هزینه بوتاکس

ما در این مقاله سعی داریم ما را با هزینه بوتاکس آشنا کنیم. طبق آمارهای جهانی تزریق بوتاکس محبوب ترین روش برای جوان سازی پوست و رفع چین و چروک است. سابقه استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از 50 سال قبل باز می گردد. اما استفاده از آن برای از بین بردن چین و چروک پوست به مدت 15 سال رایج بوده است. در ادامه برای آشنا شدن با هزینه بوتاکس با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن ماهیچه ها، چین و چروک های پوست را از بین می برد. این دارو از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است که به طور موقت عضلات را فلج می کند. علت اصلی چین و چروک صورت حرکت عضلات است. بنابراین اگر آنها را فلج کنیم، چین و چروک صورت از بین می رود.

تزریق بوتاکس یکی از کم تهاجمی ترین روش‌های جوان‌سازی پوست است و به عنوان روشی بی‌خطر و مؤثر برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های دور چشم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته برای رفع چین و چروک سایر نقاط صورت مانند خطوط اخم یا خطوط افقی پیشانی نیز می توان از تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد. شاید برای شما سوال باشد که بوتولونیوم نوع A چیست ؟

بوتولینوم نوع A که تقریباً تمام داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته می شود، نوروتوکسین یا نوروتوکسینی است که می تواند به طور موقت عملکرد عصبی را از کار بیندازد. اگر سیگنال انقباض از مغز از طریق اعصاب حرکتی به آنها برسد، ماهیچه های ارادی بدن مانند عضلات صورت منقبض می شوند. در صورت وجود سم بوتولینوم در عضله، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود.

سم بوتولینوم به طور طبیعی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. هنگامی که بوتولونیوم توسط باکتری ها تولید می شود، یکی از کشنده ترین سموم تولید شده در طبیعت است. برای یک انسان 70 کیلوگرمی، تنها 70 میلی گرم از این سم می تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که باعث بوتولیسم می شود که در صورت نجوشاندن کنسروها کشنده است.

بوتاکس چیست ؟

کاربرد های بوتاکس :

بوتاکس بیشتر به عنوان یک محصول تزریقی برای درمان چین و چروک و خطوط صورت شناخته می شود. به طور کلی، کاربردهای بوتاکس را می توان به دو دسته تقسیم کرد که در ادامه به آن می پردازیم :

کاربردهای زیبایی :

 • از بین رفتن خطوط افقی پیشانی
 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است
 • بالا بردن نوک بینی
 • محو کردن خط اخم
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • از بین بردن چروک‌های گردن

کاربردهای درمانی :

 • اسپاسم عضلات گردن
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی
 • افتادگی پلک
 • تعریق بیش از اندازه
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • میگرن مزمن

چه افرادی نمی توانند بوتاکس تزریق کنند ؟

بعضی از افراد نمی توانند بوتاکس تزریق کنند و تزریق بوتاکس برای آن ها ممنوعیت دارد. این افراد عبارتند از :

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • اگر چین و چروک‌ها خیلی عمیق باشد، امکان دارد بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد. در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید.
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
 • افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در ناحیه تزریق

تاریخچه استفاده از بوتاکس

بوتولینوم نوع A اولین بار توسط چشم پزشکی به نام آلن اسکات برای درمان بلفارواسپاسم و سایر اختلالات عضلانی چشم استفاده شد. این استفاده از بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 1989 تایید شد. آلن اسکات متوجه شد که هنگام درمان اختلال انقباضی پلک، شیارهای عمیق بین ابروها به طور کامل ناپدید می شوند.

سرانجام در سال 2002 FDA استفاده از بوتولینوم نوع A را برای از بین بردن خطوط بین ابروها تایید کرد. در سال 2013، استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک های کنار چشم توسط FDA تایید شد. در سال 2016، بیش از 4.5 میلیون نفر از بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت استفاده کردند. در سال های اخیر تزریق بوتاکس در صدر فهرست روش های جوان سازی پوست قرار گرفته است.

بوتاکس چه عوارض و خطراتی دارد ؟

از عوارض بوتاکس صورت می توان به سردرد، درد و علائم سرماخوردگی اشاره کرد. در موارد نادر امکان دارد افتادگی ابرو یا پلک مشاهده شود. یکی از موارد مهمی که پزشک باید قبل از تزریق بوتاکس بررسی کند، احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد افراد دیده می شود.

اگر تزریق توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، این عارضه بسیار نادر خواهد بود. در موارد بسیار نادر، احتمال انتشار سم بوتاکس در بدن وجود دارد. اگر هر یک از علائم زیر را چند ساعت تا هفته بعد از بوتاکس تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • دشواری در تکلم یا بلع
 • از دست دادن کنترل ادرار
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات بینایی

ماندگاری اثرات بوتاکس :

به طور کلی اثرات بوتاکس برای جوان سازی پوست بین 4 تا 6 ماه پس از تزریق پایدار است. موثرترین عوامل در ماندگاری اثرات بوتاکس، ناحیه تحت درمان و میزان تزریق بوتاکس است. جدای از این ها، عوامل دیگری بر پایداری اثرات تأثیر می گذارند، مانند سن شما، عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان.

به عنوان مثال، اگر از بوتاکس برای درمان چین و چروک های بسیار عمیق استفاده می کنید، به احتمال زیاد این چین و چروک ها به طور کامل از بین نمی روند و همچنین اثرات تزریق بوتاکس با سرعت بیشتری از بین می رود.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث بیشتر شدن ماندگاری اثرات می شود ؟

با هر تزریق بوتاکس، اثرات امکان دارد مدت بیشتری باقی بماند. بوتاکس باعث فلج عضلانی می شود. بنابراین نمی توانید برای 4-6 ماه از آن ها استفاده کنید. اگر از عضله ای در بدن استفاده نشود، به تدریج تحلیل می رود و کوچکتر می شود. به همین دلیل ممکن است به مرور زمان فواصل تجدید تزریق طولانی شود.

تاریخچه استفاده از بوتاکس

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. در ادامه با عوامل هزینه بوتاکس آشنا می شوید :

برند بوتاکس :

به دلیل نوسانات ارزی، قیمت محصولات بوتاکس متفاوت است. در کل برند دیسپورت گرانترین و برندهای نورونوکس و مسپورت از نظر قیمت در رده های بعدی قرار دارند. بسته به برندی که برای تزریق استفاده می کنید، قیمت درمان تغییر می کند.

ناحیه تحت درمان :

دوز درمانی در قسمت های مختلف بدن متفاوت است. به عنوان مثال برای از بین بردن افتادگی گوشه های لب به 2-8 واحد بوتاکس و برای از بین بردن خطوط اخم به 20-40 واحد دارویی نیاز است. هر چه دوز دارو بیشتر باشد، هزینه بوتاکس بیشتر می شود.

عمق خطوط :

یکی دیگر از عوامل موثر در دوز درمان، عمق چین و چروک یا شدت چین و چروک صورت است. به عنوان مثال، چین های پای کلاغی ممکن است به 2-5 تزریق در هر طرف نیاز داشته باشند. هر چه دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد، هزینه بوتاکس کمتر می شود.

هر چند وقت یکبار می توان بوتاکس کرد ؟

در این مورد باید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی تزریق بوتاکس در فواصل زمانی کمتر از سه ماه توصیه نمی شود. زیرا در این صورت بدن شما می تواند در برابر سم بوتولینوم مقاوم شود و دیگر به درمان پاسخ ندهد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس :

قبل از انجام بوتاکس باید یک سری اقدامات احتیاطی انجام داد تا اثر بهتری داشته باشد و عارضه ای ایجاد نشود. برخی از این اقدامات احتیاطی مربوط به استفاده از داروهایی است که ممکن است اثر منفی بر ماده بوتولینوم داشته باشد یا باعث تداخل دارویی شود.

توصیه می شود برای کاهش کبودی، 2 هفته قبل از تزریق، مصرف داروهایی مانند آسپرین، ویتامین E، امگا 3 و سایر داروهای ضد التهاب را قطع کنید. بهتر است حداقل یک هفته قبل از تزریق از نوشیدن الکل خودداری کنید. اگر از ویتامین ها و داروهای گیاهی استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از بیماری های رایجی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی رنج می برید، قبل از تزریق باید درمان های ضد ویروسی انجام شود.

اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. قبل از تزریق، پزشک باید از سوابق پزشکی و درمانی شما آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند در حین تزریق همه چیز را بررسی کند. یک سری درمان نیز با روز تزریق مرتبط است. قبل از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. این درمان توسط پزشک انجام می شود و می توانید به خانه بروید. در روز تزریق بوتاکس باید پوست خود را تمیز نگه دارید، لباس های راحت بپوشید، کاملا ریلکس باشید و اصلا نگران نتیجه نهایی نباشید و با توقع معقول و منطقی تزریق را انجام دهید.

مزایای بوتاکس چیست ؟

یکی از مزایای اولیه بوتاکس کاهش چین و چروک صورت است. مطالعات در سال 2017 نشان داد که سم بوتولینوم با بیش از 1.5 میلیون تزریق، محبوب ترین عمل زیبایی در ایالات متحده بود و طی 5 سال 30 درصد افزایش یافت.

این اثرات موقتی بوده و بسته به نوع درمان از 3 تا 12 ماه طول می کشد. برخی از مزایای زیبایی بوتاکس عبارتند از کم شدن چین و چروک های افقی پیشانی، کاهش چین و چروک بین ابرو، از بین بردن خطوط لبخند و خطوط روی چانه، کم شدن چین و چروک دور چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروف هستند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

برای این که نتیجه مناسبی از تزریق خود بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت بعد از بوتاکس آشنا می شوید :

 • انجام فعالیت های عادی بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد و حتی می توانید بلافاصله بعد از جلسه تزریق به محل کار بروید.
 • به نواحی تزریقی دست نزنید یا فشار وارد نکنید. زیرا مواد تزریق شده قابل انتقال به سایر قسمت های صورت هستند.
 • حتی در اولین ساعات پس از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما قرار نگیرید. پس از آن، هنگام خروج از خانه حتما از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • از استعمال سیگار و دخانیات پرهیز کنید.
 • ۴ ساعت بعد از تزریق ورزش سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دوی مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • حداقل دو شب باید از خوابیدن روی ناحیه تزریق شده خودداری کنید. این کار فشار زیادی به این ناحیه وارد می کند و احتمال جابجایی بوتاکس تزریق شده روی صورت شما را افزایش می دهد. این جابجایی باعث می شود که بوتاکس به جای ناحیه تعیین شده در قسمت دیگری از صورت عمل کند.
 • بلافاصله بعد از تزریق، استفاده از لوازم آرایشی مختلف مشکلی ندارد.
 • در روزهای اول پس از تزریق بوتاکس از مصرف الکل و مشروبات الکلی کاملاً خودداری کنید. زیرا باعث رقیق شدن خون می شود و عوارض جانبی مانند کبودی و تورم ظاهر شما به میزان قابل توجهی بهبود می یابد. الکل و سیگار روند بهبودی شما را کاهش می دهد.
 • برای کاهش تورم و کبودی در ناحیه تزریق می توانید از کیسه یخ استفاده کنید.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد ؟

درد ناشی از تزریق بوتاکس بسیار جزئی است و با وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف در پوست ایجاد می شود و معمولاً سه تا هفت روز طول می کشد تا اثر بوتاکس به طور کامل در نواحی تزریق شده ظاهر شود. البته این دوره می تواند در افراد متفاوت باشد و تا 2 هفته طول بکشد. ممکن است بعد از ۲ هفته که تاثیر بوتاکس بر روی نواحی تزریق مشخص شد، برخی از نواحی نیاز به ترمیم تزریق داشته باشند.

به طور کلی تزریق بوتاکس نیازی به بیهوشی ندارد و تنها چند دقیقه طول می کشد. طبق آمارهای جهانی تزریق بوتاکس محبوب ترین روش برای جوان سازی پوست و رفع چین و چروک است. اثرات کامل آن پس از 7-14 روز قابل مشاهده است. بهتر است حداقل 2-1 هفته قبل از تزریق الکل و داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین مصرف نکنید. به مدت 24 ساعت محل تزریق را مالش ندهید تا بوتاکس به نواحی دیگر سرایت نکند. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا 4 ساعت بعد از تزریق بایستید و یک روز کامل ورزش نکنید.

عوارض بوتاکس :

تزریق بوتاکس مانند اکثر روش‌های زیبایی ممکن است عوارض مختلفی را به‌دنبال داشته باشد. این عوارض احتمالی در همه افراد بروز نمی‌یابند، بلکه احتمال ظاهر شدن آن‌ها در درصد پایینی از افراد وجود دارد. با توجه به این نکته که سم بوتولینوم یک ماده سمی و کشنده است، استفاده نادرست از آن می‌تواند منجر به بروز صدمات جبران ناپذیر و حتی مرگ افراد شود.

اما احتمال رخ دادن این حوادث بسیار نادر است و با مراجعه به کلینیک‌های زیبایی معتبر و استفاده از برندهای معتبر بوتاکس، احتمال بروز این عوارض به صفر می‌رسد. اگر به تزریق بوتاکس علاقه دارید و می‌خواهید این کار را انجام دهید و از عوارض احتمالی آن می‌ترسید، بهتر است با مشاوران متخصص صحبت کنید و از آن‌ها درباره برندهای مشهور این محصول یا عوارض احتمالی این روش جوان‌سازی پوست راهنمایی بخواهید. در ادامه با عوارض بوتاکس آشنا می شوید :

کبودی :

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین عوارض این روش زیبایی، احتمال ظاهر شدن لکه‌های کبودی در محل تزریق آمپول بوتاکس است. بروز این عارضه بیشتر به دلیل مهارت نداشتن پزشک متخصص یا آسیب رساندن به عروق خونی رخ می‌دهد. با تزریق بوتاکس در حالت نشسته و فشار دادن محل تزریق توسط پزشک، تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری خواهد شد.

قرمزی :

قرمز شدن محل تزریق از دیگر عوارض غیرقابل اجتناب استفاده از بوتاکس است که بعد از گذشت چند ساعت برطرف می‌شود. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد می‌تواند در کاهش قرمزی تاثیر زیادی داشته باشد.

درد :

درد در حین تزریق و پس از آن نیز یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس است. درد حین انجام کار بسیار خفیف است و بیشتر مراجعان آن را به خوبی تحمل می‌کنند. اما اگر آستانه تحمل درد شما کم است، باید قبل از تزریق و با مشورت دکتر تزریق بوتاکس از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده کنید. در برخی از افراد پس از انجام بوتاکس سردرد و حالت تهوع رخ می‌دهد. این عارضه‌ها معمولا در افرادی رخ می‌دهند که برای نخستین مرتبه از بوتاکس استفاده می‌کنند. برای رفع سردرد و حالت تهوع می‌توان با مشورت پزشک از داروهای مسکن و ضد تهوع استفاده کرد.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

کلام آخر

قبل از انجام بوتاکس درباره هزینه آن پرس و جو کنید و بعد اقدام به تزریق بوتاکس کنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از تزریق خود بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)