لیزر کل بدن

ما در این مقاله سعی داریم شما را با لیزر کل بدن آشنا کنیم. یکی از راه های متفاوت برای از بین رفتن موهای زائد لیزر است که این روش یک روش مناسبی است که می تواند در چند جلسه موهای زائد بدن شما را از بین ببرد. این روش کی روش ایمن و تاثیر گذار است که دستگاه های مختلفی دارد و هر کدام از این دستگاه ها برای یک رنگ از پوست کاربرد دارد که انتخاب هر کدام از این دستگاه با توجه به نظر افراد و پزشک است. برای آشنا شدن با لیزر کا بدن با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر یک پرتوی نوری است که ویژگی های فیزیکی و خاصی دارد و پر انرژی است. لیزرها در پزشکی و صنعت استفاده های زیادی دارند و در صنعت برای برش و حکاکی و در پزشکی برای جراحی های متفاوت مثل جراحی چشم صورت می گیرد. لیزر یک دانش و فناوری است یعنی با توجه به کاربردی که دارد می تواند ویژگی های خاصی داشته باشد و آن را برای انجام یک کار خاص بهینه سازی کرده است. لیزر موهای زائد طوری طراحی شده که بدون اثر گذاشتن روی بخش های دیگر پوست و بدن باعث از بین رفتن موهای زائد شود.

لیزر های متفاوتی برای از بین رفتن موهای زائد استفاده می شود. فناوری های الکساندریت، Nd:YAG و دایود لیزر های پر کاربردی هستند که می توانند موهای زائد را از بین ببرند. این لیزر ها می توانند از نظر کاربرد با همدیگر فرق داشته باشند. برای مثال الکساندرایت برای افرادی تاثیر گذار است که پوستی روشن دارند و Nd:YAG برای افرادی که پوست تیره دارند مناسب است. این تفاوت های به خاطر خاصیت های فیزیکی لیزرها مانند فرکانس و طول موج است. لیزر روی فولیکول ها تاثیر گذار است. لیزر برای از بین رفتن موهای زائد طوری طراحی شده است که باعث داغ شدن پیاز مو و آسیب دیدن فولیکول ها شود. فولیکول ها ارگان های کوچکی درون پوست هستند که موهای بدن را می سازند. با آسیب دیدن فولیکول و پیاز مو رشد مو متوقف می شود.

لیزر آسیبی انتخابی وارد می کند. گرمای لیزر باعث آسیب دیدن و از کار افتادن فولیکول ها می‌شود اما این آسیب انتخابی است. برای مثال به طور همزمان آسیبی به پوست و بافت‌های مجاور فولیکول وارد نمی‌شود. بعضی اوقات در اثر خطای اپراتور پوست آسیب می‌بیند. لیزر باعث کم شدن دائمی موهای زائد می‌شود. این روش می‌تواند بین 70 تا 90 درصد موهای زائد را برای از بین ببرد. لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می‌شود و نه حذف دائمی موهای زائد زیرا در یک دوره درمانی نمی شود 100 درصد موهای زائد را از بین برد اما آن 70 تا 90 درصدی که حذف شدند هیچوقت رشد نخواهند کرد.

لیزر موهای زائد چیست ؟

کاربرد لیزر موهای زائد :

در هر نقطه ای بدن می توان از لیزر موهای زائد استفاده کرد. افرادی که می خواهند لیزر موهای زائد انجام دهند برای هر قسمت از بدن از لیزر استفاده می کنند. برای مثال زنان لیزر ناحیه بیکینی و تناسلی و لیزر موهای صوت را بیشتر انجام می دهند. در مردان لیزر موهای زیر بغل، موهای کمر و پشت گردن، لیزر خط ریش بیشتر صورت می گیرد. روش لیزر به قدری انعطاف پذیر و تاثیر گذار است که می توان در یک جلسه کل بدن را در 1 ساعت لیزر کرد. منطقه تحت درمان هر چقدر وسیع باشد برای از بین رفتن یا کم شدن تاثیر موهای زائد باید یک دوره درمانی را کامل کرد. این دوره شامل 4 تا 6 جلسه لیزر با فاصله 6 هفته است.

لیزر کل بدن چه نتایجی دارد ؟

همه افراد از داشتن موهای زائد رنج می برند و به دنبال راهی برای از بین رفتن موهای زائد می گردند که یکی از این راه ها لیزر است. در ادامه با نتایج لیزر کل بدن آشنا می شوید :

 • یکی از نتیجه و مزایای لیزر موهای زائد این است که می توانید بدون داشتن موهای زائد در مجالس حضور داشته باشید.
 • با لیزر می توانید همه موهای بدن را از بین ببرید.
 • با انجام لیزر تیرگی رنگ پوست ناحیه هایی مثل زیر بغل و ناحیه بیکینی از بین می ورد.
 • در هنگام انجام لیزر بعد از تمام شدن هر جلسه موهای زائد نسبت به جلسه های قبلی نازک تر می شود.
 • این روش برای از بین رفتن موهای زائد سفید است و می توان از آن برای بهتر شدن بخش های آسیب دیده پوست استفاده کرد.
 • با لیزر موهای زائد می توانید از شر شیو کردن خلاص شوید.
 • با این روش هیچ جای زخم و آکنه ای روی پوست به وجود نمی آید.
 • لیزر کل بدن باعث نرمی و لطافت پوست می شود.
 • با لیزر موهای زائد می توانید روش های قدیمی برای از بین رفتن موهای زائد را کنار بگذارید.

تعداد جلسات لیزر کل بدن :

تعداد جلسه لیزر کل بدن به دستگاه لیزر بستگی دارد. هر چقدر دستگاه لیزر پیشرفته تر باشد کیفیت آن بیشتر می شود. باید برای لیزر کل بدن 6 جلسه مشخص شود و بعد از 6 جلسه برای ادامه درمان تصمیم بگیرید که کافی است یا خیر. تعداد جلسات لیزر به نوع پوست و رنگ دانه های آن و به موهای زائد بدن بستگی دارد و تعداد جلسات لیزر به 8 تا 10 جلسه می رسد.

 لیزر کل بدن برای چه ناحیه هایی از بدن انجام می شود ؟

از لیزر کل بدن برای ناحیه هایی مانند ناحیه بیکینی، گردن، زیر بغل، کمر و شانه، صورت و گردن، پاها و ناحیه های دیگر بدن استفاده می شود. که در ادامه با چند تا از ناحیه هایی که می توان لیزر کرد آشنا می شوید :

لیزر بیکینی و ناحیه تناسلی :

از بین رفتن موهای زائد بیکینی کار سخت و دشواری است زیرا بیاد این ناحیه را با تیغ اصلاح کنید و باید هر 3 تا 4 روز یکبار این کار را انجام دهید. با اصلاح کردن این ناحیه امکان دارد دچار خارش و جوش در ناحیه بیکینی شوید و بعد از چند روز موهای تازه شده شده جوانه می زند. وکس و موم یکی دیگر از این مرحله های دشوار برای از بین رفتن موهای زائد است که کار سختی است.

لیزر موهای زائد صورت :

یک از نقاط حساس بدن صورت است که با لیزر می توان به صورت ایمن موهای زائد آن را از بین برد. موهای زیر ابرو را نمی توان با لیزر از بین برد زیرا باعث آسیب به چشم می شود اما می توان موهای بین دو ابرو را با لیزر از بین برد. تیغ و وکس یکی از روش هایی است که می تواند باعث بیشتر شدن ضخامت و تراکم موهای زائد شود.

لیزر زیر بغل :

یکی از محبوب ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد بدن لیزر زیر بغل است زیرا این ناحیه سریع و بدون سختی صورت می گرد و تاثیر گذاری زیادی دارد. برای از بین رفتن موهای زیر بغل به 5 جلسه با فاصله 5 هفته نیاز دارید. بعد از 5 جلسه 90 تا 95 درصد از موهای زائد شما از بین می رود.

لیزر کل بدن چه نتایجی دارد ؟

آیا لیزر بیکینی درد دارد ؟

در لیزر بیکینی امکان دارد کمی احساس درد داشته باشید اما این درد آن قدری نیست که نتوانید آن را تحمل کنید. اکثر افرادی که لیزر بیکینی انجام می دهند می گویند درد لیزر مانند یک کش پلاستیکی است. بیشتر افرادی که لیزر انجام می دهند می گویند فقط کمی پوست آن ها سوزن سورن می شود. برای لیزر فقط درصد کمی از افراد از بی حسی استفاده می کنند.

لیزر بیکینی چه خطراتی دارد ؟

همه روش های درمانی خطراتی دارد اما درباره لیزر موهای زائد بیکینی این خطرات و عوارض کمتر هستند. لیزر می تواند باعث به وجود آمدن زخم، تغییرات رنگ پوست و جوش زدن و سوختگی بشود. این خطرات به مهارت اپراتور بستگی دارد.

کاندیدای مناسب برای لیزر کل بدن

بعضی از افراد برای لیزر کل بدن مناسب هستند و می توانند از لیزر برای از بین رفتن موهای زائد استفاده کنند. این افراد عبارتند از :

 • مصرف ایزوترتینویین
 • وجود بعضی بیماری ها
 • وجود اختلالات هورمونی
 • برنزه بودن
 • وجود تاتو یا خال یا کک و مک در ناحیه لیزر
 • مصرف دارو های خاص
 • سابقه بیماری هایی مانند لوپوس
 • سابقه گوشت اضافه در محل عمل
 • افراد باردار
 • سابقه عفونت فعال مثل جوش های چرکی
 • مصرف داروهای حاوی طلا
 • سابقه تبخال مکرر

لیزر موهای زائد چه کمکی به مردان می کند ؟

لیزر باعث صاف شدن پوست نمی شود و بعضی از افراد می خواهند تراکم موهای بدن آن ها را کم کند. برای مثال بعضی از افراد سینه پر مویی دارند اما نمی خواهند بدون مو باشند. بعضی از مردان هم علاقه دارند موهای قسمت هایی از بدن  مانند موهای پشت در ناحیه شانه ها و کتف آن ها از بین برود. هدف شما چه کم شدن تراکم  باشد چه حذف موهای زائد باشد فرقی ندارد هر دو با لیزر موهای زائد انجام می شود. لیزر موهای زائد برای مردانی که ورزشکار هستند مناسب است. لیزر می تواند زندگی دوچرخه سواران، شنا گران و ورزشکارانی که باید موهای بدنشان را اصلاح کنند لیزر یک روش مناسب برای آن ها است.

یکی از راه های درمان موهای زر پوستی و فولیکولیت لیزر است. موهای زیر پوستی در بیشتر مردان بعد از اصلاح ریش به خصوص در ناحیه زیر گردن  به شکل جوش هایی کوچک دیده می شود. به این مشکل سودوفولیکولیت ریش می گویند که با لیزر از بین می ورد. یک جلسه لیزر می تواند همه موهای زیر پوستی را از بین ببرد و برای این کار باید دوره لیزر را کامل کنید. فولیکولیت به جوش‌هایی می گویند که در اثر التهاب فولیکول هستند. با لیزر موهای زائد می توان فولیکول را از بین برد.

تاثیرات لیزر موهای زائد :

لیزر موهای زائد یکی از راه های از بین رفتن موهای زائد است. اگر لیزر به طور درست با استفاده از دستگاه و برنامه درمانی درست صورت بگیرد تاثیرات دائمی و زیادی دارد اما لیزر نمی تواند همه موهای زائد را از بین ببرد و امکان دارد 10 تا 40 درصد موهای زائد بعد از تمام شدن دوره درمانی باقی بماند. اثرات لیزر این گونه است که 60 تا 90 درصد از موهای زائد را برای همیشه حذف می کند و 10 تا 40 درصد موهای زائد باقی می ماند. این تاثیرات برای بیشتر افراد صدق می کند. بعضی از عوامل هستند که روی نتیجه لیزر تاثیر می گذارد.

چرا نمی شود موهای زائد را به طور کامل از بین برد ؟

فولیکول‌ها برای ساخت هر تار مو باید از سه فاز عبور کنند. فولیکول در هنگام سه فاز این چرخه یک تار مو را می‌سازد و از دست می‌دهد. هر فولیکول از اول تا آخر عمرش بارها این چرخه را طی می‌کند. سه فاز چرخه رشد عبارتند از :

فاز رشد یا آناژن : 80 تا 90 درصد موهای زائد در آن واحد در این فاز قرار دارند. فولیکولی که در فاز آناژن به سر می‌برد در حال ساخت مو است و تار مو ساخته شده در فولیکول دارد رشد می‌کند.

فاز موقت یا کاتاژن : در این مرحله رشد مو متوقف شده و ارتباط پیاز مو با فولیکول قطع می‌شود.

فاز استراحت یا تلوژن : 10 تا 20 درصد موهای زائد در این مرحله قرار دارند. فولیکولی که در فاز استراحت قرار داشته باشد مویی نمی‌سازد.

لیزر موهای زائد روی موهایی تاثیر دارد که در فاز رشد قرار دارد و به خاطر این که در آن واحد همه موها در فاز رشد نیستند نمی تواند همه را از بین ببرد. برای بهتر شدن این وضعیت دوره درمانی زیادی و فاصله بین جلسات زیاد است و به همین خاطر بیشتر موهای زائد حذف می شود. عوامل دیگری هستند که نمی گذارند همه موهای زائد از بین برود برای مثال تغییرات هورمونی در بارداری یا بعد از یائسگی می تواند باعث فعال شدن بعضی از فولیکول هایی شود که با لیزر آن را غیرفعال می کنند. بعضی از فولیکول های بدن موهایی مختلف تولید می کنند مانند موهای روشن و نازک و کرکی و لیزر روی این موارد تاثیری ندارد. این فولیکول ها امکان دارد در آینده موهای ضخیم و تیره بسازند. دوره درمانی لیزر بین 60 تا 90 درصد موهای زائد بدن از بین می ورد. لیزر باعث کم شدن دائمی موهای زائد می شود و نه حذف دائم موهای زائد.

مراقبت های بعد از لیزر کل بدن

بعد از انجام لیزر موهای زائد باد مراقبت هایی را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از لیزر خود بگیرید و یا مشکل و خطراتی برای شما به وجود نیاید. در ادامه با مراقبت های بعد از لیزر کل بدن آشنا می شوید :

 • بعد از انجام لیزر سعی کنید حمام آب داغ نگیرید و از رفتن به سونا دوری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از کرم های برنزه کننده و برنزه کردن پوست استفاده نکنید.
 • اگر شرایطی دارید که باید در معرض آفتاب قرار بگیرید سعی کنید حتما از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر از 30 استفاده کنید.
 • از وکس کردن، استفاده از اپیلاتور و الکترولیز روی پوست ناحیه درمان شده اجتناب کنید.
 • 2 تا 3 روز بعد از لیزر بدن از ورزش های هیجانی و پر تحرک خودداری کنید.

مراقبت های بعد از لیزر کل بدن

کلام آخر

قبل از انجام لیزر از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید برای انجام لیزر بهترین کلینیک لیزر موهای زائد و بهترین پزشک را انتخاب کنید. مراقبت های بعد از لیزر را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از لیزر بدن بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *