همه چیز درباره هایفوتراپی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با همه چیز درباره هایفوتراپی آشنا کنیم. افزایش سن و پیری طبیعی ترین و قابل پیش بینی ترین اتفاقی است که برای همه افراد رخ می دهد و باعث چین و چروک پوست صورت می شود که می توان باعث ناراحتی افراد شود اما با  وجود روش های جوان سازی پوست می توان برای همیشه با چین و چروک های صورت خداحافظی کرد. برای آشنا شدن با همه چیز درباره هایفوتراپی با ما همراه باشید.

هایفوتراپی چیست ؟

هایفو یا HIFU مخفف واژه‌ی انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound به معنای امواج متمرکز فراصوت با شدن بالا است. هایفو یکی از روش های جدیدی در درمان های زیبایی برای سفت کردن و لیفتینگ پوست است که بدون درد و غیر تهاجمی است و می تواند جایگزین لیفت صورت شود.  در هایفوتراپی از امواج فراصوت استفاده می شود یعنی همان امواجی که در دستگاه های سونوگرافی استفاده می شود. در هایفو این امواج به صورت متمرکز به لایه خاصی از پوست انرژی وارد می کند و باعث تحریک تولید رشته های کلاژن می شود. کلاژن ها وظیفه استحکام بافت های بدن را از جمله پوست را دارند. این اتفاق باعث می شود پوست سفت تر و بدون چین و چروک باشد .

استفاده از هایفوتراپی برای درمان تومورهای سرطانی سال ها است که مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این روش برای انجام درمان های زیبایی برای اولین بار در سال 2008 مطرح شد. هایفوتراپی توسط سازمان غذا و داروی ایلات متحده در سال 2009 با کاربرد لیفت ابرو تایید شد. در سال 2014 استفاده از این روش بری بهبود وضعیت خطوط و چین و چروک ناحیه خط گردن و بالای سینه تایید کرد. به دلیل جدید بودن این روش درمانی بعضی از استفاده های ان مورد تایید قرار نگرفته ولی شواهدی بر مضر بودن یا آسیب زننده بودن استفاده های مختلف هایفوتراپی وجود ندارد و این روش بسیار ایمن تر از جراحی های زیبایی است. بر روی روش درمانی هایفو پژوهش های بالینی انجام نشده و چندین و چند پژوهش کوچک تر نشان می دهد که است روش برای لیفت صورت و بهبود وضعیت چین و چروک ایمن تر است. افرادی که این درمان را دریافت کردند بعد از چند ماه می توانند تاثیرات مثبت آن را بدون  این که در معرض خطرات و عوارض جانبی ناشی از جراحی های زیبای و لیفتینگ قرار بگیرند مشاهده کنند.

هایفوتراپی چیست ؟

هایفوتراپی صورت

دستگاه هایفو با استفاده از امواج متمرکز فراصوت لایه ای از پوست که در زیر لایه سطحی قرار دارد را مورد هدف قرار داده و به ان انرژی وارد می کند. انرژی امواج فراصوت باعث می شود که دمای این لایه به سرعت افزایش یابد. وقتی سلول های لایه هدف به دمای خاصی برسد دچار آسیب سلولی می شود. آسیب به سلول ها باعث تحریک تولید پروتئین هایی به نام کلاژن می شود.

کلاژن ها مسئول حفظ ساختمانی طبیعی پوست و بسیاری از دیگر بافت های بدن هستند. هر چقدر مقدار این کلاژن ها در بافت بیشتر باشد آن بافت سفت تر می شود. بعد از افزایش کلاژن باعث می شود پوستی سفت، صاف و بدون چین و چروک داشته باشد زیرا امواج پر انرژی فراصوت روی لایه خاصی از پوست متمرکز هستند و به لایه های بالایی و زیرین ناحیه مورد هدف آسیب وارد نمی شود. ماهیچه ها، اعصاب و دیگر سلول های پوست دست خورده باقی می ماند.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است ؟

هایفوتراپی برای افراد بین 30 تا 75 سال است که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست رنج می برند و می خواهند روند پیری پوست را به تاخیر بیندازند بسیار مناسب است. هدف اصلی از روش هایفو کاهش سرعت پیری است و در متقاضیان جوان تر پاسخ دهی بیشتری را به درمان شاهد هستیم. افرادی که بالای 25 سال سن دارند می توانند از این روش درمانی به عنوان یک از موثرترین روش های پیشگیری از پیری پوست استفاده کنند.

افرادی که پوستشان دچار آسیب هایی ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید و اشعه فرابنفش شده یا شل شدگی پوستشان شدیدتر است برای رسیدن به نتیجه دلخواه به چند جلسه درمانی نیاز دارند. افراد مسن تر که از شل شدگی و افتادگی شدید پوست در ناحیه گردن رنج می برند و کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی نیستند و نیاز به جراحی خواهند داشت. این روش برای کسانی که در ناحیه هدف درمان دچار زخم، عفونت، آکنه های کیستی و ایمپلنت های فلزی هستند مناسب نیست.

چه کسانی نمی توانند هایفوتراپی را انجام دهند؟

متاسفانه هایفوتراپی به عنوان یک روش کم خطر و بدون عارضه، قابلیت اجرا بر روی همه افراد را ندارد. در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است فرد دچار عوارض جدی و خطرناکی شود. در این قسمت لیست افرادی که نباید از هایفوتراپی استفاده کنند و یا باید این عمل را به تعویق بیندازند آورده شده است:

 • خانم های باردار
 •  در صورت وجود زخم و تبخال
 • وجود پروتز فلزی
 • دیابت
 • بیماری های خاص
 • مشکلات پوستی
 •  پروتز پوستی
 • افرادی که بوتاکس انجام داده اند

کاربرد های هایفوتراپی

هایفو و دیگر روش های جوان سازی بدون جراحی پوست می تواند جایگزین مناسبی برای لیفت صورت باشد. از سال 2008 تا الان شهرت هایفوتراپی در درمان های زیبایی به سرعت افزایش یافته است و در سال های اخیر استفاده از این روش بسیار زیاد شده است. هایفو برای استفاده از های زیبایی و جوان سازی پوست مزایایی زیادی دارد  که بعضی از آن ها عبارتند از :

 • کاهش چین و چروک پوست
 • سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • بهبود وضعیت خط چانه
 • صاف و سفت کردن پوست صورت
 • لیفت گردن و دکلته
 • اصلاح طرح لبخند
 • قابل انجام برای تمام رنگ‌های پوست در هر زمان

مزایای هایفوتراپی :

روش درمانی هایفو یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های بدون جراحی و غیرتهاجمی لیفت صورت است و مزایای زیادی دارد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ۱ تا ۳ جلسه درمانی برای رسیدن به نتایج دلخواه کافی است.
 • نتایج هایفوتراپی حدود ۱ تا ۲ سال ماندگاری دارند.
 • جلسات درمانی کوتاه مدت است و بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • روش درمانی آسان، بی‌دغدغه و بدون دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری
 • بدون استفاده از تزریق و برش‌
 • بدون خونریزی، درد و پانسمان
 • می‌تواند باعث افزایش ماندگاری نتایج جراحی‌های زیبایی شود.
 • می‌تواند همراه با روش‌های دیگر درمانی مثل میکرونیدلینگ انجام شود.
 • هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به جراحی دارد.

زمان ریکاوری در هایفوتراپی چگونه است ؟

روش هایفوتراپی دوره نقاهت یا ریکاوری ندارد و بعد از انجام درمان می توانید به زندگی عادی برگردید. بعد از درمان نیازی به استفاده از دارو، پماد یا مواد مشابه نیست و می توانید با پوست خود مانند گذشته رفتار کنید. لیفت صورت یکی عمل جراحی طولانی است که بین 2 تا 4 ساعت زمان می برد. دوره نقاهت جراحی لیفتینگ بین 2 تا 4 هفته طول می کشد. بعد از جراحی پانسمان روی سر شما قرار دارد و تخلیه مایعات از محل جراحی چند روز ادامه دارد و یک هفته بعد بخیه ها کشیده می شود. درد، التهاب، تورم و کبودی از حوادثی است که بعد از جراحی اتفاق می افتد و می تواند تا چند هفته یا چند ماه باقی بمانند.

برای آشنا شدن با بهترین کلینیک تزریق چربی به این سایت مراجعه کنید.

کاربرد های هایفوتراپی

عوارض هایفوتراپی چیست ؟

همه روش های درمانی زیباسازی صورت و بدن با تعدادی از عوارض جانبی همراه است. عوارض هایفوتراپی خفیف و موقتی بوده و احتمال وقوع عوارض شدید و بسیار کم است.

خطرات هایفوتراپی : این خطرات می تواند کمی قرمزی و تورم باشد.

خطرات لیفت : ریسک بی هوشی، عمومی، خونریزی، عفونت، ایجاد لخته های خون، درد، ایجاد اسکار  ریزش مو در محل جراحی.

میزان تاثیر گذاری و اثرات بلند مدت هایفوتراپی :

تقریبا همه افرادی که هایفوتراپی را دریافت می کنند حدود 3 ماه بعد به نتیجه دلخواه خود می رسند . همه افرادی که جراحی لیفت انجام می دهند بعد از یک سال به نتیجه دلخواه خود می رسند.

تاثیر گذاری هایفوتراپی سریع تر است و خطرات بسیار کمی دارد اما تاثیرات بلند مدت چندان ماندگار نیست. با افزایش سن و شروع روند پیری کلاژن های تازه ساخته می شود و تحلیل می رود و پوست به حالت قبلی باز می گردد. این اتفاق یک سال بعد از درمان رخ می دهد اما لیفت صورت به مراتب ماندگار تر است و نتیجه ان به صورت میانگین تا 12 سال حفظ می شود.

نتیجه هایفوتراپی :

برای درمان بیماری های به پزشکان توصیه می شود تا حد امکان از روش های کم تهاجمی استفاده کنند مثلا اگر سردرد با یک قرص استامینوفن خوب می شود نازی به استفاده از مورفین نیست. مورفین موثرترین داروی تسکین درد است اما عوارض جانبی زیادی مانند اعتیاد دارد. این منطق در مورد روش های جوان سازی و زیبا سازی پوست است که تا زمانی که اثرات پیری در پوست شما شدت کمی دارد نیازی به جراح سنگینی مانند لیفت ندارید. اگر سالی یک بار هایفوتراپی انجام می دهید در طول 12 سال هزینه اش با جراحی لیفت برابر می شود. بعد از لحاظ هزینه در بلند مدت تفاوت چندانی وجود ندارد اما خطرات جراحی به مراتب بیشتر است.

در روش هایفوتراپی فرآیند جوان سازی برپایه رفتار طبیعی پوست بدن است یعنی درمان چین و چروک و شل شدگی پوست با تحریک پوست به تولید پروتئین های طبیعی بدن صورت می گیرد. ماده ای مصنوعی وارد بدن شما نشده است و عضلات صورت خود را فلج نکردید و از استرس بیش از حد بی هوشی، زخم و بخیه خبری نیست.

مراحل انجام هایفوتراپی

در ادامه با مراحل انجام هایفوتراپی آشنا می شوید :

 • پزشک یا تکنسین محل هدف درمان را تمیز می‌کند.
 • ممکن است از کرم بی‌حس کننده‌ی موضعی در محل هدف درمان استفاده شود.
 • پزشک یا تکنسین ژل مخصوصی را روی پوست شما قرار می‌دهد. این ژل مانند لوبریکانت استفاده شده در سونوگرافی است.
 • دستگاه هایفو روی پوست شما قرار گرفته و روند درمانی آغاز می‌شود.
 • با استفاده از مانیتور دستگاه، پزشک یا تکنسین امواج فراصوت را تنظیم می‌کند.
 • امواج فراصوت با پالس‌های کوتاهی به محل هدف فرستاده می‌شوند. جلسه‌ی درمانی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • دستگاه از روی پوست برداشته می‌شود.

هنگام ارسال امواج فراصوت امکان دارد سوزن سوزن شدن یا گرمای خفیفی را احساس کنید. برای حل مشکل می توانید قبل از جلسه از داروهای مسکن استفاده کنید و قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید. بعد از تمام شدن جلسه های درمانی می توانید به خانه و محل کار خود بروید و کارهای روزمره خود را انجام دهید.

شما تا اینجا مقاله همه چیز درباره هایفوتراپی با مراحل انجام هایفوتراپی آشنا شدید.

چطور بهترین مرکز هایفوتراپی را پیدا کنیم؟

در حقیقت دغدغه اصلی افراد برای انجام هایفوتراپی انتخاب مرکز معتبر برای انجام درمان است. در این راستا به شما پیشنهاد می کنیم که این عمل را در مراکز معتبر پزشکی که مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و درمان را دارد انجام دهید. در ادامه سه معیار مهم جهت انتخاب بهترین مرکز هایفوتراپی را به شما معرفی می کنیم:

 • با چندین پزشک جلسات مشاوره داشته باشید

هایفوتراپی از طریق افزایش کلاژن، پوست شما را سفت و محکم می کند. در ابتدا شما باید انتظارات خود از درمان را بشناسید؛ با مشورت هایی که با پزشکان متخصص می کنید، متوجه خواهید شد که تا چه اندازه هایفوتراپی می تواند انتظارات شما را برآورده کند.

 • انتخاب درمان مناسب با توجه به شرایط پوست

شرایط پوست و سن شما اولین و مهم ترین اقداماتی است که باید در نظر گرفته شود. به همین خاطر لازم است در اولین قدم با چندین پزشک جلسات مشاوره داشته باشید. در این جلسات درمان های مناسب شرایط شما و دلایل آن به طور واضح و شفاف بیان می شود. پس از شرکت در جلسات مشاوره چندین پزشک متخصص می توانید بهترین آن را برای درمان انتخاب کنید.

 • انتخاب دستگاه هایفوتراپی مناسب

کلینیک های مختلف از دستگاه های هایفو با برندهای متفاوتی استفاده می کنند. استفاده از دستگاه های اصلی و همچنین تعویض به موقع وسایل مصرفی با توجه به تحریم ها سخت و پرهزینه است. بسیاری از مراکز با استفاده از دستگاه های چینی با مهندسی معکوس این درمان را با هزینه بسیار کم تر انجام می دهند. به طور کلی دستگاه هایفو دابلو و هایفو اولترافورمر جزوی از بهترین دستگاه های هایفوتراپی تولید شده در کشور کره جنوبی هستند.

 • تصاویر قبل و بعد از هایفوتراپی را مشاهده کرده و از نظرات سایر مراجعه کنندگان مطلع شوید

امروزه، به دلیل گسترش شبکه های اجتماعی ،اطلاع از نظرات و مشاهدات نمونه کار مراکز کار بسیار ساده ای است. شما می توانید از نظرات سایر افرادی که هایفوتراپی را انجام داده اند نیز استفاده کنید. تعداد بالای نمونه کار و فعالیت پویای مرکز هایفوتراپی می تواند تاثیر زیادی بر روی نتیجه نهایی داشته باشد.

توصیه های لازم بعد از انجام هایفوتراپی

در حقیقت هایفوتراپی درمان غیر تهاجمی بوده و به مراقبت خاصی نیاز ندارد. برخلاف سایر درمان ها که به صورت لایه بردار عمل می کنند در هایفوتراپی نیازی به استفاده از کرم های ترمیم کننده نخواهید داشت. همچنین بر خلاف تزریق بوتاکس یا فیلر دستورالعمل خاصی برای خوابیدن وجود ندارد. با توجه به این که کلینیک های مختلف از دستگاه های هایفوتراپی متفاوتی استفاده می کنند و ممکن است درمان های ترکیبی توسط پزشکان انجام می شود؛ به شما توصیه می کنیم که مراقبت های بعد از انجام هایفوتراپی را از پزشک خود جویا شوید.

با توجه به این که بعد از انجام این عمل پوست موقتاً حساس می شود، لازم است اقدامات زیر را رعایت کنید:

 • اجتناب از قرارگیری در دمای بالا: به علت حساسیت موقت پوست، از رفتن به سونا یا گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید.
 •  عدم استفاده از مواد شیمیایی: موقتاً از لایه بردارهای شیمیایی و آرایش های بسیار غلیظ خودداری کنید. معمولاً التهاب پوست بیش تر از یک روز طول نمی کشد.
 • اجتناب از رژیم غذایی سنگین: در حقیقت هدف هایفوتراپی کلاژن سازی بیش تر است. رژیم غذایی سنگین می تواند بر روند کلاژن سازی تاثیر منفی بگذارد.

تکنولوژی و عملکرد هایفوتراپی :

تکنولوژی هایفوتراپی روشی است که از امواج ماورای صوت استفاده می کند. در روش هایفوتراپی با تمرکز برای لایه های داخلی و ایجاد گرما شدید باعث تخریب هوشیارانه منطقه ای می شود. در روش هایفوتراپی با ایجاد امواج آلتراسوند بر روی یک نقطه مشخص و بسیار کوچک گرمای شدید ایجاد می کند. اگر هیفوتراپی در نقطه تمرکز حرارت بالا می رود اما در نقطه کناری هیچ گرمایی ایجاد نمی شود و آسیبی نمی بینند پس تنها نقاطی که می خواهیم تخریب می شوند و به نقاط دیگر بافت آسیبی وارد نمی شود.  در روش جوان سازی پوست بدن بافت آسیب دیده را ترمیم می کند و پوست جدید و جوان جای پوست فرسوده و پیر قبلی جایگزینی می شود.

تفاوت هایفوتراپی با RF فراکشنال و CO2 فراکشنال چیست ؟

عمق نفوذ هایفوتراپی از درمان های دیگر بیشتر است. در درمان های دیگر امواج امواج به لایه اپیدرم و درم پوست می رسد و باعث استحکام پوست می شود ولی در هایفوتراپی امواج از لایه اپیدرم که روی سطح پوست قرار دارد می گذرند و به لایه هیپودرم که آخرین لایه پوست است و در آن لایه نازکی به نام SMAS از جنس بافت همبند درست روی ماهیچه قرار دارد برخورد کرده و باعث کشیدگی عضله زیر پوست می شود. هایفو در روشن کردن پوست نقشی ندارد ولی چروک ها را عمقی تر درمان می کند و تاثیر زیادی بر استحکام پوست دارد.

تفاوت روش هایفوتراپی با روش لیزر چیست ؟

هایفوتراپی از انرژی صوت به طور دقیق همان انرژی دستگاه های سونوگرافی استفاده می کند. این انرژی دارای ویژگی های منحصر به فردی است و با تکنولوژی های دیگر بدون تهاجم در زمینه زیبایی متفاوت است طوری که بدون اثر بر روی سطح پوست لایه های عمقی پوست را تحت تاثیر خود قرار می دهد. هایفوتراپی تولید کلاژن در بستر پوست را تحریک می کند و باعث افزایش قابل توجه لیفت بافت در طی 2 تا3 ماه بعد می شود. مبنای کار لیزر بر انرژی نور است که در دمای مطلوب نمی تواند به لایه های عمیق تر پوست برسد و درمان های لیزری معمولا تنها پوست سطحی را درمان می کنند. این دو تکنولوژی انواع مختلفی از مشکلات پوستی از درمان می کنند و بسیار با یکدیگر سازگار هستند.

تفاوت روش های هایفوتراپی نسبت به روش های دیگر زیبایی چگونه است ؟

هایفوتراپی یک روش غیر تهاجمی است که از امواج ماوراء صورت متمرکز برای تحریک تولید کلاژن جدید در زیر لایه های سطحی پوست استفاده می کند. تولید کلاژن جدید ماه طول می کشد و این نتیجه امکان دارد بعد از 2 تا 3 ماه طول بکشد تا مشخص شود. انجام این روش بسته به مساحت منطقه تحت درمان حدود 30 تا 90 دقیقه طول می کشد و بعد از آن هیچ دوره نقاهت و از کار افتادگی ندارد. هایفوتراپی تنها روشی زیبایی است که از امواج ماوراء صوت سونوگرافی  استفاده می کند و اجازه می دهد تا اپراتورها لایه های بافتی که در طول درمان مورد هدف قرار می گیرند را مشاهده کنند و اطمینان شود که انرژی دقیقا به جایی وارد می شود که بیشتر مفید است.

مراحل انجام هایفوتراپی

هایفوتراپی چگونه باعث تولید کلاژن می شود ؟

در طول درمان دستگاه هایفوتراپی انرژی امواج اولتراسوند متمرکز را در عمق زیر پوست وارد می کند تا برای باز تولید کلاژن دمای آن به حد مطلوب برساند. هایفوتراپی تخته پرش به فرایند طبعی است که به نام نئوکولاژنیز  شناخته می شود. نتیجه این کار تولید کلاژن نو و تازه است. خود درمان شامل هچ کرم، پرکننده یا سمومی نیست بلکه برای حصول نتیجه طبیعی و قابل توجه فقط بر پایه روند تولید کلاژن بدنتان استوار شده است.

کلام آخر

قبل از بالا رفتن سن و به وجود آمدن چین و چروک ها از هایفوتراپی استفاده کنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله همه چیز درباره هایفوتراپی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)