساسیت، عفونت ،جابجایی ژل (که برای پرهیز از این مورد افراد درباره سابقه بیماری‌های خود ایمنی مانند آلرژی و آسم با پزشکشان صحبت می کنند و آزمایشاتی نیز گرفته می‌شود و در صورت وجود بیماری های خود ایمنی شدید مانند روماتیسم ،سندروم نفروتیک ،بیماری های سیستمیک مانند دیابت اینگونه تزریقات برای افراد انجام نمی شود).

نکته‌ای درباره عوارض بوتاکس که باید به آن توجه کنید این است که حجم مقدار ماده‌ای که قرار است برای شما تزریق شود نباید خیلی زیاد باشد و همچنین برای قسمتهای ظریف تر بدن بهتر است از مواد مرغوب تر و با کیفیت بالاتر استفاده شود.

به طور کلی عوارض بوتاکس را به غیر از ضعف عضلات در ناحیه اطراف محل تزریق که امری طبیعی است نمی توان مشاهده کرد و مسئله جدی برای افراد پیش نمی آید البته این در شرایطی است که انجام تزریق توسط یک پزشک ماهر و دارای سابقه کاری بالا مانند پزشکان کلینیک آوینا که تجربه کافی را در این زمینه دارند انجام شود البته افرادی نیز که دچار بیماری های عضلانی یا عصبی حاد و شدید هستند و یا زنان باردار و شیرده نباید از آمپول های بوتاکس استفاده کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید استفاده کردن از آمپول های بوتاکس و تزریق بوتاکس در مواردی باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد شده است اما در مواردی هم مشاهده شده که این گونه سردردهای میگرنی به صورت موقت و برای چند روز ادامه داشته و شدت یافته است یا نشانه هایی مانند حساسیت در افراد ظاهر شده است که همه این موارد کاملا موقتی هستند و پس از چند روز از بین میروند پس نیازی نیست که خود را به خاطر آنها نگران کنید.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی در کلینیک آوینا : موقعیت‌های مختلفی هم وجود دارند که از تزریق بوتاکس برای اهداف غیر زیبایی و درمانی استفاده می شود پس نباید فراموش کنید که استفاده از آمپول های بوتاکس تنها منحصر به استفاده های زیبایی نیست. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پرش پلک
 2. اسپاسم ماهیچه های گردن
 3. انقباض عضلانی
 4. تیک گردن
 5. لوچی شدید چشم ها
 6. انقباض ماهیچه‌ای در صورت یا سایر قسمتهای بدن و …

تاییدیه FDA بوتاکس در کلینیک آوینا:

در میان تمامی انواع ژل های تزریقی، بوتاکس تنها موردی است که در توسط fda آمریکا تایید شده است. این درمان غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم و عوارض همراه است و در اکثر موارد نیازی به ترمیم ندارد .وجود نارضایتی پس از انجام تزریق بوتاکس به صورت بسیار محدود در برخی از افراد دیده شده است پس به طور کلی نارضایتی خاصی پس از انجام این عمل وجود نداشته است .

امروزه خیلی از افراد به زیبایی صورت اهمیت زیادی می دهند و دوست دارند همیشه زیبا به نظر برسند. تزریق بوتاکس یکی از روش‌های زیبا سازی است که این روزها مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است. اما برای انجام این کار بهتر است یک سری نکات و مواردی که اهمیت زیادی برای تزریق بوتاکس دارد را بدانید که در ادامه مقاله به بررسی این موضوعات می پردازیم. در صورتی که تصمیم گرفته اید بوتاکس انجام بدهید، با ما در این مقاله همراه باشید.

آیا تزریق بوتاکس برای شما مناسب است؟

همانطور که می دانید، هر روش زیباسازی برای اهدافی پایه گذاری شده است، تزریق بوتاکس هم با فلج کردن برخی از عضلات صورت باعث می‌شود که دیگر خطوط های پویا قابل مشاهده نباشند. همچنین فایده دیگری که دسته بوتاکس دارد این است که به صورت طبیعی صورت شما لیفت خواهد شد. پس بنابراین می توانید برای رفع شلی  و افتادگی پوست از تزریق بوتاکس کمک بگیرید. قبل از این که برای تزریق بوتاکس اقدام کنید بهتر است آنچه که در نظر دارید و دوست دارید به آن برسید برای خود مشخص کنید و از پزشک بخواهید که برای شما توضیح بدهد آیا با انجام بوتاکس به خواسته خود می رسید یا نه.

عوارض ژل های تزریقی:

کارهایی که لازم است برای تزریق بوتاکس انجام بدهید.

برای رسیدن به نتیجه بهتر آن لازم است یکسری نکات را قبل و بعد از آن رعایت کرد که در ادامه مقاله به نکاتی که باید در مورد تزریق بوتاکس رعایت کنیم می پردازیم.

قبل از بوتاکس از مواد آرایشی استفاده نکنید.

روزی که قرار است برای تزریق بوتاکس به کلینیک مراجعه کنید دقت داشته باشید که از مواد آرایشی استفاده نکنید و تنها لازم است پوستتان را با یک دستمال ضدعفونی کننده تمیز نگه دارید.

با خیال راحت به پزشک مراجعه کنید.

برای انجام بوتاکس نیازی نیست که به ترسید. چرا که هیچ دردی احساس نمی کنید. در صورتی که شما احساس ناراحتی داشته باشید، پزشک درد ناحیه مورد نظر را توسط بی حسی موضعی رفع خواهد کرد. بنابراین با خیال راحت به مطب پزشک مراجعه کنید و سعی کنید ذهنتان را آرام نگه دارید و به مسائل دیگری فکر کنید.

قبل از مراجعه حتما استراحت کامل کرده باشید تا برای تزریق بوتاکس احساس خستگی نکنید.

 تزریق بوتاکس چقدر طول می کشد؟

 

هر جلسه درمانی تزریق بوتاکس حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد که بهتر است قبل از آن فعالیت سنگین انجام نداده و به خوبی استراحت کرده باشید. سپس هنگام تزریق کردن از دست زدن به صورت خودداری کنید تا ماده به طور کامل جذب پوست شود و به دیگر نقاط پوست راه نیابد. ممکن است در هنگام تزریق کردن کمی احساس ورم و قرمزی داشته باشید که بعد از چند روز این مشکل رفع خواهد شد. نتیجه درمان را هم می توانید بعد از گذشت یک هفته به طور کامل مشاهده کنید. تزریق بوتاکس حدود ۳ الی ۴ ماه برای شما دوام دارد که بعد از بین رفتن اثرات آن می توانید دوباره برای تزریق اقدام کنید.

با تعداد دفعات بیشتر تزریق ، تاثیر آن بر روی صورت تان بیشتر خواهد شد.

آیا راهی هست که ماندگاری نتیجه بوتاکس را افزایش دهیم؟ خیلی از مراجعه کنندگان در مورد ماندگاری بیشتر نتیجه تزریق بوتاکس سوال می پرسند. برای این که تاثیر بوتاکس بیشتر بماند باید فعالیت های کمتر انجام بدهید. در واقع هر چقدر عضلات صورت شما در حرکت باشد، تاثیر بوتاکس زودتر از بین می رود.

به همین خاطر ورزشکارانی که فعالیت های سنگینی دارند ماندگاری بوتاکس برای آنها کمتر است.

هم چنین اگر تعداد دفعات تزریق بیشتر شود، ماندگاری بوتاکس بیشتر خواهد شد. چرا که از عضلات صورت رفته رفته از کار می افتند.

 چگونه می توان با تزریق بوتاکس تعریق بیش از حد را رفع کرد؟

یکی از مزیت هایی که بوتاکس دارد، درمان تعریق بیش از حد است که عضله های فعال را از کار می اندازد و به مدت شش ماه باعث می‌شود تعریق ناحیه موردنظر کاهش پیدا کند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

تزریق بوتاکس مانند روش های زیباسازی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ابتدا مهارت و تجربه پزشک مهم‌ترین اصل تعیین هزینه تزریق بوتاکس خواهد بود. موارد دیگری مانند کیفیت ماده تزریقی، کلینیک مورد نظر، انجام مراقبت های پس از تزریق برروی هزینه این روش زیبا سازی موثر است.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

کاربردهای مفیدی که بوتاکس دارد:

بوتاکس برای موارد مختلفی انجام می‌شود که مهم ترین آن درمان چین و چروک و خطوط صورت می باشد.  به طور کلی کاربرد های بوتاکس به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم بندی شده است. کاربرد های زیبایی شامل موارد زیر می باشد:

 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • رفع چروک های گردن
 • بالا بردن گوشه های لب
 • بالا بردن نوک بینی
 • از بین بردن خط اخم بین دو ابرو

کاربردهای درمانی این روش زیباسازی شامل موارد زیر می باشد :

 • مثانه پرکار یا پیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک
 • اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

آیا تزریق بیش از اندازه بوتاکس می توان آن را به ماندگاری دائمی تبدیل کرد؟

در واقع هر دفعه ای که تزریق بوتاکس انجام می‌دهید، ماندگاری اثرات آن بیشتر از دفعه قبل می‌شود و باعث می شود عضلات صورت نسبت به دفعات قبلی تحت تاثیر بیشتری قرار بگیرند. در واقع ممکن است با تزریق بیش از اندازه بوتاکس عضله ها رفته رفته کوچک شوند و به مرور زمان اثرات بوتاکس به اثرات دائمی تبدیل شود.

افرادی که نمی‌توانند بوتاکس تزریق کنند:

معمولاً تزریق بوتاکس برای افراد گفته شده در زیر توصیه نمی‌شود:

 • خانم های باردار و شیرده
 • وجود عفونت های فعال و تببخال در ناحیه مورد هدف
 • کسانی که مجبور هستند داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی استفاده کنند که در این صورت باید از پزشک خود مشورت بگیرند.
 • در صورتی که دارای چین و چروک های خیلی عمیق باشید، تزریق بوتاکس بر روی آنها تاثیری ندارد.
 • افرادی که به بیماری های عصبی و عضلانی دچار هستند گزینه مناسبی برای تزریق بوتاکس نخواهند بود.

چه زمانی مناسب است برای تزریق بوتاکس مراجعه کنیم؟

 

در واقع برای تزریق بوتاکس می‌توانید در هر سنی اقدام کنید. با این شرایط بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند زمانی برای انجام این کار خوب است که خطوطی بر روی صورت شما ظاهر شده و وجود این خطوط برایتان آزاردهنده باشد.

معمولا بعد از سن ۳۰ سالگی  کلاژن سازی پوست به شدت کاهش پیدا می‌کند و اولین افرادی که تصمیم می‌گیرند علائم پیری خود را رفع کنند، معمولا در دوره ۳۰ سالگی قرار دارند. به طور کلی زمان مناسب برای تزریق بوتاکس زمان است که خطوط های متحرک هنوز به خطوط های ایستا بر روی صورت تبدیل نشدند. در صورتی که هنوز بر روی پوستتان خطوطی ظاهر نشده اس،ت بهتر است به جای تزریق بوتاکس از روش های مراقبتی پوست، داشتن تغذیه سالم بهره مند شوید تا از بروز آسیب های پوستی جلوگیری کنید.

انتخاب بهترین مرکز برای انجام تزریق بوتاکس

تصمیم به تزریق بوتاکس یک طرف و انتخاب بهترین مرکز تزریق بوتاکس طرف دیگر قضیه قرار دارد. در واقع شما زمانی می توانید نتیجه خوبی از این روش زیباسازی به دست آورید که انتخاب خوبی انجام داده باشید. تزریق بوتاکس در بسیاری از سالن‌های آرایشی و محیط‌های غیر درمانی انجام می‌شود. اما خوب است بدانید تزریق بوتاکس بدون داشتن مجوز انجام آن و گذراندن دوره های تخصصی هیچ گاه امکان پذیر نیست و احتمال بروز خطرهای بوتاکس را افزایش می دهد. بنابراین هیچ گاه توصیه نمی شود برای تزریق بوتاکس به مراکز بهداشتی و آرایشی مراجعه کنید.

پس برای اقدام به این کار به سراغ پزشکان متخصص پوست یا جراحان پلاستیک بروید. چرا که این دسته از پزشکان مطمئنا دوره های تخصصی را گذرانده اند و با آگاهی کامل در زمینه پوست فعالیت و نسبت به ساختار صورت آشنایی کامل دارند که در این صورت تزریق بوتاکس را به بهترین صورت ممکن برای شما انجام می دهند و احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل می رسد. چرا که آنها به خوبی می دانند چه مقدار بوتاکس در کجا و چگونه تزریق شود.

انتخاب بهترین مرکز برای انجام تزریق بوتاکس

پیش از مراجعه به پزشک برنامه درمانی خود را تنظیم کنید.

پیش از انجام تزریق بوتاکس بهتر است اهدافی برای خود مشخص کنید. این کار باعث می شود با آمادگی بهتری نزد پزشک بروید و پزشک هم درک می کند از انجام این روش درمانی چه انتظاراتی دارید.

همچنین می توانید در مورد انجام روش‌های دیگر زیباسازی و تاثیر آن بر روی صورت خود با پزشک مشورت کنید. حتماً در مورد هزینه درمان با دکتر خود صحبت کنید و در صورتی که محدودیت بودجه دارید به پزشک خود اطلاع بدهید. همچنین در مورد سبک زندگی، شرایط شغلی و تاثیر آن بر روی نتیجه بوتاکس از پزشک سوال بپرسید.

بوتاکس در پیشانی

این مورد یکی از پرکاربرد ترین ناحیه برای تزریق بوتاکس می باشد. در واقع بیشترین تاثیری که ماده بوتاکس می تواند بر روی صورت داشته باشد، تزریق  در ناحیه پیشانی است. تزریق بوتاکس پیشانی موجب از کار انداختن و حرکت نکردن ماهیچه ها شده و با این کار چین و چروک های این ناحیه به صورت قابل مشاهده ای محو می شوند.

شما هم می‌توانید به محض مشاهده کردن چین و چروک ها در این ناحیه برای تزریق بوتاکس اقدام کنید و  کمترین خطر را تزریق بوتاکس در این ناحیه برای شما به همراه خواهد داشت.

 تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس در این ناحیه ماهیچه هایی که موجب تعریق بیش از حد می‌شود را از کار می اندازد و کمک می کند تا فرد برای مدتی با این مشکل روبرو نشود. در کنار تزریق بوتاکس می توان تزریق کف دست و پاها را نیز انجام داد و تاثیر بسیار خوبی بر روی رفع تعریق زیاد در این نواحی مشاهده کرد.

مطمئناً افرادی را دیده اید یا ممکن است خودتان با چنین مشکلی مواجه می شوید که تعریق بیش از اندازه در این نواحی بسیار آزاردهنده است و حتی در برخی موارد باعث می‌شود که فرد خجالتی زده شود و حتی  ترجیح دهد در مهمانی ها حضور پیدا نکند. این تعریق حتی ممکن است در فصل های زمستان نیز مشاهده شود که کاملا ژنتیکی بوده و به عوامل محیطی بستگی ندارد.

زمانی که تزریق انجام شود، دیگر عضلات این نواحی کارشان را به خوبی انجام نداده و حدود ۶ الی ۱۲ ماه فرد از طریق بیش از حد در امان می ماند.  سپس باید برای رفع تعریق دوباره تزریق بوتاکس انجام دهید.

تزریق بوتاکس به منظور رفع خط خنده

 

خط خنده به خطوط هایی که در اطراف دهان و چین و چروک دور چشم در زمان خندیدن اتفاق می‌افتد را گفته می‌شود. در واقع تزریق بوتاکس در این ناحیه می تواند برای شما لبخندی زیبا تر بسازد که در کنار تزریق بوتاکس دیگر تزریق ژل را هم انجام بدهید، اثرات بهتری را مشاهده خواهید کرد.

آیا تزریق بوتاکس بر روی تیرگی چشم نیز موثر است؟

تاثیر بوتاکس می تواند بر روی رفع چین و چروک های دور چشم موثر باشد. اما برای رفع تیرگی آن بهتر است تزریق ژل انجام بدهید. اما بهتر است برای انجام جراحی به این منظور  نظر پزشک خود را بدانید و با او مشورت کنید.

بیشترین کاربرد بوتاکس برای چه نواحی می باشد؟

بهترین کاربردی که از تزریق بوتاکس می توانید داشته باشید ناحیه پیشانی و از بین بردن خطوط اخم می باشد. بوتاکس همچنین در کنار خطوط چشم نیز استفاده می شود که هر دو ناحیه برای رفع چین و چروک ها و تزریق بوتاکس گزینه مناسبی می باشد.

بهتر است برای رسیدن به نتیجه بهتر به سراغ دکترهای با تجربه در این زمینه بروید. همچنین تزریق ماده در نواحی دیگری قابل انجام است مانند خطوط زیر چشم و خطوط خنده خطوط لب خطوط زیر لب و کناره های آن و برای بالا بردن ابروها.

کلام آخر

از این که تا آخر مطلب سیر تا پیاز بوتاکس ، با کلینیک آوینا همراه بودید نهایت تشکر را داریم. متشکریم که در بین تمامی کلینیک های زیبایی که امروز مشغول به فعالیت هستند کلینیک ما که البته یکی از بهترین کلینیک های زیبایی در سطح شهر است را انتخاب کرده اید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بوتاکس و سایر عمل های زیبایی با همکاران ما تماس بگیرید، آنها همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند. همچنین می توانید از طریق راه های ارتباطی ما با ما در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *