عوارض آر اف فرکشنال

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض آر اف فرکشنال آشنا کنیم. امروزه همه افراد به دنبال زیبایی هستند و می خواهند پوست صورت خود را جوان و شاداب کنند و به دنبال روش هایی هستند که بتوان با آن چین و چروک ها و لک های صورت از بین برود و پوستی روشن و بدون ایراد داشته باشند. یکی از این روش ها آر اف فرکشنال است. افراد بسیاری امروزه از این روش برای از بین رفتن ایرادات پوست خود استفاده می کنند و زیبایی را به صورت خود هدیه می دهند. در ادامه برای آشنا شدن با عوارض آر اف فرکشنال با ما همراه باشید.

آر اف فرکشنال چیست ؟

یکی از دستگاه هایی که باعث زیبایی و از بین رفتن ایرادات پوست صورت افراد می‌شود آر اف فرکشنال است. این دستگاه باعث جوان سازی پوست می شود و می تواند روی پوست تاثیر بسیاری داشته باشد طوری که بعد از انجام آر اف فرکشنال پوست می توان جوان سازی پوست را مشاهده کرد.

روش آر اف فرکشنال یکی از روش های کم تهاجمی است که برای همه پوست ها در سنین متفاوت کاربرد زیادی دارد. این دستگاه در لایه های سطحی و عمقی پوست تاثیر می گذارد و باعث جوان سازی دوباره پوست می شود.

آر اف فرکشنال چیست ؟

اهداف آر اف فرکشنال :

با این روش تحریک کلاژن سازی صورت می‌گیرد و در لایه در اتفاق می‌افتد. انرژی انرژی امواجی که به پوست تابیده می‌شود در لایه در تبدیل به گرما می شود و در نهایت کلاژن سازی تحریک می شود.

یکی از اهداف آر اف فعال کردن فیبروپلازی است که بافت های فیبروزی ایجاد می‌شود و ساخت تولید کلاژن نتیجه آن است و مثل یک بافت ضخیم باعث می شود قسمت سطحی پوست پوشیده شود. برای تشکیل بافت فیبروزی در این روش در نواحی خاصی از پوست آسیب وارد می شود تا لایه درم ضخیم تر شود.

آر اف برای چه سنی مناسب است ؟

بیشتر افرادی که سن آنها بین ۳۰ تا ۵۵ سال از این روش استفاده می کنند. آر اف برای افرادی که دچار بیماری خاصی نیستند و این روش توسط پزشک تجویز شده است کاربرد دارد تا افراد دچار مشکلات نشوند.

آر اف برای چه سنی مناسب است ؟

موارد کاربرد آر اف فرکشنال

این روش برای درمان شل شدگی پوست و از بین رفتن افتادگی با سفت کردن پوست مناسب است. یکی از کاربردهای آر اف فرکشنال درمان چین و چروک های پوستی در ناحیه دور چشم و خط اخم و خط خنده است. از بین رفتن شلی غبغب که باعث لیفت پوست این ناحیه می شود. ‏آر اف تاثیر زیادی برای سفت کردن پوست گردن دارد. از بین رفتن جای زخم و اسکار یکی از کاربردهای مناسب آر اف فرکشنال است و می‌تواند برای از بین رفتن ترک و درمان آکنه تاثیر زیادی داشته باشد.

‏rf باعث درمان ترشح چربی پوست می شود و با کنترل این عمل باعث تنگ شدن منافذ پوست و کنترل چربی می شود. در کنترل تعریق نقش زیادی دارد و روشن کردن پوست از تاثیرات این روش است. ‏آر اف فرکشنال کاربردهای دیگری دارد که در ادامه به صورت کامل به آن ها می پردازیم :

‏آر اف برای جای جوش :

کم شدن جوش های صورتی که از کاربردهای مهم آر اف است که در سن های متفاوت روی پوست وجود دارد. درمان جای جوش صورت با روش آر اف یکی از عملکردهای این دستگاه است که باعث زیبایی در افراد می شود. بازسازی پوست و ترمیم عمیق در آن باعث درمان جوش می شود.

آر اف برای لک صورت :

‏از آر اف می توان برای درمان لکه صورت استفاده کرد. فرکانس رادیویی که با ترکیبی از نور و انرژی حرارتی تابانده می‌شود بافت زیر پوست را گرم می کند و باعث تحریک و بازسازی پوست می شود تا جریان خون در این ناحیه بیشتر شود به همین خاطر تحریک تولید کلاژن و الاستین اتفاق می افتاد و این گرما باعث تبخیر ملانین های اضافی روی پوست می شود و رنگدانه های پوست را روشن تر می کند. این دستگاه با انرژی حرارتی که تولید می کند به لایه زیرین پوست نفوذ می‌کند و اثر مناسبی در سلول هایی که حاوی رنگدانه هستند می شود.

آر اف فرکشنال برای لاغری :

یکی از راه های درمانی برای از بین رفتن چربی اضافی در ناحیه های متفاوت بدن لاغری با دستگاه rf است. برای لاغری در ناحیه فک و زیر چانه یا قبل می توان از آر اف فرکشنال استفاده کرد. امواجی که به ناحیه بدن می رسد با نفوذ در پوست و تاثیرگذاری بر ناحیه درم و زیر پوست باعث می‌شود ساختار پوست بهتر و سفت شود.

آر اف فرکشنال برای ترک پوستی:

ترک های پوستی بر اثر کمبود کلاژن به وجود می آیند و با استفاده از آر اف می توان تاثیر زیادی در روی پوست مشاهده کرد. ناحیه که ترک دارد با دمای استاندارد دستگاه گرم می شود و پوست به تولید کلاژن می پردازد و ترک ها ترمیم می شود و پوست سفت خواهد شد.

آر اف فرکشنال برای تعریق زیر بغل :

آر اف برای درمان تعریق زیاد مناسب است این روش یکی از جدیدترین روش ها برای درمان تعریق زیر بغل به حساب می‌آید و بدون عوارض است با استفاده از امواج ساطع شده از دستگاه rf در نهایت زنجیره سمپاتیک تخریب شده و تعریق در ناحیه زیر بغل بدست از بین می رود.

‏آر اف فرکشنال بهتر است یا هایفو تراپی ؟

هر دو روش غیرتهاجمی و غیر جراحی هستند و هدف آن ها جوان سازی پوست و بازسازی کلاژن است که در لایه های عمیق پوست می باشد. در هایفوتراپی با استفاده از امواج اولتراسوند فراصوت پوست صورت لیفت و سفت می‌شود و دارای عمق نفوذ زیادی نسبت به روش آر اف است. روش های جدید برای لیفت پوست صورت و گردن است و باعث درمان افتادگی پوست می شود.

در آر اف فرکشنال از اشعه لیزر استفاده می شود تا کلاژن تحریک شده و علائم چین و چروک از بین برود با استفاده از آرایه علائم خفیف یا متوسط پیری درمان می شود و پوست سفت می شود و ظاهر آن تغییر می کند همچنین هزینه هایفوتراپی بیشتر از هزینه آر اف فرکشنال است.

مراقبت های قبل از آراف فرکشنال :

‏آر اف نیاز به مراقبت خاصی ندارد سعی کنید تا دو هفته قبل در معرض نور خورشید قرار نگیرد و سولاریوم نروید. اگر جوان سازی پوست با لیزر انجام دادید باید سه ماه و اگر پوست خود را لایه برداری کردید باید چند هفته صبر کنید و بعد از آن درمان آر اف فرکشنال را شروع کنید.

قبل از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده مانند ژلوفن، آسپرین، نوافن پرهیز کنید. اگر در گذشته جراحی هایی مثل بلفاروپلاستی و بوتاکس انجام دادید آن را با پزشک در میان بگذارید. از آرایش کردن در روز درمان پرهیز کنید.

مراقبت های قبل از آراف فرکشنال :

بعد از آر اف فرکشنال چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

برای این که نتیجه مناسبی از آر اف فرکشنال بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت بعد از آر اف فرکشنال آشنا می شوید :

 • امکان دارد بعد از انجام آر اف روی صورت شما جوش یا لخته به وجود بیاید سعی کنید آن ها دست نزنید و آن ها را نکنید.
 • بعد از استفاده از این روش التهاب پوستی ایجاد می شود که این اتفاق طبیعی است و باید آرامش خود را حفظ کنید و استرس نداشته باشید.
 • تا یک هفته بعد از انجام آر اف از انجام دادن ورزش های شدید پرهیز کنید و به استخر و سونا نروید.
 • بعد از انجام آر اف تا ۳ روز نباید صورت شما با آب داغ و شوینده های قوی تماس داشته باشد.
 • سعی کنید در همان روز آرایش نکنید و شما می توانید فقط از کرم های مرطوب کننده و بازسازی کننده استفاده کنید.
 • از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید تا اشعه ماورای بنفش باعث تخریب پوست در زمانی که التهاب داری نشود.

عوارض آر اف فرکشنال

به غیر از بالا بردن و تثبیت بافت ها بدون جراحی یکی از بیشترین مزایای درمان های آر اف هنگامی که به درستی انجام می‌شود این است که بهتر شدن بعد از عمل بسیار سریع و آسان است. عوارض آر اف کم و به صورت کوتاه مدت است و با توجه به درمان امکان دارد تورم ملایم و موقت قرمزی و سوزش به وجود بیاید درمان های آر اف می تواند در کنار درمان های تزریقی میکرونیدلینگ و یا درمان های کم تهاجمی انجام شود.

برای این که دچار عوارض آر اف فرکشنال نشوید سعی کنید یک پزشک با تجربه و واجد شرایط را برای سفت کردن پوست بدون جراحی انتخاب کنید مانند هر دوز متمرکز انرژی فرکانس رادیویی در صورت نادرست بودن خطر سوختگی را ایجاد می کند شما می توانید این ریسک را با انتخاب یک پزشک متخصص و مجرب از بین ببرید.

آر اف بهتر است یا بوتاکس ؟

اگر شما به دنبال کم شدن علائم پیری و حالتی طبیعی در چهره خود هستید هر دوی این روش می تواند تاثیرگذار باشد. تفاوت های مهمی در این دو روش وجود دارد که باید در اثرات طولانی مدت بر روی پوست در نظر بگیرید. نتایجی که از آر اف به دست آمده می تواند نتایج طولانی تری را ارائه دهد که بوتاکس نمی تواند بوتاکس روشی موثر و رایج است و مورد تایید FDA قرار گرفته است یکی از محبوب ترین درمان زیبایی غیر جراحی محسوب می شود اما بیشتر افراد به خاطر ماندگاری آر اف این روش را انتخاب می کنند با توجه به شرایط افراد روش درمانی متفاوت است و نمی توان برای همه یک روش را انتخاب کرد.

هزینه آر اف فرکشنال :

عوامل مختلفی در هزینه آر اف فرکشنال نقش دارند که در ادامه به آن می پردازیم :

 • قدرت دستگاه برای درمان اهمیت دارد و از عوامل تعیین کننده در قیمت آر اف به حساب می آید.
 • کلینیک مرکز درمانی انتخابی برای استفاده از این روش.
 • تخصص پزشک و میزان دستمزد آن می‌تواند از عوامل هزینه آر اف فرکشنال باشد.
 • بخشی از بدن که قرار است تحت درمان قرار بگیرد و مدت زمانی که پزشک باید برای درمان و از بین رفتن مشکلات در این ناحیه سرد کند باعث متغیر بودن هزینه آر اف فرکشنال می شود.
 •  تعداد جلسات درمانی که با توجه به نوع مشکلات پوستی تعیین می شود در بیشتر شدن و کمتر شدن هزینه تاثیر گذار است.
 • هزینه درمان با در نظر گرفتن انتظاری که بعد از انجام این روش وجود دارد و تعداد ناحیه قرار است درمان شود متغیر است.

تعداد جلسات درمان آر اف فرکشنال چقدر است ؟

تعداد جلسات آر اف فرکشنال با توجه به نوع پوست میزان آسیب های پوستی واکنش بدن و نیازهای افراد تعیین می‌شود و نیاز است که این روش سه جلسه انجام شود و بعضی از افراد بعد از یک جلسه درمان متوجه تغییرات در پوست خود می شوند اگر زخم ها و اسکار های میزان چین و چروک ها عمیق تر باشد تعداد جلسات بیشتری نیاز هست.

تاثیرات امواج آر اف بر پوست

روش‌های غیرتهاجمی جوان سازی پوست با استفاده از امواج الکترومغناطیسی و مکانیکی مختلف است و تنوع زیادی دارد. دستگاه لیزر از امواج نوری استفاده می کند و هایفوتراپی از امواج فراصوت استفاده می کند یا آر اف امواج رادیویی تولید می کند. همه این موارد از فناوری های پیشرفته برای جوان سازی غیر تهاجمی پوست هستند هر کدام از این روش ها شبیه به هم هستند اما برای تکنولوژی های متفاوتی استفاده می شود.

یکی از ویژگی‌های مهم این روش ها غیر تهاجمی بودن آن ها است یعنی بدون هیچ عوارض و خطری تغییراتی در پوست به وجود می آورد. یکی از شباهت های این روش ها مکانیسم جوان سازی پوست است. در روش‌های غیرتهاجمی تغییری در ساختار اصلی پوست ایجاد نمی شود و پوست را تحریک می کند که روش های ترمیم بافتی را فعال می کند و خودش را درست می کند. روش‌های غیرتهاجمی مثل عمل جراحی در اجزای پوست تغییراتی ایجاد می شود. برای مثال اگر پوست افتاده باشد بافت زیر پوستی را کوتاه می کند و پوست را می کشند.

تاثیرات امواج آر اف بر پوست

آیا آر اف فرکشنال باعث جوان سازی پوست می شود؟

با گذشت عمر، پیر شدن بافت ها و سلول ها هم به سرعت انجام می شود. اما از آنجا که پوست انسان آشکارترین بافت بدن است، آثار پیری در این بافت، واضح تر است و می توان هر روزه آن را مشاهده کرد. پوست اولین سد دفاعی خارجی بدن محسوب می شود و به همین دلیل هر روز در معرض انواع صدمه های فیزیکی و شیمیایی محیطی خارجی و داخلی است پس بیشتر دچار تغییرات ظاهری مانند چین و چروک، لک، خشکی می شود. قسمت هایی از پوست که سبب استحکام پوست می شود از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. این رشته ها طی روند پیری و آسیب های محیطی ساختار خود را از دست می دهند و طول آن ها بیشتر می شود. به همین دلیل، شل و بی استحکام می شوند که نمود بیرونی آن ایجاد شلی و چین و چروک در پوست است. برای نوسازی کلاژن، باید کلاژن های قدیمی تخریب و کلاژن های جدید ساخته شود.

کلاژن ها انواع متفاوتی دارند که هر نوع در درجه حرارت خاصی شکسته می شود، پس برای نوسازی آن باید انرژی گرمایی را به صورت هدفمند به عمقی از پوست برسانیم که کلاژن در آن قرار دارد تا کمترین آسیب به بافت های اطراف برسد. برای این کار، دستگاه های RF به کار می روند. کار این دستگاه ها ایجاد گرما با امواج رادیوفرکوئنسی است که طیفی از نور هستند ولی چون به صورت غیرانتخابی ایجاد حرارت می کردند، کارایی آن ها کم و دارای عوارض بود. با پیشرفت تکنولوژی، فرکشنال به این منظور استفاده شد. این لغات از کلمه قطعه قطعه گرفته شده است به این ترتیب که تکه تکه در بافت پوست ایجاد حرارت می کند، بنابراین در قطعه ای از بافت که در آن گرما ایجاد می شود، کلاژن های قدیمی تخریب و نوسازی می شود و قسمت های اطراف فرصت خنک شدن و ترمیم به پوست می دهند.

کلام آخر 

قبل از انجام آر اف فرکشنال سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای استفاده از این روش انتخاب کنید. درباره مراقبت ها و عوارض آر اف فرکشنال با یک پزشک متخصص مشورت کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. از افرادی که قبلا این جراحی را انجام دادند پرس و جو کنید و اطلاعات زیادی کسب کنید. ممنون از این که تا آخر مقاله عوارض آر اف فرکشنال همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان (کلیک کنید)