عوارض تزریق ژل و بوتاکس

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض تزریق ژل و بوتاکس آشنا کنیم. با افزایش سن پوست دچار چین و چروک هایی می شود که باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود اما با تزریق ژل و بوتاکس می توان با این نگرانی برای همیشه خداحافظی کرد. راه های زیادی برای رفع چین و چروک صورت وجود دارد که افراد از هر یک از این راه ها برای از بین بردن چین و چروک و داشتن پوستی صاف استفاده می کنند. برای آشنا شدن با عوارض تزریق ژل و بوتاکس با ما همراه باشید.

تزریق ژل چیست ؟

فیلرها، پرکننده های حجم دهنده های پوستی به موادی گفته می‌شود که ساختاری شبیه ژل دارند و برای جوان سازی پوست استفاده می شود. از تزریق فیلر های پوستی در زیر پوست می توان برای جبران حجم از دست رفته چین و چروک ها و بهبود شکل انحنای سطحی صورت و بدن استفاده کرد. به دلیل هزینه های مناسب و عوارض کم هر سال بیشتر از یک میلیون خانم و آقا از این روش درمانی برای جوان سازی پوست استفاده می کنند.

تزریق فیلر های پوستی بعد از تزریق بوتاکس عکس پرطرفدار ترین روش جوان سازی پوست در جهان است. بیشتر افراد فیلرهای پوستی را به عنوان روشی برای پر کردن و رفع چین و چروک های صورت می شناسند. اثر ژل ها در چین و چروک های صورت فوق‌العاده از اما این روش جوان سازی کاربردهای بسیار بیشتر از این ها را دارد که اکثر کاربرد های تزریق ژل توسط FDA تایید شدند. بعضی از کاربردها هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته ولی ایمنی و تاثیر زیادی دارند.

تزریق ژل چیست ؟

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده است که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می شود. علت اصلی ایجاد چین و چروک های متحرک صورت حرکت عضلات است و اگر آن ها را فلج کنیم خطوط صورت هم محو می شوند. تزریق بوتاکس از روش های کم تهاجمی جوان سازی پوست است که به عنوان روش ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و چروک های اطراف چشم کاربرد دارد.

شاید برای شما سوال باشد که بوتولونیوم نوع A چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بوتولونیوم نوع A تقریباً همه داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده و نوعی ماده سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن هنگامی منقبض می شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن ها برسد و هنگامی که در محل عضله سم بوتولونیوگ وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود. بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به شمار می‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری کشنده‌ای است.

کاربرد بوتاکس :

از یوتاکس برای درمان چین و چروک ها استفاده می‌شود. همچنین بوتاکس کاربردهایی دارد که به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم می‌شود که در ادامه با این کاربردها بیشتر آشنا می شوید :

کاربرد های زیبایی :

 • محو کرون خط اخم
 • از بین بردن چروک های گردن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بالا بردن گوشه لب
 • درمان چین و چروک های طرفین چشم ها که به چین های پنجه کلاغی معروف است
 • رفع خطوط افقی پیشانی

کاربرد های درمانی :

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • بعضی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس و عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

برند بوتاکس : قیمت فرآورده‌های بوتاکس با توجه به نوسانات ارزی متغیر است. بعضی از برندها خیلی گران و بعضی ارزان هستند که قیمت آن ها بسته به این که کدام برند برای تزریق استفاده کنید تغییر می کند.

محل تحت درمان : دوز درمانی در محل های مختلف بدن متفاوت است مثلا برای رفع افتادگی گوشه های لب به دو تا 8 واحد بوتاکس برای رفع خط اخم 20 تا 40  واحد دارویی نیاز است. هر چقدر نیاز به دوز داروی بیشتر باشد هزینه بوتاکس هم بیشتر می‌شود.

عمق خطوط : عوامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است عمق خطوط یا شدت چین و چروک های صورت از مثلاً برای چین های پنجه کلاغی امکان دارد 2 تا 5 تزریق برای هر طرف نیاز باشد. حرف دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد هزینه بوتاکس هم کاهش می یابد.

 

بوتاکس چیست ؟

به چه ناحیه‌ای از بدن می‌توان ژل تزریق کرد ؟

تزریق ژل به لب : با هدف افزایش حجم و برجسته کردن لب ها.

ناحیه اطراف فک و چانه : تزریق ژل به ناحیه فک و چانه برای زاویه دار کردن فک و جلو آوردن کار انجام می‌شود که بسیاری از افراد تزریق ژل به ناحیه چانه و فک را پروتز می‌شناسند.

اطراف چشم، پلک و گونه ها : برای افزایش حجم و فرم دهی و رفع گودی و سیاهی زیر چشم و لیفت ابرو استفاده می شود.

ناحیه بینی : رفع اشکالات ظاهری بینی و ایجاد نیمرخی کاملاً صاف از بینی بدون انجام جراحی.

اطراف پیشانی، لب و بینی : برای رفع چین و چروک ها و رفع خط اخم خنده.

تزریق به دست ها : از ژل یا فیلرهای پوستی برای جوان سازی پوست دست ها استفاده می شود.

مراحل تزریق ژل :

اولین مرحله ریق ژل انجام معاینات اولیه توسط پزشک است که پزشک بررسی‌ها و معاینات اولیه را انجام می دهد و نیاز های شما را ارزیابی می کند و با شما صحبت می کند. در این جلسه پزشک در رابطه با انتظارات شما از تزریق ژل صحبت می کند و شما بهتر است انتظارات واقع بینانه ای از تزریق ژل داشته باشید. از افرادی که قبلاً تزریق ژل انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی دست به انجام این کار بزنید. سعی کنید از پزشک خود بخواهید که عکس های قبل و بعد از تزریق افرادی که تجربه تزریق ژل داشتن را به شما نشان دهد تا نتیجه بهتری کسب کنید. هر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید و اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از انجام معاینات اولیه تاریخ جلسه درمان مشخص می‌شود. در روز درمان اول پزشک محل های تزریق را مشخص می‌کند و با استفاده از بی‌حسی و کرم‌های بی حس کننده محل درمان را بی حس می‌کند و در مرحله بعدی محل تزریق با استفاده از محلول های ضدعفونی می شود. در مرحله آخر تزریق ژل با استفاده از سوزن های ظریف و در زاویه مناسب انجام می‌شود.

توصیه های قبل از تزریق ژل:

 • 10 روز الی 2 هفته قبل از تزریق ژل از مصرف داروهایی که سبب افزایش احتمال خونریزی
  می شوند، پرهیز شود. آسپیرین، ایبوبروفن، ژلوفن، روغن ماهی و ویتامین E از این قبیل داروها هستند.
 • به مدت 2 هفته قبل از تزریق ژل، از درمان های دندانی از قبیل جرم گیری خودداری شود.
 • پزشک باید از تمام داروهایی که مصرف می کنید، مطلع باشد. این نکته بسیار مهم است. مصرف برخی داروها باید قبل از تزریق ژل متوقف شود یا یک دارو توسط داروهای دیگر جایگزین شود تصمیم گیری در این رابطه به عهده پزشک است.
 • مصرف الکل 24 ساعت قبل از تزریق ژل، احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می دهد. بنابراین توصیه می شود که 24 ساعت قبل از تزریق ژل از مصرف الکل خودداری شود.
 • از مصرف هرگونه کرم مرطوب کننده و لوازم آرایشی در روز جلسه درمانی خودداری شود.
 • در صورتی که سابقه تبخال زدن دارید حتما در جلسه مشاوره به پزشک این موضوع را اطلاع دهید.

عوارض تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل نباتات مانند سایر روشهای دیگر دارای عوارض و خطراتی هستند که این عوارض عث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود اما باید بگوییم که این عوارض موقتی هستند و مدتی بعد از درمان برطرف می شوند و هیچ جای نگرانی برای افراد ندارد. در ادامه با عوارض تزریق ژل و بوتاکس آشنا می شوید :

 • ایجاد درد خفیف در ناحیه تزریق که معمولا با مسکن های تجویزی توسط پزشک رفع می شود.
 • سوزش خفیف در نواحی تزریق.
 • کبودی که حداکثر 2 الی 3 روز بعد از عمل برطرف می شود.
 • قرمزی و التهاب در ناحیه درمان که معمولا 2 الی 3  روز بعد از درمان برطرف می شود.
 • بی حسی و احساس فشار در ناحیه درمان، احساس بی حسی معمولا چند ساعت بعد از درمان کاملا برطرف می شود.
 • تورم در ناحیه درمان که معمولا بعد از 48 الی 72 ساعت التیام پیدا می کند.
 • جا به جایی و حرکت ژل از ناحیه تزریق یکی از عوارض بعد از تزریق ژل است که در اثر بی توجهی به مراقبت های بعد از تزریق،انجام فعالیت های ورزشی زودهنگام و دست زدن به ناحیه تزریق اتفاق می افتد.

تزریق ژل و بوتاکس برای زنان باردار چگونه است ؟

بوتاکس و فیلر ها روش های کمتر تهاجمی هستند اما خطرات جزئی دارند. قبل از انجام این درمان ها افراد باید از تمام خطرات و مزایای آن آگاه باشند. فیلرها برای زنانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود و افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند و یا داروهای خاصی مصرف می کند باید در مورد اینکه آیا بوتاکس و ژل برای آن ها بی خطر است با پزشک مشورت کنند.

 

به چه ناحیه‌ای از بدن می‌توان ژل تزریق کرد ؟

چه کسانی نمی توانند تزریق ژل و بوتاکس انجام دهند ؟

تزریق ژل و بوتاکس برای افرادی مانند خانم های باردار و شیرده، افراد مبتلا به بیماری های عصبی و عضلانی، وجود عفونت فعال تبخال در محل تزریق، افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می کنند باید در مورد مصرف این دارو با پزشک مشورت کنند، اگر چین و چروک ها خیلی عمیق باشد امکان دارد بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد و باید زیر نظر پزشک باشد.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است ؟

اثرات بوتاکس به منظور جوان سازی پوست بین 4 تا 6 ماه بعد از تزریق پایدار است. موثر ترین عوامل در ماندگاری اثرات بوتاکس محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده است. عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می گذارند که عبارتند از : سن شما ، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان، عمق چین و چروک ها یا خطوط پوستی. اگر از بوتاکس برای درمان چین و چروک های بسیار عمیق استفاده کنید احتمال کامل محو نشدن این خطوط و احتمال سریعتر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌شود؟

با هر بار تزریق بوتاکس امکان دارد ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می شود پس برای 4 تا 6 ماه هم می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر عضله در بدن مورد استفاده قرار نگیرد به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود به همین علت امکان دارد که به مرور زمان و با سل تمدید تزریق طولانی تر شود.

هر چند وقت یک بار می توان بوتاکس انجام داد ؟

درباره این مسئله باید با پزشک مشورت کنید. تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه تر از سه ماه توصیه نمی شود زیرا در این صورت امکان دارد بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و به درمان پاسخی ندهد.

هزینه تزریق ژل :

عواملی بر هزینه تزریق ژل تاثیر گذار است که در ادامه به آن ها می پردازیم :

نوع ژل و برند : برای جوان سازی پوست از ژل های مختلف استفاده می شود. هزینه نهایی تزریق ژل به نوع ژل بستگی دارد. ژل هایی که برای حجم دادن به صورت به کار می روند و گران تر از ژل هایی هستند که برای رفع خطوط و چین و چروک های صورت استفاده می شود.

شدت چین و چروک ها و میزان تزریق : هر چقدر شدت نیاز پوست به جوان سازی و تزریق بیشتر باشد هزینه نهایی تزریق ژل بیشتر می شود.

محل تزریق : در شرایطی که چین و چروک ها در ناحیه فوقانی صورت باشند برای رفع مشکل پوست نیاز به تزریق چند ژل یا تزریق ژل و درمان های دیگر مثل بوتاکس است.

 

عوارض تزریق ژل و بوتاکس 

کلام آخر

قبل از انجام تزریق ژل و بوتاکس از افرادی که این کار را انجام دادم پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست انجام تزریق ژل و بوتاکس بزنید. سعی کنید قبل از تزریق نسبت به عوارض تزریق ژل و بوتاکس آشنایی پیدا کنید بهترین کلینیک و پزشک متخصص را برای تزریق انتخاب کنید. ممنون از این که تا ادامه مقاله عوارض تزریق ژل و بوتاکس همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *